FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:11 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 grudnia 2015, 12:12 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Witam !
Poszukuje informacji na temat gospodarki w ulu 12-sto ramkowym warszawskim poszerzanym, lub dadancie. Jeśli koś gospodaruje, lub gospodarował w tego typu ulach, proszę o podzielenie się własnymi doświadczeniami, opiniami. Linki do informacji, również mile widziane. :)
Pozdrawiam - markus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 15:27 - pn 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Witaj,
Czy to ma być ul korpusowy? Gospodarka zapewne niczym nie bedzie sie różniła od innych. Ja bym ograniczył matke na 10ramkach gniazdowych. A dwie skrajne wykorzystywał na wymianę czarnych ramek gniazdowych.

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 15:42 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Tak, to będzie korpusowy, a raczej nadstawkowy.
Spotkałem się ze zdaniem, że 10-cio ramkowy może być za ciasny na optymalną przestrzeń gniazdową, jeśli chodzi o WP. Sugerowałem sie również wątkiem polskiegopszczelarza, i wypowiedzą BocianK-a w kwesti wielkości części miodni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 15:47 - pn 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Jezeli nie chcesz miec selekcjonowanych pszczol i nie będziesz im ulatwial zycia z weza ( mam plan zeby nie dawać do gniazda wezy, ewentualnie same paski na start) czy pobudzaniem do rozwoju, to gniazdo za ciasne nie powinno byc. Jest wielu którzy maja matki na 10wlkp. Juz przy 10 wp skrajne zazwyczaj sa z miodem.
A jak Twoja pasieka sie rozwinęła? Jakie masz ule?

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 16:25 - pn 
markus pisze:
Spotkałem się ze zdaniem, że 10-cio ramkowy może być za ciasny

Jako gniazdo jest wystarczający mam i w takich gospodaruję !
w gnieździe jest na tyle miejsca że wystarcza na rozwój do maksymalnej siły , na pierzgę do rozwoju potrzebną i na żelazny zapas miodu !
ale musisz mieć dwie pół nadstawki 1/2 Dadanta jako miodnie
Z racji że Warsz-Posz jest znacznie wyższy (bo ro ramka dadanta odwrócona ) jest taka sama zasada tylko że jako miodni używasz ramek Ostrowskiej ! ma to tylko jedną wadę dla przeciętnego wzrostem to wysoki komin :wink:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 17:06 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
BoCiAnK, gospodaruje na takich ulach warszawskich poszerzanych korpusowych 10-cio ramkowych w gniezdzie i w zupełności wystarczy. Mam do tego ramki podzielone od góry tak zwane ramka w ramce, w przypadku gdy jest czerw na dole i przed tą ramką od góry jest miód , to tę ramkę mniejszą zabieram i wstawiam albo z suszem albo z węzą.Nie ruszam czerwiu a z gniazda miód częściowo zabieram stosując zasadę, że minimum 5-6 kg musi zostać, jak jest dużo czerwiu nie zabieram ramek małych.Nadstawki stosuje tylko 1/2 wielkopolskie i takie też stosuję w leżakach warszawskich poszerzanych. Mam 185 cm wzrostu i wole wysokie ule niż niskie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 17:29 - pn 
Miałem warszawiaki stojaki w niczym gospodarka się nie rożni od dadanta stojaka ja na gniazdo daję kratę i pod kratę rzadko zaglądam chyba że muszę ale wolę dadanty kwestia przyzwyczajenia nie chciałem mieć wielu rodzai typów uli !
Marian. pisze:
Mam 185 cm wzrostu i wole wysokie ule niż niskie.


No widzisz Ty przy moich byś garba dostał ja przy War-posz musiał bym na stołeczku stać :haha:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 18:11 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Teoretycznie tylko o 13,5 cm, jeśli zaprojektuje tak ul, bym mógł zastoswać np nadstawkę 1/2 D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 19:00 - pn 
markus pisze:
jeśli zaprojektuje tak ul, bym mógł zastoswać np nadstawkę 1/2 D.

Masz gotowy projekt :wink: kwestia tylko dodania 24 cm w dół bo to co widzisz jako gniazdo to ramka Wielkopolska a ty chcesz Warszawską długość górnej Beleczki jest identyczna jak i dla Wielopolskiego tak i Warszawskiego
viewtopic.php?f=11&t=3637


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 22:18 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Dominikkuchniak pisze:
A jak Twoja pasieka sie rozwinęła? Jakie masz ule?

Oj Dominik, lepiej nie pytaj. Przyleciały dwie rójki, niestety nie miałem mozliwości ani razu do nich zajrzeć. Dobrze, że miód kupiłem, więc Tata ich nie obrabował i poszły do zimowli na miodzie.

Kombinuje tak.
"W szczycie" dobra matka może zaczerwić od dechy do dechy około 8 ramek dadanta, a nawet więcej. Przy 10 ramkach, 2 na pyłek i żelazny zapas, będzie za mało, i trzeba będzie zostawiać miód w nadstawkach, by nie zabrakło miodu na rozwój, jeśli nie będzie pożytku. By zwiększyć miejsce na nakrop i żelazny zapas planuje dodać 2, czyli w sumie 12. Myślę, że przy dadancie nie ma to większego znaczenia, natomiast przy WP może ? Czy będą chciały przy 12-sto ramkowym WP przechodzić do nadstawek ? Przy dadancie, nie widze problemu, ale przy WP mam niepokój. Nadstawek nie planuje wyższych niż 15 cm. 1/2 dadant, 1/2 WPL, lub nadstawkowa WP wysokości 13,8.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 00:04 - wt 
markus pisze:
W szczycie" dobra matka może zaczerwić

nie więcej jak 2600-3500 jaj na dobę
Jedna ramka to ok 9 tyś kom x 10 = 90 tyś wiec oblicz ile Ci potrzeba plastrów na czerw a ile pozostanie wolnych na pierzgę i miodek :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 00:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
BoCiAnK pisze:
Jedna ramka to ok 9 tyś kom
Co to znaczy?

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 09:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Boguś, tylko weź pod uwagę, ze nie wszystkie komórki są "sprawne" Znajdź miejsce na żelazny zapas i pierzgę (nie należy miodni traktować jak magazynu, czy też powiększenia o półnadstawkę). Co do ilości komórek na plastrze - gdzieś obiło mi się o uszu 6500 dla WLKP dla 5,4 i 7200 dla 5,1. Mogę się jednak mylić, a szukać nie mam czasu.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 09:31 - wt 
markus pisze:
Kombinuje tak.
"W szczycie" dobra matka może zaczerwić od dechy do dechy około 8 ramek dadanta, a nawet więcej. Przy 10 ramkach, 2 na pyłek i żelazny zapas, będzie za mało, i trzeba będzie zostawiać miód w nadstawkach, by nie zabrakło miodu na rozwój, jeśli nie będzie pożytku. By zwiększyć miejsce na nakrop i żelazny zapas planuje dodać 2, czyli w sumie 12. Myślę, że przy dadancie nie ma to większego znaczenia, natomiast przy WP może ? Czy będą chciały przy 12-sto ramkowym WP przechodzić do nadstawek ? Przy dadancie, nie widze problemu, ale przy WP mam niepokój. Nadstawek nie planuje wyższych niż 15 cm. 1/2 dadant, 1/2 WPL, lub nadstawkowa WP wysokości 13,8.
Nawet najplenniejsze matki nie zaczerwią Ci w pełni 8 ramek wp w szczycie rozwoju rodzin. Biorąc pod uwagę pierzgę, zapasy i miejsce na czerw samo gniazdo zostaw na max 8 ramkach wp po środku ula, dalej po pionowej kracie metalowej na boki gniazda i po jednej tylko ramce za kratą czyli ul 10-cio ramkowy wp, wówczas stosujesz sobie nadstawki, najpraktyczniejsze w tym wypadku 1/2 wlkp. W takim układzie będziesz miał w gnieździe czerw i pierzgę a na bokach gniazda za kratami zapasy bo pszczoły nie będą ich gromadziły w plastrach nad czerwiem w gnieździe tylko wyniosą na boki gniazda na skrajne ramki, z uwagi na to że ramek będzie tylko tyle, czyli łącznie 10 resztę miodu będą gromadziły nad czerwiem czyli w nadstawkach a o to właśnie Ci chodzi. W przypadku nawet niepogody na skrajnych zalanych ramkach będziesz miał łącznie około 8 kg miodu bo po 4 kg na ramkę wp wpakują. Jak im zabierzesz z nad czerwiu czyli z nadstawek a będzie niepogoda przeniosą sobie z skrajnych ramek. Gospodarka w dadnacie jest troszkę inna bo ramka jest ta sama rozmiarowo ale nie w układzie wąsko-wysokim a szeroko-niskim i inaczej są rozkładane zapasy przez pszczoły. Jeśi ul zrobisz 12-sto ramkowy to nawet zostawiając gniazdo na 8 ramkach i dwie po bokach za kratami nie wejdą Ci w nadstawkę nim nie zaleją skrajnych ramek a najpierw je właśnie zaleją jak ograniczysz im gniazdo do 8 ramek pionowymi kratami. Mając ul 12-sto ramkowy łatwiej będzie Ci wymieniać plastry gniazdowe bo będziesz miał więcej miejsca ale musisz liczyć się z tym że wówczas najpierw będą zalewały te 4 ramki poza kratami a dopiero później pójdą w górę w nadstawki. Reasumując jeśli chcesz tą ramkę najkorzystniej było by byś przeszedł na same 1/2 dadanta 10-cio ramkowe i wówczas gniazdo na dwóch korpusach a jak zajmą już te dwa korpusy wówczas kolejne 1/2 dadanata jako nadstawki na miód.


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 09:44 - wt 
adamjaku pisze:
Boguś, tylko weź pod uwagę, ze nie wszystkie komórki są "sprawne" Znajdź miejsce na żelazny zapas i pierzgę

Ależ Proszę Cię :) masz znajdzione !

markus pisze:
Przy 10 ramkach, 2 na pyłek i żelazny zapas, będzie za mało, i trzeba będzie zostawiać miód w nadstawkach,

Na rozwój wystarczy w każdym Typie Ula ok 60 tyś kom - licząc tylko że każda kom będzie zajęta 21 dni :wink: co jest nie prawdą bo przez 11 dni matka zaczerwi max 30 tyś a po następnych 10 dniach zaczną się wygryzać młode pszczoły uwalniając kom
wiec sobie policz
ile kom jest w 10 ramkowym gnieździe Dadanta ???


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 11:19 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Przyjmując że powierzchnia użytkowa jednej ramki to 22,6dcm2 x10=226dcm2 a na jednym dcm2 mieści się 380 komórek pszczelich x 226=85.880 tyś. komórek z tego przyjmijmy 10%komórek zajętych przez pokarm i pierzgę to jest - 8.588 tyś komórek =77.292 komórki dzieląc to na 21dni =3680 komórek do dyspozycji matki

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 14:07 - wt 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
10% no nie wiem. Jesli bedzie pożytek to pszczoly nie pracują za bardzo w taki sposób ze ominą puste komórki w gnieździe i zaniosą nakrop do nadstawek po to żeby matce zapewnić miejsce na zapas. A jak maja skąd przynieść pylek to zawala ze dwie ramki bez problemu

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 14:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Car Ivan mam dadany 10 ramkowe i w sezonie wszystkie ramki potrafią być zaczerwione od deski do deski w tym jedna ramka w połowie trutowa. Tak czerwią Minesoty od Szczupaka. Co Ty masz za matki że nie potrafią zaczerwić 8 ramek WP. Ramki Dadana zawsze będą mieć w górnych rogach trochę pokarmu.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 14:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Bociank część komórek zaczerwione są trutniami i jak wiadomo dłużej są zajmowane.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 15:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Boguś - to co pokazujesz, to około 70% (czarnego jak smoła) plastra użyte..

Zenon pisze:
powierzchnia użytkowa jednej ramki to 22,6dcm2

Skąd taka ilość?

2,35*3,35 = 7.87 dm na jednej stronie w 100% zakrytego. Mnożąc x2 daje nam 15,5dm3 *10 =155. - 2 ramki z pierzgą daje 125 * 70% użycie daje 90dm3 * 380 (nie wiem skąd ta cyfra - przepisuje ) daje 34000/21 daje około 1600 wolnych miejsc do czerwienia dziennie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 16:14 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
adamjaku pisze:
...2,35*3,35 = 7.87 dm ...


A skąd te parametry ?
Mowa o ramce warszawski poszerzany ( WP), a nie wielkopolski (WPL).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 16:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
OK, masz rację. Popatrzyłem na post i zdjęcie Bogusi i jakoś się poprzestawiało..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 16:47 - wt 
zegaj pisze:
mam dadany 10 ramkowe i w sezonie wszystkie ramki potrafią być zaczerwione od deski do deski

Wiesz piszesz tak jak bym nie miał dadantów i Minesot miałem plenniejsze matki jak Minesoty Złotą Amerykańską ta w sprzyjających warunkach czerwiła do 4 tys jaj na dobę
Ale kolega wyżej
Zenon,
Juz wyliczył czego mi się nie chciało i podałem PI X Drzwi :wink:
Wiec to że matki czerwią na 10 ramkach nie ma nic wspólnego bo jak ten czerw zbierzesz to kupy to Ci wyjdzie OK 7-8 czerwiu przy Minesocie Krainka czerwi do 2600 jaj na dobę :wink:
zegaj pisze:
Bociank część komórek zaczerwione są trutniami i jak wiadomo dłużej są zajmowane.

Jakoś w mojej gospodarce tych trutni tyle nie potrzebują zasada Młode matki i BF
adamjaku pisze:
Boguś - to co pokazujesz, to około 70% (czarnego jak smoła) plastra użyte..

Kolego Adamie
Bo tak wygląda układ czerwiu do zapasu w gnieździe 10 ki Dadanta
A Czemu czarne hmmm ja nie wynoszę ramek z miodem i czerwiem do nadstawki jak to czynisz w przypadku wielkopolskich wiec matka cały sezon w nim czerwi takie ramko po góra półtorej sezonu trafia do topiarki


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 17:22 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Jak powiadają, od przybytku głowa nie boli. Jeśli 10-cio ramkowy niałby być przy najbardziej sprzyjajacych warunkach "na styk" ( jakość matki, pożytki), dodanie dwóch ramek do części gniazdowej nie stanowi większego problemu. Problem moim zdaniem może zaistnieć, jeśli 10-cio ramkowy , będzie na tyle obszerny, że po dodaniu dodatkowych dwóch ramek, pszczoły będą miały opory do przejścia w ramki nadstawkowe. Wiadomo, że są sposoby, by je tam "zwabić", np. poprzez przeniesienie ramki z czerwiem do miodni, z czym będzie ciężkom jeśli zastosuje nadstawki 1/2 WPL, lub 1/2 D. Musiałbym stosować nadstawki np. 1/2 WP, lub 1/3 WP - minus przstrzeń międzyramkowa, a to z kolei podwyższy wielkość ula i wprowadzi ramki niestandardowe.
"Tak źle, a tak niedobrze". :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 17:43 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Mam 10 ramkowe WP i do nich po 3 nadstawki 1/2 WLP, 8 ramkowe 35 mm. Nie stosuję w tych ulach krat odgrodowych, ale jak która matula się uparcie zapuszcza do korpusów nadstawkowych mimo miejsca w gnieździe to daję jej kratę . Docelowo przesiedlam do 1/2 D jeśli tego warta.
W moich , dość ubogich warunkach takie gniazdo wystarcza. Plenna matka to mniej zapasów w gnieździe , a więcej czerwiu i odwrotnie. Mam buckfasty różnej maści , nawet Minesotom od Szczupaka wystarcza gniazda , a nawet je musiałem ograniczać bo wszystko przejedzą to u mnie "mięsna" rasa. Tym bardziej wystarcza pszczołom miejscowym , hgw po jakich genach , które nadal mam po przodkach , z pozapszczelarskich powodów :mrgreen: , przy nich wiem że pszczoły mają żądła i rozmnażają się przez rójki :haha:
Nie rezygnuję z tych uli ,ale więcej nie będzie. 1/2 D ( 11 ramek ścieśnionych w 10 ramkowym korpusie) to zupełnie inna bajka. Obojętnie jakie by to nie były pszczoły. Choć do wożenia , to WP korpusowe dużo lepsze , ale prawie nie wożę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 17:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Temat 12 ramkowy Dadan czy WP. Mnie 10 wystarcza a jeszcze lepiej jak były by to połówki 10 ramkowe. Tylko to co ma zalety ma tez wady. Prościej ograniczyć w korpusie pełnym ilość ramek niż wachlować korpusami.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 18:04 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
WP, ale wspomniałem o dadancie, by mieć wiekszą skale porównawczą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 18:05 - wt 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Markus nie obraź sie, ale to będzie Twój trzeci sezon z "pszczołami", a Ty jestes nadal na etapie planowania i ekscytacji ze będzie mial upragnione pszczoly. Nie ważne jaki będziesz mial ul, ważne abyś w pierwszym roku przeszedł go z pierwszym własnym miodem i przezimowanymi rodzinami na rok kolejny. Takie czy takie gniazdo to nie jest problem, jak robi sie ciasno to robisz odklad i juz masz miejsce. Przy 12 ramkach jak matka bedzie sprytniejsza od robotnic to rozlozy czerw na wszystkie i sporo miodu w nich bedzie złożone i trudne do odzyskania

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 18:11 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Tak Dominiku, jeśli licząc sierpień za rozpoczęcie sezonu. Masz racje, jestem praktycznie w punkcie wyjścia, a to dlatego, m.in, że nie jestem tam, gdzie powinienem, plus moja głupota. Ale nie poddaje się, i nie poddam, nawet jeśli stracę natępne 2 sezony.

Na miodzie mi aż tak nie zależy. Zależy bardziej mi na samych pszczołach. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 19:56 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
adamjaku pisze:
Skąd taka ilość?

2,35*3,35 = 7.87 dm na jednej stronie w 100% zakrytego. Mnożąc x2 daje nam 15,5dm3 *10 =155. - 2 ramki z pierzgą daje 125 * 70% użycie daje 90dm3 * 380 (nie wiem skąd ta cyfra - przepisuje ) daje 34000/21 daje około 1600 wolnych miejsc do czerwienia dziennie.

adamjaku dziwi mnie że ty nie wiesz skąd ja w ziołem liczbę 380 otóż stąd , 1dcm2 plastra to się=380 komórek pszczelich a mowa była o dadancie
a co do twoich wyliczeń ramki wielkopolskiej to trochę zaniżyłeś powierzchnię użytkową ramki oczywiście standartowej

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 19:56 - wt 
markus pisze:
Jak powiadają, od przybytku głowa nie boli. Jeśli 10-cio ramkowy niałby być przy najbardziej sprzyjajacych warunkach "na styk"

Nie wiem Czy będziesz kupował ule czy robił sam ...
Ja swoje ule wykonuję sam i w standardowym ulu 10 ramkowym wymiar jest 375mm ja w swoich robię 400mm co mi to daje ??? A no daje
przy dodawaniu węzy wstawiam 11 ramko (pracy zwykła pół nadstawkę ) nie po to by Varozę łapać bo to Bzdura :wink: tylko po to jak pisze
zegaj pisze:
część komórek zaczerwione są trutniami

zamiast mi pierdzielić dołem ramki na trutnie mają ramko pracy a ramkę odbudują co do jednej kom na pszczoły :wink:
po okresie dodawania węzy wycofuję ramkę a do jednego boku wstawiam deskę zatworową albo rozsuwam ramki ciut szerzej


Na górę
  
 
Post: 15 grudnia 2015, 20:03 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
adamjaku pisze:
2,35*3,35 = 7.87 dm


adamjaku a skąd ty masz te liczby

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2015, 20:23 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
Ule będę sam robił.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji