FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 01:42 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 sierpnia 2014, 11:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Trzymanie gniazda na 2 korpusach w moim odczuci znacznie poprawia pracę rodziny. Przestawienie korpusu góra/dół lub o 180 stopni względem dołu pobudza pracę w rodzinie i czerwienie matek. Zawsze jest żelazny zapas a gospodarki korpusami trzeba się nauczyć.

mendalinho pisze:
matki tylko przy obfitym i ciągłym pozytku schodzą z czerwieniem na dolny korpus.


niestety nie.. ten rok nieobfity, a matki zawsze zahaczają o dolny korpus.. przynajmniej 4-5 plastrów środkowych zawsze jest zaczerwiona.. boki dolnego t pyłek. Boki górnego to po jednej rameczce pokarmu zawsze pełne.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 12:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adamjaku pisze:
niestety nie.. ten rok nieobfity


Mylisz pojęcia obfity pożytek nie zawsze równa się miód w nadstawkach.
W pasiekach wędrownych zawsze będziesz miał obfity pożytek. Piszesz, że rok nieobfity? Może i tak ale u mnie pasieka wędrowała od sadów, przez rzepak, malinę , facelię , grykę i teraz kilka stoi na nawłoci. Zapewniam Cię, że pszczołom niczego nie brakowała a to ze dla mnie mało zostało to już inna sprawa.
adamjaku pisze:
Przestawienie korpusu góra/dół lub o 180 stopni względem dołu pobudza pracę w rodzinie i czerwienie matek

Trochę się naczytałeś o stymulacji rodzin poprzez przestawienie korpusów lub przestawienie ramek o 180 stopni( i dobrze) .tylko trzeba to jeszcze zweryfikować w praktyce. I ile przestawienie korpusów względem siebie na przedwiośniu może dać odpowiedni rezultat(przy silnej rodzinie i odpowiednim doswiadczeniu pszczelarza) To w pełni sezonu zamiana taka może prowadzić(i z doświadczeń tego sezonu prowadzi) do ograniczenia matki i rójki. W dolnym korpusie jest gromadzony pokarm białkowy który pszczoły nie mogą przenieść.
A fakt że sprawdzasz 20 ramek(sam o tym pisałeś) dyskwalifikuje ten ul.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 17:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, to co powrót do wielkopolskiego? Bo tamta ramka jaka była taka była i miód też był w większej ilości

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 18:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Czy opinie są porównawcze czy jednak nie było w tym samym czasie zwykłych wielkopolskich w tych samych miejscach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 18:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Ja miałem na wyjeździe zarówno wlkp zwykłe jak i nowe 18-stki, w kwietniu i maju budowały węze- po 2-3 korpusy, więc miodu było mniej, na dodatek zrobiłem błąd nauczony wyjmowaniem pojedynczych ramek z czerwiem na odkłady.
tutaj w sytemie 18-stek nalezy:
1. zabrać w porę korpus ze stara matką, bo jeśli nawet wybraniem kilku ramek powstrzymamy rójkę, to odłoży się tylko i wyłącznie w czasie, czyli np. na początku czerwca co mi się zdarzyło z połowy pasieki w ciągu 2 dni.
Korpusy te są świetne do robienia odkładów i do noszenia ich z miodem, bo nie obciążamy tak kręgosłupa.
2. całkowicie należy odciąć się od myślenia dużą ramką wlkp, bo wtedy w chwilach niepowodzenia mamy ochotę spalić te ładne 18-stkowe korpusy z wejmutki ( ja tak miałem jak mi 8 ogromnych rojów wyszło w ciągu godziny z tych uli), a że uczyłem się dopiero na tym systemie, to szlag mnie trafił, bo odbiło się to zbiorem z rzepaku.
3. dawać węzy do odbudowy o wiele większą ilość niż do tej pory w systemie wlkp. Wiadomo, że te rodziny na 18-tce szybciej wchodzą w nastrój rojowy z tego względu, że mają więcej miejsca do czerwienia. Trzeba to wykorzystać szczególnie w kwietniu przy ładnej pogodzie.

Na razie tyle uwag, grupa porównawcza na ten rok to 40 takich rodzin na ramce 18.
Stare wlkp uratowały mnie na wiosnę pod względem miodu, bo zdążyłem je ogarnąć na czas. Ale z kolei 18-stki dały więcej na gryce i teraz nawłoć zbierają, o wynikach dam znać we wrześniu

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 18:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar pisze:
mendalinho, to co powrót do wielkopolskiego? Bo tamta ramka jaka była taka była i miód też był w większej ilości

18-stki idealnie nadaja się jako nadstawki do pełnego WLKP i do tego u mnie będą służyć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 19:44 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2014, 22:54 - śr
Posty: 177
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Miejscowość z jakiej piszesz: istebna
Wielkopolski 10 ramkowy to nawet był za duzym ulem na czerw w tym roku ,on jest tylko za ciasny raz na 4-5 lat jak jest pozytek cały rok w gurach ,a jak nie ma w pozostałe lata to idealny ul .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2014, 21:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ja też nie zamienił bym się teraz na korpusy Ostrowskiej w których dotychczas gospodarowałem i chociaż wydawało by się , że różnica ramki jest niewielka w porównaniu do 18 ale jednak jest. Doszły jeszcze dennice siatkowe których nie miałem dotychczas i efekt - że trzeba zmienić sposób gospodarowania na tej ramce. Ale pierwsze koty za płoty. I nadal mi się ta ramka podoba nawet teraz jak po lipie u mnie były słabsze pożytki to w tych ulach zawsze coś było i matki nie przerywały czerwienia i teraz do kilku dni ładnie pracują na nawłoci. Ja też popełniłem błąd zostawiając matki za długo z czerwieniem w dwu korpusach wczesną wiosną i pewnie trzeba będzie albo wcześniej zamykać matki w jednym korpusie , albo szybko robić odkłady ze starymi matkami, zaraz na lub po rzepaku w zależności od siły rodzin i pogody i ewentualnie później znów je łączyć przed następnymi dużymi pożytkami towarowymi , tak żeby wykorzystać potencjał pszczół. I może nie są do ule "bezobsługowe" jak warszawskie czy dadanta , ale możliwości dla doświadczonego pszczelarza są dużo większe.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 13:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
mendalinho pisze:
W pasiekach wędrownych zawsze będziesz miał obfity pożytek.


Gdyby to była tylko prawda.. nie mam ani jednej stacjonującej pasieki, Wszystko jeździ, stoi w 5-7 miejscach. Niestety akacja, gryka porażka, nawłoć miejscowo porażka, w bardziej mokrych nektaruje ładnie. Ładnie dały w tym roku las, szczególnie jeżyna oraz koniczyna w sadach. W tej chwili szaleństwo na wrzosie i 3-cim w tym roku polu gryki. Rzepak przeciętnie. Za rok zaczynam od wierzb, przynajmniej z połową pasieki.

Przestawianie korpusów pomocne, szczególnie jak ciepła wiosna. Raz to uczyniłem. Później nie ma sensu, bo i po co. Co do przeglądów. Staram się rzadko zaglądać i mało mieszać. Jeśli powiem, że od końca mają do początku sierpnia nie zaglądam do gniazd, to raczej nie skłamie. Sprawdzam tylko obecność czerwiu w każdym wieku.

Rójki.. och.. były i nieco mnie uszczupliły. No bo tak w kwietniu, na wielkim polu rzepaku raczej nie powinienem ich oczekiwać. Zauważyłem tylko osłabnięcie kilku najsilniejszych rodzin. Później matki potraciły skrzydełka i nawet jak kilka próbowało, to daleko nie odleciały. Więcej strat nie miałem.

Generalnie - należą się odkłady, ale jakoś nie było miejsca, czasu ochoty. Jak rosły w siłę, przychodziła ładna pogoda i już nadzieja odżywała.. później znowu nic. Później nic nie oszczędzałem. Jakikolwiek matecznik - stara matka do odkładu, później dołożenie własnej w sztuczny matecznik najczęściej. W międzyczasie zabierane po rameczce na wygryzieni do ulików weselnych. Jednak to nie osłabiało rodzin.. Za rok może spraktykuję zamknięcie na jednym korpusie?? Szczególnie te, co nie jadą. Najlepiej rozwijały się rodziny, które węzę dostawały korpusami. Niesamowicie silne, bez oznak nastroju rojowego. Niestety, w tym roku powiększyłem pasiekę z 20 do prawie 60 uli, z czego z odkładów nieco powyżej 10 sztuk. W międzyczasie musiałem dorobić prawie 30 kompletnych uli oraz kilkaset ramek. Brakło czasu na właściwą gospodarkę, czasem nawet na sen. Za rok będzie lepiej. Przez zimę zbiję 50 kompletnych uli i szerokim łukiem ominę korpusy wielkopolskie. Bo co niby ja mam z ramkami zrobić w czasie przeglądu, jak dołożyć, jak ując. Gniazdo pełne czerwiu i nie mam żadnych możliwości wymiany ramek. No chyba, że tworzyć za każdym razem nowe rodziny.. w nieużytecznych dla mnie korpusach 26cm.

Do zimy pójdzie 30 takich rodzin.. i na wiosnę krojenie ramek..

W zimie pomarzę sobie jeszcze o Dadancie 1/2..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 21:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
nie bardzo rozumiem, niby zwykły wlkp jest za ciasny i ogranicza matki, co powoduje rójki, ale skoro macie 2x 18, to jest duże gniazdo, więc czemu rójki?? matka w takim układzie gniazda nie powinna być ograniczona, co powinno skutkować późniejszą chęcią do rójki a nie wcześniejszą?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 21:38 - czw 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
No właśnie, 2 18stki to tyle co cały dadant.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 22:20 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Cytuj:
No właśnie, 2 18stki to tyle co cały dadant.
.To prawda, ale tymi 18 stkami musimy jeszcze w odpowiednim czasie operować ,jeżeli tego nie robimy to pozostaje drabina.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 22:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Rodzina idzie do rójki kiedy jest wystarczająco silna, rozwinięta, moim zdaniem
Pawełek. pisze:
zwykły wlkp jest za ciasny i ogranicza matki, co powoduje rójki
to nieprawda, może i trochę ogranicza ale nastrój rojowy pojawia się jeszcze przed tym zapełnieniem gniazda.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 22:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Linker pisze:
Rodzina idzie do rójki kiedy jest wystarczająco silna, rozwinięta, moim zdaniem
Pawełek. pisze:
zwykły wlkp jest za ciasny i ogranicza matki, co powoduje rójki
to nieprawda, może i trochę ogranicza ale nastrój rojowy pojawia się jeszcze przed tym zapełnieniem gniazda.
ja się z tym nie zgodzę ale nie będę się powtarzał już któryś raz.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 22:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
A ja nikogo nie przekonuję do mojej opinii :)
Tak po prostu sądzę, ale działamy na innych matkach, to też ma znaczenie.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2014, 23:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Rójki w 18-stkach to wina nie dołożenia nadstawki na czas- czyli poszerzenia powierzchni ula. Drugi czynnik to pogoda - w tym roku kwiecień był super 17-18 ramek czerwiu nie było rzadkością i co nagle od 1 maja do 12 przyszło takie ochłodzenie, że w nocy było po 5-7 stopni a za dnia 15, nie było jak zajrzeć do gniazd bo za zimno i co się dzieje - 13 maja ładny sloneczny dzien i wychodzą roje. Jak sie nie zdazyło zrobić odkładu przed tym ochlodzeniem to efekt rojki murowany.

Cholernym, bardzo denerwującym teraz minusem tego ula jest niechęć do czerwienia w dolnym korpusie gniazda przez matki. Dlatego też osiatkowane dennice muszą być koniecznie zamkniętę i wylot zwężony, tak żeby na dole była lepsza termika - szczególnie teraz w sierpniu.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 07:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Powierzchnia duża ula, jednak na rzepaku jak polał, wszystko było zalane. Wstawienie węzy skutkowało natychmiastowym odbudowaniem i zalaniem.. i posklepieniem. Zasklepionego już nie miały ochoty przenosić do góry i ul stawał się za mały. Nie wiem, czy wstawienie suszu zamiast węzy by pomogło.. Może wstawienie całego korpusu węzy? W tym roku działało to dobrze. Przy dużym przybytku pszczoły nie wynoszą na górę.. i tu jest problem w moim przypadku.

Zrobiło się chłodniej i właśnie zaczynam ocieplać dennice. Rodziny mocno osłabły od 2-3 tygodni. Może właściwszym było wykorzystanie wiszących pszczółek do przerobienia cukru.. tylko znowu kłania się brak ramek. W tym roku zostało 8 uli (1/7 pasieki) i od wczoraj zaczęły przerabianie cukru dla pasiek pracujących. Po odebraniu miodu około 10 września dostaną one jedną porcję około 7 litrów a reszta z magazynku od przerabiających.

adidar pisze:
minusem tego ula jest niechęć do czerwienia w dolnym korpusie gniazda


U mnie niechęci do czerwienia w dolnym korpusie nie zauważam.. Może to kwestia kubatury ustawionej i przy ponad 3-4 korpusach jest tam po prostu za mało pszczoły i za zimno.. Przy 3 korpusach dolny jest wykorzystywany bez zastrzeżeń.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 08:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
adamjaku pisze:
Przestawianie korpusów pomocne, szczególnie jak ciepła wiosna. Raz to uczyniłem.

Zamieniam żongluję.. ale ile tak można. Prowadzi to tylko do konieczności dostawienia kolejnych korpusów. Czysta akacja to w takim przypadku marzenie. Odmianowy to zaczyna tylko rzepak być. Czyżbyś zapomniał co pisałeś wcześniej !
viewtopic.php?f=24&t=3132&start=350

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 08:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jakiś konkrecik poproszę tego co pisałem.. cytat.

Podaj proszę wpływ żonglowania korpusami miodni na otrzymanie miodów odmianowych??

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 08:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ja też uważam że sprawa nadmiernej rojliwości pszczół w tym roku to efekt dużej siły rodzin na początku maja i wystąpienie gwałtownego załamania pogody w na początku maju i to było największa przyczyną , a my tu próbujemy doszukać się winy w wielkości ramki. Zobaczymy jak będzie w przyszłym roku i porównamy. Każdy też doszukuje się u siebie jakie błędy mógł popełnić i to jest dobre, bo zdajemy sobie sprawę że również i inne czynniki mogły dopomóc w powstaniu takiej sytuacji. A największy ubaw mają Ci z Kolegów którzy nie posiadają 18- tek i czytają nasze posty ,które ich utwierdzają w konkluzji - jak to dobrze że ja nie mam tych 18 -tek , miałbym takie problemy jak Oni.
Co nie wyklucza , że Oni też mieli takie same problemy w tym roku tylko wstydzą się o nich pisać .
Dla jasności sprawy nie wykluczam że sprawa wielkości rami też miała jakieś znaczenie ale mniej istotne jak efekt pogodowy.
Pozdrawiam
Tadek
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 08:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
Gwoli odniesienia: u mnie nastrój rojowy pojawił się wszędzie prócz warszawskich poszerzanych.

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 09:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
To o czym tu piszę, to pierwszy pełny sezon na tej ramce - rok temu były zrobione odkłady na 18-stkach. Rok tu jest winny i nic nie poradzimy. Ja mam cały czas odniesienie do zwykłych wlkp, z którymi wędruje razem. Zarówno z jednej pasieki na wlkp jak i z drugiej na 18-stce wziąłem z rzepaku tyle samo miodu - przy czym 18stki odbudowały mi w tym samym czasie masę węzy( od 1 do 3 korpusów) i to od beleczki do beleczki bez dziur i niedociągnięć co mi się bardzo podoba.
Siła rodzin jest ogromna bo czerwiu jak pisałem w kwietniu była masa - jedynie moja wiedza musi być pogłębiona i teraz zrobione wnioski, bo większych zastrzeżeń do tej ramki nie mam.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 11:04 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Cytuj:
U mnie niechęci do czerwienia w dolnym korpusie nie zauważam.. Może to kwestia kubatury ustawionej i przy ponad 3-4 korpusach jest tam po prostu za mało pszczoły i za zimno.. Przy 3 korpusach dolny jest wykorzystywany bez zastrzeżeń.
A u mnie nawet przy 2 korpusach matki nie schodzą na dół co dla mnie jest wada tej ramki i przyczyną rojliwości,dodam że dennice mam niskie ocieplane, no i oczywiście żadnej rójki w tym roku,pomimo 4 pełnych korpusów pszczoły na początku czerwca kiedy to zrobiłem odkłady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 11:18 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jakie masz odległości miedzy ramkami korpusów??

Najpierw piszesz, ze ramka rojliwa, a później, że żadnej rójki w tym roku. Nic z tego nie rozumiem.

Jeśli nie schodzą Ci na dół, to czerwią na jednym małym korpusie. a to już nie jest gospodarka korpusowa na ramce 18cm i wtedy nie powinieneś pisać niczego o gospodarce, bo gospodarujesz na 2x mniejszym ulu.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 11:32 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Adam odległość to 8mm.
Cytuj:
Jeśli nie schodzą Ci na dół, to czerwią na jednym małym korpusie. a to już nie jest gospodarka korpusowa na ramce 18cm i wtedy nie powinieneś pisać niczego o gospodarce, bo gospodarujesz na 2x mniejszym ulu.
no i mamy odpowiedż napytanie gdzie szukać przyczyn rojliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 11:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Panowie nikt tu z nikogo się nie nabija. Przynajmniej ja. Cały czas uważam że ul wlkp jest ulec ciasnym i w sezonie wymaga trochę troski jeśli chce się utrzymać pszczoły w ciągłym nastroju roboczym. Dlatego tak pytam o wasze doświadczenia z 18. Miało być większe gniazdo na dwóch korpusach co miało skutkować brakiem ograniczania matki zapasem w gnieździe i brakiem rojek. A tu nam wychodzi coś innego. Matki nie chcą zejść na dół na górze zapas. Do tego mała powierzchnia ramki co w sumie daje nam większe jeszcze chyba ograniczanie matki niż w wlkp i wrażenie większej ciasnoty dla pszczół.
Dla porównania mam ule wlkp i w nich pojawił się nastrój rojowy a jakże. Ale węża pożytek i odklady zalatwily sprawę. Mam też ule WP. Korpusowe na 11 ramek. I w nich nastrój rojowy nie powstał. Matki od wczesnej wiosny czerwily pełną parą. 8 9 i 10 ramek pełnych czerwiu to norma była. Miód w większości nad gniazdem. I zasadniczo cały sezon były bezobslugowe. Tylko kontrola i nadstawki na miód. Jeśli potrzeba. Ale z drugiej strony to nie jest do końca gospodarka korpusowa.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 11:48 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Pawełek.. tylko nielicznym nie przechodziły..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 12:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
adamjaku, tak Adam, ale się to zdarzało i warto by się dowiedzieć czemu tak się działo żeby inni mogli się ustrzec takich problemów. Zdaję sobie sprawę że to może być tylko kwestia innych warunków pogodowo pozytkowych czy też innych linii pszczół.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 12:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Według mnie wyhamowania matek brakiem pożytku.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 13:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Pawełek. pisze:
...Dla porównania mam ule wlkp i w nich pojawił się nastrój rojowy a jakże...


Daj na początku maja pod kratę półkorpus węzy z 1-2 rameczkami suszu. Na tak poszerzonym gnieździe trzymam do około połowy czerwca. Zdecydowanie poprawia to bezpieczeństwo przeciwrójkowe :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2014, 14:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
CYNIG moje jeszcze w kwietniu dostają nadstawki na gniazdo. I początkiem mają z reguły drugie. Kraty idą do uli po rzepaku dopiero. Ale fakt na samo gniazdo. W tym roku spróbuję jak mówisz dać im jeszcze po tej polowce dodatkowo na gniazda.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2014, 04:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Naprawdę nie wiem czemu tyle niechęci jest do gniazd na 2 korpusach. Z mojej praktyki mogę powiedzieć z kolei, że przeglądanie 2 korpusów ramka po ramce można wsadzić między bajki. Dobre matki zaczerwiają oba korpusy bez najmniejszego ale, a mateczniki rojowe w 99% znajdują się przy dolnej listwie górnej ramki - bardzo łatwe do zlokalizowania.

Sam jednak pracuję na ramce 145 x 435 więc jednak trochę innej. Może i pszczoły jakoś inaczej na nią reagują. Dochodzę też do wniosku, że nie do uniknięcia są nastroje rojowe. W tym roku bezboleśnie udało się przejść w mojej pasiece z pożytku sadowego, mniszkowego do akacji i gorczycy, ale nim pojawił się nektar drugiej połowy lipca wyroiły mi się zarówno rodziny na 1/2 D jak i na pełnej ramce D - po 3. Wydaje mi się wiec, że nawet przy dobrej wentylacji, trzymaniu ręki na pulsie ale wobec pojawienia się przerwy pożytkowej i słabej pogody pewna ilość rodzin MUSI się wyroić. Dodam, że rodziny te były osłabiane odkładami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2014, 08:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Mam ramkę 16 cm wysoką (2 sezon)i zauważyłem tak jak koledzy problem z czerwieniem na obu korpusach,ale tylko w słabszych rodzinach na świeżo odbudowanych ramkach.Rodziny które przezimowały na tej ramce od wiosny czerwiły na obu korpusach. Odkłady wolniej mi się rozwijały niż na pełnej ramce.Z uli jednościennych tego typu rezygnuje ponieważ ostatnie ramki nie były na wiosnę zaczerwiane a ocieplane miały czerw na wszystkich ramkach (podobna siła rodzin).Ten rok nie jest miarodajny ale lepiej mi się gospodarowało na pełnej ramce.Mimo to wolę tę ramkę 16 bo wszystko jest klarownie poukładane jak na ramce jest czerw to praktycznie tylko czerw jak miód to tylko miód.Myśle że przy takiej ramce krata jest zbędna.Operacje tylko korpusami można włożyć między bajki.Nawet robiąc odkład z dolnego korpusu wyciągałem po ramce z pyłkiem.Problemy z ilością czerwiu teraz wynikają z tego że na jasnych ramkach matki teraz niechętnie czerwią przy pełnej ramce jest to samo tylko że mniej zauważalne.Myślę że jeszcze trochę muszę się pouczyć tej ramki i będzie dużo lepiej niż w pełnej ramce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 23:21 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A czy ktoś może mi napisać jakie są korzyści i wady ramki 18cm w porównaniu do 1/2D. Obecnie mam ule wielkopolskie leżaki i planuję przejść na jedną z tych ramek w całej pasiece ,chciałbym skorzystać z waszych przemyśleń w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 06:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego, ja w tym roku zakupiłem kilka uli na 1/2D. Wydaje mi się, że dłuższa ramka może okazać się ciekawsza przy dużych pożytkach. Nieco gorzej natomiast może zachowywać się przy zimowli (2x18 jest sporo wyższe). To tylko tak teoretycznie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 09:18 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
widzę ze gospodarujesz na wielkopolskim 18cm ,co cię skłoniło żeby spróbować na 1/2D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 10:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
6/7 korpusów na rzepaku, brak sklepienia i zalane gniazda. Do tego przypadkowy zakup rodzin na takiej ramce i refundacja uli.. :)

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 10:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
fkluma, mam 40 rodzin na tej ramce obecnie - sprawuje się bardzo dobrze jesli chodzi o zimowle - w marcu przy zaczerwieniu dolnego korpusa i nieco górnego kłąb miał "nad głową" jakieś 10-12 cm pokamu - co spokojnie wystarcza przy nawrocie chłodów. Natomiast w czasie sezonu każda rodzina u mnie budowała węze po min. 2 korpusy ale miodu mi dała tyle samo co stare wlkp.
Ale niektórzy mówią, że ten rok nie jest miarodajny więc trzeba poobserwować w przyszłym roku.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 19:36 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku ;Tak to faktycznie argumenty na minus, mnie trochę te wieżowce na rzepaku przerażają ale z drugiej strony korpusy bardziej poręczniejsze .Z tym brakiem sklepienia myślę że w 1/2D bedzie lepiej bo niższa.A czy w sprzedaży są ramki 18cm-czy tylko pod zamówienie bo ule poliuretanowe robi Apikoz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 19:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
apikoz 18 nie robi.. pytałem 2x i odpowiedzi nie dostałem. Niemniej przy 18 ramki i ule robię sam.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 20:07 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
w cenniku mają (?)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 21:18 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ule dadanta są ulami na duże pożytki. Jak będziesz woził pszczoły z jednej plantacji na drugą i trzecią to może odczujesz jakiś pożytek z tych uli. Mój kolega który ma 1/2 dadanty w tym roku bardzo narzekał , bo mu pszczoły późno doszły do siły i na rzepak były za jeszcze za słabe. Z kolei u mnie na rzepak to jest na koniec kwietnia doszły szybko do dużej siły na cztery korpusy 18 cm i pomimo że tylko przez tydzień mogły zbierać miód rzepakowy z powodu niesprzyjającej pogody to i tak uzyskałem więcej miodu rzepakowego niż w ubiegłym roku z uli Ostrowskiej. Nie wiem jak robił to Kol. Adam . że mu na koniec kwietnia rodzinki w tych ulach osiągnęły rozmiar wieżowców to jest 7 korpusów z ramką 18 cm jak twierdzi i trochę jestem zdziwiony też tą ilością , chyba że łączył rodziny. I chyba pojadę do niego do parafii na rekolekcje.
Reasumując wybór należy do Ciebie , a jak być się zdecydował na Wlp z ramka 18 cm to witaj w klubie.Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2014, 10:56 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tadek 11; a jak u Ciebie wygląda sprawa sklepienia ramek ,czy robią to niechętnie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2014, 19:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Tadek 11, a co za problem ograniczyć w razie małych pożytków, to że mu późno doszły do siły to może być gorsze przygotowanie do zimowli, ja już o tych ulach wszystko chyba poczytałem i zamówiłem na przyszły rok :)

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2014, 20:30 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Linker;czy poza tym forum i na forum pasiekawedrowna znalazłeś jeszcze inne gdzie mozna poczytać na temat 1/2D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2014, 21:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
No i coś tam jeszcze było, popytaj tych co mają te ule.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2014, 07:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
fkluma pisze:
Tadek 11; a jak u Ciebie wygląda sprawa sklepienia ramek ,czy robią to niechętnie .

Na dobrą sprawę to ja mam w tych ulach pszczoły pierwszy rok i w tej sytuacji trudno o jakieś generalne wnioski na temat sklepienia , ale jako że trzymałem pszczoły przez ponad 20 lat w ulach Ostrowskiej a więc ramka podobna i tylko o 5 cm wyższa od tej 18 , to myślę, że wielkość ramki do skłonności sklepienia nie powinna mieć jakiegoś decydującego wpływu. Raczej może mieś na to wpływ sprawa wentylacji w ulu i ewentualnie nietypowego lata i pogody w tym roku i tu bym upatrywał powód słabego sklepienia ramek u Kolegi Adama. Ale jest jeszcze jeden czynnik na który trzeba zwrócić uwagę , to znaczy na możliwość przejścia , czy przeprowadzki z dotychczasowej ramki w pasiece na nową ramkę , wbrew pozorom są z tym problemy i przejście na całkowicie nową ramkę to może byś strata nawet dwu sezonów pszczelarskich , chyba że ktoś zakłada pasieką od stanu zerowego.
Ja że swojej ramki jestem zadowolony.
Obrazek
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2014, 22:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Tadek 11, 7 korpusów - z tyloma się nie spotkałem.
6 to juz jest bardzo duzo miodu - musialoby byc w tym ukladzie ze 40 kg, a gdzie sa takie pozytki, zeby tyle naniosly w jednym miesiacu?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2014, 06:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Gdyby były pełne, byłbym przeszcześliwy. W tych siedmiu były mniejsze 2x13cm. To tak dla pełnej jasności. Dla pełnej jasności nieliczne ule z piętnastu na rzepaku tak dojechały Natomiast zazwyczaj wyglądało to tak. W momencie kiedy skończył mi się susz, dowoziłem korpus z węzą, wstawiałem do gniazda, z gniazda zalane ramki wkładałem do korpusu dowiezionego i stawiałem na górę (odbudowany susz dołożony wcześniej). Tym sposobem doszedłem do 7 korpusów, nastrojów rojowych w kwietniu i jedynej nierozwiązywalnej dla mnie w tej chwili "niedoskonałości" ramki 18cm.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2014, 08:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
adamjaku pisze:
Gdyby były pełne, byłbym przeszcześliwy. W tych siedmiu były mniejsze 2x13cm. To tak dla pełnej jasności. Dla pełnej jasności nieliczne ule z piętnastu na rzepaku tak dojechały Natomiast zazwyczaj wyglądało to tak. W momencie kiedy skończył mi się susz, dowoziłem korpus z węzą, wstawiałem do gniazda, z gniazda zalane ramki wkładałem do korpusu dowiezionego i stawiałem na górę (odbudowany susz dołożony wcześniej). Tym sposobem doszedłem do 7 korpusów, nastrojów rojowych w kwietniu i jedynej nierozwiązywalnej dla mnie w tej chwili "niedoskonałości" ramki 18cm.

Widocznie adamjaku jesteś perfekcjonistą i nie znalazłeś jeszcze właściwego typu ula i ramki dla siebie. A może wypróbuj warszawski zwykły. Jako ciekawostkę podam , że w warszawskich zwykłych ( ostatnich czterech jakie jeszcze mam) pszczoły mi się nie wyroiły i nie było nastroju rojowego i wyjątkowo w tym roku naprawdę zdały egzamin.ObrazekObrazek
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji