FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 grudnia 2014, 12:06 - ndz 

Rejestracja: 08 grudnia 2014, 22:43 - pn
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Jastrzębie-Zdrój
Witam. Zależy mi na odpowiedzi najlepiej dużego wędrownego pszczelarza. Jaką linie buckfasta polecacie do dużej wędrownej pasieki, z nastawieniem na rzepak-akacja-gryka-wrzos/nawłoć. Muszę jednak uwzględnić że jeśli wystąpi spadz lub będą problemy z znalezieniem pożytku to po rzepaku jadą w las (iglasty-pewnie wisla/ustroń, ale jestem bardzo mobilny i jak tylko byłoby to wykonalne technicznie moge jechać i do Austrii). Nie mam doświadczenia pszczelarskiego. Mieszkam w województwie śląskim, ale nie w górach - klimat porównywalny z centralną polską, napewno niegorszy. Typ ula dadant 1/2 ocieplany-nie mam dobrego sprzętu stolarskiego i miałem obawy robić jednościenne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 13:34 - ndz 

Rejestracja: 22 czerwca 2013, 10:16 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: Sochaczew
Ule na jakich gospodaruję: waszawski poszerzany
Witaj,
zadajesz bardzo głupie pytanie. Pamiętaj bedzie ta sama linia pszczół u Ciebie i u twojego sąsiada 10-15 km dalej, on będzie miał miód ty nie...
BF to mix cech genetycznych u jednego se sprawdzi u innego nie. Ja mam pasieke stacjonarną i tez mam BF rózne linie jedne miodniejsze inne mniej. musisz sam wypróbować kup po kilka, kilkanaście matek z danej linii wywieź na pożytek za rok dwa ocenisz która zdała u Ciebie egzamin a która nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 14:17 - ndz 
jak chcesz hodowac pszczoły jak piszesz że :
marcin11234 pisze:
Nie mam doświadczenia pszczelarskiego
odpowiedz sobie na to pytanie


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2014, 16:03 - ndz 

Rejestracja: 23 listopada 2014, 11:46 - ndz
Posty: 58
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Korczyna
marcin11234 pisze:
Witam. Zależy mi na odpowiedzi najlepiej dużego wędrownego pszczelarza. Jaką linie buckfasta polecacie do dużej wędrownej pasieki, z nastawieniem na rzepak-akacja-gryka-wrzos/nawłoć. Muszę jednak uwzględnić że jeśli wystąpi spadz lub będą problemy z znalezieniem pożytku to po rzepaku jadą w las (iglasty-pewnie wisla/ustroń, ale jestem bardzo mobilny i jak tylko byłoby to wykonalne technicznie moge jechać i do Austrii).

Aga 3, GZ i Polbartówny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 16:07 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
A czemu swoje polecasz, może bardziej obiektywnie :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 16:21 - ndz 

Rejestracja: 23 listopada 2014, 11:46 - ndz
Posty: 58
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Korczyna
Kulą w płot trafiłeś.No ale żeby było obiektywniej to:Vigor,Victoria i inne krzyżówki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 22:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
marcin11234,
Fakt że nie masz doświadczenia pszczelarskiego mocno ogranicza odpowiedź , niema jednej linii pszczół która by ci rewelacyjnie się spisała na wszystkich twoich hipotetycznych pożytkach i terenach właśnie przez brak pszczelarskiego doświadczenia .
Dlatego powinieneś mieć co najmniej dwie lub trzy, cztery linie , takie które dobrze wykorzystają wczesne i letnie pożytki z dynamicznym rozwojem wiosennym , oraz letnie i późno letnie to powinno trochę zniwelować twoje braki praktyczne .
Nie znam pszczoły która zbierała by dobrze nektar z wierzby klonu mniszka i tak samo energicznie śmigała by po wrzosie i spadzi bez specjalnych zabiegów ,dlatego jeśli nawet ktoś ma zadowalające wyniki z dwoma trzema liniami pszczół to na pewno odznacza się sporym stażem i kilkuletnia praktyką w terenie .
Biorąc pod uwagę jeszcze fakt że wędrowcy nigdy nie narzekają na dużą liczebność pszczoły - bo poprostu jej potrzebują - to matki powinieneś jeszcze mieć plenne i zimujące na dodatku spadzi .
Ale jakie to linie trudno powiedzieć :bezradny: gdybym wędrował pozostał bym przy swoich i jeszcze sklenara oraz ct-46 bym dokoptował

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2014, 03:39 - pn 

Rejestracja: 08 grudnia 2014, 22:43 - pn
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Jastrzębie-Zdrój
Szczupak i kami-1969 dzięki.
Wiadomo że nie wiadomo co :D ale w końcu na coś trzeba się zdecydować, a nie będę próbował 50 lini czy ras jednocześnie-i tak już to ledwo ogarniam :| Od dluższego czasu nastawiam się na 90% buckfasta GZ i na kilku, w porywach kilkunastu mateczkach eksperymenty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2014, 09:54 - pn 

Rejestracja: 23 listopada 2014, 11:46 - ndz
Posty: 58
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Korczyna
To dobra decyzja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji