FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 22:09 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: konsultacje
Post: 04 lutego 2014, 15:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 września 2007, 21:16 - ndz
Posty: 418
Lokalizacja: ożarów maz-Wola Wodynska
Ule na jakich gospodaruję: wz,wielkopolski
Ważna informacja dla pszczelarzy i miłośników przyrody. Apel o wzięcie udziału w konsultacjach w obronie projektu tzw. łąk pszczelich. Udostępniajcie na swoich profilach i... do boju !

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło kolejny etap konsultacji społecznych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerst ... -2014-2020

i zaprasza do przekazywania uwag do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w nieprzekraczalnym terminie do 10 lutego 2014 r.. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie prosi o przekazywanie uwag wyłącznie na dostępnym FORMULARZU elektronicznym.

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na następującą kwestię.

W pierwszej wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, który był konsultowany do dnia 15 maja 2013 roku, na liście dostępnych pakietów rolnośrodowiskowo-klimatycznych znajdowała się propozycja pakietu 7. Strefy buforowe i miedze śródpolne, Składająca się z trzech wariantów

Wariant 7.1. Miedze śródpolne

Wariant 7.2. Remizy śródpolne

Wariant 7.3. Strefy buforowe przy ciekach i akwenach

Celem pakietu Strefy buforowe i miedze śródpolne miało być zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej obszarów rolnych, redukcja zanieczyszczeń obszarowych, zwiększenie liczebności owadów zapylających na polu, zapewnienie korzystnych warunków lęgowych, żerowiskowych oraz osłonowych dla wielu przedstawicieli fauny pól uprawnych oraz ochrona gleb i wód.

W czasie konsultacji nie kwestionowano zasadności ustanowienia pakietu i przedstawiono szereg konstruktywnych propozycji zmian. Ponadto postulowano utworzenie wariantu „pożytki pszczele”. W tej sprawie skierowano do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponad sto wniosków sygnowanych zarówno przez osoby prywatne, jak i organizacje pszczelarzy.

Postulaty te jak widać nie zostały wzięte pod uwagę a cały pakiet został usunięty z kolejnej wersji programu.

Pakiet strefy buforowe zgodnie z swoim celem w pełni wpisuje się w założenia działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, które ukierunkowane jest na zrównoważone gospodarowanie nawozami, działania zapobiegające erozji gleb i przyczyniające się do ochrony gleb i wód, zachowanie i ochronę cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, a także ochronę różnorodności krajobrazu, ochronę zagrożonych zasobów genetycznych roślin i zwierząt. Pakiet jest również działaniem równoważnym do wymogu zazielenienia.

Realizował wymóg, zachowania „obszarów proekologicznych” (ecological focus areas) na powierzchni areału gospodarstwa. Obszary proekologiczne to m.in. miedze, drzewa, zadrzewienia i oczka wodne, czyli wszystkie te elementy krajobrazu, których obecność ma kluczowe znaczenie dla występowania ginących gatunków roślin, owadów, ptaków krajobrazu rolnego. Jako jedyny dotyczył zachowania flory i fauny gruntów ornych.

Uważa się, że istniejąca sieć różnorodnych siedlisk marginalnych, a w szczególności struktur liniowych (tzw. pasm śródpolnych), stanowi główne źródło bogactwa przyrodniczego polskiego krajobrazu rolniczego. W kraju obserwuje się szybką degradację tych środowisk, polegającą na ich bezpośredniej likwidacji (celem zwiększania powierzchni upraw) lub ubożeniu strukturalnym (np. usuwaniu wysokiej roślinności dla usprawnienia zabiegów agrotechnicznych). Jego celem było zahamowanie tego procesu.

Pakiet miał również poprawić bazę pokarmową pszczół. Obecna sytuacja pożytkowa na gruntach rolnych należy do raczej ubogich. Sytuację tę można poprawić poprzez zachęcanie użytkowników gruntów rolnych do utrzymywania śródpolnych pasów roślin drzewiastych lub zielnych stanowiących pożytek dla pożytecznych owadów zapylających, w tym również dla pszczoły miodnej. Ważna elementem wpływającym na zdrowotność pszczół jest również rozmaitość pożytku oraz jego dostępność w okresach deficytu w związku z zakończeniem kwitnienia głównych gatunków rolniczych. Realizacja tego pakietu, miała zachęcić użytkowników gruntów rolnych do utrzymywania użytków z roślinami pożytkowymi dla owadów, przez co zwiększyłaby się liczebność owadów zapylających na polu i efektywność ich pracy jako zapylaczy.

Przypomnę to co napisała nasza koleżanka Denise Dostatny „W latach 2007-2013 Pakiet 6 w PROW, przyczynił się do uratowania i zachowania trzech gatunków roślin na terenie Niecki Nidziańskiej w województwie świętokrzyskim. To jest powodem do dumy dla naszego kraju. Wiadomości naukowe o przywróceniu i zachowaniu tych gatunków zostały przez mnie przekazane naszym rolnikom i sąsiadom z Unii, w postaci artykułów naukowych oraz prezentacji, będąc specjalistką i osobą odpowiedzialną za nadzorowanie subwariantu 6.3 z pakietu 6 (PROW 2007- 2013). Brak kontynuacji tych działań spowoduje wymarcie tychże gatunków na tych siedliskach.”

Należy nadmienić, że działanie powyższe zostało również zamknięte. Reasumując należy stwierdzić, że jest to krok wstecz w ochronie ginących gatunków organizmów, których siedliskiem są grunty orne. Tym bardziej, że inne kraje realizują podobne działania i wprowadzają nowe.

Uważam, że warto zgłosić swoje uwagi do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, uzupełniając je o swoje doświadczenia, jako że będzie o miał niebagatelny wpływ na kształt obszarów wiejskich do roku 2020.

Uwagi należy zgłaszać w formie elektronicznej na formularzu zamieszczonym w zakładce PROW 2014-2020 na stronie głównej Ministerstwa http://www.minrol.gov.pl lub http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerst ... -2014-2020 do 10 lutego. Dokument do którego można zgłaszać uwagi i propozycje: 6 - OPIS DZIAŁAŃ 6.11 - DZIAŁANIE ROLNO-ŚRODOWISKOWO-KLIMATYCZNE

Równocześnie proszę o przesłanie tej wiadomości do jak największej liczby osób, które mogą być zainteresowane powyższym tematem. Bardzo ważne są uwagi skierowane przez Instytucje, Fundacje, Stowarzyszenia, więc jeśli macie Państwo możliwość przesłania informacji do osób wchodzących w skład innych Organizacji niech napiszą swoje opinie jako instytucja i kierują je do Ministerstwa Rolnictwa. Każda opinia jest niezmiernie ważna.

Z poważaniem, Karol Podyma

--------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Pszczelarze, Działacze Organizacji Pszczelarskich

Zwracam się z ponownym apelem do Państwa, aby poprzez akcję konsultacji społecznych poprzeć projekt wsparcia takich działań jak zakładanie i utrzymywanie na obszarach użytkowanych rolniczo pasów śródpolnych z roślinami miododajnymi.

Takie działania mogłyby w sposób bardzo efektywny poprawić stan bazy pożytkowej pszczół miodnych na polach uprawnych. Szczególne znaczenie będą one miały na obszarach, gdzie obecnie są wielkie monokultury i nasze pszczoły nie mają praktycznie żadnych możliwości znalezienia pokarmu.

W trosce o zachowanie bioróżnorodności pożytków pszczelich należy powrócić do pomysłu włączenia do pakietu PROW 2014-20 działania zatytułowanego „Pożytki pszczele” i wyrazić wielką potrzebę realizacji takiego działania.

W tym celu należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęconą konsultacjom społecznym projektów do realizacji:

http://www.minrol.gov.pl/.../Wsparcie.../PROW-2014-2020

i tam kliknąć na link formularz. Bezpośredni link do formularza:

http://ksow.pl/.../konsultacje.../formularz.html...

Tam należy kliknąć na zakładkę „6 – Opis działań”

i w punkcie „6.11 - DZIAŁANIE ROLNO-ŚRODOWISKOWO-KLIMATYCZNE” kliknąć na pole „+ dodaj uwagę”.

Wtedy otworzy się nowa zakładka, gdzie każdy ma prawo wpisać swoją uwagę.

Ja w imieniu wszystkich pszczelarzy i w trosce o poprawę bazy pożytkowej naszych pszczół miodnych zachęcam do wpisania w tym polu uwagi w bardzo ogólnym znaczeniu, tzn. np. „Powrócić do możliwości realizacji pakietu „Pożytki pszczele” w celu polepszenia bazy pożytkowej dla owadów zapylających, w tym dla pszczół miodnych, na polach uprawnych.”

Jeśli ktoś z Państwa ma inne uwagi, to również może je wpisać. (Uwagi z 2 etapu konsultacji w załączniku)

Pragnę dodać, że poprzednia akcja wparcia tego pakietu odniosła oczekiwany skutek i pakiet pożytki pszczele cały czas był przeznaczony do realizacji. Wykluczenie pożytków z programu w ostatniej chwili, to była jednoosobowa decyzja Pani Minister. Wydaje się, że nie można na to pozwolić, zwłaszcza, że wiele organizacji i osób prywatnych postulowało wcześniej o pakiet pożytki pszczele. (Załącznik)

Na koniec jeszcze prośba do Prezydenta i Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Proszę o rozpowszechnienie tej wiadomości drogą służbową, bo z przykrością muszę odnotować, że ze strony niektórych działaczy lokalnych organizacji pszczelarskich spotkałem się z zarzutem działania w tej słusznej przecież sprawie, wbrew polityce władz PZP.

Mam nadzieję, że mobilizacja środowiska pszczelarskiego ponownie odniesie pozytywny skutek, a nasze pszczoły będą miały szansę na poprawę bazy pożytkowej na polach uprawnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: konsultacje
Post: 04 lutego 2014, 21:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Udało mi się dokonać kilku wpisów.W kupie siła :pl: :pl: jeden link wyżej nie działa ,jak dojść do niego opisane, komentarz : "Zwracam się z ponownym apelem do Państwa, aby poprzeć projekt wsparcia takich działań jak zakładanie i utrzymywanie na obszarach użytkowanych rolniczo o zachowanie pasów śródpolnych z roślinami miododajnymi został utrzymany dla zachowania chociażby minimalnej różnorodności fauny i flory pospolitych jak i cennych gatunków regionalnych oraz bazy pokarmowej wielu gatunków owadów jak i też ostoi zimowej ptactwa".Trochę chaotyczne ,ale jak ktoś nie lubi pszczół to może polne kwiatki do niego przemawiają ewentualnie bażant do którego puka z pukawki :D :D :D

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji