FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:40 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 marca 2019, 14:38 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2019, 12:20 - pt
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskid Żywiecki
Witam. Pierwszy raz zazimowałem jedną rodzinę mocną na 2 korpusach wielkopolskich po 7 ramek. W literaturze znalazłem informację, że na wiosnę pszczoły powinny zacząć czerwić w górnym korpusie (będą tam miały lepsze warunki) a w dolnym powinno się odsklepić zapasy aby zaczęły przenosić do górnego i potem zamiana korpusów. Wczoraj zrobiłem przegląd tego ula i matka czerwi w dolnym korpusie na 2 ramkach reszta to susz, praktycznie bez pokarmu, natomiast górny korpus z bardzo dużą ilością pokarmu. Zastanawiam się teraz jak to ułożyć i czy coś w ogóle robić. Na razie do dolnego korpusu obok czerwiu dałem pełną ramkę z pokarmem a na jej miejsce na środku górnego korpusu dałem 1 ramkę suszu. Co wy na to?
KB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2019, 19:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
no to przyszalałeś z karmieniem do zimy mi kilka lat temu posypała się rodzina przez takie karmienie zjadly co było na dole i osypały się z głodu a nie przeszły do góry bo był mróz kilka tygodni w okolicach -10stopni
zamień korpusy i do gornego wrzuć z 2 ramki pokarmu żeby miały na ewentualność ochłodzenia poprawisz im warunki cieplne matka będzie lepiej czerwiła teraz już są takie temperatury że co im będzie potrzebne to sobie przeniosą z dołu nawet gdyby było zimno

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2019, 19:56 - pn 

Rejestracja: 15 marca 2018, 19:25 - czw
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Ornontowice
nie zawsze matka przechodzi z czerwieniem do góry. Ja ma ule ostrowskiej sielniejsze rodziny zazimowane na 2 korpusach na początku matka czerwiła u góry i tam tez był pokarm przestawiłem korpusy i puste ramki znalazły sie u góry a pokarm na dole ale matka dalej siedzi w dolnym korpusie i nic nie przenoszą do górnego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2019, 20:58 - pn 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Miałem w 1 tak samo .U góry 7 ramek z pokarmem, na dole sucho i 3 ramki z czerwiem.
Dałem te ramki z czerwjem do góry a 2 ramki z pokarmem na dół. Taka koncepcja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2019, 21:12 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2019, 12:20 - pt
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskid Żywiecki
Przezimowały ładnie i też myślałem, że zaczną czerwić na górze ale tam nie miały miejsca. Zrobię tak jak radzicie, zamienię korpusy, na górze dwie skrajne ramki z pokarmem, do środka susz plus czerw z dolnego a w dolnym korpusie reszta pokarmu. Jak zaczerwi górę to zacznę kombinację z przestawianiem korpusów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2019, 21:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Filluś pisze:
nie zawsze matka przechodzi z czerwieniem do góry. Ja ma ule ostrowskiej sielniejsze rodziny zazimowane na 2 korpusach na początku matka czerwiła u góry i tam tez był pokarm przestawiłem korpusy i puste ramki znalazły sie u góry a pokarm na dole ale matka dalej siedzi w dolnym korpusie i nic nie przenoszą do górnego

a jak ma przejść do góry jak góra zabita żarciem od a do z?
dlatego machnią z korpusami i wrzucić im do góry na osłodę z 2 ramki z dołu, jak im zamieniłeś korpusy dolny gdzie były na górny gdzie ich nie było to chyba na złość tobie zeszły znowu na dół gdzie zimno i na żarciu matka nie ma co robić

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 12:06 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Korpus z pokarmem umieść na dennicy i przykryj go folią - nie do końca . Od strony wylotka zostaw 5cm przejście dla pszczół . Na folii umieść gniazdo z matką . W gnieździe po bokach wstaw 2 ramki osłonowe z pokarmem , 2 z pyłkiem /jeżeli masz/, pozostałe 2 z czerwiem i jedną z suszem . W miarę rozwoju rodziny będziesz powiększał gniazdo węzą . Jeżeli masz korek w kondygnacji z gniazdem , ustaw go po stronie wylotka i otwórz . Pszczoły sukcesywnie będą przenosić pokarm do gniazda z pod folii , nauczą się korzystać z górnego wlotu / dolny będą traktowały jako sanitarny / i doskonale się rozwiną .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 14:05 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2019, 12:20 - pt
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskid Żywiecki
Dzięki paraglider to już zaawansowane rozwiązanie, mam dodatkowy wylotek w górnym korpusie. więc spróbuję tak jak piszesz, niestety dopiero w sobotę, bo wtedy ma być ciepło. Dzisiaj 5 stopni i surowo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji