FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 11:28 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 04 maja 2013, 17:36 - sob 
górski_pszczelarz pisze:
Ja na twoim miejscu połączyłbym słabiaka z jakimś przeciętnym i po rzepaku zrobił odkład jak już będą dostępne matki dobrej jakości.


Na rzepaku taka rodzina się spokojnie rozwinie, będzie jeszcze nosić miód od czerwca. Po tej zimie to w każdej pasiece znajdziesz słabe rodziny, na rzepaki to jadą tylko wybrane albo łączone rodziny :mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 04 maja 2013, 20:45 - sob 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Tazon,nie zgodze się z Tobą że w każdej pasiece po tej zimie znajdziesz słabe rodziny, czerwiu od 6 do 8 ramek, pszczoły aż się wylewa, jak otwożysz ul i to na warszawskich poszerzanych, przezimowało 100% 20/20 w ubiegłym roku tak nie było, dzisiaj przeglądnąłem ponownie, podokładałem węze i susz oraz w warszawskich korpusach nadstawki, nakropu pełno i oby tak dalej jestem wręcz zszokowany takim dobrym rozwojem, jeżeli będzie tak dalej, a rzepak zaczyna kwitnąć to będzie dobrze. :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 04 maja 2013, 23:39 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Marian. pisze:
Tazon,nie zgodze się z Tobą że w każdej pasiece po tej zimie znajdziesz słabe rodziny, czerwiu od 6 do 8 ramek, pszczoły aż się wylewa, jak otwożysz ul i to na warszawskich poszerzanych, przezimowało 100% 20/20 w ubiegłym roku tak nie było, dzisiaj przeglądnąłem ponownie, podokładałem węze i susz oraz w warszawskich korpusach nadstawki, nakropu pełno i oby tak dalej jestem wręcz zszokowany takim dobrym rozwojem, jeżeli będzie tak dalej, a rzepak zaczyna kwitnąć to będzie dobrze. :okok:


u mnie też 100% przezimowało 8/8
ten ul dostałem dość późno i był on b. słaby - 4r - więc nie narzekam, przezimowała, zużycie pokarmu normalne. Wydaje sie tez, ze i czerwi odpowiednio do siły. Może dorzucę jej ze dwie ramki czerwiu z innych...
To moze i coś z rzepaku przyniosą.
A w lipcu matka pod but /aktualnie BF z matecznika rojowego z ub. roku tam siedzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 09 maja 2013, 21:54 - czw 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
jestem po przegladzie
ul primorskiej i jakiegos BF to 7ramek (mialy 8 ale podkradlem do innych slabszych), Primorska w zasadzie moglaby miec i 9 ale dzis dostały wszystkie półnadstawki po 4-6r suszu, otwarte po 2-3uliczki na początek.
pozostale maja w gniazdach po 6r, wszystkie ładnie czerwią, Primorską przyłapałem z jajkiem :D

W ulu Neski dwa mateczniki na skraju środkowej ramki /ramek 5/.
Jeden skasowany był a w drugim 1dniowe jajo - skasowany przeze mnie.
dostały jedną ramkę + półnadstawka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 13 maja 2013, 16:56 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Przegląd Nieski z soboty - czyszczą nadstawkę, w gnieździe trzy zaczerwione mateczniki - skasowane.
Jutro pewnie znowu coś do skasowania będzie :-]
Rzepak u mnie rusza za jakiś tydzień.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 24 grudnia 2013, 15:06 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
mini-oblot z dzisiaj +8st.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 24 grudnia 2013, 15:17 - wt 
Turtle pisze:
mini-oblot z dzisiaj +8st.


mam nadzieję że wszystkie się dobrze maja bo wyszły tylko z jednego :?: :D


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 25 grudnia 2013, 01:24 - śr 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
no dzisiaj tylko z jednego ale przed kilkoma dniami przy +9 obloty miala prawie cała pasieka :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 02 maja 2014, 17:16 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Wczoraj dostawiłem kilku rodzinom po 12ramce bo w ulu masakra... matka jedzie gdzie tylko sie da, nawet dzika zabudowa pod/obok ramek z czerwiem pszczelim/jajkami. Matki BF od Polbarta nieograniczane, mają dla siebie pełne gniazdo 12r wlkp. Pierwszy raz mam tak silne rodziny a to dopiero 1maja. /sprawdziłem w kilku rodzinach wczoraj dostawioną węzę, dziś już odbudowana i z odrobiną nakropu/.

Pewnie troche tego miodu strace ale przy kolejnych miodach rodzinka sie chyba odwdzieczy, ze jej nie ograniczalem? Mam nadzieje :D
W tej chwili maja 12r wlkp na gniazdo i jedną nadstawkę częściowo zalaną ale podejrzewam, że przy takiej ilości czerwiu niedługo coś im trzeba będzie dostawić... korpus? półkorpus? mam już tylko węzę.
W kilku ulach miseczki na świeżych ramkach, w 2znalazłem jajeczka ale wszystkie ule noszą, parują i budują węzę - oznak lenistwa nie widać.
Oby pogoda dopisała.
80% pasieki to matki z ub. roku, 75% pasieki to matki od Polbarta.

25rodzin odrobilo juz z 75r gniazdowych i jakies 125nadstawkowych.
Rzepak może jeszcze z 2tyg nosić będą...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 02 maja 2014, 22:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Turtle pisze:
dopiero 1maja
to JUŻ maj, trzeba teraz uważać, bo rodzinki rozwijają się na potęgę i o rójkę nie trudno.
Tak od siebie dodam i się pochwalę że moje rodzinki odbudowały już po 12 a ramek ostrowskich a jak zrobię odkłady to pewnie całe gniazdo na zimę będzie już wymienione.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 12 maja 2014, 11:56 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dzisiejszy szybki przegląd uli stojących na 1półkorpusie -
W jednym -najsłabszym 9r wlkp - znalazłem miseczkę z jajkiem stojącym jeszcze nie podlanym.
Pozostałe ule mimo niepogody (od 7.05 latają max po 3h dziennie) czerwią tam gdzie trzeba :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 13 maja 2014, 20:46 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
8uli z 24 w stanie rojowym, po kilka matecznikow, niektore nawet zasklepione. W jednym mateczniki zgryzione. Dziś latały prawie cały dzień, był to pierwszy taki dzień od mniej/wiecej tygodnia. Nakropu w ramkach dużo. W gniazdach rodzin z matecznikami znalazłem też i jajka... Dziwny ten rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: mój ul :-)
Post: 28 maja 2015, 14:54 - czw 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dawno tutaj nie pisałem :D
W tym roku eksperymentuje z jednym ulem /UN Elgon 2013/ i trzymam go na gniezdzie 24r wlkp - 2 korpusy. W tej chwili ma 2pod kratą i 1nad .
Coś czuje, że zbiór rzepaku z tego ula będzie z 2x większy niż rekordowe z ub. roku z uli gdzie matki były trzymane na jednym korpusie.
/moja średnia rzepakowa z 2014 to 13.5kg/
Rodzina ta poszła do zimy na 9r wlkp i wyszła z niej bardzo ładnie więc nie było problemu z zasiedleniem tak dużego ula.
Jak się eksperyment powiedzie to w przyszłym roku wszystkie ule dostaną większe gniazda, chociaż jeszcze nie wiem czy będą to dwa pełne korpusy 12r(trochę dużo nawet jak dla BF) czy 1 + 1/2.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji