FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 14 czerwca 2013, 10:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2013, 18:29 - czw
Posty: 37
Lokalizacja: Łańcut
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
ul nr 1 bardzo łagodny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ul nr 2 bardzo zajadły
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać, że po włożeniu wszystkich ramek i beleczek trochę pszczół zostaje na wierzchu, długo się z nimi bawiłam żeby je pozaganiać do środka a i tak trochę zostało, ostatecznie zmiotłam je miotełką co skutkowało atakiem na mnie, pomyślałam sobie że powałka byłaby 100 razy lepsza
dziś już nie było żadnych martwych pszczół na dnie, może wysprzątały je pszczoły? albo mrówki?
moje odkłady maja już po 7 ramek, jak dam jeszcze jedna to podkarmiaczka się już nie zmieści, co robić? dać nadstawkę? w obu ulach matka chodzi po świeżo odbudowanej węzie to chyba dobrze? dałam tą ramkę z matka na środek wszystkich ramek. I co dalej jak już wszystko zaczerwią i zapełnia pierzga i miodem? w obu ulach zawsze robię dokładnie to samo. Kiedy zacząć leczyć przeciw warrozie? dopiero jesienią czy juz teraz?gdzie kupić leki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 czerwca 2013, 11:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Jest pewnie wiele metod prowadzenia odkładów. Ja nie dawałbym raczej ramki z węzą w środek gniazda takiej młodej rodziny, lecz między gniazdo a ramkę z pierzgą. W ten sposób ułatwisz im właściwą regulację wilgotności i temperatury w ulu, a co więcej można poddać nawet 2 na raz, po obydwóch stronach gniazda, szczególnie przy takiej pogodzie jak ostatnio. Idą upały, więc większa ilość ramek nie powinna być problemem, choć ja akurat trzymałbym gniazdo dostosowane do wielkości rodzinki. Widziałem, że ładnie się już wygryzają pszczoły. Znaczy to, że będzie ich sporo na ramkach siedzieć, ale i matce zwalnia się miejsce na składanie jajeczek. Ta ramka, po której chodzi matka za 2 dni będzie pełna jajeczek i zaczną się z nich wykluwać larwy. (Myślę, że to matka czerwiąca?) Pszczółki z takich komórek są większe, lepiej rozwinięte i nie oddziałuje na nie tyle patogenów co wtedy, gdy pochodzą z czarnych, 3 letnich plastrów. Jednym słowem nie martwiłbym się niczym. A podkarmiaczka - powinny sobie już same nosić. Latają trochę przed wylotkiem? Jeśli tak i jeśli mają jeszcze trochę zapasów, to generalnie nie ma już potrzeby podkarmiania. Załamanie pogody nam nie grozi pewnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 czerwca 2013, 11:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Tak, faktycznie są już jajeczka. Czy ta pszczoła to Sklenar g10 od Sęka z Podkarpacia? On miał takie charakterystyczne opalitki, ale pewnie inni hodowcy też z nich korzystają. Pójdzie Ci ta rodzina jak strzała do przodu, o ile tylko masz tam jeszcze pożytki i pogoda będzie sprzyjać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 czerwca 2013, 19:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2013, 18:29 - czw
Posty: 37
Lokalizacja: Łańcut
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuje za odpowiedzi, wiem, że sąsiad od którego dostałam te odkłady nie hoduje matek, a nie pytałam skąd je bierze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 czerwca 2013, 20:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Zosia ładnie to wygląda, ta matka z gwiazdką to faktycznie czerwi bo widać w komórkach jaja. Teraz tylko żeby mialy co nosić i będą się ładnie rozwijać.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji