FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 00:44 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 lipca 2010, 13:41 - pn 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam

Koledzy napiszcie w jaki sposób prowadzicie notatki lub czy w ogóle takie notatki prowadzicie(dot. zawartości ula, co zmieniacie w poszczególnych ulach, gdzie dodajecie ramek, gdzie wyjmujecie ramki, wykonywane prac w pasiece,)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2010, 14:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ja prowadzę wszystko w tabeli w exelu, do ula zawsze idę z notatnikiem i zapisuję wszystko co robię i co mam w ulu, plus oczywiście wymiany matek ich oznakowanie itp na drugiej karcie exela mam sprawy związane z zakarmianiem.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2010, 22:15 - pn 
cóż jam nowicjusz ale grzebiąc w necie znalazłem stronkę kol. sabarda i jego metoda z pineskami spodobała mi się


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2010, 08:46 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
MariuszŁakomiec napisz coś więcej o tej metodzie.

Koledzy a wy w jaki sposób prowadzicie notatki w pasiece???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2010, 09:13 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
zeszyt i długopis - lepszej metody nie ma
W exelu ładnie to wszystko wygląda, ale ja potrzebuje informacje o ulu stojąc w pasiece a nie siedząc w domu.
Mnie interesują podstawowe informacje: czy jest matka, czy już czerwi jeśli jest młoda, czy jest tegoroczna czy starsza i ogólna siła rodziny kwalifikująca ją do połączenia, samodzielnego zimowania lub zrobienia odkładu. Szkoda czasu na bardziej szczegółowe notatki bo to by się wiązało z koniecznością większego "grzebania" w ulu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2010, 09:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pewex, masz rację.
Ja mogę sobie pozwolić na exela bo mając te kilka uli na krzyż mam czas i chęć na prowadzenie "kartoteki" dla każdej rodziny. W przypadku kilkudziesięciu rodzin było by to już trudne. Moje notatki mają mi głównie służyć do celów szkoleniowych, w jednym miejscu mam opis wszystkiego co robiłem przy ulach i co robiły rodzinki no i jaki był tego efekt finalny.
Inny będzie zakres informacji niezbędny dla zawodowca a inne bajkopisarstwo użyteczne dla początkującego amatora :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2010, 22:51 - wt 
pewex pisze:
zeszyt i długopis - lepszej metody nie ma
W exelu ładnie to wszystko wygląda, ale ja potrzebuje informacje o ulu stojąc w pasiece a nie siedząc w domu.

Dokładnie
Ja mam zeszyt w którym notuję parę Rzeczy
- 1 Wiek Matki (kolor znaczka ) pochodzenie
- Kiedy poddana i kiedy zaczęła czerwić
- ewentualne ciche wymiany stany rojowe i jakie zabiegi były wykonane
- terminy osieroceń itp
- daty -przeglądów ,miodobrań , itp
- początek karmienia ile dostały i leczenie waroozy
i to wszystko
AA i jeszcze Naj ważniejsze miodność bo inaczej pod But


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 lipca 2010, 09:45 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
BocianK mam pytanie masz jeden zeszyt czy do każdego ula oddzielny? Jeśli jeden jak to rozdzielasz i jak się w tym orientujesz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lipca 2010, 10:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Kup sobie taki notatnik i będzie O.K.
http://www.pszczelarskaoficyna.pl/image ... 09_400.jpg

Notes pasieczny
Praktyczny notatnik dla każdego pszczelarza i w każdej pasiece. Jeśli chcesz odnotować każdy dzień w swojej pasiece, jej charakterystykę i szczegółowy przebieg sezonu pasiecznego w każdym ulu - korzystaj z "Notesu pasiecznego" Pszczelarskiej Oficyny Wydawniczej.


Wilczyska 2009
Stron - 44, format 200 mm x 140 mm (B-5)
Cena w sprzedaży wysyłkowej 1 egz. - 6 PLN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lipca 2010, 11:27 - śr 
Znam pszczelarza który ma 120 rodzin pszczelich i on zeszytu nie prowadzi :)
Wszystkie informacje ma zawarte na daszkach korzysta z cegieł , zna pasiekę na pamięć jest w niej codziennie :) Dodatkowe informacje ma zawarte pod daszkiem na powałce w postaci nalepek i tam zapisuje krótkie informacje i jak np. sytuacja w ulu sie zmienia np. matka nieunasieniona zaczyna czerwić nalepka poprzednia jest zrywana na miejsce nowa nalepka z nowa informacją i cegła wędruje w inne położenie na daszku lub jest zdejmowana :P
Kolorów opalitek nie zapisuje tylko numer i rok matki , czy pszczoły są agresywne czy bardzo łagodne (skrajności) czy bardzo miodne czy pod but z informacją wymiana :) I inne ważne informacje jakie sa potrzebne na daną chwilę bo jak nie są potrzebne to w ulu tylko jest nalepka z numerem matki .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:16 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Moim zdaniem najlepsze jest kartka papieru z zeszyta i pisze sie kiedy robioną przeglond. Jak sie podniesie daszek i pezeczyta sie kiedy data był robiony przeglond czy matka była widoczna jaki kolor ile czerwiu w gniezdzie ile dołozono ramek wezy ile ramek miodu w miodni i widzimy dokładny opis stanu rodziny pszczelej. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:37 - czw 
ja tez poszukuje jakiegoś idealnego sposobu. nie lubię pisać w zeszycie(łapy się kleją), notatki zostawiam pod daszkiem, ale jak jestem w domu i chce policzyć - ile czego, to nie wiem bo trzeba lecieć i pod daszki zaglądać. wypracowałem do tej pory własne znaki - same przyszły do głowy w trakcie pracy, system działa tylko trzeba jeszcze dopracować.
Wiem - SEKRETARKA, to by było piękne.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:43 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja testuję następujący sposób (nie jest on idealny, bo trochę słabo słychać) podczas przeglądów w pasiece uruchamiam dyktafon w komórce. Podczas przeglądu mówię po kolei co wykonuję i co widzę w ulu, a następnie w domu tylko odsłuchuję sobie i robię notatki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:49 - czw 
Ted07 pisze:
Ja testuję następujący sposób (nie jest on idealny, bo trochę słabo słychać) podczas przeglądów w pasiece uruchamiam dyktafon w komórce. Podczas przeglądu mówię po kolei co wykonuję i co widzę w ulu, a następnie w domu tylko odsłuchuję sobie i robię notatki.

Mam kolesia, pszczelarz z Austrii, używa tej samej metody, ale z jego dyktafonu zrobił się poławiacz kitu.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji