FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 16:24 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 lutego 2009, 19:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
Interesują mnie opinie doświadczonych pszczelarzy jaka rasa
lub linia była by odpowiednia
dla początkujących pszczelarzy.
Matki mam niewiadomo jakie, pewnie kundle
chcę wymienić na jakieś konkretne tylko nie mam
pojęcia na jakie. Ule mam wlkp. stojaki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 19:20 - pn 
Witam chętnie odpowiem na twoje pytanko.Może zacznę od tego że jak kiedyś mój tato prowadził pasiekę to we wszystkich ulikach mieliśmy tzw kundeli czyli mieszańce.Odkąd ja przejąłem pasiekę staram się wprowadzać matki z dobrych źródeł a jeżeli okazuje się że ta matka daje dobre potomstwo to z niej hoduje córeczki które też są oczywiście inseminowane nigdy z naturalnego lotu.Ale odpowiadając na twoje pytanie to:
1.Pszczoły muszą być łagodne jak baranki.
2.Ładnie trzymać się plastra i żeby mało kitowały.
3.Plenne (szybki wiosenny start)
4.Mała roiliwość.
Takimi pszczołami są włoszki ,backwasty.Nie polecam Krainek kiedyś je miałem (chyba dwa sezony) ale jakoś do gustu mi nie przypadły były roiliwe agresywne i spływały z plastra.

Wiec tak najlepiej zaczyni od backwasta.Polecam ja też w tym roku sprowadzam kolejne linie.

Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 21:06 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Niebede sie kłócił z Pawłem ale chyba miałes kundelki crainki do tej pory miałem tylko crainki z wyjatkiem miałem kilka sztuk nerwezki oczywiscie niepolecam ale crainki sa bardzodobre podwarunkiem ze to nie kundelki niebede wyliczał jakie linie miałem szkoda czasu było ich sporo i ztych które zostały to sa Vigorek,Niemka,no a teraz buckfast doszedł




pozdrawiam henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 21:24 - pn 
zgadzam sie z henrym co do krainek , pomimo ze mi ostatnio naublizal publicznie w innym temacie . buckfast to ostatni krzyk mody i ona przeminie a dobra krainka , od zaufanego i sprawdzonego hodowcy to jest to .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 21:35 - pn 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
kraniki są dobre na nasze warunki. i myślę , że dla początkującego pszczelarza są bardzo dobre.

natomiast buckfast (najlepiej trochę poczytać o tworzeniu odmiany bukfast, jak robił to brat Adam, ale może Ci kolego życia niestarczy, chyba że tylko temu się poświęcisz) jest idealny jeśli masz nieprzerwane pożytki od wiosny do jesieni. może i dużo miodu zbierze, ale coś za coś i dużo sama konsumuje. Zresztą poczytaj wypowiedzi osób, które ją maja. Tylko trzeba sobie przekalkulować, zęby wiedzieć jak się obchodzić. pszczelarstwo to jeden wielki eksperyment, a żeby poznać to co będzie ci odpowiadać, to trzeba czasu, czasu, czasu, czasu, czasu....etc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 21:54 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Ciesze sie ze w jednym sie zgadzamy to do hodowcy to jest prawda na temat tej rasy bo carnica jedna drugiej niejest rowna zalezy od lini i zgadzam sie z Misza30 ja tej pszczoły buckfast jeszcze nieznam ale juz mam jak narazie jest dobra co dalej sie okarze a na ta ilosc rodzin co posiadam to moge sobie pozwolic na próbu roznych lini badz ras ale w cisgu jednego czy dwóch sezonow nic niemozna powiedziec



pozdrawiam henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 23:04 - pn 
Na początek to ja bym doradził wybrać matki których pokolenie będzie Łagodne miodne i nie rojliwe aby się nie zrazić i mieć coś miodku choćby dla siebie
Jeżeli miałbym coś do powiedzenia to radził bym kupić Włoszki są łagodne jak baranki i przyniosą to co potrzeba jak tylko w terenie jest
po przyzwyczajeniu się już do pszczół że nawet najłagodniejsza ma Żądełko dopiero wtedy bym zaczął wprowadzać inne rasy czy linie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 13:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
BoCiAnK pisze:
Na początek to ja bym doradził wybrać matki których pokolenie będzie Łagodne miodne i nie rojliwe aby się nie zrazić i mieć coś miodku choćby dla siebie
Jeżeli miałbym coś do powiedzenia to radził bym kupić Włoszki są łagodne jak baranki i przyniosą to co potrzeba jak tylko w terenie jest
po przyzwyczajeniu się już do pszczół że nawet najłagodniejsza ma Żądełko dopiero wtedy bym zaczął wprowadzać inne rasy czy linie


postaw na poczciwą carnikę, zawsze była godna uwagi, przeżyła mode na kaukazy, włoszki, vigory, o których jeszcze niedawno na zagajniku było pełno informacji, wszystko się rozchodzi o odpowiednie źródło zakupu danych matek, jeśli wpadniesz na pomysł posiadania włoszki za namową Bogdana to musisz poprosić jego o podanie dobrego źródła, osoby która oferuje takowe matki, chyba nawet nasz Paweł ma włoszkę reprodukcyjną, tylko nie pisz, że decydujesz się na włoszkę tylko dlatego, że są żółte :!:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 19:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
bzzy pisze:
BoCiAnK pisze:
Na początek to ja bym doradził wybrać matki których pokolenie będzie Łagodne miodne i nie rojliwe aby się nie zrazić i mieć coś miodku choćby dla siebie
Jeżeli miałbym coś do powiedzenia to radził bym kupić Włoszki są łagodne jak baranki i przyniosą to co potrzeba jak tylko w terenie jest
po przyzwyczajeniu się już do pszczół że nawet najłagodniejsza ma Żądełko dopiero wtedy bym zaczął wprowadzać inne rasy czy linie


postaw na poczciwą carnikę, zawsze była godna uwagi, przeżyła mode na kaukazy, włoszki, vigory, o których jeszcze niedawno na zagajniku było pełno informacji, wszystko się rozchodzi o odpowiednie źródło zakupu danych matek, jeśli wpadniesz na pomysł posiadania włoszki za namową Bogdana to musisz poprosić jego o podanie dobrego źródła, osoby która oferuje takowe matki, chyba nawet nasz Paweł ma włoszkę reprodukcyjną, tylko nie pisz, że decydujesz się na włoszkę tylko dlatego, że są żółte :!:




kolor pszczół jest mi obojętny nie o to mi chodzi szukam pszczół łagodnych a przedewszystkim :!: nie rojliwych . Jeszcze jedno pytanko: czy jest sens kombinować z matką zarodową przy moich 9-ciu ulach :?: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 21:31 - wt 
bogus pisze:
kolor pszczół jest mi obojętny nie o to mi chodzi szukam pszczół łagodnych a przedewszystkim :!: nie rojliwych . Jeszcze jedno pytanko: czy jest sens kombinować z matką zarodową przy moich 9-ciu ulach :?: :?:

zawsze warto podjac taka prube i stac się nizaleznym , czym szybciej tym lepiej dla ciebie i pszczol .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 21:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
Skoro warto to prosił bym o jakiś namiar na solidnych sprawdzonych hodowców, bo zielonemu :mrgreen: łatwo byle g...o wcisnąć :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 22:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Hodowca pisze:
bogus pisze:
kolor pszczół jest mi obojętny nie o to mi chodzi szukam pszczół łagodnych a przedewszystkim :!: nie rojliwych . Jeszcze jedno pytanko: czy jest sens kombinować z matką zarodową przy moich 9-ciu ulach :?: :?:

zawsze warto podjac taka prube i stac się nizaleznym , czym szybciej tym lepiej dla ciebie i pszczol .


i tu bym polemizował czy warto, ponieważ obecnie można dosyć łatwo nabyć różne cudeńka na rynku mam tu na myśli matki, szczególnie nieunasienione, dzwoniąc praktycznie w wiele miejsc mogą wysłać nam od ręki takowe matki, mając pare uli po pierwsze nigdy nie wymieniamy wszystkich matek na raz, a druga sprawa wymieniamy w całym sezonie ileś procent matek w całej pasiece, więc np zakup np paru matek w sezonie np od dwóch hodowców lub jednego ale różne linie dla porównania staje się lepszym rozwiązaniem niż posiadanie jednej reprodukcyjnej i tylko z niej posiadanie córek, już pomijam fakt, że poprawne założenie serii matek może nam dać dużo młodych matek i cóż robi się problem gdzie je rozdysponować, oczywiście nie neguje samego faktu posiadania matki reprodukcyjnej a nawet i 9 takich matek :wink: kiedyś w takich pasiekach było modne posiadanie takiej matki w w momencie braku matki w jakimś ulu pszczelarz przenosił ramkę z czerwiem otwartym i sprawa była rozwiązana,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 22:59 - wt 
Kolego

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie jakie masz pożytki?

Z tego co piszesz to jest to pasieka stacjonarna w ulach wielkopolskich jeżeli jeszcze na terenie gdzie nie ma spadzi z całym szacunkiem dla Buckwasta ale odpada.

Jeżeli jest to teren gdzie wiosna jest trochę późniejsza a pozytki nie za duże, to jednak proponuje tak bardzo niedoceniane Kaukazy. I łagodne i sporo miodu przyniosą.

Jeżeli zaś masz wczesną wiosne i pożytki wczesne to krainke z "powerem" a dobrych krainek możesz znaleźć kilka. Jeżeli chcesz bardzo łagodną krainke to tylko Niemka, prawdziwa Niemka . Jeżeli nie boisz się że nieraz dostabniesz kilka żadeł w "d..." to proponuje Trosicka, Sprawdzona super pszczoła ale czasami przy nie za dobrej pogodzie nerwowa.

Pozdrawiam

Jacek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 23:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Jacek_Krak pisze:
Kolego

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie jakie masz pożytki?

Z tego co piszesz to jest to pasieka stacjonarna w ulach wielkopolskich jeżeli jeszcze na terenie gdzie nie ma spadzi z całym szacunkiem dla Buckwasta ale odpada.

Jeżeli jest to teren gdzie wiosna jest trochę późniejsza a pozytki nie za duże, to jednak proponuje tak bardzo niedoceniane Kaukazy. I łagodne i sporo miodu przyniosą.

Jeżeli zaś masz wczesną wiosne i pożytki wczesne to krainke z "powerem" a dobrych krainek możesz znaleźć kilka. Jeżeli chcesz bardzo łagodną krainke to tylko Niemka, prawdziwa Niemka . Jeżeli nie boisz się że nieraz dostabniesz kilka żadeł w "d..." to proponuje Trosicka, Sprawdzona super pszczoła ale czasami przy nie za dobrej pogodzie nerwowa.

Pozdrawiam

Jacek



eeeeeeee a dlaczego bcf łączysz ze spadzią, sam napisałeś, że jeśli wczesne pożytki to coś co ma powera, to chyba bcf też może być, ale pomijając fakt carnika też może być i tutaj się nie zgodze, że troysek jest bardziej agresywny od niemki tak samo jak sklenar który też jest bardzo dobry

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 17:00 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Bogus ale namieszali tobie tymy propozycjamy co jedna to lepsza i co tu wybrać. Jak masz dobre pozytki każda rasa linjia przyniesie ci do ula.Ja miałem tz. kundle kupiłem krainkie potem vigorkie. Umnie na slonsku najlepsze wyniki dała vigorka. I tak dla przykładu kundle przecientnie 25 ramek krainki 18 a vigorki 42 poszytego miodu na 3/4. Ja nie waze miodu odwirowanego tylko zapisuje ile ramek z kazdego ula wziełem a mam wielkopolskie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 19:14 - śr 
Marianie
Ja wyraziłem tylko swoją rado - opinię
Decyzja zawsze należy do każdego Czasami posłuchają czasami nie takie jest życie
co do pożytków i z nich ilości przyniesionego miodu to jest różnie ale na Włoszkach jeszcze nigdy się nie zawiodłem

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 19:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
miły_marian pisze:
Bogus ale namieszali tobie tymy propozycjamy co jedna to lepsza i co tu wybrać. Jak masz dobre pozytki każda rasa linjia przyniesie ci do ula.Ja miałem tz. kundle kupiłem krainkie potem vigorkie. Umnie na slonsku najlepsze wyniki dała vigorka. I tak dla przykładu kundle przecientnie 25 ramek krainki 18 a vigorki 42 poszytego miodu na 3/4. Ja nie waze miodu odwirowanego tylko zapisuje ile ramek z kazdego ula wziełem a mam wielkopolskie. Pozdrawiam miły_marian



nie namieszali dzięki temu się dowiem jakie matki najczęściej polecają użytkownicy, a potem to sobie poczytam fachowe opisy czy to na forum czy w literaturze i dopiero wtedy będę decydował co będzie w mojej pasiece, a czas pokaże czy moja decyzja była odpowiednia :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 19:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
BoCiAnK pisze:
Marianie
Ja wyraziłem tylko swoją rado - opinię
Decyzja zawsze należy do każdego Czasami posłuchają czasami nie takie jest życie
co do pożytków i z nich ilości przyniesionego miodu to jest różnie ale na Włoszkach jeszcze nigdy się nie zawiodłem

:wink:


i jak narazie włoszki są na czele mojej listy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 20:14 - śr 
eeeeeeee a dlaczego bcf łączysz ze spadzią, sam napisałeś, że jeśli wczesne pożytki to coś co ma powera, to chyba bcf też może być, ale pomijając fakt carnika też może być i tutaj się nie zgodze, że troysek jest bardziej agresywny od niemki tak samo jak sklenar który też jest bardzo dobry[/quote]

Bzzzy miałęm Niemki od znanego z Pszczelarstawa autora artykułów i były faktycznie super łągodne jak "baranki" . Oki Trosicek jest łągodny ale w nienajlepszej pogodzie lubi być nerwowy, Nie miałem Sklenara więc się nie wypowiem. Zresztą ja uważam, ze najlepsze Krainki to te co mają "krew" Jugosławi- nzawa dawnej nomenklatury- lub gór Austrii.


Co do Buckwasta uważam, zę jest to super pszczoła na duże pożytki i gospodarke wedrowną. Jak pasieka stoi w górach i jest spadz to miodu moze przynieść hektolitry, dlatego o tej spadzi napisałem, bo mało jest satnowisk stacjonarnych gdzie mamy duze pożytki poczawszy od maja do sierpnia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 22:45 - śr 
BoCiAnK pisze:
Marianie
Ja wyraziłem tylko swoją rado - opinię
Decyzja zawsze należy do każdego Czasami posłuchają czasami nie takie jest życie
co do pożytków i z nich ilości przyniesionego miodu to jest różnie ale na Włoszkach jeszcze nigdy się nie zawiodłem

:wink:


Bogdan i chyba tylko my doceniamy walory jak ze pięknej kolorystycznie i wartościowej w pracy Włoszki gdyby pszczelarze ja mieli ale z poczciwych źródeł chyba żaden by nie grymasił ale nie dziwie się skoro sprzedają matki włoskie unasiennione byle czym to óźniej jest jak jest sam to przechodziłem.
PS JAK WŁOSZKI TO TYLKO MATKI WŁOSKIE INSEMINOWANE TRUTEM WŁOSKIM.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 23:06 - śr 
Paweł pisze:
BoCiAnK pisze:
Marianie
Ja wyraziłem tylko swoją rado - opinię
Decyzja zawsze należy do każdego Czasami posłuchają czasami nie takie jest życie
co do pożytków i z nich ilości przyniesionego miodu to jest różnie ale na Włoszkach jeszcze nigdy się nie zawiodłem

:wink:


Bogdan i chyba tylko my doceniamy walory jak ze pięknej kolorystycznie i wartościowej w pracy Włoszki gdyby pszczelarze ja mieli ale z poczciwych źródeł chyba żaden by nie grymasił ale nie dziwie się skoro sprzedają matki włoskie unasiennione byle czym to óźniej jest jak jest sam to przechodziłem.
PS JAK WŁOSZKI TO TYLKO MATKI WŁOSKIE INSEMINOWANE TRUTEM WŁOSKIM.

Pozdrawiam.


Paweł doczekamy się tego wczesniej czy później bądź Cierpliwy i przyjdzie czas na oklaski
moja rada dla Ciebie wyhoduj pięknych dorodnych matek i po prostu rozdaj chętnym :wink: A reklama przyjdzie sama


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 23:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
o dobra rada Bogdana, ja mogę się pisać na 3 sztuki do oceny :wink: :wink:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 23:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Też mi sie podoba ta rada BoCiAnK -a :lol: :P :lol:
Jestem gotów powiekszyc nawet pasiekę na testowy materiał do oceny od Pawła :P
Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: ( zółte ? :shock: może byc piękne - szkoda że niema zielonych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 23:56 - śr 
Panowie nie widzę problemu :) ja zawsze jestem chętny w dzieleniu się z innymi wiec :) jak tylko za inseminuje 1 partie w tym roku to napisze o tym i oczywiście probie zdjęcia zamieszczając na forum. A i ps panowie zapamiętajcie jedno pieniądze nie są najważniejsze ale ważna jest satysfakcja z tego że coś dobrego się dokonało i można się z tym z innymi podzielić.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lutego 2009, 14:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
Bogdan i chyba tylko my doceniamy walory jak ze pięknej kolorystycznie i wartościowej w pracy Włoszki gdyby pszczelarze ja mieli ale z poczciwych źródeł chyba żaden by nie grymasił ale nie dziwie się skoro sprzedają matki włoskie unasiennione byle czym to óźniej jest jak jest sam to przechodziłem.
PS JAK WŁOSZKI TO TYLKO MATKI WŁOSKIE INSEMINOWANE TRUTEM WŁOSKIM.

Pozdrawiam.[/quote]

rozumiem że będziesz posiadał taki materiał do sprzedaży :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lutego 2009, 14:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2009, 14:12 - pt
Posty: 63
Lokalizacja: pomorze
pytanko do Pawła oczywiście


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lutego 2009, 14:28 - czw 
Pawle! Nie zapomnij o mnie. Od wielu już lat przymierzam się do włoszki ... i jakoś
lata lecą. Twój zapał i argumentacja do mnie trafia. A z innej strony, gdzie Ty się z tą pasieką ukrywasz? Mocno się rozgłądam Słoneczna, Partyzantów, Leśna, i nie mogę zlokalizować Twego dobytku. Serdecznie pozdrawiam mirek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lutego 2009, 16:03 - czw 
Witam nie po tej stronie miasta szukasz :) skoncentruj się bardziej na południe :) i nic dziwnego bo ja takiej dóze pasieki nie posiadam zresztą zaproszę ciebie do pasieki jak tylko zrobi się wiosna i obrobię się trochę tak jak napisałem jak tylko będę miał materiał gotowy to napisze o tym na forum :)

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2009, 15:52 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
"Interesują mnie opinie doświadczonych pszczelarzy jaka rasa lub linia była by odpowiednia dla początkujących pszczelarzy. Matki mam niewiadomo jakie, pewnie kundle chcę wymienić na jakieś konkretne tylko nie mam pojęcia na jakie. Ule mam wlkp. stojaki"

Paweł ci już wypunktował:

1.Pszczoły muszą być łagodne jak baranki.
2.Ładnie trzymać się plastra i żeby mało kitowały.
3.Plenne (szybki wiosenny start)
4.Mała roiliwość.


Dodał bym do uwag Pawła - odporność na choroby.
Co do innych uwag: odradzam nabycie matki reprodukcyjnej i bawienie się póżniej w hodowlę na własne potrzeby.Nie przy takiej wielkości pasieki i nie tym etapie twego pszczelarskiego rozwoju.Daj sobie na wstrzymanie - niech się tym zajmuje np.Paweł, który się na tym zna i wyhoduje ci dobry materiał produkcyjny. Co dwa lata zmienisz sobie na nowy i będziesz zamiast niepowodzeń - miał dużo miodu.
Rasa pszczół dla ciebie powinna być mniej istotna , ponieważ to czy pszczoła przyniesie miód będzie zależało wyłącznie od twoich nabytych umiejętności - czego z całego serca ci życzę!
paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2009, 11:28 - śr 
Ilu pszczelarzy tyle opini-i dobrze bo w tej wymianie zdań można wybrać coś dla siebie.
Ja mam w pasiece;kortówkę/F1,F2/,beskidkę/F2,F3/,sklenarkę/F1,F2/i inne mieszańce po matkach rekordzistkach.Jestem zachwycona Skl.H47 z hodowli p.Sz.Ma wszystkie zalety-na siłę szukam u niej wady i nie mogę znaleść.Miodna ,rekordzistka w ubiegłym roku /3pełne magazynki dadanta-a był to marnawy rok/,łagodna ,mimo olbrzymiej siły w sezonie "niepilnowana"nie weszła w nastrój rojowy,wystarczy trzymać szersze gniazdo.Chodzi przy niższych tmperaturach-wczas rano,jej doba robocza jest około 2h dłuższa niż w innych ulach.Wczoraj,a był zimny wiatr w przebłyskach słońca nosiły pyłek.Reszta uli spała.Przykładając rękę do oczka czuje się dobrze ciepłe powietrze.Czy to sen czy jawa-obserwacje prowadzę trzeci sezon.A może to zasługa miejscowych trutni/od Bocianka?/.Pozdrawiam Lucy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwietnia 2009, 22:02 - ndz 
Ja kupuje Singerke i Niw z pasieki w kocierzowych. Miałem okazje je zobaczyć i mój znajomy pszczelarz mi je polecił na początek. A on by mi czegoś złego nie polecił. Jak powiększę pasiekę to będę myślał nad czymś ozdobnym xD Na razie muszę swoje diabły okiełznać bo uczyć się na agresywnych pszczołach jest nie przyjemnie. Tyle ^^
Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 kwietnia 2009, 10:15 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Mam jedną malutką uwagę do Niwki : u mnie w porównaniu z innymi liniami nie sprawdza się na bardzo wczesnych pożytkach, ponieważ nie chętnie przechodzi do nadstawki , póżniej jest OK.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 kwietnia 2009, 11:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Napewno jest wolniejsza w rozwoju i łagodniejsza od singerki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2009, 16:25 - sob 
Dlaczego na początek sami oceńcie
Aby się nie zniechęcić do pszxczół potrzebne są pszczoły przede wszystkim łagodne ,miodne inie roiliwe
Dlatego warto zapoznać się z tą linią bliżej :wink:

Aby nie tylko wychwalać inne
www.youtube.com/watch?v=traA_jg-82Y]
Polecam też Krainki np linię Gema :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2009, 09:41 - ndz 

Rejestracja: 16 maja 2008, 15:55 - pt
Posty: 54
Lokalizacja: Wieluń
Ja także byłbym chetny na matkę włoszkę jak będzie możliwość sprawdzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2009, 23:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Paweł Ja też się pisze jeśli jeszcze da rade na dwie włoszki bo po dzisiejszym dniu to przyznam kabaret mi się dzieje w jednej rodzinie. Co prawda nic strasznego i niezwiązanego z czerwiem ale że siedzi tam stara matka to wymiana jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 maja 2009, 12:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Psepscółek pisze:
Paweł Ja też się pisze jeśli jeszcze da rade na dwie włoszki bo po dzisiejszym dniu to przyznam kabaret mi się dzieje w jednej rodzinie. Co prawda nic strasznego i niezwiązanego z czerwiem ale że siedzi tam stara matka to wymiana jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam Psepscółek. :)


Kamil zapytaj się Pawła o źródło matki reprodukcyjnej to wtedy będziesz mógł kupić prosto od hodowcy tych matek, tylko pytanie czy warto bo ja miałem i jakoś średnio byłem zadowolony, ogólnie można powiedzieć, że po prawdziwej włoszce to tylko nazwa pozostała

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2009, 17:12 - śr 
paraglider pisze:
"Interesują mnie opinie doświadczonych pszczelarzy jaka rasa lub linia była by odpowiednia dla początkujących pszczelarzy. Matki mam niewiadomo jakie, pewnie kundle chcę wymienić na jakieś konkretne tylko nie mam pojęcia na jakie. Ule mam wlkp. stojaki"

Paweł ci już wypunktował:

1.Pszczoły muszą być łagodne jak baranki.
2.Ładnie trzymać się plastra i żeby mało kitowały.
3.Plenne (szybki wiosenny start)
4.Mała roiliwość.




Odpowiedz moja
Rok temu pokazałem film - O matkach od Ryszarda _B
Jeżeli ktoś go pamięta to i powinien za pamiętać tego ula a to co jest w ulu pokazuję teraz jakie matki warto mieć na dobry początek ,, Oczywiście inne są też idealne
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2009, 21:46 - pt 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
Noo tylko pozazdrościć takich zbiorów chociaż ja tez nie narzekam :) teraz zaczyna się robić pogoda lipa lada dzień będzie kwitnąc:) na świerku pojawiała się spadź ale co już została zmyta przez deszcz teraz zaczyna się robić cieplutko to będą pszczółki odrabiać straty:) byle które nie uciekły na drzewo:/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji