FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 08:18 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 grudnia 2008, 23:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
J.W. Jak to się w styropianowym ulu przedstawia?? Bo w ulach drewnianych to można uliczki skrajne zostawić i przez dach wszystko wyleci (przynajmniej ja tak zawsze czynie. :P ). A w ulach styropianowych?? Prosiłbym o rozwinięcie tego tematu. :)

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2008, 23:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Psepscolek pisze:
J.W. Jak to się w styropianowym ulu przedstawia?? Bo w ulach drewnianych to można uliczki skrajne zostawić i przez dach wszystko wyleci (przynajmniej ja tak zawsze czynie. :P ). A w ulach styropianowych?? Prosiłbym o rozwinięcie tego tematu. :)

Pozdrawiam Psepscółek. :)


wierz mi tam nic Ci przez dach nie wylatuje, szczególnie w tych zabytkowych antykach :wink:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2008, 11:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Psepscolek pisze:
J.W. Jak to się w styropianowym ulu przedstawia?? Bo w ulach drewnianych to można uliczki skrajne zostawić i przez dach wszystko wyleci (przynajmniej ja tak zawsze czynie. :P ). A w ulach styropianowych?? Prosiłbym o rozwinięcie tego tematu. :)

Pozdrawiam Psepscółek. :)


ja sie wypowiem bo mam ogromne doświadczenie w tej dziedzinie :mrgreen: (w końcu ma się te trzy styropiany) :mrgreen:
zimowałem w zeszłym roku pierwszy raz w styropianach: było 7+7 D na to powałka i uchylone w niej dwa skrajne dekielki. Do tego wykładka wylotowa na większe oczko. Przezimowały ładnie nawet powiedział bym bardzo ładnie, plastry nie były spleśniałe no ale i tak wole drewniane ule... :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2008, 13:17 - śr 
Wentylacja w styropianach niczym nie odbiega niż w ulach drewnianych poza jedną rzeczą ula ten musi być pochylony do przodu para w drewniakach jeszcze coś tam wsiąknie w dennice ściany ula a tu nie zleje się po ściankach na dennice jeżeli jeszcze będzie wysoka dennica i źle ustawiony ul to powstanie w ulu lodowisko .Widziałem już sople lodu zwisające z wylotów i zamarznięte doszczętnie wyloty z powody złego ustawienia


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 12:46 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Wentylacja w styropianach nigdy nie będzie dobra bez poduszki powietrznej pod ułożonym gniazdem. Dennice styropianowe w ogóle nie nadają się do prowadzenia gospodarki pasiecznej,są zdecydowanie niepraktyczne i mają szereg wad.Niemcy po prostu powyrzucali je ze swoich pasiek i zastąpili dennicami drewnianymi, wysokimi.Ja też to zrobiłem. W dodatku moja wysoka ,drewniana dennica jest osiatkowana.Dopiero teraz przestałem mieć kłopoty z zimowaniem pszczół,nawet przy braku bocznych kominów w gnieżdzie.Czasami w ulu Ostrowskiej mam dwie pełne kondygnacje ramek i pszczoły doskonale zimują a ramki na wiosnę są suche.Osiatkowana dennica przez całą zimę jest otwarta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 21:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ani jeden ani drugi nie jest dobry, styropian bez wentylacji jest mokry na ściankach i dennicy może tworzyć się ślizgawka natomiast drewniany nasiąka tworząc na ścianach szron, deski butwieją i nawet mogą pleśnieć, toteż w jednym jak i w drugim musi być zachowana odpowiednia wentylacja.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 23:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
SKapiko,
Cytuj:
Ani jeden ani drugi nie jest dobry, styropian bez wentylacji jest mokry na ściankach i dennicy może tworzyć się ślizgawka natomiast drewniany nasiąka tworząc na ścianach szron, deski butwieją i nawet mogą pleśnieć, toteż w jednym jak i w drugim musi być zachowana odpowiednia wentylacja.

A ja uwarzam że najważniejszą sprawą to jet wielkość gniazda do ilości zimujących pszczół, jeśli chodzi o drewniane (bo takie użytkuję) to przy za szerokim gnieżdzie mamy wilgoć i ślizgawkę ,ale gdy wielkości sa dobrane optymalnie-nawet nie mając wysokich dennic i kominów z zabeleczkowaną powałką na głucho przykrytą ociepleniem- wentylacja jest przez wylotek (wylotek za mały, też pżyczynia się do skraplania wody) i to jest najlepsza opcja wentylacji zimowej w moim ulu o ramce wielkopolskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 23:34 - czw 
Szczupak pisze:
jeśli chodzi o drewniane (bo takie użytkuję) to przy za szerokim gnieżdzie mamy wilgoć i ślizgawkę ,ale gdy wielkości sa dobrane optymalnie-nawet nie mając wysokich dennic i kominów z zabeleczkowaną powałką na głucho przykrytą ociepleniem- wentylacja jest przez wylotek (wylotek za mały, też pżyczynia się do skraplania wody) i to jest najlepsza opcja wentylacji zimowej w moim ulu o ramce wielkopolskiej.


A Po Co Ktoś i w jakim celu miałby beleczkować wolna przestrzeń ?
Po za karmieniu tak jak tu widać z ciągam tylko podkarmiaczkę wganiam pszczoły do ula na ramki Płótno ( taki kwadrat koca ) a na to poduszka wielkości gniazda tak aby właśnie powietrze wychodziło do góry pod dach i poprzez nacięcia w boku dachu w pole , no i oczywiście wylot albo cały otwarty i za kratowany ( przed Myszami ) albo wkładka 30cmx1cm

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 17:12 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
W ulach styropianowych musi być górna powałka ktura jest odalona od górnych beleczek ramki około 2 cm i powietrze swobodnie przepływa i jeszcze jest uchylony pajączek przez ktury wylatuje powietrze zabierając wilgoć. Pajączek trzeba mieć zawsze otwarty . Pszczoły same regulują ile może byc zakitowanego pajączka. Na zime więcej kituja a w lato wiecej zgryzają kitu zeby wieksza była wentylacja. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2009, 19:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2008, 13:46 - czw
Posty: 155
Lokalizacja: Bochnia-Grobla
Zakupiłem same korpusy wielkopolskie styropianowe i do nich chcę dorobić dennicę wysoką z osiatkowanum dnem i tu mam problem z wylotkiem, czy umieścić go na dnie dennicy ( lepsza poduszka powietrzna ), czy jak najbliżej dolnej części ramek wg. Krzysztofa K ( szybsze odnajdowanie ścieżek ). Proszę o jakieś sugestie ze strony posiadaczy takowych dennic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2009, 19:29 - ndz 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Uwazam ze dennica jest dla wygody pszczelaza a nie pszczol. Jak nie beda zachowane odleglosci to zabuduja na dziko. Innym tematem jest wentylacja i musi byc zachowany odpowiedni przeplyw powietrza / Najprosciej to wyjasnic na zwyklym kominie musi byc wlot i odpowiedni wylot. W pomieszczeniu nagrzanym bez wentylacj jest zaduch i wilgoc. Uruchom tylko wentylacje i masz swierzo i cieplo. Konstrukcje dennic ulatwiaja nam prace, a nie pszczolom /bez obrazy takie jest moje zdanie/.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2009, 20:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2008, 13:46 - czw
Posty: 155
Lokalizacja: Bochnia-Grobla
No tak, ale dennica musi być i najlepiej, żeby była wygodna dla pszczlarza i dobra dla pszczół. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2010, 10:57 - pn 
W przypadku wysokich dennic wyloty muszą być 2
1- 2/3 cm poniżej korpusu , 2- na samym dole dennicy.
Powyżej 1 wylotu umieszczamy siatkę lub cienką płytę , żeby zapobiec dzikiej zabudowie usuwamy je na czas karmienia i zimowli.
Na zimę też zamykamy 1 - górny wylot pozostawiając dolny otwarty dla lepszej cyrkulacji powietrza.
Przednia ściana dennicy można zrobić wyjmowaną .
Poza tym na wysokich dennicach można dokarmiać pszczoły .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2010, 21:02 - pn 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
nie zgadzam się z tobą kolego Bryniu. bo to kwestia tak co kto chce osiągnąć i jaki to ma cel w funkcjonalności ula. jeżeli mamy wysoką osiatkowaną dennice, to spotkałem się z tym że ludzie montują wylotek, a nawet dwa, ale sa one do siebie bądź równoległe, bądź prostopadłe. Wtedy gdy chcemy tworzyć odkłady w obecności innej rodziny, gdzie pszczoły z obu rodzin mają swobodny dostęp. Spotkałem se już z takim podejściem. natomiast jeżeli chcemy zrobić dennice wysoką i godzimy się z dziką zabudową, to ma to tez pozytywny aspekt. możemy stworzyć pszczołom miejsce, gdzie gromadzą się i także nektar, który odparowują, a potem przenoszą miód do właściwych komórek. W tym samym miejscu mamy także możliwość kontrolowania i udostępnia miejsca na dziką zabudową. jeżeli dennica ma co najmniej 15 cm wysokości. jak wysoko umieścisz ruchomą , bądź stałą dennice to zależy od tego czego chcesz i czego po niej oczekujesz, tzn. jakie funkcje ma ona spełniać. W epoce warozzy ma to także jeszcze dodatkowe ważne elementy. co do odejmowanej ściany bocznej to zgadzam się w tym aspekcie z przedmówca. jednak zrobienie dennicy to już indywidualna sprawa każdego, ze zwróceniem uwagi na to co chce osiągnąć i jaki ma miec top swój cel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2010, 21:44 - pn 
Bryniu pisze:
Poza tym na wysokich dennicach można dokarmiać pszczoły .

Nie wiem po co Ci dwa wyloty ale z tym dokarmianiem to popaprany pomysł - wiem ze tak można ale wyobraź sobie że wszystkie śmieci , lecą do pokarmu włacznie z padająca warooza którą leczy się przy karmieniu
Widziałem to na własne oczy i za żadne skarby bym tak nie karmił poza tym jest dużo łatwiej o rabunek


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji