FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 05:56 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Gospodaruję na ulach typu:
Czas głosowania minął 05 października 2012, 12:51 - pt
Wielkopolski (dwa korpusy gniazdowe + półkorpusy) 17%  17%  [ 31 ]
Wielkopolski (jeden korpus gniazdowy + półkorpusy) 22%  22%  [ 41 ]
Wielkopolski leżak 3%  3%  [ 6 ]
Wielkopolski leżak kombinowany 4%  4%  [ 8 ]
Warszawski zwykły 9%  9%  [ 17 ]
Warszawski kombinowany 5%  5%  [ 9 ]
Warszawski poszerzany 9%  9%  [ 16 ]
Dadant 11%  11%  [ 20 ]
Universal korpusowy 1%  1%  [ 1 ]
Apipol 1%  1%  [ 2 ]
Ostrowskiej 9%  9%  [ 16 ]
Langstroth 3%  3%  [ 5 ]
Styropianowy (opisz typ) 3%  3%  [ 5 ]
Sabarda 0%  0%  [ 0 ]
Inny (opisz typ) 5%  5%  [ 9 ]
Liczba głosów : 186
Autor Wiadomość
Post: 10 grudnia 2011, 11:51 - sob 
Typy uli w jakich gospodarujemy. Można prócz odpowiedzi w ankiecie opisywać strony pozytywne i negatywne danej gospodarki na określonym typie ula.

Proszę jednak o powstrzymanie się od komentowania tego co o danej gospodarce w swoich ulach napisał autor opisu.

Temat ma służyć jako poglądowy a zarazem jako informacyjny o danych typach uli i sposobach gospodarowania na nich. W ankiecie ujęte są najczęściej spotykane, jeśli jakiś typ przeoczyłem a uważacie ze powinien się znaleźć w ankiecie proszę o pw.

Można choć nie trzeba zaznaczyć max. 15 odpowiedzi bo należy założyć, że ktoś może ma każdy z typów w/w uli. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 11:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Dadant - w moich warunkach nie potrafiłem zapanować nad rodziną w tym ulu. Jak trzymałem ciasno to robiły za wylęgarnie roi, jak trzymałem luźno to miałem dużo pszczół i mało miodu :)

Ostrowskiej - bardzo mi pasowały, żadnych problemów z nastrojem rojowym i wynikające z tego większe zbiory miodu. Wada - zbyt ciężkie korpusy zalane miodem (nakropem)

Wielkopolskie (gniazdo na jednym korpusie + półnadstawki) - zakładam, że zachowają istotne dla mnie cechy ula Ostrowskiej, przy łatwiejszym operowaniu lżejszymi korpusami

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 13:01 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Gospodaruje na wielkopolskich 10 ramkowych. Jak mam na dole pełno czerwiu to daje do góry zasklepione ramki zeby powiekszyc pasiekie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 13:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Wielkopolskie 10 ramkowe.
W tym roku sprobuje w langstrotha 3/4 jednosciennych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 14:05 - sob 
Moje Oba typy
Dadant i Wielkopolski mają gniazdo na dużej ramce + pół nadstawki na miód (miodnie )
Jestem w stanie odebrać każdy pożytek mały ,średni duży i bardzo duży
Miodni poza miodobraniem nikt nie przegląda a gniazdo mając na jednym korpusie to czas przeglądu jest kilka minut pozatym w obu przypadkach wystarczy do uzyskania siły rodziny liczącej 80 tyś osobników a to pozwala na pozyskanie wszystkiego oby tylko pożytek był ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 14:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Mam dwa typy uli: Dadant i Ul Leciejewskiego. Ten ostatni to odwrócona ramka wielkopolska + nadstawka ( 12 ramek gniazdowych i 12 nadstawkowych schowanych w kołnierzu ula). Przy obfitym pożytku ten typ ula staje się za ciasny.
Dadanty (gniazdo 15 ramek+ nadstawka 11 ramek) u mnie nie za bardzo się sprawdza. Rodziny dość wolno dochodzą do siły, gorzej zimują. Albo to wina słabych pożytków, albo moja wina, gdyż może nie potrafię doprowadzić je do odpowiedniej siły w odpowiednim czasie. W zeszłym roku w trzech ulach Dadanta zmniejszyłem gniazdo przystosowując je do ramki wlkp. pozostawiając nadstawkę dadanowską. Była znaczna poprawa w ilości zebranego miodu i szybciej rodziny doszły do siły. Jeśli to się sprawdzi w następnych latach stopniowo przebuduję Dadanty na ramkę wlkp.Ponieważ jestem hobbystą mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 15:02 - sob 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam
Nie ma mojej kombinacji dlatego zaznaczyłem styropianowy.
Nie wiem czemu zapomnieli koledzy o tej kombinacji, Dutkowiak chyba ma w swojej pasiece połowę rodzin pszczelich na tej kombinacji .
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 19:00 - sob 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Wielkopolski stojak cały korpus plus połówki ocieplany i od tego roku jednościenny korpusowy o ramce wielkopolskiej obniżonej do 18 cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 23:05 - sob 

Rejestracja: 12 lutego 2011, 16:46 - sob
Posty: 12
Lokalizacja: Z ULA
ja używam wielkopolskich jeden korpus gniazdowy 1lub 2 nadstawki nie stosuję półnadstawek mam wtedy jeden rodzaj ramki łatwe manipulowanje korpusami

_________________
PIOTR


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2011, 23:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ostrowska - ale ze względu na ciężar korpusów z miodem, miodnię mam 1/2 wielkopolską

Leżak 360x300 z jedną nadstawką 1/2 wielk. jest mało operatywny

1 warszawiak zwykły albo raczej nie wiadomo jaki bo szerszy o 1 cm

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 01:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
piotradwent pisze:
ja używam wielkopolskich jeden korpus gniazdowy 1lub 2 nadstawki nie stosuję półnadstawek mam wtedy jeden rodzaj ramki łatwe manipulowanje korpusami


U mnie podobnie - szkoda, że układający ankietę o takim zastawieniu nie pomyślał :sad:

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 10:03 - ndz 
Miodomir pisze:
Witam
Nie ma mojej kombinacji dlatego zaznaczyłem styropianowy.
Nie wiem czemu zapomnieli koledzy o tej kombinacji, Dutkowiak chyba ma w swojej pasiece połowę rodzin pszczelich na tej kombinacji .
pozdrawiam Tomek


Nie znam wszystkich kombinacji uli jakie kto ma w swojej pasiece bo wtedy musiałbym ułożyć długaśną ankietę dlatego też jest opcja inny z prośbą o opis.

novara pisze:
piotradwent napisał/a:
ja używam wielkopolskich jeden korpus gniazdowy 1lub 2 nadstawki nie stosuję półnadstawek mam wtedy jeden rodzaj ramki łatwe manipulowanje korpusami


U mnie podobnie - szkoda, że układający ankietę o takim zastawieniu nie pomyślał :sad:


Koledzy wy zaznaczacie opcję z dwoma korpusami gniazdowymi + półkorpusy lub opcje inny. To że jest + półkorpusy w tej opcji to jest dlatego że jest to najczęstszy układ w wielkopolskich czyli dwa korpusy pełne i jeden półkorpus i jest to alternatywa. Nie wiem czy jest wielu pszczelarzy co mają wielkopolskie na trzech czy czterech pełnych korpusach. Jest też opcja inny jak wspomniałem wyżej z prośbą o opis. Wybaczcie ale nie mogłem wiedzieć jaki kto ma konkretnie typ czy układ uli korpusowych u siebie w pasiece. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 10:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Ja bazuję na gnieździe wielkopolskim i półnadstwkach - według gospodarki pasiecznej Józefa Kalinowskiego :oczko:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 12:09 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Ja posiadam ule wielkopolskie korpusowe 2 korpusy plus pół nadstawka ale pomału przechodzę na jeden korpus gniazdowy plus pół nadstawki mam też leżaki dwu rodzinne ale w nich zimuje tylko odkłady na wiosnę przekładka do korpusowych posiadam też dadanty pawilon i ule korpusowe 10 ramkowe gniazdo plus pół nadstawki robione własnoręcznie na wzór styropianowych od Łysonia

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 21:11 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
95% uli w mojej pasiece to wlkp o ramce 36/31 10 szt. plus 2-3 nadstawek 36/20 mogła by być na 17-18cm ale nie niższa gdyż z takiego gniazda w końcu kwietnia standardowa wlkp nie wiadomo kiedy jest pełna pszczół, rodziny do zimy idą silniejsze niż wlkp nie podkładam półkorpusów na dennicę do zimowli, a gospodaruję w nim jak w normalnym wielkopolskim nadstawkowym 10 takich ramek daje powierzchnię 12 ramek wlkp z których można uzyskać niezłą siłę rodziny. Pozostałe 5% to 10 ramek wlkp plus 2 nadstawki 20 cm w moim przypadku ten układ zdaje egzamin. marko

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2011, 11:32 - pn 

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 18:40 - śr
Posty: 55
Lokalizacja: szczyrk
Ja gospodaruję na wielkopolski 10 ramek jednym korpusie jako rodnia i nadstawki na miód .
W Z są 22 ramki i nadstawki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2011, 22:40 - pn 
ja gospodaruję na ulach wielkopolskich 2 korpusy gniazdowe + nadstawki na pierwszym gniazdowym tylko jest czerw a reszta miodnia i nie mam problemu z pożytkami .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2011, 21:30 - wt 

Rejestracja: 28 stycznia 2009, 21:50 - śr
Posty: 35
Lokalizacja: ŻMIGRÓD
Ja gospodaruję na ulach wielkopolskich 10 ramkowych ,jednościennych .
Zimą i wiosną gniazdo na dużej ramce +korpus 1/2 później krata i nadstawki w miarę potrzeb; duży korpus lub 1/2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2011, 21:43 - wt 

Rejestracja: 17 listopada 2011, 01:05 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Dolny Sląsk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Moja na razie skromna pasieka opierać się będzie na ulu wielkopolskim jeden korpus gniazdowy plus półnadstawki :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2011, 22:48 - wt 

Rejestracja: 22 czerwca 2010, 22:43 - wt
Posty: 29
Lokalizacja: beskid sądecki
Ule na jakich gospodaruję: wlkp+n, wlkp18,
Gospodaruję na ulach wielkopolskim 2 korpusy bez nadstawki oraz ul Leciejewskiego ramka odwrócona wkp. o 90 stopni wąsko-wysoka. Powoli odchodzę od tych uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji