FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 12:35 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 sierpnia 2007, 21:39 - ndz 

Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 18:47 - ndz
Posty: 69
Lokalizacja: lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Witam. Mam na imię Piotr. Po raz pierwszy zimuję buckfasta i włoszkę w ulu Ostrowskiej. W związku z tym mam kilka pytań: na ilu ramkach i w ilu korpusach powinno się te pszczoły zimować, ile powinny dostać cukru,czy pod koniec zimowli powinno się otworzyć wylot w górnym korpusie[jeśli zimować w2 korpusach], jak duże wyloty dolne zostawiać? Proszę o odpowiedż. Pozdrawiam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2007, 12:08 - pn 
Witaj Piotrze
Zimowla pszczół w ulu Ostrowskiej jest ciutkę inna jak np. w ulu wielkopolskim gdzie z powodzeniem możesz zimować pszczoły w 1 korpusie .
W ulu Ostrowskiej zawsze musisz zimować w 2 korpusach .czyli dwa razy po 5—7 ramek w zależności od siły rodziny .
W dolnym korpusie układamy wszystkie ramki z czerwiem np.;6 ramek w drugim górnym układamy ramki z pierzgą (bo na wiosnę matka zacznie czerwić właśnie w tym górnym korpusie ) wiec mamy układ 2 razy po 6 ramek i zaczynamy karmić (żeby matka nie czerwiła w górnym korpusie co jest nie wskazane na czas karmienia należy pomiędzy korpusy wstawić kratę odgrodową .przelicznikowo po 1,70kg na jedno ramko pokarmu tak ułożoną rodzinę karmimy ok. 14—16 kg cukru Dlaczego ??? A Dlatego że należy aby wszystkie Tylko górne 6 ramek były zalane pokarmem i dając te kratę mamy tego pewność .Pszczoły o masie 2,5kg stworzą kłąb o średnicy 20—25cm obejmując kłębem pierwszy i początek drugiego korpusu w tedy nad kłębem jest 24cm pokarmu który nawet b długą zimę wystarczy .Jeżeli posiadasz w składzie ula pół nadstawki ½ Wielkopolskiej zimowla jest jeszcze lepsza .Wtedy zimujesz pszczoły w układzie dennica + ½ (pół-nadst)+ korpus czyli 2 razy po 8—9 ramek i karmisz tyle samo tak samo zakładasz kratę jak w przykładzie pierwszym .Wylot na czas karmienia powinno się zwęzić do 10cm z nastaniem pierwszych przymrozków wyjąc wkładki a na wyloty wystarczy pineskami przybić kawałki kraty aby myszy nie weszły .Matki Włoszki i Bucfasta czerwią dość długo i warto zminimalizować ich czerwienie ja tych rodzin nie ocieplam zbytnio na zimę celem zmniejszenia czerwienia ocieplam je dopiero po pierwszym oblocie wiosennym w lutym/marcu wkładając poduchy i zwężając wylot do 10 cm , nigdy nie używam wylotów w korpusach tylko w dennicy

Zyczę powodzenia
:D

Zapraszam do przekazywania doświadczeń też innych kolegów z innymi typami uli


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2007, 22:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Wprawdzie buckfasta nie mam ale za to mam ule Ostrowskiej. Zimując pszczoły na dwóch korpusach jest więkrze ryzyko że pszczoły nie przejdą do górnego korpusa podczas dużego mrozu, by tego uniknąć wprowadziłem do pasiaki 1/2 wielkopolskie i zimuję na pełnych korpusach.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2007, 15:35 - ndz 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Chociaż zimuję przeciętnie około 150-200 rodzin w korpusach ostrowskiej w Beskidzie Sądeckim nie zdarzyło mi się aby nie przeszły do górnego korpusu.Pszczoły zimują na komórkach pod pokarmem podchodząc wyżej w miarę spożywania pokarmu dlatego tak jak powiedział Bociank ostrowskiej to dwa korpusy na zimę. U mnie to 10 ramek w dolnym i 7 ramek plus 3 węzy w górnym gdzie przy rodzinach silniejszych węzę podciągną chociaż na niej nie zimuja .Z góry ocieplenie,na dole pełna wentylacja np dno z siatki . Pokarmu na zimę 12 kg./Ważne kiedy się daje ze względu na ilosc czerwiu./ Pozdrawiam Andrzej Garwol


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2008, 15:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Bogdanie, mówisz że nie ocieplasz na zime rodzin z włoszką i bukfast. Powiedz mi czy dobrze to rozumiem: nie dajesz mat bocznych i ramki są dosuniete do jednej ścianki? Jeśli bd robił nowe ule (jeszcze nie wiem czy bd ostrowskiej czy wielkopolskie) to napewno wszystkie ścianki bd ocieplone. I jeśli jest rodzina włoszek lub bukfasta to wystaczy gniazdo zsunąc dojednej ścianki i nie dawać żadnych mat i bd ok??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2008, 19:06 - czw 
d@niel_25 pisze:
Bogdanie, mówisz że nie ocieplasz na zime rodzin z włoszką i bukfast. Powiedz mi czy dobrze to rozumiem: nie dajesz mat bocznych i ramki są dosuniete do jednej ścianki?


Ule mam ocieplane
Maty -- zależy o czym myślisz ? -ja nie używam mat gniazdo układam na środku ula na przeciw wylotu 6-8 ramek po każdej stronie mam deski zatworowe ( ścieśniacze ) z pilśni które nie dochodzą do dennicy za deskami zatworowymi jest 2-4cm luzu w zależności ile jest ramek do ściany ula po każdej stronie tak zwane kominy wentylacyjne a na ramkach tylko cienka szmatka na wiosnę kładę poduszkę
Popatrz na Te zdjęcia tu jest pokazane jak układam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2008, 15:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jeszcze jedno pytanko. Czy pszczólki od pani Gębali tzn. Prima I Gemma nadają sie do ula ostrowskiej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2008, 17:41 - pt 
Nadaja się ja mam je w ulach wielkopolski i jestem zadowolony, np prima jest bardziej ostrozna z czerwieniem na wisone a gemma jest szalona:)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2008, 23:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
to zależy gema może być różna, jeśli to singer to faktycznie tworzy bardzo silne rodziny i w dłuższych okresach bezpożytkowych potrafi wejść w nastrój rojowy, aczkolwiek w geme jeszcze występuje troysek i jugo i już jak ma się tych matek np po 5 to można łatwiej wyszukać jakieś róznice,

ps mnie już cieszy że nasz mistrz Paweł dostrzega różnice prima - gema,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 23:52 - pt 
d@niel_25 pisze:
Jeszcze jedno pytanko. Czy pszczólki od pani Gębali tzn. Prima I Gemma nadają sie do ula ostrowskiej?


A dlaczego niby miały by się nie nadawać
ul jak ul pszczoła jak każda inna właśnie Ty potrzebujesz dość żwawych pszczół tworzących silne rodziny wszak zimował będziesz na dwóch korpusach :wink:
tak mi przeleciało przez myśl zaopatrz się też w BF i Minesoty od SZCZUPAKA :mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2009, 08:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
hheee i bd miał 2 korpusy czerwiu w lecie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2009, 10:32 - sob 
d@niel_25 pisze:
hheee i bd miał 2 korpusy czerwiu w lecie :)

Daniel a to kto wreszcie decyduje o tym ile czerwiu będzie w ulu Matka czy Ty
Na pewno słyszałeś o czymś takim jak krata :wink:
poza tym Ty piszesz o lecie a na jesień to się wszyscy modlą by tego czerwiu było jak naj więcej nawet łączą po dwa do kupy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2010, 18:52 - ndz 
Witam kolegów w tym roku sprowadziłem do mojej pasieki pszczołę Buckfast i chciałem zapytać ile trzeba dać im pokarmu na zimę będę zimował w ulu wielkopolskim na jednym korpusie jest to trochę inaczej nisz w ulu ostrowskim który jest tutaj opisany


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2010, 22:24 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
powiedz ile masz teraz ramek z czerwiem i ogólnie ile ramek pszczoły obsiadają na czarno

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 12:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Ale do zimowli jeszcze kupa czasu została o ile pogoda we wrześniu i sierpniu dopisze. Myślę że te tabele z % pszczół które wygryzły się w określonym okresie i które zimują lub padają w zimie powinny być troszkę przesunięte. Teraz przecież wrzesień jest długo ciepły, wydłuża się czerwienie matek, mamy pyłek i miód z nawłoci, pyłek z poplonów które kwitną końcem września i w październiku. Także ja myślę że nawet pszczoły wygryzione we wrześniu nieźle przezimują jak będzie dobra pogoda i będą mogły tym pyłkiem się podtuczyć a i na zwiesnę im zostanie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 17:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
d@niel_25, no właśnie te wrześniowe pszczółki mają dość wysoki % przeżycia zimy chyba około 88 %. Od hodowcy od którego zakupiłem w tym roku BCF dowiedziałem się, ze on zimuje na 2 korpusach i pokarmu daje po 25 kg na rodzinę. Także faza :uśmiech:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:44 - pn 
Witam na dzisiejszy dzień mam osiem ramek z czego sześć z czerwiem miesiąc temu kupiłem ten odkład od Pana Sławka Trzybińskiego


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:55 - pn 
funelek pisze:
Witam kolegów w tym roku sprowadziłem do mojej pasieki pszczołę Buckfast i chciałem zapytać ile trzeba dać im pokarmu na zimę będę zimował w ulu wielkopolskim na jednym korpusie

Czytając ostatni Post masz obecnie 8 ramek dodaj jeszcze jedno i za jakiś czas jak zacznie przybywać pszczół (wygryzać się ) daj jeszcze jedno czyli będziesz miał 10 i podkarmiaj małymi porcjami ok 05l co dwa trzy dni syropem 1/1 ok 25 sierpnia zobacz ile masz czerwiu powinieneś mieć min 8 ramek wtedy ujmij jedno i zacznij karmić na zimę po 2 -3 l syropu 2/1 tak abyś dał ok 12 kg cukru
Na każda ramkę wielkopolską przypada po ok 1,6 -7 kg pokarmu licząc zapas jaki zastałeś już przed głównym karmieniem


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji