FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 listopada 2012, 21:52 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Jak chcesz przechytrzyć pszczołe to przed pożytkiem zabierasz tą górną rameczke i wstawiasz wykręconą i za tydzień możesz zrobić to ponownie i tak długo jak pożytek będzie i nie naruszając czerwiu jak to poniektórzy robią w karuzeli, poprostu jesteś spokojny o czerw. Oczywiście żelazny zapas też zostawiasz, na gniazdo z 10 ramek możesz spokojnie wyciągnąć 6, a pozostałe to miodnia. Co do wyciskania, to żadna sztuka i nie trzeba młotka, tylko odpowiednio wygięta rączka od wałka do malowania i to wszystko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 09:13 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
polskipszczelarz pisze:
Witam.

Z wieloletniej praktyki i pracy na ulach WP mogę powiedzieć, że jeśli część gniazdowa jest wystarczająco duża (9-10 ramek WP), tylko sporadycznie zdarza się że matka wejdzie do nadstawki i delikatnie ją zaczerwi. Pisząc sporadycznie mam na myśli jedno przejście matki do nadstawki i delikatne jej zaczerwienie na około 25-30 rodzin. Liczba ta jak zauważyłem jest zróżnicowana w kolejnych sezonach pszczelarskich. Są lata, że na 100 rodzin zdarzy się to w 1-3 przypadków, ale bywają również takie w których zjawisko to występuje częściej czyli 7-8 delikatnych zaczerwień nadstawki na 100 rodzin. Delikatne zaczerwienie to max 2-3 ramek zaczerwionych w około 30%. Raz na kilka lat 2-3 zdarzy się że matka zaczerwi nadstawkę bardziej czyli max z 5 ramek w 30 - 50%

Pozdrawiam.

Gdybym miał te stojaki (nie mam) to przy takiej małej częstotliwości przechodzenia matki do nadstawki nie bawiłbym się w kraty. Zastanawiam się czy to nie zależy też od pszczół jakie się ma w pasiece, albo od innych czynników.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 11:11 - śr 

Rejestracja: 14 września 2012, 07:25 - pt
Posty: 80
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: WP, LN 3/4
Pytanie do kolego polskiegopszczelarza
1. Prezentowany na filmie powałka i daszek nie mają wentylacji, czy sama osiatkowana dennica wystarczy do dobrej wentylacji podczas zimowli ?
2. Prezentowane w filmie ule stojące na pasieczysku mają założony korpus nadstawki – w jakim celu ?
3. Daszki uli na pasieczysku są wyższe i mają wyciętą wentylację - czy rodzaj daszka zależy od rodzaju użytej dennicy ?

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 14:07 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Jak w tym stojaku zabezpieczacie te wysokie ramki przed przesuwaniem podczas transportu i pszczoły przed gnieceniem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 14:18 - śr 

Rejestracja: 14 września 2012, 07:25 - pt
Posty: 80
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: WP, LN 3/4
jarekab pisze:
Jak w tym stojaku zabezpieczacie te wysokie ramki przed przesuwaniem podczas transportu i pszczoły przed gnieceniem?


Ramka hofmanowska, lub blaszki odstępowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 listopada 2012, 15:04 - śr 
Warmiak pisze:
1. Prezentowany na filmie powałka i daszek nie mają wentylacji, czy sama osiatkowana dennica wystarczy do dobrej wentylacji podczas zimowli ?

2. Prezentowane w filmie ule stojące na pasieczysku mają założony korpus nadstawki – w jakim celu ?

3. Daszki uli na pasieczysku są wyższe i mają wyciętą wentylację - czy rodzaj daszka zależy od rodzaju użytej dennicy ?


Nie trzeba mieć w daszkach wentylacji sama dennica w 100% wystarczy (oczywiście dennica musi być otwarta - czyli szuflada wyjęta. W moich dennicach można szufladę odwrócić o 180 stopni i po włożeniu powstaje prześwit nieco ponad centymetr i również nie stwierdziłem wilgoci podczas zimowli)

Ule na pasieczysku widoczne na filmiku faktycznie mają dennice ocieplane (cały czas testuje a więc mam grupę tego typu korpusów WP również zimowanych na dennicach ocieplonych) i dlatego również są na nich nadstawki oczywiście bez ramek, powstaje wówczas dużo miejsca na ocieplenie od góry gniazda. W korpusach z dennicą ocieploną pszczoły zimują na 7-8 ramkach następnie jest zatwór, który ma prześwit od dennicy około 3 cm i właśnie przez ten prześwit wychodzi para i gazy wytwarzane przez zimującą rodzinę, para ta następnie wyprowadzana jest z ula przez wentylację w daszku.


Na górę
  
 
Post: 21 listopada 2012, 15:06 - śr 
jarekab pisze:
Jak w tym stojaku zabezpieczacie te wysokie ramki przed przesuwaniem podczas transportu i pszczoły przed gnieceniem?


Tak jak w każdym innym ulu, czyli ramki hoffmanowskie lub odstępniki z blaszki lub plastikowe


Na górę
  
 
Post: 17 lutego 2013, 18:00 - ndz 

Rejestracja: 23 września 2012, 19:09 - ndz
Posty: 25
Lokalizacja: Brodnica,k-p
Ule na jakich gospodaruję: wp i wlkp.
Witam Kolegów . Ja także dałem się uwieść ulowi wp korpusowemu, i podpatrzywszy u polskiegopszczelarza sam dwa takie w ub. roku zbudowałem. W jednym był odkład , więc doświadczenie gospodarowania miałem z jednym ulem. Pod koniec rzepaku gniazdo miałem na 10 ramkach ,gdyż robiłem odkłady. Na miodnię były trzy korpusy 1/2 wlkp. no i to za dużo nie było. Po przewiezieniu na leśną malinę ograniczyłem gniazdo do 7 ramek i te były zaczerwiane w 100%, tak więc cały miód gromadzony był w nadstawkach . Ale , uwaga , w gnieździe żelaznego zapasu prawie nie było.
Tu również były trzy nadstawki. Odbiór miodu jest o wiele łatwiejszy niż w leżakach , też je mam, a i dokarmianie nie sprawia kłopotów. Zazimowałem na 7 ramkach. Co przyniesie wiosna zobaczymy. Mam nadzieję że moje spostrzeżenia będą przydatne innym miłośnikom tego ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 07:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam kolegów jak sie ma sprawa po zimie ze stojakiem wp?

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 10:45 - śr 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Powiem tak, na 7 zazimowanych w warszawskim poszerzanym stojaku korpusowym 100% przezimowało i są w dobrej kondycji, co dalej zobaczymy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 15:00 - wt 
Witam.

Zimowla w korpusowych warszawskich poszerzanych przebiegła zgodnie z przewidywaniami bardzo dobrze, wszystkie rodziny przezimowały. Tuż przed oblotem zostały wyczyszczone dennice, zabieg ten tak jak w ulach korpusowych trwa dosłownie minutę, co w ulach leżakach jest nie do osiągnięcia. Dużym plusem okazała się waga jak i gabaryt "zimowego ula" złożonego z dennicy, korpusu gniazdowego i daszka. Przeniesienie go na nowe stanowisko nie stanowi problemu nawet dla jednej osoby, o czym mogłem się osobiście przekonać.

W tym momencie dołożyłem na korpus gniazdowy nadstawkę aby na powałce korpusu gniazdowego zmieścić ciasto przykryte folią i ocieplić gniazdo od góry. Pszczółki przez kilka dni miały w ciągu dnia pogodę umożliwiającą im loty oczyszczające, a teraz czekamy na pierwsze pożytki mam nadzieję że wierzba dostarczy świeży pyłek i nektar do gniazda (ale to dopiero za około 2 tygodnie).

Pozdrawiam.
Mariusz


Na górę
  
 
Post: 07 maja 2013, 11:25 - wt 

Rejestracja: 02 marca 2012, 09:58 - pt
Posty: 120
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WLKP
Koledzy, czy ktoś mógłby mi zrobić odpłatnie korpus gniazdowy do tego ula?

będę wdzięczny za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2013, 16:16 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Napisz na PW do polskiegopszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2013, 18:55 - wt 
Niestety już się nie da zrobić - rzepak kwitnie, a kraj na odkłady czeka :)


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 14:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 lutego 2012, 11:49 - pt
Posty: 34
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie/warszawskie zw.
Witam.
Należy pogratulować ładnie wykonanego ula :thank: z tym że jak postawisz 2 korpusy na sobie (43,5 +43,5 + przerwa) to masz 88 cm to z dennicą i stołkiem pod spodem jest ok 120-130 cm i nie będzie Ci za ciężko zdejmować tego górnego korpusu z pełnymi ramkami? Na pewno pozwoli to zlikwidować nadstawki i zostać przy jednej ramce. :roll:
Mnie też kiedyś coś takiego przemknęło przez myśl ale chyba wolałbym zrobić to samo ale na dadancie w poziomie :)

_________________
Pozdrawiam ApisPol


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 19:04 - ndz 
ApisPol pisze:
z tym że jak postawisz 2 korpusy na sobie (43,5 +43,5 + przerwa) to masz 88 cm to z dennicą i stołkiem pod spodem jest ok 120-130 cm i nie będzie Ci za ciężko zdejmować tego górnego korpusu z pełnymi ramkami?


Po co zdejmować, przy następnym pożytku zakładasz następny na górę i przy kolejnym następny, a dopiero przed karmieniem zimowym podjeżdżasz podnośnikiem i zdejmujesz cały miód z całego sezonu. jest tego ze 3 do 4 korpusów a w każdym po około 35 kg miodu. Fakt jest trochę wysoko bo jak sezon dopisze to 4 korpusy po prawie 50 cm + jeden na gniazdo + stojak i daszek czyli masz ule wysokie na 300 cm :rolf: :rolf: :rolf:


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 21:10 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Ale sobie pomarzyłeś Mariusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 22:30 - ndz 
Marian. pisze:
Ale sobie pomarzyłeś Mariusz.


Chyba że ktoś ma lęk wysokości to może w ten sam sposób gospodarować w 3 metrowym leżaku hehehe.

A tak poważnie to dzisiaj poszły nadstawki do moich korpusowych warszawiaków.


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2013, 22:35 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
E tam , ja w ubiegłą sobote musiałem już włożyć nadstawki do korpusów bo się wylewały pszczoły, chciałem wczoraj zobaczyć ale pogoda nie dopisała popołódniu i tylko podniosłem,siedzą w nadstawce, odrabiają węze i też noszą, a teraz rzepak w pełni.W tygodniu jak pogoda dopisze to zerkne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2013, 22:36 - sob 
Witam.
Nowa odsłona warszawskich korpusowych i ich wariacje :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 29 września 2013, 05:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
polskipszczelarz, osb ??? ile mm ??? w srodku też osb ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2013, 09:07 - ndz 
Witam.

Dennica - OSB3 18 mm + wręgi, wkładka wylotowa + lotka drewniane

Obrazek

Gniazdo - OSB 3 10 mm wewnątrz i na zewnątrz, rama u góry, dołu i w środku korpusu drewniane, ocieplenie styropian 3 cm. Ul jest ustawiony na zabudowę ciepłą - ułatwia to pracę przy ulu (jeśli ule ustawione są blisko siebie znacznie wygodniej nam robić np. przegląd części gniazdowej w takim właśnie ustawieniu)

Obrazek

Nadstawka - OSB 3 18mm na ramkę 1/2 wielkopolską w komplecie mamy dwie nadstawki w każdej mieści się 11 ramek. Nadstawki są bez ocieplenia i bez wręgów.

Obrazek

Daszek - boki daszka płyta OSB 3 15 mm, blat OSB 12 mm, w bokach daszka wycięty jest rowek do wentylacji, Daszek pokryty jest papą termozgrzewalną.

Obrazek

Ul warszawski korpusowy z OSB 3 w elementach.

Obrazek

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 01 listopada 2013, 19:53 - pt 

Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 14:56 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: BMN
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Może ktoś powiedzieć ile na ten ul idzie materiału, desek, bo mi coś wyszło ponad 3m2 a zima idzie... :cold:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 listopada 2013, 19:58 - pt 
snarek pisze:
Może ktoś powiedzieć ile na ten ul idzie materiału, desek, bo mi coś wyszło ponad 3m2 a zima idzie...


Podobnie jak na każdy inny czyli około 3,5 m/2 chyba że materiał 2 klasy i jest więcej odpadów to nawet i 3,8 m/2


Na górę
  
 
Post: 01 listopada 2013, 20:01 - pt 
Chodzi o taki model :)
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 01 listopada 2013, 20:07 - pt 

Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 14:56 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: BMN
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
dokładnie o ten mi chodziło :D czyli trzeba do tartaków się przejechać, bo w castotamie to za drogi biznes hehe, dużo sprzedajesz tych uli pszczelarzu, klienci zadowoleni, może wziął bym parę na próbę :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 listopada 2013, 21:36 - pt 
Hehe kilka się sprzedało :):):), raczej się nie skarżą, ale nie mi to oceniać:):):)


Na górę
  
 
Post: 01 listopada 2013, 22:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witajcie czy kolega polski pszczelarz udostępni by wymiary ula tzw rysunek techniczny bo te 1/2 to wlkp a czy dennica pasuje od wlkp ???

_________________
Matka natura uczy błogiej pokory ..... a mały człowiek może tylko obserwować co ona potrafi ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 listopada 2013, 22:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Przecież to bardzo proste - część ramy na której jest wieszana ramka ( dół też ) warszawska jest po prostu szersza - wszystko wynika z szerokości ramki
360 - 300 = 60, 60/2 = 30


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 listopada 2013, 22:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Mariuszczs pisze:
Przecież to bardzo proste - część ramy na której jest wieszana ramka ( dół też ) warszawska jest po prostu szersza - wszystko wynika z szerokości ramki
360 - 300 = 60, 60/2 = 30

dokładnie tak,
ja tak robię swoje WP stojaki, są w pełni kompatybilne ze wszystkimi elementami uli wlkp,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 listopada 2013, 19:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Ja natomiast nie mogę dostać nigdzie kantówki o szerokości 30mm... Jeśli chodzi o boazerie to przerzucam się z 10mm na 12.5mm gdyż jest bardziej dostępna...Starczy...gniazdo 10 ramek + 2 nadstawki ???

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 listopada 2013, 20:58 - wt 

Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 14:56 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: BMN
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
@tomasz a jaki problem kupić dechy 32mm przegnać przez grubościówkę, a potem dociąć na pilarce na 30mm? u mnie w okolicy boazeria tylko 18,5mm :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 listopada 2013, 21:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
polskipszczelarz a ten ul z OSB 3 to nie ma felców na łączeniach elementów tzn.na łączniach np. korpusu z nadstawką - bo jakoś tego nie zauważyłem. W korpusie widzę wręgi ale to chyba na ramki. Jeżeli jest bez felców to do stacjonarnej ok. ale na przewóz na wędrówki to może mało bezpieczne. Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli w takim tkwię.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 listopada 2013, 21:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 października 2009, 10:27 - czw
Posty: 209
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja co prawda mam trochę inne ule bo Optimale nieocieplane i z litej dechy ale bezwręgowe spinam je pasem i jazda. A na ul wchodzi 3 korpusy + 2 na miodnię. Wręgi to przeżytek. Oczywiście to tylko moje odczucie :-)
waldek6530 pisze:
polskipszczelarz a ten ul z OSB 3 to nie ma felców na łączeniach elementów tzn.na łączniach np. korpusu z nadstawką - bo jakoś tego nie zauważyłem. W korpusie widzę wręgi ale to chyba na ramki. Jeżeli jest bez felców to do stacjonarnej ok. ale na przewóz na wędrówki to może mało bezpieczne. Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli w takim tkwię.

_________________
Podrawiam
Arek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 listopada 2013, 23:49 - wt 
waldek6530 pisze:
ten ul z OSB 3 to nie ma felców na łączeniach elementów


Tak ten ul z osb nie ma felców tzn. korpus gniazdowy ma łączenie na felc z dennicą ale już od góry z nadstawkami łączy się bezfelcowo na dotyk i kolejne nadstawki również. Zrobiłem tak dla tego że ułatwia to operowanie nadstawkami czy to zakładając kolejne jedną na drugą czy też zakładając na korpus gniazdowy. Kompletnie w ten sposób eliminujemy gniecenie pszczół. Pomysł wzięty z uli z pojedynczej deski.


Na górę
  
 
Post: 06 listopada 2013, 21:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
arkadiusz77 pisze:
Wręgi to przeżytek.

Może i przeżytek ale czy podczas jazy z takim ulem nie ma zagrożenia, że się rozszczelni i pszczoły wyjdą np. na skrzyżowaniu w mieście i zacną żądlić przypadkowego przechodnia lub wpadną do innego pojazdu stojącego np. na "światłach"- to by była heca a jak jest ul z wręgami to trzyma się jakoś by nie przesuwać się na boki. Na takie transporty to trzeba być konkretnie zabezpieczonym a nie jak "Bóg da a partia pozwoli" :D jak to mawiało się za czasów Gierka i innych.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 listopada 2013, 21:38 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
jeśli wozisz z nadstawkami to można użyć foli ( streczu) jak do foliowania palet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 listopada 2013, 21:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2013, 21:06 - wt
Posty: 308
Lokalizacja: Roztocze
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
ja sobie tak owinąłem na zime :lol:

_________________
Jestem pszczelarzem ludziom na pożytek, Bogu na chwałę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 listopada 2013, 21:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
zbynio54 pisze:
ja sobie tak owinąłem na zime :lol:
ino po co :thank: :thank: :thank: :thank: :thank: :thank: :thank:

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2013, 12:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 listopada 2013, 23:16 - czw
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Ja zamierzam stworzyć taki ul http://slawomirmalec.blogspot.com/ . Ramki jednej szerokości co nie będzie sprawiało kłopotu z włożeniem do miodarki . Testowałem kiedyś taki ul tylko z ramkami 30x30 cm w rodni i miodni jednak okazało się za mało i pszczoły nie doszły do pełnej siły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2013, 16:41 - śr 
12 ramek warszawskich poszerzanych w części gniazdowej to zbyt dużo jak na gniazdo, a jeśli chodzi o nadstawkę to teoretycznie ramka 1/2 wielkopolska jest jak najbardziej wskazana z praktycznego punktu widzenia tzn. jeśli posiadamy miodarkę na ramki warszawskie poszerzane to w każde miejsce ramki warszawskiej poszerzanej wchodzą 2 ramki 1/2 wielkopolskie :)


Na górę
  
 
Post: 11 grudnia 2013, 19:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 listopada 2013, 23:16 - czw
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
ooo. To zmienia postać rzeczy :) Dziękuję za cenną uwagę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2013, 21:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
slawekmalec1992 pisze:
Testowałem kiedyś taki ul tylko z ramkami 30x30 cm w rodni i miodni jednak okazało się za mało i pszczoły nie doszły do pełnej siły.


Oooo za mała rodnia była przy ramkach 30x30. A ja takie własnie zrobiłem też 30x30 12 ramkowe, w moich rodnia jest na 12 takich ramek i drugi korpus tj. miodnia tez na 12 takich samych ramek i co to będzie niedobre ??? :shock:

polskipszczelarz pisze:
12 ramek warszawskich poszerzanych w części gniazdowej to zbyt dużo jak na gniazdo

:shock: a to znów za duże ???

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2013, 11:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
waldek6530 pisze:
slawekmalec1992 pisze:
Testowałem kiedyś taki ul tylko z ramkami 30x30 cm w rodni i miodni jednak okazało się za mało i pszczoły nie doszły do pełnej siły.


Oooo za mała rodnia była przy ramkach 30x30. A ja takie własnie zrobiłem też 30x30 12 ramkowe, w moich rodnia jest na 12 takich ramek i drugi korpus tj. miodnia tez na 12 takich samych ramek i co to będzie niedobre ??? :shock:

polskipszczelarz pisze:
12 ramek warszawskich poszerzanych w części gniazdowej to zbyt dużo jak na gniazdo

:shock: a to znów za duże ???

Nie ma się co dziwić ,dla jednego za mało ,dla drugiego za dużo. Inną gospodarkę prowadzą i inne pożytki mają. Musisz wypróbować na własnym terenie nikt ci gotowej recepty nie da .To by było za łatwe, muszą być własne doświadczenia.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2013, 12:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 listopada 2013, 23:16 - czw
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Wielkość ula zależy również od rasy pszczół . W mojej pasiece są takie, które
w szczycie sezonu nie mieszczą się na 18 ramkach wp innym natomiast w zupełności wystarcza 15.. Dlatego ule posiadające mniejsze powierzchnie nadstawek umożliwiają lepsze dopasowanie powierzchni ula do siły rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2014, 21:42 - wt 

Rejestracja: 20 stycznia 2014, 20:31 - pn
Posty: 15
Ule na jakich gospodaruję: dadant, wp
Miejscowość z jakiej piszesz: olsztyn
jestem amatorem i moze malo sie znam ale ul wp jest do niczego niemoznaodebrac miodu gatunkowego albo jest czerw albo swierzy nakrop .ale pierwsze ramki zalane nie wiadomo czym.w tym roku mialem taka sytuacje polowa kwitnienia lipy w ulach doslownie zero miodu nic myslamen juz dokarmiac je trzeba a jednak niespodzanka nanosily z drobno lisciastej tylko ze on nadal jest w stanie plynym niby z akacja ale nie wp moim zdaniem jest do niczego jedno krecenie na rok moze wtedy tak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2014, 22:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2013, 12:03 - pn
Posty: 520
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Bogucin
mariusisko79, I tutaj cię popieram, że jesteś amatorem i mało się znasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2014, 01:30 - śr 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:haha: :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2014, 20:30 - śr 

Rejestracja: 20 stycznia 2014, 20:31 - pn
Posty: 15
Ule na jakich gospodaruję: dadant, wp
Miejscowość z jakiej piszesz: olsztyn
czy ja wiem;) mam te ule i wiem co chodzi .wiem jedno z tym miodem nie jest az tak dobrze chyba ze jak u mojego znajomego podkarmiaczka w ulu caly siedzi :)nienazywam sie pszczelarzem .malo jeszczcze wiem ;)a tu pszelarze pare razy podrzewaja miod .klijent lyknie . chodowcy
matek wielkosci pszczoly robotnicy i to jeszcze pod swoim nazwiskiem.ja bym sie wstydzil:)chyba ze producenci krat zmiejsza oczka zeby nie przechodzily ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2014, 20:44 - śr 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Do ula masz pretensje, czy do hodowców, czy jeszcze gdzieś...?

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 240 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji