FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 22:07 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Drugi sezon.
Post: 26 sierpnia 2012, 17:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
W 2011 kupiłem w sumie 6 rodzin, miodu wziąłem tylko z pierwszej rójki. Pszczoły ładnie mi przezimowały, ale niestety na początku sezonu 2012 pierw padła mi cała pszczoła lotna w 5 ulach a potem jeszcze sukcesywnie padały mi pozostałe pszczoły w ulach. Udało mi się połączyć te 5 uli w dwie rodziny tak że odwirowałem z nich po ponad 20 słoików miodu przez sezon. Ostatni ul też przyniósł mi też tylko słoików 20 miodu a historia tej rodziny była taka że na początku matka waliła bardzo dużo trutni a one miodu nie chciały nosić :), matka została wymieniona . Rodzinki odbudowały mi oprócz tego dużo plastrów, których brak jest zmorą początkującego pszczelarza. Z tych 3 rodzin zrobiłem dwa odkłady i dokupiłem 3 i mam teraz 8 rodzin i znowu zrobiło się za mało plastrów.

4 rodziny zostawiłem u siebie a 4 wywiozłem na działkę 20 kilometrów gdzie to ludzie porzucili rolnictwo i miodek powinien być zdrowszy.

Rodziny w sezonie przesiedliłem do nowych uli 12 ramkowych na ramkę wielkopolską które to robiłem w wolnym czasie. Zimą chyba zrobię kilka uli z pojedynczej deski i mam nadzieje na powiększenie pasieki.

A oto 4 ule na miejscu, resztę sfilmuje przy okazji wizyty u nich:

http://www.youtube.com/watch?v=C2Booris ... e=youtu.be


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 17:59 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Masz za małe wylotki. Jak teraz były upały tozamiast nosić nektar to nosiły wode do uli zeby schłodzić gniazda. Ja mam na cało szerokosć ula wylotki potwierane i jak było 32* ciepła to jescze troche wetylowały. Te wylktki to na czas zimowli. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 18:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Zapomniałem dodać ze dennice osiatkowane. Wylotki zgodnie z rangą - odkłady po 12 cm, rodziny normalne - wylotki wyjęte. Poidło puste a nosiły głównie pyłek, jednak mało bo pogoda dziś deszczowa. Przy kręceniu filmu dostałeś żądło w plecy :) . Jednak rodzinki mam w tym roku aniołki, a dwie takie że nawet w złą pogodę nie podniosą się z ramek na mnie. W zeszłym roku miałem tragicznie agresywne. Widać w odkładach też nadstawki, ale one służą do wstawienia słoika do podkarmiania.


Zeszłą zimę miałem chyba 3 ule na dennicach otwartych i te rodziny wyszły z minimalnym osypem w porównaniu z dennicami tradycyjnymi. Dlatego zdecydowałem się wszystkie ule mieć na siatce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 20:39 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ciekawe jak wygląda sytuacja na osiatkowanych dennicach kiedy jest czerw ,a na polu chłodno bo w styropianach idzie zauważyć ,ze tam gdzie sa otwarte korki wentylacyjne od spodu ramek gromadza sie pszczoły i nie dopuszczają do ochłodzenia środka ula to samo jest przy wylotku ,natomiast tam gdzie nie ma siatki pszczoły normalnie siedzą na ramkach.
Czyli teraz jakby ktos miał całą dennice osiatkowaną ? To co trzeba zamykać? :mrgreen: Dolny korpus z suszem to musi byc przez cały sezon jako poduszka powietrzna bo inaczej sie nie da w takich ulach.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 22:03 - ndz 
Miodomir pisze:
Czyli teraz jakby ktos miał całą dennice osiatkowaną ? To co trzeba zamykać? :mrgreen: Dolny korpus z suszem to musi byc przez cały sezon jako poduszka powietrzna bo inaczej sie nie da w takich ulach.
Cóż ty pleciesz, mam całą dennicę osiatkowaną bez włożonej wkładki w jednym z uli (produkcja - polskipszczelarz), matka na dolnym korpusie, oddzielona kratą od korpusu górnego miodni, cały sezon na jednym korpusie na 10 ramkach wlkp i zaczerwione ramki wyglądały tak jak pokazałem ci już w którymś temacie, po cóż jakaś poduszka z drugiego korpusu?. :wink:


Na górę
  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 22:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Normalnie zasuwa się w przyszłym roku a jak się zapomni w którymś ulu to się i tak okazuje że przy pierwszym przeglądzie wiosennym kupa pszczół i czerwiu .
Poduszki z półkorpusów to w naszych utopijnych wielkopolskich :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=L_ZlOvS8 ... el&list=UL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2012, 23:33 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cordovan pisze:
Cóż ty pleciesz, mam całą dennicę osiatkowaną bez włożonej wkładki w jednym z uli (produkcja - polskipszczelarz), matka na dolnym korpusie, oddzielona kratą od korpusu górnego miodni, cały sezon na jednym korpusie na 10 ramkach wlkp i zaczerwione ramki wyglądały tak jak pokazałem ci już w którymś temacie, po cóż jakaś poduszka z drugiego korpusu?. :wink:


a po co mialbym głupoty pisać? Chyba widzę jak sie zachowują pszczoły .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sierpnia 2012, 07:17 - pn 
Tomek ale ty masz styropiany, sprawdzałeś taki sam układ ale w ulach drewnianych? :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 sierpnia 2012, 22:18 - pn 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Cordovan pisze:
Tomek ale ty masz styropiany, sprawdzałeś taki sam układ ale w ulach drewnianych? :wink:


Po części masz racje chociaz w ulach drewnianych obijanych w srodku styropianem pszczoły pewnie podobnie sie zachowują , i trzeba dodać jedno ,dzisiaj np. składałem górne korpusy z odkładów i zostawiałem pszczoły na jednym korpusie ,gniazda ułożone do zimowli,zawieszone paski itd. a od jutra leje syrop, pasieka w górach dzisiaj zero lotów ,temp.15 stopni , jak skończylismy o 19-ej to było 13 stopni,poniżej 13 stopni pszczoły już zawiązują kłąb .Teraz ich ogrzeje syropem dopiero to odżyją .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sierpnia 2012, 22:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Tam nie zapomnij im domieszać co nieco do tego syropu. Na zimowe dni się im przyda :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 września 2012, 22:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Na drugiej pasiece samotny ul czeka na przeniesienie do pozostałych trzech:

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji