FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06 marca 2011, 19:35 - ndz 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Czy nie mozna ustalic jednej wysokosci ramki np. malopolskiej na 20cm jest ona stosowana; zimowla przebiegala by na dwu korpusach co daje nam wysokosc 41 cm.wymiar ramki wysokiej do zimowli pozdrawiam

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 marca 2011, 19:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Stani,
ale po co taka unifikacja??
Ja mam część uli Ostrowskiej ramka 23cm, zimuję na dwóch korpusach i na razie nie widzę powodu zmniejszania tych ramek w swojej gospodarce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 13:56 - pn 
STANI pisze:
Czy nie mozna ustalic jednej wysokosci ramki np. malopolskiej na 20cm jest ona stosowana; zimowla przebiegala by na dwu korpusach co daje nam wysokosc 41 cm.wymiar ramki wysokiej do zimowli pozdrawiam

A po co :?:
Jeżeli chcesz bezpiecznej zimowli to zastosuj ramkę Warszawską Poszerzaną ;-)
Ostrowska ją podzieliła na pół i teraz jest dylemat wielu bo w zależności od terenu na jakim pszczelarz posiada te ule niektórzy załamują ręce
a tu masz jedną całość ;-)
do tego możesz dodać miodnię jaka tylko Ci się zamarzy od 1/2wielkopolskiej poprzez Korpusy Ostrowskiej nawet po korpus Wielkopolski ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 21:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
BoCiAnK pisze:
STANI pisze:
Czy nie mozna ustalic jednej wysokosci ramki np. malopolskiej na 20cm jest ona stosowana; zimowla przebiegala by na dwu korpusach co daje nam wysokosc 41 cm.wymiar ramki wysokiej do zimowli pozdrawiam

A po co :?:
Jeżeli chcesz bezpiecznej zimowli to zastosuj ramkę Warszawską Poszerzaną ;-)
Ostrowska ją podzieliła na pół i teraz jest dylemat wielu bo w zależności od terenu na jakim pszczelarz posiada te ule niektórzy załamują ręce
a tu masz jedną całość ;-)
do tego możesz dodać miodnię jaka tylko Ci się zamarzy od 1/2wielkopolskiej poprzez Korpusy Ostrowskiej nawet po korpus Wielkopolski ;-)


Z sentymentem wspominam ul warszawski poszerzony.To drugi typ po słowianach na początku mojego pszczelarzenia.Na nim prowadziłem swoje testy -nawet do przecięcia ula na pół i ramek też na pół.To bardzo prosty ul ,może trochę przyciasny dla obecnych plennych lini.
Wystarczyło włożyć kratę w środek gniazda,założyć nadstawkę i po robocie.
No po odpowiedniej przebudowie daszku można by było zakładać korpusy jako miodnie-ale musi być pożytek dobry.

U mnie ule warszawskie poszerzone stoją puste obok słowianów i innych uli w moim mini skansenie.I nie sądzę abym je kiedykolwiek zasiedlał.

Kolego Stani dzisiaj chyba nie obowiązują Polskie Normy na ule.W tamtym stuleciu wszystko było uporządkowane jeśli chodzi o typy uli.Jedne ule były wycofywane drugie wprowadzane na ich miejsce.I tak przykładowo w 1954 r.wyłączono ul warszawski zwykły.Zaś w 1977r Komitet opracowania Polskiej Normy wycofał następny ul warszawski poszerzony wprowadzając na jego miejsce ul wielokorpusowy o ramce 435x 230 mm.
Jeśli chodzi o ul małopolski o ramce 360x200 mm to on się obronił już jak napisał kiedyś kolega Klemens.Ja powiem więcej on się broni skutecznie.Mamy w Europie ul rodno-voja,prawie identyczny.W Anglii -normals.W Niemczech tez się można dopatrzyć podobieństwa do ula małopolskiego.
Każdy może wybrać sobie ul pod swoje możliwości i pożytki jeśli tego chce.A jest w czym wybierać.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 22:01 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Polskie Normy nie obowiazuja i malopolski o ramce 360x200 broni sie sam jak pisze tpuzio korpusy zalane miodem nie sa ciezkie i tu mozna zastosowac jeden rozmiar ramki w calej pasiece matke mozna izolowac na jednym jak i na dwoch korpusach w zaleznosci od potrzeb pozdrawiam

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 22:12 - śr 
STANI pisze:
Polskie Normy nie obowiazuja i malopolski o ramce 360x200 broni sie sam jak pisze tpuzio korpusy zalane miodem nie sa ciezkie i tu mozna zastosowac jeden rozmiar ramki w calej pasiece matke mozna izolowac na jednym jak i na dwoch korpusach w zaleznosci od potrzeb pozdrawiam


Polskie normy to tylko obowiązywały produkcję uli standardowych a jak tak spojrzeć po pasiekach to każdy ma coś co sam wymyślił na własne potrzeby i prawda jest taka że sa ule o bardzo dziwnych rozmiarach a jak jest pożytek to każdy się cieszy i nawet ciężkie dźwiganie mu nie przeszkadza ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 00:25 - czw 
400x200 mm mysle o takim ulu na 11 ramek co to za ul?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 01:54 - czw 
Szerokośc korpusu wychodzi 395mm
To te 5 mm juz mozna dodac i wyjdzie kwadrat czy sie myle?
Przy zimowli na 2 korpusach to bedzie prawie idealny kwadrat.


Bo sobie chyba taki jeden na próbe zamówie,ale to wszystko zalezy od kolegów opinii licze na pozytywne rozpatrzenie mojego pytania.
pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 21:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Całkowita powierzchnia ramki w dcm.kwadratowych.
Wielkopolska-8,16dcm.kwadr.x10 r=81,6 dcm.kwadr.
Ostrowska-7,14dc. kwadrat.x10 r=71,4dcm.kwadr.
Langstroth 448x18,5 -7,06 dcm. kwadrat.x 10r=70,6 dcm.kwadrat.
Nowy ul 400x200 -6,84 dcm. kwadrat. x 11r=75,24 dcm kwadrat.
Powierzchnia całkowita ramek została przyjęta tylko do obliczeń.

Wymiary ula nowego [11 ramkowego] w przekroju poziomym 415mm.x412,5mm.
Wymiary ula nowego na dwóch korpusach w przekroju pionowym 2x200 mm.+10mm=410mm.
Jakby nie patrzył: 415mm.x412,5mm.x410mm -ul kwadrat.
Myślę że warto sprawdzić ten ul i to z kilkoma rodzinami.Na pewno nadaje się ten ul do intensywnej gospodarki pasiecznej.Ma podobna pojemność co wielkopolski-ale jest szerszy i kwadratem jest także.Można w nim zimować bardzo silne rodziny powyżej 3kg.
Sprzęt pasieczny do ula podbierze o innych typów.
Życzę udanych doświadczeń z ramką 400mm.x200mm.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 21:45 - czw 
tpuzio
Na tym avatarze to jaki ul prezentujesz? To cos podobnego do tych rozmiarów co podałem :oczko:

a tak swoją drogą to własnie tak jak podałes w tym ulu to rodziny powyżej 3 kg bo tak to nie ma szans z takiego ula skubnąc miodu w maju .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 22:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Dwa ule dwukorpusowe wielkoplskie .
Trzy ule korpusowe na ramkę 36x20.[trzy korpusowe i cztero korpusowe]
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 22:41 - czw 
tpuzio pisze:
Trzy ule korpusowe na ramkę 36x20.[trzy korpusowe i cztero korpusowe]


Własnie ul małopolski
Musze chyba oba sprawdzic i porównać bo ten co ja podałem wymiary to dośc duzo wiekszy gabarytowo i w dalszym ciagu nie wiem co to za ul :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 12:20 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2011, 00:08 - pn
Posty: 2
Lokalizacja: mazowsze
:szok: :szok: :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 12:37 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
nie bardzo rozumiem jak te 11 ramek 400x200 ma być lżejsze od 10 360x230 w korpusie ostrowskiej skoro po zsumowaniu łączna powierzchnia w ulu ostrowskiej to: 71,4dcm.kwadr a w tym małopolskim 75,24 - mógłby mi to ktoś wyjaśnić- tylko logicznie poproszę :oczko: moim zdaniem kolejne cudowanie z wymiarem ramki. Tyle było płaczu ze korpus ostrowskiej zalany miodem jest za ciężki zmniejsza się ramkę o te 3 cm coby było lżej-choć nie jest bo ramka jest szersza :chytry: a potem sie ryje 11 tych ramek do korpusu- gdzie tu jaki sens :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 19:06 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Łatwiej się niesie w bardziej rozłożonych rękach. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 23:54 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Hmmm ul marzeń ??
Skończyła się matura i całe dnie jak jakiś przygłup siedzę w stolarni.
Obrazek

ImageShack.us
Obrazek

ImageShack.us
Obrazek

ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 00:55 - sob 
Wyjdzie ci na korzyść. :brawo:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 07:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jaki przygłup ?

Przygłup to teraz by dla odprężenia po maturze szalał [balował].
Ty masz cel,tak trzymaj, powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 08:56 - sob 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
swiwojtek, jakim klejem się klei na ciepło? Bo na ciepło sklejasz, prawda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 09:08 - sob 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Mieszko pisze:
swiwojtek, jakim klejem się klei na ciepło? Bo na ciepło sklejasz, prawda?


Kleję na zimno w odpowiednich ściskach klejem chemolan b tym o krótszym czasie otwartym kleję z desek o szerokości 7cm

To może jeszcze coś o ulach:
Ramka 360x180 deska topolowa 2,7cm gruba dennica oczywiście osiatkowana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 10:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
pewex pisze:
tak mnie ta dyskusja natchnęła, że musiałem konto odświeżyć aby zabrać głos....

moim zdaniem nigdy nie powstanie uniwersalny ul, z powodów które wszyscy znają: różne pożytki, klimat, rasy pszczół itp

Co nie oznacza jednak, że ktoś nie może mieć swojego ula marzeń. Jeśli pracuje nam się wygodnie w jakiś ulu to będzie on właśnie dla nas tym ulem marzeń. Takiego ula należy ciągle szukać i eksperymentować z wielu przyczyn: klimat się zmienia, bazy pożytkowe oraz matki. Jakość nowych linii pszczół jest dużo większa od linii "starych", dla których "stare" ule były w sam raz.


Kazdy chcialby miec "swoj" ul marzen, a oto kolejna wersja podobnych "marzen" - tylko czy nazwac go "ulem marzen", czy nastepnym 'uniwersalem', np: "UNIWERSAL III", to juz nastepna bajka:

http://www.youtube.com/watch?v=we9kkmGuCBU&NR=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 21:35 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
KOBER pisze:
400x200 mm mysle o takim ulu na 11 ramek co to za ul?
W ulu tym braknie 0,5 mm wezy po bokach w ramce

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2012, 21:55 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Dłubanie w drewnie - bez względu na typ ula daje satysfahcję - w tym cały urok pszczelarzenia.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 13:48 - ndz 
polskipszczelarz pisze:
Co do typu ramki, to nie chodzi mi o to aby tworzyć coś nowego bo wiem że zmiana rozmiaru ramki w pasiece jest tak niepopularna u nas że pewnie nikt by tego nie zrobił, zresztą ul ma być praktyczny a więc rozmiar ramki powinien według mnie być rozmiarem najbardziej rozpowszechnionym w naszym kraju.



Takim rozmiarem jest w tej chwili ramka wielkopolska i ewentualnie dadanta (łatwo można w nią wprawić susz z warszawskiego poszerzonego).



Czyli według mnie materiał to drewno a rozmiar ramki to.....wielkopolska i dadant co do tego czy jeden rozmiar ramki czy podział na ramki gniazdowe i nadstawkowe to jeszcze nie mam wyrobionego zdania, jednak logika mówi mi że jeden rozmiar ramki w ulu jednak jest lepszy, a jak jeden rozmiar to rozmiar ramki nadstawkowej - ponownie przemawia za tym logika ciężar korpusu z miodem i możliwość zebrania niewielkich pożytków



Kto jest za, a kto przeciw mojej teori?


Ja popieram twój pomysł. Sam zmuszony jestem do "rewolucji" w swojej pasiece a zmusiła mnie wysiadka kręgosłupa. Do tej pory gospodarowałem w leżakach wielkopolskich ale zawsze marzyłem o korpusie. Długo nad tym myślałem i wykombinowałem, że dla mnie najlepszym będzie 10-cio ramkowy korpus o ramce 26x14, czyli pólkorpus wielkopolski o 1 cm wyższy. Ul składałby się z 5-ciu takich segmentów. Trzy jako rodnia, dwa miodnia. Dawało by to dużo możliwości kombinowania ze wszystkimi zabiegami a co dla mnie najważniejsze to znośny ciężar korpusa i jedna ramka w całej pasiece. Właśnie dogadałem się z producentem i zrobi mi jeden taki zestaw za 200 zł. W skład wejdzie; dennica niska ocieplona, 5 korpusów z kompletem ramek, dasze kryty blachą i powałka. Resztę, stojak, zatwory i inne pierdólki dorobię sobie sam.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 14:19 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
kolopik pisze:
Długo nad tym myślałem i wykombinowałem, że dla mnie najlepszym będzie 10-cio ramkowy korpus o ramce 26x14, czyli pólkorpus wielkopolski o 1 cm wyższy. Ul składałby się z 5-ciu takich segmentów
Dobrze się zastanów , ten jeden centymetr niewiele Ci daje ( 5cm na 5 korpusach) a masz niestandardową ramkę , może w przyszłości przyjdzie Ci coś kupić gotowe lub sprzedać i o ten jeden centymetr nie będzie pasowało. Nie wiem czy dla Twojego kregosłupa nie lepsze były by leżaki , które już Masz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 14:35 - ndz 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
kolopik ---Jak nie chcesz mieć za wielkiej pasieki, to ul leżak będzie dla twojego kręgosłupa ok. Po prostu postaw go na co najmniej pół metrowym stojaku - spróbuj, dziwie się zawsze jak ktoś ma leżaki wielkopolskie a ciągle się nad nimi garbi bo stoją na niskich stojakach ! Te paręnaście nawet cm robi różnicę pszczelarzowi, a pszczołom to wisi (jeśli stojaki, to na jakąś standardową ramkę jak kolega wyżej pisze)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 15:03 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
ralfini pisze:
ul leżak będzie dla twojego kręgosłupa ok. Po prostu postaw go na co najmniej pół metrowym stojaku - spróbuj


Święta racja! Ja bym dał nawet 70 cm stojaka przy wielkopolskich.
Te pół metra miałem przy warszawiakach i było wygodnie.
Teraz dostanę dadanty z niższymi nogami, będę kombinował jakieś dodatkowe podwyższenie, szkoda zdrowia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 17:23 - ndz 
Ale nie zrozumieliście mnie dokładnie. Ja leżaki mam takie, że kołnierz ula jest na wys 80 cm od ziemi, więc praca w nim wygodna. Tylko - te ule są za małe do nowych ras. Mieszczą 14 ramek gniazdowych i tyle samo nadstawek z tym, że nadstawki ojciec porobił o różnej wysokości, od 13 do 18 cm i mam mnóstwo rozmiarów ramek a i niektóre ule nie trzymają rozmiaru 375. Więc widzicie sami jaski bajzel, w kieszeni oprócz dłuta muszę nosić jeszcze młotek i obcęgi. Kiedyś jak były pożytki długie i ciągłe to było dobrze, teraz opryski zrobiły swoje, w polach chwastów nie ma i trzeba się ratować pożytkami krótkimi a jak ich wziąść na nadstawce 18 cm ?
Taki układ jaki sobie wykombinowałem napewno bądzie lepszy i chcę go wyprobować narazie na jednym, dwóch ulach - żadna strata w razie co.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 17:41 - ndz 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
To może zrobić dłuższe ule z innymi nadstawkami?
Ja mam mieć te dadanty leżaki, dodatkowo planuję wielkopolskie korpusowe.
Ale wracając do tych leżaków dadantów, planuję zrobić tam nadstawki z odwróconej ramki wielkopolskiej - układ "T", będę miał wtedy dwa rodzaje ramek i oba typy funkcjonują często na rynku, można więc coś pokombinować z odkładami.

Piszesz, że masz w leżakach 80 cm nad ziemią górną krawędź, u mnie było około 110 cm i wtedy naprawdę wygodnie się pracowało, gorzej się wymiatało z ula, ale częściej się wybiera ramki i to się liczy.
Pokombinuj, wejdziesz w jakieś dziwne ramki i tak będziesz dźwigał i klął.

Ps. Po co Ci ten młotek i obcęgi? :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 18:07 - ndz 
Po co mi młotek i obcęgi ? Bo w niektóre ule boczne odstępniki ramek nie wchodzą to muszę je dobić. A ciężar tego korpusika nie będzie tak wielki. góra 18-20 kilo. A ramki nie takie bardzo dziwne, tylko 1 cm wyższe od półnadstawki więc do typowego pełnego korpusa można dołożyć.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 19:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik, wiesz Mieszko, dobrze radzi, mogłbyś zrobić leżaki wlkp, tylko dłuższe, z osiatkowaną dennicą i nadstawką na 1/2 wlkp, albo nawet na dwie takie nadstawki, a te stare byś miał po małych przeróbkach na odkłady czy do unasiennienia matek, czy żeby zazimować zapasową jakąś. No i to mniejsze koszty, zostają Ci ramki, mniej roboty bo tylko przekładasz rodziny do nowych uli.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 19:51 - ndz 
Pawełek. Gdybym miał 20 lat to może bym tak myślał. Zrobić nowego leżaka to nie tak jak zbić skrzynkę na kapustę. Natomiast korpusik to praktycznie scyzorykiem można wystrugać i tu jest nie mały problem bo finansowy. A wiadomo ile Pan jeszcze pozwoli ? A następcy się do pszczól nie garną, ba nawet miodu nie za bardzo.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 19:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik pisze:
Pawełek. Gdybym miał 20 lat to może bym tak myślał. Zrobić nowego leżaka to nie tak jak zbić skrzynkę na kapustę. Natomiast korpusik to praktycznie scyzorykiem można wystrugać i tu jest nie mały problem bo finansowy. A wiadomo ile Pan jeszcze pozwoli ? A następcy się do pszczól nie garną, ba nawet miodu nie za bardzo.

no to nie lepiej korpusowy ale na ramkę wlkp a na miodnie nadstawki?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 20:14 - ndz 
Pawełek. Poczytaj moje posty wyżej a zrozumiesz.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 20:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
a może jednak?? nadstawki nie są takie ciężkie do wlkp, korpus gniazdowy rzadko się rusza, możesz wykombinować wózeczek, ale i tak najlepszym wyjściem byłby leżak wlkp z nadstawkami na 1/2, niewiele dźwigania, leżaki wcale nie są takie trudne w zrobieniu,
a może ul na ramkę 1/2 wlkp tylko, 6 korpusików. no u myślę że lepsza byłaby dennica z pojedynczej deski,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 20:36 - ndz 
Pawełek. Ja nie mówię, że wyrzucę dotychczasowe ule. Mówię, że spróbuję na "wynalzaku", a jak się sprawdzi to dalej zobaczę i Ci opiszę.


Na górę
  
 
Post: 19 lutego 2012, 20:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik pisze:
Pawełek. Ja nie mówię, że wyrzucę dotychczasowe ule. Mówię, że spróbuję na "wynalzaku", a jak się sprawdzi to dalej zobaczę i Ci opiszę.

domyśliłem się że ich nie wywalisz od razu, a eksperymenty zawsze coś nowego wniosą. Sam mam dwa w planach na ten rok. Rodzina na ramkach 1/2wlkp, i ul WP korpusowy, podobny do tego który prezentował PolskiPszczelarz.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 22:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
kolopik kiedyś Edku pisał bodajże na Polance w wątku ''Męczę pszczoły w 1/2 wielkopolskiego '' ale nie jestem na 100% pewien, kiedyś sam próbowałem ale jak dla mnie to jest troszkę za mała ramka

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2012, 08:44 - pn 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
6-8 półkorpusów 1/2 wlkp daje prawdziwy ul wielokorpusowy. Mamy wtedy ramkę standardową i możliwie lekkie korpusy. Nie jesteśmy sami, bo są zwolennicy takiego ula (choćby wyżej w tym wątku). Poza tym analogia do ula Eko Voja tu omawianego. Dennica osiatkowana. Umożliwia to nowoczesną i wydajną gospodarkę. Korpusy choć lekkie to jednak dźwigać trzeba.
Jeśli one byłyby za ciężkie to pozostaje leżak - odpowiednio szeroki, aby nie stosować nadstawek - operujemy samymi ramkami - najlepiej standardowymi - to oczywiście opcja amatorska - ale można zachować kontakt z pszczołami. Można też zrobić leżak snozowy - jak ktoś zaczyna na niewielką skalę w starszym wieku i chce ograniczyć wydatki - miodarki nie potrzeba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2012, 14:42 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Jak tak czytam to wydaje mię się że chłopy ze silą w rencach wyginęły :P Ja mam ule ostrowskiej i jak miodnie podnoszą i czuję tą masę to mi się z miejsca humor poprawia i sil do noszenia przybywa- stanowczo nie lubię lekkich miodni :twisted: :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2012, 19:52 - ndz 
No i dopiąłem swego. Po pierwszym oblocie przesiedliłem rodzinę z leżaka do swojego wynalazku / po przecięciu plastrów na pół i wstawieniu w nowe ramki /. Do tej pory pszczółki rozwinęły się i zajmują już całe dwa korpusiki. I mam mały dylemat i chciałbym abyście mi pomogli kombinować dalej. Problem mam taki, że lada moment zrobi się tam za ciasno a do pożytku towarowego / mniszka-jak wyjdzie/ lakieś dwa tygodnie. Odkład odpada bo nie mam drugiego takiego samego ula a i matek jeszcze nie będzie więc wypada rozbudować gniazdo węzą; tylko jak ? Dać korpusik z węzą na górę, w środek czy przemieszać ramki ?
Proszę "korpusowców" o sugestie.
Pozdrawiam. W.Ł.


Na górę
  
 
Post: 15 kwietnia 2012, 21:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik, ja bym dał nad, jak będą chciały to same do niego przejdą.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2012, 21:33 - ndz 
Też tak myślałem tylko muszę poczekać na większe ciepełko, na razie nie ma aż tak pilnej potrzeby, jeszcze na wylotku nie nocują. Dzięki za sugestię.


Na górę
  
 
Post: 15 kwietnia 2012, 21:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Daj nad. Nic im się nie powinno stać, jeśli rzeczywiście jest ich taka siła. Możesz dać np pół korpusu węzy, a resztę uzupełnić jakimś ociepleniem.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 kwietnia 2012, 22:00 - ndz 
Było tak; 23 marca przesiedliłem ich z leżaka do dwóch korpusików na 12 ramek h-14 na zabudowę ciepłą, za zatwory powiesiłem 2 ramki Wpl z zapasami /cukier/. 14 kwietnia obsiadywały wszystkie ramki choć dużo było w lotach więc dałem 4 ramki suszu i przestawiłem na zabudowę zimną. Wczoraj musiałem zabrać im duże ramki bo mimo, że były za zatworem to nie zabierały zapasów a wręcz donosiły nakrop więc wstawiłem między czerw a zapasy po jednej ramce wezy na stronę i korpus. Wczoraj sytuacja była taka, że miały 4 ramki zapasów po bokach + wianki na ramkach środkowych w sumie może kolejną ramkę a tak to tylko czerw w różnym wieku i full jajeczek. Na ramkach wyraźne pobielanie plastrów więc węzę raczej pociągną. Myślę, że za tydzień jak dam kolejny korpuz z samą węzą to migiem go zajmą. Acha matka to niebieska Sklaner Końskowolski od Szczygielskiego z Pożoga.


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 21:12 - pt 
No i Panowie Koledzy wyszło tak że jestem w kropce.
Doświadczenia w korpusach "0,000"
W ubiegły piątek odwirowałem z tego ula 15 nie do końca zasklepionego miodu i odwirowany pólkorpusik wsadziłem między dwa gniazdowe z nadzieją, że matka tam będzie czerwić. Dzisiaj zajżałem co tam słychać a tu szok. Matula jest w trzecim /pod kratą/ i kilka mateczników/zerwałem/, drugi/ten odwirowany/ zalewaja miodem, dolny/na dennicy/ cały zaczerwiony a miodnię nad kratą olewają. Wobec tego ten środkowy postawiłem na dennicę / zamieniłem pierwszy z drugim/.
I mam prośbę do korpusowców / przepraszam za określenie /- doradźcie co dalej. U mnie następny pożytek to gryka która jeszcze nie wschodzi bo maliny, choć jest ogrom nie biorę pod uwagę.


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 21:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
kolopik, a nie lepiej było dać ten drugi nad kratę skoro i tak zalewają, a ten z nad kraty jako 3 skoro matka tak chce czerwić na samej górze?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 21:40 - pt 
Pawełek pisze:
kolopik, a nie lepiej było dać ten drugi nad kratę skoro i tak zalewają, a ten z nad kraty jako 3 skoro matka tak chce czerwić na samej górze?


Problem polegał na tym, że oba pod kratą były całkowicie zczerwione i chciałem matuli dać pole do popisu a wyszło, jak wyszło.
Co do innego tematu; pszczelarzę już kupę lat i z cichą wymianą miałem nie raz do czynienia i zawsze był tylko jeden, śliczny matecznik. I potem przez długi okres dwie czerwiące matki w jednym gnieździe, młoda i stara gdzieś w rogu.


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 21:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ja u siebie widziałem na cichą po jednym owszem, ale i raz widziałem trzy obok siebie więc mogą tak zrobić, kolopik, no tak te gniazdowe są zaczerwione, ale ten co wstawiłeś zalewają tak? a nad kratą pusto? to ten zalewany nad kratę, ten pusty jako trzeci a gniazdowe oba jako 1 i 2 i powinno być ok.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 21:54 - pt 
Nie Pawełek. Ten nad kratą zostawiłem z kilkoma ramkami niesklepionymi w których było po kilkanaście komórek niewygryzionego trutnia i kilkoma wywirowanymi, to też zalewają ale jakoś tak bez entuzjazmu. Wcześniej ten korpusik był przeniesiony z rodni nad kratę a na jego miejsce poszła węza. Nad nim był korpusik prawie całkiem zasklepiony i po wywirowaniu wstawiony w środek między rodnię. Dziwne jest to, że matka nie poszła w ten pusty korpusik tylko męczy się w zaczerwionym czekając na wygryzioną komórke.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 485 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji