FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 06:42 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 października 2009, 17:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2008, 21:00 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Mrągowo i okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 1x1+3x1/2
Witam wszystkich,

Po pierwsze chciałem podziękować wszystkim udzielającym rad na forum bo bez Was ten eksperyment pewnie by się nie udał. Opiszę jak wyglądał ten mój pierwszy sezon.

W zeszłym roku jesienią pisałem, ze po dziadku została miodarka i będę chciał zająć się pszczołami. Na początku nie wiedziałem w ogóle jaka decyzję podjąłem :). Ale co postanowione to należy wykonać. Wiosną zacząłem budować według wskazówek z forum ule Wielkopolskie. Optymistycznie założyłem, że 4 ule zostaną zbudowane w miesiąc. Zeszło się lekko ponad 3 miesiące (budowałem po pracy, żeby zdążyć na kąpiel synka, który miał wtedy 2 miesiące). W końcu po długich bojach stanęły 4 drewniane ocieplone ule. No może nie całe ale były zrobione dennice, po jednym dużym i małym korpusie oraz daszki. Zdążyłem akurat na termin odbioru odkładów od naszego kolegi z forum Marko.
Do tej pory wiedziałem, że pszczoła jest mała, mieszka w ulu i robi miód (no plus trochę teorii formowej od której się w głowie kręci). Kupiłem trochę rzeczy u Łysonia i byłem gotów :).

Przy odbieraniu odkładów otrzymałem mnóstwo pożytecznych rad (za które jeszcze raz bardzo dziękuję), którymi miałem się kierować podczas pracy w pierwszym sezonie. Pszczoły w skrzyneczkach powędrowały do bagażnika i w drogę do domu, a kawałek było.
Osadzenie przebiegło w zasadzie bezproblemowo i zaczął się pierwszy rok z pszczołami. Na początku strachliwe ruchy, które z kolejnymi przeglądami stawały się coraz pewniejsze. Pszczółki rozwijały się pięknie. Podkarmiałem dużo syropem, dwa razy zastosowałem Ambrozol. Pod koniec lipca rodziny rozrosły się dosyć poważnie. Średnio zaglądałem do nich 1 raz w tygodniu. Tak jak przeczytałem w kilku tematach na forum mi też trafiła się jedna bardziej groźna rodzinka :). Co prawda nie były bardzo mocno agresywne ale denerwowały się szybciej niż pozostałe 3. Stosuję ubiór kosmity więc nic mi nie zrobiły ale też dalej nie wiem jak się będę zachowywał po pierwszym użądleniu. Na wszelki wypadek wożę ze sobą całą paczkę wapna. Postawiłem też na górę półnadstawki z kilkoma ramkami z węzą. Oddzieliłem to kratą i nawet udało się na spróbowanie niewielką ilość miodu wykręcić.

Zakarmianie na zimę przeprowadziłem w połowie września. W czterech porcjach dałem po 12,5 kg cukru na rodzinę w syropie 3/2. Po ostatnim karmieniu zwęziłem gniazda do 8 ramek dałem po obu stronach zatwory i zostawiłem pszczoły na zimę. Teraz na dniach będę chciał jeszcze odymić Apiwarolem.

Po sezonie mam kilka spostrzeżeń w związku ze sprzętem, który wykonałem. Podkarmiaczki mojego projektu (drewniane skrzynki wsuwane do dennicy z pochyłym dojściem do syropu dla pszczół) nie sprawdzają się. To, że przeciekają i trudno je uszczelnić to w zasadzie drugorzędna sprawa. Najgorsze jednak jest to, że do środka tej skrzyneczki zawsze wchodzi dużo pszczół i potem trzeba stać i trząchać tym aż wszystkie wylecą/wypadną. Duża strata sił i czasu. W przyszłym sezonie przechodzę na zwykłe plastikowe miski, które będę wsuwał do dennicy. Druga nieudana rzez to wsuwana osiatkowana pułapka. Bardzo dużo pszczół wciskało mi się pod siatkę i potem nie mogły się stamtąd wydostać. Raz jak nie mogłem pojechać na pasiekę to z jednego z pni po kilku dniach wysypałem 3 szklanki martwych pszczół . Zimą myślę nad nowym projektem dennicy :). Na zimę mam ambitny plan, żeby dorobić jeszcze 6 uli i powiększyć pasiekę w przyszłym roku do 10 pni. Tym optymistycznym akcentem kończę mój chaotyczny opis i zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2009, 22:46 - czw 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Cieszę się ,że polizałeś trochę miodu.Podziwiam za duży zapał i chęci do dalszej pracy. W wolej chwili zadzwonię do Ciebie. Pozdrawiam Marko.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2009, 16:30 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Zrób dennice osiatkowane według projektu K. Kacperka /żadna pszczółka ci się nie zmarnuje /, będziesz z nich naprawdę zadowolony. Najlepszą podkarmiaczką jest odwrócony, pojemnik plastikowy / 4 - 5l /z odpowiednią ilością 2mm otworków w pokrywce , ustawiony na 2 beleczkach w pustej , górnej kondygnacji.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 00:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2008, 21:00 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Mrągowo i okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 1x1+3x1/2
Jak wszyscy to i ja :). Zdjęcia robione wczoraj w dzień. Akurat padał śnieg.
Zdjęcia robione telefonem. Na tej panoramie część uli nie trzyma pionu ale w rzeczywistości stoją równo.

Obrazek

W przyszłym sezonie wszystkie ule z pojedynczych stojaków trafią na stojaki poczwórne. O wiele łatwiej i szybciej się pracuje.
Obrazek
Obrazek

W pierwszym rzędzie na kantówkach stoją rodziny z tegorocznych odkładów od Piotrka mendalinho, z tyłu moje rodziny "produkcyjne" :).
Obrazek

I jak co roku pod jabłonkę i na przysypana koniczynę koło uli wpadają jelenie.
Obrazek

_________________
Pensjonat na Mazurach
Mój blog pszczelarski - Pasieka w Lipowie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 00:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2012, 20:44 - śr
Posty: 177
Lokalizacja: Skawina
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
O TAKIE ULE JAK U MNIE, POWODZONKA cieply,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 09:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
:brawo: :brawo: :brawo: nic dodac nic ujac powodzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 14:07 - śr 

Rejestracja: 14 grudnia 2012, 15:06 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam pytanko do ciepły. Jakimi farbami malowałes te ule bo bardzo ładne kolory.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 14:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
26 uli wszystkie zasiedlone ? piękna okolica

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 17:43 - śr 

Rejestracja: 14 grudnia 2012, 15:06 - pt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
cieply, witam!
Mam pytanie jakimi farbami malowałes swoje ule?, maja takie ładne żywe kolory


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 19:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 listopada 2008, 21:00 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Mrągowo i okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 1x1+3x1/2
6Cichy pisze:
26 uli wszystkie zasiedlone ? piękna okolica


No tak wyszło w tym roku :). Trochę się obawiam przyszłego sezonu.

małeconieco pisze:
cieply, witam!
Mam pytanie jakimi farbami malowałes swoje ule?, maja takie ładne żywe kolory


Puszki mam w garażu, do którego dzisiaj nie udało mi się dotrzeć. Jak będę to sprawdzę i Ci napiszę. Ule w środkowym rzędzie malowałem dwa lata temu i w zeszłym roku takim dekoralem na wodzie. Ale to nie był za dobry wybór bo ze wszystkich już odchodzi farba. W tym roku nowe ule malowałem jakąś olejną (puszki w garażu).

_________________
Pensjonat na Mazurach
Mój blog pszczelarski - Pasieka w Lipowie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2012, 21:56 - śr 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Nie mogłem się połapać, bo patrzę na górze piszesz że zazimowałeś 6 uli i planujesz mieć 10 a tu tyle na zdjęciach :P dopiero później popatrzyłem na daty :) Pięknie Ci się pasieka powiększa :) Gratuluje i pozdrawiam :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji