FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 18:12 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 listopada 2007, 21:59 - pn 
BoCiAnK Płeć:
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-14, 13:29 ograniczanie czerwienia matek buckfast i włoszek Odpowiedz z cytatem
Very Happy

[ Dodano: 2007-08-14, 18:28 ]
piotr napisał:
pytam o ograniczanie w trakcie sezonu.

Pozwoliłem sobie przenieść Pytanie i odpowiedź przenieść tutaj

Jak wiadomo pszczoły Włoskie i Bucfast są to pszczoły budujące bardzo duże rodziny matki potrafią w sprzyjających im warunkach (czyli przy średnim dopływie nektaru i pyłku znosić nawet do 3 tyś jaj na dobę ) A Matka pszczoły Złotej Amerykańskiej nawet do 4 tyś Jeżeli by dopuścić te matki w naszych warunkach pożytkowych do pełnej swobody to mielibyśmy pełen ul tylko czerwiu i pszczół a miodu zero a nawet przy załamaniu się pożytku rodziny trzeba by było karmić .Dlatego w naszych warunkach pożytkowych jakie występują chcąc uzyskać dobry efekt w postaci zbioru miodu matki te należy ograniczać w czerwieniu .
Pszczoły te jak jedne i drugie mają burzliwy start wiosenny bardzo szybko dochodzą do potężnej siły (jeszcze gdyby im podać na przedwiośniu Ciasto miodowo—pyłkowe ) przy ograniczeniu już na początku mają z powodzeniem zbierzemy piękny miodek z mniszka jak i sadów i to dość w znacznej ilości .Ul Ostrowskiej jak i Wielkopolski są bardzo dobre do pozyskiwania małych i dużych ciągnących się pożytków . Ja gospodaruję na ulu Wielkopolskim W okolicach gdzie właśnie pozyskuję te pierwsze pożytki jak mniszek i sady Rodziny (matki Włoskie i Bacfasta jak i krainki ) pobudzam już do czerwienia w marcu ok. 10-15 podając ciasto po ok. 1kg na rodzinę takich porcji dostają min 2 ok. 20—25 kwietnia zakładam pierwsze pół nadstawki na gniazdo matka wtedy czerwi na 10 ramkach w korpusie na dennicy w miarę dopływu nektaru zwiększam miodnię nawet do 3 pół nadstawek po czym odbieram miód ok. 10 czerwca ograniczam matki w czerwieniu dając matkę do pól nadstawki na dennice pod kratę 10 rameczek 1 wielkopolskich wystarcza znakomicie na ograniczenie matek , przy intensywnym pożytku jaki np. był w zeszłym sezonie wcale nie było potrzeby w ograniczaniu pszczoły same miodem i pyłkiem ograniczyły czerwienie Matek na 10 ramkach . Korpus 10 ramkowy Ula Ostrowskiej jest doskonały dodając jako 10 ramko ramko pracy czyli dla matki pozostanie 9 przy dobrym pożytku nie kusił bym się w większym ograniczaniu < można też inaczej ograniczać matkę bez użycia jakichkolwiek izolatorów ;; Gdy w ulu mamy już ok. 60 –70 tyś pszczół wyciągamy z gniazda 4 skrajne ramki a w ich miejsce wkładamy ramki 1 Wielkopolskie tylko o szer 30—35mm pszczółki zaleją je miodem a matka czerwi na 6 ramkach Typ : Ostrowskiej czy Wielkopolskiej ,, jedynym mankamentem tej metody jest to że pszczoły pod połówkami ramek Ciągną Plastry Trutowe co trzeba wycinać co 10 dni ale zaś nam to wychodzi na dobre mamy wosk i walczymy z pasożytem

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem


Leonzawodowiec
Płeć:Mężczyzna
OJ KLUPIE KLUPIE
OJ KLUPIE KLUPIE


PostWysłany: 2007-10-23, 13:11 Odpowiedz z cytatem
Podstawowe PYTANIE.
PO CO TRZYMAĆ WŁOSZKI I MIESZAŃCA SKORO MAM JE OGRANICZAĆ?????
Jest to totalna pomyłka,-to tak jak kupić ferrari i jezdzić na jedynce.
Powrót do góry

BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ


Leonzawodowiec napisał:
Podstawowe PYTANIE.
PO CO TRZYMAĆ WŁOSZKI I MIESZAŃCA SKORO MAM JE OGRANICZAĆ?????
Jest to totalna pomyłka,-to tak jak kupić ferrari i jezdzić na jedynce.


Very Happy Very Happy bo jak bym ich nie ograniczył to bym nie miał miodu tylko 4 korpusy czerwiu
miałem w zeszłym roku taki właśnie przypadek ; nie zauważyłem że krata była uszkodzona dałem matkę na dennice do korpusu na 10 ramek 1/2 D przyszło miodobranie z innych uli brałem po 2-3 nadstawek miodu a w tym SZOK 3 korpusy czerwiu i tylko troche w 4 miodu ze złości przerwałem miodobranie i zrobiłem z niego 3 odklady na raz Mr. Green



Leonzawodowiec
Płeć:Mężczyzna
OJ KLUPIE KLUPIE

PostWysłany: 2007-10-24, 10:23 Odpowiedz z cytatem
Nie zrozumiałeś mnie -na słabsze pożytki weż pszczołę która rozwija się wolniej inie będzie kłopotu.
Na przykład w mojej okolicy włoszka czy chwast nadają się na odkłady albo na pierogi z mięsem ,bo mięsne są ale na moich kwiatkach miodu od nich bym nie zobaczył.

BoCiAnK
Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

Leonzawodowiec napisał:
Nie zrozumiałeś mnie -na słabsze pożytki weż pszczołę która rozwija się wolniej inie będzie kłopotu.

Jezeli bym wybrał pszczoły o wolniejszym rozwoju i na dodatek miał słabe pozytki to jaki byłby sens trzymania pszczół w takim terenie nie dość że by pożytek minoł to jeszcze pszczoły by się nie rozwijały ??
przeczysz teorii naturalnych nalotów gdzie na słabych terenach pszczelarze gospodarują podwójną ilością rodzin a miód biorą tylko z jednej np Mazurek w Wawie

ja pozytki mam dość dobre i tylko dlatego że Włoszka i Bucfast wychodzą z zimy że aż ulem trzęcie to nie musze kombinować z żadnym wzmacnianiem ,nalotami itp


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2007, 05:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
BoCiAnK pisze:
BoCiAnK Płeć:
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-14, 13:29 ograniczanie czerwienia matek buckfast i włoszek Odpowiedz z cytatem


ja pozytki mam dość dobre i tylko dlatego że Włoszka i Bucfast wychodzą z zimy że aż ulem trzęcie to nie musze kombinować z żadnym wzmacnianiem ,nalotami itp


Oto wlasnie dlatego sledze wszystko o tych pszczolach i juz duzo wczesniej doszedlem do wniosku, ze powinienem je MIEC!
Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 20:27 - ndz 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
w naszych warunkach klimatycznych i pożytkowych bez ograniczenia włoszek i buckfasta w czerwieniu miodu nie będzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 21:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
osarek pisze:
w naszych warunkach klimatycznych i pożytkowych bez ograniczenia włoszek i buckfasta w czerwieniu miodu nie będzie


Witaj nasz 'nowy' Kolego,
Ale na Forum znajdziesz mnostwo informacji jak wielu kolegow pracuje z tym pszczolami - sa metody, bo te pszczoly, jak Oni wszyscy twierdza, miod nawet spod kamienia przyniosa i ja w to wierze.
Zechciej zwrocic uwage, ze wielu przestawia sie i nastawia na to, zeby upowszechnic te pszczole w swoich pasiekach, a juz ja duzo wczesniej sami przetestowali, wiec wiedza co mowia.
Owszem, sa rozne opinie, negatywne takze, ale przeciez kazdy z nas ma rozne umiejetnosci, ale i doswiadczenia, czy w ogole wizje swojego pszczelarstwa i 'cos' tam chce miec czy dla zwyczajnego fanu, czy ma takie hobby, czy to dlatego, ze zawsze szuka tzw. 'nowinek', ale wiekszosc kolegow tutaj, to rasowi pszczelarze i mysle, ze jak zapoznasz sie z calym Forum (trescia), zadasz pare pytan i podyskutujesz, to moze i zmienisz zdanie.
Moje doswiadczenie w tym wzgledzie to jest takie, ze jak rozmawiam z jakims pszczelarzem, ktory juz nie ma checi poddania sie jakiemukolwiek szkoleniu, to tez widze, ze on ma wiele swoich racji i ja go za to chwale, bo to jedna z mocnych fundamentalnych cegiel polskiego pszczelarstwa, dzieki ktoremu ono do dzisiaj sie rozwija, ale z drugiej strony ludzie mlodzi sa bardziej otwarci na wiedze i lubia nawet podejmowac sie ryzykownych eksperymentow. Moze zbyt szumnie to nazwalem, ze 'ryzykownych', bo tu przeciez nikt nie polegnie tylko dlatego, ze chce sam o czyms sie przekonac, o czym inni juz dawno wiedza - wiec w rezultacie jakie to ryzyko? Ale dzieki temu dyskusja potem sie ozywia, bo kazdy chce podzielic sie swoim i o to chodzi, choc to czasem moze budzic i troche emocji, bo kazdy chce tez miec racje, nawet wtedy, jak jeszcze nie wie, ze nie do konca ja moze ma, ale gdyby tak nie bylo, to nie byloby tzw. wymiany zdan, czyli dyskusji.
Widze, ze nie jestes calkiem taki slaby w pszczelarstwie, wiec smialo "gadaj" co wiesz! :wink:
Ja np. wiem, ze nic nie wiem

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 21:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
hehe a ja mam buckfasty i jak rok temu je odbierałem to mi kolega mówił abym je ograniczał, matka czerwi ja na nią przystało ale jak była dobra akacja u mnie to dała zaczerwić tylko na 4 ramkach w dole, tyle było czerwiu podczas miodobrania akacjowego, boczna ramka dolna w dadanie była cała zasklepiona, czyli kwestia polega na zapewnieniu odpowiedniego pożytku dla tej pszczoły

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 21:55 - ndz 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
ale Pan Jerzy mnie zgasił fakt że niewiele wiem w porównaniu z pszczelarzami piszącymi na tym forum ale z tą niewiedzą można szybko stać się znakomitym praktykiem. tym co napisałem że bez ograniczenia matek W i B miodu nie będzie chciałem właśnie doprowadzić do wymiany zdań na ten temat bo przecież do tego zostało stworzone forum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 22:06 - ndz 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Moje buckfasty ostatnio mnie zaskoczyly i to bardzo ograniczajac matki w czerwieniu i zalewajac gniazda miodem do tego stopnia ze praktycznie matki nie mialy gdzie czerwic musialem skladac drugie gniazda a korpusy gniazdowe do wirowania praktycznie cale tylko czekam az sie reszta czerwiu wygryzie czyli nie do konca taka miesna jak co niektorzy tu twierdza.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lipca 2008, 22:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
A ja sie muszę zaopatrzyć w pszczoły właśnie takie jak buckfasty lub włoszki ze względu na jak to gdzieś zostało określone "mięsko" które da mi możliwość zasilania rodzin i tworzenia odkładów. :) Jednak to nie jest jedyna opcja :D Szczerze przyznam ze zasmakowało mi pracowanie przy ulu bez kapelusza przy jednej z rojek i to tez jest powodem wymiany :). Po za tym "stoję w miejscu" :? czego bardzo nie lubię. Mam tu na myśli brak nowych doświadczeń a w moim przypadku odkłady wymiana matek i inne zaawansowane czynności to już będzie przysłowiowy "krok do przodu" . :)

Pozdrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2008, 13:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
[quote]
Pszczoły te jak jedne i drugie mają burzliwy start wiosenny bardzo szybko dochodzą do potężnej siły (jeszcze gdyby im podać na przedwiośniu Ciasto miodowo—pyłkowe ) przy ograniczeniu już na początku mają z powodzeniem zbierzemy piękny miodek z mniszka jak i sadów i to dość w znacznej ilości .Ul Ostrowskiej jak i Wielkopolski są bardzo dobre do pozyskiwania małych i dużych ciągnących się pożytków . [quote]

chyba nie chodzi tu o ograniczenie matki w maju na mniszek na jednym korpusie ostrowskiej albo 1/2 wielkopolskiej to przecierz wstrzymałoby rozwój. Czy pszczoły w tym oresie powinny być na całym korpusie wielkopolskim i dwóch korpusach ostrowskiej??? (mi sie wydaje że tak)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2008, 22:12 - pn 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
matkę ogranicza się przed głównym pożytkiem, jeśli po nim nie występuje następny to nie będzie nam potrzebna duża siła. a w maju matki się nie ogranicza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2008, 21:36 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja niemam włoszek i nigdy nie ograniczam moich matek w czerwieniu po akacji są na dolnym koepusie wielkopolskim czyli na 10 ramkach. A jak rodzina jest silna to robię odkład ze stara matką i po kłopocie. A tak na marginesie osarek Wąsosz to 14 km od grajewa. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2008, 22:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
jak masz 10 ramek wlkp i jeszcze dwie skrajne często mają pierzgę lub pokarm to tak naprawde masz 8 ramek wlkp czerwiu to co tu ograniczać, ale w dadanie ramka jest znacznie większa i przy plennych pszczołach warto zwrócić uwagę na ograniczenie matki, bo zamiast miodu na bocznych ramkach możesz mieć pustkę bo wszystko poszło na wykarmienie nowego pokolenia, kończy się pożytek, w ulu kipi i już pszczoły wchodzą w nastrój rojowy, wię morał jest taki, nie zawsze warto mieć w swoich pasiekach takie matki jakie inni posiadają bo jeśli ktoś będzie posiadał słabe lub średnie pożytki to zbyt duża ilość czerwiu spowoduje brak możliwości odwirowania miodu po danym pozytku, czasem pszczoły które wolniej dochodzą do siły są odpowiedniejsze na średnie i słabe pożytki aby lepiej je wykorzystać, a stwierdzenie że wolniej dochodzą do siły wcale nie musi oznaczać że rodzina na pożytek nie osiągnie odpowiedniej siły oraz odpowiedniej ilości pszczół do odpowiedniej zimowli

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji