FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:08 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2009, 09:56 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Czy słoma z pszenżyta nadaje się do budowy ula? Bo u nas żyta można szukać ze świeczką. Mam zamiar wykorzystać trzcinę, której jest pod dostatkiem.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2009, 14:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Jeśli dobrze pamiętam pszenżyto to krzyżówka żyta i pszenicy.
Jeśli jest to odmiana nie niskopienna to myślę że tak, jak najbardziej .Niskopienne pszenżyto obawiam się że może być krótkie na poszczególne boki ula.
Słoma ma być twarda jak przysłowiowy drut.
Ważne żeby nie była z powalonego zboża.No i żeby miała odpowiednią długość.
Trzcina też jest dobrym materiałem do wyrobów pszczelarskich-miedzy innymi uli.No może trochę twardsza.No na zbiór trzciny trzeba poczekać -żniwa trzcinowe to chyba w środku zimy.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2009, 23:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Przeglądając swój zbiór książek natrafiłem na na bardzo ciekawą pozycję:


BARTNICTWO
czyli
HODOWLA PSZCZÓŁ DLA ZYSKU
Oparta na nauce i wielokrotnem doświadczeniu.
Wydanie drugie z 1925 roku pod tytułem:
GOSPODARKA W PASIECE
Oczywiście autor to dok.T.Ciesielski-konstruktor ula słowianskiego,czy Ciesielskiego.

Bardzo ciekawa książka .Pokazana na rysunkach budowa ula ze słomy,drewna.Wyrób kuszek, bezdenków ze słomy.Prawidła do wyrobu tychże uli i prawidła do mat .Szycie uli i wiele innych rzeczy.Nie jeden się zdziwi czym i jaka wiedzą dysponowano w 18 wieku.
Budowa stebnika. Zimowla w stebniku.
Szczególnie dedykuję budowę ula słowianskiego koledze birkutowi-na pewno coś podpatrzy do swoich kłód ozdobnych.
Pozdrawiam i życzę miłego czytania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 września 2009, 09:13 - pt 
tpuzio? co bede sam podpatrywał przyjedz dostaniesz jeden klocek , juz wyrzezany w srodku i bedziemy razem kombinowali


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 września 2009, 13:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Bywam na Śląsku.Mam tam wielu kolegów, przyjaciół .Mam i rodzinę tam mieszkającą.
Bardzo cenię sobie: szczerość,pracowitość,zaradność Ślązaków.
Pożyjom- uwidim.Kto wie.Może i tak .Nie powiem słowa :nie.
Serdecznie pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 listopada 2009, 23:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Witam

Mała aktualizacja strony.Trochę nowych zdjęć.Zapraszam i pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2009, 11:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Obserwuję od dłuższego czasu naciąganie pszczelarzy na zakup książek, czasopism na allegro o tematyce -budowa uli ze słomy itd. i to po znacznych cenach.
Wszystko to albo jeszcze więcej jest w internecie i to za darmo.Wystarczy poszukać na Googlach ,czy forach pszczelarskich .Kasę można przeznaczyć na coś czego naprawdę potrzeba.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2009, 22:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Tpuzio- obejżałem galerię. Wspaniale ule. Wydaje mi się, że bardzo pracowchłonne. Ciekawi mnie ile snopów słomy potrzeba na wykonanie dwóch korpusów, i czy ten drut to miedź.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 14:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Mam pytanie do kolegi tpuzio, czy robił kiedyś ule ze słomianym :?: czy posiada jakiś opis lub link opisujący sposób wykonania takiego daszka. Korci mnie żeby wykonać taki ul, ale najlepiej , żeby posiadał daszek słomiany :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 16:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
dewu pisze:
Tpuzio- obejżałem galerię. Wspaniale ule. Wydaje mi się, że bardzo pracowchłonne. Ciekawi mnie ile snopów słomy potrzeba na wykonanie dwóch korpusów, i czy ten drut to miedź.

Wykonanie kompletnego ula małopolskiego czy wielkopolskiego czy Ostrowskiej jest bardzo czasochłonne .Praca jest żmudna i ten kurz ze słomy-mimo stosowania masek ,pluję czarno jak za dawnych czasów przy młóceniu zboża maszynami omłotowymi.
Do wykonania dwóch korpusów wielkopolskich potrzeba- jak dla mnie 8 snopków słomy żytniej po snopowiązałce minimum,jeżeli niema dużo odpadu po wyczesaniu.
Jeśli snopki duże to mniej.
Jeśli słoma słabo sprasowana-jest luźna w korpusie ,tez mniej.
Drut jest ten sam co używają spawacze do spawania.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 16:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
grzegor41 pisze:
Mam pytanie do kolegi tpuzio, czy robił kiedyś ule ze słomianym :?: czy posiada jakiś opis lub link opisujący sposób wykonania takiego daszka. Korci mnie żeby wykonać taki ul, ale najlepiej , żeby posiadał daszek słomiany :mrgreen:

Prawdę mówiąc zrobiłem tyko jeden daszek słomiany.
W praktyce ja nie widzę zastosowania u siebie daszków ze słomy.Byłyby niewygodne w zdejmowaniu i zakładaniu.Dla mnie i minuta krótszy czas przeglądu ula to jest dużo.Poza tym nie mam niespodzianek że daszek przeciekał w zimie,czy został uszkodzony przez wiatr.No może jeden dla ozdoby zostanie.Pod słomą jest folia na wszelki wypadek.
Jeśli kolega chce wykonać taki daszek -to jeden warunek musi być to ostry dach.Kat mniejszy jak prosty.Wykonać konstrukcje drewnianą daszka.Do mocowania słomy muszą być przybite łaty do daszka.Do tych łat przywiązujemy kiczki słomiane-mocno dociskając jedna do drugiej.Dawniej wiązano słomą kiczki do łat.A teraz można sznurkiem,drutem .Można przykręcać wkrętami za pomocą wkrętarek.Jak kto potrafi.Zaczynamy od dołu i idziemy dalej ku górze,zakrywając wiązania kiczek pierwszego ,,saru" .Dobrze żeby było ze dwa lub trzy ,,sary"kiczek [schodków].Na szpic można założyć coś w rodzaju chochoła lub okuć blacha czy obić deseczkami.Jednak dla swietego spokoju obiłbym ten daszek od środka folią.Tyle mojej wiedzy na temat krycia daszków uli słoma
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 22:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Rozumiem,że to coś na podobę kładzenia dachówek :mrgreen: , szczelinę pomiędzy dolnymi dachówkami zakrywa dolna :mrgreen: myślę, że sobie poradzę, dziękuję za podpowiedź,

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 22:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
zakrywa górna :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2009, 23:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Zapomniałem dodać że są dwie metody krycia dachów.Jedna:słoma jest układana na daszku kłosami w dół-mamy równą powierzchnię dachu,widać kłosy słomy na wierzchu dachu.Druga:kłosami do góry-wtedy mamy ,,schodki" na daszku,tyle schodków ile łat [sarów słomy].Kiczki w tym wypadku wiążemy w kłusiach na góza.Na takim daszku ulowym to można kłosy odciąć-efekt schodków i tak pozostanie.Zawsze w kryciu słomą podobnie jak z dachówką zaczynamy od dołu dachu i górna warstwa słomy przykrywa wiązanie na dole-tak samo górna dachówka przykrywa troche dolnej.
Dla pewności może jeszcze ktoś w okolicy jest taki co krył dachy słomą-można zapytać.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2010, 15:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Dziś mam Państwu do zaoferowania kupno uli ze słomy. Są to: ul Ostrowskiej 4-korpusowy, ul Ostrowskiej 3-korpusowy i ul wielkopolski 2-korpusowy. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia aukcji.

Ul Ostrowskiej 4-korpusowy
Ul Ostrowskiej 3-korpusowy
Ul wielkopolski 2-korpusowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2010, 19:29 - czw 
Uliki są bez ramek, zatworów (ścieśniaczy)???
Czym pokryty jest daszek ula???


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2010, 20:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
typers pisze:
Uliki są bez ramek, zatworów (ścieśniaczy)???
Czym pokryty jest daszek ula???


Tak ule zarówno Ostrowskiej jak i wielkopolski są bez ramek i ścieśniaczy.
Korpusy są na 10r .Grubość ścianki korpusa 8cm.
Daszki są kryte papą.Papę można zmienić na płyty drukarskie-ja nie mam dostępu.
Obecne daszki tych uli są ładnie wykończone-po zakupie zszywacza.
Zdjęcia były robione jeszcze przed świętami aby zdążyć wstawić na allegro na okres świąteczny.Jednak z przyczyn niezależnych od nas zeszło aż do dzisiaj.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2010, 20:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Coś pięknego, ozdoba pasieki jak się patrzy. Mam nadzieję że to jest pierwsza ale nie ostatnia taka aukcja ??:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2010, 23:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
d@niel_25 pisze:
Coś pięknego, ozdoba pasieki jak się patrzy. Mam nadzieję że to jest pierwsza ale nie ostatnia taka aukcja ??:)



Tez chetnie kupilbym do swojej pasieki na ozdobe nawet od zaras za te pieniadze jak na ALLEGRO
Prubowalem prywatnie besposrednio u tpuzio ale nie dostalem odpowiedzi do dnia dzisiejszego
Jak wiadomo mieszkam na terenie Niemiec i aukcja taka na Alegro to mi nic nie pomorze!!!!
Pojechalbym zaplacil ile gosc sobie rzyczy i po sprawie.
Bo te ceny na ALEGRO sa do zaplacenia bes problemu!!!!!!!............
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2010, 12:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Na ostatnią Kolegi prywatną wiadomość z 2009.11.23.11;19,54- nie odpisałem.To prawda-powód byłaby taka sama jak poprzednia moja odpowiedz z 2009.11.22;19,31.
Nic nikomu nie sprzedałem-bo i nie zrobiłem .Tą zimę odpuszczam sobie.
To co jest na allegro -korpusy z poprzedniej zimy.Nie wszystko jest tak jak bym chciał .
Ponadto sam potrzebuję na ten sezon dwukrotną liczbę dennic, korpusów ,daszków -aby móc skuteczniej walczyć z warozą.
Na wszystkie posty i prywatne wiadomości staram się odpowiadać-nikogo nie pomijając.
Mogę tylko kolegę przeprosić że nie opowiedziałem [ że nie powtórzyłem poprzedniej wypowiedzi]
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2010, 14:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:
Na ostatnią Kolegi prywatną wiadomość z 2009.11.23.11;19,54- nie odpisałem.To prawda-powód byłaby taka sama jak poprzednia moja odpowiedz z 2009.11.22;19,31.
Nic nikomu nie sprzedałem-bo i nie zrobiłem .Tą zimę odpuszczam sobie.
To co jest na allegro -korpusy z poprzedniej zimy.Nie wszystko jest tak jak bym chciał .
Ponadto sam potrzebuję na ten sezon dwukrotną liczbę dennic, korpusów ,daszków -aby móc skuteczniej walczyć z warozą.
Na wszystkie posty i prywatne wiadomości staram się odpowiadać-nikogo nie pomijając.
Mogę tylko kolegę przeprosić że nie opowiedziałem [ że nie powtórzyłem poprzedniej wypowiedzi]
Pozdrawiam serdecznie


Witam

Ja rozumiem nie zawsze sie w zyciu uklada jak by sie chcialo.
Nic sie nie stalo!!!!!!!!..........
Ale pomimo to chetnie kupilbym od Pana kilka korpusuw a dennice i daszki sam sobie zrobie wedlug zdjec z Panskiej strony w internecie.
Niech mi Pan odpowie czy istnieje malutka szansa odkupienia kilku korpusuw??????????......
Te na ALLEGRO jak nie pujda to by mi Pan je odlozyl a ja w na poczatku Marca odebralbym u Pana naturalnie zaplace takie ceny jakie Pan zarzada!!!!!!....
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2010, 21:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

No i co widze ule nie zostaly sprzedane na Allegro jakos nie bylo zainteresowania w Polsce???
Ja chetnie bym kupil po cenie jaka zarzadal sobie sprzedajacy!!!!!!
Chyba jak na Polskie warunki to bylo troszke za drogo??????.....
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2010, 22:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Krzysztof K pisze:
Witam

No i co widze ule nie zostaly sprzedane na Allegro jakos nie bylo zainteresowania w Polsce???
Ja chetnie bym kupil po cenie jaka zarzadal sobie sprzedajacy!!!!!!
Chyba jak na Polskie warunki to bylo troszke za drogo??????.....
Pozdrowienia Krzysztof K

Zainteresowanie było i to bardzo duże.
Ule już na samym początku zostały zaklepane w razie braku licytacji i sprzedaży.
Część już została wysłana.Jeden komplet odbierze pszczelarz jak zima popuści-ale zapłacone.
Polscy pszczelarze nie śpią. Jednak o koledze będę pamiętał .Postaram się jak najwcześniej jesienią zrobić w pierwszej kolejności.Być może zrobię latem nową formę na ule dadanowskie z jedna lub dwoma nadstawkami.Byłoby o wiele mniej pracy przy takim ulu.Zobaczymy.
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2010, 13:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:

Zainteresowanie było i to bardzo duże.
Ule już na samym początku zostały zaklepane w razie braku licytacji i sprzedaży.
Część już została wysłana.Jeden komplet odbierze pszczelarz jak zima popuści-ale zapłacone.
Polscy pszczelarze nie śpią. Jednak o koledze będę pamiętał .Postaram się jak najwcześniej jesienią zrobić w pierwszej kolejności.Być może zrobię latem nową formę na ule dadanowskie z jedna lub dwoma nadstawkami.Byłoby o wiele mniej pracy przy takim ulu.Zobaczymy.
Pozdrawiam serdecznie



Witam

Dziekuje serdecznie za odpowiedz!!!!!!!!.........
Czyli jest nadzieja na te piekne ule, szkoda ze dopiero jesienia bo w lipcu bede mial dni otwartej pasieki i ule te byly by napewno atrakcja w mojej pasiece.
No ale jak inaczej sie nie da to poczekam do jesieni.
Bardzo sie ciesze na te ule bo to naprawde arcydziela i maj swoja charakterystyczna konstrukcje grube scianki nie sa poruwnalne do jakichkolwiek innych uli slomianych sa to poprostu unikaty.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2010, 14:12 - ndz 
Krzysiek jak ten piękny "budynek" postawisz przyjadę do Ciebie na "parapetówkę" trzeba to będzie zgodnie z polską tradycją opić, aby się deski nie rozeschły :)


Na górę
  
 
Post: 17 stycznia 2010, 14:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
typers pisze:
Krzysiek jak ten piękny "budynek" postawisz przyjadę do Ciebie na "parapetówkę" trzeba to będzie zgodnie z polską tradycją opić, aby się deski nie rozeschły :)




Witam


Bardzo chetnie zapraszam na parapetowe, wudki i dobrego piwa nie braknie!!!!!!!!!!!
Jak w kwietniu pszcoly wywioze na rzeak to w tym miejscu w ogrodzie na wzgurku wystawie cos podobnego wg starych planuw jedynie ule beda na dwuch kondygnacjach zeby nie przesadzic na wysokosci 3,50x3,50 bedzie pasowalo 30 rodzin pszczelich wylotki zwrucone beda w trzy strony swiata na jednej ze stron beda drzwi.
Wszystkie polaczenia na czopy proste i kolki drewniane, dach dobrze izolowany od wewnatrz styrodurem zeby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu wnetrza pawilonu.
Jeszcze ras zapraszam!!!!!!!!!...........
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2010, 17:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Krzysztof K pisze:

[...][i]dach dobrze izolowany[/i] od wewnatrz styrodurem zeby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu wnetrza pawilonu.

Pozdrowienia Krzysztof K



Ahahahaaaaaaaa!!!!

Wierze, ze to bedzie prawdziwy "Meisterstuck", jak zreszta wszystko w Twoim wykonaniu, ale po co ten dach izolowac, nie wystarczy pojedyncza deska?!

Krzysztofie, nie chcialem, ale nie wytrzymalem, bo "od rana dzis dobry humor mam!"

Ale wierze NAPRAWDE, ze to bedzie hit, moze i nie tylko na cale Niemcy!

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2010, 18:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Jerzy pisze:
Krzysztof K pisze:

[...][i]dach dobrze izolowany[/i] od wewnatrz styrodurem zeby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu wnetrza pawilonu.

Pozdrowienia Krzysztof K



Ahahahaaaaaaaa!!!!

Wierze, ze to bedzie prawdziwy "Meisterstuck", jak zreszta wszystko w Twoim wykonaniu, ale po co ten dach izolowac, nie wystarczy pojedyncza deska?!

Krzysztofie, nie chcialem, ale nie wytrzymalem, bo "od rana dzis dobry humor mam!"

Ale wierze NAPRAWDE, ze to bedzie hit, moze i nie tylko na cale Niemcy!

Pozdrawiam
Jerzy




Witam


Mialem wuz pasieczny taki maly na 16 rodzin pszczelich, dobra wentylacja durze okna a pomimo to latem bylo tam goraco, nawet pracujac na pulnago cza bylo sie pocic niesamowicie co odbijalo sie niekorzystnie na chumor psczczulek!!!!!!!!!!!..........
Po przejrzeniu 2-3 uli mialem dosc i cza bylo czekac do wieczora.
No i wogule domek ten ma byc wygodny w obsludze i slurzyc jako Bank materialowy, najlepsze matki zarodowe i wartosciowy material ma byc tam przeczymywany i chodowany chodowany.
A ze domek taki bedzie widoczny jusz z gluwnej drogi, o tym jusz nie muwie.
Pozdrowienia Krzysztof K
Pozdrowienia


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2010, 02:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Mialem wuz pasieczny taki maly na 16 rodzin pszczelich[g], dobra wentylacja durze okna a pomimo to latem bylo tam goraco,[/g] nawet pracujac na [g]pulnago cza bylo sie pocic niesamowicie co odbijalo sie niekorzystnie na chumor psczczulek!!!!!!!!!!!.......... [/g]
Po przejrzeniu 2-3 uli mialem dosc i cza bylo czekac do wieczora.


Moze i dobrze, ze nie do konca zrozumiales moj "zart", bo oberwalbym od Ciebie!

Niech zabawa trwa: Tobie bylo goraco nawet w slipkach, a jak czuja sie pszczoly w ulu z deski pojedynczej?' - czy nie tak samo? :blee:
No i mamy odpowiedz: lepszy ul izolowany czy z pojedynczej deski?

Ale nie gniewaj sie na mnie! :D
Prezentacje sa super!!!!

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2010, 12:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Jerzy pisze:
Cytuj:
Mialem wuz pasieczny taki maly na 16 rodzin pszczelich[g], dobra wentylacja durze okna a pomimo to latem bylo tam goraco,[/g] nawet pracujac na [g]pulnago cza bylo sie pocic niesamowicie co odbijalo sie niekorzystnie na chumor psczczulek!!!!!!!!!!!.......... [/g]
Po przejrzeniu 2-3 uli mialem dosc i cza bylo czekac do wieczora.


Moze i dobrze, ze nie do konca zrozumiales moj "zart", bo oberwalbym od Ciebie!

Niech zabawa trwa: Tobie bylo goraco nawet w slipkach, a jak czuja sie pszczoly w ulu z deski pojedynczej?' - czy nie tak samo? :blee:
No i mamy odpowiedz: lepszy ul izolowany czy z pojedynczej deski?

Ale nie gniewaj sie na mnie! :D
Prezentacje sa super!!!!

Pozdrawiam
Jerzy



Witam

Czy ja sie kiedys na kogos gniewalem!!!!!!!!.............

Muj dawyn pawilonik przewozny nie byl za wysoki, ze wzgledu na wysokie podwozie wozu nie moglem przekroczyc pewnej wysokosci samego pawilonu od podlogi do sufitu bylo zaledwie 2,10m i zawsze podczas pracy pod dachem bylo najcieplej, tymbardziej ze dach byl kryty papa.
Puzniej pomalowalem go biala farba fasadowa i bylo lepiej, ale pomimo to praca byla uciarzliwa bo w pelni slonca dla pszczelarza bylo w srodku za cieplo.
Pszczulki staly na dole ule na osiatkowanych dennicach no i wokul osloniete scianami wozu tagrze w sumie pszczolom nie bylo za goraco lecz wsam ras!!!!!!!!!
Sciany wozu 25mm + scianki uli 25mm daje deske ogrubosci 50mm i co warzne ule takie nie dotykaly scian pawilonu i w ten sposub nie ma szynsy nadmiernego nagrzewania sie gniazd pszczelich, jak wsponialem rodziny na otwartej dennicy + na calej dlugosci dodatkowo 10cm szczelina pod dennicami zwiekszajaca dodatkowo wymiane powietrza w ulu.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 21:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
typers pisze:
Uliki są bez ramek, zatworów (ścieśniaczy)???
Czym pokryty jest daszek ula???


Odpowiedz na zapytania mejlowe w sprawie budowy uli słomianych.

Odpowiedziałem już raz: że wszystko co mogłem pokazać na zdjęciach pokazałem,co mogłem napisać napisałem.
Jak kolega Birkut mówi :każdy orze jak może.
Przykro mi że niejaki Krzysztof Kasperski zaśmiecił swoimi postami na temat budowy stebników,pawilonów mój dział słomianapasieka XXI w.
Myślę że teraz każdy łatwo znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Pozdrawiam serdecznie kolegów z pytaniami-kto pyta ten daleko zajdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2010, 23:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Myślę że teraz każdy łatwo znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania.


Dziwie sie zadawajacym pytania o ten temat, gdyz oprocz tego jest to pokazane z najdrobniejszymi szczegolami na niejednej stronie w internecie i nic ponadto juz chyba wymyslec nie mozna. No, jesli ktos ma jeszcze jakies fantazje, to niech sam 'poduma', teraz tyle czasu! Deszcz leje, nawet pszczoly sa na przymusowym bezrobociu i leza w ulach do gory brzuchami, bo nie moga nosa wysciubic z ula, wiec kazdy ma czas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2010, 22:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Z powodu zapytań mejlowych o wyrób uli ze słomy -odpowiadam że nie zrobię ani jednego korpusa.Słoma żytnia tegoroczna w mojej okolicy nie nadawała sie do wyrobu uli.Była mocno nadgnita o deszczów i mokra.Nawet jej nie kosiłem.
Jeśli gdzieś uda mi się kupić dobrą słomę z zeszłego roku-zrobię formę na dadanowski nadstawkowy.Takie plany.
Co wyjdzie zobaczymy.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanów słomianego ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 07:20 - pt 

Rejestracja: 31 maja 2011, 10:17 - wt
Posty: 2
Lokalizacja: Żukowo
Witam wszystkich, a w szczególności autora tego tematu.

Odgrzebałem ten ważny i ciekawy temat, poniewać chciałbym zadać pytanie, myślę że szczegółowe:

szerokość ramki wielkopolskiej + odległość od ścianek + grubość ścianki ula TPuzio to łącznie około 54 cm. Oznacza to, że jeśli jest dobra słoma, to musi ona mieć co najmniej 54 cm. Teraz przejdźmy do nurtującego mnie pytania. Kożystając z tw. pitagorasa, wynika, że długość jednej połaci dachu dla kąta 45 stopni wynosi około 37 cm + długość okapu. Wyliczenia te mają wykazać, że długość jednej słomki wystarczy na jedną połać dachową. Dlaczego panie Tadeuszu zaleca Pan 3 warstwy "sary" kiczek (jakie to ciekawe słowa kompletnie mi dotąd nie znane), skoro wygląda na to, że można by zastosować jedną, a miejsce wiązania ukryć pod gąsiorem zrobionym np. z metalu? Może chodzi o fakt, że taka kiczka jest z jednej strony węższa, z drugiej szersza?

Drugie pytanie: z tego co zrozumiałem zaleca Pan, aby dach był bardziej ostry niż 45 stopni. Jaki kąt połaci dachowej Pan poleca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 15:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
nefar pisze:
Witam wszystkich, a w szczególności autora tego tematu.

Odgrzebałem ten ważny i ciekawy temat, poniewać chciałbym zadać pytanie, myślę że szczegółowe:

szerokość ramki wielkopolskiej + odległość od ścianek + grubość ścianki ula TPuzio to łącznie około 54 cm. Oznacza to, że jeśli jest dobra słoma, to musi ona mieć co najmniej 54 cm. Teraz przejdźmy do nurtującego mnie pytania. Kożystając z tw. pitagorasa, wynika, że długość jednej połaci dachu dla kąta 45 stopni wynosi około 37 cm + długość okapu. Wyliczenia te mają wykazać, że długość jednej słomki wystarczy na jedną połać dachową. Dlaczego panie Tadeuszu zaleca Pan 3 warstwy "sary" kiczek (jakie to ciekawe słowa kompletnie mi dotąd nie znane), skoro wygląda na to, że można by zastosować jedną, a miejsce wiązania ukryć pod gąsiorem zrobionym np. z metalu? Może chodzi o fakt, że taka kiczka jest z jednej strony węższa, z drugiej szersza?

Drugie pytanie: z tego co zrozumiałem zaleca Pan, aby dach był bardziej ostry niż 45 stopni. Jaki kąt połaci dachowej Pan poleca?


Napiszę tak :nie dowierzam słomie i mam tylko jeden daszek słomiany.Może z powodu tego że 20 lat temu miałem jeszcze tak kryta stodołę.Trafiały się burze które robiły dziury w poszyciu dachowym.
Wyglądać to wygląda ładnie taki daszek słomiany.Trzeba zwracać uwagę na jego jakość aby w zimie nie kapała woda w czasie odwilży.Ja u siebie dodatkowo dałem folię pod słomę aby mieć pewność że nie będzie się lało w razie czego na górę ula .

Długość snopka słomy żytniej koszonej snopowiązałką -130cm. do 170 cm.
Długość ta może być większa lub mniejsza w zależności czy to jest odmiana niskopienna,sredniopienna czy wysokopienna.
Czyli z tego widać że wystarczy jedna długość na jedną stronę.No chyba że ktoś zechce się pobawić to da dwie,lub trzy długości-uzyskując takie ładne stopnie na pokryciu.W tym przypadku jest mnóstwo zabawy z wykonaniem.
Jako gąsiora można użyć dwie zbite deski pod kątem jaki mamy w daszku. Można wygiąć odpowiednio blachę dachową.
Jeśli chodzi o kąt daszka to wydaje mi się że nie może być prosty.Powinien być ostry kat.Po ostrym dachu woda szybko spływa nie podsiąka słoma .Myślę że z 45 stopniami to nastąpiło przejęzyczenie .Wszystko zależy jak się komu podoba,no i żeby taki dach nie przeciekał.Trzeba zrobić jeden daszek na próbę i wybrać kat który będzie pasował do ula. Co innego dach na budynku a co innego dach na ulu.
Można budować daszki słomiane składane.Wtedy nie potrzeba gąsiora.
Na temat budowy uli,daszków ze słomy polecam :wydanie drugie z 1925 roku dokt.T.Ciesielskiego ,,Gospodarka w pasiece." , ,,Ule sprzęt i budowle pasieczne" mgs.Mieczysława Janiszewskiego wyd. IV z 1973 roku.
Bardzo mi miło że jest zainteresowanie budową ula słomianego .Bardzo chętnie odpowiem na wszystkie niejasności tu na forum,na pw.czy na mejla.
Pozdrawiam serdecznie.

W razie trudności z zdobyciem którejś z książek -podaj adres a prześlę koledze do przeczytania i skopiowania interesujących tematów.

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 10:50 - śr 

Rejestracja: 31 maja 2011, 10:17 - wt
Posty: 2
Lokalizacja: Żukowo
Panie Tadeuszu,

Budując daszek słomiany, biorę pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie połaci dachu za pomocą foli lub papy. Uważam i myślę, że nie jeden pszczelarz się ze mną zgodzi, że choć sam daszek ze słomy (trzciny) i tak znacznie podniesie walory estetyczne pasieki przydomowej.

Co do książek czuję, że proponuje Pan wypożyczenie "perełek" pańskiej biblioteczki pszczelarza. Nie sposób nie skorzystać z takiej szansy. O szczegółach porozmawiamy e-mailowo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re:
Post: 28 grudnia 2011, 12:48 - śr 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
bzzy pisze:
Czy sto lat temu były tak fajnie wykonane ule to trudno powiedzieć, zapewne były okładane słomą a na to szły listwy, ale w środku były drewniane, takie oczywiście jeszcze można spotkać lub listwy zostały zastąpione przez deski.

Odnośnie nowych technologi, to może przesadziłem , ale miałem na myśli to, że wiele rozpisywało się na Polance o budowie takich uli, wielu było zainteresowanych, a Krzysztof sam się ogłaszał że chętnie odkupi takie ule do skansenu, ta sama osoba pokazała i są te zdjęcia na Ambrozji, jak jest korpus drewniany a z przodu i tyłu włożona sloma, ale to nic nie ma wspólnego z ulem słomianym, jest mało osób które posiadają pasieki gdzie są ule tylko słomiane takie jak na zdjęciach wyżej, albo takie które są oobecnie przez kogoś budowane na własny użytek. MOżna sobie wyobrazić jak się je buduje, aczkolwiek jak ktoś opisze będzie łatwiej, mnie zastanawia czy taki korpus jest budowany w ramie czy bez ale teraz tak myśle że rama drewniana to podstawa, wtedy ułożymy słome na przemian, oczywiście najpierw musimy włożyć na dno dolną rame drewnianą, na ułożoną słome włożyć górną rame a drutami które są widoczne na zdjęciach zbić wszystko.
Jest to ważne bo można w prosty sposób zrobić sobie taki ul nowy i ustawić blisko pracowni dla ozdoby a w nim rormalna rodzina produkcyjna. Czasem wielu szuka starych uli, ja takowe też zbierałem, traciłem dużo czasu na remonty, a i tak słuzyły jako dla ozdoby bo ul nie wymiarowy we wnątrz, szkoda czasu na takie zakupy i te babcie co mądrzejsze od sołtysowej za zgnity ul chcą więcej jak dobry ul z rodziną, warto sobie nowy zrobić i się nim cieszyć.

warto ten temat rozwinąć o budowę tego ula bo w lato można zrobić ul czy korpus dadana czy wlkp i powinno się udać.

Nie wiem czy sto lat temu były słomiane takiej technologii, ale z 1924 roku miałem tak robione słomiane ule kombinowane miedzy WZ a Słowianem.Ramki wąskie wysokie, wyższe od WZ około 7 cm(nie były praktyczne bo i tak pszczółki nie dorabiały do samego dołu, chyba że była ciasnota). :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2014, 20:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Zapraszam na http://slomianapasieka .ovh.org .
Jest tam parę filmów wstawionych.Kto nie oglądał to może rzucić okiem.
Pozdrawiam
.

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji