FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:38 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 grudnia 2011, 17:48 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pszczoła Baszkirska .
Zdobywczyni dwóch srebrnych i dwóch złotych medali na terenie Rosji .
Średnia wydajność w tych samych warunkach tej pszczoły w porównaniu z innymi , to 80 - 150 kg miodu z ula / dla innych , tylko rekordzistki osiągały podobne wyniki /.
Tworzy silne rodziny o dynamicznym , wiosennym rozwoju. Wylatuje z ula już przy temperaturze +5 stopni C . Jest pracowita , zbiera nektar latem nawet do 23 h , nie przerywa lotów nawet w dnie pochmurne z lekką mżawką . Pszczoła zarówno na pożytki nektarowe jak i spadziowe . Mało rojliwa , prowadząca regulowany wychów trutni / w niesprzyjających warunkach letnich , matka nie zaczerwia komórek trutowych /. Umiarkowanie łagodna - przy umiejętnej pracy z ta pszczołą , można pracować bez dymu . U pszczoły Baszkirskiej nie następuje cicha wymiana matek .
Na plastrach jest dość ruchliwa z tendencją do umiarkowanego spływania z nich .
W ekstermalnych warunkach pogodowych /burza , silny wiatr , wysoka temperatura , itp. / nie wylatuje z ula .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 18:01 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
kupuje ten towar. :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 18:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
paraglider - to żart, prima aprilis czy idealna pszczoła?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 19:12 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Czy do tej pszczoły można dokupić walonki? Wtedy mogłaby wylatywać przy -5 stopniach i zbierać do 300 kg miodu. ;-)
Jakoś nie mogłem się opanować. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 19:34 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
paragrider, 100% towy interes, przez lato i zimę. :cold: :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 20:06 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider pisze:
[b] silny wiatr , wysoka temperatura , itp. / nie wylatuje z ula .


a jaka to temp?

pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 20:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
z tego co sie orientuje to baszkirska pszczoła wystepuje w stanie dzikim jest typowa lesna pszczółką i pod ochrona w górach baszkirii ale zainteresowanie wzbudziłes duze brawo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 21:35 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Radzę wejść w Videotekę Pszczelarza , w temacie Filmy odnajdziesz filmiki umieszczone przez polbrata dla Krzysztofa K. - tam radzę oglądać wszystko " co się da " , aż natrafisz na filmy w języku rosyjskim . Przy odrobinie szczęścia odnajdziesz 10 kolejno ponumerowanych , godzinnych filmów na temat tej pszczoły / jestem w tej chwili przy oglądaniu ostatniego , 10 - tego /. Więcej nie myślę ułatwiać .
paraglider.
ps. potrzebna znajomość j. rosyjskiego .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 22:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Znajdziesz w internecie opisy o tej pszczole nawet krótkie filmy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 01:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
paraglider pisze:
Pszczoła Baszkirska .
(...)

Jak dobrze pamiętam, to geny tej pszczoły dodał dr Andrzej Zawilski do którejś swojej linii. Tak żeby poprawić zimowlę. I ta wyselekcjonowana przez Niego tak się zezłościła, że nie było już do czego wracać, z materiałem genetycznym, aby to odtworzyć.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 13:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
paraglider stą pszczołął jest tak jak ze staruszkiem zaszedł do lekarz i mówi panie doktorze moi koledzy mówią że jeszcze mogą na to lekarz pyta a ile ma pan lat ? 75! to niech pan też się chwali

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 14:17 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Mieszko pisze:
Czy do tej pszczoły można dokupić walonki? Wtedy mogłaby wylatywać przy -5 stopniach i zbierać do 300 kg miodu. ;-)
Jakoś nie mogłem się opanować. :haha:

Jeszcze bardziej się uśmiejesz .
Są rośliny , których najobfitsze nektarowanie przypada na wczesne godziny nocne , wtedy ten nektar jest zbierany przez motyle nocne , zwane przez nas ćmami. Latem , kiedy występuje okres " Białych Nocy ", pszczoła Baszkirska nie śpi i jest zbieraczką tego wziątku . :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 16:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
U nas też jest gatunek pszczoły która w takie noce lata i zbiera nektar do tego nie trzeba pszczoły Baszkirskiej .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 23:47 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Być może się wyjaśni, że to był błąd metodologiczny. Nasze pszczoły pewno też by sobie dobrze radziły w jasne noce i przynosiły więcej miodu.
Nie robiłem na ten temat badań, ale mam doświadczenia z rybami. W czasie jasnych nocy płocie żerują, jak w dzień, pobierają plankton, który pojawia się przy powierzchni dając się złapać w pułapkę, gdy nagle chmura odchodzi i plankton jest oświetlony przez księżyc. Sprawa znana. Często się zastanawiamy nad pytaniem, kiedy śpią ryby? Tak samo pytamy się o pszczoły, więc analogia mi się nasuwa sama, ale wypadałoby to jednak zbadać. Chyba napiszę do pogromców mitów! ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2011, 00:23 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Gdy zaczynałem pszczelarstwo trzy lata temu trafił mi się ul z pszczołami za fre a był to okres kwitnienia lip ,ok godz. 23 pojechałem zasiatkować wlotek ,na drugi dzień rano pojechałem po ul z pszczołami (jak to nie doświadczony )bez dymu ,dobrze że wziąłem chociaż kapelusz bo bym ich nie załadował na przyczepkę .Ul był szczelnie zasiatkowany a na siatce pełno pszczół ,noc była księżycowa i najwyraźniej pszczółki buszowały w nocy bo z kąt rano by się wzięły na siatce,część tych pszczółek co były na siatce od zewnątrz dojechały do mnie do pasieki,jakieś 20km.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2011, 11:26 - ndz 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
A czy ma ktoś ta linie w Polsce

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2011, 13:19 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Cytuj:
Często się zastanawiamy nad pytaniem, kiedy śpią ryby? Tak samo pytamy się o pszczoły, więc analogia mi się nasuwa sama, ale wypadałoby to jednak zbadać. Chyba napiszę do pogromców mitów! ;-)

Zamiast pisać do pogromców mitów , skleć sobie ul z oszklonymi , tylnymi ścianami i świecąc latarką , zobaczysz co pszczoły robią nocą . Naprawdę to pasjonujący widok - wszystkie zbieraczki siedzą w bezruchu na ściankach i w dolnej części ramek ula - odpoczywają . Pozostałe pszczółki nielotne zajmują się normalnie swoimi zajęciami - jedne karmią czerw , inne czyszczą komórki a woszczarki nie przerywają swojej roboty . Zresztą w ulu stale ' panuje noc ".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2011, 15:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
jerzy9666 pisze:
...ok godz. 23 pojechałem zasiatkować wlotek ,na drugi dzień rano pojechałem po ul z pszczołami (jak to nie doświadczony )bez dymu ,dobrze że wziąłem chociaż kapelusz bo bym ich nie załadował na przyczepkę .Ul był szczelnie zasiatkowany a na siatce pełno pszczół ,noc była księżycowa i najwyraźniej pszczółki buszowały w nocy bo z kąt rano by się wzięły na siatce,...

Jerzy 9666 - o której godzinie rano byłeś przy ulach? Czy było to już po wschodzie słońca?
Mogło być tak, że zbieraczki nie zdążyły wieczorem wrócić do ula po zachodzie słońca. Przeczekały noc na lipie a po wschodzie słońca znalazły drogę do ula i wtedy dopiero wróciły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2011, 16:20 - ndz 
Mieszko pisze:
Czy do tej pszczoły można dokupić walonki? Wtedy mogłaby wylatywać przy -5 stopniach i zbierać do 300 kg miodu. ;-)
Jakoś nie mogłem się opanować. :haha:

Naj widoczniej Trudno Ci w to uwierzyć bo w Polskich warunkach to kolosalna cyfra
Nadmienię tylko że w Rosji w latach 80 tych gdzie w kołchozach siano setki /h koniczyny czerwonej średni zbór miodu z ula w sezonie sięgał 190kg , nie wspomnę o Australii i plantacjach migdałowca gdzie rekordowa rodzina dała ponad 300 kg
W tym roku w Polsce kto miał pasiekę wędrowną też może się pochwalić wysokim zbiorem wystarczy wziąć tylko 4 pożytki Rzepak , Akację, lipę i spadź i z każdego tylko 25 kg miodu


Na górę
  
 
Post: 26 grudnia 2011, 12:35 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
janek_sz pisze:
jerzy9666 pisze:
...ok godz. 23 pojechałem zasiatkować wlotek ,na drugi dzień rano pojechałem po ul z pszczołami (jak to nie doświadczony )bez dymu ,dobrze że wziąłem chociaż kapelusz bo bym ich nie załadował na przyczepkę .Ul był szczelnie zasiatkowany a na siatce pełno pszczół ,noc była księżycowa i najwyraźniej pszczółki buszowały w nocy bo z kąt rano by się wzięły na siatce,...

Jerzy 9666 - o której godzinie rano byłeś przy ulach? Czy było to już po wschodzie słońca?
Mogło być tak, że zbieraczki nie zdążyły wieczorem wrócić do ula po zachodzie słońca. Przeczekały noc na lipie a po wschodzie słońca znalazły drogę do ula i wtedy dopiero wróciły.

Witam byłem ok.godziny 7 może 7,30 rano ,dwie potężne lipy rosły ok.50m od ula tak że zapach lipy łaskotał je po nosie nawet w ulu.Pszczółek na siatce rano było dosyć sporo,gdyby było ich kilka to można by przypuszczać że je noc zaskoczyła (może po omacku latały) :haha:Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2011, 11:37 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
STANI pisze:
A czy ma ktoś ta linie w Polsce

Nie sądzę by ktoś miał pszczołę baszkirską w Polsce , choć mogę się mylić . Na to jednak nigdy nie jest za póżno . Wystarczy ogłosić konkurs na posiadanie tej pszczoły a niebawem się zjawi i opanuje nasz rynek , choćby dla tego , że wczesne roje pszczoły baszkirskiej , złapane i osadzone w ulu , potrafią przynieść od 35kg - 50kg miodu .
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2011, 20:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie tak szybko,z tego co wiem pszczoła ta jest objęta ochroną ,
w region chroniony jest zakaz sprowadzania pszczół innych lini,
wywóz materiału genetycznego jest nadzorowany.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2011, 22:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
takie przewózki pszczół z odległych zakątków ziemi to nic dobrego nie wróży, tym sposobem są rozwlekane różne patogeny chorobotwórcze, tak właśnie rozpanoszyła się warroza a ostatnimi czasy to i nosema cerana

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 00:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dodatkowo nie ma gwarancj że pszczoła o określonym genotypie sprawdzi się w zmienionych warunkach środowiskowych ?

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 01:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Zwróćcie uwagę, że te pszczoły mogą tyle przynieść właśnie tam, Baszkiria ma dużo obszarów leśnych. Stanowią ona ponad 1/3 terytorium republiki - ok. 62 000 km2 (czyli 1/5 obszaru Polski), z czego ponad 10 000 km2 to parki narodowe i miejsca chronione.
Jeśli dobra pszczoła miejscowa tam ewoluowała to czemu ma nie mieć takich wyników?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 01:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przypominam sobie stary kawał o Polaku i Rusku.
Polak i Ruski w trakcje kolacj obficie zakrapianej bynajmniej nie wodą zaczynają się przechwalać co jest w którym kraju lepsze i większe,w pewnym momencie ruski mówi

u nas są takie pszczoły jak wróble a ile miodu noszą,
na to polak zaraz,zaraz a jak one wchodzą do uli
ruski chwile kombinuje i odpowiada
nu kak,piszczit a liezot.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 08:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
BoCiAnK pisze:
Naj widoczniej Trudno Ci w to uwierzyć bo w Polskich warunkach to kolosalna cyfra
Nadmienię tylko że w Rosji w latach 80 tych gdzie w kołchozach siano setki /h koniczyny czerwonej średni zbór miodu z ula w sezonie sięgał 190kg , nie wspomnę o Australii i plantacjach migdałowca gdzie rekordowa rodzina dała ponad 300 kg
W tym roku w Polsce kto miał pasiekę wędrowną też może się pochwalić wysokim zbiorem wystarczy wziąć tylko 4 pożytki Rzepak , Akację, lipę i spadź i z każdego tylko 25 kg miodu

"Cudze chwalimy swego nie znamy"
Pszczołą dającą b. wysokie zbiory w normalnych warunkach pogodowych,na terenie południa, jest car Dobra,pochodząca z Pasieki Selekcyjnej p.Smotra w Tymbarku.
Ponadto doskonale zimuje w naszych warunkach.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 09:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
A ja tak calkiem przewrotnie o pszczelarstwie, bo kazdy - jak widac - ma swoja 'filozofie' i to, co robi czy ma, uwaza za najlepsze i wrecz za wzor do nasladowania dla innych.
Czy naprawde tak jest? - oto jest pytanie - osobiscie uwazam, ze byc nie moze, ale czego to ludzie nie robia, o czym nie pisza, a jeszcze o czym nie 'gadaja'?
Widac, ze nie mam tu racji, bo przeciez jest, jak to wiec 'byc nie moze'?

W pewnym regionie w Polsce gadaja tak:

https://sites.google.com/site/dzikiepszczoly/home

Czy warto tego chociazby posluchac?
I na to popatrzec, a ule proste, prosta niby gospodarka pasieczna, itd.

A wy tu Koledzy, piszecie o jakichs marzeniach, o pszczole, ktora lata w dzien i w nocy - w pracy nie ustaje i ciagle tylko nosi i nosi. :nie powiem: :mniam miodek: :oczko:

Wyluzujcie sie, przeciez to tez "swoje"!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 16:13 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
[quote]A wy tu Koledzy, piszecie o jakichs marzeniach, o pszczole, ktora lata w dzien i w nocy - w pracy nie ustaje i ciagle tylko nosi i nosi. :nie powiem: :mniam miodek: :oczko:[/quot].
Pszczoła Baszkirska to nie żadne marzenia a fakt niezaprzeczalny jej istnienia , w który nie wszyscy chcieli uwierzyć , myśląc sobie , że z nich " robię jaja ". Przedstawiłem ją tylko po to , by wzbogacić pszczelarską wiedzę o fakt , że istnieją jeszcze nieskażone przyrodnicze rejony na tym świecie mlekiem i miodem płynące . Jaka szkoda , że nie u nas .
Jeżeli w dalszym ciągu ktoś nie wierzy , podaję spolszczone tytuły tych filmów:
1/. Pszczoły 1/10 - Organizacja pasieki .
2/. Pszczoły 2/10 - Przygotowanie pszczół do sezonu .
3/. Pszczoły 3/10 - Budowa rojołapki i łapanie roi .
4/. Pszczoły 4/10 - Karmienie .
5/. Pszczoły 5/10 - Praca z rodziną przed za zimowaniem .
6/. Pszczoły 6/10 - Walka z warrozą .
7/. Pszczoły 7/10 - Prosta budowa ula .
8/. Pszczoły 8/10 - Miodobranie.
9/. Pszczoły 9/10 - Wędrówka na pożytki .
10/.Pszczoły 10/10 - Miód , wosk , propolis .
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 17:54 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
a powiedzieli ze w Baszkirii są jednolite drzewostany lipowe na setkach hektarów ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 18:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Kolego paraglider - to byl najzwyklejszy zart, bo bawilo mnie samo slownictwo przewijajace sie w roznych postach, barwne opisy - co tez jest przy tym bardzo fajne, bo przynajmniej nie czuc 'nuda ani smuta', jakims narzekaniem - a nie samo meritum sprawy, ktore raczej nie wzbudza moich watpliwosci - musialbym bowiem miec o tym gruntowna wiedze. Okazuje sie, ze Ty ja masz i to jest fantastyczne, tylko pisz i pisz coraz wiecej, ja czytam wszystko!!! :okok: :całusy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 18:26 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
sprawdziłem i się pomyliłem bo w Baszkirii lasów lipowych jest 48 tyś km2 to tak jakby las lipowy zajmował całe woj Małopolskie,Ślaskie,Podkarpackie i prawie 1/3 świętokrzyskiego- o czym my tu mówimy .pomijam takie ciekawostki jak nierojliwość bo skoro to pszczoła prymitywna to śmiem w to wątpić :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 19:06 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Swagman pisze:
sprawdziłem i się pomyliłem bo w Baszkirii lasów lipowych jest 48 tyś km2 to tak jakby las lipowy zajmował całe woj Małopolskie,Ślaskie,Podkarpackie i prawie 1/3 świętokrzyskiego- o czym my tu mówimy .pomijam takie ciekawostki jak nierojliwość bo skoro to pszczoła prymitywna to śmiem w to wątpić :-)


Witam
Na Youtube można wyszukać filmy bodajże 10 filmów po ponad godzince,przejrzałem pobieżnie nic specjalnego, po prostu mają tam duże pożytki .

Cytuj:
Jak dobrze pamiętam, to geny tej pszczoły dodał dr Andrzej Zawilski do którejś swojej linii. Tak żeby poprawić zimowlę. I ta wyselekcjonowana przez Niego tak się zezłościła, że nie było już do czego wracać, z materiałem genetycznym, aby to odtworzyć.


pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 20:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
No i tak nawet ludzie mawiaja, ze ...

"z pustego, to nawet Salomon nie naleje"

Jaka w tym musi glebia prawdy! :załamka:
Gdyby wystapila spadz, a pszczoly nie wylecialyby na nia ...'ach, to paskudne leniuchy' bylyby! :haha:
A te lataja - po wszystko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 23:05 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
sa strony o tych bartnikach z Baszkirii co to uczą bartnictwa w Polsce . na jednej stronie było opisane pierwsze miodobranie z barci w Polsce z 1 szt{najlepsza} wybrano 3 litry miodu a ten facet z Baszkirii mówił że on z najlepszych barci rekordzistek uzyskał po 30 l wiec to standard wynikałoby prosto ze mają 10 x bogatsze pożytki skoro w pasiece stacjonarnej u nas można przekroczyć 20 l z ula to u nich przy intensywnej gospodarce 150-200 litrów z ula nie powinno być najmniejszym problemem wiec te pszczoły wcale aż takie dobre nie są i myślę że inne rasy i linie pszczół capnęły by jeszcze więcej od tej pszczoły baszkirskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2011, 12:34 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Każdy rejon na świecie ma swoją pszczołę , która sprawdza się w takich a nie innych warunkach . Trudno było by naszej pszczole /ze strefy umiarkowanej / przetrwać w Baszkirji , gdzie temperatury zimą spadają po niżej -40 stopni C . Nawet pszczelarze z tego terenu wolą zimować pszczoły w stebnikach /specjalnie do tego celu kopanych ziemiankach/ .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2011, 23:45 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dziesięć lat temu korespondowałem z Kolegą, który ma pasiekę na wschód od miasta Kirov. 300 km na północ i 200 km na zachód od Baszkirii. Przysłał mi zdjęcia jego pszczół zimujących na toczku w jednościennych radzieckich ulach korpusowych.
Czy Carnica nie jest dobrą pszczoła do Baszkirii?
Tam też nie zasypują gruszek w popiele i kolorowych pszczół coraz większy dostatek.
Pszczoła już nie ta, lip już nie tyle a Baszkirscy pszczelarze nie małpy i nie ganiają po drzewch aby zakosić parę plasterków miodu Bartnej Baszkirskiej Pszczole.
Internet zrobił swoje. Wiedzą to samo co my.
Te duże zbiory zawdzięczają pięknym pożytkom i na pewno nie Baszkirskiej pszczole.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2011, 23:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pszczole równiez, bo sami z wiadekami nie biegaja po kwiatkach :tasak: :haha:

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 00:05 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
arturrex pisze:
Pszczole równiez, bo sami z wiadekami nie biegaja po kwiatkach :tasak: :haha:


:haha: :haha: :haha:
Kraińskiej i BCF :haha:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 09:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
polbart pisze:
Kraińskiej i BCF :haha:

Dokładnie tak jest.Matki inseminowane (bsc.) idą z Polski na Wschód setkami.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 18:37 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Marian. pisze:
kupuje ten towar. :okok:


Troszkę dla zastanowienia :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=LzJoo6-Qu10
http://www.youtube.com/watch?v=MAJb5XCfC54

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2014, 01:12 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Tydzień temu rozmawiałem z pszczelarzami z Rosji na temat pszczoły Baszkirskiej mają tą pszczołę i niema problemu z tą pszczołą .Mają pasieki po 500 - 600 rodzin jeden z nich hoduje 10000 matek rocznie i chcieli się w Polsce nauczyć inseminacji matek.

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2015, 14:32 - sob 

Rejestracja: 09 lutego 2015, 16:46 - pn
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Przecież Polbart opowiadał o pszczelarzu ktory wyciąga ponad 100kg z ula i to bez wywożenia na jakieś wielkie pożytki... Wiec mozliwe wszystko


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2015, 20:34 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja juz chyba pisałem gdzieś na tym forum, Dostałem matkie vigorkie z czech i ona dała mi 42 ramki wielkopolskie zaszytego miodu 3/4 ramki. Pasiekie mam stacjonarną a pozytki to sady mniszek akacjia lipa i nawoc z redgrestem sachalinskim. Inne rodziny te najsłabsze dały mi tylko po15 ramek do 25 ramek. Ale to było z 10 lat temu. Jak pamientam na drugo rok po tym rekordowym chciałem zrobic z nia odkład i nie chconcy przygniotłem ta matkie ( myslałem ze sie rozpłacze biłem się po rencach bo to rence były winne zgniecienia tej matki) Ramki mam wielkopolskie i jak jest zasklepiona tak 3/4 to przecientnie wazy 2,5kg. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2015, 21:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Słodki misiek pisze:
Przecież Polbart opowiadał o pszczelarzu ktory wyciąga ponad 100kg z ula i to bez wywożenia na jakieś wielkie pożytki... Wiec mozliwe wszystko
Kolego gdybyś miał takie pozzzzytki jak oni to również byś nie musiał wywozić .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2015, 21:41 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Słodki misiek pisze:
Przecież Polbart opowiadał o pszczelarzu ktory wyciąga ponad 100kg z ula i to bez wywożenia na jakieś wielkie pożytki... Wiec mozliwe wszystko


Takie osiągniecia są możliwe, kiedy pasiekę prowadzi hodowca, selekcjoner matek pszczelich najwyższej klasy, dostosowując pogłowie pszczół wybitnie do lokalnych warunków, posiadający 90% sztucznie unasiennionych matek pszczelich w pasiece.

http://www.netwerkvlv.nl/downloads/Bije ... anhoof.pdf

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2015, 21:48 - ndz 
polbart pisze:
Takie osiągniecia są możliwe, kiedy pasiekę prowadzi hodowca, selekcjoner matek pszczelich najwyższej klasy, dostosowując pogłowie pszczół wybitnie do lokalnych warunków, posiadający 90% sztucznie unasiennionych matek pszczelich w pasiece.
E tam Leszku to i każdy osiągnie taki wynik jak ma dużą bazę pożytkową i nienapszczelony teren. Przecież te 100 kg to raptem ok 77 słoików 0,9l na sezon z rodziny na przynajmniej trzy czy cztery pożytki towarowe jakie występują naturalnie.


Na górę
  
 
Post: 18 lutego 2015, 23:52 - śr 

Rejestracja: 09 lutego 2015, 16:46 - pn
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
wiesiek33 pisze:
Kolego gdybyś miał takie pozzzzytki jak oni to również byś nie musiał wywozić .


Nie mam takich i mimo to nie muszę wywozić ;)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2015, 01:13 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
PasiekaCordovan pisze:
polbart pisze:
Takie osiągniecia są możliwe, kiedy pasiekę prowadzi hodowca, selekcjoner matek pszczelich najwyższej klasy, dostosowując pogłowie pszczół wybitnie do lokalnych warunków, posiadający 90% sztucznie unasiennionych matek pszczelich w pasiece.
E tam Leszku to i każdy osiągnie taki wynik jak ma dużą bazę pożytkową i nienapszczelony teren. Przecież te 100 kg to raptem ok 77 słoików 0,9l na sezon z rodziny na przynajmniej trzy czy cztery pożytki towarowe jakie występują naturalnie.


Przy średniej bazie pożytkowej, w przepszczelonym terenie w pasiece stacjonarnej.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2015, 09:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Czytając Wasze posty o wynikach Baszkirskich pszczelarzy Baszkirskiej pszczole przypomniał mi się dowcip.
" Przyjeżdża Grisza do Polski i widzi ładne zadbane ule i pracowite pszczoły i kręci głową.
- Grisza a jakie u Was są pszczoły ?
- A u nas są bolsze - jak gusi ( gęsi)
- A jakie macie ule ?
- Grisza patrzy na nasze ładne ule i mówi
- Ano takie jak Wasze.
- To jak one tam wchodzą , jak są takie duże jak gusi ?
- Ano piszczot a leziot.

Jak to pisał jeden moich znajomych:
Rosja to jest stan umysłu
Coś w tym jest na rzeczy.Obrazek
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji