FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 19:23 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2010, 21:38 - pn 
Dzis sie dowiedzialem ze pszczola Buckfast nie jest uznana w Polsce :cry: czujecie od samego prezesa mojego kola PZP i nie zaleca sie go hodowac...a na pytanie dlaczego powiedzial ze w drugim pokoleniu czyli domyslam sie F2 jest zlosliwa. Na pytanie a mial pan? odpowiedzial nie. To skad pan wie ? slyszalem. Jak Polska moze isc do przodu jak prezesi tak sie wypowiadaja, a nawet nie wiedza jakie sa walorry uzytkowe Buckfasta. Pszczola selekcjonowana przez dziesiatki lat, no tak ale jak sie matek w kaukazach nie wymienialo przez pare lat i 80metrow przed pasieka trzeba bylo sie ubierac bo tak ciely to jest ok, tego sie nie widzi. Przeciez jak sie wymienia matki regularnie one sa lagodne jak baranki fakt czytalem kiedys ze matka Buckfast unasiennila sie i powstaly diabelki ale przecez tez tak jest nie raz z CRAINKA. Takze panowie uwazajcie co sprowadzacie bo w Polsce ta pszczola jest niedozaakceptowania. Typowy stareotyp myslowy nie wspomne jakich czasow...Nie obrazajac nikogo ale w PZP jest DZUNGLA a ludzie sa tam 100 lat nie urazajac nikogo za MURZYNAMI. Ja jestem w SZOKU :shock: nie ma jak to kompetentni ludzie na odpowiednich stanowiskach.... :pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2010, 21:46 - pn 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Przecierz do tego żeby w tym kraju zajmować stanowisko od klubu myszki Miki do parlamentu, nie jest potrzebna kompetencja tylko wielkie plery i kolesiostwo. Każdy inny który się na stołek dostał a te cechy są mu obce jest poprostu błędem statystycznym :kapelan:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2010, 21:56 - pn 
Lukasz W pisze:
Dzis sie dowiedzialem ze pszczola Buckfast nie jest uznana w Polsce :cry: czujecie od samego prezesa mojego kola PZP i nie zaleca sie go hodowac...a na pytanie dlaczego powiedzial ze w drugim pokoleniu czyli domyslam sie F2 jest zlosliwa.

:haha: :haha: :haha:
To masz naprawdę światowo Myślącego prezesa
-Matka F - to zarodowa
-Matka f1 - to reprodukcyjna
-Matka f2 to użytkowa
Może się nie pomyliłem
No od f też można mieć użytkowe (czyli f1 )
Wiesz czemu Ci tak powiedział
Bo jego f2 jak się unasienniła z jego fx to też tak wychodzi
a że krainka to wstyd mu się przyznać że takie ma zajzajery
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2010, 22:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo co sie przejmujecie tu gdzie mieszkam srodek niemiec jest buckfast zabroniony bo wypiera carnike,Wszystko sie robi zeby nie zanikla stara rasa pszczoly .ale co mi z tego ja chce zeby pszczoly dala miod i byla zdrowa na wiosne (buckfast jest taka pszczola)Jestem w kole zebranie bylo wzielem jeden roj od pszczelarza i mowie mam orginalna carnike,Caly szef mowi ktos musi miec buckfasta bo w obrebie 12 km wychodza im zolte pszczoly.To moje trutnie jak wylecialy z 14 uli( nie wicinalem ich to zolto bylo w powietrzu)Takrze niech planuja i tak zostanie ta zdrowa pszczola obojetnie jakiej rasy to moje zdanie.2009 zakupilem buckfasta z tad............................................................... http://www.bienenpower.de/shopping/them ... egorieid=4

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 00:20 - wt 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam
Słyszałem od tego samego prezesa że żółte pszczoły są zabronione w Polsce znaczy się że ten kto hoduje żółte to łamie prawo właśnie tak dokładnie to brzmiało. Poprosiłem tegoż samego prezesa by uzasadnił swoje twierdzenie w oparciu o jakie przepisy wywodzi taką teorie. Stwierdził że to Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt określa kierunki hodowli oraz rasy pszczół jakie hoduje się w Polsce. Następnego dnia zadzwoniłem do K.C.H.Z. gdzie bardzo miła pani udzieliła mi wszystkich informacji szczegółowo i rzeczowo za co jestem jej bardzo wdzięczny. Okazuje się że prezes jest niedoinformowany albo nie wiem jak to nazwać aby nikogo nie urazić. Pszczoła włoska jest dopuszczona do hodowli tylko nikt jak do tej pory nie był i nie zgłaszał chęci uczestnictwa w żadnym programie hodowlanym. Zapytałem również o buckwasta i tutaj znowu okazuje się że jest problem ale nie wielki po prostu nie wiadomo jaka to rasa i nic poza tym. Rasa czy hybryda trzeba tylko zdefiniować czym jest buckwast. to wszystko co przedstawiłem jest w wielkim skrócie o szczegółowe informacje gdyby ktoś był zainteresowany proszę się zgłaszać do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. Oczywiście o żadnym zakazie nie ma mowy to tylko wymysł prezesa. Pozdrawiam Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 22:47 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Twuj preze to chyba jakas rodzina do prezydenta PZP hehehe tamten tez nielubi zółtej pzczoły


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 22:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
henry650 pisze:
Twuj preze to chyba jakas rodzina do prezydenta PZP hehehe tamten tez nielubi zółtej pzczoły


henry


Ale na każdy "chwast" jest żółty :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 23:37 - wt 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam
Rozmawiałem z prezesem wszystkich prezesów z tym najgłówniejszym.Wszyscy wiedza o kogo chodzi. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 17:31 - śr 
marekzborku pisze:
Witam
Rozmawiałem z prezesem wszystkich prezesów z tym najgłówniejszym.Wszyscy wiedza o kogo chodzi. Pozdrawiam

Czyli jest Rasistą wychodzi na to że jest Prezesem pszczół czarnych a Żółtków nie lubi :haha: i jak tu być członkiem :haha: to tak jak by być Bacą i nie mieć w stadzie Czarnego Barana :haha:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 17:58 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
Ja nie wiem Panowie czy swoją wypowiedzią nie narażę się dla wielu z was ale wychodze z założenia że mimo wszystko powinno się kontrolować wprowadzane nowe rasy i krzyżówki pszczół .Ja wiem że wprowadza się ów rasy po to tylko by zwiększyć miodność i inne cechy co dla wielu z was jest bardziej ważne niż zasób genetyczny. ilu z was jest przeciwny gmo ale jak by wprowadzono wam odmiany wam sprzyjające to byłoby wielkie hura i w niejednym ogródku pszczelarskim by się zaraz te rośliny znalazły.martwi mnie jedynie takie podejście jakie reprezentujecie bo krótkowzroczność jaka z tego bije odbija się potem szerokim echem nie mianujcie się miłośnikami przyrody mając takie podejście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 18:39 - śr 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam
Szanowny kolego łupaszko łącząc różne zagadnienia i mylnie interpretując przedstawione wyżej fakty usiłuje kolega wyrazić swoje niezadowolenie czy też krytykę. Prosił bym o rozszerzenie swojego punktu widzenia i logiczne wyjaśnienie podnoszonych w swym poście problemów. Pozdrawiam marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 18:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Drogi łupaszko!
Znając podstawy biologii wiadomo nie od dziś ,że różnorodność genetyczna jest jak najbardziej wskazana dla zdrowia gatunku w tym wymieszanie i zmieszańcowanie.
Mając do dyspozycji technikę, dopłaty i inne... co stoi na przeszkodzie Szanownym Panom działaczom związków chronić pierwotne rasy? Skoro są prezesami czy innymi ważnymi osobistościami to chyba mają środki by tworzyć trutowiska, gdzie będą hodowane czyste rasowo pszczoły , a najlepiej powinni utrzymywać je w czystości za pomocą sztucznej inseminacji. Krajowe programy hodowlane tworzone są właśnie w ten sposób i dla tego celu.
Kolejna ważna sprawa- fakt ,geny podczas krzyżowania ras nie giną tylko się rozpraszają, tworzy się coraz większa mozaika genetyczna i rzeczywiście coraz trudniej zapanować jakie będą cechy potomstwa(dotyczy to wszystkich cech).
Największy wpływ na to jakie Pszczoły każdy z szanownych Kolegów będzie miał (i jak będzie wyglądało pszczelarstwo )mają hodowcy którzy powinni udostępniać przewidywalne pod względem cech zdrowe dorodne matki, i rzetelnie przedstawiać ich rodowody. Tylko tak dadzą radę przekonać ogół rozproszonych pszczelarzy do systematycznej wymiany matek. Poza tym w obrębie ras również powinni przeprowadzać krzyżówki aby sama rasa nie była zbyt mocno spokrewniona.
Wprowadzanie nowych ras najbardziej służy zdrowotności pszczół natomiast najmniej(ze względu na nieprzewidywalność cech) przeciętnemu pszczelarzowi który bazuje na rójkach naturalnych czy matkach ratunkowych. Wiemy ,że większość właśnie bazuje na takim materiale i może dlatego jest taki opór w związkach pszczelarskich.
Każdy kij ma dwa końce- jak ze wszystkim klucz to zrozumienie problemu i dlaczego jedna grupa ma swoje racje , a druga swoje.

Ja jestem w wybitnej mniejszości bo pszczoły lubię za to ,że są. Uwielbiam obserwować jak pracują w polu i w ulu mi zależy na ich zdrowiu i łagodności, miodności nie , więc jestem za mieszaniem i niszczeniem matek złośliwych:p a ideał to pszczoła bez żądła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 20:08 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Wiem jak wygląda praca w pasiece ze złośliwcami :twisted:
Ale z drugiej strony czy to by była ta sama pszczoła bez żądła?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 20:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
Skoro sa jerzyny bez kolców i drzewa trustawkowe to i może doczekamy sie pszczoły bez żądła. Tylko zastanawiam sie czy ta adrenalinka z powodu odrobiny ryzyka to nie jest to co nas troche ciągnie do pszczółek. :mrgreen:

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 20:49 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
tu nie chodzi o krytyke a trzeżwe spojrzenie na problem .ja pytam tylko czy jest to co się robi pod jakąś kontrolą. kto tego pilnuje kto to nadzoruje- bada - nikt jest wolna amerykanka-chcesz włoszke masz inną rase masz afrykanke jak ktoś sprowadzi i wprowadzi to uczyni to bez problemu a wtedy to dopiero będzie lament-ja tak pisze ale ten temat wzbudza we mnie wiele kontrowersji.my sami powinniśmy się zastanowić nad tym.Ja zapytam inaczej tych co mają wątpliwość wprowadzaliśćie weżmy na to jakąś rase czy linie do swojej pasieki- co wam przedstawiono-jaka była wasza wiedza na temat danej rasy czy linii czym się kierowaliście ją wprowadzając czy powiedziano wam i przedstawiono wszystkie aspekty za i przeciw i czy było to oparte jakimiś dowodami-podejrzewam że z reguły jest tak pszczoła miodna łagodna wspaniale nadająca się na pożytki np spadziowe(często jak czytam taką wzmianke śmiać mi się chce super pszczoła nastawiona na spadż tak jak by inne pszczoły nie umiały jej zbierać)ale kontroli i badań nad tym co jest wprowadzane tak naprawde nie ma.nie dziwmy się potem przykrościom jakie spotykają pszczelarzy a podejrzewam że dzięki krótko wzroczności naszej przyjdzie nam się zderzyć kiedyś z problemami o jakich jeszcze nie wiemy.ktoś powie jaki daleko idący pesymizm ale czy cdd wiecie co tak naprawde jest przyczyną możecie jedynie powiedzieć choroby chemia itp itd a może brak odporności powodowany gmeraniną jaką poczyniono w pszczołach a może przyczyna jest inna ale zbadać należałoby wszystko a nie zaciekle upierać się że tak nie jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 21:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Łupaszko Drogi.
Oczywiście ,że nie wiemy i nikt nie wie ... jakie skutki da mieszanie ras. Na pewno nie da chorób, ew. je upowszechni ale i tak w takim świecie w końcu się to stanie. Lepiej teraz niż za 100 lat gdy wynajdą super pszczołę i tylko ją będą hodować i będzie homozygotą pod każdym względem( jednolitość genetyczna). Taka pszczoła padnie masowo na calutkim świecie.
Napewno CCD to nie skutek mieszania ras pszczół, to akurat ma odwrotny skutek, im więcej mieszania tym zdrowsze i bardziej rozchwiane genetycznie, jedno z drugim.
Zauważ ,że populacje na których pracują punkty hodowlane utrzymywania pszczół w czystości" mają bardzo ubogą pulę genetyczną , tak jak większość hodowców matek, może właśnie dlatego jest CCD?
Gdyby prowadzić wieloskalową hodowlę danych ras i wymieniać się zróżnicowanymi genetycznie pszczołami środkowoeuropejskimi i innymi może nie byłyby tak złośliwe, albo tak zagrożone. Swoją drogą o kilkadziesiąt lat za późno rozpoczęto prace hodowlane z poszczególnymi rasami , żeby uważać je za czyste, jest to na siłę przywracanie czegoś czego już nie ma. Pszczoły mieszamy od długiego czasu a prace hodowlane poważne są od stosunkowo krótkiego.
Populacje izolowane są bardzo narażone na nowe choroby. I przy małej puli gdy hodowcy nie współpracują ze sobą tylko się zwalczają nie ma mowy o zdrowiu pszczół- fakt medyczny ogólnoznany nie przypisany gatunkowo. Więc każde namieszanie daje oddech tym owadom.
A teraz trochę żartem....
Pszczoła bez żądła albo ze zdeformowanym nie nadającym się do żądlenia... założę się ,że jakby jeszcze była pracowita i broniła się gryząc tylko , każdy chciałby taką mieć u siebie :p


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 21:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Bardziej przydatne byłoby np. hodowanie pszczół pod kątem cech pożądanych a nie rasy, albo prosta selekcja, np. odwrotna do stosowanej przez tysiąclecia.... czyli preferująca łagodne stwory, a złośliwe nie, cecha prosta i raczej nie zagrażająca gatunkowi, gdyby się utrzymała. Cecha utrzymania czystości w ulu itp...
I rację całkowitą masz ,że nie do końca da się przewidzieć co się wprowadza do pasieki kupując matkę hodowlaną , bo baza populacyjna hodowców jest bardzo mała i nie ma możliwości prowadzenia rzetelnej statystyki. Ale z drugiej strony bazując tylko na pszczołach własnych czy typowo hodowanych również takiej pewności nie ma. Więc na jedno wychodzi, tyle ,że pszczoły zdrowsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 21:49 - śr 
Co do wprowadzania obcych ras i krzyżowania się ras czy linii to w książkach i czasopismach pszczelarskich napisano bardzo wiele
Dziwię się Władającemu dziś głównemu prezesowi i inaczej patrzącym, na ten problem gdyż
Autorzy którzy opisali te wynalazki nie wyssali ich z palca tylko na podstawie wieloletnich obserwacji
tak dla przypomnienia czysta rasa pszczół Kaukazkich nie była zbyt rewelacyjna ale w krzyżówce z krainka dawała spore zbiory miodu Kau x Kr i odwrotność Kr x Kau -
Wł x Kr i Kr x Wł jedne z najlepszych krzyżówek były podobno Wł x Kau i odwrotnie Kau xWł
osobiście swego czasu miałem Wszystkie i były super . lecz tylko dwie z nich miały wadę
" Kau x Kr i odwrotność Kr x Kau " nie można było dopuścić aby doszło do wymiany matki ani poprzez Cichą wymianę ani poprzez rój wychodziły bardzo złośliwe i z tych wpierw zrezygnowałem
"Wł x Kau i odwrotnie Kau xWł " były rewelacyjne w przypadkowej wymianie matki czy na rojową czy Cichej był chybił trafił albo nadal łagodne jak baranki i miodne albo diabły miodne
"Wł x Kr i Kr x Wł " też były super i dalsze pokolenia tak do 3 potem pozostawal tylko Żółty lub ciemny tergit i nic konkretnego
Ale taka zabawa jest kosztowna i z tego tytułu zrezygnowałem iż każda matka była inseminowana na moje życzenie i kosztowała sporą kasę
dziś wprowadzając BF można mieć to samo ale zasada jest jedna wymiana matek anie trzymanie rojowych czy z Cichej wymiany
Nie do tego zmierzałem
Wszystkie wyżej wymienione Krzyżówki były badane w Polskich Placówkach i były zachwalane może by tak się preziowi przydało na 3 kadencję podarować kilka pozycji książkowych by sobie poczytał i przypomniał a nie tworzył od nowa Historii nie naturalnej
Bo ona jest już Napisana i to w Polskim języku
:pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 21:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Nic dodać nic ująć.
Poprostu: Badać, czytać, mieszać ,selekcjonować na dużych populacjach.
Jeśli punkty hodowlane bałyby się wprawadzania nowych ras tzn ,że nie są wiarygodnymi punktami , takimi są tylko takie, które mają izolowane! trutowisko , i te co prowadzą inseminację sztuczną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 22:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Pszczoły mieszamy od długiego czasu a prace hodowlane poważne są od stosunkowo krótkiego.
Populacje izolowane są bardzo narażone na nowe choroby. I przy małej puli gdy hodowcy nie współpracują ze sobą tylko się zwalczają nie ma mowy o zdrowiu pszczół- fakt medyczny ogólnoznany nie przypisany gatunkowo. Więc każde namieszanie daje oddech tym owadom.


Nie jestem genetykiem ani nie znam sie na genetyce, ale to absolutna racja i dotyczy roznych roznych populacji.
Dla zartu podsuwam mysl, aby biali pojmowali sobie za zony mulatki (podobno maja wszystkie geny ludzkie) - bez obawy, ze dzieci wyjda w ..."kratke" i w szachy bedzie mozna grac. :lol:
A naprawde, to czytalem ostatnio artykul o polskich zubrach z Puszczy Bialowieskiej, ze z powodu wspomnianego tu przez Kolege zawezenia srodowiskowego sa bliskie wyginiecia.
To czy w takim razie w wypadku pszczol rzecz mialaby sie miec inaczej?
Nie obawiajmy sie zatem mieszancowania!
A wiekszosc polskich hodowli matek faktycznie jest do ...no, moze raczej do 'luftu'! :placz:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 22:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
W ramach uczestniczenia w kursie pszczelarzy dowiedziałem się, że nic nie stoi na przeszkodzie a by w Polsce uznać bukfasta jak car,kau, czy śr eu. Prawdopodobnie nastąpi to w niedługim czasie. Ponadto wydaje mi się, że należałoby spytać prezesa dlaczego nie pracuje nad śr. eu i są tylko cztery linie. Jak mu się nie podobają żólte to nie działa nad naszymi.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 22:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Nie no, ze skrajności w skrajność też nie można wpadać.
Te pszczoły hodowlane są napewno dobre pod względem niktórych cech ale myślę ,że zdrowotnie znacznie słabsze. Byłoby zdecydowanie lepiej gdyby hodowcy pracujący nad jakimiś liniami czy rasami mieszali co jakiś czas swój materiał nawzajem między swoimi hodowlami,żeby nie ujednolicać zbytnio swoich pszczół, inini dobrzy hodowcy napewno nam nie zaszkodzą taką wymianą bo to leży w ich interesie (powinno) by dobrze selekcjonować swoje hodowle i napewno selekcje różnych hodowców są stosunkowo zbieżne.
Na hodowli pszczół się nie znam (poza tym ,że czytam i "trzymam" je dla własnych obserwacji znam doskonale ich biologię i podstawy genetyki pszczół), jednak miałem możliwość widzieć jak wyglądają hodowle bardzo rasowych psów. Rodzice mają hodowlę. i z praktyki wiem jak bardzo zdrowiem i długowiecznością i zachorowalnością na choroby różnią się boksery championy międzynarodowe od zwykłych z trudem otrzymujących rodowód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2010, 13:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
A propos sprowadzania różnych ras do Polski to należy to robić z rozsądkiem.... chciwość pazerność oraz przekora ludzka mogą wyżądzić wiele złego ludziom i środowisku. Ale każdy medal ma dwie strony... ta druga to taka że gdyby nie sprowadzanie obcych gatunków do Polski to niebyłoby w Polsce ziemniaków pomidorów itp.

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2010, 18:22 - czw 
Witam,
dla mnie osobiscie jest to myslenie stereotypami typu CO NOWE TO ZAKAZANE. Pszczola buckfast byla selekcjonowana, testowana i nie jest przypadkiem ze czysta linia hybrydy(od renomowanego hodowcy) ma takie walory uzytkowe a nie inne. Pszczoly sa lagodne, plenne i miodne. Fakt zdarzaja sie przypadki gdzie po skrzyzowaniu z pseudo pszczolami wychodza diabeli to sa sporadyczne przypadki. Nastepna rzecz jak wiemy mieszance daja nawieksze efekty i wskazene jest co jakis czas wstrzyknac troche nowych genow i to zawsze wychodzi na plus. Nie kazdemu sie podoba hybryda ale nie kazdemu sie tez podobaja kundle w pasiekach. Wtedy jest dobrze jak przez pare lat nie wymienia sie matek, pasieki powieksza sie przez rojki a pozniej sie dziwi - ale tna te pszczoly. Ale jak sie Buckfasta chce do pasieki wprowadzic " panie ja bym panu odradzal ta pszczole bo PODOBNO zlosliwa moze sie zrobic jak cholera "...Poprostu pszczlastwo w niektorych miejscach w Polsce stanelo w miejscu. Nie spawdza sie nowych mozliwosci, rozwiazan tylko powiela sie stare metody ktore sa nie raz nieefektywne i mozna je bybylo zastapic innymi rozwiazaniami dajacymi lepsze efekty. Przeciez PZP powinien byc dla nas PSZCZELARZY a nie my dla nich. To poprostu jest uklad sa stacje zarodowe ktore maja dotacje na matki i teraz wprowadzajac Buckfasta pojawiliby sie nowi hodowcy i dla nich tez musialyby sie znalezc dotacje na matki. Po co robic zamieszanie. O to chodzi tam na gorze a nie o rozszczepienia genow lub mieszance BO KTO GLUPI I NIE WIE :twisted:

:pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2010, 22:15 - czw 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
do Zielony ale nie byłoby stonki warrozy i wielu wielu innych świństw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 09:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
no bez ziemniaków stonki by nie było, a bez ognia ciepło zimą, Powiesić prometeusza bo pożary są !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 11:38 - pt 

Rejestracja: 21 stycznia 2010, 00:27 - czw
Posty: 351
Lokalizacja: warmia-mazury
i nie których kombinatorów w pszczelarstwie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 18:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo buckfast jest najlepsza pszczola z wszystkich daje o 30 kg wiecej jak inne.Nawet nie wiesz ze masz juz buckfasta .i o to chodzi zeby zdrowe odporne na choroby zostalo.
Jak mozna sie wypowiadac o pszczole ktorej nie masz?????


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 22:58 - pn 
darius4257 pisze:
Hallo buckfast jest najlepsza pszczola z wszystkich daje o 30 kg wiecej jak inne

Darek Nie pleć
Bukfast jest dobry to prawda , jest nie rojliwy jest łagodny , pszczoły są pracowite , ale zaś takiej przesadnej różnicy nie ma to ile pszczoły miodu przyniosą to od wielu czynników zależy
- Wielkości/intensywności i długości pożytku
- Struktury rodziny - ilości pszczół lotnych do ulowych
- Pracowitości pszczół -
- Pogody
- odległości ula od pożytku
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2010, 09:08 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
BoCiAnK pisze:
darius4257 pisze:
Hallo buckfast jest najlepsza pszczola z wszystkich daje o 30 kg wiecej jak inne

Darek Nie pleć
Bukfast jest dobry to prawda , jest nie rojliwy jest łagodny , pszczoły są pracowite , ale zaś takiej przesadnej różnicy nie ma to ile pszczoły miodu przyniosą to od wielu czynników zależy
- Wielkości/intensywności i długości pożytku
- Struktury rodziny - ilości pszczół lotnych do ulowych
- Pracowitości pszczół -
- Pogody
- odległości ula od pożytku
:wink:


Zapomniałeś wymienić pszczelarza ; czy za jego pracowitość i wiedzę należy się mu miód , czy nie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2010, 22:36 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Przede wszystkim są nie rojliwe i jak się zrobi odkład ,ubytku, czy osłabienia siły nie widać.
Miodność jest podobna no może troche lepsza na intensywniejszych pożytkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2010, 00:46 - śr 

Rejestracja: 22 lutego 2010, 19:32 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: podkarpacie
Sam miałem wprowadzić tą pszczołę do swojej pasieki ale po zebraniu na którym usłyszałem ze pszczoły te są na tyle pracowite iż podczas braku pożytku potrafią rabować inne rodziny i stają się uciążliwe dla otoczenia.A była to wypowiedz "prezesa prezesów''i nawiązywała do dużej ilości refundowanych odkładów nabytych przez pszczelarzy .W tym sezonie ponoć odkłady utworzone z pszczoły bukfast mają być nie rozprowadzane w ramach refundacji. I co koledzy niby na tą wadę?Osobiście obawiam się tych rabunków ale czy słusznie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2010, 09:41 - śr 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Ta teza prezesa pprezesów wynika z samej niechęci do tej pszczoły, na zasadzie nie bo nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2010, 10:26 - śr 
mir7809 pisze:
Sam miałem wprowadzić tą pszczołę do swojej pasieki ale po zebraniu na którym usłyszałem ze pszczoły te są na tyle pracowite iż podczas braku pożytku potrafią rabować inne rodziny

Każdy negujący Argument wypowiedzi jest dobry aby tylko wypłoszyć i wybić z równowagi drugiego
Dlaczego Nikt mu nie zadał pytania Dlaczego Powstają Rabunki :?:
Każda bez wyjątku pszczoła ma skłonność złodzieja ( rabusia ) , A Okazja czyni go rabusiem
Jak się ma silne i zdrowe pszczoły obojętnie jakiej rasy czy linii to one się nie rabują
a jak się ma cherlaki to nawet z sąsiedniej wioski przylecą i go znajda i wyłupią tak ze tylko druty w ramkach pozostaną
:wink:
Ale to nie jest wina pszczół tylko pszczelarza a tu do tego zazwyczaj ciężko się przyznać że coś zawaliłem :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2010, 21:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Pszczola buckfast jest to krzyzowka roznych pszczol od ------afryki,turcji ,wloch,wielkiejbrytani--POwod krzyzowania tych ras pszczol byl prosty--
WYCHODOWAC PSZCZOLE ODPORNA NA ACARAPIDOSE; I UDALO SIE!!!!!!!
ale prosze sie nie martwic ze nie masz buckfast ona sama do ciepie przyleci i bedzie u ciebie
wystarczy ze sasiad ma ,i sie skrzyruja z twoimi.No i oto chodzi ze slabsze chore odchodzi--ale zebys sie nie smucil kup odrazu buckfasta. http://www.bienenpower.de/shopping/them ... egorieid=4
(juz za 7 euro niezaplodniona)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2010, 21:55 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Każde pszczoły niezależnie od rasy czy lini jeżeli są mocne i miodne wyszukują pożytków. Jeżeli ich nie ma w przyrodzie [ okres bezpożytkowy] to szukają w innych ulach. Z kolei żadna zdrowa, normalna rodzina nie da się wyrabować. Chyba że jej właściciel [pszczelarz] popełni jakiś błąd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 20:01 - czw 

Rejestracja: 16 marca 2009, 12:57 - pn
Posty: 8
Lokalizacja: kęty
darius 4257 ma racje bf sam przyleci.Mam małą pasiekę systematycznie wymieniam matki które oblatują się u mnie w tamtym sezonie zauważyłem żółte pszczoły w trzech ulach.Postanowiłem wprowadzić bf do pasieki i zakupiłem 5 ramkowy odkład od kolegi BoCiAnKa piękne trzy ramka czerwiu dwa miodu.Doprowadziłem odkład do 11 ramek i taki zazimowałem.24 lutego był u mnie oblot i bf 11 ramek na czarno co do miodności sprawdze w tym roku.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 22:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo --skoczek Ja nie mam nic przeciw innym pszczolom--ale niestety ciemne sa nieodporne na choroby potem brazowe (carnica krainka)no i mieszance buckfast-najodporniejsze dlatego ja choduje te odporne ,nie lubie sie smucic na wiosne, jak ci dobrze miodu da iu dobrze bedzie czerwic to pociagnij po nich .Ja tak zrobilem wszystkie carnica krainka wymienilem na buckfasta i jestem zadowolony i wszyscy pszczelarze maja zdrowe pszczoly (bo u mnie jest zabronione buckfasta bo wypiera carnice i czarna pszczole moze dojsc do zanikniecia z ktorychs tych ras )powodzenia w dalszej chodowli buckfasta poz darek4257

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 22:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo prosze napisac czy ktos stracil w te zime !!!!!!!!!buckfasta ?????????
zobaczymy czy sie znajdzie chodz 1 rodzina?????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 23:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Też jestem ciekaw bo w tym roku chce wziąć kilka matek darius 4257 z jakiego źródła masz te pszczólki .Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2010, 23:03 - czw 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Ale buckfast sam nie zimuje, jak się żle przygotuje pszczoły do zimowli to i goldbienen się posypią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2010, 14:42 - pt 
darius4257 pisze:
Ja nie mam nic przeciw innym pszczolom--ale niestety ciemne sa nieodporne na choroby potem brazowe (carnica krainka)no i mieszance buckfast-najodporniejsze dlatego ja choduje te odporne ,nie lubie sie smucic na wiosne,

Nie ma pszczół odpornych na choroby
Każda rasa czy linia może popaść w choroby
, Krainka np Vigor i Kar -Dobra mają tylko zwiększony instynkt zachowania higienicznego przez co szybciej niż inne pszczoły z ula usuwają np ;Grzybice ,czy zamarłe larwy ( zaziębione ) i unikają przez to zakażeń lub dalszych skutków
Jak wiadomo to czym silniejsza rodzina tym zdrowsza ale ta sama silna rodzina dużo szybciej przywlecze chorobę niż słabsza bo potrafi nie jednokrotnie wyrabować słabeusza któremu coś dolega
Co do zimowli to szybciej znajdziesz padniętą rodzinę z BF jak Krainką prosty przykład
Karmisz pszczoły jednakowo np po 10 kg cukru na ula kraince to wystarczy BF jest mało


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2010, 23:08 - pt 

Rejestracja: 22 lutego 2010, 19:32 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: podkarpacie
JA w sezonie 2005 miałem ciemne miodne ale złe , brązowe różnie to bywało i jedną rodzinę żółtych cechami przypominających BF która przyleciała sezon wcześniej prawdopodobnie włoszka w sumie 35 pni. A rok póżniej na wiosne 4 rodziny brązowe o słabej sile. :placz:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji