FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 07:33 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 16 października 2009, 14:31 - pt 
Dobry wszystkim i jeszcze ras powtarzam: Pszczoly sie nie bojom MROZU, jest durzo tego inneo co im morze zaszkodzic, ale nie hlodne powiecze. One mogom wiencej horowac jak im jest duszno albo wilgotno, albo majom cienszke dojscie do jedzenia jaki pszypadek jest w durzo do teras nam znanich ul, i to jest nasz blond (weduk winalasce Rodna Voja) od kturago sie nie chcemy albo nie morzemy otkleic.
On zawsze muwi i ciongle powtarza: KTO NIE WIERZY; NIEK SAM SPROBUJE.

Innim razem wiencej, serdecznie pozdrawiam. Andrzej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2009, 16:22 - pt 
polbart pisze:
pewex pisze:
klemens pisze:
Trudno o nim dyskutować, bez gospodarki, co wynalazca ma na myśli, tym bardziej jak pisze że w sezonie z jednej rodziny robi 10 odkładów i jeszcze do tego zbiera z nich miód?


a ja myślałem ze mam problemy z tłumaczeniem...
może warunki pożytkowe w miejscu gdzie jest testowany ten ul pozwalają na takie rzeczy - nie oszukujmy się: u nas takich raczej nie ma



to samo można u nas zrobić tylko jeden warunek - trzeba miec rasowe krainki :-)

Nieprawda
Kiedys podawałem link jak zrobić z jednego ula 10 odkładów. To można zrobić. Aby podzielić jeden ul na 10 odkładów to odkłady trzeba zrobić minimum 3 ramkowe gdy się ustabilizuje pogoda a więc koniec maja początek czerwca. Zatem około 1 maja trzeba rozpocząć hodowle matek. Matki będą do czerwienia ok 1 czerwca. Z trzech ramek odkłady, to kiedy dojdą do siły!!! Trzeba takie odkłady podkarmiać, zasilać czerwiem, bo np u mnie pozytek kończy się po lipie 10 -20 lipca i wtedy się rozpoczyna nowy rok pszczelarski. A kiedy taki odkład może dostać drugi korpus, aby zazimować 2 x po 6 ramek, żeby to miało sens? Do 10 września ostatnia granica kiedy można zakarmiać na zimę. Miodu na pewno nie zbierzesz. Jak się z tym nie zagdzasz to trudno. Zadne wyskokowe matki nie pomogą - 21 dni na wygryzienie czerwia to każdy może policzyć ile pszczół i w jakim czasie matka ci wyprodukuje. Ponadto na samym początku będziesz miał odkłady z pszczoły nielotnej !!! ....
Pozdrawiam
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2009, 16:33 - pt 
tpuzio pisze:
Co do poprawy wentylacji latem to mamy dennice osiatkowane ,pajączki w dennicy i inne metody na przewiew.Zimy u nas póki co są i to cięższe niż rejonie basenu Morza Sródziemnego.Tak że nie wiem czy znajdzie on u nas zwolenników.

Niech i wżdy postronne narody wkoło znają iż Polscy pszczelarze nie trutnie nawet korpusowe ule ze słomy maja.
Pozdrawiam

Zgadza się Tadeusz. Zapomniałem w tym wszystkim o dennicach osiatkowanych które mam, a które po pierwsze służa do monitoringu warozy, a po drugie, jak się pogoda ustabilizuje do wentylacji - znakomicie ogranicza nastrój rojowy. Zimuję jednak na normalnych dennicach.
Kombinacje z krzyżowaniem korpusów latem ? bajer, a na zimę, no trzeba ilość ramek dostosować do siły rodziny i ocieplić co wyklucza krzyżowanie korpusów. Za obszerny ul, to opłakane konsekwencje, wilgoć pleśń ...
Otwarte dennice osiatkowane na zimę, a powiedzcie co będzie przy 26 stopni minus i silnym wietrze?
Pozdrawiam
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2009, 16:43 - pt 
lesaja pisze:
Dobry wszystkim i jeszcze ras powtarzam: Pszczoly sie nie bojom MROZU, jest durzo tego inneo co im morze zaszkodzic, ale nie hlodne powiecze. One mogom wiencej horowac jak im jest duszno albo wilgotno,

Innim razem wiencej, serdecznie pozdrawiam. Andrzej.

Zgadza sie, ino pszczoły zimą trzecha chronić nie przed zimnem, tylko przed ciepłem od słońca i po to jest potrzebna izolacja.
Andreas ja te ule co Ty jestes nimi taki zachwycony juz dosyć długo mam i dużo o nich piszę ale dużo kolegów mi nie dowierza, że sa dobre i ogromnie się cieszę, że jest więcej takich co to potwierdzają
Pozdrawiam
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 17:02 - sob 
http://www.youtube.com/watch?v=R_L_0zcQAlY
http://www.youtube.com/watch?v=lMntp4ZeAv4
http://www.youtube.com/watch?v=7b_xL1YwEDc

Dobry, daje 3 filmuw od pana Voje gdjie wydac jak sie pszczoli pszigotowale do zimy, widac miodowom droge pszez zali ul z wiencej nisz 25 Kg miodu. to jest w nagrane poczontkem pazernika tego roku. Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 17:34 - sob 
A teras daje recepte pszeciw nozemoze i takze na nasze zdrowie: PRAWIDLOWOM PROSZE UWAGA WODA MA BYC DESTILOWANA A NIE UTLENIONA:

Pojemnik na 12- 15 litruw
5 litruw spyritusu 96%
5 litruw wody DESTILOWANEJ
1000 Gr. szalwiji (SALVIA OFICINALIS) Liszcie suche
300 Gr. Cząber górski (Satureja montana) Liscie suche
Ja osobyscie dodalem jeszcze
80 Gr. Piołun(atermisia absinthium) terz suche liscie.

Wszystkie ziola zalac spyritusem zamknuc pojemnik i odstawic na 2 tygodnie. Pszecedzic i zmieszac z wodom i pszelac do butelek ciemnego szkla. Uwaga!! To pachnie tak cudownie ze ja dalem troche do herbaty i od tego czasu zawsze po troche urzywam.

Na jesien dac do 1 Litra extraktu na 50 Litruw syropu (ja daje jeszcze okolo 500 kropli propolisu na tich 50 litruw). Dobrze wymieszac i dac pszczulkom.
Na wiosne Obawionskowo takze tile do syropu i na zdrowie.

Pozdrawiam, Andrzej z Norymbergiji.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 18:06 - sob 
Zastanawiam się tylko po co pszczołom 2 korpusy miodu na zimę w klimacie gdzie zima trwa znacznie krócej niż u nas?

I jeszcze jedno korpusy są aż 3 lecz pszczół na moje oko wystarczy na jeden korpus, jak wygląda zimowanie rodziny w której zostawimy dwa razy więcej ramek niż trzeba to chyba pszczelarze z kilkuletnim stażem wiedzą.

W naszych warunkach niestety ten rodzaj gospodarki zakończyłby się bardzo niekorzystnie dla pszczelej rodziny i chyba nie będę osamotniony w mojej ocenie?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 19:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Panie Andrzeju a co Pan myśli na temat naszego ula wielokorpusowego ula Wandy Ostrowskiej gdzie ramka jest o 3 cm wyższa niż w ulu opisywanym przez Pana??
Tutaj można poczytać o UWO


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 20:22 - sob 
Usus est optimus magister.
(Praktyka jest najlepszym nauczycielem).

Drodzy koledzy, drogi panie Daniel, ja moge duzo tego sobie mislec o ulu pani Wandy ale nie powiem glosno bo nie znam i nie robilem s tym ulem. ja tez nieznam Rodnom Voje i wam tylko tlumacze praktyke Pana Voje. Jak som pitania na tomat ul RV, ja sie konsultuje z p. Vojom i wam pszenosze jego pojemanie. My w Niemczech takze dopiero chzemy tastowac ul ktury jest na Balkanie juz pare lat testowani i uwazany jako bardzo dobri i duzo duzo lepszi nisz inne kture tamtejszi pszczelarze uzywali do teras. Pozdrowienia i prosze UWAGA, do nozemozy ma byc woda DESTILOWANA a nie UTLENIONA; ja to zle pszetlumaczylem - pszepraszam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 20:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Pozdrowienia i prosze UWAGA, do nozemozy ma byc woda DESTILOWANA a nie UTLENIONA; ja to zle pszetlumaczylem - pszepraszam.


nic się nie stało przecież człowiek uczy się przez całe życie na błędach :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 21:54 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
typers pisze:
Zastanawiam się tylko po co pszczołom 2 korpusy miodu na zimę w klimacie gdzie zima trwa znacznie krócej niż u nas?

I jeszcze jedno korpusy są aż 3 lecz pszczół na moje oko wystarczy na jeden korpus, jak wygląda zimowanie rodziny w której zostawimy dwa razy więcej ramek niż trzeba to chyba pszczelarze z kilkuletnim stażem wiedzą.

W naszych warunkach niestety ten rodzaj gospodarki zakończyłby się bardzo niekorzystnie dla pszczelej rodziny i chyba nie będę osamotniony w mojej ocenie?


Tłumaczenie z Bałkanów

Jak hodowac Krainki ?

Pszczelarze, którzy zdecydują się rasy pszczół carnica muszą przestrzegać pewnych podstawowych zasad, aby w pełni wykorzystać swojego potencjału:

- Od 20 lipca do 10 września, pszczoły będą produkcyjnych raz zgromadziły łącznie 7 kg żywności, ze 200g dzienne zapotrzebowanie minimalne.

Przed zimą, należy upewnić się, że pszczoły są karmione na tyle, aby ich wystarczająco dużo rezerw do nadchodzącej zimy (około 16/22 kg na bee-hive, a włoski pszczoły potrzebują dwa razy tyle). Te rezerwy miodu musi być w odpowiednim wilgotności i ograniczonej. W ekstremalnych warunkach, jeszcze 3 kg są wymagane.

Ogólnie rzecz biorąc, Carniolan pszczoły zużywają 5 do 9 kg w okresie zimowym, podczas gdy reszta jest zwykle stosowany w skoku

- Najlepiej byłoby, gdyby pszczoły Carniolan wymagać od 250mm do 400mm ograniczonej rezerwy w wysokości miodu w ulach organów, rozłożone w czasie od 9 do 12 klatek.

- To może być odwrotny do zamierzonego karmić pszczoły szybko i ostatnio.

Jeżeli następuje proces o których mowa powyżej, klaster zimą powinno wchodzić więcej młodych i silnych robotnice do optymalnej zimowych warunkach (od -5 do +5 stopni C).

Jest to ważne, aby zapewnić wczesną wiosną budować.

Carniolan Queens rozpocząć jaj już w połowie stycznia. W lutym, wielkość kolonii jest zazwyczaj ograniczona, a proces składania jaj następujące stałe trasy.

W marcu i kwietniu, wzrost gałęzi jest niezwykły i, w rezultacie, pokrzywka się wypełnić dość szybko z czerwiu.
Warto zauważyć, że istnieje ryzyko roi, a) zapewnienie, że 450 pszczół przekracza objętości 1dm3, b), że ramki są wciąż pełne miodu oraz c) że pogoda jest przyjemne. Rojenie staje się nieunikniony, gdy istnieją 520 pszczół na dm3.

Ważny fakt, aby pamiętać, że gałąź wzrost populacji 450% w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wiosny ( 16/22 tysięcy w zimie do 80 tysięcy w połowie czerwca)


Od siebie moge dodac że u nas postepuje sie identycznie i wtedy widać dopiero efekty działalnosci Krainki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 23:16 - sob 
No tak, ale na filmach jest 2 korpusy można powiedzieć pełne miodu i w korpusie gniazdowym również jest jeszcze pasek 3 i więcej cm miodu co daje przy proponowanej przez nich wielkości ramki około 20 kg miodu w korpusie a więc na zimę pszczoły mają nawet więcej niż 40 kg zapasów. Z doświadczenia mogę powiedzieć że 15 kg rodzina może "zjeść" przez zimę a więc przy pierwszych pożytkach w ulu jo którym dyskutujemy jest jeszcze około 25 kg (syropu)

To tłumaczy dlaczego w tym ulu wybiera się w sezonie więcej "m i o d u :-) " niż we wszystkich innych znanych na świecie :-) Już przy pierwszym miodobraniu mamy około 40 kg z ula :-) (25 kg - to syrop z zimy i 15 kg normalny wiosenny miód)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 23:23 - sob 
lesaja pisze:
Usus est optimus magister.
(Praktyka jest najlepszym nauczycielem).

Drodzy koledzy, drogi panie Daniel, ja moge duzo tego sobie mislec o ulu pani Wandy ale nie powiem glosno bo nie znam i nie robilem s tym ulem. ja tez nieznam Rodnom Voje i wam tylko tlumacze praktyke Pana Voje. Jak som pitania na tomat ul RV, ja sie konsultuje z p. Vojom i wam pszenosze jego pojemanie. My w Niemczech takze dopiero chzemy tastowac ul ktury jest na Balkanie juz pare lat testowani i uwazany jako bardzo dobri i duzo duzo lepszi nisz inne kture tamtejszi pszczelarze uzywali do teras. Pozdrowienia i prosze UWAGA, do nozemozy ma byc woda DESTILOWANA a nie UTLENIONA; ja to zle pszetlumaczylem - pszepraszam.

Kolego Andrzeju
Ja zobaczyłem te filmy, które linki podałeś i juz wiem co to jest Rodnom Voje, tłumaczy to dla mnie wszystko, juz też nie mam żadnych pytań, bo samo przygotowanie do zimowli daje mi obraz, z kim mam do czynienia.
Pozdrawiam
Eryk
Do kolegów z forum
My sobie udowadniamy ile to można zrobic odkładów w ciągu roku z jednego ula i ponosi nas fantazja, ja tu analizuje nowy medikament i ... wpadam w pułapkę ... po co dalej miałbym pytać, czy to ma być woda destylowana czy zwykła... a jak destylat to czy jest tu jakaś logkika. Wystepuje tu za dużo niedorzeczności, oprócz już wykazanych , a teraz trzy korpysy, ul ze śladową ilością pszczół, wentylacja - korpusy na krzyz a otwór na wylotku tyci tyci i z tego w przyszłym roku będzie 10 odkładów i miód
Są ciekawsze tematy i zajęcia niz zajmowanie się praktyką Rodnom Voje


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2009, 23:46 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Pytanie do Klemensa i Typersa

Czy mieliście do czynienia z Krainką jako rasą ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 00:13 - ndz 
Od zawsze czyli w moim przypadku jakieś 15 lat


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 09:01 - ndz 
Marcinluter pisze:
Cytuj:
Pozdrowienia i prosze UWAGA, do nozemozy ma byc woda DESTILOWANA a nie UTLENIONA; ja to zle pszetlumaczylem - pszepraszam.


nic się nie stało przecież człowiek uczy się przez całe życie na błędach :)

Stało sie, bo mógł napisać po prostu woda, w każdym języku woda jest woda czyli Wasser ist Wasser, bez przymiotników
Kolega Andrzej z Niemiec albo bardzo mało wie o pszczołach i sie uczy, albo z nami pogrywa "robi z nas niezłe Jaja"


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 12:07 - ndz 
polbart pisze:
typers pisze:
Zastanawiam się tylko po co pszczołom 2 korpusy miodu na zimę w klimacie gdzie zima trwa znacznie krócej niż u nas?

I jeszcze jedno korpusy są aż 3 lecz pszczół na moje oko wystarczy na jeden korpus, jak wygląda zimowanie rodziny w której zostawimy dwa razy więcej ramek niż trzeba to chyba pszczelarze z kilkuletnim stażem wiedzą.

W naszych warunkach niestety ten rodzaj gospodarki zakończyłby się bardzo niekorzystnie dla pszczelej rodziny i chyba nie będę osamotniony w mojej ocenie?


Tłumaczenie z Bałkanów

Jak hodowac Krainki ?

Pszczelarze, którzy zdecydują się rasy pszczół carnica muszą przestrzegać pewnych podstawowych zasad, aby w pełni wykorzystać swojego potencjału:


Przed zimą, należy upewnić się, że pszczoły są karmione na tyle, aby ich wystarczająco dużo rezerw do nadchodzącej zimy (około 16/22 kg na bee-hive, a włoski pszczoły potrzebują dwa razy tyle). Te rezerwy miodu musi być w odpowiednim wilgotności i ograniczonej. W ekstremalnych warunkach, jeszcze 3 kg są wymagane.

Jeżeli następuje proces o których mowa powyżej, klaster zimą powinno wchodzić więcej młodych i silnych robotnice do optymalnej zimowych warunkach (od -5 do +5 stopni C).


Carniolan Queens rozpocząć jaj już w połowie stycznia. W lutym, wielkość kolonii jest zazwyczaj ograniczona, a proces składania jaj następujące stałe trasy.

W marcu i kwietniu, wzrost gałęzi jest niezwykły i, w rezultacie, pokrzywka się wypełnić dość szybko z czerwiu.

Ważny fakt, aby pamiętać, że gałąź wzrost populacji 450% w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wiosny ( 16/22 tysięcy w zimie do 80 tysięcy w połowie czerwca)


Od siebie moge dodac że u nas postepuje sie identycznie i wtedy widać dopiero efekty działalnosci Krainki.

Panie Kolego Leszek czyli dla włoszek dajesz 44kg pokarmu
Nie trawię tego co wyżej, Nie gniewaj się Ta dyskusja zmierza donikąd. Dochodzę do wniosku, że niepotrzebnie daję się prowokować i niepotrzebnie w niej uczestniczę. Czy tak trudno zrozumieć, że u nas są inne warunki, na dobrą sprawę do 15 kwietnia u nas nie robimy nic, a zywiołowy rozwój rodziny pszczelej u kolegów nie mieszkających na południowym zachodzie Polski, lecz w ostrzejszych warunkach,(jak u nas rzepak kończy kwitnienie to i innych dopiero zaczyna ) jest kiedy...


Pozdrawiam serdecznie
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 13:08 - ndz 
Dla mnie również temat ula proponowanego ostatnio tutaj nie ma sensu:

Rodzina pszczela to nie szablon, w większości przypadków jedna rodzina różni się siłą od pozostałych w momencie przygotowania do zimowli, i mógłbym nawet przełknąć fakt że można bardzo silną rodzinę "ścisnąć" i zostawić do zimowli na takiej ilości ramek jak rodzinę ponizej siły przeciętnej, ale zostawianie rodziny słabej a nawet bardzo silnej na takiej ilości ramek na zimę, że powiem żartem "pszczoła pszczołę szuka po ulu" zawsze zakończy się niekorzystnie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 17:53 - ndz 
Drodzy Panstwo, tlumaczenie my nie pada lekko(zwlaszcza pysanie po polsku), moglem lepiej napisac recepte po niemiecku lub po yu. i wtedy by nie bilo blenduw ale cus, stalo sie.
Teras do was moji drodzy. Najlepiej bylo by jak bi ktos z was umjao po jugoksku ze by mug pszeczytac cali forum o RV od 2004 do 2009 r. i wtedy opowiedzic w polsce jak to wszystko sie odwijalo. Albo ktos hentni psisle mailem swoj numer telefoniczny i ja do niego zadzwonie i wszystko mu opowiem. dla czego to pisze? Sprobuje krutko: TO co sie teras zaczina na waszym forum, to Serbowie, Kroaci i Slowiency pszeziwali 5 lat temu i teras ten sami film zaczyna w Polsce, w Niemczech, w Austriji, Szwajcariji i we Wloszek, a tak by bylo napewno i w Australiji i Brazyliji czy gdzes indzej.
Dam jeden pszyklad: czy biscie tak samo zareagowali jak by wam ktoz pszedstawyl jakis nowoczesni samolot ktury nie pczebuje silnyka ze by leczic albo cos podobnego. Ja uwazam ze by kazdi z nas powiedzao: nie nie ja umiem uprawiac samochodem ale samoletem, to nie wystarczy. Ja nie wiczytalem jesze instrkcje obslugy zobaczilem tylko na krutkim filmie jak ten samolot startuje na trawie i pszeczytalem w gazecie krutki opis,ale nie wiem jak on badzie reagowal u nas na asfalce i jeszcze pszy takim zimnim powietczu jake u nas jest. Napewno byscie sie nie odwazily cos na ten temat powiedzic, zanim by wam bylo pozwolone ten samolot wytestowac, sprawdzic, zbadac i do piero cos o nim twierdzic.
Jak zobaczymi kobiete na ulici, tez nie mozemy komentowac o jej harakteze hocas mamy cos podobnego we wlasnim domu: Pszeces ta na ulicy ma nogi jak moja w domu, rence takze ma?- ma, nawet bardzo podobne do ronk mojej zony. Blondinko tez jest. WIENC, TAK SAMO BYLO w ciongu 5 LAT W YU: na poczontku stare pszelarze byli bardzo skepticzny, kazdi chcao dolozyc troche swojego piepszu do supy. Nowy pszelarze natomiast byli bardzo ciekawi i hcieli wszystkego sie dowiedzyc. Po dlugim polemizowaniu mlodi jus startowaly iwszystko bylo w porzontku, a stary pszczelarze powiedzieli ze tak, to jest dobri ul ale ja mam pszeciessz 200 ul LR to my sie nie oplaca zmieniac. W zeszlym roku i z wlaszcia tym zaczynajom innom piosenke spiewac. Pszeboduwujom swoje LR,na RV. Ja was na to nie zmuszam ale prosze komentowac dopiero po wyprobowaniu, a probowac najlepiej w grupie. Kupic, albo zbudowac 4- 5 ul i testowac ruwnolegle z innim ullom i poruwnac. To wszystko pysze dla tego bo inni pszczelarze to jusz zrobili i twierdzom ze ul jest bardzo dobry i jak najbardziej radzom mlodym pszczelarzom ze by s tym ulem zaczynac. prosze nie hwalic a ni nie odwracac niepoznajoc zeczy. Postaram sie w bliszym casie postawic krutkom instrukcje obslugi ulu i jego wlwsciwosci kture, powtarzam: napysali ludze ktury ten ul jusz sprawdzili. Pozdrawiam serdecznie i co zlego, to nie ja. Andrzej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 października 2009, 19:03 - ndz 
Proszę mi nie mieć za złe, żeby zakończyć ta dyskusje i się nie logować.
Niemieckie rozwiązania DNM są prawie takie same jak ul Dr Ostrowskiej. Ul Rodnom Voje, to jest tak Polski UL WIELKOPOLSKI wynalazca sobie obniżył ramkę z wysokości 260mm na 200 mm i chwali jako swój ul co może co niektórych w Polsce ...
Profesor Zander swój ul opracował na wysokość ramki na 200 mm , potem Uczeni Niemieccy doszli, że lepsza jest ramka na wysokość 220mm.
Standard ula wielokorpusowego wysokość jest na 230 mm . Pewnie że można to obniżać, ale takie obnizanie poniżej 180 mm jest bez sensu jeżeli chodzi o rodnie. Co do miodni może być niższe, ale ze wzgledu na to iż korpusy powinny mieć ten sam wymiar, co tłumaczenia nie wymaga, powinny być na 230 mm, 220 mm mogą być czemu nie i na 200mm , ale który rozsądny będzie miał ule jak do nich nie kupi akcesorii - węza!! ramki, kraty , itp.
Jest ogromna literatura w Niemczech !!! w Polsce!!! wypracowane metody gospodarki wielokorpusowej. W Polsce jest temat dokładnie przerobiony, koledzy maja ule wielokorpusowe różne nie tylko Dr Ostrowskiej i sobie chwalą. Ten co wybrał wielokorpus i go ma w pasiece, nie zmieni już swoich poglądów - zainwestował w sprzęt i jak kasę wydał to ... Ci co maja dadanty tez sobie chwalą, bo dadant ma mało ramek i jest mało pracochłonny. (Ma tez wady, ale to ma każdy ul)
Żeby nie przedłużać
Herr Andreas
Dieser Beuten, den Sie prahlen, habe ich schon seit 1982.
Ich kenne mich sehr gut aus, wie man mit dem Beuten umgeht.
Es handelt sich um einen Beuten von Dr Ostrowska Wanda, der 30 Rahmen in der Größe von 360 mm x 230 mm hat.
Es ist die fast die gleiche Lösung wie der in Deutschland angwendete und bekannte DNM.
Mt freundlichen Grüßen
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2009, 15:53 - pn 
PS.
Z. B Interessante Imkerseiten
https://www.uni-hohenheim.de/bienenkunde/
http://www.laves.niedersachsen.de/maste ... 20_D0_I826
http://www.llh-hessen.de/cms/bienen/2548.php?z=1
http://www.lwg.bayern.de/bienen/info/
http://www.imkerverein-tempelhof.de/js/index.html


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2009, 00:49 - pn 
Drodzy Panstwo, ja sie z nowu wtroncam ale hce pare slow napisac. Jedni pysze ze majom taki sami Ul jusz ponad 20 lat a tam som rame 360mm dluge i 230 wysoke, to wtedy nie moze byc to samo. Piszece ze ja jestem zachwyconi RV ulem i ze stare pszczelarze majom jusz swojom ulubionom ule i ze nie bedom teras ych zmieniac.
TERAS ODPOWIEDZ:
Tej uli prawdopodobnie niema jeszcze nikt w Polsce, bo nie tylko ze sie rozmiary ruzniom, to i caly sposob hodowania jest inny.
Ja nie jestem zachwyconi tim ulem ale czitajonc na forumach na Balkanie, dowiedzalem sie ze som stary pszczelarze ktury jusz rok czy dwa probujom tego ula i PO PROBOWANIU bardzo chwalom i pozitiwnie piszom.
Czytajonc parametry i instrukcje i pszezycia pszczelarzy s Balkanu wydaje mi sie ze to dosc czykawe i dla tego pysze we waszym kraju ze by was zachenczyc do PROBOWANIA z tim ulem a nie do komentowania i osondzania czegos czego nie SPROBOWALISMY. Kto niechce ten tez nie musi probowac. Kedy my w Niemczech i wy w Polsce i oni we Szwajcarji i tamci we Wloszech i ini i ini ten ul sprawdimy i stwierdzimy ze jest naorawde taki jak go na Balkanie jusz chwalom to wtedy bendze psziszlosc dla MLODYCH pszczelarzow a i dla starszych, ktury sie odwarzom na cos nowego.
Ja podaje 4 FILMY gdze wydac jak som Pszygotowane pszczoly do zimy, moze sie uda zobaczyc bo YouTube robi nieraz probleme.

ZAZIMLJAVANJE EKO VOJA 1. DEO
http://www.youtube.com/watch?v=En_7oAye ... r_embedded

ZAZIMLJAVANJE EKO VOJA 2. DEO
http://www.youtube.com/watch?v=4bpxUKtX ... r_embedded

ZAZIMLJAVANJE RV U 2 NASTAVKA
http://www.youtube.com/watch?v=xYsVlX7I ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=xYsVlX7I ... re=channel


NIZEJ podaje tekst po Niemiecku i prosze "KLEMENSA"- pana ERYKA ze bi pszetlumaczyc tak jak tamten tekst popszedni i ja sie postaram jeszcze postawic tekst o wychowaniu z jednego ula 10 odkladuw. Pozrawiam serdecznie i dzekuje bardzo, Andrzej.


ENTSTEHUNG RV (PRODUKTIVE VOJA) UND EV (ECKO VOJA)


Pojawienie Rodna Voja

Drodzy pszczelarzy jest to próba odpowiedzi na złożone pytania, takie jak RV i EV urodziły się i co one przynoszą.

Jestem przekonany, i już potwierdziło wielu pszczelarzy z uli po badaniu może być, RV i wiele mailVoordeel EV z innych uli. Te dwa ule są również KOMPATIEBEL i mają równe podłogi, sortowanie siatki okładzinowe i okładki. Możesz pszczelarzy z EV bez przewodów ramki i naturalnie rozwiniętych uli.
RV i EV bardzo lekkie ramy, z tych pszczelarzy jest bardzo prosta, można zrobić bardzo niewiele błędów i oszczędza wiele czasu, reprezentujących kilka uli wiele godzin. Mogą one stanowić w sezonie popularnego TEN Nowe narody, a jednocześnie zbiór miodu) (o takiej możliwości w innym terminie.
Narodu rozwija się bardzo szybko i łatwo, reguluje się niemal wszystko, pszczoły żyją dłużej i wykorzystać słabe powrót na znacznie bardziej intensywna niż ludzie w innych uli, a nawet do 100%, z dobrą wydajnością i 50%. W tym systemie nie ma martwych przestrzeni między żebrami (na DEAD SPACE będzie napisane dalej), ponieważ pszczoły przetrwać bardzo dobrze nawet najsilniejsze zimą. Oto pszczół miodnych to nie budowanie czapkę nad salą czerwiu ale zawsze zaczynają się od przechowywania miodu powyżej. Te ule pszczół po raz pierwszy prawo Maas, pod względem długości i szerokości ramki. Wiemy, że średnica winogron stanowi około 6 klatek i że osoby te mogą rozszerzać, każdy w górę (którzy nie bronić separator sieci w gałęzi). Jest to pierwsza zdobycz magazyn o pszczoły do zaakceptowania, ponieważ w ramach Dead Space jest skurczyła się do minimum. Te ule są skrzyżowane stronach ramki ramki na dole zimno, a następnie ciepłe, zimne jeszcze, i tak dalej. Konstrukcja ta powoduje naród lepszy klimat i dużo więcej możliwości przemieszczania się (zob. także później).
Jestem mniej lub bardziej przyjść szansę na rozwój tego łupu:
Zacząłem Farrar, geimkert z DB, a następnie włączony do par lat w LR. W 1997 roku miał wiele strat. W przeszłości zimy kilka osób zmarło z głodu, mimo że prawie dziesięć kilogramów żywności zostały pozostałe. Również w tej samej ramce, miodu jest z powrotem w lewo i przód, pszczoły były martwe, ramowe były zbyt długie i miód był z powrotem na zimno. W miód-cap pozostało dużo miodu i pszczoły nie udało się uzyskać poprzez DEAD SPACE górę. W tym momencie zrozumiałem, to nie jest brak żywności jest winien, ale jej nieprawidłowe stanowisko martwych spowodowała moje pszczoły. Ze względu na dużą długość ramki pszczół miodnych przechowywanych w przedniej i tylnej. Ze względu na nadmierną długość ramki, szyny ramy musiały być grubsze i stworzył martwej przestrzeni. Pszczoły muszą ważyć od 10 do 20% udało się dotrzeć na szczyt miodu. W tym momencie zdecydowałem się eksperyment, w którym zbuduję inny łup.
Od Honigschleudern Zauważyłem w ramy postępowania w przestrzeni wentylacyjnych w kilka uli, pszczoły w plaster miodu całej przestrzeni do rozszerzenia zakresu i wielkości są wypełnione miodem. W tym momencie zrodziła się idea, aby obrócić żeber.

Pierwsze ofiary RV z ramek w ramce RV RV z młodzieżą byłem +1.997-ci
W czasie pierwszej klatki RV do drugiej klatki LR poprzecznie, wykonane i pokryte z resztą zarządu. Miałem 17 lub 18 osób, a dla mnie była to tylko eksperyment, chciałem po prostu spróbować wszystkiego. W 1988 roku miałem 4 RV w Mower.

Pamiętam, że chciałem pokazać RV z 18 krajów w 2000 r. spadła na górę, tam gdzie innych pszczelarzy były dość dumny z mojego nowego systemu. To było wapno zbiorów drzewa i chciałem udowodnić sobie, że mogę zbiorów z tego systemu, więcej miodu niż ich koledzy. To było Fellschlag. Dzięki bardzo dużo ciepła, zbiorów po zaledwie par dni się skończyły - spalone w ogniu. Następnie przeniósł się na polach słonecznika. W tym czasie pszczoły przetrwały poważne katastrofy. TYLKO pszczół YOUNG jadłem około 70 do 80% własnych czerwiu. Starych pszczół staje się coraz mniej jako naród znacznie zmalał. W każdym łup przykład wciąż od 3 do 4 kg miodu, a ja widziałem po raz pierwszy, jak te stare pszczoły poświęciła swoje życie dla ludzi i ich jakość mają. Była to naturalna Fennomen Mam gênant DOBROWOLNE BIENENSCHTERBEN. Stare pszczoły nie chcą pozbawiać się żywności, którą wyprodukowali z ostatniego znaku Jele Royal i wziąć pod nowy pokrowiec potomstwo (bez podziału sieci), a potem po prostu znikają z uli.

To było po prostu naturalne ograniczenia ludzi kosztem jakości.
Po zaledwie 7 do 8 dni na polu Sunflower w górę strony wszystkie pełne miodu i potomstwo rozprzestrzeniło się na 3 do 4 klatek na 7 do 8 Jak zrozumiałem, po raz pierwszy, co to jest i jak działa życie z Folkes, wygląda na to, strukturalne i jak wiele znaczy mieć jakość hodowlane rozwinięte.
Zauważyłem, że dobra struktura ludzi, a nie wielkość znaczenie. To można poprawić poprzez podzielenie sieci na pierwszej klatki, struktury zbiorów i wiele więcej miodu.
Mógłbym rzucać 4 dni wcześniej niż w innych pszczelarzy, którzy tu byli.
To był ten moment, gdzie byłem na pewno świadomość, że RV i ma ogromne zalety w stosunku do innych uli.

Zip ulach rzut centrum podczas samego zbioru, dwa, plus duże ilości miodu, a także łatwość w opiekę nad ludźmi, a także lepszego rozwoju osób, plus większe zimą, a także znacznie zmniejszonej skłonności do stabilnego brood rój i kilka pokoleń zdrowych pszczół i są bardziej trwałe (pszczoły żyją około 80 dni w lecie).

W tym czasie chciałem magazyn do budowy ram drapieżne są jednakowej wielkości, (nie dłużej niż 10 klatek są pogrupowane w ramach wiemy średnicy kłus 6 klatek jest plus 2 a.m.-2 p.m. Bzw ramki z pyłkiem. Miodu). Plemię było formie kwadratowych pokoju na 2 ramki, którego granice są skrzyżowane. Dokładnie tak 2 ramy obentrüber miodu. Więc mam możliwość blokowania tuż przed królową w silne ramy dochodów i tym samym zwiększenie komory miodu na 3-strony do dziesięciu. Zrobiłem prawie wszystkie żywności jest przechowywany w temperaturze powyżej potomstwa, a także wszystkich osób, aż do wiosny będą dostępne. Wysokość ramy powinna być mniejsza niż średnica gromady zimą, rozprzestrzenianie się normalnie rozwinięte naród na 2-th ramek, a przez całą zimę w kontakcie z żywnością. Przez przejście ramach Stworzyłem bardzo dobry mikroklimat i rynku znacznie się poprawiła.

Później zauważyłem, blokady Queen poprzez podzielenie sieci w 1-th ramki, siły ludzi nie przesądza sprawy, które musimy przedłużyć życie pszczół nawet do 80 dni i rodzaj pszczół zimą stwarza solidne i trwałe.
Według moich obliczeń, wysokość ramy nie powinna przekraczać 198mm, ponieważ długość wnętrza ramki 344mm, wysokość powinny być przewidziane na połowę lub mniej (172mm) przez odpowiednią formę prostokąta. Mam jednak suma 172mm + 10mm + 6mm dolnej szyny ramki pod paskiem + 10mm przestrzeni między ramą = 198mm, 200mm zaokrąglonym. Więc mam rozmiar magazynu stworzył osób fizycznych ofiarą polityki rozwoju.

RV i pokrzywkę EV tylko o wiele lepsze niż innych ofiarach na słabych uprawach (do 100%) o silnym zbiorów i mniej (około 50%) więcej miodu.

Na przykład, niskie zbiory z RV lub EV, rasy są naturalnej wielkości. Pszczoły będą blokować umieścić królowej jaj. Tłum jest ZAWSZE w miodzie VOREDERGRUND OVER Brut. Pszczoły jeść jaj i potrzeby poprosić ich przechowywania pyłku i miodu. Po zbiorze, nie zwiększy to ich królowej i jej ludzie znów powoli.

W ulach z brood zbyt duża, podczas gdy słabe zbiory smarowania królowej, czerwiu i pszczół stracić wiele czasu i energii z Bruterhaltung.
Po zbiorze mamy wspaniałych ludzi i bardzo mało lub prawie wcale miód, i sam ten fakt nie może blokować pszczoły królowej.

Dlatego rasy nie powinna przekraczać 35 - kwota 40.000 komórek i pisklęta w drapieżne RV w 1 ramek 48000 komórek. Gdybyśmy mieli do położenia siatki podziału na 2 strony, a mianowicie wzrost 96000 komórek, a następnie dostać się do dolnej części miodu.


W ulach RV, pszczoły przechowywać miód, jak w naturze, od góry do dołu. Kogo ludzie normalnie rozwinięte, z czego około 40.000 pszczoły i królowa w 1-th ramki są oddzielone, pszczół miodnych w 4-th ramki zapisane, a potem dalej w dół. Pod koniec 4 części centralnego w 2-th ramki, czuł powyżej siatki dzieląc z miodem. Dlatego pszczoły są stymulowane przez cały czas przechowywania miód do miodu cały pokój jest pełny.


W ulach bez prawa MAAS, pszczoły przechowywać miód, tuż nad czerwiu i miód do tworzenia cap. Oto pszczelarza, ramki miodu z rasy są umieszczane na górze, stymulując tym samym pszczoły. Ale budowy uli z większymi Brutreumen aktów destimulativ do ludzi. Ze względu na ramy wysokie lub zbyt długo dochodzi do wykształcenia bardzo wysoki pułap i blokady kolonii pszczoły miodne.


W ulach RV EV w krokach co 1-go klatek z 48000 komórek od końca kwietnia do początku czerwca, ludzie będą budzić cały czas. Od tego czasu aż do połowy sierpnia jest stabilna. Taki stan w ciągu całego sezonu jest bardzo bezpieczny i usunięte tylko 3-4% osób rave o tym bez ciebie komórek królowej.
Oczywiście powinny one zostać usunięte, jeśli są niskie w małych narodów dochodów i należy regularnie sprawdzać, 3-4 rama z zamkniętą rasy były startu i dałoby słabszych narodów lub wykorzystywane do tworzenia nowych narodów. Aby usychają jej miejsce nowej mocy z bazy o strukturze plastra miodu, lecz pomiędzy potomstwo. Tak więc, rój stok jest zamknięty.


Dla RV i EV, ludzie nigdy nie będą słabe i bardziej niż pszczoły rodzą się śmierci i jakość ludzi jest zawsze bardzo dobra. W takich sytuacjach, gdy ludzie zablokowania królowej, ilość pyłku wniesiona w stosunku do otwartego czerwiu uprawy jest bardzo przerażające, i znacznie większy od pozostałych uli z dużą komorę czerwiu, gdzie królowa nie jest zablokowany.
Rozkwit w takiej sytuacji wiele w raju i cieszyć się pszczoły, a tym samym
są zdrowsze i żyją dłużej.


Od połowy sierpnia, ilości osób zamienia się w jakość. RV i narodów EV przygotowują chorych prawie w całości na zimę, tak że trzeba być zabezpieczona przed chorobami. Zima jest bardzo dobra, pokrzywka bardzo dobry mikroklimat
i rozmyślać zaczyna się wcześnie. Dla upraw rzepakowy należy położyć siatki podziału na 1-klatek th 6 klatek, w których jedna z najmłodszych ostatnio czerwiu. Pozostała część czerwiu jest rozprowadzany na 2-go-go i 3 strony. Tak więc, pszczoły zbierają nektar i zatrudnia plastrów i nie chcą zachwycać się na wszystkich. W tych ulach gdzie długość ramki jest równa szerokości 10 klatek, pszczoły produkują więcej miodu w wysokich dochodów z 50% i 100% wzrost niski.


DEAD SPACE Magazinbeuten począwszy od szyn klatkę do dolnej ramy + klasie pomiędzy ramą i dolnej ramie w ramie w górę gongu + dolnej granicy pasa w górę gongu.
Pszczoły starają się przezwyciężyć ten tak zwany "DEAD SPACE, ale niestety nie zawsze skuteczne, w szczególności nie w zimie. Pszczelarze starają się pomóc pszczoły, i to udało się wynalazca RV i najlepszych EV. Pamiętaj przypadku RV i pszczoły EV, że przejście z 2 stron i ledwie się cały RV lub EV Magazyn drapieżne niż w wysoki ze względu na odległość od plastra miodu z plastra miodu na 2 ramki to tylko 26mm.


Alda nie Zuffal, naród jest najprostszym sposobem z ramki jest dłuższy niż szerokość 10 klatek, dzięki czemu we wszystkich nowo budowanych Magazyn łup przeszedł w bezpieczny i życia bez stresu. Co najważniejsze, jest to także kolonii po raz pierwszy, ponieważ jest to jedynie wprowadzane do uli, biorąc pod uwagę możliwość rozwinięcia ponownie w sposób naturalny, w którym Herschafft Queen właścicielem i nie UMGECKEHRT. Dzieląc kraty LUDZIE Herschafft tym sensie jest jeszcze łatwiejszy w sumieniu.

WNIOSKI:

Twórca najwyraźniej bardzo dobrze zrobione, plus wiele punktów, które utkwiło w roku, zanim prawda obecne w różnych uli nawet par, a także budowy własnych bardzo dobrych pomysłów, a następnie karmi przyszłości tworzone są aż był ktoś lepszy.
RV i EV Magazyn drapieżne są lepsze od uli istniejących. Pszczelarze z RV i EV nagle staje się bardzo proste, niemal dziecinną igraszką. Pszczoły spędzić zimę bardzo bezpieczne i zdrowe, a wiosną i latem, żyją stworzenia nieakcentowanych i wiele więcej miodu. Klatki są łatwe i praktyczne dla pszczelarzy.

GE ma 2 punkty świetle plus w porównaniu z RV, klatek (RV-rama pełne miodu waży około 2.2 kg i ge-rama pełne miodu ok. 1.1 kg). I bardzo duży plus po stronie EV drapieżne - można w czerwiu i miodu w obszarze bez pszczelarzy Drath i wszystkie pszczoły HONEYCOMB NATURAL bardzo szybko i bardzo dobrze rozwinąć. To przyczynia się do zdrowia ludzi.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2009, 01:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Hmm chyba spróbuję sobie tego ula. Żyłka eksperymentatora i czysta ciekawość się we mnie odezwała. :) 3 ule?? Nie tak strasznie a w razie czego łatwo przerobić na daszki i dennice. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Pomijam tu kwestie wielkiego wachlarzu modyfikacji gospodarki odpowiednio dostosowanej do warunków Polski.

Pozdrawiam Psepscółek.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2009, 11:52 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Lasaja.
Na temat zazimowania, dzięki tobie wiemy już dostatecznie dużo. Nie mamy natomiast rozeznania jak wygląda całoroczna gospodarka w tego typu ulach. Mnie osobiście najbardziej interesują ekologiczne metody walki z warrozą stosowane przez tamtych pszczelarzy, bo sam ul "Eko Voja" mamy już w Polsce od dawna. Jest to ul wielokorpusowy 1/2 Wlkp - albo jak kto woli "Eko Vielkopoland" o ramce 36cm na 13cm. W przyszłym sezonie przerzucam się na gospodarkę tylko w takich ulach , bo są lekkie, funkcjonalne a ja mam już bardzo dużo lat i nie mam sił do dżwigania.
Pozdrawiam Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 listopada 2009, 22:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Kol. Klemens napisał
Ul zdobył srebrny medal i drugie miejsce na międzynarodowej wystawie nowości i wynalazków. A co to jest za ul, czy nie nasz czyli wielkopolski o obniżonej ramce, czyli Dr Ostrowska - 4 cm w dół, a jak 1 cm wyżej co to co ma Nasz kolega tpuzio. Tadeusz popatrz jak jedni chwalą Twój ul, a drudzy jak się irytują.
Nauka nauką Ostrowska i to co Ty Tadeusz zastosowałeś broni się samo. Tego nie trzeba udowadniać.

Dziękuję za pozytywne opinie Kol.Klemensie.
Mój ul małopolski ma właśnie dokładnie taką samą ramkę jak ul Rodno Woja 36cmx20cm.To taki ul Polski Rodna Woja -wykonany ze słomy i bez żadnego medalu.
Też zimuję na dwóch korpusach-tyle że na zabudowę ciepłą obydwa- a nie na krzyż.
Jak już pisałem spróbuje zimowli na krzyż ustawiając korpusy w kilka ulach przed podkarmianiem.Zobaczę rozwój wiosenny i wydajność miodową.
Co do filmów to pszczoły jakby jeszcze luźno na ramkach-nie tak jak u nas o tej porze.Wydaje mi się że jest ich mało.Szczególnie w ulu Eko Woja-na tyle korpusów pszczół zdecydowanie za mało,W naszych warunkach trzy korpusy na czarno obsiadane przez pszczoły by wystarczyło na zimę.Spodobała mi się podkarmiaczka.Myślę że jak kol.Klemens przetłumaczy z niemieckiego znowu coś się dowiemy.
Miło mi natomiast że moje wyliczenia co do wielkośći ramki się sprawdziły w innych krajach.Rzeczywiście konstrukcja ula małopolskiego zaczyna bronić się sama.
Jednak sporo mi się obrywało.Szczególnie od kolegów z zarządu rej.koła PZP.Tu wręcz jak nieraz pisałem byłem wyśmiewany,lekceważony.Dlatego między innymi po 24 latach przynależności do PZP odszedłem do SPP Polanka na wiosnę tego roku.Zostałem ciepło przyjęty przez jakby nie było nieznanych członków.Takie jest jeszcze życie.
Tu szczególnie apel do młodych pszczelarzy niech się nie dają.Niech eksperymentują-młody wiek jest od tego aby poszukiwać nowych rozwiązań.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich i oczekuję na tłumaczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2009, 01:14 - wt 
Dobry, bardzo podziwiam wasze komentarze i cesi mnie ze w Polsce takrze probujom winalesg lepsze sposoby a by sobie ulatwic robote i pszczolom zycie.
Mapisze w krutce, jak najbardziej krutko co tojest ze RV i EV dajom taki sukces.
Jeden muwy rze ul nie robi miud,nie prawda, kto ma rurzne systeme na swojej pasieki to wie ze ul tez robi swoje, i to tez jusz dawno w alpach udowodnione. W RV i EV jest bardzo duzo plusuw kture wynalasca sobie wzel, dodal do tego jeszcze pare swojich pomisluw, troche inni sposub obslugi i to na szcenscie dalo dobre wyniki. jak by tak nie bylo, to by on nie patentowal i inni pszczelarze bi tych ul nie chwalili.
Wasz ul powienien miec mozliwosc krzyrzowania-lepszy mikroklimat, dwa lota-lepszy ruch,nie wiencej nisz 10 ramek ani mniej-popszecznik klomba 6 ramek plus 2 i 2 po bokach, Wysokosc ramek nie wiencej nis 20cm- ze by klomb mozna bylo pszerwac kratkom na pierwszim korpusie 10 dni pszed wielkom paszom na wiosne (musice sobie wyobrazic klomb jako kule zemskom pszecientom kratkom na wysokosci Swecji, Kanady, Siberji - Ten czubek zostaje w drugim korpusie, a pszczulki go uwarzajom jako klomb i TU BENDOM NA OSTATKU LOGOWAC MIUD, a zaczynac bendom calkem Z GURY i to ich zachenca do SILNEJ ROBOTY ktura daje BARDZO DUZO MIODU. Matka jest zablokowana na 40.000 celi, niema duzo pracy i nie niszczy sie). Kratka morze tu spokojnie zostac do sierpnia. Pszczoly bendom lekko kontrolowac matki i jej nawet pozwalac sie roszerzac na 10 ramek jak niema duzo paszy. Jak tylko nowa pasza pszichodzi one jom z nowu blokujom na 6-7 ramek i z nowu MIUD z guri i do pewna, a jezely jest 4 korpus wcesniej peuni to zabrac, cedzic i szipko s powrotem do napeuniania i tak bendzesz mial duzo wiencej miodu nis Wszisci inni na okolo. Tutaj niema pszewieszania ramek, zmeniania matky i innich klopotuw jak w innich ulach, tu pszczoly same wszystko robiom, i na zyme sie same pszygotowujom. Tym sposobem moze i male dziecko i poczontkujoncy pszczelarz miec wienksze sukcesu nis stary pszczelarz na innim ulu.
Idziemy dalej: twoje ramky nie mogom miec listewki noszonce grubsze nis 1cm, dolniom nie wiencej nis 6mm,odstemp miendzy nimy nie wiencej nis 1cm(RAZEM 26mm) bo w tedy pszczoly uwarzajom ZALY UL JAKO 1 RAM, i tu niema smiertelnego pszejsca miendzy korpusami kture ych bardzo czensto zimom zabija bo nie mogom dojsc do miodu.Sama blokada na pierwszym korpusie zmiensza kwantitet a powianksza kwalitet rodziny. Pszczoly w czasie paszy nie muszom sie bez poczeby opiekowac duzom rodzinom i mogom sie zeimowac zbieraniem miodu. Tak samo pszez kszyrzowanie ramek majom lepszi klimat w domu i zymom cieplej i psez to jest DURZO WIENCEJ PSZCZOL WOLNYCH do zbierania miodu i tu im jest poczebne druge leto terz. Tym sposobem tworzom sie pszczoli jak bi zimowe bo zijom i do 80 DNI w ciongu lata. Sprobujcie i zobaczycie co to jest za MERCEDES ktury sie majlepiej sprawdza na slabych paszach gdzie dajom 100% wiencej miodu nis inne uli, a na sylnich paszach i do 60% wiencej. Duzo pszczelarzy jus sprobowalo i twierdzom ze to prawda.
ostatnie zbieranie miodu dla was slonecznyky hyba i w tedy 3 i 4 korpus zebrac miud i dac s powrotem na dennice jako 1 i 2 korpus a 1 korpus staje sie 3 a 2 korpus jest teras calkiem u gury jako 4 z miodem.tu teras jusz NIEMA KRATKY, pscolky dostajom jeszcze syrop z lekiem (my bysmie mogli robic wyszom komurke do karmienia na 5 litruw. Pszulki pszecziszczajom 2 korpusy dolne i matka idze do 2 i 3 korpusa na zime. wszistke korpusy mogom bic cali czas w ulu tak ze lager na zime nie poczebny. Pszez kszyrzowane ramki pszczoly zimom lekko uczymujom klimat i tak mogom bic i na Siberiji pszez calom zime.
Ja sie postaram w tom zime jeszcze pszetlumaczyc calom DOKLADNOM instrukcje jak morzna z jednego ula RV w ciongu jednego sezonu zrobic 10 rodzin i znych jesze miud w tim samim sesonie zbierac.

To powirzej nie wymislalem tilko tlumaczylem winalasce powiedzenia.

Pozdrawiam serdecznie, Andrzej. P.S. Mam nadieji ze cos nie psetlumaczylem zle, unapszud pszepraszam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2009, 16:57 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Dzięki lesaja.
Tłumaczenie twoje dla większości z nas jest w pełni zrozumiałe.Gdyby jeszcze ci się udało zdobyć wiadomości na temat zwalczania warrozy w tym ulu, bardzo bylibyśmy za to wdzięczni. Zrobienie 10 odkładów z jednego ula , też nas zaciekawia , więc jeżeli możesz przetłumaczyć dokładną instrukcję, to czekamy.
Pozdrawiam serdecznie - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2009, 23:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Jeden z wielkich prekursorów pszczelarstwa [ mający włoszki w pasiece] mówił:
nie lubię- miodnych lat ,bo wtedy wszyscy mają miód

Rodny,znaczy wydajny.J znowu mogą powtórzyć tą samą wypowiedz.
Pszczelarze z ulami Eko Woja i Rodno Woja-jeśli to wszystko prawda.



Chociaż nie lubimy miodnych lat ,bo wtedy wszyscy mają miód.
My mamy jeszcze po 10 odkładów z ula-a to istny cud.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 10:14 - pt 

Rejestracja: 07 lutego 2010, 11:10 - ndz
Posty: 49
Lokalizacja: Łódź
Przez 27 lat przerabiałem swoje ule i dziś mam wymarzone, ulepszone ule wielkopolskie, z których każdego roku uzyskuję zbiory miodu przekraczające znacznie 50 kg z każdego pnia, gdyż mam zawsze bardzo silne rodziny i wykluczyłem rójki, między innymi dzięki następującym zaletom ula:
• jest łatwy wgląd i dostęp do wszystkich ramek gniazdowych bez zdejmowania wyżej położonych korpusów i nadstawki, co między innymi znacznie ułatwia zapobieganie rójce. Miałem tylko jedną w drugim roku pszczelarzenia,
• umożliwia dowolne, nawet pełne wykorzystanie plenności matki. Z tego ula wybieram bez trudności zarówno niewielkie ilości miodu wielokwiatowego przed kwitnieniem akacji jak i duże ilości miodu po zrównaniu się liczby dziennie wygryzających się pszczół z liczbą składanych każdego dnia jajeczek,
• łatwo usunąć z ula prawie w dowolnym czasie, w jednym zabiegu wszystkie ramki, na których zimowały pszczoły, z wykluczeniem dostania się pokarmu zimowego do miodu,
• stosuję idealną klimatyzację powietrza ulowego w zimie, bez przeciągów, która wyklucza wykraplanie się wody i nasiąkanie ścian ula wilgocią, co jest nieuniknione w ulach drewnianych.
Te i inne zalety ula uzyskałem dzięki wprowadzeniu dużych zmian w budowie ula wielkopolskiego, ujętych w 50-stronicowej dokumentacji technicznej z rysunkami i opisem sposobu wykonania, którą mogę udostępnić każdemu na życzenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 10:35 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Witamy na forum

Wydaje mi się że wiem z kim mam przyjemność, ale pewności nie mam.
Wydaje mi że prezentowana przez Pana metoda gospodarowania wyśmienicie się sprawdza w przypadku małej pasieki przydomowej. Jednak z dużej pasiece wędrownej raczej jest nierealna. Chyba że pomyliłem Pana z kimś innym. Broszurę posiadam i kilka razy czytałem :wink:

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 11:46 - pt 
alojz pisze:
Przez 27 lat przerabiałem swoje ule i dziś mam wymarzone, ulepszone ule wielkopolskie,
Te i inne zalety ula uzyskałem dzięki wprowadzeniu dużych zmian w budowie ula wielkopolskiego, ujętych w 50-stronicowej dokumentacji technicznej z rysunkami i opisem sposobu wykonania, którą mogę udostępnić każdemu na życzenie.


Witam Panie Alojzy
Gdy w 2003 roku kupiłem pierwsze wydanie książeczki przeczytałem ją kilka krotnie wykorzystałem wiele super pomysłów przekładając ich na swoją pasiekę aby usprawnić i powiększyć zbiory
Uli może nie przebudowałem jak pan ale zamiast podnosić ciężkie duże korpusy podnoszę małe równie pełne miodu :wink:
Udostępnienie lub opisanie pana pracy było by wielce pomocne każdemu kto ma chęć i zamiłowanie do usprawnień w prowadzeniu pasieki takie jak Pan
Gdyż pana pomysły nie tylko można wykorzystać w małej ale i dużej pasiece
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 12:15 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Witam
W takim razie może skany 50 str to nie jest jeszcze tak dużo. A skoro warto.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 12:45 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Namawiam do przeczytania wydania Pana Alojzego T. można się z niego dowiedzieć się nowinek nie tylko na temat budowy ula , ale również wzbogacić swoją wiedzę o pszczółkach.
Serdecznie pozdrawiam Seniora - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 19:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider pisze:
Namawiam do przeczytania wydania Pana Alojzego T. można się z niego dowiedzieć się nowinek nie tylko na temat budowy ula , ale również wzbogacić swoją wiedzę o pszczółkach.
Serdecznie pozdrawiam Seniora - paraglider.



A jak brzmi tytuł tej książki i gdzie można ją dostać :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2010, 22:00 - pt 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Tytuł książki p. Alojzego Tomy"MOJA PASIEKA" , ostatnie IV wydanie z czerwca 2009 roku , można nabyć za zaliczeniem pocztowym u autora w Łodzi.
Pozdrawiam
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 11:29 - wt 

Rejestracja: 07 lutego 2010, 11:10 - ndz
Posty: 49
Lokalizacja: Łódź
Nie wystarczy tylko zbudować ul moich marzeń, aby uzyskać z niego korzyści o których napisałem. Nawet najdoskonalsze urządzenie może rozczarować, jeżeli nie wiadomo, jak je używać. Trzeba również znać „know how”, to znaczy wiedzieć jak prowadzić taką pasiekę. W przeciwnym razie rozczarowany pszczelarz może mieć do mnie pretensje, że wprowadziłem go w błąd i poniósł niepotrzebne koszty wyposażenia się w nowe ule, gdyż nie osiąga takich korzyści jakie opisałem. Dlatego wydałem książkę formatu A4, w której obok wspomnianej dokumentacji technicznej ze zdjęciami napisałem również na kolejnych 70 stronach, jak prowadzić przez cały rok pasiekę, wyposażoną w ulepszone ule polskie. Prawie wszystkie zabiegi, które łatwo wykonuję w moich ulach w ciągu roku byłyby trudne lub wręcz niemożliwe w ulach tradycyjnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 13:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Koledzy mam pszczoły ponad 30 lat i gospodaruję w terenie trudnym bo w górach, a w górach z pogodą różnie bywa o 10 świeci słońce i jest + 24, a o godz. 14 pada deszcz ze śniegiem. Gospodarowałem na różnych typach uli i wiem jedno ul musi być dobrany do warunków klimatyczno-pożytkowych. Nie ma cudownego ula, który zapewni super zbiory. Ważne jest o czym dobrze wiecie silna i zdrowa rodzina. Ul ma zapewniać dobrą zimowlę i szybki rozwój wiosną. Ja po kilku latach gospodarowania na ulu ostrowskiej, wiekopolskim a następnie warszawskim poszerzanym wykonałem ule na bazie ula Leciejewskiego wymiar ramki 26 szerokość x 36 wysokość, czyli ramka wielkopolska ale pionowo. Gniazdo na 13 ramek. Do góry idą półnadstawki o wymiarach 26 x 19. Półnadstawek można dołożyć tyle ile potrzeba. W półnadstawce ramka poszerzona do 35 mm. Nie stosuje kraty. Ule wykonane z dobrego drewna. Gniazdo lipa, lub osika 15 mm, 4 cm ocieplenia i na zewnątrz deskaz jodły, świerka lub sosny 15mm. Zimowla na 10 ramkach. Dennica wysoka 10 cm. W moich warunkach ul ten spełnia swoją rolę. Nawet przy małych pożytkach można odebrać miód. Latem gniazdo to 13 ramek.Pszczoły zimują na ramce wąsko-wysokiej a miód składają na czerwiem. W moich warunkach klimatyczno-pożytkowych ul ten spełnia swoją rolę być może w innym terenie nie sprwadziłby się. Pozdrawiam

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 14:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Do mojego postu dodam jeszcze, że w tym roku na bazie doświadczenia wykonałem 3 ule ale na 15 ramek, półnadstawki o wymiarze ramki 26 x 26. Zobaczę jaki będzie efekt.

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 23:34 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Do Obelnik
Czy w korpusie gniazdowym Masz jeden dolny wylotek w dennicy,czy Masz drugi w górnej części korpusu gniazdowego. Chodzi mi o to jak pszczoły w trzynastoramkowym ulu o ramce wąsko-wysokiej składają nawet przy niewielkim pożytku miód w nadstawce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 08:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Tak jest jeden wlotek na całą szerokość ula o wysokości 1,5 cm z możliwością regulacji jego wielkości.

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2010, 11:05 - pt 

Rejestracja: 07 lutego 2010, 11:10 - ndz
Posty: 49
Lokalizacja: Łódź
Czytając posty na temat ula marzeń stwierdzam, że istnieją co najmniej trzy ulubione typy:
1. ule składające się z jednakowych, niskich korpusów o wysokości od 15 do 20 cm, w których operuje się całymi korpusami,
2. ulem moich marzeń jest ulepszony ul wielkopolski, składający się z głębokiej podstawki, trzech korpusów i nadstawki, w których manipuluję tylko ramkami,
3. ule składające się z gniazda lub korpusu gniazdowego o pojemności przeważnie większej od korpusu wielkopolskiego i z lekkich nadstawek. W części górnej ula operuje się całymi nadstawkami, a w części dolnej –. ramkami.
Ten pierwszy ul jest używany głównie w wielkich pasiekach, zwłaszcza zawodowych. Zalecana wysokość korpusów jest ograniczona ich dopuszczalnym ciężarem po napełnieniu miodem. Do obsługi takiego ula człowiek musi być przede wszystkim silny i zdrowy. Nie wypowiadam swego zdania na temat jego zalet i wad, gdyż nie miałem go w swej pasiece.
Ule wymienione w punkcie 3 mają tylko niektóre zalety uli pierwszego typu, a gniazdo jest dostępne dopiero po zdjęciu nadstawek.
W moich ulach nakłada się i zdejmuje tylko puste korpusy. Zamiast przekładania korpusów przenoszę oznakowaną matkę pszczelą. Dwa dolne korpusy są trzyścienne. To stwarza możliwość łatwego zapewnienia rodzinie i matce pszczelej optymalnych warunków pracy i rozwoju o każdej porze roku. Najbardziej fascynujące jest zaglądanie do gniazda i podpatrywanie pszczół, co one tam porabiają na poszczególnych ramkach. Nie jest to praca, raczej przyjemność, gdyż siedzę wygodnie za ulem na pieńku lub nieco wyższej, lekkiej drabince. Wysuwam aktualne gniazdo z korpusu na płozach do zawieszonej z tyłu przystawki przeglądowej i przesuwam w niej po kolei wszystkie ramki. Robotnice pracujące w pozostałych dwóch korpusach lub rabusie tego nawet nie zauważają, a matka się nie płoszy, gdyż po wyciągnięciu ramek do przystawki zakrywam w razie potrzeby szczeliny międzyramkowe beleczkami krawędzią w dół.
Wstępne pojęcie o stanie każdej rodziny pszczelej i jej zagęszczeniu mam już po zdjęciu tylnej pokrywy korpusu, w którym czerwi matka, i spojrzeniu przez oszklony zatwór na znajdującą się za nim węzę. Po wyciągnięciu zatworu mogę też wymieniać pojedyncze ramki lub dostawiać następne bez ruszania korpusu i płóz. Ramkami w górnym korpusie i w nadstawce manipuluję na stojąco. Do większej pracy w tych częściach uli przystawiam do ula wózek z transportówką i usztywniam lędźwiową część kręgosłupa szerokim pasem. W miodarce zainstalowałem kilka lat temu napęd elektryczny.
Dzięki takim warunkom pracy w pasiece jej obsługa nie męczy mnie, nie sprawia mi bólu w kręgosłupie i nie narażam się na trzecią operację przepukliny, mimo starości. Alojz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 17:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Najbardziej fascynujące jest zaglądanie do gniazda i podpatrywanie pszczół, co one tam porabiają na poszczególnych ramkach. Nie jest to praca, raczej przyjemność, gdyż siedzę wygodnie za ulem na pieńku lub nieco wyższej, lekkiej drabince. Wysuwam aktualne gniazdo z korpusu na płozach do zawieszonej z tyłu przystawki przeglądowej i przesuwam w niej po kolei wszystkie ramki. Robotnice pracujące w pozostałych dwóch korpusach lub rabusie tego nawet nie zauważają, a matka się nie płoszy, gdyż po wyciągnięciu ramek do przystawki zakrywam w razie potrzeby szczeliny międzyramkowe beleczkami krawędzią w dół.


To "ul marzen" byc moze dla hobbysty i rozrywkowego pszczelarza, ktory efekty gospodarcze z tej dzialanosci traktuje raczej marginalnie, czyli takze jako "slodka przyjemnosc".

Wystarczy 2-3 ule, aby sie relaksowac.

Przypomina mi sie tutaj taki oto dowcip:

Koledzy rozmawiaja o swoich hobby.
Jeden wreszcie oznajmia odkrywczo:
"Wiesz, ja to moge calymi dniami ogladac rybki w akwarium".
Tak, a co zona na to? - pyta ten drugi bedac wielce zdziwiony.
"A co to obchodzi zone co ja w pracy robie?". :haha:

Szczesliwi "hobbysci" zawsze wierza, ze ich takie 'odkrycia' moga sie przydac w 'normalnej' gospodarce pasiecznej - to zapewne przydaje im jeszcze wiecej przyjemnosci. :blee:

Jakby tego bylo malo, a jest bardzo duzo takich [shadow=olive]pomyslow[/shadow] w internecie, to warto zobaczyc jeszcze nastepny przyklad takiego 'hobby':

http://www.youtube.com/watch?v=nROj2qpA ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 18:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kolego Jerzy masz rację inny ul marzeń jest dla pszczelarza zawodowego a inny dla tego który pszczelartwo traktuje jako hobby. Ale marzenia to piękna rzecz i warto je mieć. Pozdrawiam

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2010, 22:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
ul marzeń jest rzeczą indywidualną dla poszczególnego pszczelarza bez wyjątku czy to zawodowiec czy hobbista, jedni lubią stojaki, inni leżaki a jeszcze inni ule kombinowane

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ul marzen
Post: 26 lutego 2010, 23:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
To jest fakt, ze kazdy ma swoje upodobania, a w zyciu bywa tak, ze lubi sie co sie ma, albo sie ma co sie lubi - i to drugie jest lepsze.

Ale bez watpienia pszczelarz ma wiele marzen i jednym z nich moze byc nawet cos takiego:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: ul marzen
Post: 27 lutego 2010, 09:54 - sob 
Jerzy pisze:
Ale bez watpienia pszczelarz ma wiele marzen i jednym z nich moze byc nawet cos takiego:

Jurek pszczelarz ma wiele marzeń ale ten co pokazałeś na zdjęciu to nie marzyciel tylko leń
dodający korpusy jako miodnie
zamiast zabrać już pełne miodu dodaje i dodaje
Nie powiesz że ma gniazdo na 4 korpusach i 4 miodu :haha:
Właśnie jako hobbysta amator zacząłem robić 3 szt Uli Może nie będą to ule marzeń lecz ule które spełniają moje oczekiwania
Dadant - Kombinowany leżako podobny ; gniazdo 11 ramek nad tym pół nadstawka 10 ramek 35mm ,możliwość ograniczenia matki na 5 ramkach w pionie - wsuwane metalowe kraty ,, przegroda ( wysuwana ) miejsce na 5 ramkowy odkład na zabudowę ciepłą ( wylot z boku ula ) ,, wysuwana szuflada pod głównym gniazdem jako ruchoma dennica i osobno pod odkładem
Jak zrobię pokaże :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 14:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
:haha: :haha: :haha:

Nie, nie bylo moim zamiarem nawet sugerowanie, ze gniazdo ma byc az tak wielkie.
W koncu pszczola to nie kura, ze ma znosic tylko jajka.
Ale jeden z pszczelarzy w ubieglym nawet roku powiedzial, ze jak jeszcze dalej bedzie wykrecal miod, to bedzie musial go w wannie trzymac! :haha: (psss .... - zona tak mu powiedziala :pala: )
I jak tu nieraz zonie 'dogodzic'?
Wpadl wiec na pomysl, ze wszystkie z miodem bedzie przestawial coraz wyzej, a puste pod spod ...i tak mu sie nazbieralo.

To nie zart!!!

N a p r a w d e - podejrzewam, ze zaraz sie odezwie ... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ul marzeń
Post: 27 lutego 2010, 15:55 - sob 

Rejestracja: 07 lutego 2010, 11:10 - ndz
Posty: 49
Lokalizacja: Łódź
Pan Jerzy pisze, że szczęśliwy hobbysta wierzy, że jego ul może przydać się w normalnej gospodarce pasiecznej. Gdybym w to nie wierzył, to bym o nim nie pisał, a piszę po to, aby pszczelarstwo w kraju było opłacalne, a Związki Pszczelarskie, również Polanka nie musiały błagać Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o różne dopłaty i subwencje do prowadzenia pasieki jak w dezyderacie nr 18, opublikowanym w „Pszczelarstwie” nr 2010.
Prawda jest taka, że średnia pasieka w kraju liczy 20 pni, a średni zbiór miodu z pnia – 18 kg, czyli 360 z całej pasieki. Na ten bardzo kiepski wynik składa się kilka przyczyn, między innymi nieodpowiednie ule, niewykorzystanie plenności matek, osłabianie rodzin rójkami, izolatorami i odkładami, przepszczelenie. W takich pasiekach co najmniej 70% zebranego pożytku pszczoły zużywają na potrzeby własne, dla pszczelarza pozostaje 30%, czasami więcej, a czasami nic. Z moich dwóch uli wybrałem w ostatnich dwóch latach łącznie 347,7 kg miodu, przy wykluczeniu przedostania się do niego pokarmu zimowego. W publikacjach opisuję, w jakich ulach i w jaki sposób uzyskuję takie wyniki. Do pozyskania 360 kg miodu ze średniej w kraju bazy pożytkowej przeciętnej pasieki wystarczy 6 rodzin zamiast 20, jest mniej kosztów i mniej pracy i nie trzeba do tego dużej siły i zdrowia.
Na marginesie: zamiast szermować ogólnikami, proponuję zapoznać się z moimi publikacjami i przejść do merytorycznej dyskusji o tym, co napisałem, aby wszyscy mogli z tego skorzystać.
.Pozdrawiam Alojz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 18:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Na ten bardzo kiepski wynik składa się kilka przyczyn, między innymi nieodpowiednie ule, niewykorzystanie plenności matek, osłabianie rodzin rójkami, izolatorami i odkładami, przepszczelenie. W takich pasiekach co najmniej 70% zebranego pożytku pszczoły zużywają na potrzeby własne, dla pszczelarza pozostaje 30%, czasami więcej, a czasami nic. Z moich dwóch uli wybrałem w ostatnich dwóch latach łącznie 347,7 kg miodu, przy wykluczeniu przedostania się do niego pokarmu zimowego.


Szanowny Panie alojz, niczego nie skrytykowalem i niczego nie kwestionuje.

Otoz, skoro ktos juz o czyms pisze, to i zapewne robi to z wielkim przekonaniem i prawdziwa pasja, a napewno dotyczy to juz prawdziwych hobbystow.

Nawet Pan tu wymienia i eksponuje kilka czynnikow, ktore maja jakoby negatywny wplyw na rezultay w gospodarce pasiecznej.

Ale czy zauwaza Pan, ze jednakowoz z drugiej strony zwolennicy zanegowanych przez Pana metod gospodarki opisuja swoje sukcesy, a nie porazki - jakoby one znowu wynikaly z tego, ze wlasnie tak, a nie inaczej pszczelarza?

Rozmaite ksiazki rowniez eksponuja jakies "wyjatkowe" technologie i Pan pewnie pozostaje z tymi innymi w glebokiej sprzecznosci.

Nie jest to widocznie do konca tak, ze cos jest tylko 'zle', a inne tylko 'bardzo dobre'. To pewna kwestia wyboru, ale zgadzam sie z Panem, ze dobrze przemyslany i kompleksowy wybor i zestawienie pewnych technologii, ale naprawde trafnych, rzeczywiscie moze dac lepsze efekty i nie bede w tym przypadku wskazywal na jakies szczegolne priorytetowe preferencje, bo z kolei ktos moglby poczuc sie tym dotkniety.

Tak sie sklada, ze akurat znam Pana poglad na temat gospodarki pasiecznej, a spotkalem sie z nim nie bedac tego nawet do konca swiadomy, iz jest Panskiego Autorstwa, ale podzielil sie tymi wiadomosciami ze mna ktos, kto je wczesniej posiadl - teraz dopiero wiem skad.

"Cudowny ul" czy "ul marzen" - to ul, ktory najlepiej odpowiada pszczelarzowi, a zwlaszcza gdy jest to hobby.

Tutaj bardzo trudno byloby znalezc miejsce na polemike czy perswazje, bo hobbysci, podobnie jak wedkarze czy mysliwi opowiadaja sobie rzeczy mile raczej dla ucha i chyba glownie o to chodzi.
Nie odwaze sie i Pana zakwalifikowac jedynie tylko do takich entuzjastow, chociaz z cala pewnoscia Pan takim jest i napewno bedzie nam wszystkim milo w tym gronie tak dyskutowac, ze:

...ja zlowilem taaaaka rybe!!! No tu mu zwiazali rece, zeby nie mogl nastepny raz pokazac jaaaka.
Hobbysta nigdy nie rezygnuje i nie da sie zalamac, wiec majac juz i tak zlozone piesci, bo zwiazane ma rece, mowi:

[shadow=olive]"...ale miala taaaaaaaaakie oczy!!!" [/shadow] :D :D :D :D :D

Gratuluje Panu takiego zaciecia w temacie i niech Pan tak latwo sie nie poddaje!

:brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ul marzeń
Post: 28 lutego 2010, 12:35 - ndz 

Rejestracja: 07 lutego 2010, 11:10 - ndz
Posty: 49
Lokalizacja: Łódź
Drogi Panie Jerzy! Przeczytałem Pańską ostatnią wypowiedź i żałuję, że zadawala się Pan informacją z „drugiej ręki” o moich publikacjach. „Z drugiej ręki” to dobrze kupić komputer. Mój nabyłem za jedyne 250 złotych i jest całkiem dobry, ma nawet polską pisownię.
Również uważam, że nie ma sensu podejmowanie polemiki czy perswazji, ale nie dlatego, że jestem hobbystą, raczej z tego powodu, że interlokutor nie zna treści moich publikacji. Pańskie wypowiedzi przekonały mnie ostatecznie, że jednak powinienem napisać do prasy pszczelarskiej pierwszy mój artykuł na temat opłacalności pszczelarstwa w naszym kraju, na co starczą mi trzy tygodnie. Niestety artykuły czytelników publikuje się w naszej prasie pszczelarskiej z wielomiesięcznym opóźnieniem i nie wiem, czy się tego doczekam.
Nie wątpię, że pszczelarze mają inne, również bardzo dobre a może i lepsze sposoby pszczelarzenia i niektórzy nawet zalecają swoje metody w książkach i artykułach. Nie traktuję i nie będę ich traktował poważnie póki nie napiszą w nich, jakie mają średnie zbiory miodu z pnia w przekroju wieloletnim. Nigdy jeszcze nie spotkałem się z taką informacją.
Załączam pozdrowienia Alojz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji