FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:37 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 maja 2012, 22:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik, aa chyba że tak, a to może przez to że przez te kilka dni był super pożytek, pozalewały wszystko co miały i to w tym środkowym to świeżyzna, i dlatego powoli wynoszą na górę, a matka bidulka nie strzelała jajeczkami zbyt szybko żeby zaczerwić zanim zaleją. ale teraz chłodniej to powinny jej zrobić miejsce. U mnie tak pozalewały się odkłady że młode dopiero co unasiennione matki nie miały miejsca na rozpoczęcie czerwienia, musiałem wstawiać po dwie ramki w środek dopiero zaczęły czerwić na tych ramkach.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 22:18 - pt 
Może i tak, bo w odkładach też sporo przybywa choć matki/nie wszystkie chyba/ jeszcze na godach nie były. A pszczoły jak widzę na las pakują i chyba coś tam z liści kapie. Mam jeszcze jedek korpusik z węzą ale trzymałem go na grykę. Jak radzisz ? Dawać go i gdzie ?


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 22:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
szczerze to sam nie wiem, zależy co dalej będą robić czy wyniosą z tamtego korpusu i dadzą matce tam czerwić czy nie, jak nie to dałbym albo między czerw albo jako 3.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 22:36 - pt 
Pawełek pisze:
szczerze to sam nie wiem, zależy co dalej będą robić czy wyniosą z tamtego korpusu i dadzą matce tam czerwić czy nie, jak nie to dałbym albo między czerw albo jako 3.


No nic do poniedziałku mają woną rękę. Potem coś przetśięwziemy.
Za dyskusję dziękuję. Była owocna.
Pozdrawiam, życzę dużo pełnych beczek.


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 22:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
dziękuję i nawzajem, napisz w poniedziałek co wymyśliły.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2012, 21:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Jako ze Temat główny to
UL MARZEŃ

To poprosimy wszystkich pszczelarzy o zapodanie najokazalszego ula w swojej pasiece ----- /tylko 1 focia / ------

i pokazanie z czego jesteśmy dumni :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2012, 22:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
kolopik pisze:
Może i tak, bo w odkładach też sporo przybywa choć matki/nie wszystkie chyba/ jeszcze na godach nie były. A pszczoły jak widzę na las pakują i chyba coś tam z liści kapie. Mam jeszcze jedek korpusik z węzą ale trzymałem go na grykę. Jak radzisz ? Dawać go i gdzie ?

Kolpik zamiast klupać w klawiaturę to klupaj korpusy i ramki.
Nie pisz więc że masz jeden korpusik i nie wiesz co zrobić.
Polska szkoła zaleca aby pod zalany korpus z miodem podstawić korpus pusty.A w nim przydałoby się parę ramek suszu-reszta może byc węza.
A takie Twoje korpusiki podobno przy dobrym pożytku pszczoły odbudowują w kilka dni.
Natomiast Niemiecka szkoła poleca stawiać nowe korpusy na zapełnione -z tym że trzeba tez trochę suszu.Stąd mamy owe piramidki.
Kolopik jak byś się czół jakby Ci kto piwnicę dał na wierzch do zamieszkania a pokoje mieszkalne dał do piwnicy.
Nie mieszaj tak matce-bo pszczoły się pogubią.
Twoje rameczki są tak malutkie że choćby i pod kratą jak pszczoły zaleją to i tak będą Twoje.
Poco żeś pchał ten korpus odwirowany między zaczerwione korpusy.?
A nie można było dać na wierz tych dwu korpusów zaczerwionych .?Potem na to kratę.Następnie dalej korpus na miód.
Masz tam pożytki dalej na taśmie-ale czy nie trzeba zaplanować ograniczenia matki na jednym korpusie.?

Pozdrawiam.

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2012, 17:15 - pn 
No to mamy poniedziałek i po robocie w moim ulu marzeń.
Zastałem tak jak zostawiłem w piątek; matula błąka się po trzech korpusach i szuka komórki gdzie by mogła znieść jajko i nie znajduje, korpusik dolny co myślałem, że tam się przeniesie zalewają miodem a ten nad kratą dalej olewają-jest pełny miodu ale nie sklepią.
Więc zrobiłem tak; z gniazda wybrałem 10 ramek całych zakrytego czeriu / wybierałem te poknocone trutowym/ i zalanych miodem i wstawiłem węzę w środek korpusików, 4 + 3 + 3 licząc od dołu, na to krata, potem to co wyjąłem z gniazda i ten miód niesklepiony. W górnym korpusiku wywierciłem otwór i wstawiłem skośnie ucięty kawałek szlaucha żeby się pozbyć trutni /może to one zżerały miód a pszczoły ciągle donosiły i nie sklepiły?/, wypierdzieliłem powałkę a dałem podziurawioną gorącym gwoździem folię i zastanawiam się czy nie wypierdzielić kraty poziomej. Ale to dopiero w sobotę bo jutro wybywam do mojej drugiej pasieki w Sadurkach a mam tam jeszcze do obrobienia plantacyjkę malin.


Na górę
  
 
Post: 28 maja 2012, 17:35 - pn 
meteor pisze:
Masz tam pożytki dalej na taśmie-ale czy nie trzeba zaplanować ograniczenia matki na jednym korpusie.?


Problem jest w tym, że w promieniu 300 m do pasieki jest 5ha gryki która zacznie dawać koło Jana a skończy z końcem lipca i jak teraz ograniczę matkę to na grykę tylko popatrzę. Teraz daje akacja i malina i z lasu coś targają. Malina będzie do mrozów a we wrześniu nawłoć więc sam widzisz, że nie ma mowy o ograniczaniu matki, wprost przeciwnie trzeba ją pilnować aby ciągle ostro czerwiła.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 29 maja 2012, 11:06 - wt 

Rejestracja: 14 września 2010, 14:54 - wt
Posty: 65
Lokalizacja: Siedlce
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D, WLP
kolopik pisze:
... ten nad kratą dalej olewają-jest pełny miodu ale nie sklepią....


podejrzewam, że miód jest odpowiednio odparowany i trzeba go było już odebrać, jeżeli to rzepak to mógł już Ci skrystalizować w plastrach. Trząchnij odwróconą ramką i sprawdź czy leci nakrop lub sprawdź reflektometrem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 11:36 - śr 
U mnie już po sezonie. Czas na podkarmianie zimowe.
I tu mam mały problem ze swoim ulem marzeń. W leżakach karmię butelkami 1l a w korpusie będę musiał słoikami 0.9 l.
I mam do Was pytanie ponieważ nigdy tak nie karmiłem. Ile i jakich otworów w nakrętce dla syropu 2:1, czy słoik stawiać na siatce pajączka, czy siatkę wyjąć ?
Proszę korpusowców o szybkie i wyczerpujące wskazówki bo wieczór daję pierwszą partię cukru.
Dziękuję i pozdrawiam. -kolopik -


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 11:51 - śr 
kolopik pisze:
Ile i jakich otworów w nakrętce dla syropu 2:1, czy słoik stawiać na siatce pajączka, czy siatkę wyjąć ?


Na oko z 30 otworków wielkość do 2mm , siatkę wyjmij będą lepiej pobierały.


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 12:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
w słoikach robię 10-20 dziurek gwoździem fi1,5mm, stawiam na pajączki (w końcu po to się je montuje :) ) i dzięki temu przy wymianie słoików nie ma kontaktu z pszczołami.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 14:37 - śr 
kolopik pisze:
U mnie już po sezonie. Czas na podkarmianie zimowe.
I tu mam mały problem ze swoim ulem marzeń. W leżakach karmię butelkami 1l a w korpusie będę musiał słoikami 0.9 l.
I mam do Was pytanie ponieważ nigdy tak nie karmiłem. Ile i jakich otworów w nakrętce dla syropu 2:1, czy słoik stawiać na siatce pajączka, czy siatkę wyjąć ?
Proszę korpusowców o szybkie i wyczerpujące wskazówki bo wieczór daję pierwszą partię cukru.
Dziękuję i pozdrawiam. -kolopik -


I jak karmisz to w proporcji 3:2 a nie taj jak pisalś


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 14:43 - śr 
Nie. Karmię 2:1, 3:2 to podkarmiam wiosną /czasami/ i na rozczerwienie jak nie ma w polu.


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 16:31 - śr 
kolopik, 2:1 lub 1:1 to stosuje się do podsycania. 1:1 późnym latem na czerw zimowy, 2:1 wiosną na rozwój wiosenny pszczoły a na zimowlę daje się syrop 3:2. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 16:42 - śr 
Kurde a ja myślałem, że wiosną rzadki żeby po wodę w ziąb nie musiały latać a na zimę gęsty żeby nie musiały tej wody odparowywać.
No ale ja jestem stary, zacofany konserwatysta więc mogę nie nadążać za duchem czasu.


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 13:31 - sob 
Dziś przeglądłem swój ul marzeń pod kątem rozkładu papu na zimowlę po zakończeniu karmienia. Jest tak; Trzy korpusy (h-14) po 7 ramek, zabudowa ciepła, na górze powałka z dwoma pająkami-narazie otwarte potem dam cienką poduszkę. Licząc od dołu-trzeci korpus całkowicie zalany i zasklepiony, drugi-skrajne dwie ramki z przodu i z tyłu zalane i zasklepione, trzy środkowe resztki czerwiu a po bokach i 2 cm nad zalane i zasklepione, dolny-który miał pełnić rolę poduszki powietrznej przeznaczyły sobie na pyłek, jest go po 1/3 ramki. Matka Niemka niebieska.
Może być ? Spać spokojnie do wiosny czy coś pokombinować ? U mnie wczesnych pożytków w zasadzie nie ma.


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 13:36 - sob 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
jaka dennica ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2012, 13:42 - sob 
swiwojtek pisze:
jaka dennica ?

Przepraszam, zapomniałem, Alchaimer.
Oczywiście niska ocieplona, wylotek na dzień dzisiejszy 120 x 12.


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 18:16 - sob 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
ja sie pochwale zbijalem 2 lata temu ule mojej konstrukcji gniazdo ramka langstroth a miodnia ramka apipol powiem jedno supcio ul latwa organizacja pracy zawsze miod dojrzaly newed na slabych porzystkach i zawsze gatunkowy nie jak to ma miejsce na ramkach wielkich


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2012, 19:01 - sob 
Pszczelarz od tak pisze:
gniazdo ramka langstroth a miodnia ramka apipol powiem jedno supcio


Jeszcze lepsze subcio byś miał gdybyś miał taką saą ramkę w gnieździe i w miodni. Nie namawiam ale spróbuj.


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 20:46 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
Pszczelarz od tak pisze:
ja sie pochwale zbijalem 2 lata temu ule mojej konstrukcji gniazdo ramka langstroth a miodnia ramka apipol powiem jedno supcio ul latwa organizacja pracy zawsze miod dojrzaly newed na slabych porzystkach i zawsze gatunkowy nie jak to ma miejsce na ramkach wielkich

kolopik pisze:
Pszczelarz od tak pisze:
gniazdo ramka langstroth a miodnia ramka apipol powiem jedno supcio


Jeszcze lepsze subcio byś miał gdybyś miał taką saą ramkę w gnieździe i w miodni. Nie namawiam ale spróbuj.

Tak, mając taką samą ramkę w całej kolumnie ula, możesz prowadzić gospodarkę wielokorpusową. Zestaw sobie ul z samych korpusów apipolowskich (w przyszłym sezonie). Apipol to świetny ul, może trochę niepopularny, myślę że z powodu "lęku" przed niską ramką. Też nie namawiam, ale spróbuj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2012, 20:52 - sob 
Marek_LB pisze:
Też nie namawiam, ale spróbuj.

A wiedz, że spróbowałem, na Wpol ramka h-14, ni gniazdowa, ni nadstawkowa. I na dzień dzisiejszy to jest "subcio"


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 21:07 - sob 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
mam apipol ule wedlug mnie super

chodzilo mi o dosc obszerne gniazdo aby bylo dosc miejsca dla pszczol i maja miodnie aby szlo odwirowac miod czystko gatunkowy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2012, 21:17 - sob 
No tak. Ale to jest właśnie idea uli korpusowych. Możliwość nieograniczonej rozbudowy rodni i możliwość pozyskiwania miodów wybitnie odmianowych. I nie ma znaczenia czy to LN, Apipol czy Wpol, czy jakikolwiek inny cudak.
Mnie chodzi o ideę jednej ramki w pasiece, zarówno do rodni jak i miodni a jej moduł nie ma znaczenia.
Tzn pewne ma, bo nie może być za duży, bo po miodach odmianowych ani za mały, bo po prawidłowym zimowaniu i rozwoju rodziny. Ale, ale, wiemy, że pszczólki potrafią się do naszych fanaberii dostosować więc musimy tylko uważać aby nie "przegiąć".


Na górę
  
 
Post: 15 września 2012, 22:06 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
Pszczelarz od tak pisze:
mam apipol ule wedlug mnie super

chodzilo mi o dosc obszerne gniazdo aby bylo dosc miejsca dla pszczol i maja miodnie aby szlo odwirowac miod czystko gatunkowy :D

Dziwne? Przecież wielkość gniazda w apipolu regulujesz ilością korpusów (2 korpusy = Langstroth; 3 = Dadant). A tak, z gospodarki wielokorpusowej, przeszedłeś na nadstawkową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2012, 22:08 - sob 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
tutaj nic nie robie gniazdo jest gniazdo a miodni to miodnia jedynie miodnie zawsze moge dobudowac :D

ale mam takze apipol wielkopolski lezak wlkp i 4 ule ktore sie musze pozbyc bo ramka jest nietypowa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 listopada 2012, 01:15 - pn 
Co Panowie sądzicie o tej propozycji ula marzeń :)



Na górę
  
 
Post: 19 listopada 2012, 21:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
polskipszczelarz,

ciekawa propozycja ale przedstawiający nie przekonywujący


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 listopada 2012, 22:20 - pn 
Fakt filmik robiony był " z marszu" i dość późno (co widać po godzinie umieszczenia go na youtube, a więc siła przekonywania już nie taka jak być powinna :), a dzisiaj ten ulik z filmiku już pojechał do Wawy :)


Na górę
  
 
Post: 19 listopada 2012, 22:31 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mariusz nie zapominaj, że na mojej pasiece takie ule od Ciebie w ilości 8 sztuk są zazimowane pszczoły, jeden na 5 ramkach jak przezimuje to znaczy, że jest bardzo dobry, :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 16:11 - wt 
Marian. pisze:
jeden na 5 ramkach


A dlaczego by miał nie przezimować ?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 16:59 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Nie wiem, wszyscy piszą że na 5-ciu ramkach to słabizna , ale to są warszawskie poszerzane, chyba będzie dobrze. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 17:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Można odnieśc wrażenie że w"sieci" standard to zimowanie na 10-8 ramkach niezaleznie od typu :haha: :haha: :haha: :haha:
A w realu ?Zobaczymy wiosną :(

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 17:32 - wt 
Marian. pisze:
Nie wiem, wszyscy piszą że na 5-ciu ramkach to słabizna
Rodzina składająca się z pszczół zimowych obsiadająca 5-6 ramek wp to silna rodzina to tak jak byś zazimował na 8-9 wlkp - zaznaczam obsiadająca na czarno i składająca się z pszczoły zimowej. Przy większych mrozach ścisną ci się do 3-4 uliczek i nadal będzie to silna rodzina. Bez obaw. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 17:57 - wt 
Zdzisław. pisze:
standard to zimowanie na 10-8 ramkach


Jaki standard o czym ty mówisz ? to zależy w dużym stopniu od rodziny pszczelej i od pszczelarza.

Marian., Prawda nie mocna ! ale jak dobrze za karmiłeś , wyleczyłeś oraz ułożyłeś do zimowli to spać spokojnie do wiosny. Na wiosnę poszerzanie suszem i spokojnie na mniszek dojdzie !


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 19:17 - wt 
Tazon pisze:
Marian., Prawda nie mocna !
wiesz co piszesz?


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 19:28 - wt 
Cordovan pisze:
Tazon pisze:
Marian., Prawda nie mocna !
wiesz co piszesz?


Oczywiście, porównaj sobie rodziny 8-9 ramkowe do 5 ramkowych i to nie można nazywać mocną rodziną tylko jedynie średnią

8 a 5 to jest wielka różnica :D


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 19:32 - wt 
Tazon pisze:
Oczywiście, porównaj sobie rodziny 8-9 ramkowe do 5 ramkowych
8-9 wp obsiadanych na czarno przez pszczołę zimową - nie widziałeś takiej rodziny na oczy Bartku. Standard zazimowania silnej rodziny na ramce wp to 5-6 ramek. Wp dodam to warszawska poszerzana bo może mnie źle zrozumiałeś. 8-9 to silna rodzina na ramce wlkp - wielkopolskiej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:06 - wt 
Cordovan, Nie myślałem o ramce warszawskiej :D


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:10 - wt 
Tazon pisze:
WP leżaki i korpusowe
Ale Marian ma WP leżaki i korpusowe i o takim typie ula pisał, że na 5 ramkach zazimował. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
5 ramek Wp to rodzina średniej siły, silna rodzina to 7-8 ramek do zimowli, i takie są Przemku, jeśli tylko matka miała miejsce w sierpniu i dostawały papu na czerw nie ma problemu z doprowadzeniem rodziny do 7-8 ramek pszczół na zimę.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:20 - wt 
Pawełek,
Pawełek pisze:
5 ramek Wp to rodzina średniej siły,
obsiadane kiedy? teraz, w kłębie czy 15 września? ja znaczyłem wyżej że 5-6 ramek warszawskich poszerzanych pszczoły zimowej obsiadane na czarno to silna rodzina i tak jest, patrząc na rodzinę która na 10-15 września ma 8-9 ramek wp obsiadanych na czarno musisz jeszcze odjąć 30% ilości pszczół jakie osypią się do zimowli bo to pszczoła późno-letnia, która do końca listopada spadnie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Przemek, jaka rodzina teraz obsiada ramki na czarno? teraz te rodziny z 7-8 ramek są na 6 uliczkach, czasem 7, przyjdzie ciepełko to obsiądą znowu 7-8, we wrześniu, po karmieniu zostaje praktycznie tylko już pszczoła zimowa, letnie sie spracowywuje przy karmieniu.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:29 - wt 
Witam.

Siła zimowanych rodzin uzależniona jest od matki w danej rodzinie. Jeśli matki mogą złożyć około 2000 jaj na dobę to rodzina jest w stanie zimować na 6-8 ramkach WP w zależności od tego jak była przygotowywana do zimowli. Matki składające 3000 i więcej jaj na dobę są w stanie zimować na 10 ramkach WP i nie jest to nic nadzwyczajnego.

PS. Rodzinka obsiadająca nawet 4 ramki WP jeśli dobrze się ją ociepli nie zapominając o wentylacji, bez problemu przezimuje :)

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:30 - wt 
Pawełek pisze:
we wrześniu, po karmieniu zostaje praktycznie tylko już pszczoła zimowa, letnie sie spracowywuje przy karmieniu.
Teoretycznie ale biorąc pod uwagę zeszłoroczne i tegoroczne temp i loty pszczół nie sądzę by ta pszczoła która latała w październiku i nosiła do ula została na zimowlę, weź też poprawkę że matki długo czerwiły. I cały czas mówimy o ramce warszawskiej poszerzanej. Kto doprowadza do siły 8-9 ramek pszczół zimowych i po co? :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 listopada 2012, 20:52 - wt 

Rejestracja: 18 listopada 2012, 14:48 - ndz
Posty: 26
Ule na jakich gospodaruję: WLKPL
siema ja mam kłęmby 7i8i9 uliczek moge zrobic zdjęcie one mi przyniosą miód z wierzby bo na wierzbe juz bede dawal nadstawki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 21:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tazon pisze:
Zdzisław. pisze:
standard to zimowanie na 10-8 ramkach


Jaki standard o czym ty mówisz ? to zależy w dużym stopniu od rodziny pszczelej i od pszczelarza.

Marian., Prawda nie mocna ! ale jak dobrze za karmiłeś , wyleczyłeś oraz ułożyłeś do zimowli to spać spokojnie do wiosny. Na wiosnę poszerzanie suszem i spokojnie na mniszek dojdzie !


Ten standard odnosił się do rodzin wirtualnych :lol: a nie do stanu faktycznego w pasiece ,myśle że to wynikało z treści .

Tak na poważnie nie jest ważne ile ramek w ulu ale na ilu ramkach są pszczoły i jakie pszczoły?
Rodzina \odkład z pszczoły o odpowiednim składzie biologicznym porządnie zazimowana na 5 ramkach wlk.często w początku maja jest tą grupą najbardziej dynamicznych rodzin .
Z grupy mega rodzin jest stosunkowo dużo rodzin które nie zobaczą wiosny :cry:
Może to jest kontrowersyjne ,ale z mojej praktyki wynikają takie obserwacje zresztą logicznie ma ten fakt uzasadnienie ,nie znaczy to że tak jest zawsze ale tak z reguły bywa.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 listopada 2012, 22:06 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Koledzy, tak zrobiłem bo uważałem, że 5 ramek WP dla niej jest wsam raz, bo pozostałe to od 7 do 9 ramek. Poprzedniej zimy miałem CT-46 na 5 ramkach i na wiosne poszła jak szlona, aż miło było patrzeć, 5 warszawskich poszerzanych to coś około 8 WL, tak mi się zdaje, jestem starym a młodym pszczelarzem i myśle, że zrobiłem dobrze zwężając tej rodzinie gniazdo do 5-ciu ramek, wiosna pokarze czy dobrze zrobiłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji