FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:03 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 sierpnia 2011, 12:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Mam ule na dość stromym zboczu podobnie do BoCiAnK- a wylotki na południowy zachód z przewaga na zachód. Wysokie drzewa (20-25 metrowe jawory) okalają ule z trzech pozostałych stron - dookoła w odległości 15 metrów, słoneczko latem dopiero zaziera do ula około godziny 10 i świeci do samego końca bo ma otwarta przestrzeń, a w zimie to pewnie koło 12-13 dopiero słońce wylezie i poświeci z pół godzinki.

Czy to dobrze czy źle ze słońce później świeci na ule - czy to jakoś dekoncentruje pszczóły ?? Bo rano maja dłużej chłodniej i hamuje ich wylot na pozytek - bo tylko tam mam działke pod pasiekę


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 21:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Nikt nie wie jaki włpyw ma słońce na pszczoły ?? Zastanawiające


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 22:43 - wt 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Słonce daje życie i zabija,a ule powinny być ustawione na południowy - wschód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 23:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
mirek54 pisze:
Słonce daje życie i zabija,a ule powinny być ustawione na południowy - wschód.


Brat Adam (ten od buckfasta) ustawiał ule po 4, każdy w inną stronę, a na zboczu dwójkami i twierdził, że nie było różnicy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 00:41 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
ticop nie zupełnie z tym sie zgadzam. Ustaw pszczoły wlotkiem na zachód, a drugie w kierunku wschodzącego słońca - i rano o 5 nie śpij tylko jedź na pasiekę - i coś ciekawego zobaczysz - zapewniam Cię, że te ustawione na południowy wschód wcześniej zaczynają loty towarowe.

Działkę masz piękną z wspaniałą panorama, a ustawienia zbocza nie zmienisz.
Ponadto, o wydajności miodowej z ula dużo większe znaczenie ma: baza pożytkowa, matka, a tym samym siła rodziny, linia pszczół, choroby np. waroza i dopiero może ustawienie uli.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 16:46 - śr 

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 11:53 - czw
Posty: 64
Lokalizacja: wlkp
W książce ,, Moje pszczoły" Rodionow pisze powołując się na polskiego pszczelarza Witwickiego, że w naturze pszczoły częściej wybierały dziuple skierowane wylotami na północ. U nich też zaobserwowano większe zapasy miodu. Tłumaczy to tym,że na wylot dociera poranne i zachodzące słońce. W ciągu dnia natomiast wylot nie jest nagrzewany. Mniej pszczół jest zaangażowanych w wentylację. Od siebie dodam, że tak mam ustawione swoje ule i rzeczywiście mniej pszczół wentylujących jest na wylotkach. Zaczynając zabawę z pszczołami mój stary nauczyciel mówił, że ma problem zimą z pszczołami w ulach ustawionych na południe - zbyt szybko wychodzą z uli i krzepną, bo zimno. Proponował wówczas, byśmy na zimę odwracali ule na północ lub zakładali specjalne przesłony na wylot. wydaje się, żę ja tych problemów nie mam. Nie twierdzę, że to zależy tylko od ustawienia uli, ale chyba coś w tym jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 21:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
barto, no to ma plusy i minusy - u mnie później wylatująna pożytek ale za to pod koniec zimy nie wyjdą prędko z ula i nie zastygną bo słonca mało ::)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 21:54 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
witam
z tym ustawieniem wylotow to jest roznie, czlowiek sie spyta 5 pszczelarzy i kazdy powie co innego, tak jak, co kraj to obyczaj
jak zakladalem pasieke tez nie wiedzialem jak mam je ustawic ule, wiec poradzilem sie starego doswiadczonego pszczelarza i doradzil mi na polnocny-wschod, a uzasadnil mi to tak ze pszczoly maja problem ze zbiciem tem. w ulu niz jezeli jej podniesieniem - jak dla mnie ma to jakis sens wiec i tez tak ustawiam ule. Moze na poludnie wczesniej staruja na pozytek ale jak jest w cieniu ponad 30 C to chyba maja problemy z tem.? Wszystko ma swoje plusy i minusy!
pozdrawiam palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2011, 23:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja się podzielę swoimi skromnymi spostrzeżeniami. Mam 7 uli z czego 6 ustawionych w słońcu , a jeden pod czereśnią . W tym ulu pod czereśnią pszczoły ładnie się rozwijają , ale miodu tam nie ma, obserwuję że także później dużo wylatują w ładny dzień słoneczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 listopada 2011, 00:00 - śr 
harpia pisze:
Czy to dobrze czy źle ze słońce później świeci na ule - czy to jakoś dekoncentruje pszczóły ?? Bo rano maja dłużej chłodniej i hamuje ich wylot na pozytek - bo tylko tam mam działke pod pasiekę

Pszczoły to dzieci słońca lecz to ma dwa znaczenia
Gdy na wiosnę od wczesnych godzin rannych świeci słońce na wylot czy przednią ścianę ula nie jest to zbyt wskazane bo wywabia pszczoły z ula ,pszczółka wylatuje trafia w cień gdzie niejednokrotnie temp jest niższa nawet o 10stC i pada , latem jest to bez znaczenia bo rano są ciepło
Trudno przestawiać ule podczas sezonu należy to wypośrodkować np najlepiej na południe lub delikatnie na południowy zachód wylotami
wczesną wiosną rano słońce będzie świecić nam na lewy tył i bok ula latem na lewy bok - nigdy od samego rana nie ma pożytku rośliny zaczynają nektarować dopiero przy 17-19 stC
a słoneczko będzie nam oświecać ule (wyloty nawet do 20godziny )
Jeżeli jest pożytek spadziowy to idą w pole latem nie patrząc na świecenie słońca na wylot
Pszczoły ustawione w słonecznym miejscu a mające dobrą wentylację są zawsze zdrowe i pełne wigoru no czasami ten ich wigor wisi na drzewie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 listopada 2011, 08:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
BoCiAnK,
z moich niewielkich obserwacji wynika ze u mnie mają tak na pograniczu optymalnego nasłonecznienia. Ogladając Twoja kolekcje filmów zauważyłem, ze u Ciebie w jednej pasiece tez słońce wstaje nieco póżniej i masz wysokie drzewa to podobnie jest u mnie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 listopada 2011, 09:25 - śr 
harpia pisze:
Ciebie w jednej pasiece tez słońce wstaje nieco póżniej i masz wysokie drzewa to podobnie jest u mnie ;)

Tak mam właśnie w Suchej i dobrze ale i tak czasami jak wiosną wylecą za płot tam jest zimniej i można znaleźć sztywną za płotem


Na górę
  
 
Post: 09 listopada 2011, 21:13 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
harpia pisze:
Mam ule na dość stromym zboczu podobnie do BoCiAnK- a wylotki na południowy zachód z przewaga na zachód. Wysokie drzewa (20-25 metrowe jawory) okalają ule z trzech pozostałych stron - dookoła w odległości 15 metrów, słoneczko latem dopiero zaziera do ula około godziny 10 i świeci do samego końca bo ma otwarta przestrzeń, a w zimie to pewnie koło 12-13 dopiero słońce wylezie i poświeci z pół godzinki.

Czy to dobrze czy źle ze słońce później świeci na ule - czy to jakoś dekoncentruje pszczóły ?? Bo rano maja dłużej chłodniej i hamuje ich wylot na pozytek - bo tylko tam mam działke pod pasiekę
Odwróć wylotki na północ latem mniej pszczół do wentylacji a więcej na pożytku

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 listopada 2011, 21:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
A co powiecie na moje ustawienie. Mam ule w lesie na drodze droga szerokości 6m z kierunku północ południe ule ustawine wylotkami na wschód gdzie rośnie stary las sosnowy , od strony zachodniej młodnik mieszany a od pólnocy łąka?

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 listopada 2011, 01:35 - pt 
zegaj pisze:
a od pólnocy łąka?


w lesie jak masz spokojnie możesz ustawić na północ bo słońce nie operuje tak dobrze przez drzewa a mroźny wiatr ma zasłonę a ponadto na łące będziesz miał wcześniej pożytki niż w lesie. :oczko:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji