FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 01:07 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 września 2007, 21:28 - pt 
Ograniczeń w czerwieniu matek jest kilka sposobów można używać do tego celu krat ,izolatorów (najcześciej stosowanych w ulach leżakach i ulach kombinowanych ). Mając ule wielo nad stawkowe jak 1/2D , Apipol, Wielkopolski z pół nadstawką nie musimy się męczyć z wkładaniem czy co 9 dni przeglądaniem izolatorów wystarczy zgonić matkę na pół korpus i przykryć kratą .. ograniczyć matkę w czerwieniu powinno się co najmniej 2 tyg przed spodziewanym pożytkiem np. u mnie Lipowym / Spadziowym , dlatego aby pszczółki które się wygryza miały czas na przegrę (oblot) . wtedy zajmują miejsce jako ulowe a wszystkie inne stają się zbieraczkami zyskujemy wtedy ok. 40% więcej zbieraczek niż w normalnych warunkach .Ograniczając matkę na 10 ramkach pół nad stawkowych każdego typu ula stojaka przelicznikowo wychodzi to tak jak byśmy ograniczyli na 3-4 ramkowym izolatorze dalsze 4 pól ramki służą jako magazyn pyłkowy bo miód wynoszony jest tylko i wyłącznie do górnych kondygnacji Aby przedłużyć brak czerwiu w ulu często stosuje że wkładam do pół korpusu 3 ramki suszu po 1 z każdego boku i 1 na środek i 7 węzy nim pszczółki odrobią węzę to trochę mija . Innego typu ograniczenie w czerwieniu można zastosować metodę Januszewskiego ; gdzie wyciąga się z gniazda 4 ramki skrajne a w zamian wkłada się ramki z pół nadstawki (postaram się powkładać zdjęcia ) jest to dobra metoda do uli leżaków z nadstawką warunkiem tylko jest że ramki muszą mieć czer35mm a jedyną wadą tego typu jest to że pszczółki ciągną dziczyznę pod pół ramkami w gnieździe (ale w zamian zyskujemy duże ilości czystego wosku


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2007, 17:30 - sob 
Nie wspomniałeś, że przy gnieździe na 1/2 korpusu cała ramka jest optymalnie wykorzystana na czerwienie. Żadko zdarzają się komórki trutowe. W związku z czym pszczoły odbijają to sobie budując komórki trutowe na węzie podanej nad kratę. Trzeba wówczas uważnie układać gniazdo na zimę.
Zaletą gniazda na 1/2 korpusu jest moim zdaniem również mniejsza w porównaniu do pełnej ramki rojliwość pszczół. Taką zauważyłem u siebie w pasiece prawidłowość.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2007, 21:07 - sob 
WitekP pisze:
W związku z czym pszczoły odbijają to sobie budując komórki trutowe na węzie podanej nad kratę. Trzeba wówczas uważnie układać gniazdo na zimę.


Powiem że nigdy nie dodawałem węzy przy ograniczeniu nad kratę , zdażało mi się że jedno czy dwa ramka pszczoły zniszczyły odrabiając ją częściowo właśnie na trutowo w korpusie gdzie matka była czyli pierwszym Ale żadko (ramko pracy wcześniej w maju zawsze mam w drugim korpusie 1/2 poczym ją wycofuję w czerwcu , czasami pociągna w dolnym korpusie ale trutową robotę pod ramkami (mam 5cm luzu od dennicy do beleczki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 września 2007, 06:09 - pn 
Podanie węzy nad kratę wymusiła sytuacja w pasiece - powiększanie ilostanu i brak suszu.Normalnie - staram się podawać węzę do gniazda, jest wówczas bardzo ładnie odbudowana i to na całej rameczce.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2007, 22:04 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja nie ograniczam Matek w czerwieniu. Bo mam ciągły pozytek aż do lipy. Ale w 08r w dwuch rodzinach zastosuje ograniczenie. I zobzczę jaki bendzie efkt.Jak takwszyscy zachwalaja i radzą to może iracia w tym ograniczeniy przed lipą. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2008, 11:36 - śr 
WitekP pisze:
Podanie węzy nad kratę wymusiła sytuacja w pasiece - powiększanie ilostanu i brak suszu.Normalnie - staram się podawać węzę do gniazda, jest wówczas bardzo ładnie odbudowana i to na całej rameczce.


A sory Źle zrozumiałem jeżeli chodzi o dodawanie węzy do miodni to nie ma sprawy nie mając suszu a przy pożytku zawsze możesz dodać nad kratę węzę i pszczoły to odrobią zalewając miodem ,Ja tak wstawiam że na środek gniazda wstawiam węzę 5 rameczek jak to odrobią przekładam co drugą z węzą i też odrobią ładnie wtedy nie ciągną żadnych trutowych komórek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 12:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
Wiesz co Bociak chce coś ci powiedziec np. przynajmniej bardzo ciekawą sprawę która mnie bardzo przed laty zainteresowała. nie wiem czy tam mieszkasz w mieście czy na wsi i czy masz przydomowa pasiekę czy nie ale jeśli masz to kup se na przykład na alegro książkę Janusza Mazurka [Dziennik pszczelarza praktyka] .nie wiem może ją już czytałeś ale ja ją przed laty przeczytałem i mnie zafascynowała naprawde spoko facet osobiście go poznałem. w przydomowej pasiece stosuję jego metodę i chcę podzielic się tym jego pomysłem z wami wszystkim odwiedzającymi to forum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 16:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ruki, gospodarka pana Mazurka jest specyficzna, przyznam szczerze że nie wiem jak obecnie ale to co kiedyś opisywał to nie zbyt mi odpowiada.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 19:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
napisz coś więcej co ci nie odpowiada . wiadomo ze do każdego co innego co nie to normalne

mi tam na przykład odpowiada


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 21:04 - śr 
ruki123 pisze:
Wiesz co Bociak chce coś ci powiedziec np. przynajmniej bardzo ciekawą sprawę która mnie bardzo przed laty zainteresowała. nie wiem czy tam mieszkasz w mieście czy na wsi i czy masz przydomowa pasiekę czy nie ale jeśli masz to kup se na przykład na alegro książkę Janusza Mazurka [Dziennik pszczelarza praktyka] .nie wiem może ją już czytałeś ale ja ją przed laty przeczytałem i mnie zafascynowała naprawde spoko facet osobiście go poznałem. w przydomowej pasiece stosuję jego metodę i chcę podzielic się tym jego pomysłem z wami wszystkim odwiedzającymi to forum


Dzięki za radę Mam te książkę równie długo jak Ty i poza tym że ją przeczytałem to obawiam się że mam inny typ gospodarki i pożytków jak Mazurek
Już dawno się zastanawiałem po co Mazurkowi tyle uli jak ma takie kiepskie pożytki no ale to jego sprawa ja gdybym gospodarował według jego metod to podejrzewam że bym nie miał tego co osiągam bo on kończy na lipie a u mnie to dopiero połowa cyklu zbiorów Ja nie ograniczam czerwienia raczej je ujednolicam aby mi matka nie czerwiła tam gdzie nie powinna w danym czasie . Mazurek ogranicza czerwienie dla zysku miodu ja na dwa tygodnie przed spodziewanym pożytkiem walę do ula czerw i pszczoły by zyskać na robotnicach , a to inna metoda
Bardzo się Cieszę jak tylko masz chęci opisuj jego metody zapewne się przydadzą innym
Cieszę się że masz takie podejście do dzielenia się przetestowaną wiedzą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2008, 21:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Metoda gospodarki pana Mazurka dla mnie byłaby wielką klapą i jakoś nie przychodzą mi do gustu jego metody szczególnie zabawa z izolatorami.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2008, 20:16 - pt 
Tym razem kierunek na wschód. Myślę, że jest trochę starszych którzy radzą sobie z rosyjskim. Krótko i rzeczowo opisana gospodarka w wielokorpusie. Odmienny sposób sterowania czerwieniem matki w stosunku do gospodarki pasiecznej ostrowskiej jak i praktyk niemieckich i też dobry dla ich pożytków. Bardzo fajna strona
http://www.beeland.ru/beekeeping/beekeeping2_8.htm
Pozdrawiam
Eryk


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2008, 21:05 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Podobną gospodarkę prowadzę w ulach Ostrowskiej,których 5 zbudowałem w ramach eksperymentu.Z lenistwa zrezygnowałem z wyszukiwania matek i przekładania do niższej kondygnacji,jak opisuje to rusek.Po wiosennym przestawieniu i zapełnieniu obu kondygnacji pszczołami,spędzam matkę dymem na dół,a korpus 3-ci budowlany, stawiam jako drugi nie nad kratę, ale pod nią,na nim ten z czerwiem.Dopiero po trzech tygodniach ustawiam nową dennicę,rozczłonowuję korpusy gniazdowe i nie zdejmując tego z nad kraty,stawiam oba na niej.Matka od tej chwili jest ograniczona aż do połowy lipca na jednej kondygnacji.Nie muszę jej wyszukiwać,ani przenosić.Na pewno będzie się znajdować na świeżo odbudowanych ramkach.Jeszcze metoda ta mnie nie zawiodła.Teraz spokojnie mogę operować korpusami. Nad kratę stawiam nowy,czwarty korpus z woszczyną i węzą [ramki zawsze układam w szachownicę],na nim ten z nad dennicy a dalej zalany miodem.W tym czasie robię tylko jeden przegląd kondygnacji zabranej z nad dennicy w tym momencie trzeciej,aby zlikwidować ewentualnie odciągnięte mateczniki ratunkowe.W razie wystąpienia nastroju rojowego zabieram całą kondygnację ze starą matką,robiąc z nią odkład.Osieroconej rodzinie poddaję matecznik,lub młodą matkę.
Ta sytuacja następuje u mnie dopiero po przekwitnięciu akacji.

Z poważaniem - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 22:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A czy można zastosować takie ograniczenie żeby nie było ono takie hmmm jakby się tu wyrazić może "zbyt drastyczne" żeby tylko w pewnym stopni na krótki czas ograniczyć matkę w czerwieniu?? Tak żeby uzyskać więcej zbieraczek ale żeby rodzina do następnego pożytku była w dobrej sile?? Pożytek oczywiście występowałby trochę później tak ze pewien okres bezpożytkowy by wystąpił ale nie taki strasznie długi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 13:00 - ndz 
d@niel_25 pisze:
A czy można zastosować takie ograniczenie żeby nie było ono takie hmmm jakby się tu wyrazić może "zbyt drastyczne" żeby tylko w pewnym stopni na krótki czas ograniczyć matkę w czerwieniu?? Tak żeby uzyskać więcej zbieraczek ale żeby rodzina do następnego pożytku była w dobrej sile?? Pożytek oczywiście występowałby trochę później tak ze pewien okres bezpożytkowy by wystąpił ale nie taki strasznie długi.


Oczywiście że Można
W przypadku Ula Ostrowskiej jak Twoje gdzie widzę tylko 3 korpusy musisz zastosować Izolator 3-5 ramkowy obliczyć mniej więcej czas wystąpienia pożytku i na 5 dni wcześniej wstawić matkę w izolator np 3 rankowy gdzie wstawiasz samą węzę i matkę może to być okres kwitnienia lipy
gdybyś miał pół nadstawki sprawa jest prosta na dennice kładziesz pół nadstawkę po bokach po 2 ramka suszu i 6 węzy matkę i na to krata i reszta ula zaczynając od rodni po zakończeniu pożytku zmienia się układ ula rodnia powraca na dennice powraca matka i dopiero krata i pół korpus z czerwiem i reszta ula po dach
Pszczelarze kończący pożytki na lipie mogą pozwolić sobie na ograniczenie w bardzo drastyczniejsze sposoby nawet na 1 ramkę bo mają czas na odbudowę struktur rodziny ale Ty i inni którym jeszcze Spadź po głowie chodzi tak nie mogą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 15:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
U mnie to tak spadź raz na 7 lat hheeee liściasta ewentualnie bardziej nawłoć będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwietnia 2010, 18:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
BOCIANK
Cytuj:
Pszczelarze kończący pożytki na lipie mogą pozwolić sobie na ograniczenie w bardzo drastyczniejsze sposoby nawet na 1 ramkę bo mają czas na odbudowę struktur rodziny ale Ty i inni którym jeszcze Spadź po głowie chodzi tak nie mogą


Co oznaczają drastyczne sposoby ograniczania? Moglbys wymienic?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwietnia 2010, 19:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Izolator i matka na jednej ramce:)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 00:14 - pt 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Gospodaruję na ulach wielk. i matkę ograniczam w czerwieniu poprzez zakładanie przegrody pionowej w zależności ile potrzebuję 3-5 ramek i daję jeszcze węzę do przegrody z matką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2014, 22:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Czy ktoś z kolegów próbował takiej metody? a mianowicie mamy korpus gniazdowy na 10 ramkach i zaczyna się pożytek na wiosnę. Zamiast dodawać miodnię w postaci korpusu czy pół korpusu to wyciągam ramkę na której znajduje się matula przekładam jął do pustego korpusu po bokach daję po ramce suszu a resztę zapełniam węzą. Taki korpus stawiam na dennicy na to krata i korpus z którego wyjąłem ramkę z matulą uzupełniony o ramkę suszu lub węzy.
Chodzi mi o to aby jak najmniej grzebać w gnieździe, jednym zabiegiem wymienić susz na nowy a stary po zalaniu miodem wywirować i do przetopu. No i pszczołom wybić z głowy rojenie.
Ma to racje bytu? bo zastanawiam się czy nie wypróbować takiej metody.
Z góry dzięki za rady.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2014, 23:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
szymolas pisze:
Czy ktoś z kolegów próbował takiej metody? a mianowicie mamy korpus gniazdowy na 10 ramkach i zaczyna się pożytek na wiosnę. Zamiast dodawać miodnię w postaci korpusu czy pół korpusu to wyciągam ramkę na której znajduje się matula przekładam jął do pustego korpusu po bokach daję po ramce suszu a resztę zapełniam węzą. Taki korpus stawiam na dennicy na to krata i korpus z którego wyjąłem ramkę z matulą uzupełniony o ramkę suszu lub węzy.
Chodzi mi o to aby jak najmniej grzebać w gnieździe, jednym zabiegiem wymienić susz na nowy a stary po zalaniu miodem wywirować i do przetopu. No i pszczołom wybić z głowy rojenie.
Ma to racje bytu? bo zastanawiam się czy nie wypróbować takiej metody.
Z góry dzięki za rady.


Wszystko zależy jaka wysokość ramki. W wielkopolskim takim zabiegiem możesz zaziębić rodzinę, albo zahamować drastycznie rozwój, natomiast w ulach wielokorpusowych o dużo niższej ramce będzie zupełnie inaczej.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2014, 23:37 - sob 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Ja jestem za pozyskiwaniem miodu z ramek nie przeczerwionych na tyle ile jest to tylko możliwe... więc w coś takiego bym się nie pchał...

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 00:10 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Z jednej ramki z czerwiem i matka czerwionca to mini odkład i nie dojdzie do jesieni do siły zazimowania. Przeczytaj moje posty o odkładach tam ja opisuje dokładnie co trzeba robić. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 08:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
"miły marian" mi nie chodzi o odkład tylko o dodanie drugiego korpusu w ulu wielkopolskim zostawiając matkę na dole na ramce na której składa jajka po bokach dać po ramce suszu żeby mogła składać jajka zanim odbudują węzę a resztę wypełnić węzą na to wszystko krata i korpus z ramkami zaczerwionymi i pozostałymi pszczołami, które wcześniej były na dole.
Szukałem w postach bo zdawało mi się że ktoś pisał o tym ale nie mogę znaleźć dlatego pytam.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 09:33 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Jest w praktyce przesiedlanie pszczół w drugiej połowie lata na samą węzę, nawet wiem już o kilku osobach z tego forum co to robi więc i tu problemu nie widzę... odkład z jednej ramki czerwiu to jedno a przesiedlenie rodziny na węzę to drugie i nie ma co porównywać jednego do drugiego a szczególnie już jak Ty wszystko w ulu zostawiasz matki nie ograniczasz tylko pewnego rodzaju rotację robisz... Swoją drogą taki odkład wcześniej zrobiony i dobrze poprowadzony można bez problemu doprowadzić do odpowiedniej siły na zimę :wink:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 10:32 - ndz 
szymolas pisze:
tylko o dodanie drugiego korpusu w ulu wielkopolskim zostawiając matkę na dole na ramce na której składa jajka po bokach dać po ramce suszu żeby mogła składać jajka zanim odbudują węzę a resztę wypełnić węzą na to wszystko krata i korpus z ramkami zaczerwionymi i pozostałymi pszczołami, które wcześniej były na dole.
Możesz tak zrobić jak w dolnym korpusie będzie 8 ramek w 70% zaczerwione, pszczół wręcz czarno i będzie to po 15 kwietnia.


Na górę
  
 
Post: 23 marca 2014, 10:47 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Wszędzie piszą, że matka lepiej czerwi w górnym korpusie no bo cieplej dlatego zastanawiam się jak końcem kwietnia dam ją na dół na 2 ramki suszu i resztę węzy a reszta pójdzie do góry to czy matka dalej będzie czerwić czy ją chłodniejszy klimat przyhamuje a pszczoły nie będą chciały zejść niżej odbudowywać węzę.
Planuję w początkowej fazie trzymać je na pół korpusie, który zapewniłby swego rodzaju poduszkę powietrzną od dołu i troszeczkę cieplejszy klimat dla czerwiącej matuli.
Czyli całość wyglądałaby tak: dennica, pół korpus (pusty), korpus z matulą na ramce przeniesionej z macierzystego gniazda dwie ramki suszu po bokach reszta węza, na to krata, korpus z czerwiem i pszczołami z którego wyjęta została jedna ramka z matulą.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 10:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
szymolas, jak przyjdzie ochłodzenie i przystopują z odciąganiem węzy a matka nie będzie miała gdzie czerwić to uważaj na mateczniki.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2014, 10:54 - ndz 
szymolas pisze:
dlatego zastanawiam się jak końcem kwietnia dam ją na dół na 2 ramki suszu i resztę węzy a reszta pójdzie do góry to czy matka dalej będzie czerwić czy ją chłodniejszy klimat przyhamuje a pszczoły nie będą chciały zejść niżej odbudowywać węzę.
nic nie przyhamuje a pszczoły będą normalnie odbudowywały węzę, podstawa to tylko siła rodziny, jak będą silne nie ma problemu, jak cherlaki wyhamujesz je na co najmniej dwa tygodnie w rozwoju.

szymolas pisze:
Czyli całość wyglądałaby tak: dennica, pół korpus (pusty), korpus z matulą na ramce przeniesionej z macierzystego gniazda dwie ramki suszu po bokach reszta węza, na to krata, korpus z czerwiem i pszczołami z którego wyjęta została jedna ramka z matulą.
półkorpus zbędny zadziała odwrotnie niż planujesz, nie będzie jako poduszka powietrzna a oziębi zbytnio gniazdo z matką bo kubatura ula będzie zbyt duża.

CYNIG pisze:
szymolas, jak przyjdzie ochłodzenie i przystopują z odciąganiem węzy a matka nie będzie miała gdzie czerwić to uważaj na mateczniki.
silna rodzina w tydzień mu odbuduje końcem kwietnia - początkiem maja te 7 ramek węzy.


Na górę
  
 
Post: 23 marca 2014, 20:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
No to poeksperymentuje z jedną rodzinką i zobaczymy co pokaże.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji