FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:30 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 czerwca 2011, 00:52 - pt 

Rejestracja: 03 lutego 2011, 22:15 - czw
Posty: 129
Lokalizacja: Naruszewo
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam wszystkich serdecznie.
Mam na imię Łukasz i od pewnego czasu regularnie odwiedzam forum. Bardzo dużo przez ten czas się dowiedziałem za co jestem bardzo wdzięczny. :) Świetna strona.
Swoją przygodę z pszczołami właściwie rozpocząłem w tym roku, dlatego moje doświadczenie jest bardzo małe.
Na moją małą pasiekę składają się 4 ule warszawskie zwykłe odziedziczone po dziadku.
W tym roku dokonałem zakupu ul wielkopolski drewniany oraz 2 ule wielkopolskie styropianowe od łysonia składające się z 1 korpusu. Pozostałe korpusy albo półnadstawki (jeszcze nie zdecydowałem) dokupię zimą.
Do uli wielkopolskich zamówiłem odkłady na które wciąż czekam.

Obrazek Obrazek Obrazek

W jednym z wz jest rodzina która przyszła w zeszłym roku. Aby się nie wyroiły w tym roku zrobiłem odkład z tej rodziny do którego zakupiłem matkę Niebieska jednodniowa. Mimo to w zeszłym tygodniu zerwałem z 5 mateczników zasklepionych.
Przeglądając wczoraj dokładnie ramki nie zauważyłem odkrytego czerwiu. Zerwałem jeden matecznik zrobiony przy dolnej beleczce. Jeden matecznik zostawiłem gdyż nie jestem pewien czy aby na pewno jest to matecznik rojowy czy może ratunkowy.

Obrazek Obrazek

Czy mam go zerwać i kupić nową matkę? Dziękuję za każdą poradę.
Pozdrawiam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2011, 05:38 - pt 
Witam kolejnego adepta pszczelarstwa na naszym forum. Mam nadzieję że znajdziesz tutaj zawsze pomoc i osoby chętne do udzielenia ci odpowiedzi na twoje pytania. Rozumiem że przy przeglądzie matki nie znalazłeś bo o tym nie napisałeś? Moim zdaniem to matecznik ratunkowy odciągnięty na starszej larwie a z boku dlatego bo widocznie w centrum plastra nie miały pszczoły już na czym pociągnąć mateczników. Osobiście zerwał bym go i poddał do rodziny nową matkę. A co do uli wielkopolskich to jeśli zrobiłeś odkład i osadziłeś sobie w ulu wielkopolskim to proponuję ci dokupić przynajmniej półnadstawkę jeszcze bo nim się obejrzysz a w jednym korpusie będą miały mało miejsca i z młodą matką jaką poddasz czy poddałeś (jaka Niebieska? chyba miałeś na myśli matkę lini Nieska?) pójdą ci na drzewo jeszcze w czerwcu. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2011, 08:47 - pt 

Rejestracja: 03 lutego 2011, 22:15 - czw
Posty: 129
Lokalizacja: Naruszewo
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Matki nie znalazłem, no ale 100% pewny nie jestem bo co prawda szukałem uważnie ramka po ramce to i tak całkiem możliwe że przeoczyłem. Nie mam po prostu doświadczenia w szukaniu. Odkład zrobiłem również do warszawiaka bo nie mogłem przełożyć ramek z wz na wielkopolską. Z tym matecznikiem zrobię tak jak mi radzisz i zakupię nową matkę. Ryzyk fizyk może się uda, inaczej co roku będę je ściągał z drzewa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2011, 08:59 - pt 
gaara_luki pisze:
Czy mam go zerwać i kupić nową matkę? Dziękuję za każdą poradę.

Ja bym go zerwał i kupił matkę będziesz miał pewność że masz matkę z dobrej linii a nie jaką s tam
ale musisz się śpieszyć no i przede wszystkim przed poddaniem wiedzieć że w rodzinie nie ma innej nieunasienionej matki ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji