FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:50 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: 06 maja 2015, 11:31 - śr 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 155
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
adidar pisze:
Kolejny raz przewaga 18-stki nad wlkp.
Dziś pierwsze 4 ramkowe małe odkłady wstępne na folię na samą górę ula. Ogrzewane od spodu z miodni i gniazda. Kontrola na pasiece i poddawanie matek -- czyli nigdzie nie muszę ich wywozić.
Przy ramce wlkp duzej tak sie nie da, za duza ramka.

W tym roku zaden rój u mnie nie wyjdzie :)
Jak długo masz zamiar trzymać te odkłady na macierzakach? Możesz mi wierzyć lub nie ale przy miodobraniu to bardzo utrudnia pracę. Chyba że to odkłady tymczasowe za dwa tygodnie do połączenia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 maja 2015, 07:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ja jeszcze odkładów nie robiłem ale wstawiłem im po korpusie węzy najpierw na górę i umiarkowanie zaczęły odbudowywać , a dwa dni temu przestawiłem je w środek rodni , tak że jak się załamała pogoda to mają zajęcie i chyba dobrze zrobiłem bo następnego dnia ( wczoraj) zaczęło padać i lało cały dzień i dzisiaj sprawdzę jaki to dało efekt , nastroju rojowego na razie nie widać i jak nie pada to ostro latają. Krat jeszcze nie dawałem, rzepak u mnie dopiero od trzech dni kwitnie. W niektórych już trzeba wstawiać 4 korpus ale mam tylko gołą węzę i nie mam odbudowanej woszczyny a przydała by się na miodnie. Tak że z odkładami jeszcze parę dni poczekam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 09:09 - pn 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Czytam ten wątek jednym okiem bo posiadam standardowe ule wielkopolskie, ale zastanawia mnie jedna rzecz: dlaczego Wy użytkownicy uli korpusowych o ramce 18 cm nie pracujecie na ulach Ostrowskiej? Wysokość ramki Ostrowskiej- 23 cm - to nie wiele więcej niż owe 18, a sam ul Ostrowskiej i jego wyposażenie jest ustandaryzowane co ma nie mały wpływ na takie sprawy jak chociażby zakup węzy, ramek itp.

Pytam co coraz częściej chodzi mi po głowie pomysł przesiadki z typowego wlkp na Ostrowską - chociażby ze względu na jedną wielkość ramki, czy wielkość rodni: 2 korpusy wlkp to trochę za dużo, a jednej cały i 1/2 to dziwna kombinacja.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 09:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Poczytaj cały wątek dokładnie, znajdziesz odpowiedź. Nie rozumiałbym Twojej zmiany z 26 na 23.. to jeszcze mniej - tylko 3cm różnicy, nawet nie zauważysz. 2 korpusy Ostrowskiej to zdecydowanie za dużo na rodnię.

Generalnie: ciężar do 20kg korpus z miodem - plecy nie bolą, gniazdo do zimowli 36x36 przy pełnej obsadzie - idealna kula, kłąb zajmuje od razu 2 korpusy - nie ma problemów z przejściem do górnego. Matka ma idealną ilość miejsca do czerwienia (przy ramce szerokości 30,5mm do korpusu kwadratowego wchodzi mi 12 ramek).

Ramki każdy producent Ci zrobi - w sklepie się nie kupuje, bo za drogie. Węzę podobnie. Zdecydowanie więcej wosku przerobiłem na ramkę 18, niż 23. Myślę, że niebawem 18 stanie się popularniejszym ulem niż ostrowska. Jednak to moje zdanie.

Jedyny ból to więcej ramek do drutowania.

W przypadku jednościennych - robisz bez klejenia, łatwiej znaleźć deskę o szerokości 19cm. I nie paczy się.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 09:49 - pn 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
adamjaku pisze:
Matka ma idealną ilość miejsca do czerwienia (przy ramce szerokości 30,5mm do korpusu kwadratowego wchodzi mi 12 ramek).


Wszystko OK, tylko tego nie mogę pojąć.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 10:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Z tego co zauważyłem, w gnieździe w sezonie jest zazwyczaj 1-1,5ramki z pierzgą/pokarmem z każdego boku, reszta zaczerwione.

W przypadku węzy 5,1 i szerokości ramki 30,5mm w korpus 36x36 - kwadratowy wchodzi 11/12 ramek. Czyli gniazdo 22-24 ramek. Szerokość ramki dla komórki 5,1 30-32mm. Dla tych co używają zwykłych ramek, nie hofmanowskich wychodzi 20-22mm.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 19:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ja ma swoje 18 -tki zbudowane jako 11 ramkowe czyli wymiar środka korpusu wynosi 375 x 390 mm co można przy odpowiedniej konstrukcji zamknąć na zewnątrz w kwadracie 450x450 i takie wymiary ma dennica. Wymiar kwadratowy dennicy umożliwia ustawienie korpusu na zabudowę zimną lub ciepłą. Jedna ramka więcej w korpusie się przydaje chociażby na ramkę pracy albo ujmując jedną ramkę na stworzenie kominów wentylacyjnych na wiosnę , spraktykowałem to i mam co do tego pozytywną opinię. A poza tym o jedną ramkę może być większa rodnia jeżeli uznamy to za stosowne to dostawimy 11 ramkę z węzą do zaczerwienia , albo wstawiamy ramkę pracy. Jeszcze jak bym zastosował do rodni węzę 5,1 to miałbym ilość komórek do zaczerwienia trochę mniejszą niż zwolennicy LG 3/4 czy Dadanta 1/2. Może na przyszły rok zamówię u Kolegi Adamiaku węzę na 5,1 . Co do korpusów Ostrowskiej to moje doświadczenia są negatywne i na niższej ramce lepiej mi się pszczoły rozwijają na wiosnę i lepiej składają miód na niższej ramce , a jak jest super pożytek to dostawiam więcej korpusów. Oto nowe korpusy ze styroduru i w tym kierunku będę rozwijał pasiekę.
Obrazek
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 23:57 - pn 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
adamjaku pisze:
Jedyny ból to więcej ramek do drutowania.

Ile korpusów 18tki używasz na pozytku np. rzepak?

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 06:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
W tej chwili mają po 4-5 korpusów. W taką pogodę chyba wystarczy, choć przy przeglądzie w zeszłym tygodniu wszystko było zalane, tylko wtedy nie miały więcej niż 4. Ja do tej pory za ciasno je trzymałem. Oglądając ostatni film polbarta, to ja korpus bym odjął, nie dołożył - i widać to chyba mój błąd. Teraz nie będę się bał powiększania.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 08:09 - wt 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Tadek 11 pisze:
Ja ma swoje 18 -tki zbudowane jako 11 ramkowe czyli wymiar środka korpusu wynosi 375 x 390 mm


Jakaś standardowa krata odgrodowa będzie do niego pasować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 08:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Jacety pisze:
Tadek 11 pisze:
Ja ma swoje 18 -tki zbudowane jako 11 ramkowe czyli wymiar środka korpusu wynosi 375 x 390 mm


Jakaś standardowa krata odgrodowa będzie do niego pasować?

Oczywiście , krata metalowa wielkopolska wchodzi w środek wręgu na ramki i tylko przy wymiarze 390 mm jest 1 cm luzu który można zamknąć 1 beleczką , natomiast krata plastikowa wielkopolska jest większa i ma bodajże wymiar 42cm x 42 cm i wchodzi idealnie górną cześć wręgu korpusu który ma taki właśnie wymiar.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 08:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
adamjaku pisze:
W tej chwili mają po 4-5 korpusów. W taką pogodę chyba wystarczy, choć przy przeglądzie w zeszłym tygodniu wszystko było zalane, tylko wtedy nie miały więcej niż 4. Ja do tej pory za ciasno je trzymałem. Oglądając ostatni film polbarta, to ja korpus bym odjął, nie dołożył - i widać to chyba mój błąd. Teraz nie będę się bał powiększania.

Ja ma teraz rodzinki na 4 korpusach i też nauczony doświadczeniem z ubiegłego roku szybko dostawiam nowe korpusy . żeby miały więcej luzu niż potrzeba zresztą po otwarciu powałki jak widać dużą ilość pszczół bezrobotnych które siedzą na powałce i nic nie robią oraz jak pojawia się czerw trutowy , to już jest sygnał do powiększania ula. Teraz więcej szkody może narobić jeden czy dwa dni spóźnienia z powiększaniem ula niż obawa przed zaziębieniem czerwiu i zawsze można w przypadku wystąpienia większego ochłodzenia zamknąć część uliczek (4 -5) w centrum gniazda kawałkiem grubej folii żeby temu zapobiec. I jeżeli jest chłodno to nowy korpus daję na górę i jak się ociepli to zamieniam je miejscami , a jeżeli jest ciepło to nowy korpus daję od razu w środek.
W tej chwili już otworzyłem dennice siatkowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2015, 08:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Sezon w pełni i nie ma tutaj postów. Widocznie jest tak dobrze że nie ma o czym pisać. Obrazek
Jak jeden z Kolegów gdzieś pisał o matkach jednego z hodowców, że maja same zalety.
- A jakie to są zalety?
- Ano takie odpowiedział - że nie mają żadnych wad.
Więc ja dorzucę kilka uwag moich.
U mnie się ten system sprawdza przy moich pożytkach , w sumie miałem po dwa korpusy miodu z pierwszego zbioru i pół trzeciego ale był nie posklepiony więc go nie ruszałem , a nie miałem w tym roku rzepaku , czyli nie było źle. Matkę na 10 dni przed zbiorem zamykałem na jednym dolnym korpusie i po miodobraniu znowu puściłem na dwa.
Koledzy tu pisali że rozpędzają te ule na pięć i więcej korpusów , ale wg m nie to nie ma sensu , lepiej zrobić odkład lub ująć czerwiu jak rodzina się nie mieści w czterech korpusach . W sumie dobry system na średnie pożytki u nas. No i waga pozwalająca na swobodne operowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2015, 20:37 - sob 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
Jako nowy członek Zacnego Forum oraz rozpoczynając moją przygodę z pszczołami chciałbym przywitać i pozdrowić Kolegów Pszczelarzy. Jednocześnie podziękować za wiedzę i pomoc jaką do tej pory uzyskałem wczytując się w Wasze posty.
Ale nie tylko nauka ale i rozrywka w formie ubawu z Waszych kłótni i utarczek częsta umila mi czas sprawiając że moje nowe hobby staje się jeszcze bardziej wciągające.
Z poważaniem

Wojtek76


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2015, 08:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
A witamy nowego uczestnika forum i zwolennika gospodarki na ramce "18- ce". Napisz coś o swojej pasiece i jak Ci się gospodaruje.
Kłótnie ?? - raczej nie ma , inaczej moderator by usuną jako niezgodne z regulaminem -prawda moderatorze ? ( sprawdzamy czy jakiś moderator czyta to forum ).
Pozdrawiam
Tadek

Prawda


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 09:18 - wt 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
Pasieka się powolutku rozkręca. Na razie Tumidajewicz zrobił mi dwa ule ocieplane każdy po cztery korpusy na rameczkę 360 x 180 no i zażyczyłem sobie oczywiście osiatkowane dennice. Teraz w tym skwarze na osiatkowanej otwartej dennicy i w ocieplanych korpusach mają całkiem przyjemnie.

Pszczoły: pierwszy rój 11.06.2015 złapał mi mój tata w swojej pasiece w miejscowości obok on ma teraz jakieś 7 pni (to on pokazał mi pszczoły wiele lat temu ale dopiero teraz prowadzę na tyle stabilny tryb życia, drugi pakiet kupiłem po sąsiedzku od znanego pszczelarza który zajmuje się promocją izolatorów Chmary (pszczoła Karpatka taką miał co to ?). Pszczoły osadziłem tylko na węzie bo nie mam żadnej woszczyzny , odymiłem i teraz cały czas karmię niech budują. Pięknie się rozwijają (pełno czerwiu )

Po sezonie zamawiam następne 3 ule , później już sam zrobię sobie odkłady robił.

Wielkopolski ul znam bo ma tata ( często z nim pracowałem )
ale "18" bardzo mi się podoba większa rodnia , jedna ramka , mała miodnia , praca całymi korpusami.

Teraz wyzwaniem dla mnie jest nawłoć a później zima jak to przeżyję znaczy pszczoły to może będzie ze mnie pszczelarz

Pozdrawiam Wojtek76


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 10:19 - wt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Tadek11
Po miodobraniu dodatkowy korpus stawiasz pod gniazdo, czy na gnieździe i na to krata?
No i który z nich zostawiasz przed następnym pożytkiem?
Co robisz z korpusem, który zabierasz z gniazda, odkład?

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 10:45 - wt 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
Tadek11
Więc o Gospodarce jeszcze nie ma mowy to dopiero sam początek.
Jeszcze nawet nie dotarłem do takich problemów jak ma na przykład
MARKO1

Pozdrowienia dla Tadek 11 i MARKO1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 10:56 - wt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Witam Wojtku76,
Nie nazwałbym tego problemami - tylko pytaniami.
O gospodarce całymi korpusami można poczytać w książce Ostrowskiej, ale ciekawi mnie jak to robią inni pszczelarze w praktyce.
Porównując sposoby gospodarzenia innych można naśladować lub wypracować własną modyfikację.
Tadek11 jest bardzo doświadczonym pszczelarzem i wiele się można od niego nauczyć.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 13:39 - wt 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
MARKO1
Czyli muszę kupić książkę Ostrowskiej.
Nadal jest najlepsza ?
Chyba że możesz polecić coś nowszego.
Gdzieś wyczytałem że są tam jakieś błędy , że sama autorka po latach
sama się do nich przyznała , może wiecie o co chodzi ?
Może znacie jakąś aktualniejszą literaturę , czy może nie trzeba nic innego.

Pozdrawiam Wojtek.

P.S.
Jeśli Cię wkurzyłem tymi "problemami" to sorki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 18:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
MARKO1 pisze:
Tadek11
Po miodobraniu dodatkowy korpus stawiasz pod gniazdo, czy na gnieździe i na to krata?
No i który z nich zostawiasz przed następnym pożytkiem?
Co robisz z korpusem, który zabierasz z gniazda, odkład?

Korpus kładę na górę jako drugi na rodnię do zaczerwienia przez matkę , bo jak była na jednym korpusie to tam zaczerwiła wszystkie wolne komórki.
Korpus na odkład - to zależy czy masz wolne dennice? albo dennice zapasowe zrobione z pełnej płyty ? albo przedzielam grubą folią i stawiam jako najwyższy w ulu z odwróconym wylotkiem o 180 stopni i tu jest wiele różnych kombinacji to potrenowania , ze starą matką z matka poddaną z matecznikami itd. w zależności od potrzeb i celów hodowlanych jakie chcesz osiągnąć i od pory roku. Zresztą poczytaj ten temat od początku tam jest wszystko opisane jak robili to Koledzy.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2015, 18:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
MARKO1 pisze:
O gospodarce całymi korpusami można poczytać w książce Ostrowskiej, ale ciekawi mnie jak to robią inni pszczelarze w praktyce.
Porównując sposoby gospodarzenia innych można naśladować lub wypracować własną modyfikację.

Jak jesteś ciekawy jak inni gospodarują całymi korpusami na niskiej ramce to obejrzyj ten filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=rMvuaWY ... J7Fa8P2KWg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2015, 10:00 - śr 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Tadek11
Dziękuję :-)

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2015, 07:09 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2015, 17:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 maja 2012, 20:53 - czw
Posty: 286
Lokalizacja: Koło
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. ramka 18
U mnie taka sytuacja: odkłady, które zrobiłem ponad miesiąc temu obsiadają już dwa korpusy 18-stki "na czarno". Czy dołożyć im jeszcze po korpusie z węzą i czy ją odbudują przy braku silnego pożytku? Zależy mi żeby były w sile na rzepak i mniszek.

_________________
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień? ? napij się,
Chcesz być szczęśliwy jeden rok? - ożeń się,
Chcesz być szczęśliwy całe życie? ? poświęć się pszczelarstwu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2015, 17:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jeśli nie planujesz nic w tym roku - dodawaj korpusy z węzą i lekko podkarmiaj. Cukier przerobi Ci letnia pszczołą, któa teraz nie będzie miała zajęcia, a zimowa pójdzie bez przerobu i od wiosny pełna siłą będzie nosić. W międzyczasie powinny odrobić 10-20 ramek - a tych zawsze brak.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2015, 19:36 - ndz 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
A przy podkarmianiu ciastem będzie taki sam efekt jak przy podkarmianiu
syropem jeżeli chodzi o stymulację matki do czerwieniu i odbudowę węzy ?
Bo widzę że syrop kładą do komórek a może bym coś jeszcze z miodu nawłociowego liznoł od moich rójek.
Z poważaniem: Niedoświadczony


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2015, 19:52 - ndz 
wojtek76 pisze:
Bo widzę że syrop kładą do komórek
Bo za duzo go dajesz, dawka rozwojowa na rodzinę pszczelą to 300 gram na 2 dni. Na syropie szybciej i lepiej Ci się rozwiną, ciasto muszą uwodnić by je pobrać do użytku rozwojowego co nie oznacza że nie będą się na nim rozwijały.


Na górę
  
 
Post: 12 lipca 2015, 21:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
wojtek76, w przypadku rozwoju odkładów ciasto sprawdziło się doskonale. Jak będzie się spisywało w jesiennym podtrzymaniu czerwienia matek napiszę za jakieś półtora miesiąca jak mi przerobią te 300kg ciasta :).
Wszystkie moje rodziny będą w tym roku stymulowane ciastem.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2015, 08:09 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
Dziękuję Panowie za podpowiedzi a http://cynig.blogspot.com/
obaliło moją gdzieś przeczytaną wiedzę :(
Wiec żeby dobrać się do tego nawłociowego pozostaje tylko podkarmianie rozwojowe w bardzo niewielkich ilościach żeby zużywały na bieżąco i nie miały czego odkładać (bo czy ciasto czy syrop bez znaczenia) dobrze myślę ?

Pozdrawiam Wojtek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2015, 08:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
wojtek76, podając syrop lub ciasto, zawsze ryzykujesz jakieś mniejsze lub większe zafałszowanie miodu.

Myślę, że przy nastawieniu się na nawłoć najlepiej wybrać wariant opisywany przez Idzię. To znaczy dajesz nad gniazdo nadstawkę, podkarmiasz rodzinę a przy wystąpieniu pożytku nawłociowego zabierasz ten zapas cukrowy a dajesz puste ramki na nektar.
Pamiętając o zostawieniu zasklepionego żelaznego zapasu.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2015, 10:56 - śr 

Rejestracja: 03 lipca 2015, 11:08 - pt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: 360x180
Miejscowość z jakiej piszesz: Niepołomice
No to teraz mi się przejaśniło, myślę że rozumiem o co chodzi przynajmniej teoretycznie i spróbuję tak to robić. Bo rzeczywiście widać że ma to sens.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2015, 12:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Gdyby ktoś formę potrzebował http://olx.pl/oferta/forma-do-uli-poliu ... aToGl.html

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2015, 21:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
a czy odsklepianie plastrów z zapasami nie będzie pobudzało rodziny do czerwienia. Ja mam u siebie teraz taką sytuację, że w rodzinkach po 8-9 kg zapasów, i moim zdaniem podkarmianie to w moim przypadku lekkie nieporozumienie, ale tak sobie pomyślałem, że wiosną się sprawdza to może i teraz się sprawdzi? Co koledzy bardziej doświadczedni o tym myślą?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2015, 00:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
To bardzo dobry sposób i PH wyśmienicie wpływa na rozwój. Zasiewy np. facelii w okresie bezpożytkowym to też wyśmienity sposób.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 09:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
adidar pisze:
Gdyby ktoś formę potrzebował http://olx.pl/oferta/forma-do-uli-poliu ... aToGl.html

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Mam pytanie. Czy ktoś użytkował takie korpusy odlewane z takiej formy i jak wygląda sprawa trwałości wręgów i styków pomiędzy korpusami , bo jak wiadomo one się sklejają i trzeba czasami użyć dłuta pszczelarskiego do podważenia i rozdzielenia korpusów lub do oczyszczenia z kitu.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 15:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Też jestem ciekawy. Skoro producenci zaczynają montować plastykowe wręgi, to chyba jednak istnieje taka konieczność. Ja kupiłbym 100 korpusów i przetestował trwałość. Ewentualnie zaryzykował i kupił z kimś na spółkę. Tadku.. :D

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 15:15 - pt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Ja mam 3 ule wielkopolskie poliuretanowe z firmy Apikoz i one mają plastykowe wręgi.
Daszek nie ma wzmocnień i raz zdarzyło mi się, że go nie obciążyłem kamieniem, wiatr go zdmuchnął i krawędź się wyszczerbiła - musiałem uzupełniać pianką.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 16:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Takie wręgi - ale tylko plastikowe są dobre, bo zwiększają trwałość - ale to też dodatkowe koszta.
Moi znajomi 2 pszczelarze, które mają pasieki po 200 rodzin mają bez wręgów zrobione i im to pasuje, a piana spienia się do tego stopnia, że ma twardość drewna.
Nawet korpusy ze styroduru 300 Kpa są dużo słabsze od poliuretanów.
Zresztą ten temat z wręgami czy bez przewijał się na forum kilkukrotnie.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2015, 07:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
adamjaku pisze:
Też jestem ciekawy. Skoro producenci zaczynają montować plastykowe wręgi, to chyba jednak istnieje taka konieczność. Ja kupiłbym 100 korpusów i przetestował trwałość. Ewentualnie zaryzykował i kupił z kimś na spółkę. Tadku.. :D

Na ten rok sprawa inwestycji u mnie zamknięta i trzeba najpierw wycofać zainwestowane środki , ale temat warty przemyślenia i skalkulowania opłacalności zakupu takiej formy na przyszłość nawet w szerszym gronie , bo przecież istnieje jakaś liczba korpusów przy produkcji której taka inwestycja staje się opłacalna. Po sezonie pomyślimy. Ale sprawa trwałości wręgów pozostaje do przemyślenia , bo jednak przewiduję że mogą być z tym kłopoty.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2015, 08:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czyli myślimy podobnie.. U mnie jednak przeszkodą jest permanentny brak czasu.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2015, 22:29 - czw 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jak wygląda gniazdo na dwóch korpusach 18? Jak jest rozłożony czerw, pierzga itd?

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 13:23 - pt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
U mnie na przykład pszczoły (sklenar i prima) zostawiłem po pożytkach na dwóch korpusach_18 gniazdowych i dwóch miodni.
Przyszła lipa i matka czerwiła w dolnym korpusie i jeszcze udało jej się zaczerwić jedną ramkę w górnym gniazdowym, a reszta to miód. Co ciekawe pierzgę składały głównie w miodni nad kratą.
Ale miałem problem, bo zrobiłem odkłady i nie miałem więcej korpusów na miodnię, więc nie wiem jakby było gdyby miały nad kratą więcej korpusów na miód.
Miałem też ule z włoszkami gdzie gniazdo było na normalnym wielkopolskim i miodnia na 3 korpusach_18.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 13:41 - pt 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
[quote="MARKO1"]U mnie na przykład pszczoły (sklenar i prima) zostawiłem po pożytkach na dwóch korpusach_18 gniazdowych i dwóch miodni.
Przyszła lipa i matka czerwiła w dolnym korpusie i jeszcze udało jej się zaczerwić jedną ramkę w górnym gniazdowym, a reszta to miód. Co ciekawe pierzgę składały głównie w miodni nad kratą.
Ale miałem problem, bo zrobiłem odkłady i nie miałem więcej korpusów na miodnię, więc nie wiem jakby było gdyby miały nad kratą więcej korpusów na miód.
Miałem też ule z włoszkami gdzie gniazdo było na normalnym wielkopolskim i miodnia na 3 korpusach_18.

Ale jak dokładnie wygląda gniazdo na 2.korpusach? Czy na każdej ramce patrząc od dołu jest czerw pierzga a najwyżej miód, czy np na dolnym korpusie jest więcej czerwiu a na górnym więcej pierzgi i zapasu?

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 14:47 - pt 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
W dolnym korpusie boczne ramki są z pierzgą, reszta czerw. W górnym korpusie skrajne są z pokarmem, reszta czerw z wiankami pokarmu.

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 22:47 - pt 

Rejestracja: 30 listopada 2013, 20:50 - sob
Posty: 116
Ule na jakich gospodaruję: ramka 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
wojtek76 pisze:
Dziękuję Panowie za podpowiedzi a http://cynig.blogspot.com/
obaliło moją gdzieś przeczytaną wiedzę

CYNIG pisze:
wojtek76, podając syrop lub ciasto, zawsze ryzykujesz jakieś mniejsze lub większe zafałszowanie miodu.

Według mojej wiedzy to chodziło o ciasto cukrowo-drożdzowe Pszczelarstwo 1987/6 s 13 T.Kędracki oraz zbrylony cukier puder J.Muszyńska
Może doświadczenie trzeba powtórzyć ?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 23:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
michał52, powtarzaj, zchęcią zapoznamy się z wynikami testu

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 23:11 - pt 

Rejestracja: 30 listopada 2013, 20:50 - sob
Posty: 116
Ule na jakich gospodaruję: ramka 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
CYNIG pisze:
michał52, powtarzaj, zchęcią zapoznamy się z wynikami testu

Po cichu myślałem że Ty się skusisz :) ale może w przyszłym sezonie spróbuję
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2015, 21:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
michał52 pisze:
Może doświadczenie trzeba powtórzyć ?

Trochę nie kumam ? Chociaż źródła są podane ale nie mam czasu teraz na lektury.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2015, 22:35 - sob 

Rejestracja: 30 listopada 2013, 20:50 - sob
Posty: 116
Ule na jakich gospodaruję: ramka 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
Tadek 11 pisze:
Trochę nie kumam ? Chociaż źródła są podane ale nie mam czasu teraz na lektury.
Pozdrawiam
Tadek

Musisz wejść na stronę (blog) kolegi Cynig i zobaczyć jakiego ciasta użył do doświadczenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji