FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: prawa autorskie
Post: 30 marca 2016, 23:39 - śr 
Jakie są prawa autorskie jeżeli ktoś używa w celach marketingowych twoich zdjęć bez zgody !


Na górę
  
 
Post: 30 marca 2016, 23:51 - śr 

Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 16:42 - czw
Posty: 403
Lokalizacja: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Zgodnie z obowiązującym prawem nie można używać zdjęć bez zgody właściciela praw autorskich w żaden sposób. Czy to w sposób dla celów marketingowych, czy dla celów prywatnych, czy szkoleniowych. Jeśli masz do zdjęcia prawa autorskie i nie zezwoliłeś by zdjęcie zostało wykorzystane to nie może zostać wykorzystane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2016, 08:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
BoCiAnK, jeżeli jesteś w stanie wykazać, że jesteś autorem zdjęcia (ważne w epoce fotografii cyfrowej) to skontaktuj się ze ZPAFem. Wiem że kiedyś chętnie reprezentowali autorów w takich sprawach (a stawki które ściągali były zacne :) ).

W wolnej chwili http://www.bn.org.pl/download/document/1456824557.pdf

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2016, 08:37 - czw 
CYNIG,
Tomek nie jestem złośliwy poczekam czy wykasuje ogłoszenie z moim zdjęciem
Widocznie ktoś bardzo nie lubi tego faceta bo wczoraj inny pszczelarz zgłosił mi kradzież zdjęcia !


Na górę
  
 
Post: 31 marca 2016, 14:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK,

chodzi o to zdjęcie minesot które robiłeś przed przygotowaniem do zimowli, widziałem je ostatnio w jakims ogłoszeniu o sprzedaży odkładów

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2016, 23:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Wykorzystywanie czyichś zdjęć nie jest karalne. Karalne jest wykorzystywanie zdjęć które są dziełami, wystawionymi w pracach naukowych, Autor musi dowieść że jego zdjęcie jest utworem fotograficznym. Nie jest to takie proste. http://fotoprawo.pl/index.php/2011/05/czy-kazde-zdjecie-podlega-prawnej-ochronie/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2016, 01:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2015, 18:14 - pt
Posty: 15
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
W zależności od charakteru zdjęć można sięgać po różne środki prawne. Jeżeli zdjęcia stanowią utwór w rozumieniu prawa autorskiego stosujemy regulację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która daje najszerszą ochronę. Art. 1 ust. 1: "Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)." Ochronie prawa autorskiego nie podlegają m.in. pomysły, idee, ale są chronione przez przepisy kodeksu cywilnego dt. dobra osobistego jakim jest twórczość artystyczna, naukowa, wynalazcza i racjonalizatorska. Art. 23: "Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.". Ochrony zdjęć można szukać też na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Art. 3 ust 1: "Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta." - przepis ten stanowi klauzulę generalną a ponadto w ustawie są wymienione pewne czyny nieuczciwej konkurencji. Wykorzystanie efektów cudzej pracy jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża interesowi innego przedsiębiorcy bo konkurent obniża koszty swojej działalności nie przygotowując własnych materiałów reklamowych, może też zagrażać lub naruszać interes klienta, który zostaje wprowadzony w błąd przez zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2016, 01:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2015, 18:14 - pt
Posty: 15
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
I jeszcze jedna uwaga co do powyższych wpisów, zwłaszcza:
vega pisze:
Zgodnie z obowiązującym prawem nie można używać zdjęć bez zgody właściciela praw autorskich w żaden sposób. Czy to w sposób dla celów marketingowych, czy dla celów prywatnych, czy szkoleniowych. Jeśli masz do zdjęcia prawa autorskie i nie zezwoliłeś by zdjęcie zostało wykorzystane to nie może zostać wykorzystane.

Jeśli mówimy o tym co zgodne z prawem, to należy zwrócić uwagę na to, że w prawie autorskim występuje tzw. dozwolony użytek osobisty - "Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.", który odnosi się także do osób bliskich - "2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego." Natomiast przepisy art. 27, 28 zawierają reguły korzystania z utworów w celach edukacyjnych i naukowych przez m.in. biblioteki, szkoły. Oczywiście przepisy te nie mają znaczenia dla problemu z tego tematu, ale w celach dydaktycznych trzeba było powyższą wypowiedź sprostować :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2016, 08:01 - pt 

Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 16:42 - czw
Posty: 403
Lokalizacja: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Podsumowując: Jeśli zrobiłeś zdjęcie, które nie jest zdjęciem "paszportowym" ale rozpowszechniłeś go wcześniej to przysłowiowy Henio Kowalski może sobie takie zdjęcie skopiować i nosić w portfelu. Nie może natomiast dawać reklamy o sprzedaży matek pszczelich i zamieszczać takiego zdjęcia jako ilustracji do ogłoszenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2016, 08:45 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Zrobione zdjęcie i puszczone w obieg jest ogólnie dostępne i każdy takie zdjęcie może sobie skopiować i mieć na własny użytek, a nie może wykorzystać do celów marketingowych. Miałem taki przypadek gdzie moje zdjęcie było wykorzystane w folderze i to już było w celach zarobkowych, po interwenci i dogadaniu się na stosowną gratyfikację, ominięto sprawy sądowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji