FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 05 czerwca 2024, 14:59 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 grudnia 2010, 15:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam


Odnosnie do pasta typersa chcialbym dolaczyc kilka zdjec tej prostej dennicy universalnej.
Na jednym ze ze zdjec widac dokladnie z ilu czesci sklada sie dennica, wszystkie elementy wykonane sa z solidnych desek sosnowych, a szczegulnie boki wykonanae sa z Modrzewia, drewno to nie ma tendencji do naciagania wilgoci, i tym samym nadaje sie szczegulnie na elementy nosne dennicy majace kontakt z podlorzem, specjalne wyfrezowanie zmniejsza kontakt z podlorzem na kturym stoi, co dodatkowo przedlurza zywotnosc calej dennicy.
Przy odpowiedniej konserwacji i znajac specyfike tego drewna, smialbym twierdzic ze dennica ta nie tylko wyczyma 20 lat ale nawet 50 !!!!!!!!!!........... dla poruwnania mam w warstacie dennice kturj elementy nosne boczne deski wykonane sa z Modrzewia,a ma ona w tej chwili conajmniej 57 lat, i bes problemu mozna ja jeszcze urzywac w pasiece nastepne 50 latek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..............
Sama prostota wykonania, grubosc desek, wybur odpowiednich materialuw przemawia za tym zeby taka a nie inna dennice wprowadzic do naszych pasiek, szczegulnie Pszczelarze zawodowi powinni dostrzec pozytywne walory tej dennicy.

Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2010, 12:10 - wt 

Rejestracja: 27 lutego 2008, 22:08 - śr
Posty: 33
Lokalizacja: Grudziądz
Witam!
Ja mam pytanie natury technicznej.
Otórz widzę , że Panowie operują specjalnym wiertłem z gniazdownicą, bądź samą gniazdownica służącą do wykonywania zagłębienia pod główkę wkrętu.
W wielu sklepach szukałem owego wiertła lub samej gniazdownicy (może fachowo nazywa się to inaczej) lecz nie znalazłem go w sprzedaży.
Jeżeli w swej uprzejmości mogliby Państwo naprowadzić mnie na odpowiedniego dystrybutora bądź zgodzić się zakupić dla mnie odpowiednie narzędzie jeśli nie jet dostępne w Polsce (oczywiście za wynagrodzeniem) będe wielce zobowiązany.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2010, 13:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
A zwykle wiertlo pod konfirmaty by nie starczylo?
Takie jak to:
http://www.narzedzia4u.pl/index.php?p13 ... rto-60h896


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2010, 16:39 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Takie wiertło z pogłębiaczem kupi Pan w sklepie NETTO na stoisku z narzędziami firmy wolfkraft.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2010, 18:24 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Przepraszam za pomyłkę - chodzi oczywiście o NOMI.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2010, 20:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Szkuner pisze:
Witam!
Ja mam pytanie natury technicznej.
Otórz widzę , że Panowie operują specjalnym wiertłem z gniazdownicą, bądź samą gniazdownica służącą do wykonywania zagłębienia pod główkę wkrętu.
W wielu sklepach szukałem owego wiertła lub samej gniazdownicy (może fachowo nazywa się to inaczej) lecz nie znalazłem go w sprzedaży.
Jeżeli w swej uprzejmości mogliby Państwo naprowadzić mnie na odpowiedniego dystrybutora bądź zgodzić się zakupić dla mnie odpowiednie narzędzie jeśli nie jet dostępne w Polsce (oczywiście za wynagrodzeniem) będe wielce zobowiązany.
Pozdrawiam!


Witam


No wlasnie ja urzywam cos takiego, zestaw od 4,5,6,8,10 kosztuje okolo 21 euro gdzies 85zl.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2010, 15:48 - pn 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
Przyglądam się dennicy i mam pytanie dotyczące usuwania zanieczyszczeń przez pszczoły. Ten mostek który wchodzi pod ramki powoduje, że siatka znajduje się poniżej wylotka. Czy nie będzie to problemem dla pszczół przy usuwaniu śmieci i martwych pszczół?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2010, 18:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
hwafel pisze:
Przyglądam się dennicy i mam pytanie dotyczące usuwania zanieczyszczeń przez pszczoły. Ten mostek który wchodzi pod ramki powoduje, że siatka znajduje się poniżej wylotka. Czy nie będzie to problemem dla pszczół przy usuwaniu śmieci i martwych pszczół?



Witam


Ta skosna listwa jest ruchoma i wkladana jest dopiero na wiosne tak w polowie kwietnia i zostaje do konca sierpnia, tylko w czasie intensywnych lotuw pszczul co pomaga im wchodzenie doslownie miedzy uliczki ramkowe i skraca czas pracy zbieraczek kture moga w tym samym dniu wykonac ze dwa do trzech lotuw wiecej nisz w konwencjonalnej dennicy.Na forum bylo jusz wiele razy pisane na ten temat ale jak bys nic nie znalazl to
patcz na mojej stronie internetowej w rozdziale "Warstadt Pszczelarza tma mozesz poczytac o szczgulach tej listwy skosnej.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2010, 13:58 - wt 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
Krzysztof K pisze:
skraca czas pracy zbieraczek kture moga w tym samym dniu wykonac ze dwa do trzech lotuw wiecej

Czy możesz powiedzieć coś więcej nt metodologii badań, które doprowadziły do tego stwierdzenia? Znakowałeś pszczoły?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2010, 14:16 - wt 
Może ja odpowiem, bo coś wiem na ten temat.

Tak Krzysiek znakował pszczoły, okazało się również że pszczoły w 90% wlatują do ula dokładnie w tym samym miejscu z którego wyleciały :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 15:44 - śr 
A ja mam pytanie ,jeżeli chodzi o węzę przy takich wymiarach ramki. Z jakiej węzy trzeba skorzystać bo chyba będą odpady. Szukałem węzy aby cokolwiek dopasować ,ale niestety żaden wymiar mi nie pasuje. Chyba ,że coś przeoczyłem. :czatownik:
Ramka 360x160 ? Jaką węzę należy dopasować :!: :!:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 16:51 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Marek najlepiej daj wosk fachowcowi co robi wezę i wymiary ramki i co zrobi dokładnie i nie bendziesz musiał obcinać. Nawet ile tej wezy ma byc sztuk albo ile kila. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 21:40 - śr 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Najbliżej to węza wielkopolska na pół, resztę dobudują
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 19:20 - wt 
Ulik na ramkę do ula "Universal" lub "Langstroth" :odkładowy, do hodowli matek oraz transportu na duże odległości.

Na zdjęciach prototyp ula odkładowego wykonanego z płyty OSB. W jednym uliku mieści się dwa odkłady po 6 ramek do ula" Universal" ( 360 x 159 mm) lub dwa odkłady po 5 ramek na ramkę Langstrotha o wysokości 159 mm. Ulik prosty w konstrukcji a jednocześnie wytrzymały, myślę że kilkanaście sezonów bez najmniejszych problemów może być użytkowany. Zaletą dodatkową jest możliwość piętrowania tych uli na pasieczysku co znacznie zmniejsza "zapotrzebowanie" na miejsce potrzebne do hodowli odkładów.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 14:47 - śr 
Witam.

A tu krótki filmik o uliku http://www.youtube.com/watch?v=dz66z8NJyfI

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 16:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Wszystko fajnie, pięknie i pomysł chwalebny. Tylko mnie zastanawia jedna myślę że bardzo ważna sprawa. Mianowicie zastosowanie kraty odgrodowej. O ile w pionie do ula WZ/WP/dadanta jest to do zrobienia o tyle w poziomie przy konfiguracji korpusowej raczej nie. Przyczyny upatruję w przekroju ula który nie jest kwadratem (wcześniej wspominał o tym kol Paraglider) Wiadomo - można się bawić w poszerzone beleczki ramek itp. aczkolwiek myślę że kraty nic nie zastąpi i patrząc pod takim kątem należałoby też uwzględnić "kompatybilność" ula z rozmiarówką krat dostępnych na rynku jak i zresztą całego oprzyrządowania (daszek dennicę czy ramkę każdy jest w stanie dopasować i wykonać krata-hmm trochę ciężko). Przyglądając się staraniom kolegów widać że konstrukcja jest w dużej mierze przemyślana i elastyczna ale myślę że warto zastanowić się nad kwestią elementów których pszczelarz nie jest sam w stanie wykonać lub jest je skrajnie trudno zrobić a tym samym trzeba kupić.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 19:29 - wt 

Rejestracja: 27 stycznia 2011, 16:08 - czw
Posty: 6
Lokalizacja: Śląsk
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Moje doświadczenie jest niewielkie, bo niecały sezon, ale chciałem się podzielić moimi przemyśleniami i odczuciami. Ogólnie gratuluje koncepcji i sposobu wykonania ula Universal.
Mam jednak pewne spostrzeżenia odnośnie dennicy:
- czy powierzchnia siatki nie jest za mała, jednak spora część dennicy to deska, czy nie ograniczy to walki z warozą?
- w poprzedniej wersji dennicy wykonywanej przez Krzysztofa K. cała rama z siatką wyjeżdżała z dennicy co ułatwiało usunięcie osypu i wyczyszczenie dennicy bez podnoszenie korpusów, czy brak tego nie uważacie za minus?
Podobnie jak Paraglider myślę, że ciekawe byłoby robienie korpusów kwadratowych na 10 ramek, wtedy powierzchnia dwóch korpusów to optymalne około 100 dcm2 na gniazdo.
Jeżeli chodzi o pytanie Psepscółka o krate odgrodową do typowej wielkości korpusu Universala, to chyba powinna pasować krata z wielkopolskiego 12 ramkowego lub Dadanta, tak mi się wydaje.
No i najważniejsze - nie padło konkretne sformułowanie, czy macie zamiar ten ul produkować na sprzedaż, a jeżeli tak to w jakiej cenie?
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 20:11 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Langstroth kwadratowy. :?:
Musiałby mieć 12 ramek.
A Dadant 12-to ramkowy nie jest uniwersalny jak każdy inny ul, ponieważ ramka LS w niego nie wejdzie :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 21:21 - wt 
Czy siatka jest wystarczająca? Siatka pokrywa znaczną powierzchnie ramek w ich środkowej części, a więc tam gdzie znajduje się największe skupienie czerwiu, a więc tam gdzie najłatwiej znaleźć warrozę. Tylko moim zdaniem skuteczna walka z warrozą to odpowiednio przeprowadzone zabiegi, siatka to tylko mały dodatek. W przeciwnym razie ule z dennicą bez siatki powinny mieć znacznie większe problemy z warrozą a tak nie jest ( wiem to z własnego doświadczenia). Zasadniczą rolą siatki w naszej dennicy jest dobra wentylacja w ulu.

Co do wyciągania ram z siatką w celu czyszczenia dennic, powiem tak, siatka daje gwarancje że podczas zimowli w ulu jest sucho a więc osyp jest również pozbawiony pleśni suchy (lekki). Często jest tak że zanim przystąpimy do czyszczenia dennicy jest ona już wyczyszczona przez pszczoły. Prostota dennicy sprawia że jest ona bardzo trwała, tam nie ma co się zepsuć, a co więcej jest bardzo łatwa do wykonania składa się dosłownie z kilku elementów. Dennice z wyjmowanymi szufladami z siatką mają o wiele więcej elementów które znacznie szybciej mogą ulec uszkodzeniu.

Kraty odgrodowe do ula "Universal" mają wymiar standardowy, fakt że jest to standardem w około 80% świata w Polsce niestety wymiar ula Langstrotha 10-cio ramkowego jest mniej powszechny, jednak myślę że szybko się to zmieni.

Jeśli chodzi o sprzedaż i produkcję to pytanie bardziej do Krzyśka, w tej chwili mam pasiekę 150 pniową z zamiarem stopniowego powiększania, a więc myślę że na produkcję uli będzie coraz mniej czasu :(


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 21:33 - wt 

Rejestracja: 27 stycznia 2011, 16:08 - czw
Posty: 6
Lokalizacja: Śląsk
polbart pisze:
Langstroth kwadratowy. :?:
Musiałby mieć 12 ramek.
A Dadant 12-to ramkowy nie jest uniwersalny jak każdy inny ul, ponieważ ramka LS w niego nie wejdzie :leży_uśmiech:


Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o korpus na 10 ramek proponowanych do tego ula czyli 360x159.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2011, 22:42 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
olko7 pisze:
polbart pisze:
Langstroth kwadratowy. :?:
Musiałby mieć 12 ramek.
A Dadant 12-to ramkowy nie jest uniwersalny jak każdy inny ul, ponieważ ramka LS w niego nie wejdzie :leży_uśmiech:


Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o korpus na 10 ramek proponowanych do tego ula czyli 360x159.


Moja wina. Przepraszam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2011, 22:49 - sob 
Witam.

Jeszcze nie tak dawno ul Universal był w fazie wykonywania a już pierwszy odkład zaczyna w nim pracować :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 10:40 - ndz 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
typers, ul prezentuje się wysmienicie :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2011, 15:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Jak wiadomo razem z typersem zbudowalismy ul o nazwie "Universal" do kturego pasuja ramki o wszelakich wymiarach.
Aktualnie w mojej pasiece przydomowej staoja ule Universale w kturych znajaduja sie ramki 1/3 Lankstrotha o wysokisci 16cm.
Rodzina w przedstawionym ulu na zdjeciach stoi w tej chwili na dwuch korpusach o ramce wysokosci 16cm co odpowiada wysokosci durzej ramki Dadanta o wysokosci 30cm.
W ulu takim operuje sie calymi korpusami, chcac zrobic odklad zabueramy cyly korpus z czerwiem w rurznym wieku, nawet nie zwracamy uwagi gdzie znajduje sie matka, jesli ja zabierzemy wraz zgurnym korpusem, to macierzak zalorzy sobie matreczniki ratunkowe i jest po sprawie, mamy dwie rodziny pszczele na kture na gure stawiamy kolejn korpusik z weza, i w ten sposub powstaja po krutkim czasie pelnowartosciowe rodziny pszczele kture sa w stanie dac jeszcze conajmniej po 20kg miodu spadziowego w lipcu.

W rodzinie przedstawionej na zdjeciu zabralem 10 kwietnia caly czerw, a pszczoly wraz z matka zostaly strzebane na nowe ubiegloroczne ramki z suszem, w tej chwili rodzinaka ta posiada 20 ramek gniazdowych o wysokosci 16cm, i za krata odgrodowa nazbierala jusz 20kg miodu mniszkowego wielokwiatowego, bes jakiejkolwiek wedruwki!!!!!!!.....

W tym wypadku widac do czego sa zdolne pszczoly jesli sie je pozbawi calkowicie czerwiu i tym samym zabiera sie kompletna waroze!!!!!!!!......., rodziny takie sa zdrowe i rozmnarzaja sie w piorunowym tempie bes jakiegokkolwiek nacisku warozy na rzycie w
ulu.
Jak narazie jest porzytek, i zapowiada sie niezly wziatek ze spadzi, mozna bedzie liczyc do konca sezonu jeszcze na 2 pulnadstawki pelne miodu czyl srednio z pnia w pasiece stacjinarnej bedzie 60kg :oczko:

Pozdrowiemnia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 19:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Pieknie tylko pozazdroscic.A u mnie partyzanckie metody,dalo po 20 kilo z ula miod gesty -podobno 13 procent wody.I dalo rojki i odklady razem z 11 narobilo mi sie ponad 40 sztuk na korpusach i w ulach 4 ramkowych.
Jedno pytanie znasz sposob hodowli na korpusowych ulach z 2 kratami odgrodowymi poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 18:01 - ndz 
bardzo przystojny ten ul :zeby: :brawo:

są w sprzedaży i jaki koszt ? :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 19 czerwca 2011, 18:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
basko pisze:
bardzo przystojny ten ul :zeby: :brawo:

są w sprzedaży i jaki koszt ? :mrgreen:


Witam


Polski rynek zaopatruje w ule Universale typers tagrze mozna sie do niego zglosic :oczko:

Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 18:37 - ndz 
Krzysztof K pisze:
Polski rynek zaopatruje w ule Universale typers


nie znalazłem w ofercie, do której link ma w stopce, więc pytam w temacie :oczko:

ul tego typu się mi podoba ( choć niewiele wiem, jak zimują pszczoły w nieocieplonych ulach ), interesuje mnie koszt takiego kompletu :roll:


Na górę
  
 
Post: 19 czerwca 2011, 18:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
basko pisze:
Krzysztof K pisze:
Polski rynek zaopatruje w ule Universale typers


nie znalazłem w ofercie, do której link ma w stopce, więc pytam w temacie :oczko:

ul tego typu się mi podoba ( choć niewiele wiem, jak zimują pszczoły w nieocieplonych ulach ), interesuje mnie koszt takiego kompletu :roll:



Witam


Jesli chodzi o zimowle to ladnie zimuja na dwuch korpusach 16cm, a czy ul ocieplony czy nie to niegra wiekszej roli, wazne ze dennica osiatkowana i odpowiednia wentylacja, ja zimuja na wysokosci 850npm i mam naprawde ostre zimy i wiatry halne, rodziny caly rok na otwartych dennicach, zdrowe i miodne.
Jesli chodzi o koszt takiego ula to u mnie bes ramek 4 korpusy dennica i daszek kosztuje 300zl, wiem ze to drogo jak na polskie warunki ale ja daje 25lat gwarancji na taki ulik, chyba ze go czolgiem przejedziesz to wtedy traci gwarancje :oczko:
Dlatego odsylam do typersa, prosze napisac na PW i zapytac o cene w Polsce
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 czerwca 2011, 18:03 - czw 
Krzysztof K pisze:
Witam

Jak wiadomo razem z typersem zbudowalismy ul o nazwie "Universal" do kturego pasuja ramki o wszelakich wymiarach.
Aktualnie w mojej pasiece przydomowej staoja ule Universale w kturych znajaduja sie ramki 1/3 Lankstrotha o wysokisci 16cm.
Rodzina w przedstawionym ulu na zdjeciach stoi w tej chwili na dwuch korpusach o ramce wysokosci 16cm co odpowiada wysokosci durzej ramki Dadanta o wysokosci 30cm.
W ulu takim operuje sie calymi korpusami, chcac zrobic odklad zabueramy cyly korpus z czerwiem w rurznym wieku, nawet nie zwracamy uwagi gdzie znajduje sie matka, jesli ja zabierzemy wraz zgurnym korpusem, to macierzak zalorzy sobie matreczniki ratunkowe i jest po sprawie, mamy dwie rodziny pszczele na kture na gure stawiamy kolejn korpusik z weza, i w ten sposub powstaja po krutkim czasie pelnowartosciowe rodziny pszczele kture sa w stanie dac jeszcze conajmniej po 20kg miodu spadziowego w lipcu.

W rodzinie przedstawionej na zdjeciu zabralem 10 kwietnia caly czerw, a pszczoly wraz z matka zostaly strzebane na nowe ubiegloroczne ramki z suszem, w tej chwili rodzinaka ta posiada 20 ramek gniazdowych o wysokosci 16cm, i za krata odgrodowa nazbierala jusz 20kg miodu mniszkowego wielokwiatowego, bes jakiejkolwiek wedruwki!!!!!!!.....

W tym wypadku widac do czego sa zdolne pszczoly jesli sie je pozbawi calkowicie czerwiu i tym samym zabiera sie kompletna waroze!!!!!!!!......., rodziny takie sa zdrowe i rozmnarzaja sie w piorunowym tempie bes jakiegokkolwiek nacisku warozy na rzycie w
ulu.
Jak narazie jest porzytek, i zapowiada sie niezly wziatek ze spadzi, mozna bedzie liczyc do konca sezonu jeszcze na 2 pulnadstawki pelne miodu czyl srednio z pnia w pasiece stacjinarnej bedzie 60kg :oczko:

Pozdrowiemnia Krzysztof K



Bardzo ładnie zasklepione ramki , widac że udany rok.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2011, 15:31 - śr 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
Bardzo fajny ul, jak zwykle solidne wykonanie Krzysztofa K i przemyślana konstrukcja.

Niektórzy zarzucają Krzysztofowi K, że się reklamuje. Odpieram ten zarzut i biorę go w zdecydowaną obronę:
On dzieli się W CAŁOŚCI swoją wiedzą. A że przy okazji zdobywa klientów... to jak każdy po kim widać, ze jest w czymś dobry.
Nie mieszać krytycy/sceptycy pełnej otwartości z czystym biznesem i reklamą!

Co do mnie, to brakuje mi:
1. kompleksowego opisu optymalnej gospodarki w tym ulu, na jego "domyślnych" ramkach.
2. Ogólnodostępnej węzy w tym wymiarze ramki.
3. Ogólnodostępnych ramek.

Ponadto z tego co widzę na zdjęciach, nie są to ramki hoffmanowskie, dlaczego?

pzdr

p.s. ile ramek wchodzi do ula? 12?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 czerwca 2011, 22:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
wilq pisze:
Bardzo fajny ul, jak zwykle solidne wykonanie Krzysztofa K i przemyślana konstrukcja.

Niektórzy zarzucają Krzysztofowi K, że się reklamuje. Odpieram ten zarzut i biorę go w zdecydowaną obronę:
On dzieli się W CAŁOŚCI swoją wiedzą. A że przy okazji zdobywa klientów... to jak każdy po kim widać, ze jest w czymś dobry.
Nie mieszać krytycy/sceptycy pełnej otwartości z czystym biznesem i reklamą!

Co do mnie, to brakuje mi:
1. kompleksowego opisu optymalnej gospodarki w tym ulu, na jego "domyślnych" ramkach.
Gospodarka jest bardzo prosta operuje sie calymi magazynami ktur zawsze sa wypelnione ramkami, nie zwerza sie do zimowli i niw wklada sie rzadnych zatworuw, ocieplanie powalkowe i otwarta dennica, do zimowli ida pszczulki na 2 magazynkach w moim wypadku to ramki lankstrotha i wysokosci 16cm.
2. Ogólnodostępnej węzy w tym wymiarze ramki.
Jesli chodzi o weze to niema problemu, zalerznie jakie ramki zastosuje w tym ulu taka dasz weze, nie na darmo nazywa sie ul ten Universal czyli uniwersalnie pasuja do niego wszystkie chodliwe ramki w Polsce i zagranica
3. Ogólnodostępnych ramek.
Mozesz stosowac np: na czech korpusach ramki warszawskie, pasuja wielkopolskie, ostrowskiej, Dadany zmodyfikowane, Lankstrothy, niemieckie znormalizowane, zandery.

Ponadto z tego co widzę na zdjęciach, nie są to ramki hoffmanowskie, dlaczego?

Zobacz dokladnie wlasnie na tych zdjeciach powyzej sa wlasnie ramki z boczkami Hofmanskimi!!!!!!!

pzdr

p.s. ile ramek wchodzi do ula? 12?


w zabudowie cieplej do wylotka wchodzi np: 13 ramek wielkopolskich standartowych, albo obnizonych do 16cm w tym wypadku urzywasz 2 korpusuw

Pozdrowienia Krzysztof K :oczko:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 czerwca 2011, 23:29 - czw 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
Krzysztofie, dzięki za odpowiedź.
Jednak na zdefiniowanà wysokość jednego korpusa, nie dostaniesz standardowej ramki w sklepie.
Dla uniwersala widzę dwa niestandardowe rozmiary ramek, jakie można włożyć bez zbędnej kombinacji (tzn. Pasujace dokładnie do wysokości korpusa):
360x160 w zabudowie ciepłej (nie jest to ramka wielkopolska, ani ramka 1/2wkp, a ramka tylko o szerokosci wielkopolskiej);
435x160 w zabudowie zimnej (nie jest to lankstroth, a tylko jego szerokość)

No można jeszcze na gniazdo pełne wielokrotności w pionie.

Ale w sklepie ramek hofmanowskich i węzy nie dostane pod wymiar 360x160.
Z węza jak ktoś już napisał, mały kłopot, 1/2 wkp i resztę dobuduja.

I ten niestandardowy wymiar standardowej dla uniwersala ramki jest dla mnie pewnym problemem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 03:26 - pt 
Witam.

W tej chwili doczekaliśmy się czasów że nie ma problemu z zamówieniem węzy o odpowiadających nam wymiarach, tak samo jest z ramkami.

Wiosną mogłem zamawiać ilę chcę ramek o wymiarach 360 X 160 za cenę 0,80 zł/szt. (ramki zwykłe bo takie chciałem), u jednego z producentów, a więc jak widać i ceny nie wygórowane. Oczywiście, że takich ramek nie ma w "katalogowej" ofercie dużych firm typu np. Sułkowski, ule praktycznie dopiero w tym roku testuje w sposób praktyczny w swojej pasiece, a takich uli w naszym kraju jest liczba znikoma. Dodam tylko, że testy tego ula w mojej pasiece wypadają pomyślnie, ale poczekajmy jeszcze na zimowlę i dopiero po niej można będzie coś więcej napisać o gospodarce w takich ulach.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 07:21 - pt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Krzysztof K pisze:
W rodzinie przedstawionej na zdjeciu zabralem 10 kwietnia caly czerw, a pszczoly wraz z matka zostaly strzebane na nowe ubiegloroczne ramki z suszem, w tej chwili rodzinaka ta posiada 20 ramek gniazdowych o wysokosci 16cm, i za krata odgrodowa nazbierala jusz 20kg miodu mniszkowego wielokwiatowego, bes jakiejkolwiek wedruwki!!!!!!!.....


Co zrobić z czerwiem wyciągniętym z ula, zasilić inne rodziny? I czy taka rodzina nie osłabnie za mocno jak pszczoła lotna się wypracuje, a nowa dopiero będzie się wygryzala? Pytam bo interesuje mnie ten sposób gospodarki, a dokładnie co 2 lata odnowa rodziny i pozbycie się warozy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 07:45 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Paweł może to Cię zainteresuje.
Kolega ma leżaki i dwa wyloty, przy czym tylko jeden otwarty.
Teraz robi taki myk, że otwiera drugi wylot i przegania wszystkie pszczoły w tę część ula z nowo otwartym wylotem. W środek daje przegrodę. W jednej części ma matkę i młodą pszczołę bez czerwiu, bo stara wyleci i wróci do ula przez stary wylotek, a w drugiej jest czerw ze starą pszczołą i młoda matka, albo odchowują sobie same. Jedno odymienie w rodzinie bez czerwiu ze starą matką i drugie w macierzaku jak czerw wyjdzie. Na zimę rodziny do połączenia.

typers, czekam na Twoje wnioski i obserwacje o ulu UNIVERSAL, bo to taki troszkę wyższy 1/2 dadant. A właśnie, jakich ramek w nim używasz ? wielkopolskich czy langstroth ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2011, 19:32 - ndz 
Witam.

Po sezonie zostało mi kilka uli "Universal" nie zasiedlonych, jeśli są chętni na zakup tych uli proszę o kontakt. Ule te robione były w Alpach w warsztacie Krzyśka Kasperka, a więc o ich jakości chyba nie muszę pisać (można postawić w domu zamiast mebli :)) W skład ula wchodzi:

- dennica
- cztery korpusy
- daszek ocieplany pokryty papą termozgrzewalną

Cena za taki zestaw to 280 zł

Dodatkowo posiadam ramki zwykłe, w drugim gatunku już zbite do tych uli w cenie 1,2 zł/szt.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2011, 20:33 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
typers pisze:
Dodatkową zaletą dennicy ula "UNIVERSAL" oprócz już opisanych jest zastosowanie (wymyślonej już wcześniej przez Krzyśka Kasperka) deseczki skośnej w dennicy co powoduje znacznie szybsze wchodzenie pszczół na plastry, a tym samym według obserwacji zwiększa to ilość wykonywanych lotów pszczół przynajmniej o dwa w ciągu doby. Nie trudno się domyśleć jak to wpływa na wydajność rodziny pszczelej.


Czy ktoś jeszcze tego próbował i czy ta skośna deska (albo podobne rozwiązania - progi) rzeczywiście tak działa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2011, 22:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
jarekab pisze:
typers pisze:
Dodatkową zaletą dennicy ula "UNIVERSAL" oprócz już opisanych jest zastosowanie (wymyślonej już wcześniej przez Krzyśka Kasperka) deseczki skośnej w dennicy co powoduje znacznie szybsze wchodzenie pszczół na plastry, a tym samym według obserwacji zwiększa to ilość wykonywanych lotów pszczół przynajmniej o dwa w ciągu doby. Nie trudno się domyśleć jak to wpływa na wydajność rodziny pszczelej.


Czy ktoś jeszcze tego próbował i czy ta skośna deska (albo podobne rozwiązania - progi) rzeczywiście tak działa?


Witam


Prosze poczytaj sobie ten tekst o tej wlasnie dennicy, i popatrz dokladnie na zalaczone zdjecia
moze to ci wyjasni pewne watpliwosci.
Dodam jeszcze to ze pszczoly wybieraja najkrutsza droge do ula i samo wchodzenie besposrednio miedzy uliczki ramkowe skraca niezmiernie niepotrzebne bladzenie pszczul po ulu zanim osiagna docelowy punkt gdzie skladaja pylek albo oddaja przyniesiony nektar pszczolom ulowym.
Druga modyfikacja dennicy według K. Kaspereka.
Dennica wysoka uniwersalna (możliwość kombinacji z wszystkimi typami uli nadstawkowych)
o specjalnie usytuowanym wylotku i wintegrowaną szufladą pulapką do całorocznego wyłapywania roztocza Varroy Jacobsoni.
Łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szybkie przygotowanie do wędrówek i zabezpieczenie przed wchodzeniem gryzoni jesienią do ula).
Szczególnie zamieszczenie wylotka tuż pod ramkami, daje niesamowite korzyści ułatwiające prace pszczół
i pszczelarza.
Modyfikacja ta została wprowadzona po wielu latach badań i obserwacji rodzin pszczelich, z jej pozytywnych aspektów powstało kilka punktów:

1.Usytuowanie wylotka ułatwia pszczołom dosłowne wchodzenie między uliczki plastrów co zapobiega niepotrzebnemu błądzeniu pszczól po ulu i gwarantuje lepszą dynamikę prac ulowyh.
Z obserwacji wynika, że pszczoła lotna wykonuje w ciągu dnia 2 do 3 lotów więcej niż w konwencjonalnej dennicy. Pszczoły nie są zmuszone do chodzenia po siatce, jak wiadomo siatki ze stali nierdzewnej przyczyniają się do wyrywania odnóży pszczól. Istnieje możliwość stosowania zewnętrznego poławiacza pyłku, który po zdeaktywowaniu może służyć całorocznie jako mostek wylotowy.
2.Konstrukcja wylotka przyczynia sie do lepszego odbioru substancji matecznej (fereomon matki pszczelej )
i wszystkich mechanizmów regulujacych życie rodziny pszczelej, jak również feromon pszczól robotnic tak zwany
feromon II przyciągający wartowniczki i powodujacy lepszą obronę gniazda.
3.Wszystkie prace na wylotku (obrona gniazda, wentylacja itd), odbywają się zawsze pod osłona werandy,
co gwarantuje konstrukcja wylotka.
4.Wylotek umieszczony pod ramkami gwarantuje w całym sezonie bardzo dobrą wentylacje ula i sprzyja dojrzewaniu miodu Techniczna nowość to łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szczególnie ważne szybkie przygotowanie do wędrówki i zabezpieczenie jesienią przed wchodzeniem gryzoni do ula).
5.Wintegrowana szuflada do całorocznego wyłapywania roztocza Varrozy służy również jako punkt kontrolny po zabiegu, i ułatwia usuwanie osypu zimowego bez podnoszenia ciężkich korpusów i niepotrzebnego denerwowania pszczól, i co ważne zabieg ten wykonujemy w ciągu kilku sekund, jest to ważnym aspektem dla
pszczelarzy zawodowych.
6.W tej konstrukcji zrezygnowano celowo z jakichkolwiek mostków wylotowych, wystających elementów drewnianych czy śrub, w ten sposób zapobiegliśmy zbieranie się wody deszczowej, co wydłużyło niezmiernie żywotność dennicy. Drugi aspekt to sztaplowanie uli na przyczepie (nie ma elementów przeszkadzający przy załadunku i zwiększających kubaturę transportu).
7.Funkcjonalność, prosta i masywna konstrukcja przyczyniły się do zwiększenia żywotności dennicy,
i zadowolenia pszczelarzy.

Pozdrowienia Krzysztof K :oczko:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 23:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Witam

A takie siatki plastikowe do dennicy to można nabyć w Polsce?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2011, 12:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tikcop pisze:
Witam

A takie siatki plastikowe do dennicy to można nabyć w Polsce?

Pozdrawiam



Witam


Z tego co wiem w Polsce nie mozna nabyc takich siatek plastikowych do dennic.
Jedyna mozliwosc zakupu w Niemcach. :oczko:
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 21:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Witam

Jako, że nie mówię po niemiecku proszę mi podać jak ta siatka się zwie.

Spróbuje namierzyć jakoś przez google.

Dziękuję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 15:17 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
A ramka dadanowska to wejdzie do tego ula?

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 16:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo.Siatke na dennice kupilem w polsce z nierdzewnj stali --ma za male oczka.Pszczola nie lubi malych oczek i zaraz kituje nawet dno.Za pozno sie zajarzylem bo u mnie wsklepie pszczelarskim jest taka siatka w rulonie chyba 1 metr na 5 metrow lub 10za 26 euro (dokladnie nie jestem pewny tych wymiarow.okolo10 razy taniej jak w polsce.Bo przesylka kosztuje kosmos...Tu w niemczech wysylam matki pszczele place 1,45 centow.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 22:09 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Kolego tikcop - siatka, o którą pytasz to - ImgutŸ Lüftungsgitter
aus Kunststoff mit runden Stäben
hitzebeständig und säurefest
Größe 500 x 425 mm, Stärke 3 mm
ab 10 Stück € 3.20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sierpnia 2011, 11:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Krzysztof - wracając do tematu podnoszenia ramek o 1 cm w korpusie dlaczego miałbyś sam korpus wydłużać o 1 cm. Taki zabieg spowodowałby odstęp między ramkami w korpusach 2 cm. Po prostu robisz u góry wręg płytszy o 1 cm i ramka jest do samej góry ( lub prawie ) a na dole jest 1 cm. To tam wszystko nie ważne, ale o ile się milej pracuje w ulu jak ramka jest przy samej górze ? Mam taki ul właśnie gdzie ramka jest opuszczona tak głęboko i źle się robi.

Ponieważ się wzoruję ciut na tej dennicy przy opracowywaniu standardu ula w mojej mini pasiece mam pytanie - dennica osiatkowana, a u góry jak z wentylacją. Czy ma być szczelnie ? Bo jeśli tak to wykonałbym ocieplenie ( izolację termiczną ) od razu na stałe w daszku i nie kombinowałbym z wkładkami ocieplającymi. Latem by słońce nie prażyło przez cienką warstwę itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sierpnia 2011, 19:38 - pt 
Mariuszczs, w daszku jest ocieplenie na stałe w tym ulu :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 września 2011, 15:10 - sob 
tak pracują moje pszczółki z universala 10.09.2011r. :okok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2011, 15:38 - pn 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
No, UNIVERSAL to po prostu langstroth 2/3

http://n-vcelari.cz/index.php?option=co ... &Itemid=53

Bo wchodzą ramki 448x159 10 szt.
I dobrze.

Pytanie, czy na nasze warunki nie lepiej, jak pisze polbart dać ramki wysokie na 185?
Mała różnica.
Czy duża różnica? :)


W UNIVERSALU proponujecie denncicę osiatkowaną. A jakie ma być wykonanie daszka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2011, 18:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
wilq pisze:
No, UNIVERSAL to po prostu langstroth 2/3

http://n-vcelari.cz/index.php?option=co ... &Itemid=53

Bo wchodzą ramki 448x159 10 szt.
I dobrze.

Pytanie, czy na nasze warunki nie lepiej, jak pisze polbart dać ramki wysokie na 185?
Mała różnica.
Czy duża różnica? :)


W UNIVERSALU proponujecie denncicę osiatkowaną. A jakie ma być wykonanie daszka?



Witam

No tak wchodza dziesiec Lankstrotuw w zabudowie zimnej i 13 Wielkopolskich w zabudowie cieplej calych gniazdowych albo w pojedynczych magazynach ramki wielkopolskie o wysokoasi 159mm.
A jak wezmiesz 3 korpusy i odpowiedni zatwur to wlozysz nawet Warszawska poszczrzona albo zwykla, czy tez dadanta.
Dlatego ul nazywa sie Universal, mozna w nim stosowac universalnie prawie wszystkie chodliwe ramki w kraju i zagranica :oczko:
Miedzy 185mm a 159 to tylko troszke wiecej niz dwie grubosci beleczek ramek tagrze ramki sa podobne prawie takie same!!!!!!!!.........
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji