FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 maja 2024, 15:49 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Początki
Post: 01 września 2009, 20:02 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Witam wszystkich użytkowników tego forum. Chciałbym się przedstawić. Na imię mam Andrzej, mieszkam w województwie Lubelskim, powiat Lubartów. Od dłuższego czasu już śledzę wszystko co się dzieje na tym forum i przyznam że można znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji. Ale może troszkę o mnie. Dlaczego pszczoły ? Dlatego że szukam ciekawego, pasjonującego zajęcia. Dodam że mieszkam na wsi, jednak nie poszukuje źródła utrzymania, jedynie zajęcia które pozwoli się odprężyć po i przed pracą. Ze względu na chorobę kręgosłupa wiele pomysłów odpadło. Uwielbiam spędzać czas obserwując otaczającą mnie naturę, rybki, grzybki itp... Przyszedł czas abym i ja pochwalił się moją skromną pasieką. Pszczółki mam bardzo niedługo bo od lipca. Na chwilę obecną posiadam cztery ule, niestety tylko cztery, chciałem przed zimą mieć około dziesięciu ale pszczelarz od którego kupowałem pszczółki troszkę mnie orżnął i pszczółek było jak na lekarstwo. Na szczęście matki są dość dobre i po małych zastrzykach cukru teraz mam około 6 ramek obsiadanych na czarno w każdym ulu, więc jestem optymistą co do zimowania :P mam nadzieje na wiosnę wymienić matki i troszkę powiększyć pasiekę (jeśli ktoś z okolicy by miał kilka pszczółek w nadmiarze chętnie odkupię jeszcze teraz). Pszczółki jakie posiadam to kaukaskie F2 we wszystkich 4 ulach (przynajmniej tak mi powiedziano) ale co do łagodności to są takie milusie, że przekładałem je z ula do ula w samych spodenkach i praktycznie bez dymu, oraz mimo przeglądów nie zaliczyłem jeszcze żadnego żądła. W okolicy mojej pasieki mam gospodarstwo kilka h i od przyszłego roku chcę chociaż w części przeznaczyć je tylko dla pożytków dla pszczółek. Dodam, że bardzo chętnie odkupiłbym nasionka wszelkich roślin miododajnych, belin i drzewek. Ule widoczne na zdjęciach są własnej produkcji i jak na razie bardzo się moim podopiecznym w nich mieszka. Dodam że zastanawiam się czy opłaca się zapisywać do jakiegoś koła/związku bo różne opinie czytałem, zbliża się jesień i może jakieś szkolenia czy coś to zawsze się opłaci jednak. OK teraz kilka zdjęć :)

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2009, 20:45 - wt 
pierwsze z zakupem raczej poczekaj do wiosny ew. poszperaj na alegro, bo mozesz znowu przy kupnie teraz trafic na "uczciwego pszczelarza "i otrzymasz niezakarmione pszczoly lub chore a na wiosne jak przezyją to znaczy że raczej są dobre, zdrowe

drugie do związku warto sie zapisać przynajmniej na początek , z tymi szkoleniami to różnie bywa , ale zawsze koledzy z koła cos podpowiedzą przyjdą pomogą (flache obalić)

pozdrawiam i przyjemnej pracy z pszczołami


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2009, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A na wiosne najlepiej po oblocjie nie kupisz kota w worku..... Nie śpiesz się pszczoły nie zające i nie uciekną (no chyba że rójka )

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2011, 21:49 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Witam ponownie. Jak pisałem w przedmowie tak i w tym roku uczyniłem. W tym roku w bezpośrednim sąsiedztwie pasieki posadziłem 3h malin. W związku z powyższym mam pytanie, jak sądzicie czy nie było by dobrym pomysłem w międzyrzędach posiać coś, z czego by koleżanki mogły pozyskać dla siebie i co za tym dla mnie nieco miodku? Jest to malina jesienna, wolałbym aby w okresie zbiorów było już po kwitnięciu owej roślinki. Sam takiego areału nie będę w stanie oberwać a nie wiadomo jak ludzie zareagują na pszczółki kręcące się miedzy nogami :D Wiem że można na was liczyć więc proszę o jakieś dobre rady :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2011, 00:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
AndrzejW, chciałbym miec tyle miejsca pod pasieke co Ty no i oczywiscie tyle ziemi :brawo: gratuluje

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2011, 10:51 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
AndrzejW, Mam malinę jesienną i obok swoją pasiekę, ale nic miedzy rzędami nie sieje ,może warto spróbować coś na wiosne zasiać , tak żeby przed zbiorem zniszczyć to mechaniczne. Nie patrz na to że jak będzie zasiane to pszczoły będą sie kręcić między nogami :) , bo i tak będą czy będzie zasiane czy nie to pszczółek jest pełno w malinie od rana do wieczora :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2011, 11:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
Andrzej W. Jeżeli gleba jest żyzna to zasiej rośliny niskopienne np. koniczyna biała.jak zasiejesz rośliny wysokie będzie las

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2011, 14:12 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Ja bym posial facelie ? A dlatego bo zakwitnie , pszczolki maja cos dla siebie , mozesz skosic i zadeptac - a w nastepnym roku lub jaszcze na jesieni zakwitnie /oczywiscie mniej/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 15:49 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Facelia byłaby najlepsza, zdarzy przekwitnąć jeszcze przed zbiorem malin. Jeśli nie to może koniczynę perską , zasiejesz wiosną ,skosisz zaraz po wzejściu razem z chwastami, później jak jest zakorzeniona zagłuszy chwasty i pszczółki będą tam pracować od rana do wieczora, a przed zbiorem malin znowu skosisz, nie rośnie wysoka, jest rośliną jednoroczn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 21:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
mariuszk pisze:
Mam malinę jesienną i obok swoją pasiekę, ale nic miedzy rzędami nie sieje ,może warto spróbować coś na wiosne zasiać , tak żeby przed zbiorem zniszczyć to mechaniczne.

jeśli jest plantacja posadzona na jesieni to możesz, bynajmniej ja tak zrobię wsieję facelię siewnikiem ręcznym w rzędy po 40cm tak by potem wjechać w nią ręcznym opielaczem by zniszczyć chwasty, zanim malina zacznie kwitnąć to facelia przekwitnie a jeśli masz plantację jednoroczną to niestety ale to jest niemożliwe ponieważ na wiosnę musisz wjechać w maliny tłuką by uformować rzędy, bo inaczej malina zarośnie całą plantację

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 20:54 - sob 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Malinę posadziłem na jesieni, jest dość szeroko posadzona, odległość między rzędami średnio 3 metry gdyż z góry założyłem uprawę tylko mechaniczną, nie mam czasu by ręcznie bawić się na takiej powierzchni, a sprzęt mam własny a co nie mam to dorobię sobie. Chyba zrobię w tym roku eksperyment i w kilku rzędach wysieję facelie. W kilku następnych coś jeszcze o czym nie wiem do końca :oczko:. Proszę o sugestie :D a na reszcie posieje mieszankę jakąś koniczyny. Z drugiej strony pasieki mam jeszcze jakieś 1h ziemi do zagospodarowania i raczej tam pójdzie gryka (nasiona już mam).
Jeszcze jedno pytanie dosłownie 100 metrów od pasieki ciągnie się pas łąk nieuprawianych, czasem raz na rok skoszone by dopłatę ktoś dostał, jakieś 6-7 h, co mógłbym tam "dosiać" ? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 21:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
na drugi rok po posadzeniu maliny między rzędami mam już mniszek i kończynę białą z samosiewu lecz pszczoły raczej z kończyny prawie nie korzystają ponieważ międzyrzędzia są często koszone a druga sprawa jest taka, że pszczoły bardziej interesują się kwiatem maliny niźli kończyną dodam że kwitną o tej samej porze roku tj. lipiec
jeśli chodzi o łąkę, to zależy kiedy ona jest koszona, ale możesz spróbować dosiać nostrzyk biały jest chętniej odwiedzany od żółtego a na łące da sobie radę, może nawet nie przesadzę jak dodam, że nostrzyk jest trochę agresywny i dość szybko się za panoszy po całej łące

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 27 grudnia 2012, 19:20 - czw 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Wszyscy się chwalą to nie będę gorszy, mała aktualizacja. Troszkę się pozmieniało (urosło). Ciężko było objąć wszystkie ule więc takie zdjęcie musi wystarczyć.
Obrazek
A to jest miejsce na dodatkowe ule na wiosnę. Trochę trzeba nad nim jeszcze popracować ale powinno być ok. Jak się uda to stanie tutaj dodatkowe 50 rodzin, jeśli nie to troszkę mniej.
Obrazek
A tu mi się nudziło troszkę :D
Obrazek
Hmm a na początku był tylko jeden ul z przypadku i nie wiedziałem zupełnie nic o pszczołach. A teraz w planie mam zazimować w przyszłym sezonie 70-80 rodzin :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 10:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
AndrzejW, jeśli nie tajemnica to gdzie masz dokładnie ta pasiekę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 12:55 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
dudi, "napszczelenie" terenu sprawdzasz :> :D AndrzejW, tak trzymać :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 14:07 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
U mnie teren masakrycznie przepszczelony. W promieniu 3 km mam jakieś szacunkowo 200 rodzin nie licząc swoich. Dodatkowo jak się trafi jakiś większy kawałek gryki to podwieźć ktoś potrafi parę rodzin. Na miejscu mam zamiar trzymać około 30 rodzinek, reszta będzie jeździła i tylko tutaj zimowała. Mam już kilka miejsc w planach. Mimo takiej obsady z miodem nie jest tak źle 20-30 kg z ula da się wykręcić, wiem że to żaden szał porównując z wynikami co niektórych kolegów, ale biorąc napszczelenie terenu i czas jaki się pszczołami zajmuję myślę że nie jest źle.
dudi, dokładnie to jest gmina Uścimów, pojęzierze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 15:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
xsiek, :pala:

Tak z ciekawości zapytałem bo ziomal no to wypadało by wiedzieć :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 16:21 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
dudi, coś TY się taki agresywny po tych świętach zrobił :haha: strach się bać że tak powiem :D

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 16:25 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
dudi, a to kolega Andrzej z tych terenów gdzie się często komety widuje ? i to nie koniecznie te z długimi ogonami :haha:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 17:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
xsiek, ja agresywny? :haha:

Tak tak to są te strony co można spotkać komety - ale już nieloty.
Słyszałem że Tazonek zestrzelił coś ostatnio :thank: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 28 grudnia 2012, 18:25 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
dudi, no a ten kij "bejsbolowy" to skąd ? przez Święta się na amerykańskie sporty napatrzyłeś ? :haha:
Tak, Tak, Tazonek jednej zmienił trajektorie :haha:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji