FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 08:13 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 19:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
a istnieje możliwość dokupienia ramek powałek i ociepleń tzw mat ??? bo jeśli pan kupował to wie czy są w asortymencie bo na stronie nie ma takich rzeczy

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 20:05 - wt 
emilmag pisze:
bardzo fajny ul tylko mam kilka pytań
1) czy jest możliwość podłożyć pod korpus z WP 2 korpusy 1/2 wielkopolskie???- zabieg po to aby ograniczyć matke w czerwieniu ???
2) czy ktoś wytestował ten ul i jak tam wyglada sprawa nastroju rojowego ???
3) czy bez robienia odkłądów matka może bez ograniczenia czerwić na 10 ramkach WP ??? czy bedzie wchodzić w nastrój rojowy
4) czy dennica ma wymiary takie same jak ul wielkopolski???
5) czy jest możliwość zrobienia dennicy z poławiaczem pyłku do tego ula ???
6) jak z zimowlą (konkretnie gdy ułoży sie np 6-7 ramek i poźniej włożyć deske zatworową i mate słomianą czy zostawić przestrzeń powietrzą ???
7) czy jest możliwość zakupu u pana polskipszczelarza powałki ??? bo z tego myśle to muszą być 2 rodzaje na wielkopolska nadstawke i na korpus gniazdowy WP
prosze o odpowiedź na moje pytania pozdrawiam


Odp. 1) Możesz podkładać wszystkie korpusy które produkowane są w moim warsztacie jak również wszystkie korpusy ocieplane 10-cio ramkowe produkowane przez firmę Sułkowskiego.

Odp. 2) Miałem w swojej pasiece podobne "składaki" zawsze sprawdzały się w 100%, nastrój rojowy jest bardziej złożonym tematem i zależy od wielu czynników.

Odp. 3) Bez problemu matka może czerwić na całym korpusie nawet jest to wskazane, aby nie robić odkładów i mieć możliwość wymiany plastrów w gnieździe na węze, wyjmujemy krajne ramki w korpusie z miodem powinny być bez czerwiu, a w zamian w środek gniazda wkładamy ramki z węzą, bez problemu w ciągu sezonu bez robienia odkadów można wymienic połowę ramek gniazdowych na węzę a nawet więcej. Korpus gniazdowy 10-cio ramkowy jest wielkości korpusa dadanta i jest większy niż korpus 12 ramkowy wielkopolski, a więc nastrój rojowy ze względu na wielkość korpusa gniazdowego nie powinna mieć miejsca, ale jak już wcześniej pisałem jest to złożony temat.

Odp. 4) Tak dennica jak i inne elementy ula pasują do siebie bez względu na typ ula.

Odp. 5) Nie ma najmniejszego problemu z dennica z poławiaczem pyłku jak na razie ja osobiście nie wykonuje ale można kupić w firmie Sułkowski i będzie pasować w 100% z resztą tak jak i inne elementy do uli 10 cio ramkowych o szerokości ramki wielkopolskiej z firmy Sułkowski bedą pasowały do wszystkich uli które ja wykonuje.

Odp. 6) Wystarczy deska przegrodowa ul jest ocieplony z czterech stron, ale jak ktoś czuje taka potrzebę może dać dodatkowe ocieplenia (moim zdaniem jest to nie potrzebne).

Odp. 7) Tak jak już wcześniej pisałem powałkę można zamówić w firmie Sułkowski (przy zakupie ula u mnie po wcześniejszym kontakcie ze mną również mogę powałkę dodać do zestawu) Ta sama powałka pasuje do wszystkich korpusów czyli do korpusów WP jak i WLKP


Jeśli chodzi o wielkość uli korpusowych to ma się to trochę inaczej niż w przypadku uli leżaków, mając znacznie częściej możliwość wirowania korpusów z miodem, mamy tym samym znacznie częściej "podkładać" korpusy miodnie puste a to ma zupełnie inny moim zdaniem korzystny wpływ na "pracowitość" rodziny pszczelej.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 20:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
jaki jest koszt wysyłki jednego takiego ula kompletnego z powałkami ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 20:37 - wt 
Cytuj:
jaki jest koszt wysyłki jednego takiego ula kompletnego z powałkami ??


Koszt samej wysyłki uzależniony jest od składu ula i wynosi od 30-stu do 40 zł/szt.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 22:00 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Gdyby nie ta druga strona Polski już dawno był bym stałem klientem, może nie konkretnie o te ule mi chodzi ale robota naprawdę porządna. Może czas pomyśleć nad jakimś przedstawicielstwem w Lubelskim? :uśmiech:

A jak nie to może zrobić ofertę na ule do samodzielnego montażu, skręcić ścianki razem raczej każdy da radę a koszty transportu spadną i to strasznie. Rameczki już dawno są takim sposobem sprzedawane i nikt nawet nie myśli wymagać by były zbite i zadrutowane przecież.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 23:11 - wt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
AndrzejW jako że w miarę blisko od siebie mieszkamy to w razie większego zamówienia będzie można połączyć siły i jakoś damy radę :) Jak Polskipszczelarz załaduje całego busa to dostarczy bez mrugnięcia okiem :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 07:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Marian. pisze:
całość możesz obracać od 45 sopni po kolei aż do 360 stopni i wszystko do siebie pasuje


Chyba nie?

:piwko: :piwko: :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 10:20 - śr 
Marian. pisze:
całość możesz obracać od 45 sopni po kolei aż do 360 stopni i wszystko do siebie pasuj


He he trochę zaszalałeś Marian - w tym przypadku ul musiałby mieć 8 ścian :)

ale wiem o co Ci chodziło oczywiście korpus stanowi kwadrat i można go obracać tylko że co 90 stopni.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 10:29 - śr 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Zaczołem obracać, obracając go w kwadracie i to tak jak piszesz, może nie wszystko dopowiedziałem, ale Mariusz masz racje. :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 20:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witam czy ktoś z was gospodaruje w tym ulu czy może ktoś z was zimuje juz w takim ulu???????????

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 20:43 - czw 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Sam jestem ciekawy, ale ja dopiero za rok będe mógł coś powiedzieć, na dzień dzisiejszy to jestem tylko w posiadaniu takiego ula i czekam jeszcze na 4 sztuki, gdyż mam pewną koncepcje i w jednym chce spróbować ale to dopiero wszystko okaże się za rok.Ale to jest choroba!. :bosie: :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 22:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
to marian powiedź wszystkim o tej koncepcje swojej

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 23:24 - czw 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
To jest proste, jak śledzisz moje posty to wiesz na jakich ramkach pracuje, a reszte za rok. :bosie: :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 10:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
to marian opisz ten swój sposób albo podaj link jakiś konkretny bo wiecej osób pewnie by chciało dowiedzieć się jak to planujesz gospodarować ;-)

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 12:32 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Pracuje na systemie ramka w ramce system Słoneckiego i sobie chwale, zobaczymy jak będzie w korpusowych, a to dopiero za rok. :bosie: :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2011, 20:40 - pn 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
chciałbym zobaczyć tego zawodnika który podniesie ten korpus gniazdowy jesieni po podkarmieniu żeby oczyścić dennice po odymianiu poza tym ile by nie dać nadstawek to w tym straszliwie wysokim gnieździe zostaje na każdej ramce gniazdowej mniej więcej cale ramko nadstawkowe miodu, nie licząc ramek osłonowych które są zawsze zawalone a w przy warszawskim poszerzonym są czasem wręcz masakryczne do wyciągnięcia- tez zrobiłem sobie taki ul ale widzę ze nie tedy droga -ul ma być rozbieralny i w miarę możliwości lekki w każdym elemencie- rzecz jasna to co jest miodnią ma prawo nawet powinno być cięższe :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2011, 21:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witajcie a ja kolego się z tobą nie do końca zgodze ponieważ czy zazimujesz na 7do 10 wlkp czy na 5-7 warszawskich poszerzonych to waga pszczól ta sama waga pokarmu ta sama ilość ramek różna ale wagowo podobnie jedynie korpus bedzie cieższy o 1 kg do 2kg ale żeby to sprawdzić to prosze kolegów lub samego konstruktora aby porównali wage korpusu wlkp i korpusu warszawskiego poszerzonego podsumowując moją wypowiedź różnica bedzie jedynie w wadze samego kurpusy a nie w wadze zawartości korpusu ;-P ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2011, 21:23 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Posiadam taki ul i jak już pisałem sam jako 63 letni młodzieniec podnosze go swobodnie z dennicą i 3 nadstawki i daszek oczywiście pusty ul, co do leżaków mam takie 18 -sto ramkowe i też podnosze z tym że jest niewygodnie, natomiast sam korpus gniazdowy warszawski poszerzany na 10 ramek to wręcz piórko, kolegi wielkopolski ze stałą dennicą jest dużo cięższy, może dlatego że starsza produkcja. :leży_uśmiech: :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2011, 22:51 - pn 
Swagman pisze:
w tym straszliwie wysokim gnieździe zostaje na każdej ramce gniazdowej mniej więcej cale ramko nadstawkowe miodu, nie licząc ramek osłonowych które są zawsze zawalone a w przy warszawskim poszerzonym są czasem wręcz masakryczne do wyciągnięcia


Moje ule cechuje właśnie to że staram się je zrobić tak aby były możliwie najlżejsze, oczywiście ze względu na wielkość korpusu gniazdowego 10-ramek WP korpus nie należy do najlżejszych jego waga to około 11 kg, jednak waga np. korpusu 12 ramkowego wielkopolskiego (podobna pojemność do 10 ramkowego WP) produkowanego przez Sułkowskiego nie jest lżejsza z tego co pamiętam to ich korpus WLKP 10 ramkowy waży ponad 9 kg. Ilość miodu w części gniazdowej jest uzależniona od kilku czynników pierwszym jest to jaką matkę mamy w tym ulu jeśli będzie to matka z bardziej plennych typu zółtki lub bf to miodu będzie na tyle aby pszczoły bez paniki przetrwały załamania pogody, jeśli matki będą mniej plenne a my chcemy "wycyckać" pszczoły z miodu do maksimum to wystarczy dać zatwór i ograniczyć część gniazdową do 6 - 7 ramek a gwarantuje że będą one zaczerwione od dechy do dechy. Tylko po miodobraniu jeśli "urywa się" pożytek zmuszeni jesteśmy od razu lecieć do ula z pokarmem. Ja osobiście nie preferuje takiego sposobu pszczelarzenia.

Tylko ten ul ma jedną bardzo ważną pozytywną cechę jego korpus gniazdowy jest idealny do zimowli pszczół, a to jest sprawa priorytetowa, bo jeśli zimowla przebiegnie źle to sezon zmarnowany przynajmniej dla tych pszczelarzy którzy korzystają z wczesnych pożytków.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 13:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witam panowie chciałbym poruszyć tu jeszcze jeden temat czy pasować bedzie ta sama krata na 1/2 wielkopolska i na warszawski ??? pozdrawiam i prosze o odpowiedź

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 14:03 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Ja stosuje w warszawskich poszerzanych leżakach segmenty beleczki bez kraty tak że są takiej samej długości jak górna listewka ramki, czy to w leżakach czy stojakach są takie same. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 14:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
tak zgadzam się tylko że w ulu warszawskim poszerzonym stojaku są dwa rodzaje ramek warszawskie poszerzone czyli 30 cm długości i wielkopolskie 36 cm czyli te same "beleczki" nie moga byc a co za tym idzie chce się sowiedziec jak sprawa krat czy bedzie 1 potrzebna czy też 2 bo są rónych wymiarów proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 15:28 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
emilmag, górna beleczka w warszawskim poszerzanym ma 335 cm i stosuje w gniazdowym nie widze potrzeby stosować w nadstawce. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 15:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
zasadniczo masz racje ale można użyć 1/2 wielkopolskiej jako izolatora co daje nam bez kosztów zakupu izolatora miejsce na czerwienie matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 16:55 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Niema takiej potrzeby 10 ramek warszawskich poszerzanych wzupełności wystarczy na czerwienie, w leżakach więcej jak 10 nie miałem w 18 ramkowym i miałem pełen ul pszczoły i miodu też. :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 20:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
tak kolego tylko jesli ograniczysz matke w odpowiednim momencie to miodku bedzie wiecej 10 nadstawkowych ramek to jak 5 wlkp a izolatory sa 3 ramkowe to i tak matka miala by wieksza powierzchnie czerwienia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 20:36 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Kolego emilmag, 10 warszawskich poszerzanych to nie 5 wielopolskich, cały czas mówimy o warszawskich poszerzanych gniazdowych a co innego są nadstawki wielkopolskie 1/2 w tych warszawiakach a na dodatek mówimy o warszawskich poszerzanych korpusach, przemyśl. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 21:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
ja z kolega w 100% się zgadzam tylko teraz przejdźmy do setna sprawy bo widzę że się nie zrozumieliśmy po zimie rozbudujemy gniazdo na max 10 ramek WP i pożniej dajemy nadstawke 1/2 wlkp i kolejna i kolejna. czy do tego momentu kolega zgdza sie ze mną??? pożniej mamy 3 rozwiazania. Pierwsze z nich matka czerrwi przez cały sezon na 10 ramkach gniazdowych WP skład ula dennica korpus WP i 2razy po 1/2wlkp dach . Druga możliwosć matka czerwi na wszystkich 10 WP ale w odpowiednim czasie ogranicza sie ją izolatorem czyli 3 ramki WP. skład ula dennica korpus WP i 2razy po 1/2 wlkp daszek Ostania możliwość matka czerwi na 10 ramkach 1/2wlkp a pozostałe ramki czyli WP i kolejne 1/2wlkp sa miodnią czyli skłąd ula wyglada nastepujaco dennic 1/2wlpk krata odgrodowa korpus WP i 1/2wlkp daszek czy kolega rozumie teraz ze ja chciałbym skorzystać z tego 3 rozwiązania aby niekupowac izolatora bo to dość drogi interes ??? tylko plastikowa krate poziomą pozdrawiam

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2011, 21:36 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Tak, tylko że ja sobie nie komplikuje sprawy, robie tak jak pisałem i tak też robie w leżakach warszawskich, gdzie daje nadstawke 1/2 wielkopolską odgradzając segmentem beleczką i to wszystko, a ile dam ramek, czy to w stojaku, czy w leżaku to zależy od pożytku, a w leżaku oprócz miodni na 8 ramek warszawskich mam jeszcze 15 1//2 nadstawkowych i to wzupełności wystarczy dla mojej chobbystycznej hodowli, żeby tylko były pełne. Pozdrawiam. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2011, 13:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Prosił bym polskiegopszczelarza o wypowiedzenie sie na temat ula jak on w nim gospodaruje co on sadzi o nim jakie spostrzenia ma na temat tego ula ???? jaki jet czas realizacji 1ula z wysyłką ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 18:41 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Winszuję krzepy :-P jak będzie w gnieździe żarcie,czerw i pszczoły to gniazdo z 70kg będzie ważyć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 20:56 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
witam
ja w tym roku miałem obsadzony taki korpus 10 r WP (pszczoła Nieska) ale ubiłem go zeszłej zimy jako bezwręgowy tylko w jednym celu aby ok 20 kwietnia wrzucić tam jedną rodzinkę i nastawić poławiacz pyłku.
- działało bezzastrzeżeń;
jako, że zostały mi ramki po miodobraniu i kilka z węzą no to postawiłem im ten korpusik 1/2 WLK i byłem miło zaskoczony pięknie odbudowanymi rameczkami i miodkiem.
wadą tego systemu jest:
- konieczność posiadania skrzynki, aby w celu wglądu do gniazda odstawić ramki, a jak tam robić rotację ramek gniazdowych to niezastanawiałem się.
pszczółki w sierpniu wróciły do leżaka.
w tą zimę go wzmocnię i pomaluję (bo jest to tzw. dykta, wręgi, pianka) a półnadstawkę zrobiłem z deski 2cm.

generalnie jestem zadowolony, uzyskałem dużo pyłku dobrej jakości i ładnie odbudowane rameczki.
w przyszłym sezonie postaram się więcej ramek tam odbudowywać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2011, 21:38 - śr 
jino2 pisze:
a jak tam robić rotację ramek gniazdowych to niezastanawiałem się.


- możliwości jest kilka, zimując rodzinę na 6-7 ramkach, można dodawać od wiosny węzę i już mamy 3-4 plastry wymienione na nowe.

- bardziej "pazerni" pszczelarze mogą odwirować ramki boczne w gnieździe i zamiast nich wstawiać węzę.

- można zabrać ramki z czerwiem do (zasilenia innych rodzin lub odkładów), a w ich miejsce dodawać węzę.

- można również zrobić zabieg bardziej radykalny i w momencie osiągnięcia przez rodzinę odpowiedniej siły zrobić z niej odkład zabierając 4-5 ramek gniazdowych a w ich miejsce wstawić węzę.


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2011, 21:38 - śr 
jino2 pisze:
a jak tam robić rotację ramek gniazdowych to niezastanawiałem się.


- możliwości jest kilka, zimując rodzinę na 6-7 ramkach, można dodawać od wiosny węzę i już mamy 3-4 plastry wymienione na nowe.

- bardziej "pazerni" pszczelarze mogą odwirować ramki boczne w gnieździe i zamiast nich wstawiać węzę.

- można zabrać ramki z czerwiem do (zasilenia innych rodzin lub odkładów), a w ich miejsce dodawać węzę.

- można również zrobić zabieg bardziej radykalny i w momencie osiągnięcia przez rodzinę odpowiedniej siły zrobić z niej odkład zabierając 4-5 ramek gniazdowych a w ich miejsce wstawić węzę.


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2011, 22:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
trzeba przetestować ten ul w kilku kombinacjach takich jak: z poławiaczem pyłku z ograniczeniem matki w izolatorze z ograniczeniem na 1/2WLKP moze ktoś tak to wytestował czy na 10 ramkach WP nie bedą sie roić ????? czy konieczne bedzie ograniczanie ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2011, 19:15 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
- możliwości jest kilka, zimując rodzinę na 6-7 ramkach, można dodawać od wiosny węzę i już mamy 3-4 plastry wymienione na nowe.
---------------------------------------------------------------------------
ja mam zasadę wymiany wszystkich ramek z gniazda zimowego,
jak mi zdrowie pozwoli to tej zimy zmontuję kolejny korpus WP i postawię na tym obecnym,a zobaczę co z tego wyjdzie;a dla dalszego experymentu może zostawię na zimę.
----------------------------------------------------------------------------

- można zabrać ramki z czerwiem do (zasilenia innych rodzin lub odkładów), a w ich miejsce dodawać węzę.

- można również zrobić zabieg bardziej radykalny i w momencie osiągnięcia przez rodzinę odpowiedniej siły zrobić z niej odkład zabierając 4-5 ramek gniazdowych a w ich miejsce wstawić węzę.
-------------------------------------------------------------
takich zabiegów nie biorę pod uwagę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2012, 20:55 - ndz 
Witam.

Pierwszy warszawski korpusowy zasiedlony :)



i widok kilka sekund po zasiedleniu



Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 25 marca 2012, 21:41 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz, Twoje moje, poczekają na odkłady to jeszcze troche potrwa ale są już przygotowane. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2012, 21:04 - wt 
Witam.

Przesiedlony ul już pracuje na wierzbie pełną parą, po mimo, że temperatura dzisiaj nie rozpieszczała pszczółki.



Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 27 marca 2012, 21:14 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz, w nowym domu to i praca wre. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2012, 08:01 - pt 

Rejestracja: 14 września 2012, 07:25 - pt
Posty: 80
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: WP, LN 3/4
Witam

Kolegów pszczelarzy proszę o inforamcję jak ten ul sprawował sie w sezonie. Temat jakoś ucichł a jest bardzo interesujący.
Na ilu ramkach trzymaliście gniazdo ?
Czy starczyło miejsca w miodni ?
Jak spisuje się kortówka w tych ulach ?

z góry dzięki za odpowiedz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2012, 20:19 - śr 

Rejestracja: 09 września 2012, 09:30 - ndz
Posty: 40
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
podpisuje się pod pytaniem wyżej. Ciekaw jestem jak ten ul się sprawuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2012, 09:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witam ja tez bym chętnie dowiedział się czegoś ciekawego o tym ulu jak sie spisywał w sezonie ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2012, 17:21 - sob 
Witam.

Jeden sezon to znacznie za mało aby można było dużo na ten temat pisać. Jednak jak do tej pory, większość założeń jakie postawiłem przed tym ulem jest spełniona.

1) wystarczająca powierzchnia gniazdowa do utworzenia silnej rodziny
2) możliwość dowolnego powiększania powierzchni ula w celu nie dopuszczenia do nastroju rojowego, lub uzyskania odpowiedniej powierzchni miodni przy dużych przybytkach dziennych
3) znacznie szybsza obsługa przez zastosowanie:

a) przegonki - dotyczy miodobrania lub zdejmowania nadstawek przy przygotowaniu rodzin do zimowli

b) podkarmiaczki korpusowej - która daje możliwość karmienia pszczół w zależności od sytuacji nawet najmniejszymi dawkami pokarmu, również istnieje możliwość podania ciasta w sezonie lub wiosną.

c) ze względu na mniejsze gabaryty ul jest bardziej mobilny znacznie łatwiej go przestawić, przenieść czy też załadować na przyczepę w razie przewozu pszczół

d) przez zastosowanie dennicy osiatkowanej doskonała wentylacja (doskonale sprawdzająca się podczas wędrówek), oraz wspaniała kontrola osypu warrozy nie możliwa do uzyskania w tradycyjnych leżakach.

4) Zimowla również musi przebiegać rewelacyjnie, tak samo jak w ulach WP leżakach czy też kombinowanych.

PS. Mówią, że ule miodu nie noszą, ale w tym sezonie średnia z uli korpusowych właśnie przez ich większą mobilność średnia była znacznie większa niż w leżakach.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 29 września 2012, 17:45 - sob 
I wszystko pięknie, cacy tylko kilka ale.
Po co w stojaku tak duże ramki ? Po co w pasiece kilka rodzaji ramek ? A co z wymianą ramek gniazdowych na węzę ? Dostawiać drugi korpus gniazdowy ?
Panowie. Pszyszłość gospodarowania to jak najniższa ramka i ta sama dla rodni jak i miodni. Tylko w taki sposób ułatwimy sobie max pracę i będziemy uzyskiwać czyste odmianowe miody.
Wiem, że WZ i WP to tradycja i przywiązanie tak jak niedawno koń i krowa w gospodarstwie rolnym, ale zobaczcie jak to się zmieniło.
Czy w pszczelarstwie muszą pokolenia wymrzeć aby odejć od zacofania i zacząć nowocześnie ?


Na górę
  
 
Post: 29 września 2012, 18:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
kolopik pisze:
niedawno koń i krowa w gospodarstwie rolnym, ale zobaczcie jak to się zmieniło
hehe na roundap się zmieniło i monokukultury a za chwilę będą pustynie ... organizm pszczeli to superorganizm, wg mnie rodnia winna być jedna niepodzielna, do tego nadstawki na miód, jak chcesz możesz se je zrobić i na centymetr jeden (coś za coś, waga a ilość = każdy sam musi sobie odpowiedzieć co ważniejsze dla niego)

wg tych założeń dadant to odwrocony WP, ja na ten przykład nie bierem miodu z rodni nawet i z WZ, bo mi się jakoś nie chce wierzyć, że jak pszczoły będą dłużej jechać na chemii (cukier/ inwert) to im to wyjdzie na zdrowie w dłuższej perspektywie

więc mam defacto jedno ramkę do obsłużenia a jak nie wirujesz z dużej to i druta niepotrza nawlekać, jeno wytopić, a węze też się da umocować i bez tego

zacofanie? czy klasyczne zdroworozsądkowe podejście?

a postęp do tego już doszedł że się pszczoły gazuje na śmierć na zimę bo "ekonomiczniej" ... świat idzie na psy ot i tyle

większość pszczół mieszka na świecie w LN a potem w dadantach, wg mnie różnorodność nie jest zła, natura wręcz kocha różnorodność i ją premiuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2012, 18:57 - sob 
tikcop pisze:
zacofanie? czy klasyczne zdroworozsądkowe podejście?

Gdyby było to drugie to dlaczego poszedłeś w dadanty z niską ramką ?


Na górę
  
 
Post: 29 września 2012, 19:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
bo tak brat Adam ten od buckfasta napisał był w swojej książce ...

"gospodarka pszczela sprowadza się do rozsądnej opieki nad pszczołami" poza tym miałem już wcześniej wprawkę z akwarium, gdzie rybki zaczęły żyć jak przestałem się im wtrącać

na superorganizm składa się matka, pszczoły, plastry, mieszkanie ... to wyczytałem gdzieś indziej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2012, 20:07 - sob 
kolopik - to od początku:

Po co w stojaku tak duże ramki ?
dodać trzeba, ramki wysokie w rodni, a czym one się różnią od dwóch czy nawet trzech korpusów przeznaczonych na rodnię w ulach korpusowych??? Tylko tym, że masz w WP korpusowym znacznie łatwiejszy wgląd w gniazdo jeśli zaczyna być coś nie po naszej myśli, i co najważniejsze każdy znający zagadnienie przyzna, że zima na ramce WP przebiega dla pszczół znacznie korzystniej niż np. WL itp.


Po co w pasiece kilka rodzaji ramek ?
A to jest bardzo proste w naszych czasach, abyś nie pchał ramek z pozostałościami amitrazy i innych świństw jak wirusy i grzybice itp do miodni i nie sprzedawał tego pysznego miodu nieświadomym klientom.

A co z wymianą ramek gniazdowych na węzę?
Odkłady i węza od wiosny i nie widzę najmniejszego problemu :)

I gdzie to zacofanie???


Na górę
  
 
Post: 29 września 2012, 20:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
polskipszczelarz pisze:
Odkłady i węza od wiosny i nie widzę najmniejszego problemu
czyli gospodarka rotacyjna

a że WP = obrócony dadant to w sumie jedna chwała, choć ramka za wysoka nie za bardzo wygodna, mam to w WZ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji