FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 13:36 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 17:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Roki Balboa, miałeś BF ?? co żółte to pracowite :D :uśmiech:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 19:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
DanieloMaxi
Ja polecił bym ci Primy od pani Gębalowej - łagodniejszych pszczół nie miałem
tylko radził bym ci zamówić jednodniówki ,bo na inseminowanych matkach sromotnie się zawiodłem
Chodzi mi o ich kondycje i wielkość .

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Ale chce już unasienioną żeby sie jakieś mieszńce nie robiły.

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:35 - śr 
DanieloMaxi pisze:
Ale chce już unasienioną żeby sie jakieś mieszńce nie robiły.

przy naturalnym unasienieniu zawsze jest mieszaniec a i przy inseminacji też migdy nie ma pewności (chyba że hodowca izoluje trutnie co przy matkach użytkowych to pobożne życzenie tak że lepiej wybrać hodowce i zakupić od niego naturalnie unasienione jest to pewna zaleta hodowca zawsze ma dobry materiał i z jego pasieki trutnie obsługują zazwyczaj sąsiednie pasieki co wiąże się z tym że w terenie nie ma takich kundli zgryźliwych wiec nawet gdy matka na sex poleci dalej to trafi na uczciwego partnera
Bardzo dobre są Sklenary
jak otworzysz ten >>> temat << to zapewne i matki znajdziesz i hodowcę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 09:40 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
DanieloMaxi, tak jak Ci Szczupak, radzi Prima to bardzo fajna pszczoła.Łagodna dobrze trzyma się plastra także jak na początek to super.Mozesz się też zastanowić nad Neską czy Sklanerem. A jak złapiesz trochę praktyki to hulaj dusza piekła nie ma do wyboru do koloru.Możesz próbować czego chcesz wybór jest duży.Osobiście moge polecić ci Kortówkę.Mam ją w pasięce od kilkunastu lat i spełnia moje oczekiwania.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 10:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Czym sie różnią Prima , NieSka i Gema ? jakoś znacząco w zachowaniu ?

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 11:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sądze że na początek najlepiej nabyć kilka matek o różnych cechah i metodą prób i błędów wybrać linie NAM odpowiadającą,bo to co np.dla nas jest cechą pozytywną w oczach kolegi będzie wadą. Wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń przekonań,oraz cech charakteru [co jest mojm zdaniem niedoceniane]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 15:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
DanieloMaxi,
Rórznica między Sklenarem a Primą jest nieznaczna
łagodność lepsza u Prim
siła u Sklenarów
Porównanie z tego sezonu :oczko:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 00:24 - pt 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
DanieloMaxi pisze:
Ale chce już unasienioną żeby sie jakieś mieszńce nie robiły.
Cześć. Jak tu zacząć ? Możę tak. Na ocenę danej lini pszczelarze będą mieli różny pogląd. Zależeć to będzie od tego co będzie podlegalo ocenie u tych naszych pszczólek. Wyobraź sobie hipotetycznie ,że oceniamy linię np Zorro w Szczecinie i Zorro w Suwalkach ,lub Zamościu. Czy w tych miejscowościach ocena tych pszczól jest jednakowa - w zakresie jaki sobie ustalimy -do oceny ? No jasne ,że nie.Wobec tego powinieneś przy zapytaniu o te trzy linie kierować się odpowiedziami tych Kolegów ,którzy mają posadowione swoje pasieki jak najbliżej Ciebie. Te 3-linie o które pytasz, są na twoim terenie akurat rozpoznane, Jest jeszcze jedna rzecz. Mówimy o kojarzeniu NieskaxNieska, GemaxGema, PrimaxPrima bo rozumiem ,że chcesz mieć pszczoly z takiego kojarzenia. Przy każdym innym kojarzeniu uzyskasz oczywiście inne wyniki. W związku z tym popatrz na odpowiedzi Kolegów z Forum i wyciągnij wnioski. Dla twojego rejonu z 3- podanych to najepsza jest Prima potem Gema, na końcu Nieska chociaż niewiele od niej odstaje / w miarę zbliżony poziom/ . Dalej . Porównujemy linię do lini. Te 3 to linie "polskie" Nikt nie porównal wspomnianego Sklenara do wyżej przez Ciebie wymienionych - chyba , ,ze we wlasnych obserwacjach- ale jak to mówią są to subiektywne oceny pszczelarza. Wedlug mnie robisz pierwszy krok w dobrą stronę ,bo sprowadzając matkę sztucznie unasiennioną wprowadzasz przynajmniej gwarantowane geny do swojej pasieki. Pytanie tylko, do ilu rodzin dasz takie matki no i skąd je weźmiesz ? Zadnych podrób. W Naszej Najjaśniejszej jest tylko jedno miejsce , gdzie prowadzą program hodowlany tej linii. Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 07:33 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Słusznie koledzy zauważyli, że wartości użytkowe poszczególnych linii zalezą również od rejonu i występujących pożytków.
Inna linia będzie na wczesne pożytki a inne na późne.Inna na Śląsku inna na Suwalszczyźnie czy Pomorzu. :bije:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 13:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Puki co mam tylko 2 rodziny więc wymieniłbym obydwie. Wole zapłacić więcej a mieć zaj***ste pszczoły w późniejszym czasie (jakiś odkład czy coś) . Ile by kosztowały Primy inseminowane ze sprawdzonym czerwieniem ? Tak orientacyjnie oczywiście.

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 14:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
DanieloMaxi,
Zadzwoń do pani Gębalowej i zapytaj czy jest taka mozliwość i ile by kosztowała .
Bo matki inseminowane w ofercie - bez sprawdzonego czerwienia 40 zł

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 20:39 - pt 

Rejestracja: 14 października 2010, 03:37 - czw
Posty: 12
Lokalizacja: mazowsze
Z tego co wyczytałem w cenniku na 2011r
to matki inseminowane użytkowe ze sprawdzonym czerwieniem u Pani Gembali będą kosztować 80 zł .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 19:39 - sob 
DanieloMaxi pisze:
Puki co mam tylko 2 rodziny więc wymieniłbym obydwie. Wole zapłacić więcej a mieć zaj***ste pszczoły w późniejszym czasie (jakiś odkład czy coś) . Ile by kosztowały Primy inseminowane ze sprawdzonym czerwieniem ? Tak orientacyjnie oczywiście.


Jeśli już chcesz mieś takie bardzo silne te pszczółki takie za.....e jak piszesz i z pasiek hodowlanych nie kundelki . To kup z proponowanych Ci linii ale z tych tańszych czyli jednodniówki .
Wcale co droższe i sztuczne nie musi być bardziej rozwojowe i lepsze a w tym przypadku chodzi o sztuczne unasiennienia . Ja już dawno zmieniłem zdanie i Ty powoli do tego dojdziesz że jedyna matka sztucznie unasienniona , która powinna być w pasiece to matka reprodukcyjna .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 20:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
DanieloMaxi
Roki Balboa pisze:
Ty powoli do tego dojdziesz że jedyna matka sztucznie unasienniona , która powinna być w pasiece to matka reprodukcyjna .

Tu zgadzam sie z Rokim ma słuszną racje - niekoniecznie musisz zabiegać o matki inseminowane

Pozdrawim Szczpak :chytry:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 23:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 23:27 - sob
Posty: 105
Lokalizacja: Częstochowa
Niekoniecznie musi być inseminowana , chodzi mi o to żeby była unasieniona (może być naturalnie, nawet bym wolał). Żeby była jaknajczystsza rasowo i liniowo. Bo nie wiadomo co za "cholery" wyjdą po skrzyżowaniu moich z Promą od pani Gembalowej.

_________________
ODDAJ KREW - PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 22:57 - ndz 
DanieloMaxi pisze:
Bo nie wiadomo co za "cholery" wyjdą po skrzyżowaniu moich z Promą od pani Gembalowej.

Nigdy nie będziesz miał pewności czy poszła na randkę z Twoim czy sąsiada trutniem
jeżeli chcesz w ciągu roku przynajmniej u siebie mieć łagodne pszczoły to kup matki unasienione naturalnie ale od hodowcy ;-)
tak kiedyś pozbyłem się wszystkich kaukazów i ich potomnych z swojej pasieki ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 23:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Cześć wszystkim po długiej przerwie:)

Miałem już przez swoje 4 lata przygody z pszczołami kilka matek kraińskich od polskich hodowców i nigdy żadna z nich nie grzeszyła czerwieniem. Dlatego dziwią mnie opinie o tym że ul ostrowskiej jest zaciasny dla tych pszczół. Rekordem było u mnie 10 ładnych rameczek czerwiu i to nie u tych hodowlanych matek ale u kundeliki z cichej wymiany. Zazimowałem jedną silną rodzinę do której w sierpniu dołączyłem odkład z matką bcf. Będę czekał tego sezonu. Wiem że ilości są przeogromne hahaha ale lepsze takie doświadczenie jak żadne.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 23:08 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Ul ostrowskiej nie jest za ciasny , a trzy korpusy są w sam raz, choć zdarzać Ci się będą rodziny które potrzebować będą czterech.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 23:34 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
anZag pisze:
Ul ostrowskiej nie jest za ciasny , a trzy korpusy są w sam raz, choć zdarzać Ci się będą rodziny które potrzebować będą czterech.


Wszystko zależy jakie w tym ulu są pszczoły i jakie są pozytki. Jeśli są w nim pszczoły Augustowskie i pasieka cały czas stoi w lesie i czeka na spadź to powinien wystarczyć. :oczko:
Rodzinom z dobrymi matkami przy gospodarce wędrownej, 4 korpusy nie wystarczy.
pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 01:15 - wt 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam
Myślę że takie pszczółki były by fajne

http://phatthanakit.com/en/documents/29.html

a tutaj jeszcze jeden ciekawy link przepraszam ale nie mogłem go nie umieścić

http://www.youtube.com/watch?v=mDGFgrOruDc

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za bałagan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 09:50 - wt 
marekzborku pisze:
Witam
Myślę że takie pszczółki były by fajne

http://phatthanakit.com/en/documents/29.html


Wiem że lubisz egzotykę , ale nie polecaj pszczół z Tajlandni , jak już coś stamtąd , to tylko Tajlandki a nie pszczoły , one też są żółte .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 12:05 - wt 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Witam Wszystkich!
Chciałbym się zapytać o minesoty ,które sprzedaje szczupak,chodzi mi tu o opinie na temat ich miodności ,czy się nie roją i czy są łagodne?:)
Proszę o odpowiedź,z góry Dziękuję!:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 12:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
michal92, Jest już dóżo informacji na forum np w temacie "komu minesoty??" , wystarczy poszukać są dobre i złe opinie ale większość to same superlatywy :) :uśmiech:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 22:10 - wt 
Michał o minesocie możesz poczytać tutaj, masz kilka stron do przejrzenia. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 20:09 - pt 
Ja zamówiłem sobie u naszego kolegi spec Szczupaka - sklenerkę G/10 inseminowaną minesotą - zobaczymy co z takiej mieszanki będzie - może super linia łagodnych pszczółek w kolorze jaki mi bardzo pasuje i wiaderkami noszące miodek. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 12:52 - śr 
Cordovan pisze:
Ja zamówiłem sobie u naszego kolegi spec Szczupaka - sklenerkę G/10 inseminowaną minesotą - zobaczymy co z takiej mieszanki będzie - może super linia łagodnych pszczółek w kolorze jaki mi bardzo pasuje i wiaderkami noszące miodek. ;-)


Oby nie było odwrotnie , nie one Tobie tylko Ty im do podkarmiania zimowego jak u wszystkich mieszańców przy kontrolowanym unasienieniu sztucznym jak w tym przypadku . Bądź przy niekontrolowanymym unasiennianiu naturalnym , gdzie już dojdzie do zwiększonej plennościci , co równiaż wiąże się z większym spożyciem bo w/w pszczółki nie są czysto rasowewe jako materiałał do hodowli .Wiec dojdzie do rozszczepienia cech , inaczej rozpadu użytkowo wyselekcjonowanych cennych cech , jakie były w czystej rasie bądź jeszcze w pokoleniu F1.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2011, 19:09 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Ten temat miał juz 7777 wyświetleń i dalej nie wiadomo nic. :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2011, 20:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
polbart pisze:
Ten temat miał juz 7777 wyświetleń i dalej nie wiadomo nic. :leży_uśmiech:


I dalej nie będzie wiadomo nic, bo ilu pszczelarzy - tyle opinii. Ale wprawiony łowca, wyłowi to co go interesuje.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 14:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Koledzy, mam mały dylemat.
Potrzebuję 5 matek na przyszły sezon. Byłem u pszczelarza w sąsiedniej miejscowości, ma 80 uli a zaglądaliśmy do kilku z nich bez zabezpieczeń, a pszczoły były niemożliwie łagodne, nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Zaproponował mi te 5 matek, ale to kamianka:
Mało jest informacji o tej pszczole, podobno jest dobra na spadź, ale nie wiem jak wykorzystuje wczesne pożytki. Czy ktoś ma tę pszczołę? Jak wygląda miodność? Jak łagodność to już się przekonałem, super. Podobno jest nieco rojliwa... Będę wdzięczny za opis.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 14:48 - wt 
Pogodny Piątek, jeśli to pszczoła, która jest świetna na spadź oznacza że ma późniejszy rozwój więc może nie iść ci na mniszka i wierzbę oraz sady owocowe w dużej sile a dopiero na np. rzepak, akację pójdzie ci w sile, skoro rojliwa to do siły dojdzie w stan rojowy na okres pomiędzy akacją a lipą. Jeśli szukasz pszczoły, która pójdzie ci na wcześniejsze pożytki i jednocześnie doniesie ci spadzi jeśli takowa wystąpi polecam Aga3 - sklepik, możesz już sobie zamawiać a opis masz tutaj-klik. Pszczoła łagodna i wyjątkowo miodna, dobrze prowadzona rodzina nie powinna ci się wyroić a to ważne. Mam ją osobiście w pasiece i jestem bardzo zadowolony. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 19:16 - wt 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Podaj namiary na tego gościa co ma te kamianke,może ja skorzystam. :oczko: :czatownik:
Z góry dziękuję. :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 19:23 - wt 
Eugeniusz Jancz, jeśli szukasz pszczoły łagodnej i typowo spadziowej o późniejszym rozwoju wiosennym polecam Linię Car Aga, opis znajdziesz w poprzednim poście w linku do Portalu gdzie jest i opis Agi3. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2011, 20:12 - wt 
Pogodny Piątek pisze:
Mało jest informacji o tej pszczole, podobno jest dobra na spadź

Jest to pszczoła wyselekcjonowana przez Jacka Nowaka z Kamiannej
jest to pszczoła łagodna tworząca średnie rodziny ale bardzo pracowita wyselekcjonowana jest przede wszystkim na tereny spadziowe do max siły dochodzi ciut później przez co nie ma problemów rojowych w maju / czerwcu bardzo dobrze wykorzystuje pożytki spadziowe i doskonale zimuje na domieszkach spadzi a nawet na spadzi
więcej informacji udzieli zapewne właściciel >>> Pasieka Barć Kamianna <<<


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2011, 22:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Koledzy-

rozmawiałem z tym pszczelarzem, który ma kamiankę. Powiedział, że mogę zainteresowanym osobom udostępnić telefon, ale jednocześnie wykluczył możliwość wysyłki matek pocztą, wyłącznie osobisty odbiór. On sam nie używa Internetu, a więc i tego forum, niestety.

Zastrzegł jednak, że jeśli interesują kogoś matki z pierwszej ręki, po reproduktorce, to trzeba się kontaktować właśnie z Jackiem Nowakiem.

Jeśli mimo to ktoś jest zainteresowany, to proszę o informację na priv, udostępnię numer telefonu i adres.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2011, 14:08 - pn 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
Ja bym polecał kaukaską naturalnie unasienioną z linii hodowanej na łagodność. Trzeba tylko zachować w swojej pasiece połowę rodzin z łagodnymi pszczołami. W pozostałych rodzinach wymienić matki i bacznie obserwować rodziny, w razie agresywności ponownie wymienić matki. Autor tematu nie napisał ,gdzie ma pasiekę , czy tam czasem klimat nie jest górski, bo wtedy należałoby zamówic matkę z lini przystosowanych i hodowanych w tym klimacie. Najlepiej gdyby hodowca matek pochodził z tej samej strefy klimatycznej co odbiorca. Gdzieś na forum była taka mapka, ale nie mogę jej odnaleźć.

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2011, 14:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Ja u siebie w tym roku wymienilem kilka matek. Tak naprawde co do pracowitosci to mozna bedzie napisac po kolejnym sezonie. Ale chcialem sie podzielic z Wami cecha lagodnosci. Otoz ze wszystkich matek jakie mam u siebie wybitnie lagodna jest Nieska.
Naprawde, zaden sklenar jej nie dorasta do Nieski.

Matki kupilem w pasiece Basia, nie maja strony, ale mozna bylo ich znalezc na Allegro.
Kontakt nie jakis mega elokwentny ale wlasciciel Pasieki czyta maile i wysyla zgodnie z prosba.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 09:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Szczupak pisze:
DanieloMaxi
Ja polecił bym ci Primy od pani Gębalowej - łagodniejszych pszczół nie miałem
tylko radził bym ci zamówić jednodniówki ,bo na inseminowanych matkach sromotnie się zawiodłem
Chodzi mi o ich kondycje i wielkość .
Na jedniodniówkach w tym roku się zawiodłem 5 sztuk i wszystkie :do bani: pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 10:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Można się przyjrzeć materiałowi z pasieki Bieńkowscy,prof.Bieńkowską z Puław prezentować w tym gronie nie ma potrzeby.

Matki lini Margot,u siebie mam je 2 sezon coś wiążącego więc trudno powiedzieć ale wyglądają obiecująco,przynajmniej wielkoscią są podobne do znanych nam wyobrażeń o matce pszczelej,na moje wyczucie hodowane są w warunkach optymalnych bo nie ma dziwnych zachowań pszczół przy podawaniu.
Matki dostępne pównież w refundacji--warto spróbować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 12:23 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
pawel pisze:
Szczupak napisał/a:
DanieloMaxi
Ja polecił bym ci Primy od pani Gębalowej - łagodniejszych pszczół nie miałem
tylko radził bym ci zamówić jednodniówki ,bo na inseminowanych matkach sromotnie się zawiodłem
Chodzi mi o ich kondycje i wielkość .
Na jedniodniówkach w tym roku się zawiodłem 5 sztuk i wszystkie :do bani: pawel

Ja w tym roku od p.Marii brałem unasiennione.Obecnie jedne z najspokojniejszych rodzin. O Kortówce z ATR w Olsztynie też tak mogę powiedzieć.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 22:50 - ndz 
Ja jestem z Primy zadowolony - na moim terenie dobrze się sprawuje, przy tym bardzo łagodna, F2 tez są łagodne


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 23:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
pawel,
A co z tą Gemą co waliła jajami jak szlona - wydawało mi się że byłeś z niej zadowolony

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 20:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
nie wiem czy to tylko przypadek ale u mnie Gema wyszła troszkę ruchliwsza od Primy a objawia się tym że przy przeglądzie na oczku robi się troszkę ciasno ale jak piszę może to tylko przypadek bo to występuje nie we wszystkich rodzinach

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 17:23 - wt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie też Prima jest lepsza ,plenniejsza ,spokojniejsza od Gemy,Gema mniej miodu i to jeszcze bym zniósł ale dobijało mnie jej kitowanie a raczej woskowanie ,górny korpus z dolnym a raczej ramki górnego korpusu z ramkami dolnego korpusu za każdym razem pomostkowane że nie można rozerwać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji