FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 06:00 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: 01 września 2014, 09:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Miałem już WZ, WP, WLKP (niestety nadal mam) oraz 18 i ostatnio 1/2D.. Jak na razie 2 ostatnie wymienione mnie satysfakcjonują (chociaż dadant tylko teoretycznie). Po odrobieniu odpowiedniej ilości ramek będę mógł coś więcej powiedzieć, bo na węzie to nie gospodarka.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2014, 17:28 - pn 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku;piszesz teoretycznie bo za krótko gospodarujesz w tych ulach czy coś innego masz na mysli


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2014, 23:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Oba ule Wielkopolski z ramką 18 cm i 1/2 D mają prawie taką samą powierzchnię ramek w jednym korpusie. I prawda jest taka ,że liczą się w tym przypadku tylko preferencje osobiste i jakaś moda.
Dobra matka jest w stanie zaczerwić w ciągu jednego cyklu wychowu 21 dni do 90 dcm kw. powierzchni ramek , doliczając powierzchnię potrzebną na zapas miodu około 4 kg i zapas pyłku ogólnie potrzeba więc około 120 -140 dcm kw. Powyższe wymienione korpusy maja prawie identyczna powierzchnie ramek około 100 dcm. kw. - czyli za mało żeby cały czas trzymać matkę na jednym korpusie. Trzeba na wiosnę puścić matkę na dwa korpusy i następnie ją w odpowiedniej chwili ograniczyć zamykając na jednym korpusie lub robić odkłady i to trzeba opanować w hodowli w tych ulach w zależności od pożytków w okolicy pasieki. Inaczej drabina i pobliskie drzewa.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2014, 13:16 - czw 

Rejestracja: 25 listopada 2013, 19:05 - pn
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: siennica
mam 3 ule na ramce 18 cm. obecnie stoją na dwóch korpusach po 8 ramek. w dwóch jest po 6 ramek z czerwiem(4 na dole i dwie na górze), a w jednym (odkład lipcowy) jest po 6 ramek na górze i dole a w nich 4, ramki z czerwiem.
Czy zostawić ich tak na zime czy lepiej połączyć i zrobić dwie silniejsze rodziny. Dodam że w jednej z tych rodzin chcą wymienić matkę bo wczoraj zauważyłam podlany matecznik(stara matka po poprzednim właścicielu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2014, 18:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
japataj, tą słabą rozdziel na te 2 i możesz spać spokojnie

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2014, 22:53 - czw 

Rejestracja: 25 listopada 2013, 19:05 - pn
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: siennica
dzięki za podpowiedź. Właśnie nie chciałabym ryzykować bo to moja pierwsza zima.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2014, 23:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Kurcze, ta opinia o tej samej powierzchni ramki wlkp h 18 i 1/2 D matematycznie jest oczywiście prawdziwa. Ale to chyba nie jest ta sama ramka. Nie wiem, bo nigdy nie miałem ula wielkopolskiego. Faktem jednak jest, że ramka dadanowska czasem bywa nieco za szeroka. Dlatego też wydaje mi się, że do tego ula pasuje plenna pszczoła i gospodarka wędrowna. Staram się wybierać pszczoły maksymalnie idące w siłę i podrzucać je tam, gdzie ten potencjał mogą wykorzystać. Dobrze zazimowane pszczoły spokojnie dojdą na 20 kwietnia, może ten pszczelarz musi coś skorygować w sierpniu, lub wrześniu.

Niska ramka skraca czas sklepienia, jest też bardzo uniwersalna. Stale się uczę pracować na 1/2 D, ale raczej nie odejdę od tego systemu i pomimo drobnych zastrzeżeń polecam. Piszę tu, bo czytam ten wątek gdyż trochę mnie kusi wlkp o h 18 cm. Kto wie, może pewnego dnia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2014, 21:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Pogodny Piątek, a ograniczasz matkę kiedyś na 1 korpusie 1/2D czy cały czas 2?, no i mam pyt. 12ramek czy 10 bo chce kupić 5uli na przyszły sezon i ciągle dylemat 12, czy 10 starczy. Wydaje mi się że 10 teoretycznie lepsze bo po zimowli na np. 2x8ramek dokładamy 2 (1 pracy drugą normalną węzę i możemy dokładać nowy korpus a przy 12 to trzeba i tak dołożyć ten 3 korpus i wtedy prawdopodobnie będzie brakowało 2 ramek (muszę się śpieszyć z siłą na rzepak więc niż odbudują 4 a potem kolejne 12 to potrwa)
Jak to wygląda u kolegi?

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2014, 23:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Mam tylko 12-tki, więc nie doradzę. Może za rok, bo kupiłem 12 uli 10 ramkowych, więc będę miał porównanie.

Miałem taki pomysł:
pasieka w oparciu o ramkę jednolitą - 1/2 D. Gospodarka korpusami, korpusy uniwersalne czyli tylko kwadratowe. W przypadku ramki D wychodzi po 12 ramek, możliwość ustawienia na zimno i na ciepło. W teorii super, ale w praktyce przenoszę do pasieki trochę zachowań z leżaków, a więc z okresu pierwszych doświadczeń do uli korpusowych.

Generalnie jednak przy pszczole BF GZ stanowiącej trzon mojej pasieki ograniczanie matki na jednym korpusie stanowi zaprzeczenie tego, co brat Adam chciał osiągnąć. Osobiście już nie stosuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 05:22 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tadek11 z tymi wlkp.to jakaś aberacja, łącznie z nazwą. Dlaczego nie nazywasz je Ostrowskimi? Czyż byś chcial je latwiej sprzedać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 05:23 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tadek11 z tymi wlkp.to jakaś aberacja, łącznie z nazwą. Dlaczego nie nazywasz je Ostrowskimi? Czyż byś chcial je latwiej sprzedać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 14:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
tarczewski pisze:
Tadek11 z tymi wlkp.to jakaś aberacja, łącznie z nazwą. Dlaczego nie nazywasz je Ostrowskimi? Czyż byś chcial je latwiej sprzedać?

A dlaczego zadajesz to pytanie imiennie do mnie ? Chyba ja tego wątku na tym forum nie założyłem i na pewno nie mam takich uli na sprzedaż.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 14:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Młody jakiś na forum, to nie wie, co pisze..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 15:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tarczewski pisze:
Tadek11 z tymi wlkp.to jakaś aberacja, łącznie z nazwą. Dlaczego nie nazywasz je Ostrowskimi? Czyż byś chcial je latwiej sprzedać?

troche żal że mi polonistka zmarła w pierwszej klasie i odpuściłem sobie edukacje na tym etapie :mrgreen: aberracja, deliberować to strasznie trudne słowa :P zamiast nowej pary filców trzeba będzie kupić słownik :oops:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 17:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Drugi sezon moja pasieka będzie zimowac na 18-stkach i muszę przyznać, że rodziny osiągają zdecydowanie większą siłę niż wielkopolskie zwykłe, które też mam na drugiej pasiece.
Pozytyw tej ramki daje możliwość zimowania nie tylko silnych rodzin, które staramy się mieć, ale daje szanse tym słabszym a spokojnie wystarcza dla średniaków.
Zimowla na 2 korpusach to norma u mnie - cały górny jest pełny pokarmu, to wysokość 18 cm zasklepionego pokarmu w tej chwili, co sprawia, ze nawet jak by się im zachciało jeszcze czerwić to nie ma szans aby przejadły 15 kg z górnego korpusa. Pszczoły same decydują kiedy kończyć rozwój, bo w dolnym korpusie jeszcze tydzień temu miały 6-8 ramek pełnych czerwiu.
Mam tez rodzinki na 3 korpusach, górny pełny, środek w 70% - bo jest troche czerwiu krytego i na dole jest też do 8 ramek czerwiu. Sprawia to warunki do zimowania naprawdę silnych rodzin.

Druga sprawa to możliwość podziału karmienia. Rodziny które przyjeżdzają z nawłoci na początku września od razu dostały cały korpus przygotowanego wcześniej pokarmu oraz ok. 5 kg na zalanie dolnego (90% pasieki zimuje na 2 korpusach 18-stkowych). Jest to piekna sprawa jeśli mamy duża pasieke lub mało czasu.
Ameryki nie odkrywam, ale zauważam, że szykowanie rodzin do zimy, co zawsze jest najbardziej męczące - w przypadku niższej ramki daje wiele satysfakcji i bardzooooooooo ułatwia życie

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 18:38 - wt 
kudlaty pisze:
zamiast nowej pary filców trzeba będzie kupić słownik
Nie powiesz, że aż tak Cię, Tego, no. Nie przyznaj się żonie przypadkiem. Nauczycielki to wielki temat, wielu rzeczy potrafią nauczyć.
Szkoda nie jej tylko Twojego czekania w tym etapie. Rozwoju.


Na górę
  
 
Post: 23 września 2014, 19:14 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Oj, zabolało. Piszę na tablecie i o przeoczenie literki łatwo. Tak to bywa jak się nie ma argumentów to słoma adwersarzowi z butów wychodzi. Przepraszam Tadka11, że tylko Ciebie wymieniłem. Tak się składa, że czytałem tylko kilka postów, przypadek. Gospodaruję na typowych wielkopolskich od kilkudziesięciu lat a próbowałem po kilka sezonów na wynalazkach wielkopolsko- podobnych. Po powodzi w 1997r. miałem straty i chciałem wejść do zimy z jak największą ilością pszczół, więc kupowałem deklarowane ule wielkopolskie, wraz z pszczołami. Zakupiłem ponad 20 pni wielkopolsko -podobnych. od różnych pszczelarzy. Jeden, otwarcie powiedział, że ma ule na ramki 20x36cm. ale tyle nawywijał, że zapłaciłem nie za ule a za słowa. Wszystkie te ule, spaliłem po 2-3 sezonach. Teraz przeczytałem, pozostałe posty i widzę, że te niby wielkopolskie to problemy. Myślę, po co Wy wszyscy tak strasznie się męczycie, przerabiając coś co można tylko spieprzyć. W tym sezonie, nie najlepszym uzyskałem z rzepaku ponad 40kg średnio z ula miodu, nie licząc weselnych i 2 uli wspomagających, później było dużo gorzej, ale to inny temat. Wasz cyrk i wasze małpy. Ale, młodzi naczytają się Waszych postów, nawiążą kontakty. Wy na chwalicie, bo nie wypada przyznać, że worek podarty, włożą pracę i pieniądze i będzie kicha. Bo w żadnym sklepie ramek do Waszych wynalazków pszczelarz nie kupi a to duży kłopot, czy się nad tym zastanawiacie? Sprzedacie albo będziecie się męczyli do końca. Mam swoje doświadczenie i wiem, że nie wszystko wypada pszczelarzowi. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 20:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
tarczewski, po pierwsze jesteś nowy - przedstaw się i powiedz jaką ilością uli gospodarzysz i czy z tego zyjesz. To się przyda, bo inaczej się wtedy patrzy i mysli.

2 dni temu rozmawialem z pszczelarzem, który ma ponad 400 rodzin na ramce "deutsch normal" zaczynał na niej 20 lat temu i jej nie zmieni.
Ona ma 22 cm wysokosci i 37 cm szerokosci.
Wydajnosc ma bardzo dobra.
Powiedz przy tych 40 kg czy kregoslup nie bolał przy tych korpusach?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 20:36 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
To jest ramka prawie jak Ostrowskiej, już raz przy zakupie w hurtowni zaszła pomyłka i dostałem jedną paczkę. Zorientowałem się dopiero jak wtapiałem węzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 21:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego tarczewski przedstaw argumenty, inaczej Twoje niepowodzenia to tylko nieumiejętność gospodarowania. Wtedy pomyśl, co robisz źle a później dopiero krytykuj.

Podaj jakikolwiek argument na rzecz ramki wielkopolskiej - obalę wszystko.. Tylko nie pisz, że czegoś nie da się kupić. Ja w pasiece wszystko robię sam, więc tą kwestię omiń, bo ekonomicznie patrząc Twoje zakupy też gorzej wypadają.

PS - ja sprzedaję standardowe wielkopolskie, kupiłem w tym sezonie, może chcesz kupić??

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2014, 22:01 - wt 
adamjaku pisze:
Podaj jakikolwiek argument na rzecz ramki wielkopolskiej - obalę wszystko..

Za, czy przeciw ?


Na górę
  
 
Post: 23 września 2014, 22:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
tarczewski zastanawiam się dlaczego w ogóle piszesz w tym wątku , jeżeli nasz ul wg Ciebie jest nic nie wart i próbujesz nam narzucić swój pogląd ?
Jakoś wymówka ,że to dla dobra młodych adeptów pszczelarstwa - jako przestroga , nie bardzo mi się chce wierzyć. Jak to mówią dobrymi intencjami i piekło jest wybrukowane. Przecież jak ktoś się zdecyduje na taką ramkę to dokonuje świadomego wyboru , że tej ramki nie kupi u Łysonia i musi ją zrobić sobie sam , albo na wymiar zamówić w stolarni.
Każdy z nas decydując się na nią dokonał świadomego wyboru i kierował się swoimi argumentami. Ja hodowałem przez ponad 20 lat na ramkach Ostrowskiej , a więc trochę wyższej i doszedłem do wniosku że jednak skrócenie jej do 18 cm , będzie u mnie dobrym rozwiązaniem , zresztą i tak stosowałem wcześniej do uli Ostrowskiej nadstawki o wysokości 16 cm, które też sobie sam robiłem. Przy większej liczbie uli bardzo istotna jest waga korpusu. Ja bym w życiu nie kupił teraz ula wielkopolskiego i z tego jestem zadowolony , chociaż na pewno wymaga prowadzenia w nim hodowli inaczej niż w wielkopolskim. Ty możesz mieć inne zdanie i jak sam powiedziałeś Twój cyrk Twoje małpy
A w kwestii poglądów to albo jest pluralizm albo zamordyzm.
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 11:58 - czw 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Postaram się Was zadowolić:
adidar tu masz rację:
adidar pisze:
tarczewski, po pierwsze jesteś nowy - przedstaw się i powiedz jaką ilością uli gospodarzysz i czy z tego zyjesz. To się przyda, bo inaczej się wtedy patrzy i mysli.
2 dni temu rozmawialem z pszczelarzem, który ma ponad 400 rodzin na ramce "deutsch normal" zaczynał na niej 20 lat temu i jej nie zmieni.
Ona ma 22 cm wysokosci i 37 cm szerokosci. Wydajnosc ma bardzo dobra. Powiedz przy tych 40 kg czy kregoslup nie bolał przy tych korpusach?

Obecnie zmniejszam i mam więcej uli niż 70, nie żyję z pszczółek, ale to istotny zastrzyk finansowy- jestem z racji zawodu troszkę wcześniejszym emerytem, choć jeszcze dorabiam w administracji państwowej.
adamjaku pisze:
Kolego tarczewski przedstaw argumenty, inaczej Twoje niepowodzenia to tylko nieumiejętność gospodarowania. Wtedy pomyśl, co robisz źle a później dopiero krytykuj.
Podaj jakikolwiek argument na rzecz ramki wielkopolskiej - obalę wszystko.. Tylko nie pisz, że czegoś nie da się kupić. Ja w pasiece wszystko robię sam, więc tą kwestię omiń, bo ekonomicznie patrząc Twoje zakupy też gorzej wypadają.
PS - ja sprzedaję standardowe wielkopolskie, kupiłem w tym sezonie, może chcesz kupić??

Podaj jakikolwiek argument na rzecz ramki wielkopolskiej - obalę wszystko. Czy to nie arogancja? czy przypadkiem nie chodziło Ci o 0.5l? Czytam Twoje posty, przyznam, że są ok.
Argumenty: Żaden, poważny producent nie bawi się w majsterkowicza. Na refundacje mamy typowe ule, po za tym, nie ma chętnych do kupowania. Są tylko chętni do sprzedania swoich cudów wyprodukowanych w stodole lub innej drewutni, za jak największe pieniądze a że ktoś będzie miał kłopot, tym gorzej dla niego. Ponad 90% pszczelarzy zawodowych ma typowe ule.Zaosia Samosia z Ciebie, ale zastanów się czy każdy ma warunki i musi być stolarzem nic Ci nie ujmując. Ja, mam stolarnie, ale co z tego. Na moje zakupy nie patrz i do kieszeni nie zaglądaj. Jak sprzedajesz, oryginalne poliuretany, styropiany albo ule Tumidajewicza z higieniczną dennicą chętnie odkupię, na prezent.
Tadek11: no cóż ramki skrócone do 16 cm i 18 cm, ule Ostrowskiej i pewnie jeszcze inne Człowieku, jesteś alfą i omegą, ale czy masz czas na pszczoły? Pszczelarz, to kiedyś brzmiało dumnie. Dzisiaj, często nie ma czym, się chwalić. Każdy ma prawo, dostosowywać ule do swoich indywidualnych potrzeb (np. zdrowotnych), ja tego nie potępiam, rób sobie co chcesz , ale nie wmawiaj, innym , że to co dla Ciebie dobre, jest dobre dla wszystkich, bo to nie prawda. Życzę sukcesów. Pszczelarstwo to ciężka praca, ale też piękne przeżycia i trzeba na naszą miłość do pszczół trochę szerzej spojrzeć. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 12:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
tarczewski pisze:
Argumenty: Żaden, poważny producent nie bawi się w majsterkowicza.


Jak sądziłem, nic pszczelarskiego i związanego z gospodarzeniem. Więc z mojej strony nie ma arogancji, z Twoje argumentów.

PS. To ja Ci powiem jeden, jedyny jak właśnie wymyśliłem, całkiem namacalny i policzalny.. w Wielkopolskich jest mniejsza ilość ramek. W standardowym ulu WLKP jest 30 a u nas najmniej 40.. Tego niestety nie obalę, a w tej chwili zastanawiam się, gdzie układać woszczynę.

Co do "oryginalnych" poliuretanów - kto takie robi? Czyje są oryginalne, bo producentów na pewno mamy najmarniej 3 sprzedających swoje ule. Być może za rok/dwa będę kolejnym.. tylko jeden liczący się producent form na rynku działa (tutaj mogę się mylić, ale znalazłem tylko jednego) a za terminowość Tumidajewicza (Łysonia również) to ja szczerze dziękuję.. Dlatego co roku wzbogacam moją mikro stolarnię w nowe sprzęty. Za kupioną w tym roku frezarkę zamówiłbym 30-40 poliuretanów z dotacji, w zeszłym roku za heblarkę nieco mniej. Tutaj nie kwestia Zosi, tylko kwestia tego co się dostaje, terminów i nie oszukujmy się - ekonomii.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 17:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Ta ramka 18-stka tez nie jest idealna, bo takiej nie ma. NA kazdym systemie jak się człowiek nauczy to idzie zebrać miód i jesli ta srednia z ula jakiegokolwiek mamy w takim roku jak ten daje ponad 15 kg to jest dobrze, natomiast w roku normalnym jak np. poprzedni nie powinno być mniej jak 45 kg.
To są tylko moje argumenty na to czy ul się nadaje.
Kierunek zrobiłem dobry - zrezygnowałem z duzych cięzkich ramek na rzecz ramki niższej. Zobaczymy jeszcze czy szerokość nie zmieni się bardziej na rzecz Langstrotha.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 18:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja zakupiłem w tym roku poliuretanowe dadanty 1/2 dla porównania. Zobaczymy. To tyle, jeśli chodzi o uniwersalność.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 19:53 - czw 
Panowie. Przyglądam się tym skrócaniem ramek bo sam skróciłem Wpol do 14 cm. Z jakiego powodu to wiecie. I po roku (może mało)doświadczeń
uważam, że zrobiłem to o co mnie chodziło.


Na górę
  
 
Post: 25 września 2014, 20:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Jeśli chciałeś skrócić i skrociłeś,to naprawdę zrobiłeś to o co ci chodziło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 21:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Kolego tarczewski , dobrze że nie odmawiasz nam prawa do hodowania pszczół na stosowanej przez nas ramce- to już duży plus.Obrazek Masz swoje doświadczenia i upodobania hodowlane i Ci one pasują i tak robisz jak chcesz i masz do tego prawo. My też chcemy robić tak jak nam wygodniej , lżejsze korpusy , możliwość zrobienia sobie we własnym zakresie pewnych prac i też chcemy się na jakimś forum wymieniać swoimi doświadczeniami z tą ramką. A Ty w imię dochodzenia do "prawdy absolutnej pszczelarskiej" twierdzisz że powinniśmy porzucić nasze próby i stosować tylko przyjęte już wzorce uli które można kupić w hurtowniach i jak to napisałeś , że nasze próby to " worek podarty" i nie chcemy się do tego przyznać. Dlaczego tak piszesz ? jak dalej twierdzisz że nie odmawiasz nam gospodarowania jak chcemy - to jakiś absurd. Jak by ludzie nie eksperymentowali to świat i nauka by stanęła w miejscu. Nie martw się tak o młodych adeptów i zawodowców prowadzących 400 pniowe pasieki , oni maja głowy na karku i na pewno wybiorą właściwie ule i takie do których dokupią wszystkie potrzebne akcesoria.
Pozdrawiam
Tadek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 21:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
kolopik pisze:
Panowie. Przyglądam się tym skrócaniem ramek bo sam skróciłem Wpol do 14 cm. Z jakiego powodu to wiecie. I po roku (może mało)doświadczeń
uważam, że zrobiłem to o co mnie chodziło.

Ramka o wysokości 14 cm to prawie jak w ulach Apipolu.
Zobacz jak jeden z hodowców na takich ulach gospodaruje.
https://www.youtube.com/watch?v=rMvuaWY ... J7Fa8P2KWg
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 22:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Tadek 11, szkoda, że nie było wtedy lepszych kamer - bo ten filmik to kopalnia wiedzy i jeszcze lepiej by się to oglądało :D

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2014, 23:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adidar,
ten gosciu miał miejscówke niedaleko mnie tj ok 6km, poznałem po widokach jakie miał za sobą żeby było ciekawiej własnie tam chciałem kiedyś postawić pszczoły, sąsiadom mówiłem że mam łagodne pszczoły a oni mi na to że jeden już tu trzymał i wytrzymać się z nimi nie dało... tak więc odpusciłem :cry:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 08:48 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
emka24 pisze:
Jeśli chciałeś skrócić i skrociłeś,to naprawdę zrobiłeś to o co ci chodziło.



Nie można się z tym stwierdzeniem nie zgodzić :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 10:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
adidar pisze:
Tadek 11, szkoda, że nie było wtedy lepszych kamer - bo ten filmik to kopalnia wiedzy i jeszcze lepiej by się to oglądało :D

Zgadza się , jest to rzeczywiście kopalnia wiedzy dla pszczelarzy gospodarujących na niskiej ramce.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 10:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Panowie, żeby było trochę bardziej merytorycznie.

Napiszcie jak wykonujecie przeglądy np: w okolicach końca maja.
Zakładam, że jest wtedy gniazdo na 2-3 korpusach i miodnia na 2-3 korpusach.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 14:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
CYNIG, koncem maja to macierzaki mają już nowe matki szykujace się lub będące po locie weselnym.
Tworzenie odkładów na początku maja ( lub końcem kwietnia) przeprowadzam przez zabranie dolnego korpusa gniazdowego ze starą (1 roczną matką :) ) a macierzak dostaje korpus suszu i matecznik lub matkę.
2 nadstawki nad kratą są zalewane, jedna jest już prawie pełna. Zabranie matki i młodego czerwiu powoduje, że więcej pszczoły przystępuje do pracy i ten korpus gniazdowy nowy tez jest zalewany.

Nowe odkłady od razu dostają na innym miejscu korpus węzy na górę. Po ok. 2 tyg czyli pod koniec maja dostają nadstawkę nad kratę.
To tyle z manewrów. Operuje się całymi korpusami na bazie zaglądniecia w 2-3 środkowe ramki z górnego korpusu lub przez podniesienie korpusa górnego z gniazda i sprawdzeniu stanu rrojowego lub roboczego.
Generalnie w pierwszym tygodniu rzepaku trzeba zrobic odklad bo rodziny te są w wiekszej sile.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 14:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jasne, chodziło mi o typowe przeglądy przeciwrojowe.

Sam gospodaruję na pełnej wlkp ale w sezonie dodaję do gniazda dodatkowo 1 korpus 1/2wlkp.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 14:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
CYNIG pisze:
jasne, chodziło mi o typowe przeglądy przeciwrojowe.

Sam gospodaruję na pełnej wlkp ale w sezonie dodaję do gniazda dodatkowo 1 korpus 1/2wlkp.

Możesz coś więcej napisać tj. kiedy dodajesz, kiedy zabierasz itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 14:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
pastaga, zobacz gospodarkę opisaną przez Bogdana, tutaj nie chcę śmiecić kolegom w ich wątku.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 15:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
Racja, poszukam tamtego tematu. Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 15:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja ciągle walczę z odbudową ramek i gospodarki jeszcze nie wypracowałem..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 20:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
CYNIG, ja dzieki tej ramce mając tyle samo czasu co zawsze moge mieć pasiekę nie 30 rodzin lecz 60.
Oczywiscie wszystko trzeba miec przygotowane juz w zimie.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 20:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
adidar, tylko staram się dociec z czego to wynika. Czyli w jakiej czynności bardziej czasooszczędne jest gniazdo na 2 korpusach 18cm w stosunku di 1 korpusu wlkp z czasowo dodawanym półkorpusem.

Coś tam zazimowałem dla własnej próby na samych półkorpusach. Może coś mi się wyjaśni.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 21:01 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
adidar pisze:
CYNIG, ja dzieki tej ramce mając tyle samo czasu co zawsze moge mieć pasiekę nie 30 rodzin lecz 60.
Oczywiscie wszystko trzeba miec przygotowane juz w zimie.




Też w tym sezonie czytając Wasze posty zrobiłem taki jeden ul na ramę 18 - tkę i jakoś mnie nie przekonuje że to mniej pracy w porównaniu do moich 23 cm. Żeby utrzymać taką siłę rodzin i miejsca na miód musiałbym zamiast trzech korpusów używać cztery, a to więcej pracy. Nie wspomnę że nie można kupić nic co potrzebne, ramki, podkarmiaczki ramkowe, węzę, izolatory do poddawania matek i td., więc jesienią zlikwidowałem ten ulik i pozostaje na razie przy swoim.Myślę że jeśli ktoś zaczął na jakimś typie ula gospodarkę to później ciężko się przestawić na inny typ, to moje zdanie i tak jest u mnie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 21:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja mam pszczoły 4 lata.. i 4 typy uli przerobione :)

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 21:54 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Podziwiam kolegę. Ja mam pierwsze które wybrałem na początku ale przeszedłem próbę w Wlkp leżaku,Wlkp stojaku, Wp stojaku no i ta 18 - tka.Wszystkie poza jednym Wlkp stojaku którego nie zdążyłem jeszcze przesiedlić polikwidowałem i zostałem na Ostrowskiej. Mam jeszcze zamiar popróbować Langstrotha 3/4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 21:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
maderm, jak już będziesz testował to spróbuj w układzie wlkp 1korpus + 3xpółkorpus.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 21:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
maderm, ja mam od początku ramkę wlkp zwykła i na takiej gospodarze do dziś - bo na 18-stkę jest łatwiej wyjść ze zwykłej wlkp. Z tego powodu mogę porównywać, a Kolega się ośmiesza oceniając dany typ ul na podstawie posiadania 1 szt w 1 sezonie.

Ja 2 lata temu miałem zrobionych kilka odkładów na 18-tkach - przezimowały najlepiej i najszybciej doszły do siły - zrobiłem z nich po 2 następne odkłady w zeszłym roku i wybrałem po 30 kg miodu - pomimo odrobienia 2 korpusów węzy.
W tym roku miałem na wiosnę 30 rodzin na tej ramce i 15 na zwykłej wlkp.
Z tej mieszanki mogłem zrobić od razu 20 silnych nowych rodzin zbierających miód. Niestety pogoda skutecznie przekreślała ten aspekt miodowy.
W zeszłym roku uczyłem się tej ramki szczególnie i przyzwyczajenie typowego grzebania w ulu i oglądania każdej ramki mnie wkurzało, bo tych ramek w gnieździe 20 zamiast 10 jak w zwykłym wlkp.

W tym roku każdy wgląd do gniazda polegał na: wyjęciu 3 środkowych ramek w górnym korpusie oraz przechyleniu dolnego korpusa na dennicy zeby ocenic jak przebiega praca- czy nie ma mateczników, miseczek itd.
Wyznacznikiem jest też ramka pracy która pokazuje siłę rodziny - im szybciej budują tym szybciej wejdą w nastrój rojowy. Więc tu mamy 3 informacje przy 1 przeglądzie. Przeglądy robiłem 2-3 razy w miesiącach letnich, na wiosnę co tydzień.
PLusem niezmiernym jest to, że w tym roku od 10 kwietnia pszczoły zbierały mi miód - bo 2 korpusy gniazdowe były pełne od pszczoły i od czerwiu - byłem nawet niejednokrotnie zaskoczony i spóźniony z dodaniem nadstawek.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 22:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
maderm pisze:
Mam jeszcze zamiar popróbować Langstrotha 3/4
Ten typ ula ma tylko jedną wadę trzeba robić silne odkłady aby było co zimować a w następnym sezonie coś wywirować reszta to same plusy a najważniejsze jest to że są prawie bezobsługowe , prawie :oczko:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2014, 22:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
wiesiek33, polemizowałbym z tym silne odkłady - zobacz jakie robi pewien duży pszczelarz

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji