FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Jaką pszczołę macie w pasiece?
kraińska 46%  46%  [ 100 ]
włoska 7%  7%  [ 16 ]
kaukaska 6%  6%  [ 13 ]
środkowoeuropejska 1%  1%  [ 2 ]
Buckfast,Elgon,Primorska itd 35%  35%  [ 75 ]
inne (jakie?) 5%  5%  [ 10 ]
Liczba głosów : 216
Autor Wiadomość
Post: 29 sierpnia 2017, 22:16 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
manio pisze:
o sobie piszesz ? :haha: :haha: :haha:

Nam się chciało jechać przez pół Polski do p Naruszewicz , bo mądrego warto posłuchać a tu kogoś śmieszą podstawy hodowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 22:34 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim, a co ja pasieka hodowlana? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 09:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hieronim pisze:
tomi007,
W prawdziwych pasiekach zarodowych nawet trutnie się znakuje aby przy pracach hodowlanych uniknąć pomyłki a niektórzy forują opinie , że opalitka jest zbędna.


tak znakują ale flamastrem a nie opalitkiem - przeglądają po kolei ramki i znaczą flamastrem jak leci wszytskie młode świeżowygryzione trutnie... po włożeniu ramki trutowej łatwo ustalić kiedy mają sie wygryzać a i po wyglądzie łatwo ustalić że to "noworodek"... po 2 tyg tylko w ten sposób oznaczone trutnie wybierają do sztucznej inseminacji

mając do dyspozycji kilka kolorów flamastrów sa w stanie określić wiek i pochodzenie trutnia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 09:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
przy okazji czy ktoś jest w stanie podać namiary gdzie mozna kupić opalitki dla hodowców ? maja inne kształty jak i cyferki (pow 100), moga być dwukolorowe itp - póki co nie trafiłem na takowe w żadnym sklepie tradycynym czy internetowym...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 10:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lutego 2017, 14:23 - śr
Posty: 101
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 10r. 10szt.
Miejscowość z jakiej piszesz: Karpiny
Jako początkujący mam 2 rodziny primorskie i dwa odkłady elgon.
Primorskie są bardzo spokojne, pracuję przy nich na krótki rękaw. Matki jak był pożytek czerwiły od deski do deski. Siła rodzin 2 korpusy wielkopolskie po 8 ramek na czarno.
Elgony są bardzo ostre, bardzo żądlą przy nich już muszę się ubierać szczelnie. Elgony to tegoroczne odkłady, matki czerwią bardzo ładnie. Myślę, że elgony dążą do bardzo silnej rodziny, więc dobre chyba są na duże pożytki.
Co do miodności to nie mogę nic napisać ponieważ pszczoły mam krótko, a pogoda w tym roku jest kapryśna i wszystko co uzbierały to pozostawiłem pszczołą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 10:33 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
S250, pewnie ci te Elgony trafiły na jakieś wrednawe trutnie albo to hodowca coś z matką poknocił. U mnie Elgony to jedne z najspokojniejszych i najmiodniejszych pszczół w pasiece(nie wliczając dwóch rodzin z Elgonem)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 10:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lutego 2017, 14:23 - śr
Posty: 101
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 10r. 10szt.
Miejscowość z jakiej piszesz: Karpiny
Właśnie czytam o nich że to są pszczoły spokojne. Przyjrzę im się w przyszłym sezonie, najwyżej podmienię matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 11:20 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
S250 pisze:
Jako początkujący mam 2 rodziny primorskie i dwa odkłady elgon.
Primorskie są bardzo spokojne, pracuję przy nich na krótki rękaw. Matki jak był pożytek czerwiły od deski do deski. Siła rodzin 2 korpusy wielkopolskie po 8 ramek na czarno.
Elgony są bardzo ostre, bardzo żądlą przy nich już muszę się ubierać szczelnie. Elgony to tegoroczne odkłady, matki czerwią bardzo ładnie. Myślę, że elgony dążą do bardzo silnej rodziny, więc dobre chyba są na duże pożytki.
Co do miodności to nie mogę nic napisać ponieważ pszczoły mam krótko, a pogoda w tym roku jest kapryśna i wszystko co uzbierały to pozostawiłem pszczołą.

BF już tak mają ,co przyniosą to zjedzą , potrzebują dużych pożytków i pogody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 14:49 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
BF już tak mają ,co przyniosą to zjedzą , potrzebują dużych pożytków i pogody.

Bzdura. Nie mam dużych pozytków i do tego pasiekę stacjonarną. Pogoda w górach wiadomo jaka jest nieprzewidywalna. Mimo to u mnie BF jest najlepszy i w życiu nie uwierzę w tą bajkę o dużych i ciągłych pożytkach dla tej pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 16:14 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
Hieronim pisze:
BF już tak mają ,co przyniosą to zjedzą , potrzebują dużych pożytków i pogody.

Bzdura. Nie mam dużych pozytków i do tego pasiekę stacjonarną. Pogoda w górach wiadomo jaka jest nieprzewidywalna. Mimo to u mnie BF jest najlepszy i w życiu nie uwierzę w tą bajkę o dużych i ciągłych pożytkach dla tej pszczoły.

Dzisiaj przeglądałem moje dwa ostatnie BF.Siedzą na dwóch korpusach wlkp, troszeczkę miodu i 9 ramek czerwiu. Matek nie wymienię ,bo z doświadczenia wiem że prawdopodobnie dokonają cichej wymiany i wiosną będę tam miał niezapłodnioną matkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 17:26 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
BARciak pisze:
Hieronim pisze:
BF już tak mają ,co przyniosą to zjedzą , potrzebują dużych pożytków i pogody.

Bzdura. Nie mam dużych pozytków i do tego pasiekę stacjonarną. Pogoda w górach wiadomo jaka jest nieprzewidywalna. Mimo to u mnie BF jest najlepszy i w życiu nie uwierzę w tą bajkę o dużych i ciągłych pożytkach dla tej pszczoły.

Dzisiaj przeglądałem moje dwa ostatnie BF.Siedzą na dwóch korpusach wlkp, troszeczkę miodu i 9 ramek czerwiu. Matek nie wymienię ,bo z doświadczenia wiem że prawdopodobnie dokonają cichej wymiany i wiosną będę tam miał niezapłodnioną matkę.

Dobra, ja się poddaję. Jak już pisałem kijem Wisły nie zawrócę. Tak samo jak nie wrócę do krainki. Ostatnia krainka w mojej pasiece od miesiąca czerwi na 5 ramkach i ani w tę stronę ani w tamtą. Ja pierniczę takie pszczoły, tfu zdechlaki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 17:32 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
tomi007 pisze:
przy okazji czy ktoś jest w stanie podać namiary gdzie mozna kupić opalitki dla hodowców ? maja inne kształty jak i cyferki (pow 100), moga być dwukolorowe itp - póki co nie trafiłem na takowe w żadnym sklepie tradycynym czy internetowym...

Dla pasiek hodowlanych opalitki produkuje p. Marek Podlewski;
https://panoramafirm.pl/kujawsko_pomors ... e_sxx.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2017, 19:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
https://pasieka24.pl/images/stories/Pasieka/K129_Wielki-poradnik-pasieczny/r17-26.jpg Oznakowany truteń (aby mieć pewność od jakiej matki pochodzi). Fot.© Milan Motyka

Nie ma się z czego śmiać, szczególnie jak się nie ma pojęcia odnośnie przedstawionego tematu.

A jak byś chciał liznąć tematu https://pasieka24.pl/index.php/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/148-k129-wielki-poradnik-pasieczny/1549-17-jak-wychowywac-i-unasienniac-matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2017, 12:28 - sob 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
A propos ilości czerwiu przed dokarmianiem i dobierania pod tą ilość wielkości gniazda. W pasiece mam kilka matek czarnych, "dzikich" odhodowanych po jakimś kundelku, który się kiedyś wykazał. Łagodność średnia, miodne, sklepią na sucho, a na rzepaku nie dopuszczają do zalania gniazda, przez co zwykle jako ostatnie wchodzą w nastroj rojowy (jesli wogóle). W końcówce sierpnia mają po 2- 3 ramki 1/2 Dadanta czerwiu (po zsumowaniu powierzchni) i żadne pobudzanie do czerwienia im nie straszne :) . Układam je zawsze na 8+8 ramek 1/2 Dadanta bez zatworów i jest w sam raz. Na wiosne są jedne z pierwszych.
Z czerwieniem u buckfastów o tej porze też jest różnie. Niektóre matki (niekoniecznie starsze) czerwienie kończą szybciej. Pamietajmy, że pszczoły zimowe wygryzają się przez cały sierpień i jeżeli tylko rodziny miały wcześniej odpowiednio dużo pokarmu i miejsce na czerw to są gotowe do zimy. W takich rodzinach na poczatku września widząc niewielkie ilości czerwiu, zamiast pobudzać i czekać na cud lepiej nie zwlekać z karmieniem, by przynajmniej te ostatnie pszczoły wygryzły się już na "gotowe".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2017, 21:48 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Ja mam u siebie rasy których sam nie znam.
Dopiero od przyszłego roku chcę prowadzić pasiekę na normalnych matkach.
W tym roku kupiłem reproduktorkę Nieske i jedną produkcyjna minesote. Reszta wielorasowe.
Zamierzam z minesoty zrobić jak najwięcej odkladów dla siebie podając do nich Nieski.
Inkubator się buduje więc może się uda ;)

darius4257 pisze:
Czesc
Na pulnocy niemiec miod jest badany czy nie zawiera trucizny z tej rosliny .
I tu jest opisane jak ja rozpoznac.poz d
http://www.hartog-lucerne.com/de/infopo ... t-erkennen

A jaki to ma związek z tematem?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji