FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:52 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 27 maja 2013, 10:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Troszkę zdam relacje z robienia mojego odkładu. Otóż zrobiłem odkład według wskazówek udzielonych tutaj na forum i sprawy maja się tak. Zajrzałem do odkładu w trzecim dniu i pszczółki zaczęły budować matecznik ratunkowy są chyba trzy, co teraz powiedzcie ile powinienem im dać spokoju zajrzeć tam po dziesięciu dniach czy zostawić w spokoju pszczoły same zrobią najlepiej to, co jest dla nich dobre. Jak z odymianiem przeciw warozie, w którym dniu czy po wykluciu matki czy w innym terminie? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2013, 12:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
e-11 pisze:
Troszkę zdam relacje z robienia mojego odkładu. Otóż zrobiłem odkład według wskazówek udzielonych tutaj na forum i sprawy maja się tak. Zajrzałem do odkładu w trzecim dniu i pszczółki zaczęły budować matecznik ratunkowy są chyba trzy, co teraz powiedzcie ile powinienem im dać spokoju zajrzeć tam po dziesięciu dniach czy zostawić w spokoju pszczoły same zrobią najlepiej to, co jest dla nich dobre. Jak z odymianiem przeciw warozie, w którym dniu czy po wykluciu matki czy w innym terminie? Pozdrawiam

Zostaw jeden z najmłodszą larwą. Odymianie po wygryzieniu czerwiu a przed rozpoczęciem czerwienia przez nową matkę .

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2013, 23:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Chciałbym krzyknąć ratunku co mam teraz zrobić. Poszedłem do odkładu aby przyjrzeć się tym larwą które to młodsze które to starsze, ale raczej nie będę z nimi robił nic, dlatego że mateczniki są bardzo blisko przy sobie,prawie jeden na drugim. Boje się ruszać aby nie uszkodzić, a mam za małe doświadczenie. dwie komórki były jeszcze nie zasklepione widziałem w nich larwy a trzecia była już zasklepiona. Ale moje przerażenie i krzyk rozpaczy wzbudził matecznik zasklepiony na dole ramki, który według tego co tu wyczytałem jest matecznikiem rojowym. jeszcze w niedziele go nie widziałem (może przegapiłem)a dzisiaj czyli poniedziałek jest już duży i zasklepiony. Doradźcie co mam robić z nim. Czy jest możliwe że po wykluciu się matki z rojowego matecznika wyjdzie mi rój. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 05:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
e-11, to nie jest tak, że rój wychodzi z matką z matecznika rojowego a z innego nie.
Jeśli masz matecznik rojowy już zasklepiony, to tylko się cieszyć, będzie dużo lepsza matka niż z ratunkowych. Tego zostaw, pozostałe usuń.

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 08:05 - wt 
e-11, zlikwiduj wszystkie mateczniki i w miejsce tych trzech co są przy sobie poddaj w sztucznym mateczniku (węza na ołówku zawinięta) młodą matkę nieunasiennioną. Pamiętaj że taki odkład powinieneś po 10 dniach od zrobienia zasilić czerwiem na wygryzaniu, pisałem o tym na forum, podobnie jak o przeleczeniu takiego odkładu, doszukaj sobie moje posty. :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 maja 2013, 08:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
e-11 pisze:
Chciałbym krzyknąć ratunku co mam teraz zrobić. Poszedłem do odkładu aby przyjrzeć się tym larwą które to młodsze które to starsze, ale raczej nie będę z nimi robił nic, dlatego że mateczniki są bardzo blisko przy sobie,prawie jeden na drugim. Boje się ruszać aby nie uszkodzić, a mam za małe doświadczenie. dwie komórki były jeszcze nie zasklepione widziałem w nich larwy a trzecia była już zasklepiona. Ale moje przerażenie i krzyk rozpaczy wzbudził matecznik zasklepiony na dole ramki, który według tego co tu wyczytałem jest matecznikiem rojowym. jeszcze w niedziele go nie widziałem (może przegapiłem)a dzisiaj czyli poniedziałek jest już duży i zasklepiony. Doradźcie co mam robić z nim. Czy jest możliwe że po wykluciu się matki z rojowego matecznika wyjdzie mi rój. Pozdrawiam


Jeśli To co piszesz dotyczy tego jednego odkładu, to usuń te zasklepione mateczniki a zostaw te dwa które były jeszcze otwarte.
Co do tego "matecznika rojowego" to taki powstaje w rodzinie która szykuje się do podziału w obecności matki pszczelej. Faktycznie mogło tak być że przeniosłeś ramkę z miseczką która była już zaczerwiona. Po wygryzieniu się pierwszej matki pszczelej, pozostałe mateczniki rodzina zlikwiduje. Jeśli wygryzą się dwie równocześnie to dojdzie między nimi do walki i rodzina będzie mieć igrzyska.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 09:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cordovan, e-11 miał z założenia sam wychować sobie matkę. Przeczytaj co pisze, zanim udzielisz rady, żeby czytał Twoje posty. Jaki sens ma wtedy rada, żeby poddał nieunasiennioną w sztucznym mateczniku? Chyba, że chciałeś od razu zbyt znaleźć...
Alpejczyk,
Jeśli jest tam matecznik rojowy, a od tej samej matki chciał ratunkowe, to jaki ma sens zostawianie najmłodszego matecznika? W celu wydłużenia przerwy w czerwieniu?
Poza tym to wcale niekoniecznie pierwsza matka w odkładzie, szczególnie silnym, bo sam doradziłeś podział rodziny na pół, zgryzie pozostałe mateczniki. Jeśli były w nastroju rojowym, to z pierwszą wygryzioną pójdą na drzewo.

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 09:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
minikron pisze:
Alpejczyk,
Jeśli jest tam matecznik rojowy, a od tej samej matki chciał ratunkowe, to jaki ma sens zostawianie najmłodszego matecznika? W celu wydłużenia przerwy w czerwieniu?
Poza tym to wcale niekoniecznie pierwsza matka w odkładzie, szczególnie silnym, bo sam doradziłeś podział rodziny na pół, zgryzie pozostałe mateczniki. Jeśli były w nastroju rojowym, to z pierwszą wygryzioną pójdą na drzewo.


Witam Minikron
Nie wiemy czy kolega podzieli rodzinę na pół. Domyślam się że zrobił odkład i przypadkowo zabrał ramkę na której był zaczerwiony matecznik (była by to idealna sprawa, ale e-11 sam nie jest pewny czy faktycznie tak było). Lepiej w tym przypadku zostawić najmłodsze larwy, jest pewność że matka będzie bardziej wartościowa.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 10:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Wielkie dzięki, naprawdę jestem wdzięczny że staracie się pomóc. Tylko jest kilka koncepcji i dalej nic nie wiem.
Pierwotnej rodziny nie podzieliłem na pół, wziąłem 2 ramki z czerwiem w rożnym wieku i 1 z jajeczkami, dołożyłem 2 ramki z pokarmem, który miałem po zimie z poprzedniego ula. Matki też nie będę podawał sztucznie chce aby wyhodowały sobie pszczoły same. Podawanie sztuczne matki będę przerabiał na następnym odkładzie.
Proszę o dalsze rady, jakiej jednomyślne stanowisko może wypracujecie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 10:39 - wt 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Taki odkład się nie wyroi nie ruszaj już ramek bo jak trafisz w okres histolizy to z mateczników nici pierwsza matka zrobi porządek z pozostałymi. Nie przeszkadzaj im za bardzo nie staraj wyszukiwać za wszelka cenę matki sprawdzaj czy maja tylko zapas i czy w komórkach nie pojawiają się jajeczka jak młoda matka zacznie czerwić to wtedy zasilić czerwiem krytym

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 11:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie wiedziałem że powinno się zasilić czerwiem, chyba je zostawię w spokoju niech się pszczoły same dogadają. Podpowiedzcie tylko jeszcze kiedy najlepiej zrobić odymianie przeciw warozie i kiedy (w którym) dniu po zasklepieniu można się spodziewać wygryzienia matki. Wszystkim pomagającym bardzo dziękuje. Może z wszystkich rad nie skorzystałem ale jakiś tam obraz tego wszystkiego mam.Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 11:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Odymić możesz jak wygryzie się cały czerw a matka zacznie składać jajka. Jest to optymalny moment gdyż wiesz że matka jest i unasienniła się, nie ma zasklepionego czerwiu . Natomiast gdy matka by zginęła musiałbyś odkład zasilić czerwiem (nowe źródło warrozy) i poddać wtedy matkę zewnętrznego źródła.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 13:02 - wt 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Jak nie zasilisz to też przeżyją ale wolniej będą się rozwijać zależy co chcesz mieć

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 13:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Myślę, że o tej porze roku nie ma sensu zasilać odkładów czerwiem. Jak ktoś robi odkłady z końcem lipca, to nie dość, że musi on być naprawdę silny, to jeszcze z dwa tygodnie później nie zawadzi mu dać rameczkę czerwiu na wygryzieniu. Taka rodzina ma duże szanse na przezimowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 czerwca 2013, 22:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
No Panowie połowa sukcesu jest. Dzisiaj zajrzałem do ula z odkładem i matka dumnie paradowała po plastrach, od razu ją chapnąłem i oznaczyłem. Teraz tylko czekam jak się unasienni, zacznie czerwić i będzie pełny sukces. Z tego co wyczytałem to około 8dnia powinna wylecieć na gody.
Dziękuje wszystkim za rady i porady to mój pierwszy odkład w życiu. Jeszcze muszę pilnować jak zacznie składać jajka aby odymić i cieszyć się nowa rodzinką, może w tym roku jeszcze trochę miodu mi da co wy na to :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 07:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ehe chyba z pod ogona :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 08:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Podam im redbula to może coś jednak dadzą :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji