FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka
Dzisiaj jest 22 kwietnia 2021, 03:45 - czw
api-inhalacje.pl

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Jest to proba wstawienia zdjec (przy okazji) jak rowniez pokazanie jak wyglada polska pasieka w amerykanskim wydaniu
Obrazek Obrazek
Obrazek
mimo proby zmniejszenia zdjec - niestety nie jest to narazie dla mnie mozliwe (mimo prob -photobucket laduje je do normalnego rozmiaru jak wychodzi z aparatu). Na zdjeciach jest data. Ule Langstrotha na zime w dwoch korpusach. "Przod" ula ma wystawe poludniowo - wschodnia. W tym roku nie byly przykrywane, zas w poprzednie zimy z przodu zalozona byla tylko "papa" dachowa. Boki posiadaja wstawke z gabki dwu-calowej, ale glownym powodem jej zastosowania jest komniecznosc wypelnienia przestrzeni poniedzy ulami bo inaczej daszki nie pozwolily by mi na ich zsuniecie. Ule/korpusy to tylko deska 3/4 cala. W chwili obecnej pszczoly juz niosa pylek. W najblizszych dniach mamy miec troche ochlodzenia (do -5*C w nocy). Niemniej juz przymierzam sie do wiosennego przelozenia korpusow (zamiana miejsc).
Cytuj:
Notatka moderatora - ldawid
Poprawiłem zdjęcia. Bezpośrednio pod "Panelem edycji", jest przekierowanie Kliknij by dodać zdjęcie przez Fotosik , za pomocą którego w prosty sposób można poradzić sobie z tym problemem :okok:

Ostatnio zmieniony 28 marca 2021, 17:19 - ndz przez ldawid, łącznie zmieniany 2 razy
Uuporządkowano zdjęcia/zredukowano wymiar/poprawiono nazwę wątku.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Co to za materiał na ulach . Styl raczej koreański , https://youtu.be/Rhum1p-1HJI?t=126

Jest to "guma dachowa", cos jak dentka w kole tylko nieco grubsza i w plachtach. Poniewarz kiedys tam pracowalem aby dorobic po godzinach przy kryciu dachow wielkoobszarowych to posiadam kawalki ktore uzywam w roznych celach. Jednym z nich jest wlasnie przykrycie trzech stron uli (ale jest to moj wlasny wymysl jednak uwazam ze sprawdza sie).

Trochę zdjęć z poprzedniego sezonu -
bawię się tez w tego typu pszczelarstwo -
Edycja zdjęć.
ok Dziękuję - poniżej poprawiony post -
Trochę zdjęć z poprzedniego sezonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony 09 kwietnia 2021, 20:01 - pt przez baru0, łącznie zmieniany 1 raz
Edycja zdjęć

Chcialbym bardzo prosic mederatorow o pomoc w edycji mojego poprzedniego postu a szczegolnie w zmniejszeniu wielkosci zdjec. Niestety nie jestem w stanie sam tego dokonac. Z gory dziekuje.
W okresie Swiatecznym poprawila nam sie pogoda co pozwolilo mi na zrobienie lekkiego przegladu rodzin jak rowniez na "posprzatanie" zimowych odsypow na dennicy (siatkowa z wysuwalna plastikowa plyta) niemniej na okres zimy wszystko zaklejone tasma w celu zamkniecia mozliwosci "podmuchow od dolu". Zreszta wklejam zdjecia z czesci skladowych moich uli gdzie dol i gora sa ocieplone 2 calowa gabka. Zachowana zostaje jednak cyrkulacja jak i swobodny dostep powietrza do wnetrza ula. Wyciecie/otwor w "top cover"/powalce jest w pozycji zimowej.
Wracajac do przegladu - zostaly zaminione pozycje korpusow dolnych z gornymi ( pszczoly i krolowa/matka byly w gornym korpusie a dolny byl niemal pusty stad tez zamiana korpusow. Dodatkowo - pszczoly urzywaly najczesciej gorne otwarcie w powalce niz dolne. Po przestawieniu - otwor w powalce znajduje sie z tylu ula i w pozycji letniej.
Pogoda nie pozwlala na przejrzenie calego ula niemniej widoczne jest dobre w miare czerwienie matek. Dosc duzy doplyw pylku plus zapasy zimowe nie zostaly wyczerpane a to powoduje ze moge spodziewac sie dosc dobrego rozwoju rodzin (na ile pogoda dopisze). Z przezimowanie rodzin jestem zadowolony - wiekszosc w dobrej "startowej" kondycji do nowego sezonu. Jako pszczelarz tez jestem juz gotowy - sprzet, srodki walki z warroza, gotowe. Pozostaje tylko czekac na dalszy rozwoj. Z chwila jak zacznie pojawiac sie mniszek lekarski (mlecz) i zaczna kwitnac jablonie ( lub gdy rodziny beda mialy po ok 6-7 ramek czerwiu) nastapi moment dokladania korpusow miodowych (ang. - supers). W chwili obecnej mam juz wybrane 2 ule z ktorych po ostatecznym okresleniu poziomu warrozy - wybire jeden z ktorego bede ciagnal linie nowych krolowych/matek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant/D17
Pięknie, gratulacje :pl:

ale te ocieplane langstrothy to trochę "nienowoczesne" :wink:
napisz coś więcej, czy te ocieplenia to standard u Was

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Sam robisz ule :) ?

MODERATOR
Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: wlkp
StefanS pisze:
Chcialbym bardzo prosic mederatorow o pomoc w edycji mojego poprzedniego postu a szczegolnie w zmniejszeniu wielkosci zdjec.

Ten post Ci wyszedł ok,więc "napisz" tego powyżej prawidłowo i wyślij mi na pw lub emaile ja go prze-kleje :wink: . Będzie git .

_barti_ pisze:
Sam robisz ule ?

Tak, praktycznie oprocz ramek - wszystkie pozostale elementy wlasnorecznie.(oprocz wezy oczywiscie). BTW - la Vida Pura de los apicultores locos :lol:
sangbleu pisze:
ale te ocieplane langstrothy to trochę "nienowoczesne"
napisz coś więcej, czy te ocieplenia to standard u Was
akurat to ocieplanie to moj wymysl (jesli chodzi o material uzyty). Natomiast generalnie uznaje sie tutaj ze najwazniejsze jest ocieplenie gory poniewaz wlasnie gornymi czesciami nastepuje najwieksza strata ciepla szczegolnie w bardzo zimne okresy.Ocieplone mam tez dolna czesc ula. Istneje tez tutaj przekonanie o koniecznosci zapewnienia dobrej wentylacji stad tez pozostawione sa otwory na wlocie dolnym jak i na powalce. W moim przypadku takze pod dwa przednie rogi pomiedzy powalka a skrzynka z izolacja wkladam dwa kawalki patyczkow takich jak kiedys byly lody na patyku (pepstickle) (gabka ktora uzywam nie wchlania wody), Sa osoby ktore uzywaja tez podobne gorne ocieplenia gdzie uzywaja material wchlaniajacy wode (np, wiorki spod strugarek, worki jutowe). Generalnie nie ma potrzeby ocieplen bocznych uli na zime w naszych rejonach. Ponadto szczegolnie wazne uznaje sie zasloniecie uli przed wiatrami (lub zminimalizowanie ich sily). Ale ten temat moze pozostawie na jesien gdy bede przygotowywal ule do zimy.
Dzis temperatura nam wzrosla i jest teraz (poludnie u mnie) 18*C i prawie bezwietrznie wiec moze zajrze do kilku uli zobaczyc co tam sie dzieje.

Poniewaz zapowiadane jest nowe ocieplenie i prognoza pogody dlugo-terminowa wyglada niezle to postanowilem zaczac swoja walke z Varroa destructor. Zaczynam wczesniej bo bede mial czas na ewentualna poprawke w polowie czerwca. Na poczatek tegorocznego sezonu postanowilem zaczac (i sprawdzic) metode tzw. slow release of oxalic acid ( powolne uwalnianie kwasu szczawiowego). Stosowalem to w zeszlym roku w sierpniu i czesci wrzesnia ale nie bylo dobrych efektow (powodow moze byc kilka). Jako matryce stosuje tzw. swedish celulose sponge (szwedzka gabke celulozowa inaczej material do zmywania naczyn). Metoda nie jest jeszcze w pelni legalna tutaj jednak trwaja dosc intensywne badania i starania o rejestracje (paski kartonikowe sa bardzo pracochlonne i trudne do rownomiernosci dawek kwasu)(chcialem wspomoc Randy Oliviera w jego dzialaniac ale niestety nie dostalem zgody stanowego urzedu na prowadzenie doswiadczen, Randy zas nie moze uzywac wynikow ktore pochodza nielegalnie). Na uwage zasluguje fakt ze w lutym tego roku urzedy federalne dopuscily do stosowania kwas szczawiowy w czasie gdy na ulach obecne sa korpusy miodowe. W zwiazku z tym obecnie mamy trzy mozliwe substancje do stosowania w czasie midobrania - kwas mrowkowy, hopguard (wyciag/olejek z szyszek chmielowych) oraz obecnie dopuszczony kwas szczawiowy w postaci roztwory do plewania uliczek ramkowych, lub w postaci zamglawiania/evaporacji. Wracajac do moich uli - podgrzany roztwor gliceryn zostal wlany do 16 (przepolowionych) arkuszy gabki. Najprawdopodobniej jutro - eventualnie po jutrze bede wkladal to do uli. Poniewaz ule sa na dwoch korpusach to wkladal bede na beleczki ramek w dolnym korpusie. Gabki te beda tam lezec do ok konca maja czyli ok 42-45 dni. Na dzien dzisiejszy nie sprawdzalem ilosci kleszcza warrozy w ulach. Zrobie to dopiero ok. konca maja. Stosuje metode tzw. alcohol wash (mrzemywanie pszczol alkohole) czyli poswiecam na kazdy ul ok 300 pszczol (chyba najbardziej dokladna obecnie metoda). to tak w skrocie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przewidywano , dzis pogoda w miare dobra. Stad tez nastapila aplikacja nasaczonych gabek do uli.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
oczywiscie zdjecia sa zrobione w niby ladniejszych rodzinach". Niemniej moge powiedziec ze naprawde jest dosc dobrze u mnie. mam dwie rodziny "maruderow" ale jestem niemal pewien ze dojda przed glownym miodobraniem. Niemal we wszystkich ulach sa trutniowe komorki na obrzezach ramek. Paki brzoskwin juz pokazaly kolor, jablonie wystawily juz peczki kwiatow, niedlugo wszystko buchnie kolorami, jedynie czego najbardziej bedzie mi brak to jednak naszej podlaskiej wiosny powoli budzacej sie natury, z zapachem czeremchy, kaczencami, bzami. Tutaj jest krotka, wybuchowa a pozniej juz lato i lato... Wracajac do warrozy - w moim przekonaniu walka z nia powinna zaczac sie na wiosne, bo przeciez od tego okresu zalezy jak bedzie pozniej. I w moim przekonaniu nie ma srodka czy metody aby ja zwlaczyc calkowicie w ulach, i niezaleznie co zastosujemy to i tak powoduje to szkode w populacji pszczol.

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
StefanS, gąbeczki nasączasz do stanu nie kapania ? ile wchłoną ml ?
Używałeś już gąbek, nie zgryzają ?
U mnie na dennicy zrobiła się kula przerobionego paska przez pszczoły, fruwa to później jak się ruszy.
Pogoda u Ciebie to podobna jak w Polsce ?
Pozdrawiam

Tadeusz 1 pisze:
U mnie na dennicy zrobiła się kula przerobionego paska przez pszczoły, fruwa to później jak się ruszy.
Pozdrawiam
Nasaczam okreslona dawka. Wczorajsze gabki to nasaczenie 80g roztworu lub 40 g na pas (1/2 gabki). (poniewaz kwas szczawiowy jak i gliceryne uzywam w jednostkach wagowych). Cala gabka (wymiar 17.5cmx20cm) wchlonie ponad 100ml cieczy.
W poprzednim roku uzywalem cale i niezgryzaja, potrafia troche "przyspawac" brzegi do ramek propolisem ale z latwoscia daje sie to odsklepic dlutem pszczelarskim.
Pogode u siebie moge porownac do pogody zachodniej czesci kraju (Poznan, Wroclaw)

StefanS, dzięki, pozdrawiam

StefanS pisze:
Tadeusz 1 pisze:
Pozdrawiam

Pogode u siebie moge porownac do pogody zachodniej czesci kraju (Poznan, Wroclaw)

Dzisiejsze potwierdzenie :cold: :lol:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pszczółki ładnie by zapylały ech, wszystko przez globalne ocieplenie :roll:

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
StefanS, zastaniawiam się czemu nie stosujesz reczników "shop towel" https://scientificbeekeeping.com/oxalic ... l-updates/

Maxik pisze:
StefanS, zastaniawiam się czemu nie stosujesz reczników "shop towel" https://scientificbeekeeping.com/oxalic ... l-updates/
czescioweej odpowiedzi udzieli juz kol Tadeusz/Kempes - zgryzanie, dodatkowo kiepskie mozliwosci aplikacji (pracochlonnosc), brak mozliwosci wielokrotnego uzycia (koszty). A'propos - zacytowany powyzej artykul jest juz nieaktualny, jest bardzo duza dynamika zmian w tym temacie.

Awatar użytkownika

tak, różnią sie nieco proporcjami, co może odbić sie na skuteczności. Przy regularnym stosowaniu - może to być bez znaczenia.
Myślałem, ze wynoszenie zużytych reczników, jest na plus, nie trzeba wyciągać i utylizować. A tu niespodzianka i podejśćie z drugiej strony :)

Maxik pisze:
A tu niespodzianka i podejśćie z drugiej strony
gwoli wyjasnienia - zgryzanie i wynoszenie "recznikow czy paskow" to dodatkowy kontakt ukladow wewnetrznych pszczoly z kwasem. dodatkowo to wklada sie do ula nasaczony "recznik papierowy" okreslona dawka na okreslony czas, a kiepsko czysci sie resztki tych recznikow..Podobnie ma sie sprawa z "polewaniem uliczek z pszczolami, obecne formuly mowia o stosowaniu rozpuszczania kwasu szczawiowego w roztworze wody z gliceryna (60% woda do 40% gliceryna). Pszczoly maja aversje do gliceryny i nie zlizuja sie tak szybko, dodatkowo gliceryna powoduje lepsze "pokrywanie/przyleganie" roztworu do ciala pszczoly.
Po ostatnim sniegu 3 dni temu nie ma juz dzis sladu i nawet pogoda wzrosla na tyle ze pszczoly "chodzily jak szalone" -
Obrazek

Obrazek
dzis tez z koncowki zeszlorocznego midu nastawilem 12 litrow miodu pitnego - trojnika z dodatkiem maliny i wisni.

Obrazek

Awatar użytkownika

Napisz prosze jaki jest stosunk składników w reczniku. Czyżby to było 1/1/0.5?

Wiosna - teraz zastosowalem 1:1 - inaczej mowiac - 40 g oxalic acid(kwas szczawiowy) do 40 g (nie mililitrow) gliceryny na jeden ul. W poprzednim roku dalem 50g/50 g ale byl to juz okres sierpniowy i duzo wiecej pszczoly. Swoja droga to zastanawia mnie ciagle jedna rzecz - w poprzednim roku wyniki nie byly az tak dobre jak np publikowane w testach na poludniu Californi czy Arizona. Nie mamy jeszcze publikowanych wynikow w naszym rejonie. Najwieksza roznice mamy w poziomie wilgotnosci - tam jest bardzo sucho a u nas wilgotnosc powietrza potrafi siegac 90% przy temp. +25-30*C. Gliceryna jest bardzo higroskopijna wiec czy to nie zaburzylo poziomu odparowywania OA. Za kilka dni bede widzial czy Varroa spada na dennice. A w drugiej polowie maja bede robil tzw. alcohol wash na Varroa.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
StefanS pisze:
Gliceryna jest bardzo higroskopijna wiec czy to nie zaburzylo poziomu odparowywania OA

StefanS czy na pewno chodzi o odparowanie kwasu szczawiowego? Czy jest to działanie bardziej kontaktowe?

Nie mogę znaleźć, ale na forum był wątek w którym tomaszgenda stosował glicerynę surową roślninną (zawierającą nieznaczny dodatek) oleju roślinnego. tomaszgenda zauważył że paski wolniej wysychały. Może w tym przypadku jest to również dobre rozwiązanie dla Ciebie? Ja będę chciał spróbować w tym roku odtworzyć to co uzyskał tomaszgenda i samemu przetestować.

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Stosuje paski z tektury 2 lata z sukcesem. Daje 600g kwasu na 1L gliceryny (paszowej) rozpuszczam w kompieli wodnej 60⁰ C. Zalewam 200 pasków z tektury malarskiej. O ile pamiętam tektura szara 100g na 1m². 200 pasków o wymiarach 3cm na 35cm. Po 12 godzinach są wilgotne nie mokre. Na 1 silną rodzinę daje 5 pasków. Paski wiszą 7 dni i zmieniam je na nowe 3 razy w sumie 21dni.
W tym roku spróbuję cegły nasączone kwasem mrówkowym.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
tomaszgenda, dziękuje za pomoc w komentarzu.

Spróbuje odtworzyć tą dodatkową zawartość kwasów tłuszczowych i olejów roślinnych. Może zmienię też zawartość ww. substancji w mieszaninie aby sprawdzić pewną "bezwładność" mieszaniny.

licho, Jak chcesz mogę kupić i wysłać Tobie całą butelkę 5L. Napewno wyjdzie taniej z przesyłką jak czysta gliceryna + dodatki

Tomaszagenda z wyliczanek wychodzi mi ze na jeden pasek w chodzi ~3g kwasu szczawiowego i 5 ml gliceryny (co znaczy paszowej?). 5 paskow x 3 zmiany x 3g kwasu daje ze w ciagu 21 dni aplikujesz 45 g kwasu na rodzine - inaczej mowiac to jest w przyblizeniu dawka jaka ja aplikuje na 40 dni.(50 g). Z gliceryna jest nieco inaczej bo dajesz ja w mililitrach a ciezar wlasciwy jest inny (nie mam teraz czasu szukac czy przewazac ale wychodzi cos ok 1 g kwasu na 2 g gliceryny. MOzliwe ze w Twoich warunkach i Twojej gospodarce (rodzaj uli np) taki proces i formula moze miec wplyw na wynik. Jesli jestes zadowolony to tylko doskonalic i tak trzymac. W moich warunkach stosowanie paskow jest/byloby zbyt pochlaniajace czas i ilosc pracy.
pozdrawiam.

Gliceryna plaszowa to nieoczyszczona "brudna gliceryna" wykorzystywana w hodowli bydła.

Poniżej zamieszczam wynik badania tej gliceryny, którą wykonał kolega z tego forum. Nie pisze kto bo niewiem czy mogę. Jak będzie chciał to sam się ujawni.

Poniżej uproszczony skład próbki:
woda 7.52% (m/m)
pH 4.50 [10% (m/m)]
przewodnictwo właściwe 3641 µS/cm

Zawartość frakcji olejowej: 15.8% (m/m)
Zawartość frakcji wodnej: 84.2% (m/m)
Zawartość frakcji glicerynowej (f. wodna w rozbiciu): 72.0% (m/m)
Zawartość kwasów tłuszczowych (f. olejowa w rozbiciu): 2.50% (m/m)
Zawartość estrów kwasów tłuszczowych (f. olejowa w rozbiciu): 12.7% (m/m)
Związki jonowe : 0.60% (m/m)

tomaszgenda - dziekuje za info.
Dla zainteresowanych troche wiadomosci z drugiej strony swwiata(zza Wielkiej Wody) i w takim samym jezyku - https://scientificbeekeeping.com/extend ... oc25994997
i chyba najswiezsze wyniki opublikowane przez Randy Oliver w lutym - https://scientificbeekeeping.com/mite-c ... ve-part-4/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]