FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 07:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 marca 2008, 17:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ostatnimi czasy łaziłem z psem po całej okolicy i dość dokładnie sprawdzałem, co z dzikich roślin miododajnych rośnie w okolicy. Wydrukowałem sobie bardzo dokładną mapę (są na niej zaznaczone pojedyncze domy, trakty leśne, rowy, wykopy, nawet pojedyncze większe drzewa), wykreśliłem cyrklem okręgi 1 i 1,5 km i zaznaczałem co znalazłem. Okazuje się, że w promieniu 1,5 km ma 20 ha zwartego porostu dzikiej, leśnej maliny (jeśli połączyć mniejsze poletka w jedno). Tak mi się zdaje, że to będzie mój główny pożytek. Dziwi mnie, że do tej pory tej maliny nie zauważałem :) Dopiero jak zwróciłem uwagę i zacząłem specjalnie szukać. To jeszcze mnie dziwi, że nigdy nie widziałem w lesie pszczół! Chyba, że to tak jak z tą maliną - zobaczę jak zacznę patrzeć :D
Tu moje pytanie - czy każda rasa/linia radzi sobie ze zbiorami z lasu (las sosnowy, w różnym wieku z gęstym i bardzo gęstym poszyciem), czy są jakieś lepsze i gorsze pszczoły na takie pożytki? Może przy okazji jakieś wskazówki co do gospodarki nastawionej na takie tereny i pożytki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2008, 19:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
minikron pisze:
Ostatnimi czasy łaziłem z psem po całej okolicy i dość dokładnie sprawdzałem, co z dzikich roślin miododajnych rośnie w okolicy. Wydrukowałem sobie bardzo dokładną mapę (są na niej zaznaczone pojedyncze domy, trakty leśne, rowy, wykopy, nawet pojedyncze większe drzewa), wykreśliłem cyrklem okręgi 1 i 1,5 km i zaznaczałem co znalazłem. Okazuje się, że w promieniu 1,5 km ma 20 ha zwartego porostu dzikiej, leśnej maliny (jeśli połączyć mniejsze poletka w jedno). Tak mi się zdaje, że to będzie mój główny pożytek.
[...]
Tu moje pytanie - czy każda rasa/linia radzi sobie ze zbiorami z lasu (las sosnowy, w różnym wieku z gęstym i bardzo gęstym poszyciem), czy są jakieś lepsze i gorsze pszczoły na takie pożytki? Może przy okazji jakieś wskazówki co do gospodarki nastawionej na takie tereny i pożytki?


Witam,
Dales piekny przyklad wzorowego podejscia do analizy wlasnej bazy pozytkowej. Pewnie niejeden z nas pojdzie Twoim sladem.
Gratuluje!
Wiesz, co masz. A czy my tez to wiemy?
...
Zobaczymy :roll:

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2008, 22:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ja mam kilka ha malina w uprawie polowej i żeby zebrać miód towarowy to muszę mieć już na starcie w miarę silne rodziny ze słabeuszami nie ma co startować, co do ras czy linii to kaukazy na pewno się nie nadają za wolny mają rozwój, dobrze radzi sobie pszczoła krainka i miejscowa.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2008, 22:24 - ndz 
Każda prawie Krainka się nadaje Ja mam pasiękę 50 m od lasu i pierwszym miodem jaki pozyskuję z tej pasieki to Wielokwiat leśny w tej pasiece mam kilka linii pszczół oczywiście o szybkim starcie rozwojowym i jak tylko pogoda dopisze wszystkie mają po równo w ulach


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2008, 22:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
MInikron przyznaj się albo kobita wygnała Cię z domu i za wcześnie nie chciałeś wracać albo mocno Ci się nudziło heheehe jeszcze takiej analizy co kto ma w lesie nie widziałem hehe :lol: :lol: :lol:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2008, 22:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zgadłeś Bzzyku :D Z nudów łaziłem, żeby tylko w domu nie kisnąć, a jak już chodziłem, to mnie zaciekawiło co rośnie. Specjalnie to by mi się nie chciało :D Ale widzę plusy takiego rozeznania - wiem na co się szykować, z czego spodziewać pożytku. Mapka to kwestia ostatnich dni, pamiętałem mniej/więcej gdzie co rośnie i pozaznaczałem dla zabawy :)

Powiem Wam, że spodobało mi się takie rozeznanie. Zawsze lubiłem w mapy patrzeć, teraz nawet rysuję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2008, 22:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
To jeszcze w sezonie nanieś na mapkę kierunek lotów pszczół, bo u mnie w zależności od pozytku zmienia się kierunek lotów.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2008, 23:12 - wt 
Trzeba nanosić na swoją mapę pożytków trochę większy efektywny lot pszczół jak 1,5 - 2 km . Własnie po przeczytaniu tych dwóch artykułów w Pszczelarstwie , jak daleko lecą pszczoły , oraz własnych obserwacji sam jestem w stanie zmienić tą teorję . Pszychylając się do tych dwóch wypowiedzi , można tę odległość smiało podwoić . Napewno muszą być do takich lotów , odpowiednie warunki atmosferyczne .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2008, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Biorę pod uwagę w zasadzie 1,5 km tylko, ale widziałem w zeszłym roku, że rodzina pozostawiona na ogrodzie (reszta stała na wrzosie) nosiła ewidentnie obnóża wrzosowe, choć ten odległy był o co najmniej 4-5 km. Nie było z tego pożytku, ale widać, że latają dalej.
Tylko, że trzeba się zastanowić, czy ekonomicznie opłacalne są loty na takie odległości :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji