FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:14 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 listopada 2011, 23:01 - pt 
Witam.

Co Panowie myślicie o "WARSZAWSKIM POSZERZANYM STOJAKU 10-CIO RAMKOWYM"

10-cio ramkowy ul stojak warszawski poszerzany

Standardowy skład ula:
- kompletna dennica drewniana lub wentylacyjna (do wyboru),
- jeden korpus gniazdowy (wymiar ramki 300X435mm), - standardowy wymiar ramki.
- dwa korpusy nadstawkowe (wymiar ramki 360X 130mm), - standardowa ramka nadstawkowa w warszawskim poszerzanym.
- daszek ocieplany kryty papą termozgrzewalną.

Zdaję sobie sprawę, że pomysł nie jest to nowy, myślę że znaczna część pszczelarzy gospodarująca w warszawskich poszerzanych patrzy z "zazdrością" na ule korpusowe a szczególnie na możliwość poszerzania gniazda w pionie. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł, który do uważanych za już nie modne i pracochłonne ule daje "tchnienie" nowego nowoczesnego ducha, a co za tym idzie możliwość korzystania ze wszystkich "dobrodziejstw" uli korpusowych, zachowując ramkę gniazdową uważaną za bezkonkurencyjną jeśli chodzi o zimowlę pszczół.

Co myślicie na ten temat?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 listopada 2011, 23:29 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz, Paweł cały czas o takim ulu myśli i mi zawsze zawraca gitare, że On musi taki zrobić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 listopada 2011, 23:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Bardzo fajny ul. Bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2011, 23:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam


Czesc Mariusz
No naprawde udany ulik, w takim to pszczulki napewno w 100% beda skladaly miodek nad gniazdem, i jak uzyje sie pogrubionych rameczek w miodni to nie czeba bedzie stosowac kryty odgrodowej, i zalerznie o pozytku mozna urzyc jednego, albo przy wedruwce na rzepak nawet czech korpusuw!!!!.......
W ten sposub mozna wykorzystac nawet najmniejszy porzytek, bo jak matka zaczerwi ramki od dechy do dechy to pszczoly sa praktycznie zmuszone magazynowac miodek nad gniazdem!!!!!!!...........
Fajna sprawa.
Pozdrowienia Krzysztof K :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 listopada 2011, 23:57 - pt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Nie znam się na korpusowych ulach, więc moje pytanie może nie być najwyższych lotów, ale trzeba zapytać, czy 10 ramek w gnieździe to wystarczająca ilość aby rodzina nie miała chęci się wyroić??? czy konieczne będzie zrobienie w pewnym momencie odkładu???

Niby pytanie nie na miejscu, przecież dużo pszczelarzy ma ule WLKP stojaki, a tam ramka jest jeszcze mniejsza i jakoś dają radę.

Pytam bo chcę iść w WP leżaki, ale z czasem może i bym się skusił na taki właśnie wynalazek, powiem szczerze, że bardzo mi się podoba i to mogłoby być to czego szukam.
Bardzo ładny ul, podoba mi się.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 00:03 - sob 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz, daj znać na PW ile taki ul u Ciebie stoi, może bym się skusił na takie dwa. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 00:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
Marian. pisze:
Mariusz, Paweł cały czas o takim ulu myśli i mi zawsze zawraca gitare, że On musi taki zrobić.

No to co za problem? Niech robi ;-)

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 00:40 - sob 
Marian - ulik jest do kupienia tutajhttp://www.polskipszczelarz.pl/new/e-sklep/ule/13-ule-warszawskie-poszerzane.html

Dzięki za pozytywne opinię, ja również uważam że jest to bardzo dobre rozwiązanie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 00:53 - sob 
Cezary256 pisze:
Nie znam się na korpusowych ulach, więc moje pytanie może nie być najwyższych lotów, ale trzeba zapytać, czy 10 ramek w gnieździe to wystarczająca ilość aby rodzina nie miała chęci się wyroić??? czy konieczne będzie zrobienie w pewnym momencie odkładu.


Wejście rodziny w nastrój rojowy to bardziej złożony problem niż tylko pojemność części gniazdowej czy całego ula, jednak powierzchnia gniazdowa jest jedną z większych jeśli chodzi o popularne ule w Polsce, jest porównywalna z 12 - ramkowym ulem wielkopolskim, taka sama jak w 10-cio ramkowym dadancie i nieco mniejsza niż w ulu Ostrowskiej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 01:00 - sob 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Kurcze, nie wiem czy nie zakupię tego ula, może jeszcze nie tej wiosny, bo zakupiłem już deski sosnowe na produkcję uli WP leżaków, jutro pojadę po boazerię świerkową do wnętrza ula.
Myślę, że taki ul będzie bardzo fajnym rozwiązaniem godnym uwagi, warto będzie go przetestować we własnej pasiece. Oby tylko nie zniknął z twojej oferty :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 12:39 - sob 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
lepsza była by nadstawka na ramkę wysokości 16 lub 18 cm

_________________
Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 15:09 - sob 
Witam.

Jeśli chodzi o nadstawki to w standardowym składzie ula proponowana jest nadstawka 1/2 wielkopolska z tego powodu że większość pszczelarzy w swoich warszawiakach właśnie takie nadstawki posiada.

Jednak bez problemu możemy zastosować wszystkie możliwe kombinacje wysokości ramki nadstawkowej z jednym ograniczeniem szerokość ramki musi odpowiadać szerokości ramek wielkopolskich. A więc można zastosować jeszcze korpusy universala (ul mojego i Krzyśka Kasperka pomysłu) można również zakładać korpusy ostrowskiej czy wielkopolskie gniazdowe.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 17:08 - sob 
polskipszczelarz pisze:
Co Panowie myślicie o "WARSZAWSKIM POSZERZANYM STOJAKU 10-CIO RAMKOWYM"

Hmm to nic innego jak Dadant tylko że obrócony Bardzo dobry ul na każdy pożytek
polskipszczelarz pisze:
Jeśli chodzi o nadstawki to w standardowym składzie ula proponowana jest nadstawka 1/2 wielkopolska z tego powodu że większość pszczelarzy w swoich warszawiakach właśnie takie nadstawki posiada.

I dlatego latają częściej z drabiną :rolf:
No i tu moim zdaniem jest mały Błąd 1/2 Wielkopolski jako miodnie są za małe Nie koniecznie na miód ale na pełną pojemność ula
musiał być mieć przynajmniej 4 takie nadstawki w sezonie by się pszczoły pomieściły i nie wyroiły z ciasnoty
Przykład jest prosty
gdy masz dadanta stojaka to w sezonie np z początkiem czerwca musisz dać drugi pół korpus Czyli masz nad kratą tyle samo co pod kratą
Przy Warszawskim Posz - masz tą samą sytuację w silnej rodzinie musisz zwiększyć pojemność o 100% Czyli albo 4 pół nadstawki WP albo 2 gniazdowe WP
zazwyczaj się stosuje jako miodnię całe korpusy wielkopolskie
A żeby było ciekawiej to wystarczą z powodzeniem 2 ale ostrowskiej ;-)
Tu należy zwrócić uwagę na jedno ilość czerwiu w gnieździe dorównuje ulowi wielkopolskiemu prowadzonemu na dwóch korpusach jako rodnie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 17:37 - sob 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
Cezary256 pisze:
Nie znam się na korpusowych ulach, więc moje pytanie może nie być najwyższych lotów, ale trzeba zapytać, czy 10 ramek w gnieździe to wystarczająca ilość aby rodzina nie miała chęci się wyroić??? czy konieczne będzie zrobienie w pewnym momencie odkładu???

Niby pytanie nie na miejscu, przecież dużo pszczelarzy ma ule WLKP stojaki, a tam ramka jest jeszcze mniejsza i jakoś dają radę.

Pytam bo chcę iść w WP leżaki, ale z czasem może i bym się skusił na taki właśnie wynalazek, powiem szczerze, że bardzo mi się podoba i to mogłoby być to czego szukam.
Bardzo ładny ul, podoba mi się.


Co do rójki to gospodaruje w 10 ramkowym korpusowym dadancie. Jako nadstawkę również stosuje pełny korpus gniazdowy. Czasami problem rójki zmuszony jestem rozwiązać przez tworzenie odkładów. Choć przyczyn powstawani nastroju rojowego jest wiele. Najlepszym "lekarstwem" jest obfity pożytek zapeniający przybytek wagi ok. 3 kg dzienne.
Wygląd ula brdzo mi się podoba, a jaka waga?

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 17:45 - sob 
Boguś - właśnie dla tego jest ten ul, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o jego rozbudowę i to jest ten duży plus jakiego nie posiadają leżaki. Tutaj wyznacznikiem wielkości ula jest siła rodziny, a w leżakach niestety ul. Kolejna zaleta to po mimo gospodarowania na ramkach warszawskich poszerzanych gdzie zimowla przebiega fantastycznie, (co więcej "podobno" ten typ ramki wybacza pewne błędy popełniane przez pszczelarza) możemy tak samo prowadzić pasiekę jak w ulach korpusowych a więc można znacząco skrócić nakład pracy niż w ulach warszawskich leżakach, gdzie wszystkie operacje przeprowadza się nie korpusami lecz ramkami.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 17:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
wojciechmoro pisze:
lepsza była by nadstawka na ramkę wysokości 16 lub 18 cm


Ja uważam że dobra byłaby nadstawka o wysokości 21,25 cm. ,szerokości 30cm [21,25cmx30cm].
Jedna szerokość ramki w całym ulu uczyniłaby go lepszym ulem dla pszczół i pszczelarza.
Dwa korpusy tejże nadstawki dałoby po zestawieniu wymiar pełnego korpusu gniazdowego tj.na 10 ramek gniazdowych .Razem z ramkami gniazdowymi daje nam ul na 20 r. warsz posz.
Uważam że po tej drobnej zmianie ul by był kompatybilny jako całość.
Można by wykorzystywać dwa takie korpusy jako gniazdo na nowym miejscu na odkład,czy nową rodzinę,czy na odkład u góry,itd.Już ten ul stałby się po części ulem korpusowym,a nie kombinowanym.Byłby ulem o niezwykłej prostocie w obsłudze podstawowej,a także jako ,,korpusowy".Wszystko według pomysłu pszczelarza i jego aktualnej wiedzy .
Takie jest moja poprawka do tego ula .
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 17:54 - sob 
Wilczek - najcięższy jest korpus gniazdowy, jednak zrobiony jest solidnie ze względu na wysokość korpusu posiada aż trzy ramy co zapobiegnie po pewnym czasie powstawaniu wypaczeń klepek.

Waga przedstawia się następująco:

dennica osiatkowana - 3 kg
korpus gniazdowy - 11 kg
nadstawka 1/2 wielkopolska 4,5 kg
nadstawka 1/2 wielkopolska 4,5 kg
daszek ocieplany pokryty papą termozgrzewalną (5mm) - 7 kg

cały zestaw - 30 kg


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 18:06 - sob 
tpuzio - tylko że te zmiany dają nam zupełnie nowy ul nie kompatybilny z niczym powszechnie znanym na rynku, a ul o którym dyskutujemy jest w 100% mobilny z ulami 10-cio ramkowymi produkowanymi przez firmę Rysia Sułkowskiego.

A więc jeśli ktoś postawi sobie pasiekę w proponowanym ulu a ja "zniknę" to bez problemu może kupić do swoich uli wszystko czego będzie potrzebował (nowe dennice, poławiacze pyłku, powałki, daszki itd......). Co więcej korpusy pasują do uli styropianowych (informacja podana na stronie Sułkowskiego)

Robiąc jakiś ul zawszę patrzę pod kontem dostępności różnych elementów w przypadku gdybym ja z jakichś przyczyn nie produkował uli


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 18:24 - sob 
polskipszczelarz pisze:
Boguś - właśnie dla tego jest ten ul, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o jego rozbudowę

Wiem
Ale w pewnym momencie przydał by się stołeczek :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 18:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
bardzo ładny ul

deska jednościenna? coś mi mówi, że nie :placz:, rozumiem dennica osiatkowana?

a co powiedzielibyście na 12 ramkowy rodnia oraz dwie półnadstawki "dadanta" mieszczące 9 pogrubionych ramek?

w sam raz na bukfasta, fakt że dadant poręczniejszy bo ramka niższa a szersza
ale pojemność dokładnie ta sama
no i wymiar 435 to prawie to samo co 448 (Langstroth)

jak czytałem z zaciekawieniem opis to od razu mi się nasunęło, że miodnie ciut za małe a rodnie deczko większe też by sie przydały ale ogólnie to :brawo:

a czy konstruktor planuje coś na tą modłę zrobić z WZ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 19:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
polskipszczelarz pisze:
tpuzio - tylko że te zmiany dają nam zupełnie nowy ul nie kompatybilny z niczym powszechnie znanym na rynku, a ul o którym dyskutujemy jest w 100% mobilny z ulami 10-cio ramkowymi produkowanymi przez firmę Rysia Sułkowskiego.

A więc jeśli ktoś postawi sobie pasiekę w proponowanym ulu a ja "zniknę" to bez problemu może kupić do swoich uli wszystko czego będzie potrzebował (nowe dennice, poławiacze pyłku, powałki, daszki itd......). Co więcej korpusy pasują do uli styropianowych (informacja podana na stronie Sułkowskiego)

Robiąc jakiś ul zawszę patrzę pod kontem dostępności różnych elementów w przypadku gdybym ja z jakichś przyczyn nie produkował uli


Ramka gniazdowa warsz.posz.to 300mm.x435 mm, ramka nadstawkowa proponowana to 300mmx 212,5mm. Sprzęt pasieczny do takiego ula jest dostępny na rynku.Wiem co piszę bo przechodząc z słowianów na wielkopolskie miałem po drodze 4 szt.uli warsz.posz. fabrycznych.Tam była właśnie nadstawka w ramie u góry na ramkę 36x13cm.
Po wielu eksperymentach [przecięciu ula i ramki na pół] ule te są puste .
Po mojej propozycji zmiany ramki nadstawkowej ul wasz. posz. staje się kompatybilny sam ze sobą jako całość,jako ul.Mogę napisać śmiało że ul warsz.poszerz. ale taki jak jest u kolegi po tej zmianie ramki nadstawkowej staje sie ulem korpusowym.

Natomiast to co kolega proponuje to nic innego tylko nowy uniwersal ,,2 "ocieplony.To taki ul przejściowy z warsz.posz.do uli opartych na szerokości ramki wielkopolskiej.Czyli od uniwersala do 1/2 wielkopolskiej ramki.Prawda że jest kompatybilny tymi typami uli.Można w każdej chwili przejść na inny typ ula wymieniony wyżej,lub gospodarować jak jest w zestawie podstawowym.
Za tą konstrukcję Ci chwała.Ja doceniam mimo wszystko ten ul i nie jest moim zamiarem zniechęcanie kogokolwiek.Nie odbieraj moich uwag jako ataków na siebie i ul.
Pozdrawiam serdecznie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 19:11 - sob 
Ul jaki zrobiłeś jest Super
zawsze byłem zwolennikiem gniazda jedno korpusowego byle ul nie był wyższy ode mnie
co do
Cytuj:
A więc jeśli ktoś postawi sobie pasiekę w proponowanym ulu a ja "zniknę" to bez problemu może kupić do swoich uli wszystko czego będzie potrzebował (nowe dennice, poławiacze pyłku, powałki, daszki itd......). Co więcej korpusy pasują do uli styropianowych (informacja podana na stronie Sułkowskiego)

zawsze może poeksperymentować z rodzajami nadstawek dobrać do własnych potrzeb pożytkowych
zawsze preferowałem mała nadstawkę może jest kłopotliwa z racji i ch ilości i dużej ilości ramek
ale za to zbiorę co chcę i zawsze jest zasklep
ale to moje zdanie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 19:18 - sob 
Boguś - w proponowanym układzie ula jego pojemność jest praktycznie taka sama jak w standardowym układzie ula wielkopolskiego 10-cio ramkowego - jeśli chodzi o wysokość to jest warszawski korpusowy wyższy o całe 1,5 cm :) :) :)

tikcop - Wszystko da się zrobić ale z WZ problem jest z nadrobieniem rozmiaru szerokości ramki do kwadratu wewnątrz ula 37,5 X 37,5 a to już jest około 9 cm ocieplenia na dwóch ścianach, a co za tym idzie ramy na korpus to już prawie legary na dach "szopy", a więc waga takiego korpusa będzie jeszcze większa :(

tpuzio - chyba przez pośpiech źle odczytałem wymiar ramki jaki proponowałeś (jej wysokość odebrałem za szerokość) hm......zrobić można wszystko jak tylko znajdzie się klient na tego typu ul zabieram sie do roboty :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 21:19 - sob 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Pisząc o ramce wysokości 16 cm sugerowałem się zaleceniami Kalinowskiego. Polbart zaleca 18 cm, w obu wysokościach mamy bardzo rozsądną wagę korpusu z miodem i mniej ramek niż w 13 centymetrowej ramce wielkopolskiej. Typers twoje ule cieszą me oko mam nadzieje że będą następne propozycje :okok:

_________________
Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 listopada 2011, 22:40 - sob 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Taki stojaczek widziałem w książce S. Trzybińskiego 'Współczesna gospodarka pasieczna' str.371 i 373
Tylko dennica zamoc.na stałe
Panowie - Warszawiak to ul o 100 twarzach :rolf: :rolf:

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2011, 12:30 - ndz 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
Mnie tylko waga przeraża. Z miodem w środku i pszczolami to dla mnie nie do przeniesienia. Polski pszczelarzu, czy robisz ule dadanta?

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2011, 12:49 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
A ja się zastanawiam, czy pszczelarz nosi całe ule czy tylko poszczególne elementy, dzisiejsza gospodarka pasieczna polega na tym, że trzeba wykorzystać wszelkie możliwe środki żeby jak naj mniej dzwigać i ja tak robie, jak załaduje na lawetę na wiosne to zdejmuje jesienią na pasieczysku bez dzwigania a nawet mogę zostawić na tej lawecie do zimowli. Mam obecnie 13 uli warszawskich i w tym roku się nie nanosiłem uli i mimo podeszłego wieku uważam że dla mnie ta metoda jest dobra i nie męcząca. :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2011, 14:09 - ndz 
Wilczek - waga wcale nie jest duża, tyle ważą ule klepkowe, zapytaj się ile waży standardowy ul wielkopolski w firmie Sułkowskiego gwarantuje Ci że więcej a duża część polskich pszczelarzy posiada te ule i jakoś dają radę :)

Z miodem w zależności ile tego miodu jest to większość uli nie da się przenieść (mowa o jednej osobie) :) :) :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2011, 19:46 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz, cała ta wieża którą dzisiaj brałem od Ciebie jest lżejsza od zwykłego warszawiaka bo przed chwilą sprawdzałem w całości i bez problemu podnosze. :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 11:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 17:25 - wt
Posty: 179
Lokalizacja: pow.Zamojski
Ule na jakich gospodaruję: Dadant korpusowy
Bardzo ładnie zrobiony jest ten ul :brawo: mi się bardzo podoba chociaż wole Dadany (niższa ramka)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 12:18 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
BoCiAnk, napisałeś że w pewnym momencie przydałby się stołeczek, ja taki ul od Mariusza nabyłem i zamówiłem jeszcze kilka, kiedyś ktoś napisał jak przedstawiłem lawetę do uli, że będzie za wysoka a mi właśnie ta wysokość odpowiadała w 100% tach nawet lepiej się pracowało na ziemi niż na lawecie, może to ze względu na wzrost. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 17:22 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Marian może byś tu wrzucił fotki jak się prezentujesz przy tym ulu, albo co mnie bardziej interesuje jak się prezentuje ul przy stojącym obok człowieku.
Mam nadzieję, że nie masz ze 2m wzrostu :uśmiech:
Ja mam 178cm i ciekawe jak by to wyglądało przy moim wzroście, np korpus gniazdowy i ze 3-4 nadstaweczki :oczko:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 17:30 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Cezary256, jak na moje nieszczęście to nie mam takiej fotki co to przy lawecie stoje przy ulu, obiecuje, że na wiosne zrobie, a wzrostu jestem nie małego,polskipszczelarz może potwierdzić, dlatego lepiej się czuje przy wyższych ulach, obecnie zakupiony warszawsi poszerzany korpus gniazdo plus 3 nadstawki na stojaku jest wsam raz nie boli kręgosłup. :oczko: :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 17:36 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
No trzymam za słowo i czekam na wiosenne zdjęcia :) Ja bym nie trzymał uli na lawecie tylko normalnie na stojakach, mam nadzieję, że nie potrzeba będzie stołeczka o którym wspominał Bogdan :uśmiech:

Śmiesznie bym wyglądał jak bym podchodził do ula i musiałbym na palcach stawać żeby do środka zajrzeć :P

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 18:05 - ndz 
Witam.

Jeśli chodzi o wysokość to w przybliżeniu mogę podać:

- dennica 7 cm
- korpus warszawski poszerzany 44,5 cm
- korpus na ramkę 1/2 wielkopolską 14 cm
- daszek 6 cm

do dając do tego stojak o wysokości standardowej 25 cm, to ul złożony z dennicy, korpusu gniazdowego, trzech nadstawek i daszka będzie sięgał od ziemi na około 125 cm

Dla porównania wielkopolski w składzie 2 X gniazdowy 2 X nadstawka daszek dennica i stojak sięgałby na wysokość 115 cm

Pojemność tych uli byłaby podobna.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 18:10 - ndz 
Tylko że ramki gniazdowe w warszawiaku byłyby na optymalnej wysokości do przeglądu około 77 cm od ziemi :), a wielkopolskie zakładając jeden korpus gniazdowy 60 cm a więc trzeba się pochylać :(


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 18:10 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
eeee no to nie jest, aż tak tragicznie z tą wysokością, na upartego to nawet dać i 4 nadstawki to nie byłoby aż tak wielkiej tragedii.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 18:13 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
no i właściciele uli WLKP zawsze się skarżą na potężne bóle pleców, a przy warszawiaku stoisz wyprostowany jak struna :uśmiech:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 19:01 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Bardziej bolały mi plecy stojąc na lawecie i się nachylać niż stojąc przy segmencie środkowym wysuwanym, który od ziemi był wsam raz do mojego wzrostu i tak też tą lawetę robiłem, żeby była wygodna i jestem zniej zadowolony przy moim skromnym wzroście 185 cm. :oczko: :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 19:12 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Przed cwilą poszedłem sprawdzić do garażu ul od polskiegopszczelarza i dokładnie od ziemi do daszku jest 117 cm to jest stojak pod ul, korpus gniazdowy, 3 pół nadstawki i daszk. :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 20:56 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Myślę, że jak już zdobędę doświadczenie z pszczołami w moich leżakach to za kilka lat prawdopodobnie przesiądę się na stojaki, oczywiście będę cię Mariane na bieżąco podpytywał jak wyniki miodowe i jak z rojliwością przy takim rozwiązaniu :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 21:08 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Cezary, sam jestem ciekawy przy tym korpusowym, nie trace nic, bo pozostaje na tych samych ramkach i zawsze mogę wykorzystać na odkłady, a jak będzie to sam jestem ciekawy bo w jednym będe prowadził na ramce warszawskiej standardowej, a w drugim na ramce warszawskiej poszerznej ramka w ramce jak jest w poście "ramka w ramce" i sprubować można, nic nie tracąc, czy wjedną czy w drugą strone nie zmieniam ramek bo na takich "ramka w ramce" jade i jak na razie jestem zadowolony. Metode tą podchwyciłem od starego pszczelarza Pana Słoneckiego z Luboszowa.Dodam że na prube będe miał 5 sztuk, leżaki pozostaną dalej. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 21:15 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
No ja już mam zamówione drewno na leżaki WP już się tak na nie napaliłem, że nie ma zmiłuj, z zewnątrz dam deskę szalówkę, a do środka boazeria podbitka, pomiędzy dam styropian 3cm, czyli standard.

Deski szalówki zażyczyłem sobie bez fazki, czyli ul z wierzchu nie będzie miał tych żłobionych rowków, będzie gładki, jestem ciekaw jak to się będzie prezentowało. Żebym czasem nie latał później ze szlifierką robiąc fazki :uśmiech:

Twój pomysł jest bardzo dobry, takie łagodne wejście w stojaki, bez żadnych przykrych konsekwencji, żadna tam radykalna zmiana, jedno wchodzi w drugie, do tego też będę dążył.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 21:35 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Cezary256, ja też zaczynam i tak mi podpowiedzieli starzy znajomi pszczelarze z którymi jestem w kontakcie już chyba z 15 lat i dlatego zdecydowałem się na warszawiaki, praca przy nich wręcz sprawiała mi przyjemność mimo że dopiero zaczynam, natomiast nie robie uli gdyż nie mam czasu bo jeszcze pracuje choć mam do tego wspaniałe warunki u syna z podstawowymi maszynami wzupełnośći wystarczające a tylko tam robie niezbędne rzeczy w miarę wolnego czasu i potrzeby.Mam 5 nowych uli warszawskich z nadstawkami i 12 paroletnie bez nadstawki ale nowe, no i teraz te od polskiegopszczelarza, jeden już mam w domu i już go przygotowuje i czekam jeszcze na 4, z tym że jeszcze muszę zrobić drugą platformę na te korpusowe i chce to zrobić w tą zime, to na tyle. :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 21:48 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Cezary256, wjdz na mój profil Marian. i tam będziesz miał wszystko o moich ulach i sprzęcie. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 22:46 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Twój profil śledzę od początku, i powiem ci ładną robotę robisz, fajna pasieka, fajne na nią miejsce. Masz trochę większą finansową siłę przebicia niż ja, ale też powoli doprowadzam moje pasieczysko do porządku, w miarę istniejących możliwości i zasobności portfela :)

Nie mogę doczekać się wiosny, żeby móc w pełni posmakować pszczelarstwa, nie przez końcówkę sezonu, tylko od pobudki aż po zimowy spoczynek :uśmiech:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 listopada 2011, 22:58 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Dzięki Cezary256, z czasem się troche układa w życiu a czasem nie, to wszystko jest też zaletą mojej połówki, potrafi to zrozumieć. A i coś dla siebie oprócz żony, trzeba mieć :oczko: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 18:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
bardzo fajny ul tylko mam kilka pytań
1) czy jest możliwość podłożyć pod korpus z WP 2 korpusy 1/2 wielkopolskie???- zabieg po to aby ograniczyć matke w czerwieniu ???
2) czy ktoś wytestował ten ul i jak tam wyglada sprawa nastroju rojowego ???
3) czy bez robienia odkłądów matka może bez ograniczenia czerwić na 10 ramkach WP ??? czy bedzie wchodzić w nastrój rojowy
4) czy dennica ma wymiary takie same jak ul wielkopolski???
5) czy jest możliwość zrobienia dennicy z poławiaczem pyłku do tego ula ???
6) jak z zimowlą (konkretnie gdy ułoży sie np 6-7 ramek i poźniej włożyć deske zatworową i mate słomianą czy zostawić przestrzeń powietrzą ???
7) czy jest możliwość zakupu u pana polskipszczelarza powałki ??? bo z tego myśle to muszą być 2 rodzaje na wielkopolska nadstawke i na korpus gniazdowy WP
prosze o odpowiedź na moje pytania pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 19:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
podsumowując powierzchnie uli a zatem ul wielkopolski 2 korpusy plus 1/2 0,36*0,26*20+0,13,0,26*10=2,21m2 ul warszawski poszerzony leżak 15 ramek gniazdowych plus 15 ramek 1/2 wielkopolskich 0,3*0,435*15+0,13*0,36*15=2,4645m2 ul warszawski poszerzony stojak gniazdo 10 ramek WP plus 2razy nadstawka 1/2wlkp 0,3*0,435*10+0,13*0,36*20= 1,981m2 warszawiak poszerzony stojak 10 ramek gniazdowych plus korpus wlkp i 1/2wlkp 0,3*0,435*10+0,26*0,36*10+0,13*0,36*10=2,709 więc z moich obliczeń wynika że ten ul bedzie najwiekszy zawsze mogę sie mylić wiec proszę poprawić mnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2011, 19:30 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
emilmag, ja taki ul już mam u siebie w garażu i byłem teraz specjalnie zobaczyć i powiem Ci tylko jedno, niema żadnych ograniczeń jest tak wymierzony że gniazdowe 10 ramek i 2 beleczki, a całość możesz obracać od 45 sopni po kolei aż do 360 stopni i wszystko do siebie pasuje, możesz przekładać nadstawke wp 1/2 pod gniazdowy nawet dwie jak Ci pasuje i oczywiście jak chcesz obracać tak samo góra i również daszek, czy dosyć wytłomaczyłem, bo myśle że polskipszczelarz dopowie więcej jako projektant i budowniczy. :brawo: :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji