FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:29 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 marca 2013, 02:11 - czw 

Rejestracja: 29 kwietnia 2012, 02:04 - ndz
Posty: 33
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam

W tym roku chciałbym skupić się na powiększeniu mojej pasieki ( na miodzie w tym roku mi nie zależy) Więc mam takie pytanie Ile można zrobić odkładów z jednej rodziny żeby wszystko ładnie przygotować do zimy i ,,uderzyć" od przyszłego roku z produkcją miodu .
Może ktoś ma jakąś sprawdzoną metodę na powiększenie pasieki ( oczywiście nie chodzi mi tu o kupno nowych rodzin)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 07:49 - czw 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Z jednej silnej rodziny możesz zrobić 4 rodziny. Pierwsze 2 rodziny robimy przez podział tej pierwszej w połowie maja, w końcu czerwca z tych 2 rodzin robimy 2 odkłady, oczywiście rodziny trzeba podkarmiać aby się intensywnie rozwijały, matki poddajemy tylko unasienione. Cała metoda opisana jest w Gospodarce Pasiecznej autor W. Ostrowska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 10:33 - czw 
chudy pisze:
Więc mam takie pytanie Ile można zrobić odkładów z jednej rodziny żeby wszystko ładnie przygotować do zimy i ,,uderzyć" od przyszłego roku z produkcją miodu .

Z Jednej Silnej rodziny ok 10 maja licząc że w gnieździe jest 10 ramek
i choć by jedna pół nadstawka
zrobisz 10 odkładów
ale wszystkie 10 musisz robić ok 21 godziny i wszystkie tego samego dnia wywieź ok 5 km


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 12:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
BoCiAnK pisze:
wszystkie 10 musisz robić ok 21 godziny
O latarce robić odkłady??? tusz to ciemno.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 13:02 - czw 
BoCiAnK pisze:
zrobisz 10 odkładów


A jakie matki dasz do tych odkładów 10 maja???


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 13:07 - czw 
Tomasz2020 pisze:
O latarce robić odkłady??? tusz to ciemno.


W tamtym roku byłem świadkiem, przekładania odkładów do uli klienta proces przekładania zakończył się około godziny 23:00 :). Wszystko wykonywane było zgodnie ze sztuką pszczelarską czyli najpierw wyszukiwanie matki w odkładzie jeśli ją znaleziono przełożenie jej z ramką do ula klienta, a następnie przekładanie pozostałych ramek. Jeśli nie znaleziono matki za pierwszym podejściem przeglądano ponownie.

PATRZĄC NA TO AŻ MNIE BOLAŁO JAK PSZCZOŁY ŻĄDLIŁY TYCH PSZCZELARZY.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 13:08 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
W tym roku to może nie koniecznie, ale normalnie to matecznik na wyjściu :D

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 17:35 - czw 
polskipszczelarz pisze:
BoCiAnK pisze:
zrobisz 10 odkładów


A jakie matki dasz do tych odkładów 10 maja???


Nie Unasiennione :wink:
chyba że ktoś zafunduje sobie inseminowane ale po kiego .....

Tomasz2020 pisze:
BoCiAnK pisze:
wszystkie 10 musisz robić ok 21 godziny
O latarce robić odkłady??? tusz to ciemno.


O 21 to jeszcze nawet latają jak mają za czym
a tu cały szkopuł polega by były wszystkie w domku :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 17:42 - czw 
polskipszczelarz pisze:
Wszystko wykonywane było zgodnie ze sztuką pszczelarską czyli najpierw wyszukiwanie matki w odkładzie jeśli ją znaleziono przełożenie jej z ramką do ula klienta, a następnie przekładanie pozostałych ramek. Jeśli nie znaleziono matki za pierwszym podejściem przeglądano ponownie.


To miałeś chyba nie klienta tylko Upierdliwca jakiegoś :haha:
Trzeba być nie lada ......... by szukać matki jak są jaja
przy latarce to można po pijanemu do domu iść a nie matki szukać :haha:


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 17:55 - czw 
BoCiAnK pisze:
Z Jednej Silnej rodziny ok 10 maja licząc że w gnieździe jest 10 ramek i choć by jedna pół nadstawka zrobisz 10 odkładów


Jeśli z nieunasiennionych to raczej bym powiedział, że w odkładzie może być jedna ramka ale zaczerwiona (aby pszczoły z tego czerwiu opiekowały się kolejnym pokoleniem).
Dlaczego?
Ponownie matematyka:
- dzień 1 robimy odkład
- dzień 10 matka rozpoczyna czerwić
- dzień 31 wygryza się pierwszy czerw pszczeli

Maksymalny wiek robotnicy w sezonie letnim to 40 dni (ale do tych 40 dni dociąga mały procent pszczół), wiem że wiek może się wydłużyć jeśli jest taka potrzeba a nasza opieka (karmienie) spowoduje znacznie mniejsze straty wśród pszczół, aczkolwiek przerób syropu też jest okupiony stratami :(.

Podsumowując moim zdaniem powinna być w odkładzie z matka nieunasiennioną ramka zaczerwiona, aby uniknąć niespodzianek i nie narażać się na poniesienie niepotrzebnych strat.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 18:00 - czw 
BoCiAnK pisze:
To miałeś chyba nie klienta tylko Upierdliwca jakiegoś Trzeba być nie lada ......... by szukać matki jak są jaja przy latarce to można po pijanemu do domu iść a nie matki szukać


Nie to nie był mój klient, ja robię odkłady w ulikach które razem z odkładem wędrują do klienta i nie ma żadnego przekładania ramek :), wtedy byłem obserwatorem całej akcji i powiem szczerze podziwiałem tych co przekładali te odkłady za ich determinację i hehehe wytrzymałość na użądlenia.

W mojej gospodarce takich numerów nie ma i nie będzie :)


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 19:03 - czw 
BoCiAnK pisze:
O 21 to jeszcze nawet latają jak mają za czym
a tu cały szkopuł polega by były wszystkie w domku :wink:


Pszczół nie policzymy ażeby równo dodać do każdego odkładu, i najsłabszy odkład możemy zostawić na starym miejscu do którego wróci pszczoła lotna a odkłady możemy zrobić w samo południe podobny manewr zrobiłem w zeszłym roku z b.dobrym rezultatem.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 20:01 - czw 
ja-lec pisze:
możemy zostawić na starym miejscu do którego wróci pszczoła lotna

Robiłem tak o 18 tej zdawało mi się że już mało latają
w miejscu macierzaka do pustego ula wstawiłem dwie suszu ,,, rano jak zajrzałem dołożyłem jeszcze dwie ramki bo siedziały za deskami i to bardzo dużo


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 20:05 - czw 
Ale o godz 21 to żeby była najłagodniejsza pszczoła to nie pozwala za wiele grzebać w ulu tak jak pisze polskipszczelarz,


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 20:38 - czw 
ja-lec pisze:
Ale o godz 21 to żeby była najłagodniejsza pszczoła to nie pozwala za wiele grzebać w ulu tak jak pisze polskipszczelarz,

:haha:
Toście Jeszcze obydwa łagodnych pszczół nie widzieli i nie mieli w takim przypadku :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 20:50 - czw 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
W lipcu tamtego roku odbierałem odkłady refundowane a że po te odkłady jechałem ponad 100km to zabrałem swoje odkładówki i przekładaliśmy rodzinki do moich zeszło nam do 23 i na dodatek szła burza a my przekładaliśmy bez kapeluszy bo nie było takiej potrzeby to były bf

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 20:59 - czw 
Myślałem że mam łagodną pszczołę :oops: .A wieczorem nie da mi zaglądać do ula.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 21:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 stycznia 2013, 20:18 - śr
Posty: 227
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja tez mysle w tym roku znacznie powiekszyc :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 21:36 - czw 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
http://up.picr.de/6353530btv.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 21:57 - czw 
Tutaj zasadniczą sprawą jest:

- 1) brak pośpiechu w pracy przy pszczołach
- 2) doświadczenie
- 3) łagodność samych pszczół - ale nawet największa łagodność nam nie pomoże jeśli będziemy gnietli pszczoły i ramki z rąk będą nam wypadały :-)


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 22:29 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
polskipszczelarz pisze:
Ponownie matematyka:
- dzień 1 robimy odkład
- dzień 10 matka rozpoczyna czerwić
- dzień 31 wygryza się pierwszy czerw pszczeli

Maksymalny wiek robotnicy w sezonie letnim to 40 dni

Na nasze szczęście pszczela matematyka nie zawsze się sprawdza. A co z dłuższym życiem pszczół, które nie karmią takie ilości larw, jaką by karmiły w normalnej rodzinie ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2013, 22:42 - czw 
pewex pisze:
A co z dłuższym życiem pszczół, które nie karmią takie ilości larw, jaką by karmiły w normalnej rodzinie ?


Zgadza się tylko nie wiemy w jakim wieku mamy pszczoły na ramce bez czerwiu (o godzinie 21:00), możemy nawet przypuszczać że najmłodsze one nie są. Oczywiście teoretycznie możemy nawet kombinować, czyli na ramki z czerwiem krytym sypnąć pszczoły z ramek bez czerwiu, a na ramki bez czerwiu sypnąć pszczoły z ramek z czerwiem odkrytym. Ale o godzinie 21:00 taka zabawa byłaby bardzo śmieszna.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2013, 22:44 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
polskipszczelarz, masz racje - zapomniałem że to jest odkład z przypadkową pszczołą

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2013, 22:31 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
nie wiem czy dobrze rozumiem ale z tego co czytam to część osób oferuje odkłady z matką nieunasiennioną?
Co do ilości odkładów z jednego ula to żeby za bardzo nie osłabić ula to ja na początku maja robię po 2 max 3 odklady z jednego silnego ula po dniu dostają matecznik na wygryzieniu i po 2 tygodniach matka juz ładnie czerwi tak więc pod koniec maja jest czerw i gryzie się po 20 czerwca i wtedy sprzedaję te odkłady.
a co do przekładania odkladów o 23.00 to może i łagodne pszczoły nie żądlą ale przecież rozłażą się po ulu i pszczelarzu no chyba że ja mam jakieś nietypowe pszczoły które po ciemku łażą i lecą w kierunlu zapalonego światła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 07:39 - wt 
brachol pisze:
nie wiem czy dobrze rozumiem ale z tego co czytam to część osób oferuje odkłady z matką nieunasiennioną?

KOlego nie z nieunasienioną :haha: tylko podaje się takiemu odkładowi matecznik lub matkę Nieunasienioną taka matka leci na lot godowy i za 10-12 dni zaczyna czerwić :wink:
po przykryciu czerwiu taki odkład się potem sprzedaje :wink:
Widzę że sam się oferujesz z odkładami to jakie matki do nich podajesz że tak prostej rzeczy nie zrozumiałeś


Na górę
  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 08:07 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
ja poddaje mateczniki z mojej hodowli i sprzedaję jak już wygryzają się pszczoły.
A co do matki nieunasiennionej to nie piszę tego na podstawie informacji zawartej w tym wątku tylko pojawiającej się w rożnych wątkach i na różnych forach. Niejednokrotnie czytałem o "robieniu" odkładów w taki sposób, że wybiera się 2-3 ramki z czerwiem z ula + 2 ramki zapasów dosypuje się pszczół + matka w klateczce i odkład gotowy dla klienta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 08:17 - wt 
brachol pisze:
że wybiera się 2-3 ramki z czerwiem z ula + 2 ramki zapasów dosypuje się pszczół + matka w klateczce i odkład gotowy dla klienta

Wiem O czym Mówisz mam swoje zdanie na ten temat
Tak robią Partacze :haha:


Na górę
  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 08:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
brachol, dziwie się że ktoś takie odkłady chce kupić. Wydaje mi się że ci co takie robią długo odkładami nie pohandlują


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 09:54 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
to zależy, rynek jest popsuty przez refundację i za 10 zł nie chce się walczyć o lepszą jakość a taki odkład pewnie się w końcu jakos ułoży i pójdzie do zimowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 13:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2012, 21:19 - czw
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wz w przyszłości wielkopolski
brachol pisze:
nie wiem czy dobrze rozumiem ale z tego co czytam to część osób oferuje odkłady z matką nieunasiennioną?
Co do ilości odkładów z jednego ula to żeby za bardzo nie osłabić ula to ja na początku maja robię po 2 max 3 odklady z jednego silnego ula po dniu dostają matecznik na wygryzieniu i po 2 tygodniach matka juz ładnie czerwi tak więc pod koniec maja jest czerw i gryzie się po 20 czerwca i wtedy sprzedaję te odkłady.
a co do przekładania odkladów o 23.00 to może i łagodne pszczoły nie żądlą ale przecież rozłażą się po ulu i pszczelarzu no chyba że ja mam jakieś nietypowe pszczoły które po ciemku łażą i lecą w kierunlu zapalonego światła

Chyba w tym roku z tych 2-3 odkładów na początku maja będziesz musiał zrezygnować... Niestety pogoda nie dopisuje jak w tamtym toku gdy pszczółki z początkiem maja były w pełni sił i spokojnie odkłady można było robić. A ten rok póki co to nic po za zimnem nie przynosi :cold:

_________________
Gdy się zacznie nie można przestać. Pozdrawiam wszystkich co równie mocna kochają te pracowite owady.

Początkujący pszczelarz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 15:08 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
w tym roku na pewno nie będę robił odkładów tak szybko jak w poprzednich latach bo jak na razie to był oblot na początku marca i nic poza tym i w najbliższych dniach się nie zanosi że będzie cieplej zobaczymy co przyniosą najbliższe dni i tygodnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 15:48 - wt 
brachol pisze:
w tym roku na pewno nie będę robił odkładów tak szybko jak w poprzednich latach bo jak na razie to był oblot na początku marca i nic poza tym i w najbliższych dniach się nie zanosi że będzie cieplej zobaczymy co przyniosą najbliższe dni i tygodnie

Pamiętam taki rok był 97 i 2006/7
gdzie odkłady robiłem dopiero w drugiej połowie Czerwca i to tylko dla siebie
ten rok może okazać a raczej już pokazał to że maj będzie rozwojem może okazać się że roczek będzie miodny oby nie za suchy
odkłady mogą być znacznie opóźnione bo już to widać że jest wszystko 3 tygodnie w plecy
Natura może i podgoni wszystko lecz rozwoju pszczół nie bo ta wygryza się jakby na to nie patrzył 21 dni :wink:
Wiosna przyjdzie i będzie piękna pszczoły bedą szaleć zbierając nektar i pyłek z wierzb Wybuchnie na raz wszystko i tu okaże się kto czym będzie poszerzał gniazda rodni :wink: nie dawno była taka wiosna że pszczoły zalewały gniazda miodem a matka nie miała gdzie czerwić :wink: nawet temat gdzieś tu jest na tym forum o tym


Na górę
  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 16:07 - wt 

Rejestracja: 26 lutego 2013, 17:21 - wt
Posty: 98
Lokalizacja: Garwolin
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Myślą Koledzy, że taki sezon z nagłym wystrzałem lata będzie obfity w zbiory.
Czy raczej z doświadczenia uważacie, że będzie ciężko :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 16:22 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak kto zazimował silne rodziny i teraz ma czew na 4 ramkach i dosc piezgi i pokarmu rodziny szybko dojda do siebie. Ale jak sie ociepli i nie powiekszymy gniazd to z wierzby i klonów zaleja gniazda i matki nie benda miały gdzie czerwić a tym samym osłabimy rodziny bo stara pszczoła bendzie wymierac a nie bendzie kto się miał wygryzać. Jak sie ociepli to odsklepiamy resztki zimowego pokarmu i poszerzamy rodnie. Jak w nocy pod konieć kwietnia bendzie +10 *c to pszczoły mało zuzyją pokarmy na ogżanie rodziny. W tym roku stara pszczoła bendzie zyć do 20 maja bo nic nie robiła w marcu i w kwietniu tylko grzała czerw. Ja opisałem dla poczotkujących jak zrobić dobry odkaład. Jak kto bendzie tak robił to na jesieni zazimuje bardzo silne rodziny i bendzie spał spokojnie przez zime. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 19:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2012, 21:19 - czw
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wz w przyszłości wielkopolski
miły_marian., no z tymi 4 ramkami czerwiu to chyba jednak przesada. Nie wiem jak u Pana ale u mnie pszczoły po tym ociepleniu miały trochę czerwiu ale akurat teraz większość od nowa związała kłąb więc na takiej ilości czerwiu nie ma chyba co liczyć. Zwłaszcza, że temp nie przekracza 2 stopni . . . :cold: Więc u mnie na pewno w rozwoju bd opóźnienie pomimo iż rodzinki były silne.

_________________
Gdy się zacznie nie można przestać. Pozdrawiam wszystkich co równie mocna kochają te pracowite owady.

Początkujący pszczelarz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 19:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
miły_marian. pisze:
W tym roku stara pszczoła bendzie zyć do 20 maja bo nic nie robiła w marcu i w kwietniu tylko grzała czerw.

Przyjmując maksymalnie 9 miesięcy dla pszczoły zimowej to może pożyć do końca czerwca . w ubiegłym roku u siebie widziałem starą pszczołę jeszcze ok. 20 czerwca.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 21:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
wiesiek33 pisze:
miły_marian. pisze:
W tym roku stara pszczoła bendzie zyć do 20 maja bo nic nie robiła w marcu i w kwietniu tylko grzała czerw.

Przyjmując maksymalnie 9 miesięcy dla pszczoły zimowej to może pożyć do końca czerwca . w ubiegłym roku u siebie widziałem starą pszczołę jeszcze ok. 20 czerwca.
głupie pytanie ale jak je odróżniłeś?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 22:18 - wt 
wiesiek33 pisze:
u siebie widziałem starą pszczołę jeszcze ok. 20 czerwca.


Silna sztuka z niej - wychowała pierwsze pokolenie młodych pszczół, a potem nosiła wierzbę, klon, rzepak, akację, malinę i jeżynę leśną, zahaczyła o spadź liściastą, oblatywała już pierwsze kwiaty lipy i wcale nie miała zamiaru "zejść" z tego świata :)

I TYLKO TAKIE PSZCZOŁY POWINNIŚMY ZIMOWAĆ!!!


Na górę
  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 22:29 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pawełek. pisze:
głupie pytanie ale jak je odróżniłeś?

proste : po siwiźnie :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2013, 22:49 - wt 
Pawełek. pisze:
głupie pytanie ale jak je odróżniłeś?


Założę się, że o lasce wchodziła do ula :), wieczorem jak się wsłuchasz to słyszysz jak chodzi po ulu (ta laska stuka jak obcas z kobiecego buta)


Na górę
  
 
Post: 04 kwietnia 2013, 21:43 - czw 

Rejestracja: 16 marca 2012, 21:05 - pt
Posty: 98
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 435x235 235x435
miły_marian. pisze:
Jak kto zazimował silne rodziny i teraz ma czew na 4 ramkach i dosc piezgi i pokarmu rodziny szybko dojda do siebie miły_marian

coś mi się zdaje że ktoś nadal ma żelazka włożone do uli?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2013, 22:44 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Co do długosci zycia pszczoły to nie po siwiznie poznajemy tylko po braku owłosienia na odwłoku. Pszczoła jak sie wygryzie to jest bardzo siwa w przeciwienstwie do człowieka stary to siwy. A co do zelazek włozonych do uli to za komuny jak miałem dostep do darmowego prondu to podgrzewałem rodziny skoro tylko mozna było zajzec do ula. Rozwijali sie błyskawicznie ale i sie rojili w maju. Bo w tamtych czasach były rojliwe matki. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2013, 23:01 - czw 
miły_marian. pisze:
Co do długosci zycia pszczoły to nie po siwiznie poznajemy tylko po braku owłosienia na odwłoku
a nie czasami na górze tułowiu, moje jakoś odwłoków nie mają zarośniętych :haha: . Wybacz żarcik marian. :wink:


Na górę
  
 
Post: 05 kwietnia 2013, 08:01 - pt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
miły_marian., to nie kwestia rozpoznania starej pszczoły, bo tę rozpozna myślę każdy, ale określenie wieku pszczoły to jest sztuka- ja wymiękam.
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2013, 08:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Pawełek. pisze:
głupie pytanie ale jak je odróżniłeś?
Spodziewałem się tego pytania . :haha: Po siwych brodach. :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2013, 22:59 - pt 

Rejestracja: 16 marca 2012, 21:05 - pt
Posty: 98
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 435x235 235x435
Cordovan pisze:
moje jakoś odwłoków nie mają zarośniętych :wink:

Bo widocznie depilowały się woskiem :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2013, 17:08 - sob 
Cordovan pisze:
moje jakoś odwłoków nie mają zarośniętych :haha:

:wink: To się im dobrze przyglądnij :wink:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 06 kwietnia 2013, 18:24 - sob 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 11:46 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Niemce
Ule na jakich gospodaruję: dadan,wz
Tak śmiechem żartem ale właściwie to bardzo ciekawe dlaczego pszczoła kończy żywot ? Po wyglądzie zewnętrznym to nie wiele można powiedzieć , podejrzewam że mają sprężynke taką jak w zegarku tylko trzeba by ponakręcać od nowa :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2013, 18:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tomandor pisze:
Tak śmiechem żartem ale właściwie to bardzo ciekawe dlaczego pszczoła kończy żywot ? Po wyglądzie zewnętrznym to nie wiele można powiedzieć , podejrzewam że mają sprężynke taką jak w zegarku tylko trzeba by ponakręcać od nowa :wink:


czytasz co piszesz :?: :haha: jesteś cały jak sprężynka :wink: pszczoła ma żądło z haczykami po wbiciu żądła w ssaka pszczoła nie może już wyjąć żądła i wyrywa je ze swoich wnętrzności razem ze zbiorniczkiem jadowym i umiera osy i inne badziewia mają gładkie żądło i dlatego jeden owad może nas żądlić wiele razy

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2013, 18:57 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Tomandor pisze:
Tak śmiechem żartem ale właściwie to bardzo ciekawe dlaczego pszczoła kończy żywot ? Po wyglądzie zewnętrznym to nie wiele można powiedzieć , podejrzewam że mają sprężynke taką jak w zegarku tylko trzeba by ponakręcać od nowa :wink:


Chodzi raczej o wymianę przegubów skrzydeł. :( :D
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji