FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 13:41 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moja pasieka
Post: 23 czerwca 2011, 22:41 - czw 
Witam.Jestem już od jakiegoś czasu na forum ,ale byłem bez pszczółek do dzisiaj. Teść ma pasiekę ,ule wz ,ale trochę brakuje współpracy :pijemy: ,więc postanowiłem kupić SWOJE :jupi: pszczółki i być niezależnym na pasiece ,oczywiście korzystając w razie problemów z pomocy teścia. Chociaż wolę zdecydowanie pomoc forum Ambrozja i ludzi z forum .Wszystkim wielkie dzięki :thank: :piwko: ,a w szczególności dla Cordovana :pijemy:
Kupiłem dwa odkłady na ramkach dadanta. Ule 12 ramkowe ,wysoka osiatkowana dennica . Nie miałem osobiście do czynienia z pszczółkami ,więc stres jakiś jest i z pewnością będzie. Odkłady sam przywiozłem ,tak jak i dziś przekładałem. Pszczółki były bardzo łagodne ,chyba czuły ,że młody plącze się przy ulach. :leży_uśmiech: Jeden odkład jest silniejszy ,ale może na pasiece dojdą do siły.Co dalej ? Zobaczymy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 22:42 - czw 
Zrobiłem kilka fotek ,co prawda dwa ule ,ale jak dla mnie aż dwa i to WŁASNE. :jupi:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 22:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
no to Marek powodzenia. Czekamy na kolejne posty opisujące postępy postępy z pracą z odkłądami :)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 22:55 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Marek a tesć ma jakie ule może bys je zasilił czerwiem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 22:57 - czw 
Miecio ,narazie to natłok mysli ,co i jak.Bo jak kupowałem odkłady to facet matek nie znaczy,więc trzeba było szukać.W jednym odkładzie znaleźliśmy matkę w drugim słabszym nie. Ja dziś niestety przekładając do ula niestety też nic nie widziałem tylko pszczoły. Jeden odkład ma dużo krytego czerwiu ,ale w nim była matka ,a dziś znalazłem 3 mateczniki na dole ramki :bosie: . Natomiast w słabszym odkładzie dużo młodego czerwiu ,też nie znalazłem matuli ,ale tu nie ma żadnego matecznika.Były dwa dni w skrzyneczkach transportówkach może dlatego mateczniki.Gość mówił ,że matka tegoroczna . Bo ramki ładnie zaczerwione.Dałem syropu ,ale też nie wiem czy zrobiłem to dobrze.A czy syrop ,to pszczółki jak biorą ,to robią to od razu,czy też muszą się obejrzeć co i jak.
marian teść ma wz,ale ja nie chcę tego robić i brać od teścia ramki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 22:58 - czw 
Kilka fotek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To ramki z czerwiem ,może znajdziecie matkę :leży_uśmiech: ,bo u mnie niestety brak dobrych oczu i trzeba jakąś lupę zakupić. I pszczółki z pyłkiem na drugi dzień już nosiły do ula ,w tym słabszym odkładzie ..Więc są pracowite ,oby jeszcze tak pszczelarz się starał :piwko: Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2011, 23:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marek te mateczniki to może po prostu tylko miseczki matecznikowe nie zaczerwione, nie wiem jakie masz doświadczenie z pszczołami (dlatego się nie obrażaj), ale może to były komórki z czerwiem trutowym?? Najlepiej jak bys zdjęcie umieścił. Jeśli chodzi o dokarmianie to jak im dasz syrop to obczają sobie na pczątku gdzie on jest a później będą go pobierały.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 02:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
:brawo: :brawo: :brawo: :brawo: fajnie w końcu masz nareszcie
Marek nie zapomnij jeszcze o poidełku , bo chyba nie jest to ta działka ze stawem i do Narwi też mają kawałek .
Pozdrowionka

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 05:33 - pt 
Ja mogę tylko pogratulować ze wreszcie masz swoje upragnione pszczółki, teraz tylko odpowiednio pokierować ich rozwojem , porządnie zazimować, oczywiście leczyć no a w przyszłym roku w maju miodek już wirować z tego co przyniosą. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 06:18 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Jeśli karmisz to zmniejsz wylotek i dodaj przynajmniej jedną ramkę z węzą na kraju, a dla tego silniejszego jeszcze jedną w środek. Tylko nie dawaj za dużo syropu na raz, aby pszczoły nie odciągać od karmienia larw do przerobu syropu. Powodzenia

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 10:17 - pt 
miecio pisze:
Marek te mateczniki to może po prostu tylko miseczki matecznikowe nie zaczerwione, nie wiem jakie masz doświadczenie z pszczołami (dlatego się nie obrażaj), ale może to były komórki z czerwiem trutowym?? Najlepiej jak bys zdjęcie umieścił. Jeśli chodzi o dokarmianie to jak im dasz syrop to obczają sobie na pczątku gdzie on jest a później będą go pobierały.

Miecio doświadczenie tylko teoretyczne,ale coś tam wiem ..To były miseczki matecznikowe,znalazłem chyba 3 ale puste. I były na dole ramki więc pewnie rojowe. Nie ma co się obrażać ,tylko pytać.Gorzej ,jak ktoś ma dwa ule więcej ,a drugiego traktuje jak :głupek ze mnie: ,więc wtedy trochę się :wnerw: :leży_uśmiech: .Krytyka jest wskazana ,a pomoc jeszcze bardziej.Więc wszystkim wielkie dzięki za wszelkiego rodzaju podpowiedzi. :piwko:
Cezar pasieka na polu ,do Narwi 500m.A tam wierzby ,klony ,lipa no i STAWY HODOWLANE w Topilcu
http://www.topilec.podlaskie.pl/#
Jak się ewentualnie rozwinie pasieka i Ty będziesz to robimy spotkanie pszczelarskie
połączone z wędkowaniem :pijemy: ,bo na forum jest sporo wedkarzo-pszczelarzy .Ciekawe co bardziej
Zobaczcie galerię zdjęć. :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 13:56 - pt 
Marek Podlaskie, pogratulować pszczółek :brawo:

matek, szukaj na ramkach, gdzie są jajeczka, bo na tych z krytym czerwiem, to raczej jej nie znajdziesz, zobacz jajeczka w komórkach :zeby:

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 18:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
gratuluje Marek pszczółek i do pracy :brawo:

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2011, 22:12 - pt 
Uff,trochę ulgi ,po dzisiejszej wizycie w pasiece. Pojechałem ze znajomym pszczelarzem ,który zajmuje się pszczółkami od wielu ,wielu lat ,żeby przejrzał moje odkłady ,stan pszczółek ,czerwiu i co najważniejsze znalazł i pokazał matki. Bo jak pisałem wczoraj ,ja nie znalazłem. No i był to strzał w dziesiątkę :jupi: . Po drodze nadeszły ciężkie chmury , a ja już dawno nie widziałem takiej ulewy z gradem. Myślałem,że nic z przeglądu ,ale poczekaliśmy na pasiece ok 30 min ,lekko deszcz kropił i zajrzeliśmy do uli. A tutaj wprawne oko wyłapało matkę w pierwszym ulu. Miał ze sobą chwytak do łapania matek ,opalitki i wszystko co trzeba do znakowania matek. Po złapaniu matki , w aucie wypuścił matkę na gąbkę ,przycisnął takim kołpaczkiem matulę do gąbki i pyk naklejona opalitka. Mimo ,że w tym roku są białe opalitki ,ja wybrałem zielony. :brawo: . Bardziej mi się podoba. Po przejrzeniu gniazda ,okazało się ,że w miseczkach była larwa , więc według jego może być ,że pszczółki chcą wymienić matkę. W drugim ulu szybciutko odnalazł matkę ,Pyk ramka do góry i jest matula i znowu oznakowana. Jeden odkład lekko silniejszy ,lecz opinia ,że cena 170 zł jest ok za pszczółki. Bardzo mnie to uradowało :jupi: :piwko: . Co do pokarmu ,to w jednym ulu ,tak jakby w ogóle pszczoły nie pobrały pokarmu :szok: ,a w drugim troszkę ubyło. Więc nie wiadomo dlaczego nie są zainteresowane pokarmem,bo powiedział ,żeby może podkarmić odkład ,lecz podać syrop na beleczkach od góry. Jutro może tak zrobię . Założę nadstawke i podam od góry po wyjęciu beleczki. Bo na ramkach rzeczywiście jest mało nakropu .Więc człowiek troche spokojniejszy ,że są matule ,czerw w różnym wieki.Niech więc latają i zbierają miodek na zimowlę. :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 czerwca 2011, 07:58 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Marek Podlaskie pisze:
Mimo ,że w tym roku są białe opalitki ,ja wybrałem zielony.

Moim zdaniem to nie było dobre posunięcie, dlatego że zielony przypisany jest na rok 2014, i teraz musisz sobie napisać z jakiego roku jest matka, żeby ją w odpowiednim czasie wymienić. Jak masz dobrze poznakowane to odrazu wiesz z jakiego roku jest matka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 czerwca 2011, 17:35 - wt 
PawełS pisze:
Marek Podlaskie pisze:
Mimo ,że w tym roku są białe opalitki ,ja wybrałem zielony.

Moim zdaniem to nie było dobre posunięcie, dlatego że zielony przypisany jest na rok 2014, i teraz musisz sobie napisać z jakiego roku jest matka, żeby ją w odpowiednim czasie wymienić. Jak masz dobrze poznakowane to odrazu wiesz z jakiego roku jest matka.

Sie wie :rolf: .Jako pierwsze matule zapisane ,a nawet wyryte cyrylica pod daszkiem ..Zrobiłem to świadomie ,więc nie ma w tym problemu. A widoczne są matule już z po zdjęciu daszka :leży_uśmiech: . Następne będą znakowane ,lub kupowane z opalitkami zgodnymi z danym rokiem. :piwko:
A w przyszłym roku będzie kolorek super żółciutki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 08:45 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Obrazek
Ule po wywiezieniu na rzepak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 10:53 - ndz 
Wczoraj robiłem przegląd :szok: ,dodałem ramki z suszem. Rodzinki ładnie sie rozwijają.Sporo czerwiu w różnym wieku i matula( oznakowana :jupi: )ładnie czerwi. Sporo pszczół w ulu.Może nie jest ,za dużo pokarmu ,lub nie mam rozeznania,ale targają pyłek ,no i jest zasklepiany miodek nad czerwiem.
Również wysiałem nasionka ,które otrzymałem z Puław,robiąc obchód okolicy. Okazało się ,że jest sporo pożytków ,różnych kwiatów. Ja dosiałem swoje nasiona na żwirowni ,nieużytkach ,więc może coś w przyszłym roku wyrośnie. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I pytanie o te żólte kwiatki :czatownik: .Co to jest za roślinka.Bo nostrzyk i chyba macierzanka z tym małymi kwiatkami są chętnie oblatywane przez pszczółki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 15:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Mi to wygląda na to co obecnie suszy się w moim zielniku czyli Senecio jacobaea Starzec jakubek ale ręki nie daje uciąć. Jak go zbierałem to nie widziałem na nim owadów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 19:37 - ndz 
d@niel_25 pisze:
Mi to wygląda na to co obecnie suszy się w moim zielniku czyli Senecio jacobaea Starzec jakubek ale ręki nie daje uciąć. Jak go zbierałem to nie widziałem na nim owadów.

http://www.kwiatyl.pl/starzec/1262-starzec-jakubek.html
Zgadza się .To właśnie STARZEC JAKUBEK. Ja jak pisałem tez nie widziałem w ciągu dnia pszczółek ,ale jak na fotce widać na wieczór pszczółki siedziały.
Ale teraz to co przeczytałem to zgroza :szok:
Ciekawostki[edytuj]

Nazwa tego gatunku wg ludowych podań związana jest z terminem pełnego kwitnienia rośliny przypadającym na 25 lipca, czyli w święto Św. Jakuba, Apostoła. Roślina niebezpieczna dla koni i kuców. Jest trująca zarówno świeża, zwiędnięta jak i wysuszona. Działa jako kumulująca się trucizna niszcząca wątrobę. Spożycie przez konia jednorazowo większej ilości starca czy też niewielkich jego ilości w dłuższym okresie czasu może spowodować śmiertelne zatrucie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2011, 20:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
a co marek hodujesz też kuce :szok:

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji