FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:11 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 sierpnia 2016, 08:34 - pn 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Gospodaruję na korpusach wielkopolskich 10ramkowych. Stosuję kraty odgrodowe. Jednakże mentalnie mi one jakoś nie pasują, jako konstrukcje skrajnie obce w naturalnych pszczelich społecznościach. Wielu pszczelarzy nie używa krat i dają radę. Ta filozofia mnie przekonuje :) W zeszłym tygodniu "wprosiłem się" na miodobranie z lipy do pszczelarza z naszego koła, który jest zwolennikiem gospodarki bez kraty. Chciałem naocznie zobaczyć co i jak. No i co zauważyłem... Otóż matka generalnie czerwi tylko w gnieździe. Mając jednak możliwość krążenia po całym ulu zawsze zdarzy się, że gdzieś, nieznacznie, zaczerwi ramke. Czasami w miejscach przypadkowych, bez ładu i składu. Pszczelarz mówi, że to podobnie jak pies, który znaczy swoje terytorium (?). Efekt jest taki, że nie można zastosować przegonki podczas miodobrania, bo pszczółki nie opuszczają plastrów z czerwiem (nawet jak czerwiu jest niewiele). Dla kogoś kto poznał dobrodziejstwa przegonki, omiatanie ramek z obsiadujących pszczół jest trudne do zaakceptowania. Dla znajomego operowanie wśród latających pszczół nie stanowiło problemu, a wręcz przegonkę uznawał za rzecz odbierającą przyjemność obcowania z pszczołami. W sumie poszło to dość sprawnie, ale dostałem dwa strzały, a znajomy więcej, ale jak mówi, na starość mu to tylko służy. I tu pojawiły się wątpliwości - czy te uciążliwości podczas miodobrania warte są rezygnacji z kraty? Zobaczyłem też, że wydajność z ula jest podobna jak i u mnie, siła rodzin porównywalna, a zaletą kraty jest jednak porządek w ulu (chociaż ostatnio matula w jednym się przecisnęła i zaczerwiła parę ramek, ale to na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę). No i w końcu sam nie wiem - czy zrezygnować z kraty w imię dobrostanu pszczół :?: czy dalej jej używać dla wygody pszczelarza...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2016, 12:14 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Rok temu stałem przed podobnym problemem, próbowałem i w niektórych rodzinach to się udawało a w innych nie. Doszedłem dość szybko do wniosku, że nie warto utrudniać sobie życia i kupiłem kraty metalowe które w tym roku znacznie ułatwiły mi pracę w porównaniu do przedniego.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2016, 15:00 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Moim zdaniem zależy to od matki. Mam miodnie 35 mm i zasadniczo nie stosuję krat, jeśli jednak matka ma miejsce w gnieździe , a mimo to zaczerwia w miodniu to daję kratę i zapamiętują ta matkę ,że ma taka wadę. Nie przejmuje się tym. Przegonki stosuję , nawet jeśli zostanie trochę pszczół na ramce z czerwiem to jest ich zdecydowanie mniej niż bez przegonki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2016, 19:08 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lipca 2016, 05:36 - ndz
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Żuławy
Witam
Raczej krata,chociaż co roku kilka kontrolnych bez kraty
raczej biorąc pod uwagę za i przeciw, wygrywa krata,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2016, 19:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja na kartce napisane mam.. na późne pożytki wyjąć kratę. Reszta sezonu z kratą.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2016, 10:43 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
adamjaku pisze:
Ja na kartce napisane mam.. na późne pożytki wyjąć kratę. Reszta sezonu z kratą.

A czy próbowałeś - cały rok bez kraty z kondygnacją przeciw rojową ?
Fakt - jest droższa od kraty , ale warto ją zrobić bo : pszczoły się nie roją i matka nie przechodzi z czerwieniem do miodni .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2016, 11:17 - sob 

Rejestracja: 23 lutego 2015, 12:41 - pn
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
A o co chodzi z tą kondygnacją przciwrojową? Jeśli to nie tajemnica? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2016, 10:15 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Seweriusz pisze:
A o co chodzi z tą kondygnacją przeciwrojową? Jeśli to nie tajemnica? :)

Większość z nas wprowadza u siebie nowe technologie w pszczelarstwie , tylko nie lubi się chwalić , lub nie chce się nimi dzielić . Tak jak każda nowość i ta na pewno wzbudzi kontrowersje . Pamiętam jak wprowadzenie dennicy osiatkowanej powodowało u niektórych pszczelarzy pukanie się w czoło . Dzisiaj staje się ona standardem w wyposażeniu uli .
Kondygnację przeciw rojową testuję już trzeci rok i muszę stwierdzić jej skuteczność nie tylko w tym zakresie . Jak znajdę chwilę czasu , postaram się ją opisać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2016, 10:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czekam niecierpliwie..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2016, 11:38 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przeciw rojowa nadstawka - dla hobbystów .
Wykonanie : W przedniej ściance nadstawki / ramki ustawione na zimno / , wyciąć w poziomie trzy okrągłe otwory o średnicy pajączka /mam nieco większe/ , oraz trzy styropianowe korki do ich zamykania.
Taką nadstawkę z otwartymi otworami w ulach korpusowych instalujemy w okresie rojowym i przez całe lato jako trzecią od dennicy . Nad nią ustawiamy dowolną ilość miodni .
Miejsce ustawienia i okresowego ocieplenia / zamknięcia / przeciw rojowej nadstawki , jest zależne od cyklu rozwojowego pszczół .
W/w ustawienie otwartej nadstawki w okresie letnim powoduje kontrolę termoregulacji w części gniazdowej przez same pszczoły . W momencie ochłodzenia pszczoły napływają do uliczek między ramkowych i blokują bezpośredni dostęp powietrza napływającego przez osiatkowane otwory do czerwia i na odwrót - odblokowują przy temperaturze wyższej . Dzięki temu krążenie powietrza między osiatkowaną otwartą dennicą a otwartą nadstawką jest optymalne i doskonale roznosi feremon matki po całym ulu , co zapobiega nastrojowi rojowemu . Przy takim układzie nadstawek matka najchętniej czerwi w kondygnacji przeciwrojowej a po jej zaczerwieniu schodzi do niższej - drugiej , objętej termoregulacją pszczół . W kondygnacji na dennicy , znajduje się w wiekszości pszczoła lotna gdzie oddaje przyniesiony nektar robotnicom . Matka z czerwieniem do miodni zamkniętej szczelnie od góry nie wchodzi ponieważ termoregulacja z niższych kondygnacji jej nie obejmuje .
Przy zimowaniu na trzech kondygnacjach w ulach korpusowych , kondygnacja przeciw rojowa umieszczona jest jako druga . Przez całą zimę jest otwarta / również otwarta osiatkowana dennica /. Dzięki temu matka nie czerwi aż do przedwiośnia .
Na przedwiośniu , kłąb wędrujący za pokarmem , zaczyna obejmować trzecia - pełną kondygnację . Zwolennicy ciast mogą je poddawać bezpośrednio na ramki by matka zaczęła w niej czerwić inni odsklepiają plastry / nadstawka druga - przeciw rojowa w dalszym ciągu otwarta / .
Dopiero po dziesięciu dniach od momentu stymulacji zatykamy styropianowymi korkami otwory w kondygnacji przeciw rojowej i zamykamy również dennicę , celem ocieplenia całego ula , ponieważ cykl rozwojowy pszczół tego wymaga .
Po rozszerzaniu gniazd i okresie rojowym - jak w opisie na początku .
Nadstawkę przeciw rojową można stosować we wszystkich ulach nawet w kombinacji z ocieplonymi .
Wypróbowuję również pół nadstawkę przeciw rojową do kombinacji z kondygnacją wlkp - na razie wyniki są obiecujące .
W/w kondygnacja spełnia rolę tylko w rodzinach silnych i nie u matek z genem rojliwości .
Podczas leczenia pszczół , dennica jak i otwory w nadstawce zamknięte .
Opisaną metodę można modyfikować dowolnie , byle by z dobrym skutkiem .
Udało mi się w końcu znaleźć filmiki obrazujące wygląd tej nadstawki - myślę że pomogą w jej skonstruowaniu .
https://www.youtube.com/watch?v=e8wbMalsKME
https://www.youtube.com/watch?v=BBbsyGj ... 304.883125
Okazuje się ,że można ją ocieplić w inny sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2016, 20:48 - pn 
paraglider,
Janusz , jeśli dobrze zrozumiałem ,to mając np dadanty 1/2 , daję 3 korpusy na gniazdo , a trzeci korpus ma być przeciwrojowa nadstawka?? . Na to krata i miodnie :?:


Na górę
  
 
Post: 13 września 2016, 09:18 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
bagisek1 pisze:
Janusz , jeśli dobrze zrozumiałem ,to mając np dadanty 1/2 , daję 3 korpusy na gniazdo , a trzeci korpus ma być przeciwrojowa nadstawka?? . Na to krata i miodnie :?:

Dobrze zrozumiałeś , ale nic nie wspominałem o kracie - żadna krata .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2016, 10:02 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Mój kolega testuje tą nadstawkę w ulach Ostrowskiej . W okresie letnim jest ustawiona jako druga w zimie znajduje się na dennicy . We wszystkich przypadkach nie były stosowane kraty odgrodowe , tylko raz matka przeszła z czerwieniem do miodni .
To nie jest tak , że jak zastosujesz nadstawkę przeciw rojową , problem masz z głowy . W 90% błędy pszczelarza są powodem rójki a więc warto znać przyczyny występowania nastroju rojowego i im w porę zapobiegać .
Jeżeli i przy tej nadstawce wystąpił nastrój rojowy , wystarczy przeglądnąć tylko tą nadstawkę , bo tam matka najchętniej czerwi .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2016, 13:27 - wt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Matka nie przechodzi do miodni bo zimne powietrze tworzy zaporę .Moim zdaniem tworzenie zawirowań powietrza nie sprzyja właściwemu rozwojowi pszczołom naszego klimatu . Można się bawić w przeróżne kombinacje, ale na dłuższa metę wracamy do dobrodziejstw jakim jest krata odgrodowa . Wyważać otwarte drzwi ?? Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2016, 20:28 - wt 
paraglider pisze:
Dobrze zrozumiałeś , ale nic nie wspominałem o kracie - żadna krata .

To mateczka hula na 5 korpusach :roll:


Na górę
  
 
Post: 14 września 2016, 09:38 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
bagisek1 pisze:
To mateczka hula na 5 korpusach :roll:

Dzięki tej nadstawce , mateczka hula tylko na trzech korpusach , do miodni nie wchodzi bo tam są mniej sprzyjające warunki do czerwienia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 września 2016, 21:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Stosowanie kraty, to jak stosowanie prezerwatywy :) rodnia na ciepło, miodnia na
zimno. Ew. miodnia z samych połowek. A jeżeli damy pełne i na odbudowanej wezie przyczerwi że 2 ramki? Skrajne z rodni z miodem na górę a te zaczerwione na dół i przegonka. Po klopocie. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2016, 08:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Trzeba wybrac :
- czy ramki , te same do czerwiu i miodu ?
- czy tolerujemy larwy na sicie po wirowaniu?
- czy preferujemy pszczoły "oszczędne "w czerwieniu ?

Tak na marginesie - prezerwatywa to starożytny wynalazek i po coś została wymyslona :lol: .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2016, 10:27 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Zdzisław. pisze:
Tak na marginesie - prezerwatywa to starożytny wynalazek i po coś została wymyslona :lol: .

E tam !!! Zdecydowanie lepszym wynalazkiem jest kalendarzyk małżeński . Dzięki niemu , mam dwie córki , dwóch synów i mnóstwo wnuków - aż chce się żyć !!!
Wolę pracować bez kraty i nigdy mi się nie zdarzyło wirować ramek z larwami . Wybieranie miodu , to nie pożar i zawsze można poczekać do ich wygryzienia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2016, 21:27 - pn 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
paraglider, kalendarzyk jest dobry jak się ma tylko jeden ul :D natomiast jeżeli się obsługuje już kilka to jednak prezerwatywa jest wskazana :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji