FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 17:56 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 grudnia 2007, 21:55 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Nieska powstała z krzyżówek niektórych ras niemieckich .Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie. Ma ona dużo cech pozytywnych z których dynamika wiosennego rozwoju wybija sie na pierwsze miejsce, Chociaż wiosną rozwija sie dynamicznie, to bardzo wczesna wiosną ostrożnie rozpoczyna sezon- z początku czerwi skąpo.. W zasadzie mniej zależy to od obecnośći pyłku w terenie, większe znaczenie ma temperatura w ulu. Od czasu jak rozpocząłem ustawiać ule ciemnymi ściankami do słońca rozwój wiosenny W porównaniu do kortówki jest bardziej dynamiczny - szczególnie w marcu.
Nieska jest zdecydowanie najwiekszą pszczołą. Wykazuje jednakowe zainteresowanie pożytkiem niezależnie od tego czy jest to jesień czy wiosna. Nieska wrażliwa jest na przegrzewanie ula latem - w skrajnych sytuacjach kończy się to rojem. Moja kombinacja z jasnymi ściankami latem do słońca i wylotki od północy wystarczają by zapomnieć o rojach. Nieska jest pszczołą bardzo spokojną ale i bardzo pracowitą- podobno z tego powodu żyje nieco krócej niż inne.
Ze znanych mi i sprawdzonych ras nieska jest zdecydowanie najspokojniejsza, najbardziej łagodna. Przewyższa tą cechą Włoszki, Buckfasta, Kortówkę,, oraz pozostałe niemieckie - kilka ras miałem w tym Sklenar -też
Spokojne zachowanie sie na plastrze, słabe reagowanie na dym aż czasami denerwuje jak chce sie dokładnie obejrzeć plaster- po odymieniu rozchodzą się ale natychmiast zakrywają sobą plaster- szczególnie z czerwiem. Pszczoła ta w niskich temperaturach jest tak samo łagodna - podczas deszczu daje się zajrzeć do ula bez dymu.
Nieski są bardzo miodne i nie wykazuja specjalnych rozbieżności w tym zakresie.Ich zainteresowanie pyłkiem jest średnie jednak w lipcu na gryce nagromadzają go najwiecej
Nieska świetnie zimuje, tworzy bardzo silne rodziny. Opłaci się zimować rodziny bardzo silne , silne i średnie. Słabe rodziny wtedy jak pojawja sie konkretny pożytek produkują mase pszczół - zbiory od nich są bardzo późno i słabe. Nieska zapewnia pracę na pasiece bez siatki i to niezależnie od pory dnia , roku i temperatury zewnętrznej.
Uważam jednak że nieska nie nadaje sie do starych metod gospodarki i ciasnych uli. Nieska musi mieć ul rozbudowywany, przewiewny,oraz dużo do odbudowania.- produkuje dużo wosku. Od nieski daje się osiągnąć duże zbiory bez zabiegów ograniczania matki w czerwieniu. Przypadki po 60 kg miodu z ula nie należą u mnie do rzadkości. Nieska nie ma tendencji do wplątywania się we włosy - ląduje na głowie z szeroko rozstawionymi kończynami i nawet znajbujniejszej czupryny startuje bez problemów

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2007, 00:34 - sob 
Drogi Kolego.W tym temacie nie mogę się zgodzić z tym co napisałeś i nie koniecznie depczę Ci po piętach . NieSka tak brzmi prawidłowy zapis tej nazwy i nie jest to rasa tylko linia pszczoły kraińckiej choć nie do końca raczej połączenie dwóch lini . Jak sama nazwa mówi wzięte są pierwsze litery od Niemka + Sklenar i z tej kombinacji mamy NieSkę . Mogę jeszcze dodać że pod tą nazwą jest ukryta trzecia linia pszczoły kraińskiej ale nie koniecznie muszę o niej pisać . Po otrzmaniu matek z takiej kombinacji możemy powiedzieć że mamy NieSkę . Co do ich zalet to potwierdzam bo mam repreduktorkę w swojej pasiece jak i 60 matek użytkowych .


Na górę
  
 
 Tytuł: Nieska
Post: 08 grudnia 2007, 20:11 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Masz zupełną rację z tym że to są szczególiki. Ta linia wykazuje cechy rasy. Np w krzyżówkach z nierasowymi pszczołami a szczególnie Kaukaską daje znaczna i częstą cheterozję. O wiele większa niż niektóre czyste rasy.
Dzięki za sprostowanie
Pozdrowionka.

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: NieSka
Post: 08 grudnia 2007, 21:24 - sob 
To nie są szczeguliki tylko podstawa widzy na temat ras i lini . Nie zastawiaj sideł w które sam wpadasz nazywając pszczołę kaukaską nierasowymi. Dodam dla przyswojenia wiadomości że pszczoła kaukaska to rasa pszczoły i na terenie polski mamy jej 10 lini .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2007, 21:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
ryszard_b, niech się pan wczyta co napisał sabard to chodzi o skżyżowanie się nierasowej kaukaskiej takiej która nie ma rodowodu a nie o całej rasie bo i krainki są nie rasowe i włoskie po prostu dzikie matki rojowe bez przesady bo jaką ma linie kukaz który od 20 lat nie był wymieniany tylko naturalnie się matki uzupełniały nie wszyscy pszczelaże wymieniają mati sam jeszcze mam 2 rodziny z matkami nieznanego pochodzenia i jak mam powiedzieć że są to jakieś tam rasy kiedy ich nie mają nawet mistrz ich nie rozróżni dokładnie na oko bo pare lini ma taką barwę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: kaukaska
Post: 08 grudnia 2007, 22:14 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Ja nie napisałem że kaukaska jest nierasowa Ty kolego masz na mnie uczulenie. Moje niedopowiedzenia łapiesz jak pies kiełbasę. Przeczytaj na tym forum ile razy piszę o kaukaskiej jako o rasie a w tym oznaczało że krzyżowanie a nierasowymi i z kaukaską Rasową a nawet linii Woźnica, I więcej się nie czepiaj bo przestaje mnie to bawić!!!

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: NieSka
Post: 08 grudnia 2007, 22:54 - sob 
Ja wczytałem się w pierwszą wypowiedz w temacie NieSka i tam powstał groch z kapustą wszystko było w jednym worku jak rasy i linie . Dlatego też nie nazwał bym pszczoły nierasowo-kaukasko , skoro padło słowo kaukaska a wolałbym bym użyć określenia :miejscowa,dzika,kundel . Nie tylko my trzej czytamy co jest napisane?
Przyjacielu . Pisać każdy może raz lepiej raz gożej nie odbiegając od prawdy, bo ktoś czytając pośmieje się z tej dyskusji .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2007, 08:37 - ndz 

Rejestracja: 04 sierpnia 2007, 22:40 - sob
Posty: 5
Lokalizacja: Świebodzin
[glow=blue].Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.[/glow]
Podobnie jest w moim przypadku.:) Zreszta moglbym sie podpisac pod calym postem. Nic dodac, nic ujac.(a-ha, polecalbum prace w siatce jednak. Za duzo razy sie naciolem nawet na nieske.:P)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2007, 00:00 - pn 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Moja wypowiedz względem Ryszarda ma zupełnie inny kontekst, natomiast jeśli chodzi o to co piszeszTT3 , to znowu powiem że masz rację. Ale w swojej i tak długiej wypowiedzi nie miało sensu zawierać tyle z genetyki. W rozmowach między pszczelarzami używa się czasami znacznych uproszczeń - żeby nie pisać czegoś czego prosty człowiek lub mało doświadczony pszczelarz może nie zrozumieć. Dobrze że na forum są fachowcy twojej klasy, ale w mojej wypowiedzi nie było żadnych nieścisłości - tylko uproszczenia. Ale jeśli się mamy policytować to obfita heterozja występuje między osobnikami czysto rasowymi i niektórymi czysto rasowymi i nierasowymi. Ponadto między niektórymi rasami heterozja jest tak skromna że nawet niezauważalna. NieSka tę swoją heterozję znaczną wykazuje do rasy kaukaskich - szczególnie Woźnica, oraz z miejscową pszczołą. Ta heterozja jest bardzo obfita. o tym świadczą prospekty Loca i opisy ogólnodostępne w tym temacie, A ja swoim doświadczeniem potwierdzam te spostrzeżenia - szczególnie w kojarzeniu z kaukaskimi- Woźnica. Stwierdzenie że linia ma cechy rasy dotyczy właściwie tego zagadnienia , ponieważ rzadko spotyka się żeby jakieś krzyżówki międzyrasowe w krzyżowaniu z nierasową miejscową tę heterozję / pozytywną - w zakresie np miodności/ Wykazywały w takim dużym zakresie.

Natomiast drogi kolego TTT 3 przekazywanie pozytywnych cech nie jest heterozją / sugerujesz to w końcówce twojej wypowiedzi/- Tylko wybujałość tych cech jest heterozją. i tak Pszczoła NieSka jest miodna , ale w 40%w krzyżówkach z Woźnicą - matkiF-1 - pszczoły dają o kilkadziesiąt procent miodu więcej i to jest heterozja. Tu tak samo się przyczepiłem Ciebie jak Ty mnie. Grę na słówka zawsze można wywołać - tylko po co? Przecież można jeszcze znaleźć że buckfast też nie jest rasą i też to będzie przwda itd itd.

Tematem jednak mojej wypowiedzi było co innego i takie polemiki lepiej prowadzić indywidualnie drogą e-meilową .Chylę czoła przed Twoją wiedzą genetyczną ale na prawdę czepianie się jest niezasadne.

Ponadto ja napisałem:
Ze znanych mi i sprawdzonych ras nieska jest zdecydowanie najspokojniejsza, najbardziej łagodna. Przewyższa tą cechą Włoszki, Buckfasta, Kortówkę,, oraz pozostałe niemieckie - kilka ras miałem w tym Sklenar -też

GDZIE JA NAPISAŁEM ŻE NIESKA JEST RASĄ? Używając w tej wypowiedzi nazwy ras mówiąc sklenar też - nie uświadamia wam że ja wiem o czym piszę? Po co bym używał tej nazwy sklenar? A mówiąc o niemkach na wstępie nie wyjaśnia tego o czym ty piszesz? Czy naprawdę tak potrzebne w tym momencie było stwierdzenie krzyżówka przed Nieską? i jeszcze dokładny opis jak powstała i z czego. ?to nie było treścią mojego postu. A nawet jeśli to słowo umknęło zakładając że powinno być to czy pszczelarz wie o czy pisałem mówiąc o zaletach i wadach tej pszczoły? Coś macie do powiedzenia to dlaczego o pszczołe NieSka nikt nic nie napisał?
.Bardzo ładnie że prostujecie niedopowiedzenia i inne tego typu słowne - może nawet i ważne sformułowania , Ale nie czepiajcie się że coś pomieszałem- wszystko jest na swoim miejscu - moja wiedza z genetyki też.
Te czepiania są zbyt przyziemne. Prostujcie i wyjaśniajcie ale myślę że lepiej będzie jeśli to będzie z większa kulturą i wyważeniem. Myślę też że sformułowanie głupota względem mnie to nie najlepszy adres.
Pozdrawiam i życze powodzenia

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: NieSka
Post: 11 grudnia 2007, 00:27 - wt 
Drogi kolego Sabard , po co odpowiadając komuś dalej czepiasz się mojej osoby. Wiem że nikt Cię nie pokona,bo ostatnie słowo zawsze musi należeć do Ciebie . To że zwróciłem uwagę na pierwsz post gdzie napisałeś na wstępie " Nieska powstała z niktórych ras niemieckich " już nie chcę wiecej cytować , możesz się bronić skrótem myślowym , pomrocznością jasną a sam nakręciłeś spiralę bzdór - na których się możemy uczyć . Czytając niektóre Twoje posty można się dowiedzieć ciekawych zpostrzeżeń , ale nie do końca wszystkie są mądre i prawdziwe . Mam wrażenie że pisząc niektóre tematy dopada Cię " heterozja wiedzy " nie do końca pszemyślana i prawdziwa ,bo jeszcze trochę i niektórzy pszczelarze postawią ule do góry dennicą . Każdy z nas jest kimś , posiada swoją wiedzę i wykrzyałcenie które zdobył . Nie prowokuj mnie że bym Ci coś jeszcze udawadniał bo będziesz ponownie zaskoczony . Bo nie jest to forum dla inż. metalowców i nie będę nic pisał o buduwie statków a Ty o pracy w PGR . Kolego SABARD Panie inż. (obróbki skrawania) najpierw potwierdzasz niektóre słuszne uwagi napisane pod Twoim adresem a potem się sprytnie wykręcasz znanym Ci sposobem - zawsze masz rację . Nie przekazuj tak do końca nie sprawdzonych informacji i skromnej wiedzy z genetyki koledze TTT3 . Bo pewnie Pan dr. nauk rolniczych z dziedziny genetyki ma swoją wiedzę zdobytą na uczelni . Zapytany we właściwy sposób bez zbędnych wymądrzań i przyznania się do słabej wiedzy i pomieszania pojęć w tej dziedzinie - na pewno Ci wyjaśni .

Ryszard B


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: NieSka
Post: 11 grudnia 2007, 08:37 - wt 
Może dalibyście sobie na luz i nie robili indywidualnych wycieczek. Chyba że chcecie żeby było jak na Polance. Pozdrowienia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2007, 11:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Popieram.

Ja nie miałem problemu z właściwym zrozumieniem Sabarda. Widać kwestia podejścia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: NieSka
Post: 11 grudnia 2007, 12:52 - wt 
Ja też Cię popieram w tak szybkim zrozumieniu tematu i przyswajaniu wiedzy ? Powodzenia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2007, 23:14 - wt 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Wypowiem się najpierw co do sposobu dyskusji na naszym forum w temacie krainka-nieska .Z pierwszego autorskiego postu wynika porównanie nieski do innych ras jak i dokonywanie krzyżowań z pszczołami które zachowują jeszcze w mniejszym lub większym stopniu cechy pszczół kaukaskich. Dalej jest opis cech oraz efektów .Muszę przyznac że w wypowiedziach szczególnie uczestnika Ryszard b niewiele się dowiedziałem poza wiadomosciami formalnymi z tzw encyklopedii. Dziękuję Ci Ryszardzie b nie musisz mi wyrażac poparcia , cytuję " w tak szybkim zrozumieniu tematu i przyswajaniu wiedzy? ''.bo potwierdziłes już że jesteś osobą ktora musi miec ostatnie zdanie./wyraziłes to do kolegi Minikrona/Piszesz że pewnie pan doktor TTT3 ma wiedzę zdobytą na uczelni a ja wierzę że ma równiesz dobrą praktykę pszczelarską i tą własnie wiedzą się z nami podzieli. Za dogłebną ocene nieski i możliwosci które ten materiał daje jestem wdzięczny i dziękuję Ci Sabard./można to sprawdzic jak się umie / Dodam że stosuję podobną metodę czyli mieszanka międzyliniowa dodac truten najlepiej by ich było z 20 he he he i tyle? / dla wyjasnienia zależy to od tego co chcę produkowac w swojej 150-200 uli pasiece/ .Pozdrowienia . Andrzej G.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: NieSka
Post: 12 grudnia 2007, 00:43 - śr 
Jak zauważyłeś dyskusja na temat tej lini zeszła z toru i każdy coś od siebie dokłada . Należy wczytać się w pierwszą wypowiedz SABARDA jak powstała linia NieSka pszczoły kraińskiej jego zdaniem i zamknąć ten temat .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2007, 11:00 - śr 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Złota myśl : Prawdziwie bywa zbyt ciasno w stroju faktów . W zmyślaniu poruszasz się swobodniej. /R.Tagore/ Od siebie pozdrawiam. Andrzej G.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2007, 14:24 - śr 
Przyjaciele ślędzę ten temat od początku nie mam zamiaru zamykać nic ale proszę

Kielichy w rekę i za zdrowie Pszczół i Pszczelarzy niech się Darzy a przykre słowa otrzepać o ziemię :wink: Życzę miłych i owocnych Dyskusji


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2007, 17:52 - pt 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Za zdrowie. Po toascie wzniesionym przez Bocianka przypomniał mi się współczesny pojedynek rycerzy na zamku w Golubiu-Dobrzyniu gdzie jest ostra wymiana ciosów, kiedy używane są topory, miecze,piki......Mimo tak zaciętej walki w pewnym momencie dochodzi do zakonczenia i uczestnicy przystępują do narady jak zorganizowac następny w przyszłym roku.Myślę że takiej współczesnej rycerskiej postawy nie zabrakło Sabardowi ,Ryszardowi b.entrion,a-d, TTT3,Krzysztof1962,minikron,Bociank, a na to które rasy linie czy krzyżówki przyniosą nam więcej miodu, pyłku w przyszłym roku będzie miała wpływ nasza dalsza dyskusja oczywiscie również taka ostra i na rycerskim poziomie .Efekty wzajemnych porad czasem sporów,wymiany poglądów zobaczymy po następnym sezonie. Pozdrawiam. Andrzej G / Bociank ciekaw jestem czy ten wirtualny toast stanie się kiedyś rzeczywistoscią? / :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2007, 21:26 - pt 
andrzej pisze:
/ Bociank ciekaw jestem czy ten wirtualny toast stanie się kiedyś rzeczywistoscią? / :lol:


Jest takie miejsce nawet nie daleko od Ciebie gdzie wszyscy pszczelarze jadą co roku jak do Czestochowy można zorganizować spodkanie i obyczajem obrzedu obalić flache zgodnej Żubrówki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a tym czasem brać sie za dyskusje :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Coś o Niesce
Post: 16 grudnia 2007, 19:39 - ndz 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
No właśnie wiadomo jak pisać NieSka. Bo więcej sie nie dowiedziałem. Chociaż widziałem o tym wcześniej to łatwiej mi napisać Nieska.

Ja chciałbym zapytać czy ktoś porównywał Nieskę z Buckfastem lub Włoszką. Miałem kiedyś te pszczoły ale nigdy razem z Nieską. Moje przekonanie o Niesce jako najlepszej pszczole na Pomorzu może być nieprawdziwe dlatego w br nabywam reproduktorki Buckfasta i Włoszkę , ponieważ wydaje mi sie że do obecnych moich warunków pszczelarzenia mogą być lepsze. Chociaż obydwie pszczoły nie są dla mnie tajemnicą to chętnie poczytam coś o porównaniu do nich Nieski. Interesuje mnie nie tylko miodność ale także porównanie zbierania pyłku i zachowanie na ramce podczas przeglądów obecnych LINII Buckfasta i Włoszki, bo prawdopodobnie tym pszczoły są obecnie ujednolicone. Przeczytałem wszystko o Buckfascie co możliwe, jednak nie dokopałem się do porównań. A do informacji do których mam dostęp mam dużą rezerwę. Te informacje krążą od lat. Pszczoła jest dobra, zawsze jest jakieś ale.
Pozdrawiam wszystkich.

PS
Żubrówkę lubię- BoCiAnK też to najlepiej byłoby zjechać się do Ciebie..............................

[ Dodano: 2007-12-16, 19:40 ]
a-d pisze:
[glow=blue].Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.[/glow]
Podobnie jest w moim przypadku.:) Zreszta moglbym sie podpisac pod calym postem. Nic dodac, nic ujac.(a-ha, polecalbum prace w siatce jednak. Za duzo razy sie naciolem nawet na nieske.:P)


Witaj
Podejrzewam że w pasiece masz Nieskę i wiele rodzin z nierasowymi matkami. Ja wszystkie nierasowe i żądliwe z innych powodów wywożę na osobne pasieczysko i wtedy można pracować bez siatki. Jeśli w pasiece bedą same Nieski F-1. żadna pszczoła cię nie użądli. Na moje pasieki tak przygotowane przyjeżdżają wycieczki szkolne a młodzież trzeba hamować przed zbytnią swobodą . Coroczne święto modu jakie mam na swoim rancho gdzie stoi 90 uli, uczestnicy chodzą między ulami, na ulach stawiaja jedzenie i piwo, a miód z plastra jedza na pasiece - pszczoły zdmuchują jeśli która usiądzie./ oczywiście takie coś to krótkotrwały pokaz, a rozchlapany miód natychmiast trzeba zmyć wodą/ Przez 5 lat urządzam takie święto - jest kilkaset uczestników. Dwa lata temu padał deszcz. Pszczoły zachowywały się równie łagodnie a ramki z ula wyciągałem bez dymu. Jest tylko jeden warunek - na pasieczysku nie może być ani jednej rodziny żądliwej, bo pszczoły nalatują z innych uli chociaż tego nie widać . Najczęściej nalatuje młoda pszczoła w wietrznej pogodzie, a potem jak się postarzeje po prostu żądli, tak jak cała rodzina z której pochodzi. Kiedyś w pszczelarstwie był artykuł z którego wynikało że od 3% - 15 % pszczół wylęgniętych w danym ulu znajduje się w dwóch sąsiednich ulach i to tym więcej im bliżej siebie stoją .
Moja rada: Ustaw pasiekę w miarę możliwości tak, by zadliwe i nierasowe stały dalej lub za przeszkodą - w tych Nieskach F-1 siatka nie bedzie Ci potrzebna .
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2007, 21:14 - ndz 
sabard pisze:

PS
Żubrówkę lubię- BoCiAnK też to najlepiej byłoby zjechać się do Ciebie..............................

.


Nie widze problemu Możemy Biesiade zacząć umnie od Żubrówki :mrgreen: .............


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2007, 16:57 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
J abym radził od mioduwki 50 procentowej. Życze wesołych świąt Bożego Narodzenia iSzczęśliwego Nowego roku. Wszyskim Pszczelarzom mily_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Nowy
Post: 30 grudnia 2007, 20:50 - ndz 
Cześś witam.
Jestem nowy. chce mieć pszczoły, a nawet mam a tu sie idzie pogubić. chyba kupie se książke niech mi moja poczyta. Dajcie jaką rade dla młodego pszczelarza. Co oni sie tak i o co kłócą. Poczytam se te wszystkie tematy po kolei. A z niektórych to można sie pośmiać - chyba jeszcze coś kiedyś napisze, ale nic o pszczołach bo mnie wyśmieją. Tyle tu jest profesorów.
poczytam po kolei to może coś z tego sie dowiem. ale kawały macie dobre.....


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2007, 22:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
witam!
Czlowieku - pszczelarze to wesola 'BRAC'! :D :D :D
Sam widzisz - i nauczyc sie mozna i ...posmiac sie tez, bo trudno tak zawsze juz tylko powaznie wszystko brac. Ale jeszcze jest weselej gdy samego siebie nie bierze sie nazbyt powaznie - czasem trzeba umiec i posmiac sie z siebie! :lol:
Zapewniam Cie - na tym FORUM to naprawde profesorowie. Ja juz przestalem sie krepowac aby zadawac pytania w tematach czy to niejasnych dla mnie, czy w potrzebie: 'znajdziesz tutaj prawdziwie zyczliwych ludzi, pomyslowych', itd.
Badz odwazny -warto!
Ale jak cos wiesz, to sie nie krepuj - nie mysl, ze to co wiesz to zaraz wiedza juz wszyscy! A moze jednak ...
Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2008, 18:34 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jerzy ma racje brać pszczelarska jest wesoła. Jak masz pytanie to pisz śmiało i zadawaj pytanie na temat naszych ukochanych pszczułek.Nie chowaj głowy w piasek. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2008, 15:50 - sob 

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 19:10 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam!
Też się zgadzam z tym, że pszczelarze to ludzie dobroduszni i życzliwi, ale pszczelarze, nie hodowcy pszczół. Tam gdzie wkracza interes, kończy się romantyka, zaczyna wyścig szczurów. Mnie jest obojętne, czy sprzedam 100 litrów miodu mniej czy wiecej, czy moje matki znajdą nabywców, czy nie, itp; robię to co robię, bo to lubię, a nie, że muszę! :)
Z poważaniem oro54


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2008, 13:03 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2008, 00:07 - pt
Posty: 18
Lokalizacja: Lublin
naprwde nieska jest wrażliwa na przegrzanie ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: przegrzania
Post: 10 lutego 2008, 13:07 - ndz 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Tak!!! To się zgadza. Ale na wszystko jest sposób na to też.
Pozdrowionka dla Jurka - Warto Cie poznać - chyba przy Tobie ludzie sie nie nudzą .

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2008, 21:26 - pn 
stopek pisze:
naprwde nieska jest wrażliwa na przegrzanie ula


Każda pszczoła jest wrażliwa na przegrzewające się ule w upalne dni widzimy jak wiszą brody pszczelarz się Cieszy że ma siłę pszczół to brak wentylacji w ulu pszczoły wychodzą z ula aby obniżyć temperaturę wnętrza i nie dopuścić do przegrzania czerwiu
Prostym przykładem wystarczy uchylić daszek od tyłu lub szufladkę dennicy i wejdą
Przegrzewanie ula doprowadza każdą rasę czy linie do stanu rojowego nawet gdy rodzina nie jest zbyt silna


Na górę
  
 
Post: 07 grudnia 2009, 22:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
sabard pisze:
Nieska powstała z krzyżówek niektórych ras niemieckich .Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.

Niemiecko Austriacka krzyżówka Niemki i Sklenarki z informacji linie pochodzą z lat 80 dziesiątych Niemek jest kilka i Sklenarów kilka
W mapce wyczytałem że tą linię posiada Loc czy ktoś się oprócz kolegi Sabarta bawił z Nieską
jaka dokładniej jest jej wartość użytkowa
Pozdrawiam matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 20:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
matecznik pisze:
sabard pisze:
Nieska powstała z krzyżówek niektórych ras niemieckich .Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.

Niemiecko Austriacka krzyżówka Niemki i Sklenarki z informacji linie pochodzą z lat 80 dziesiątych Niemek jest kilka i Sklenarów kilka
W mapce wyczytałem że tą linię posiada Loc czy ktoś się oprócz kolegi Sabarta bawił z Nieską
jaka dokładniej jest jej wartość użytkowa
Pozdrawiam matecznik

Podaj informację, skąd jesteś ? z którego rejonu Polski, to podam Ci wyniki oceny terenowej linii Nieska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 21:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
krzysglo pisze:
matecznik pisze:
sabard pisze:
Nieska powstała z krzyżówek niektórych ras niemieckich .Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.

Niemiecko Austriacka krzyżówka Niemki i Sklenarki z informacji linie pochodzą z lat 80 dziesiątych Niemek jest kilka i Sklenarów kilka
W mapce wyczytałem że tą linię posiada Loc czy ktoś się oprócz kolegi Sabarta bawił z Nieską
jaka dokładniej jest jej wartość użytkowa
Pozdrawiam matecznik

Podaj informację, skąd jesteś ? z którego rejonu Polski, to podam Ci wyniki oceny terenowej linii Nieska.

Wschodnia cześć Polski jeżeli możesz coś na jej temat więcej mile widziane
Pozdrawiam matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 22:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
matecznik pisze:
krzysglo pisze:
matecznik pisze:
sabard pisze:
Nieska powstała z krzyżówek niektórych ras niemieckich .Pszczoła ta zdobyła moją największa sympatie.

Niemiecko Austriacka krzyżówka Niemki i Sklenarki z informacji linie pochodzą z lat 80 dziesiątych Niemek jest kilka i Sklenarów kilka
W mapce wyczytałem że tą linię posiada Loc czy ktoś się oprócz kolegi Sabarta bawił z Nieską
jaka dokładniej jest jej wartość użytkowa
Pozdrawiam matecznik

Podaj informację, skąd jesteś ? z którego rejonu Polski, to podam Ci wyniki oceny terenowej linii Nieska.

Wschodnia cześć Polski jeżeli możesz coś na jej temat więcej mile widziane
Pozdrawiam matecznik


bez urazy ale tyle już na ten temat napisano, że jak czytam takie wypowiedzi jak Twoje to odrazu widać, że leń z Ciebie wielki, nawet nie masz ochoty poszukać co inni napisali i nie tylko na tym forum ale na innych również wiele można wyszukać ciekawych informacji, kwestia tylko czy się chce coś ciekawego wyszukać i przeczytać czy tylko powielać tematy i pisać na ilość, bez urazy ale przy Twoim poziomie wiedzy jest nieistotne co włożysz do ula bo i tak ma się to nijak do tego co napiszą o danej pszczole doświadczeni pszczelarze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2009, 23:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Wyniki oceny terenowej pszczół za lata 2004-2006
w układzie:
województwo, powiat, hodowca, kojarzenie, śr.wyd.w kg, wskaźnik %, miodność, rozwój, zimotrwałość, rojliwość, łagodość, ocena subiektywna pszczelarza, końcowa ocena grupy testowej
lubelskie / lubelski / Loc / car Nieska x car Nieska / 30,2 / 96,2 / 3,4 / 4,0 / 4,0 / 2,9 / 3,3 / 2,0 / 17,6
lubelskie / biłgorajski / Loc / car Nieska x car Alpejka / 34,2 / 98,6 / 3,2 / 3,3 / 3,1 / 4,0 / 4,0 / 2,3 / 17,6
podkarpackie / przemyski / Loc / car Nieska x cau Woźnica / 37,1 / 79,3 / 4,0 / 3,0 / 3,7 / 4,0 / 4,0 / 2,0 / 18,7
podlaskie / bielski / Loc / car Alpejka x car Nieska / 29,4 / 125,1 / 3,7 / 3,9 / 4,0 / 3,6 / 4,0 / 3,5 / 19,2
podlaskie / bielski / Loc / car Alpejka x car Nieska / 18,1 / 102,8 / 3,1 / 3,9 / 3,9 / 3,9 / 4,0 / 2,4 / 18,8
podlaskie / bielski / Loc / car Alpejka x cau Woźnica / 37,9 / 123,1 / 3,1 / 3,8 / 4,0 / 4,0 / 4,0 / 3,1 / 18,9
podlaskie / hajnowski / Loc / car Alpejka x cau Woźnica / 10,4 / 28,9 / 1,0 / 1,0 / 1,5 / 4,0 / 4,0 / 1,0 / 11,5
podlaskie / moniecki / Loc / car Alpejka x cau Woźnica / 39,4 / 103,1 / 3,9 / 4,0 / 4,0 / 3,7 / 4,0 / 2,6 / 19,6
podlaskie / moniecki / Loc / car Alpejka x cau Woźnica / 36,1 / 103,1 / 4,0 / 3,8 / 3,8 / 3,6 / 4,0 / 2,6 / 19,2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2009, 23:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
zapomniałem dodać, że ocena od 1-4, a maksymalna suma to 20

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 23:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
bzzy pisze:

bez urazy ale tyle już na ten temat napisano, że jak czytam takie wypowiedzi jak Twoje to odrazu widać, że leń z Ciebie wielki, nawet nie masz ochoty poszukać co inni napisali i nie tylko na tym forum ale na innych również wiele można wyszukać ciekawych informacji, kwestia tylko czy się chce coś ciekawego wyszukać i przeczytać czy tylko powielać tematy i pisać na ilość, bez urazy ale przy Twoim poziomie wiedzy jest nieistotne co włożysz do ula bo i tak ma się to nijak do tego co napiszą o danej pszczole doświadczeni pszczelarze

Dziekuje za informacje i przepraszam jeżeli koledze przeszkodziło w napisaniu na swoim poziomie wiedzy informacji jednakże pozwolę sobie napisać jeżeli kolega nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat jaki poprosiłem to niech się nie wysila w ocenie mojego poziomu wiedzy tylko spojży na swój w czym może pomóc
Pozdrawiam matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 23:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
matecznik pisze:
bzzy pisze:

bez urazy ale tyle już na ten temat napisano, że jak czytam takie wypowiedzi jak Twoje to odrazu widać, że leń z Ciebie wielki, nawet nie masz ochoty poszukać co inni napisali i nie tylko na tym forum ale na innych również wiele można wyszukać ciekawych informacji, kwestia tylko czy się chce coś ciekawego wyszukać i przeczytać czy tylko powielać tematy i pisać na ilość, bez urazy ale przy Twoim poziomie wiedzy jest nieistotne co włożysz do ula bo i tak ma się to nijak do tego co napiszą o danej pszczole doświadczeni pszczelarze

Dziekuje za informacje i przepraszam jeżeli koledze przeszkodziło w napisaniu na swoim poziomie wiedzy informacji jednakże pozwolę sobie napisać jeżeli kolega nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat jaki poprosiłem to niech się nie wysila w ocenie mojego poziomu wiedzy tylko spojży na swój w czym może pomóc
Pozdrawiam matecznik



zwróciłem ci uwagę, że jesteś leń, zamiast poszukać wiadomości to odrazu pytasz, a przecież wiele już napisano, więc się wysil, popatrz ile napisano o matkach od p. Gembali i już masz wiele informacji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2009, 23:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
bzzy pisze:

zwróciłem ci uwagę, że jesteś leń, zamiast poszukać wiadomości to odrazu pytasz, a przecież wiele już napisano, więc się wysil, popatrz ile napisano o matkach od p. Gembali i już masz wiele informacji

Jednak Twoja rada wyszła mi na dobre własnie się dowiedziałem że Niski od loca są tyle wart co nic http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... php?t=1604
Pani Gembala nie ma Nieski
Pozdrawiam matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2009, 23:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jeszcze dodam
Zestawienie wyników oceny linii Nieska w kojarzeniu po stronie matecznej wg wskaźnika % wydajności miodu w 2006 roku
układ:
liczba grup / śr. wydajność ogółem w kg / śr wyd. na pożytku wczesnym / średnim / późnym / wskaźnik wydajności %
37 / 37,0 / 13,4 / 16,4 / 12,4 / 105,1


Zestawienie wyników oceny linii Nieska w kojarzeniu po stronie matecznej wg wskaźnika % wydajności miodu za lata 2004 - 2006
układ ten sam
128 / 38,6 / 12,9 / 14,0 / 11,7 / 107,7

a jeszcze więcej szczegółów
żródło:
Wyniki oceny terenowej pszczół za lata 2004-2006, KCHZ, W-wa 2007.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2009, 01:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
matecznik pisze:
bzzy pisze:

zwróciłem ci uwagę, że jesteś leń, zamiast poszukać wiadomości to odrazu pytasz, a przecież wiele już napisano, więc się wysil, popatrz ile napisano o matkach od p. Gembali i już masz wiele informacji

Jednak Twoja rada wyszła mi na dobre własnie się dowiedziałem że Niski od loca są tyle wart co nic http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... php?t=1604
Pani Gembala nie ma Nieski
Pozdrawiam matecznik


poczytaj sobie i przede wszystkim poszukaj nieska i alpejka a gema i prima jak znajdziesz co jest co to masz z górki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji