FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 01:51 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 czerwca 2010, 11:07 - sob 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
WItam

Moje ule wlkp mają już zapełnione po 1 korpusie wczoraj dołożyłem ostatnią ramkę. Ramki wszystkie zaczerwione i zalane miodem. Pytanie czy jest sens powiększać o dodatkowy korpus teraz kiedy wiadomo, że pożytek się powoli kończy, czy może wstawić nadstawkę i nazbierają trochę miodu dla mnie ? Jak to widzicie. Czy po prostu zakończyć ten sezon na jednym korpusie. Dodam tylko, że to są odkłady i matki tegoroczne. W ciągu 3 tygodni odklady powiększyły się o 5 ramek i wszystkie ramki są pełne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2010, 11:23 - sob 
jacoby76, 1 korpus to rodnia, dołóż nadstawkę po będzie letni pożytek , lipa będzie kwitła :D będziesz miał lipowy miodek :D zależy od siły rodziny to nie licz ze ci przyniosą dużo :)
Dopiero jest lipiec a ty już kończyć sezon chcesz :haha:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2010, 11:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Tazon, w niektórych regionach Polski sezon własnie sie kończy po pozytku lipowym czyli około 15 lipca.Jak ktos nie wywozi na grykę czy wrzos to jest po wszystkim.Nawłoć jest traktowana jako pozytek przygotowujący rodzine do zimowli. Zwróć uwage na to jaka jest cisza w pasiece po lipie.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2010, 12:08 - sob 
aha, ja jeszcze wybieram w sierpniu , ale zależy też od roku i podkarmiam :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2010, 13:44 - sob 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Ok to jeszcze jedno pytanie amatora. Jak dokładam półnadstawke to wkładam krate ogrodową pomiędzy i wyjmuje wszystkie beleczki odstepnikowe z rodni ? Dobrze rozumuje.
Ile dołożyć ramek z węzą do półnadstawki i czy nawet jakby naniosły miodu to zdążą go zasklepić. ? Góre półnadstawki też wypełniać beleczkami odstępnikowymi ?Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2010, 13:51 - sob 
jacoby76, Ile dołożyć ramek z węzą do półnadstawki ?
4-5 ramek
zdążą go zasklepić
Chyba tak jak nie to zostawisz.
Góre półnadstawki też wypełniać beleczkami odstępnikowymi
Daj tylko po bokach z lewej i prawej po jednej i na górę powałkę.
Jak dokładam półnadstawke to wkładam krate ogrodową pomiędzy i wyjmuje wszystkie beleczki odstepnikowe z rodni
Tak :)
Pozdrawiam :D


Na górę
  
 
Post: 27 czerwca 2010, 10:05 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
jacoby76 pisze:
WItam

Moje ule wlkp mają już zapełnione po 1 korpusie wczoraj dołożyłem ostatnią ramkę. Ramki wszystkie zaczerwione i zalane miodem. Pytanie czy jest sens powiększać o dodatkowy korpus teraz kiedy wiadomo, że pożytek się powoli kończy, czy może wstawić nadstawkę i nazbierają trochę miodu dla mnie ?


Nie wiem czy to są jakieś roje, odkłady czy rodziny po zimie dopiero dochodzą do siebie...
Zawsze jest sens. Tego czy uzbierają jeszcze troche miodu dla Ciebie to nikt nie wie. Moze sie uda a moze nie. Nie wiem jakie masz warunki pożytkwe. Ja bym Ci proponował takie samo podejście do rodziny jak na wiosne. Tzn ramke z czerwiem sklepionym do górnego korpusu nad krate a w gniazdo węze. Pszczoły bez problemu będa odbudowywać węze przez jakieś 2-3 tygodnie. Te dodatkowe ramki będą Ci potrzebne na wiosna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2010, 10:26 - ndz 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Tylko, żę do półnadstawki nie mam ramki z czerwiem. A jezeli włoże same ramki z weza to odbuduja czy konieczna jest ramka z czerwiem obok w półnadstawce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2010, 19:36 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Czy odbudują to zależy od siły rodziny, dopływu pożytku i masy innych rzeczy - nie da się tego stwierdzić jednoznacznie, zwłaszcza tak nie widząc tego jak to wygląda

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2010, 08:47 - pt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Witam

Po powrocie z urlopu zrobiłem szybki przegląd moich uli. Z 5 założonych nadstawek tylko w 2 odbudowaly weze a w naniosly troche miodu ale to za malo zeby zasklepily i nadawal sie do wirowania. W zwiazku z tym mam pytania.
U mnie pozytku juz chyba wielkiego nie bedzie wiec czy pozdejmowac polnadstawki.
Druga sprawa w 3 nieodbudowanych polnadstawkach weze wyglada fatalnie tak jakby wysoka temperatura ja splaszczyla- czy to wyrzucic i wstawic nowa w nastepnym roku czy odbuduja na tej.
Teraz pytanie dotyczące korpusa. Mam 10 ramek o dziwo kazdy ul jest zaladowany na maksa wszystkie ramki zaczerwione z wiankami miodu zasklepionymi u gory ramki krancowe pelne zasklepionego miodu> Jak wy to robicie jak wyciagam ramke do przegladu ledwo ja idzie wyjac bo sie haczy i miod odsklepia. >?
Wszystkie ramki obsiadane na czarno przez pszczoly. Maja tyle towaru wiec powiedzcie mi mam je dodatkowo karmic apifortune - gdzie ta matka ma czerwic jak nie ma miejsca.???
Pszczoly jeszcze cos nosza nie wiem co ale pewnie jakies polne chwasty.
A tak wogole to jestem zadowolony pszczelarz od ktorego kupowalem odklady mowil ze odbuduja mi max 4 ramki. A tu taki piekny widok ze ula uniesc samemu nie mozna.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2010, 22:26 - sob 
To jak tak mało jest pożytków i zaczyna się kończyć to pościągaj kolego nadstawki. taka węza sie nie nadaje do wykorzystnia bo póżniej bedą złe budowane komórki, przy wyciąganiu ramki lepiej wyciągnąć ostatnią i nastepnie wtedy odciągnąć ramke do tyłu i można wtedy spokojnie ją przejrzeć i wtedy przeglądamy nastepne w ten sam sposób. masz kolego bardzo mocną rodzine i mocno czerwiącą matke. ona znajdzie zawsze sobie miejsce do czerwinia, przecież codziennie wychodzą młode robotnice i komórki są wolne. na zimę kolego dopiero zakarm.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji