FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 października 2015, 09:11 - śr 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Witam szanownych kolegów i koleżanki.
Interesuje mnie gospodarka całymi korpusami w ulu wielkopolskim,
może ktoś z was tak gospodaruje?, może jest jakiś temat na forum - nie znalazłem, może gdzieś w sieci są opisane metody takiej gospodarki?
proszę o linki do artykułów oraz wasze wypowiedzi jeżeli ktoś ma takie doświadczenia.

Nie chcę półnadstawek, ponieważ jak na razie nie odbieram miodów odmianowych, poza tym nie chcę mieć w pasiece dwóch rodzajów ramek, oprócz tego utrudniona jest wymiana plastrów gniazdowych i ogólnie jestem leniwy i nie chcę prowadzić gospodarki ramkowej tylko całymi korpusami.

Interesuje mnie szczególnie wiosenne poszerzanie gniazd:

1 dodanie całego korpusu na górę może spowodować zbyt gwałtowne ochłodzenie gniazda i spowolnienie rozwoju rodziny, poza tym jak nie przełoży się ramek z czerwiem do góry to wolniej zagospodarują korpus, a przekładanie ramek to już gospodarka ramkowa.

2 zastanawiam się nad dołożeniem korpusu po zimowli pod spód jak rodzina osiągnie dużą siłę. Wtedy nie ochładzam gniazda.
A. Czy pszczoły same zagospodarują dolny korpus i czy matka zejdzie z czerwieniem na dół?
B. czy należy zgonić matkę na dolny korpus i wtedy go dopiero zaczną go odbudowywać?
C. Co z ramkami z pierzgą w górnym korpusie czy zostaną wykorzystane i pierzga będzie znoszona dla czerwiu w dolnym korpusie czy pozostają niewykorzystane?

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2015, 09:20 - śr 
jarok pisze:
1 dodanie całego korpusu na górę może spowodować zbyt gwałtowne ochłodzenie gniazda i spowolnienie rozwoju rodziny, poza tym jak nie przełoży się ramek z czerwiem do góry to wolniej zagospodarują korpus, a przekładanie ramek to już gospodarka ramkowa.
z pewnością.

jarok pisze:
2 zastanawiam się nad dołożeniem korpusu po zimowli pod spód jak rodzina osiągnie dużą siłę. Wtedy nie ochładzam gniazda.
A. Czy pszczoły same zagospodarują dolny korpus i czy matka zejdzie z czerwieniem na dół?
B. czy należy zgonić matkę na dolny korpus i wtedy go dopiero zaczną go odbudowywać?
C. Co z ramkami z pierzgą w górnym korpusie czy zostaną wykorzystane i pierzga będzie znoszona dla czerwiu w dolnym korpusie czy pozostają niewykorzystane?
raczej zimował bym w układzie 2 korpusów (dolny z jasnym dopiero co odbudowanym suszem więc trzeba będzie takie ramki w sezonie przygotować i zmagazynować, wstawiany pod gniazdo z zapasami dopiero po leczeniu pszczół) ale musisz przygotować do takiej zimowli bardzo silne rodziny od połowy lipca już zaczynając, wiosną stymulacyjne rozwijać rodziny by na tydzień przed zakwitnięciem rzepaku mieć tak silne rodziny aby zamienić tylko miejscami korpusy. Tak myślę a może jeszcze ktoś podpowie coś innego.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2015, 09:56 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
jarok pisze:
1 dodanie całego korpusu na górę może spowodować zbyt gwałtowne ochłodzenie gniazda i spowolnienie rozwoju rodziny, poza tym jak nie przełoży się ramek z czerwiem do góry to wolniej zagospodarują korpus, a przekładanie ramek to już gospodarka ramkowa.

silna rodzina da sobie radę, można zablokować uchodzenie ciepła przez otwarcie tylko paru uliczek, lub patrz tu i wywnioskuj https://www.youtube.com/watch?v=codX68J4ug4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2015, 13:24 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Należy brać pod uwage również fakt, że nie każda pszczoła wchodzi do nadstawki, miałem takie, że wolą się wyroić, gdy silna rodzina, a nie wejdą do góry, w leżakach są super.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2015, 16:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Wszystko można nawet i całymi korpusami. Zupę można jeść chochlą zamiast łyżką. Tylko trzeba się najpierw zastanowić czy nam to odpowiada? I pomyśleć najpierw co chcemy osiągnąć ?
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2015, 00:47 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
jarok pisze:
Nie chcę półnadstawek, ponieważ jak na razie nie odbieram miodów odmianowych, poza tym nie chcę mieć w pasiece dwóch rodzajów ramek, oprócz tego utrudniona jest wymiana plastrów gniazdowych i ogólnie jestem leniwy i nie chcę prowadzić gospodarki ramkowej tylko całymi korpusami.

Jak chcesz operować tylko całymi korpusami to musisz mieć tylko niskie korpusy. Na ramce wielkopolskiej (h=260) trudno będzie Ci prowadzić tzw. gospodarkę wielokorpusową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2015, 00:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Marek_LB pisze:
Jak chcesz operować tylko całymi korpusami to musisz mieć tylko niskie korpusy. Na ramce wielkopolskiej (h=260) trudno będzie Ci prowadzić tzw. gospodarkę wielokorpusową.
Chyba, że masz potężne pożytki i mega silne rodziny, wtedy się uda. Jeśli nie - ramka h=180 w całej pasiece i święty spokój. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji