FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 09:46 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 lutego 2012, 10:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop
Na tej stronie gosciu hoduje tylko 1 kierunek Buckfasta bez wyboru jest troszke drogi , nie mozna zalatwic znizek.No ale material ma super.Po zamowieniu trzeba czekac az przyjdzie rachunek,Nie daje ON potwierdzen dojscia zamowienia.
Kiedys wysylal do PL.matki z rachunkiem w przesylce.Ale szybko sie niemiaszek zorietowal jak sie interesy prowadzi. :roll: Na zywca dawal sie skubac.Czasy te juz minely.Kto skorzystal ten skorzystal.A tu widze Mapke Hodowcow Matek --jest wszystko ale kupujac Sklaner Troisek czy Peschetz-i inne tych lini juz nie ma od lat nawet gdy one byly juz kiedys.
Do czego daze?? Jak sie juz ktos na hodowli zna to szybko sie zorientuje ze nie moze byc juz tych lini .W 10 hodowlanym pokoleniu jest tylko ? 10= 1/1024 a w 20 hodowlanym pokoleniu ? 20= 1/1.048.576 jest jeszcze po matce dziedziczone. Mozna udowadniac ze to jest wlasnie ta linia ale w rzeczywistosci nie ma juz tego materialu.I jak ktos sprzedaje szczep tej pszczoly ktorej juz nie ma to jest troszke bez sensu bo sprzedaje cos czego juz nie ma.
Hodowca matek pszczelich powinien trzymac sie jednego kierunku hodowli a nie chszcic pszczole na rzyczenie kupca.No ale kazdy chce zarobic.
Pszczola ktöra reklamuje jest pszczola prawdziwie miodna kto juz ja mial to dokladnie wie o co chodzi,Pszczola tego Buckfasta potrafi zalac wszystkie komörki miodem.Takze Matka nie bedzie miala gdzie czerwic.Dlatego trzeba uwazac i podawac wczesniej miodnie . poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2012, 22:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Jestem zadowolony z B13(BZF) hodowlana
Moje oczko w glowie.
Explozja w ulu.
Czy ktos jeszcze zakupil rok temu te pszczole ,i jak u was???
Szkoda ze ma tak drogo 29 euro za matke zaplodniona bo napewno by bylo wiecej chetnych na dobra pszczole miodna..
Teraz przy wymianie pokolenia widac co sie dzieje w ulu.
Ale czekamy dalej ...........poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2012, 22:39 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
darius4257 pisze:
Czesc
Jestem zadowolony z B13(BZF) hodowlana
Moje oczko w glowie.
Explozja w ulu.
Czy ktos jeszcze zakupil rok temu te pszczole ,i jak u was???
Szkoda ze ma tak drogo 29 euro za matke zaplodniona bo napewno by bylo wiecej chetnych na dobra pszczole miodna..
Teraz przy wymianie pokolenia widac co sie dzieje w ulu.
Ale czekamy dalej ...........poz d


Witam
Darku na youtube masz nick darecki166 ?
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2012, 23:07 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bo jak z tymi matkami jest jak z tym kwasem mrówkowym co cały rok polecałeś i to było twoje oczko w głowie ,a teraz już 3 matki Ci strutowiały to ja dziękuję za takie matki bo nie wiadomo co sie może przytrafić.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2012, 23:23 - wt 
darius4257 pisze:
Moje oczko w glowie.
Explozja w ulu.

Darek Jestem na kupnie dobrej Matuli pokaż to oczko i jej Dynamit Może się skuszę :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2012, 00:10 - śr 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Mam B 13 BZF (hodowlaną) jak pisze Darek, oryginał jak i córki po niej mają bardzo dobry rozwój są łagodne co z innymi cechami będę musiał poczeka jeszcze trochę. U mnie dopiero zaczęła kwitnąć iwa a czerwiu są naprawdę duże powierzchnie, myślę za kilka dni trzeba będzie dołożyć jakiś plaster.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 00:45 - śr 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
Czemu tylko B13?
Przeciez mozna u tego hodowcy dostac jeszcze inne matki:
Buckfast
B13
B124
B38
B43 .
B59
B80
B92
B100
B109
B114
B235
B535
B562

Ligurica
L91

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 20:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc .Nic mi nie strutowialo .wszystkie matki zyja.
Daje i bede dawal kwas mrowkowy85%-zawsze jak dlugo pszczoly bede mial.
Testuje matki od innych hodowcow B535(HST) za 95 euro i inne
A tu najlepiej rozwija sie B13(BZF) no i to wszystko na ten temat.
BoCiAnk ide na Twoje PW.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2012, 21:18 - śr 
ja mam normalne nasze pszczoły tkz. Karolinki i inne i mają po 6 pełnych ramek czerwiu i po 14 ramek w całym ulu korpusowym i dobrze się spisują zawszę . Dzisiaj dałem im po 2 ramki suszu bo z iwy dużo noszą a chcę żeby matki miały gdzie czerwić i z tego wygląda że jeszcze troszkę i powinny mieć te 20 ramek gniazdowych wlkp pod koniec kwietnia. Buckfasta w tym roku muszę kupić i porównam go z moją pszczołą czy rzeczywiście jest taki dobry jak piszą bo na swoją pszczołę którą sobie hoduję nie narzekam.

Pozdrawiam Adrian


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2012, 21:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Colorato,
"...20 ramek wlkp pod koniec kwietnia..."
Powiedz po co? Zawsze wydawało mi się, że podstawa to ciepłe i ciasno utrzymane gniazdo na wiosnę. Przecież pszczół jeszcze będzie ubywać przed wygryzieniem się masowych ilości młodych pszczół.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2012, 08:52 - czw 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Colorato pisze:
20 ramek gniazdowych wlkp pod koniec kwietnia.



6 ramek dla matki,krata pionowa 14 ramek na miód.
Po mięso idzie się do masarni.

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2012, 17:10 - czw 
ja mam ule korpusowe i matka czerwi w dolnym korpusie później daję kratę odgrodowa i dostawiam kolejne korpusy ale już na miód tak więc nie wiem w czym widzisz to ,,mięso,, jak zawszę tak robię. A robię to dla tego bo młoda pszczoła już się mocno wygryza pszczoły ciągną dzikie plastry pod ramkami tak więc młoda pszczołą jest w ulu a chcę zebrać miód z sadów dla tego co rocznie taką metoda idę i nigdy nie miałem jakiś problemów z ochłodzeniem gniazda czy tam czymś innym bo i tak przerwa w 2 korpusie co zostaje jest wypełniona ociepleniem.


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2012, 08:02 - pt 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Colorato,jeśli uważasz,że robisz dobrze to rób jak uważasz.

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2012, 08:59 - pt 
to powiedz mi jak mam robić w ulu korpusowym wielkopolskim chyba większość robi tak jak ja że dolny korpus ma matka i górne idą na miód .Każdy przy pszczołach robi po swojemu i każdemu to sprawniej wychodzi a że ja robię tak już od kilku lat to nie mam po co tego zmieniać.


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2012, 13:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Dolny korpus 10 czy 12 ramek jest dla matki. Górne dla pszczół. Przynajmniej u mnie. Jeśli pojawi się pożytek, to pszczoły mają być na niego gotowe i ma być ich siła. Jak kwitnie dzika malina, to nieraz i gniazdo zalewają, a miód mają przecież nosić do nadstawek. Jeśli coś sobie zjedzą, to im na zdrowie. W gnieździe też jest pierzga (jeden, lub dwa plastry) i zapasy pokarmu. Do tego ramka pracy na trutnie. Zabudowa ciepła.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 02:53 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
darius4257 pisze:
czesc .Nic mi nie strutowialo .wszystkie matki zyja.
Daje i bede dawal kwas mrowkowy85%-zawsze jak dlugo pszczoly bede mial.
Testuje matki od innych hodowcow B535(HST) za 95 euro i inne
A tu najlepiej rozwija sie B13(BZF) no i to wszystko na ten temat.
BoCiAnk ide na Twoje PW.poz d


Znaczy ze te B13 sa najlepsze ze wszystkich co masz od tego hodowcy. tak?

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 02:58 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
Colorato pisze:
ja mam normalne nasze pszczoły tkz. Karolinki i inne i mają po 6 pełnych ramek czerwiu i po 14 ramek w całym ulu korpusowym i dobrze się spisują zawszę . Dzisiaj dałem im po 2 ramki suszu bo z iwy dużo noszą a chcę żeby matki miały gdzie czerwić i z tego wygląda że jeszcze troszkę i powinny mieć te 20 ramek gniazdowych wlkp pod koniec kwietnia. Buckfasta w tym roku muszę kupić i porównam go z moją pszczołą czy rzeczywiście jest taki dobry jak piszą bo na swoją pszczołę którą sobie hoduję nie narzekam.

Pozdrawiam Adrian


To ile dales im pokarmu na zime ze maja juz po 6 ramek czerwiu i nie maja gdzie czerwić. Nie zjadaja pokarmu czy co. Czy taki juz u Ciebie wziatek ze zalaly Ci ramki.

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 03:02 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
golina pisze:
Colorato pisze:
20 ramek gniazdowych wlkp pod koniec kwietnia.



6 ramek dla matki,krata pionowa 14 ramek na miód.
Po mięso idzie się do masarni.


Masz racje Kolego Golina. W Polsce nie ma pozytkow duzych zeby trzeba trzymac gniazdo na wielu ramkach. Szesc wystarczy i wtedy mozna miec duzo miodu.

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 03:14 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
adriannos pisze:
Dolny korpus 10 czy 12 ramek jest dla matki. Górne dla pszczół. Przynajmniej u mnie. Jeśli pojawi się pożytek, to pszczoły mają być na niego gotowe i ma być ich siła. Jak kwitnie dzika malina, to nieraz i gniazdo zalewają, a miód mają przecież nosić do nadstawek. Jeśli coś sobie zjedzą, to im na zdrowie. W gnieździe też jest pierzga (jeden, lub dwa plastry) i zapasy pokarmu. Do tego ramka pracy na trutnie. Zabudowa ciepła.


Niech Ci bedzie jak piszesz tylko co u Ciebie tak caly rok zimno ze Twoim pszczolom potrzebna ta nie wiadomo skad wymyslona przez pszczelarzy nie wiadomo po co w Polsce czy w jakims innym kraju sasiednim zabudowa ciepla. Miod maja nosić do nadstawek a jak bedziesz mial za duze gniazdo to przyniosa do gniazda bo jak bedzie duzy pozytek to matka nawet najlepsza nie nadazy znosic jajka.Musi byc duzo nadstawek na miod i nie za duze gniazdo bo zawala matke miodem i trzeba bedzie dawac sztuczny pokarm jak nie bedzie znowu wziatku ajak on bedzie to nie bedzie pszczol zeby go zebraly.

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 03:15 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
CYNIG pisze:
Colorato,
"...20 ramek wlkp pod koniec kwietnia..."
Powiedz po co? Zawsze wydawało mi się, że podstawa to ciepłe i ciasno utrzymane gniazdo na wiosnę. Przecież pszczół jeszcze będzie ubywać przed wygryzieniem się masowych ilości młodych pszczół.


To jak sa silne rodziny to jest akurat

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 03:19 - sob 

Rejestracja: 15 lipca 2011, 09:02 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Sydney
Ule na jakich gospodaruję: LN
Marko pisze:
Mam B 13 BZF (hodowlaną) jak pisze Darek, oryginał jak i córki po niej mają bardzo dobry rozwój są łagodne co z innymi cechami będę musiał poczeka jeszcze trochę. U mnie dopiero zaczęła kwitnąć iwa a czerwiu są naprawdę duże powierzchnie, myślę za kilka dni trzeba będzie dołożyć jakiś plaster.


Jak ta matka jest taka dobra to Ci zapelni ten plaster raz dwa i bedziesz Kolego latal tak co dzien i dokladal po jednym plastrze

_________________
debora


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 07:28 - sob 
debora pisze:
W Polsce nie ma pozytkow duzych zeby trzeba trzymac gniazdo na wielu ramkach. Szesc wystarczy i wtedy mozna miec duzo miodu.


Pierdzielisz jak by ci słonko w tym Sydney w czachę przegrzało. Ja mam gniazda na ramce wz i w gnieździe jest 10 ramek, matki aga3 od Wojtka Pelczara i całe gniazdo zawalone jest czerwiem w sezonie, na miód w swoich ulach mam kolejne 10 ramek wielkości gniazdowej jako miodnie boczne i nad to wszystko 20 nadstawek wielkości połowy gniazdowej. Przeszedłem na tak duże leżaki bo w 16-sto ramkowych z 14-stoma nadstawkami brakowało pojemności jak wystąpiły pożytki. Nie gadaj mi więc że w Polsce nie ma pożytków by na gniazdo starczyło 6 ramek. Z moich 10 wz mam tyle pszczoły, że i kolejne 10 jako miodnie boczne i 20 nadstawek mam zalane miodem a rodziny zazimowuję silne lub bardzo silne. U mnie obecnie mają po 4 ramki z czerwiem i zajmują 8-9 uliczek wz w zależności od ula.

Poczytałem dziś twoje posty jakie nawaliłeś w nocy w różnych tematach i zastanawia mnie po co tyłeś ich nabił? chcesz się pokazać jakoś? Nie dość że walisz post pod postem jak by nie można było tego w jednym poście napisać to jeszcze w każdym temacie prawie coś masz do kogoś jakieś wąty, że jeden robi to źle a drugi jak polbart jeszcze mało wie o nowoczesnym pszczelarstwie i inne takie. Kolego ogarnij się trochę nim za twoje spamowanie na forum przyjdzie mi zadziałać lekkim wstrząsem dla ciebie. :pala:


Na górę
  
 
Post: 31 marca 2012, 09:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Colorato pisze:
to powiedz mi jak mam robić w ulu korpusowym wielkopolskim chyba większość robi tak jak ja że dolny korpus ma matka i górne idą na miód .Każdy przy pszczołach robi po swojemu i każdemu to sprawniej wychodzi a że ja robię tak już od kilku lat to nie mam po co tego zmieniać.
Kolego robisz tak kilka lat i jest dobrze to się tego trzymaj pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 10:13 - sob 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 20:41 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: 14Stargard Szcz
Colorato,nie namawiam cię,niech każdy idzie własną drogą.
Jednak jakbyś chciał to zastosuj dwie kraty na dużym pożytku.
Ogranicz matkę zmniejsz gniazdo do 6 wlkp.reszta będzie twoja.
Po miodobraniu gdyby była posucha daj syropu,jest tańszy niż miód.

_________________
Bóg stworzył pszczołę, ale opiekę nad nią powierzył ludziom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 11:24 - sob 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
witam
Tez ograniczam matki w czerwieniu krata pionowa (zabudowa ciepla) i porownujac sezon 2009 a 2010 w wydajnosc to zbiory wzrosly znacznie. 2011 to inna bajka bo wozilem pszczoly na pozytki wiec mialy wieksze pole do popisu i porownania byly by bledne.
W tym sezonie bede chcial poograniczac matki na pol korpusach wielkopolskich, moze ktos tak gospodaruje?? bo interesuje mnie jak matka czerwi w takim pol korpusie. Slyszalem rozne opinie, moze ma ktos jakies spostrzezenia na ten temat?
pozdr palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 15:33 - sob 
kolego debora
ja pszczoły już od 4 lat nie podkarmiam na zimę tylko zostawiam im miód nawłociowy gdyż na moich terenach mam go tyle że z rodziny wyciągam po 23l. nawłoci i jeszcze im zostaje na zimę . Niektórzy pszczelarze narzekają na nawłoć że tak daje ale ja się cieszę bo nie muszę podkarmiać pszczół i do tego dużo miodu mam. A to że ona tak czerwią to nie mam pojęcia szczerze mówiąc bo co roku tak zazwyczaj mam w silnych rodzinach bo te słabe to mają po 3-4 ramki czerwiu może być to przyczyną że ja je ocieplam dodatkowo styropianem nad ramkami i przez to mają cieplej i matki czerwią a nigdy nie zaziębiałem rodzin żeby na jesień matki przestawały czerwić to też może mieć coś w tym , lub jest to taka rasa pszczół że matki wcześnie czerwią i zależy od siły rodziny .


Na górę
  
 
Post: 31 marca 2012, 18:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
debora pisze:
adriannos pisze:
Dolny korpus 10 czy 12 ramek jest dla matki. Górne dla pszczół. Przynajmniej u mnie. Jeśli pojawi się pożytek, to pszczoły mają być na niego gotowe i ma być ich siła. Jak kwitnie dzika malina, to nieraz i gniazdo zalewają, a miód mają przecież nosić do nadstawek. Jeśli coś sobie zjedzą, to im na zdrowie. W gnieździe też jest pierzga (jeden, lub dwa plastry) i zapasy pokarmu. Do tego ramka pracy na trutnie. Zabudowa ciepła.


Niech Ci bedzie jak piszesz tylko co u Ciebie tak caly rok zimno ze Twoim pszczolom potrzebna ta nie wiadomo skad wymyslona przez pszczelarzy nie wiadomo po co w Polsce czy w jakims innym kraju sasiednim zabudowa ciepla. Miod maja nosić do nadstawek a jak bedziesz mial za duze gniazdo to przyniosa do gniazda bo jak bedzie duzy pozytek to matka nawet najlepsza nie nadazy znosic jajka.Musi byc duzo nadstawek na miod i nie za duze gniazdo bo zawala matke miodem i trzeba bedzie dawac sztuczny pokarm jak nie bedzie znowu wziatku ajak on bedzie to nie bedzie pszczol zeby go zebraly.


Wyobraź sobie uprawy wielkohektarowe. Jedna kwitnie dajmy na to dwa tygodnie. Uprawy to sady, mniszek, malina, łąki kośna, jak się uda (a u mnie rzadko to bywa) lipa, spadź, a świerków, sosen, jodły i (niestety) modrzewia jest około połowy terenu w zasięgu lotu pszczoły (lub jeśli wywioze) gryka. A teraz sobie wyobraź że u nas między kwitnieniem jednych a drugich nic nie ma. Do tego z powodu klimatu guzik warta pogoda. Jeden dzień słońce, potem.... Pszczoły muszę mieć w sile, żeby każdy pożytek wykorzystały, nawet jeśli mają go wykorzystać tylko i wyłącznie dla własnego rozwoju. Już gdzieś pisałem, że balansuję na pograniczu nastroju rojowego, ale miód mam. Z nastrojem rojowym sobie radzę i pszczoły jak na razie na drzewa nie idą. Pszczołą nie będę go żałował, jeśli go zjedzą, to niech im na zdrowie wyjdzie. Może dlatego w chudych latach ja z naszej trójki, co mają ule, mam miód. Próbowałem trzymać matkę na 6 ramkach, oddzielonych kratą, lecz jak malina zakwitła, to i tak ją zalały i co niby matce tam zostało, bo tego dzikiego pożytku są to autentycznie hektary, od skarp przy drogach, przez okoliczne pola, po tereny pod lasem. Każda miedza to praktycznie był maliniak. Utrzymanie mam, dla mnie 30 słoików 0,9 miodu bez gryki i spadzi z ula wystarczy. Nie liczę miodu, którym stymuluje rodziny i dokarmiam w razie W. Nie robię tego cukrem, bo bym sobie miód późniejszy mógł zafałszować. Idzie dla nich to, co sobie naniosą. Jak okoliczne lasy nęka mszyca, to wyobraź sobie ile przyniesie taka armia pszczół. A to tylko przeciętny rok. A weźmy poprzedni. Mniszek, sady i kalina (wielokwiat) po korpusie ramek z miodem, malina i dzika róża jak kwitły też po korpusie (dwa ule po dwa korpusy 10ramekwlkp, reszta po 12 ramek wlkp), gryka po dwa korpusy z 4 uli (po 12 ramek + podbieranie, bo maleństwa zalewały gniazdo), a te co zostały koło domu, to z ostów natargały kilka ramek i spadź ciemną. Smak wyszedł ciekawy. Nie wiem, czy moja gospodarka jest dla kogoś zła, czy też nie. Mi ona odpowiada, a jak w gnieździe jest czerw od jednej strony do drugiej, pokarm i pierzga, to pszczoły przygotują matce zawsze jakieś komórki. Niektóre nawet częściowo miód odparują w gnieździe, a potem powędruje on do nadstawki i wbrew pozorom szybko go sklepią.
A teraz policz, jak w gnieździe jest dajmy na to 12 ramek. W dwóch przednich będzie pierzga i zapas, ramko pracy. Już zostaje tylko 9 ramek. Matka zaczerwi na ramce koło. Resztę zawalą miodem i pierzgą. I ile ramek zostanie dla czerwiu pszczelego? A no mniej więcej sześć do ośmiu.
Zabudowę rzeczywiście mam ciepłą i jest taka u mnie przez cały rok. Nie tylko dlatego, że na przykład teraz (autentycznie) leży śnieg, bo napadało, ale po to, żeby pozyskać ramki z pierzgą do magazynków. Chciałem wrzucić zdjęcia, co z okna zrobiłem, lecz telefon odmawia posłuszeństwa. Zabudowa ciepła też ma u mnie znaczenie, bo wiatry są u mnie zmienne. Raz wieje z południa, a raz z północy. Trzy lata temu około 4 hektarów lasu położyła wichura. Z resztą co roku jakieś drzewa się walą. Przy zabudowie ciepłej w sezonie mniej pszczół grzeje czerw, a więcej może iść w pole pracować. A tak jak pisałem, jak jest pożytek, to mają go wykorzystać. Mogę więc śmiało walnąć nawet po trzy korpusy, be obaw, że w ulu będzie wygwizdów. Półnadstawek nie używam. Jeśli jest za ciepło, to używam pajączków w powałkach, a w tych starych wyciągam beleczki i korki w daszkach. Zostawiam tam tylko siatkę. Jeśli nawet pod dachem mi coś zabudują, to szczęść Boże. Jest wosk na świeczuszki dla turystów. Dużo mi przy zbiorach pomaga nietypowa, zmienna pogoda. Pszczoły noszą, potem leje i miodzik częściowo zjedzą, a częściowo przeniosą do nadstawek.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 19:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Obrazek

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 19:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Przepraszam za ilość postów w temacie. Tak sypało przed godziną. Teraz jest więcej i nie zapowiada się na lepiej. Szkoda mi tylko wierzb Iwy. Ale innych w koło dużo, więc i tak targać będą później.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2012, 19:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Debora Warto czasem przeczytać co się napisało zanim naciśnie się magiczny guziczek , bo w tym co piszesz nie ma żadnej logiki a twoje rozumowanie jest błędne.Jesteś bardzo ograniczony, nie napiszę więcej bo pewnie byś się obraził !!!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2012, 01:45 - pn 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:35 - pt
Posty: 36
Lokalizacja: Chełm
Nie chcę zaczynac nowego tematu,proszę doświadczonych Kolegów z pszczołą Buckwast, czy mogę bardzo osłabioną rodzinę po zimię połączyć z rodziną rasy Kraińskiej?czy nie będzie konfliktu międzyrasowego.W połączeniu chciałbym zachować matkę Krainkę.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2012, 08:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
buckfast to hybryd i posiada w sobie mieszankę genów wielu ras więc nie powinno być niezgodności rasowej. Ale sądzę ,że nie powinno to zjawisko mieć miejsca nawet gdyby były łączone pszczoły kraińskie z włoską z racji ,ze nie wymieniamy tylko matki lecz są pszczoły obu ras i nie dopuszczą do budowy mateczników.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2012, 22:00 - pn 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
vigor48 pisze:
Nie chcę zaczynac nowego tematu,proszę doświadczonych Kolegów z pszczołą Buckwast, czy mogę bardzo osłabioną rodzinę po zimię połączyć z rodziną rasy Kraińskiej?czy nie będzie konfliktu międzyrasowego.W połączeniu chciałbym zachować matkę Krainkę.Pozdrawiam.



Skasuj matkę Bak-chwasta(Jak jest mniej niż 3 ramka wielkopolskie pszczół) i przełóż pszczoły do krainki wraz z czerwiem jak jest .Ul gdzie były Buckwasty odstaw w inne miejsce. Jak są 4 ramki pszczół i matka czerwi zwartym czerwiem to nie łącz ta rodzina dojdzie do siły na 10 czerwca jak jest zdrowa rodzina oczywiście.

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 21:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Jak tam hodowcy B13(BZF).
Jak sie spisuje u was ten bak -hwast u mnie rzepak kwitnie .
Pszczola ta nie zadli i zalewa wszystkie komörki miodem ma tylko 1 w glowie zbiör miodu.Zepchaly matke na dolne korpusy nie potrzebuje kraty odgrodowej.Powiem krötko moge z pelna odpowiedzialnoscia nazwac ja PSZCZOLA MIODNA.
A spadz rok temu zbieraly w kieleckim az gwizdalo.( u spadziowcöw.)
Czyli nikt nie moze powiedziec ze Buckfast na spadz nie idzie.
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 21:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc .Nicot juz w srodku u matki B13(BZF) zapchalem miseczki apifonda w 1 dzien wyczyscily wylizaly czysciutko milo popatrzec.W tym tygodniu wrzuce matke B13(BZF)do srodka.I planuje 40 do 50 rodzinek tego buckfasta przeciagnac przez zime na 1 korpusie 11 ramek rozmiar ostrowskiej.(cukier na zime juz w piwnicy 1kg=85 centöw)U mnie od 25.04 temperatury wzrosna do 30 w plusie......................poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 07:26 - pn 

Rejestracja: 04 lutego 2008, 11:23 - pn
Posty: 41
Lokalizacja: małopolskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, Dadant
Darius czy to Twoja strona ze sklepem internetowym z matkami BZF ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 17:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc NIE to nie jest moja strona .Odemnie do wysp jest okolo 600km.
Pierwsza matke tam kupilem w 1994 roku Pure Anatolica A501(BZF)
Ale na tej stronie formularz jest tez po polsku .Ale moge pomöc zamöwic,nie ma problema .poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 18:45 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
darius4257, u nas dopiero pierwsze kwiatki mniszka widać, a rzepak uf.... niewie czy rosnąć czy gnić. nieprędko zakwitnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 19:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Matka B(13)BZF od dzis w nicotcie . Rodzinka wychowujaca bedzie 5 metrow od rzepaku.Beda matki rzepakowe.
Teraz nie wiem czy juz jutro wyciagac matke czy czekac jeszcze 3 dni az sie wylegna larwy z jaj,Wyjme matke to pozra mi pszczoly jaja...Czy odrazu jaja powiesic ???
Mam ich na ramce 27 sztuk ,ile sie powiedzie ,,sam jestem ciekaw.poz d
(Stawiam pierwsze kroki z nicotem)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 19:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
darius4257, sadze ,że nie pożrą ci jaj pszczoły :wink: jak zadbasz o papu ale pewnie mają i to spooro ;).

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 22:20 - pn 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Darius ja o swojej B13 nie mogę jeszcze powiedzieć że jest MIODNA w moim rejonie zaczyna kwitnąć klon, mniszek za tydzień, rzepak za 10-14 dni lecz mimo nie korzystnej wiosny rozwija się ładnie.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 01:07 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
darius4257 pisze:
Matka B(13)BZF od dzis w nicotcie . Rodzinka wychowujaca bedzie 5 metrow od rzepaku.Beda matki rzepakowe.
Teraz nie wiem czy juz jutro wyciagac matke czy czekac jeszcze 3 dni az sie wylegna larwy z jaj,Wyjme matke to pozra mi pszczoly jaja...Czy odrazu jaja powiesic ???
Mam ich na ramce 27 sztuk ,ile sie powiedzie ,,sam jestem ciekaw.poz d
(Stawiam pierwsze kroki z nicotem)
darius4257 pisze:
Matka B(13)BZF od dzis w nicotcie . Rodzinka wychowujaca bedzie 5 metrow od rzepaku.Beda matki rzepakowe.
Teraz nie wiem czy juz jutro wyciagac matke czy czekac jeszcze 3 dni az sie wylegna larwy z jaj,Wyjme matke to pozra mi pszczoly jaja...Czy odrazu jaja powiesic ???
Mam ich na ramce 27 sztuk ,ile sie powiedzie ,,sam jestem ciekaw.poz d
(Stawiam pierwsze kroki z nicotem)


Cześć Darek,

Włóż Nicota z jajami do startboxa. Nie wyniosą ani jednej sztuki.
Pozdrawiam,

Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 19:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc Calego nicota nie rozkladac tylko wlozyc do startboxa na 3 dni aby sie larwy wylegly i wtedy na tamke rozwesic miseczki, czy tez w nicotcie zostawic matke (zetna ja???).
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2012, 22:49 - wt 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
darius4257 pisze:
Czesc Calego nicota nie rozkladac tylko wlozyc do startboxa na 3 dni aby sie larwy wylegly i wtedy na tamke rozwesic miseczki, czy tez w nicotcie zostawic matke (zetna ja???).
poz d


pewnie by jej nie ścięły, ale po co ją przekładać do startboxa?
Z tego co wyczytałem, Leszek przekłada nicota do startboxa (kratkę można zdjąc) i czeka, żeby mu pszczoły same pokazały, z których larw chcą mieć mateczki... sprytna i prosta metoda. W tym sezonie też zastosuję :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2012, 19:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc .Z czego sie sklada prawidlowy startbox. Dzieki za odpowiedz.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2012, 07:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
z młodej pszczoły ;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2012, 08:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
darius4257 pisze:
Czesc .Z czego sie sklada prawidlowy startbox. Dzieki za odpowiedz.poz d

Dajesz np.do rojnicy 2-ramki z pokarmem białkowym(pieżga) +2-ramki z pokarmem węglowodanowym( miód ,świeży nakrop)+ok.szklanki wody wpryskaj do wolnych komórek ,strząśnij z kilku ramek pszczoły -ok.7.Na ramkach w startboxie nie może być czerwiu.Rozmieść to w rojnicy tak by w środku między ramkami było miejsce na ramkę hodowlaną.Ramkę hodowlaną do startboxu wsadź po ok 4-ch godzinach od zrobienia.Ramka hodowlana z larwami jest w startboxie 24 godziny,po tym czsie przełóż ją do rodziny wychowującej. Startbox zrób z rodziny ,z której poprzedniego wieczoru zabrałeś matkę(do mini odkładu)po zrobieniu startboxu matkę zwróć do rodziny.Pszczoły ze startboxu po odciągnięciu mateczników również zwróć rodzinie.
powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2012, 09:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
W uzupełnieniu poprzedniego wpisu chcę dodać,że po ok 2-ch godz od włożenia ramki hodowlanej do startboxu, możemy wstepnie sprawdzić które larwy zostały przyjęte-będą obficie podlane mleczkiem.Jeśli nam zależy to nieprzyjęte lawy możemy usunąc i w ich miejsce przełożyć nowe.
To co opisuję dotyczy wykorzystania startboxu przy metodzie przekładania larw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2012, 13:07 - pt 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
BoCiAnK pisze:
darius4257 pisze:
Moje oczko w glowie.
Explozja w ulu.

Darek Jestem na kupnie dobrej Matuli pokaż to oczko i jej Dynamit Może się skuszę :wink:


Poniżej film, na którym widać kondycję moich B13


_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2012, 20:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
Piekny filmik.(a rekawice czemu nie zalozyles ??ile cie uzadlilo??)
Czy one nie maja czasem za malo pokarmu dla siebie ??Czy zdarza sie z wierzby ,mniszka i innych kwiatow dla siebie..zaopatrzenie zrobic. ??Zanim rzepak pusci nektar.
A zdarzalo mi sie ze jak dalem wszystkie nowe ramki z nowa weza to pszczoly krate odgrodowa metalowa traktowaly jako granice.I nic???dlaczego???
Nie przechodzily.I od tej pory daje stara ramke lub 3 w srodek(odbudowane)
i wtedy startuja juz godzine po wstawieniu.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji