FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 12:02 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 stycznia 2013, 09:30 - pn 
Zygmunt ile razy w ciągu sezonu "szukasz" czy też zwracasz uwagę aby nie przenieść z korpusem matkę pszczelą w jednej rodzinie???


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2013, 13:33 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Skoro już przedstawiliśmy sposoby gospodarki w ulach o niskiej ramce nie można oprzeć się spostrzeżeniu, że gospodarka fińska w Langstrothach to nie to samo co w wielkopolskich o ramce 18 cm. Kolega Imkerei pytał co z pierzgą w momencie ograniczenia matki na jednym korpusie na dennicy. Ja w LN3/4 na dennicy mam korpus z przeczerwionymi ramkami jako magazyn pierzgi.
Drugi od dołu korpus rodnia jest pomiędzy kratami odgrodowymi. Wyżej korpusy na miód.
Przesuwając jeden z górnych korpusów do tyłu otrzymujemy z przodu szczelinę jako górny wylotek.
Spraktykowane, wszystko ok. Nawet w czasie burzy z dużym gradem w czasie postoju na gryce.
Dolnego wylotka nie powinno się zamykać na stałe, powinien działać i dolny i górny. Dolny niewielki, górny duży. Zamiast ramy miedzykorpusowej z wylotkiem można mieć wyloty w korpusach lub w daszkach.

http://www.evag.gr/index.php?option=com ... 55&lang=el

Nie można podchodzić do tematu w ten sposób, że jeśli zamkniemy dolny wylot to matka z rójką przez kratę górą nam nie ucieknie. Będzie chciała to ucieknie a jak nie to stara matkę zetną młode matki i jedna z nich w międzyczasie może spokojnie przecisnąć się przez kratę i zabrać nogi za pas. Zresztą jaki pożytek z rodzin w nastroju rojowym, który może wystąpić w dużej mierze szczególnie przy ograniczeniu matki na jednym małym korpusie jakim jest wlkp 18 i to w dodatku na zamkniętej dennicy.

Namawiając do hodowli matek we własnym zakresie należy nadmienić, że najwięcej miodu produkują rodziny, w których matki unasienniają się się z trutniami z kilku ras.
Utrzymywanie jednej linii w w niewielkich populacjach prowadzi w krótkim czasie do powstania czerwiu rozstrzelonego a w ciągu 20 lat do całkowitej degeneracji pogłowia, stąd tak krótki żywot wszystkich linii. Nie mam w tym miejscu na myśli sztucznie utrzymywanych nazw.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 16:17 - pn 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
polbart pisze:
Kolega Imkerei pytał co z pierzgą w momencie ograniczenia matki na jednym korpusie na dennicy. Ja w LN3/4 na dennicy mam korpus z przeczerwionymi ramkami jako magazyn pierzgi.
Drugi od dołu korpus rodnia jest pomiędzy kratami odgrodowymi. Wyżej korpusy na miód.
Przesuwając jeden z górnych korpusów do tyłu otrzymujemy z przodu szczelinę jako górny wylotek.
Spraktykowane, wszystko ok. Nawet w czasie burzy z dużym gradem w czasie postoju na gryce.
Dolnego wylotka nie powinno się zamykać na stałe, powinien działać i dolny i górny. Dolny niewielki, górny duży. Zamiast ramy miedzykorpusowej z wylotkiem można mieć wyloty w korpusach lub w daszkach.

Teraz to wszystko jasne. Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 16:35 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Woda nie zacieknie do ula podczas deszczu przy tak przesuniętych korpusach. Tworzymy dwa wyloty skoro szczelina zrobi się z przodu to i pszczoły będą mogły wylatywać tyłem czy nie spowoduje to rabunku

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 16:50 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
A od czego pszczoły mają skrzydła, czy tylko do latania i wentylowania? :D
Nawet jak woda zacieknie to po ścianie i dennicą osiatkowaną wycieknie.
Jeśli przesuniemy korpus i zrobimy szczelinę na górny wylotek mniejszą niż 1 cm wtedy z przeciwnej strony nie będzie żadnej szczeliny.
Dolny wylotek na 2-4 pszczoły , górny na całą szerokość korpusu i do tego piękne lądowisko dla pszczół przeciwnie do otworów w korpusach.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 17:13 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Raczej chodziło mi że ul zacznie pracować jak nasiąknie od środka bo ja nie konserwuje od wewnętrznej strony :D Skoro ul wielkopolski 10 ramkowy to kwadrat to jak przesuniemy korpus to szczeliny będą równe z dwóch stron jak pszczoła wyjdzie przednią to i tylną też. Jakie kraty Pan stosuje metalowe czy plastiki

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 20:54 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Widzę Kolego polbart pewien postęp, ponieważ nie twierdzisz już, że gość żyje w sąsiedztwie Rosji więc pewnie był napity. Fakt ul Langstroth to nie wielkopolski, tak samo zresztą jak warszawski to nie Dadan itp. I co z tego?
Kolega Imkerei dokładnie pytał tak "Co z pyłkiem (pierzgą) dla czerwiu przez ten miesiąc izolacji". Przy tak zadanym pytaniu zrozumiałem, że Imkerei ma wątpliwości, czy pszczoły z pyłkiem będą w stanie przecisnąć się przez kratę aby karmić czerw. Na tak zadane pytanie mógłbym odpowiedzieć - a co ma być? Pszczoła z obnóżami przez kratę się nie przeciśnie? Albo, że nie będą magazynować pyłku przy takiej konstrukcji? Otóż magazynują jak w prawie każdym ulu na skrajnych plastrach. Oczywiście nie w takiej ilości jak u Ciebie, polbart. Co się zatem z przyniesionym pyłkiem dzieje? Na śmietniku go nie widziałem żeby leżał więc pewnie zjadają, co ujemnie na ich kondycję raczej nie wpływa. Grzecznie więc odpowiedź pominąłem. Teraz sytuacja rojowa. Różnica w zasadzie polega na tym, że u Ciebie matka w korpusie siedzi między dwoma kratami; z góry i z dołu. U mnie siedziała w dolnym korpusie między siatką, a kratą. Sytuacja matki jest prawie analogiczna. Pamiętajmy tylko, że równolegle z zakratowaniem matki ja robię odkład, co w zakresie zapobiegania wystąpieniu ewentualnemu nastrojowi rojowemu jest metodą niezwykle skuteczną. Nawet w klasycznym ustawieniu tzn. wejście przez dennicę, korpus z matką i krata po zrobieniu odkładu nastrój rojowy nie występował. Porównując oba sposoby mogłem się przekonać w praktyce, że w ulach z ramą pszczoły miały się lepiej. Gdybyś napisał, że pszczoły w górnych korpusach mogą założyć mateczniki ratunkowe z pewnością bym się z Tobą zgodził. Tak a ewentualność istnieje. Jak się temu zaradza wie każdy pszczelarz. Wyobraźmy sobie więc sytuację ekstremalną. Wygryza się matka i starą matkę zaciukały i cóż strasznego się mogłoby stać -ano, naturalna selekcja. Kończąc sprawę mógłbym napisać tak jak kiedyś w tytule swojego tekstu napisał ś.p Janusz Mazurek - "Mój ul i moje racje" i to właściwie wszystko. W dalszym ciągu gorąco namawiam wszystkich do hodowli matek pszczelich na własne potrzeby. Dlaczego? - bez urazy Kolego polbart ale Jacek Jaroń (avico) w hodowli matek pszczelich jest dla mnie większym autorytetem od Ciebie. Chociażby z tego powodu, że hodowla matek pszczelich jest jego jedyną dziedziną pszczelarstwa, którą się para. Przy czym nie zwraca uwagi na dotacje, a zatem jest przekonany, że materiał, który produkuje jest bardzo dobrej jakości. Uważam, że jak avico mówi, to wie i odwrotnie jak wie to mówi. Przypomnę Ci więc dyskusję jaka miała miejsce na forum Pszczelarstwa w dniu 23.07.2012 i stanowisko avico w temacie zakupu linii i ras przez pszczelarzy, szczególnie amatorów. Ścieżka do tego tematu; Pszczelarstwo - Hodowla - Matki Buckfast. Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam zapoznanie się z treścią tej dyskusji. Zacytuje tylko część jednej z wypowiedzi Jacka Jaronia, a mianowicie "Zapominamy o najważniejszym czyli fruwającej puli genów w postaci trutni. Aby zaistniała skuteczna heterozja nie może być takiego mixu jaki mamy. Heterozja to planowe kojarzenie odleglych ras lub linii. Kiedy najlepsza matka unasieni się z trutniami będącymi zlepkiem wielu populacji, wtedy heterozja nie wystąpi" Jakoś nie widziałem Twojego wpisu, mimo iż brałeś udział w tej dyskusji - "panie Jacku pieprzysz Pan, bo najwięcej miodu produkują rodziny, w których matki unasieniły się z trutniami różnych ras i ja to u siebie mam". Masz w ogóle w naszym kraju możliwość realizować p l a n o w e kojarzenie matek. Swoją drogą gdzie mógłbym znaleźć wiarygodne wyniki badań potwierdzające Twoją tezę z obojętnie jakiego rejonu Polski. Ja skromny amator twierdzę, że w tych wszystkich och i ach najbardziej chodzi o dodatkową kasę, którą można uzyskać. Mógłbym oczywiście dodać, a co mi tam, że aby zapewnić tą różnorodność o której piszesz będę kupował krainki zarówno w Polsce jak i ościennych krajach, a może w niedalekiej przyszłości Karpatki z Ukrainy. Inseminowane, unasieniane w sposób naturalny na wyspach i przez samych hodowców, a i tak będę do przodu. Bylbym zapomniał odpowiedzieć polskiemupszczelarzowi - w mojej metodzie z matką muszę mieć bezpośredni kontakt (do ręki) najczęściej trzy razy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 21:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Zaczyna się tu na prawdę interesująca dyskusja. Miło poczytać argumentację stron.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 22:46 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
marcing pisze:
Raczej chodziło mi że ul zacznie pracować jak nasiąknie od środka bo ja nie konserwuje od wewnętrznej strony :D Skoro ul wielkopolski 10 ramkowy to kwadrat to jak przesuniemy korpus to szczeliny będą równe z dwóch stron jak pszczoła wyjdzie przednią to i tylną też. Jakie kraty Pan stosuje metalowe czy plastiki


Jak nowy korpus to nasiąknie i wyschnie, z wejmutki w try miga.
Jak powleczony propolisem przez pszczoły, to wiadomo.
Sprawdź najlepiej doświadczalnie jak to jest z tymi szczelinami... :D
Kraty plastikowe.
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2013, 23:24 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Pszczoły z pyłkiem przez kratę się przecisną gubiąc niestety część obnóży, które wyrzucą z ula tym bardziej w czerwcu. Pszczoły małe z komórki 4,9 :D nie mają takiego problemu i śmigają nie zauważając kraty.
Mały ciasny korpus, zostanie 7-8 ramek do czerwienia, chyba że o to chodzi. Mogą również magazynować pierzgę nad kratą.
Reasumując jet to bardzo pracochłonna metoda.

Pozdrawiam
polbart

P.S.
Wątek „nie na temat” z hodowlą matek, pozwalam sobie przenieść do tematu „Matki od Polbarta”.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 20:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
Witam. czytam ostatnio sporo o ramce wlkp. skróconej do 18 cm i zastanawia mnie parę szczegółów.
Mianowicie czytałem o dennicach kolegi Zygmunta S bardzo podobają mi się jego dennice ale pytanie moje zmierza ku zimowli w ulu jednościennym o ramce wlkp skróconej do 18.
Na zdjęciach kolegi Zygmunta widziałem zimowle na dennicach osiatkowanych ale niskich :?: jak więc wygląda gospodarka w takich korpusach jednościennych? czy nie można zimować jla jednościnnego i takiej ramce na fajnej dennicy Zygmunta ??

kolejnym pytaniem jest wysokość ramki jak jesm mierzona ?? od zewnętrznych części, czyli węza tej ramki będzie miała wysokość 17 cm?

i ostatnie pytanie to jaka jest lub powinna być odległość między górną a dolna beleczką ramki po dodaniu korpusu?

wiem ze było to na forum czytałem juz tylke razy wszystkie posty dotyczące uli jednościennych, dennic i w/w ramek i na obecną chwilę przydała by się jedna pełna odpowiedź która rozwieje wszelkie wątpliwości :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 09:31 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Zdjęcia z dennicamii niskimi mogłeś widzieć najstarsze z zamieszczonych przeze mnie (około 3 lat), a tylko dlatego, że najpierw zrobiłem dwie na próbę. Jeżeli dobrze pamiętam na tych zdjęciach były jeszcze resztki moich uli Ostrowskiej (niebieskie). Od dwóch lat zimuję tylko na dennicach wysokich opracowanych w Instytucie Celle (Niemcy), natomiast w sezonie letnim pszczoły trzymam na dennicach niskich (osiatkowanych) i ich konstrukcja niczym się nie różni od powszechnie używanych dennic tego typu. Następnie kiedy robię czerwcowe odkłady to im daję znów dennice wysokie jako, że odkłady te są początkiem moich rodzin produkcyjnych następnego sezonu i będą na nich zimować.
Drugie pytanie - wymiar ramki wynosi 18 cm. Zasada jest taka, szczególnie ważne przy zamawianiu węzy na wymiar, pierwsza cyfra to wymiar poziomy (szerokość), druga cyfra to wymiar pionowy (wysokość). Producent węzy mając prawidłowo podany wymiar powinien Ci ją pociąć we właściwym układzie komórek tzw. Y. Wymiar ramki dla tego ula wynosi 360 x 180 i jest mierzony po zewnętrznej, wliczając w to grubość beleczki górnej i dolnej, a mierząc po szerokości - grubość dwóch beleczek bocznych. Wymiar węzy pomniejszony jest więc o dwie grubości beleczek plus luz technologiczny około 2-5 mm.
Odległość ramek między poszczególnymi korpusami wynosi jednakowo dla wszystkich tego typu uli (korpusowych, kombinowanych i leżaków z nadstawkami) i wynosi 8-10 mm. Z tego wynika, że wysokość ściany korpusu bez felców dla tej ramki powinna wynosić w granicach 188-190 mm.
Na pytania zadane na PW - proszę o kilka dni cierpliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 11:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
Miałem przyjemność zapoznać się wiosną 2012 z ulami Pana Zygmunta i zobaczyć na własne oczy wyposażenie pasieki. Nie powiem, robi wrażenie:) Wcześniej ramkę 18 cm znałem tylko z internetu. W tej chwili powstają moje nowe ule pod ten rozmiar ramki i w przyszłym sezonie mam nadzieję będę mógł dołączyć do grona dyskutujących w tym temacie - praktykujących. Pozdrawiam z Piły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 19:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Prstyk, wymiar węzy do tej ramki to 16 cm wysokość.

Ale jest jedna możliwość, którą będę sprawdzał na tych ramkach w tym sezonie - wprawienie paska węzy o wymiarze połowy wielkopolskiego. Zostanie wtedy kilka cm do dołu i mam nadzieję, że pszczoły ładnie odbudują w kwietniu lub na rzepaku. Czyli z jednego arkusza można wprawić w 2 ramki.

Moje korpusy 18-stki też ładnie się tworzą teraz. Miałem tydzień przerwy, bo silnik od krajzegi padł.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 19:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja zamówiłem węzę 15,50cm.. pasuje idealnie z lekkim luzem. myślę, ze 16cm nie wejdzie w ramkę 18cm - beleczki mają po 1cm.. a gdzie luz??

Adidar, nie boisz się, że Ci popsują odbudowę?? Jak chcesz ryzykować, daj 15,50cm do jednej ramki, a to co zostanie do drugiej.. wtedy ryzyko o połowę mniejsze :) Jedna na pewno będzie miała odbudowę właściwą :)

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 19:54 - czw 
adidar pisze:
Zostanie wtedy kilka cm do dołu i mam nadzieję, że pszczoły ładnie odbudują w kwietniu lub na rzepaku.

Na bank będziesz tam miał zabudowę trutową i ramki po sezonie w pi...reneje. Jeśli luz to pod górną beleczką ale nie taki duży. Szukaj innej węzy lub zamów na wymiar.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2013, 19:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Mają w gnieździe ramki pracy. W tym roku przechodzę na 18-stki stopniowo. Tzn. na Gniazda wielkopolskie daje te nadstawki jako miodnie. I z reguły jak mają w gnieździe 2 ramki pracy to tam budują trutową, a nadstaki mi odrabiają na zabudowę pszczelą. Dla mnie w tym roku nie ma znaczenia jaka zabudowa w nich będą, bo dla mnie to tylko korpusy miodowe w tym sezonie. A po sezonie będzie selekcja. Te z dobrą zabudową idą do gniazd na następny sezon, a te ze złą do nadstawek. Ale to tylko w tym roku taki manewr. Po sezonie zakupię już węzę prawidłową, ciętą od razu na ten wymiar, żeby nie marnować.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 20:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adidar pisze:
Mają w gnieździe ramki pracy. W tym roku przechodzę na 18-stki stopniowo. Tzn. na Gniazda wielkopolskie daje te nadstawki jako miodnie. I z reguły jak mają w gnieździe 2 ramki pracy to tam budują trutową, a nadstaki mi odrabiają na zabudowę pszczelą. Dla mnie w tym roku nie ma znaczenia jaka zabudowa w nich będą, bo dla mnie to tylko korpusy miodowe w tym sezonie. A po sezonie będzie selekcja. Te z dobrą zabudową idą do gniazd na następny sezon, a te ze złą do nadstawek. Ale to tylko w tym roku taki manewr. Po sezonie zakupię już węzę prawidłową, ciętą od razu na ten wymiar, żeby nie marnować.

w zabudow
ę trutową to niechętnie znoszą nektar a będziesz puszczał matki aby zaczerwiły choć jednokrotnie ramki poz

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 20:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
6Cichy, nie szkodzi, trutnie akurat będą potrzebne w baaaaardzo dużej ilości w tym roku :haha:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 20:18 - czw 
adidar pisze:
Mają w gnieździe ramki pracy

Nic to nie pomoże. Gdzie mają węzę będą budować pszczelą, gdzie jej nie mają będą walić trutową. Taka ich natura i tego nie przeskoczysz. Jeśli chcesz mieć w miodni zabudowę trutową to wystarczy 1 cm węzy pod górną beleczką aby wymusić kierunek zabudowy więc tak gospodaruj węzą abyś ramki gniazdowe miał całe na węzie.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2013, 20:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
adidar, sprzedaj węzę WLKP i zamówi odpowiedni rozmiar.. ja tak robię od 2 dni i już wszystkiego nadplanowego się pozbyłem. Po co psuć sezon odbudowy, szczególnie, że nic nie tracisz..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 20:43 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
adidar, możesz dać krótszą do odkładów jedną czy dwie zaraz jak młoda matka zacznie czerwić , później już mogą budować na trutnia. W produkcyjnych raczej pociągną trutnia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2013, 21:38 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
adidar pisze:
Moje korpusy 18-stki też ładnie się tworzą teraz. Miałem tydzień przerwy, bo silnik od krajzegi padł.
a gdzie dokumentacja fotograficzna z postępu prac?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2013, 00:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
pewex, mam tak zawalony warsztat, że nie upchnę już lustrzanki :haha:

na pewno będą fotki, jak je wypoleruje i polakieruje:) uwierz mi, będzie na co popatrzeć :thank:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2013, 11:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Pierwsze korpusy wyszły spod wkrętarki już wczoraj :mrgreen: Obrazek

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2013, 14:39 - wt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
adidar, z jakiego materiału te korpusy? jak grube ścianki dałeś?

_________________
-----------------------
www.pasiekawilka.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2013, 20:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Wydaje mi się, że to sosna albo świerk skandynawski - grubość 2,8 cm.
Pięknie się prezentują takie korpusy. Lekkie przeszlifowanie narożników i będzie gotowe do lakierowania na wiosnę.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2013, 18:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
Będę budować takie ule jak zaproponował pan Zawilak :wink: Zamówiłem już płytę z pilśni gr 4 mm :arrow: Zrobiłem kilka rysunków choć wszystko jest w artykule który zresztą posiadam :arrow: Link do albumu z rysunkami Ul elementowy ramka 18 cm :pl: Pozdrawiam Piotrek :wink:

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2013, 01:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
Zamówiłem formatki z 4 mm pilśni. Postępy z prac na kilku fotkach :arrow:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na trzeciej fotce porównanie z WLK które robię :thank: Waga korpusów jest dużo mniejsza :wink:
Pozdrawiam Piotrek :D

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2013, 10:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czy tylko mi się nie ładują zdjęcia?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2013, 10:10 - pt 

Rejestracja: 22 lutego 2012, 21:23 - śr
Posty: 118
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: .
adamjaku, Nie, nie tylko Tobie :(

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2013, 11:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
ulik77, Piotrek nie lepiej robić z drewna, jednościenne? Te z czasem nabiorą wody i robota bedzie od nowa, poza tym widok ich bedzie nienalepszy. Znajomy takie ma i to najbrzydsze ule jakie ma - tak mawia.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2013, 12:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
adidar pisze:
ulik77, Piotrek nie lepiej robić z drewna, jednościenne? Te z czasem nabiorą wody i robota bedzie od nowa, poza tym widok ich bedzie nienalepszy. Znajomy takie ma i to najbrzydsze ule jakie ma - tak mawia.

Tak sobie myślę że zrobię kilka na próbę, z dociepleniem będę miał gniazda a na miodnie zrobię z deski grubości 28 mm :wink: Autor artykułu z Pasieki pan Zawilak gospodaruje w takich ulach już 40 lat, nic się z nimi nie dzieje. Niektórzy na forum też mają takie ule :wink: Pomaluję z zewnątrz pokostem lnianym i prysnę emalią. Zobaczymy. Tak na marginesie mam zrobiony karmnik dla ptaków który stoi już chyba 3 rok bez malowania nic się nie dzieje no może na krawędziach się trochę spuszył :mrgreen:
Sorki za zdjęcia muszę to poprawić. Oto link do albumu. https://picasaweb.google.com/114173412395187472503/BudowaUlaElementowegoORamce18Cm
Pozdrawiam Piotrek

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2013, 13:58 - sob 

Rejestracja: 30 czerwca 2012, 18:36 - sob
Posty: 299
Lokalizacja: piotrkow tryb/oprzezow
Ule na jakich gospodaruję: WZ WLKP
Z mdf-ki ule robisz? z takiej ze sklepu? mi kazdy mowi ze to wode jak gabka chlonie i dosyc sliskie jest.
To jest dziewiczy projekt?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2013, 16:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ulik77 pisze:
Niektórzy na forum też mają takie ule Pomaluję z zewnątrz pokostem lnianym i prysnę emalią


mam z 50-60 takich korpusów nie są zbyt ozdobne ale przynajmniej nie kuszą tak amatorów cudzej własnosci jak sie wywozi rodziny, robiłem je z niczego 3-4 lata temu malowałem olejem rzepakowym (z pierwszego tłoczenia) po frytkach :haha: więc są bardzo eko :haha: :haha: :haha: te które pomalowałem farbą wyglądają nawet całkiem te eko niezbyt :| ale jak na złość nie chcą się rozlecieć więc jeszcze kilka sezonów posłużą, jest to więc sposób na posiadanie uli bardzo tanim kosztem kolejna zaleta to można je zrobić posiadając piłe+ ukośnice
ostatnio zrobiłem 29 ulików odkładowych na 6 ramek wielkopolskich+ 29 dennic+ 29 powałodaszkow i tym razem się szarpnąłem i pomalowałem na zielono zużyłem na to wszystko 5 l farmy olejno ftalowej + bardzo dużo rozpuszczalnika bo pije płyta jak diabli, dla porownania malowalem w zeszłym roku ok 100korpusów jednosciennych i zużyłem 5l vidaronu + 2 l rozpuszczalnika

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2013, 18:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
No ja docelowo chciałbym mieć z 50 korpusów ale czas pokarze :D

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2013, 18:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
adidar pisze:
Prstyk, wymiar węzy do tej ramki to 16 cm wysokość.

Ale jest jedna możliwość, którą będę sprawdzał na tych ramkach w tym sezonie - wprawienie paska węzy o wymiarze połowy wielkopolskiego. Zostanie wtedy kilka cm do dołu i mam nadzieję, że pszczoły ładnie odbudują w kwietniu lub na rzepaku. Czyli z jednego arkusza można wprawić w 2 ramki.

Moje korpusy 18-stki też ładnie się tworzą teraz. Miałem tydzień przerwy, bo silnik od krajzegi padł.



Ja bym to zrobił ale odwrotnie wprawił bym węze do dolnej beleczki a górę i tak odrobiom

Pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2013, 21:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
kudlaty pisze:
3-4 lata temu malowałem olejem rzepakowym (z pierwszego tłoczenia) po frytkach .. więc są bardzo eko


Malowałeś zamiast pokostem olejem rzepakowym ? Jak to wygląda na dziś po Tych 4 latach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 00:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
robert-a pisze:
kudlaty pisze:
3-4 lata temu malowałem olejem rzepakowym (z pierwszego tłoczenia) po frytkach .. więc są bardzo eko


Malowałeś zamiast pokostem olejem rzepakowym ? Jak to wygląda na dziś po Tych 4 latach ?


nic im nie dolega, pierwszy sezon nawet spoko wyglądały a teraz spłowiały, nie odświeżałem "koloru" bo taniej jest zrobić nowe ale najpierw te muszą sie rozlecieć na co się prędko nie zanosi, materiał na 1 korpus kosztuje mnie ok 5zł, kto chce budować takie ule to proponuje zakręcić się koło hurtowni które sprzedają płyty drewnopochodne bo takie formatki 42x250cm są używane do zapezpieczania płyt przed uszkodzeniami kantów i można je kupić za śmieszne pieniądze
wrzuciłbym fotke ale przez fotosika wyskakuje błąd więc lipa :cry:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 00:41 - pn 
kudlaty pisze:
wrzuciłbym fotke ale przez fotosika wyskakuje błąd więc lipa
jaki błąd, może fotkę masz za dużą rozmiarowo? przeskaluj na 1024x 768 i zamieść dodając jako miniaturkę przez opcję pod oknem odpowiedzi, sprawdzałem przed chwilą mnie dodaje zdjęcia. :wink:


Na górę
  
 
Post: 11 lutego 2013, 08:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
skibi pisze:
Z mdf-ki ule robisz? z takiej ze sklepu? mi kazdy mowi ze to wode jak gabka chlonie i dosyc sliskie jest.


Koledzy - tu jest temat "gospodarka w ulach" a nie budowa i niemalowanie, malowanie ula pokostem, farbą ,dziegciem itp..
Proszę administratora o przeniesienie tych postów do :"budowy ula"

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2013, 19:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
polbart
mam korpusy 18, mam dennice wysokie osiatkowane, mam też daszki na wzór twoich tylko wykończone sklejką wodoodporną (chociaż nie wiem czy to najlepszy pomysł).
Jako że jesteś doświadczony w temacie i to dzięki twoim postom zdecydowałem się gł na projekt WKLP pomniejszony do 18 to chciał bym się dowiedzieć jak masz rozwiązany problem wentylacji w ulu??

oglądałem twój filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=_nc-tdfVLpg

zaplanowałem sobie też taki prosty daszek jak u ciebie i brakuje mi w tym wszystkim otworów wentylacyjnych w daszku :oops:
widać na filmie deski które miały styczność z wilgocią... jak sobie z tym radzisz i jak radzą sobie z tym twoje pszczoły? jak zachowują się pszczoły podczas upalnych dni ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2013, 19:45 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Tę ślady wilgoci na niektórych daszkach są po nietrafionym pomyśle z folią pod daszkiem która nieznacznie wystawała spod daszka na zewnątrz ula.
Podsiąkała woda. Teraz nie ma nic albo zostawione są podkarmiaczki greckie plastikowe i w ulach jest sucho jak piecu.
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2013, 22:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
polbart pisze:
Tę ślady wilgoci na niektórych daszkach są po nietrafionym pomyśle z folią pod daszkiem która nieznacznie wystawała spod daszka na zewnątrz ula.
Podsiąkała woda. Teraz nie ma nic albo zostawione są podkarmiaczki greckie plastikowe i w ulach jest sucho jak piecu.
Pozdrawiam,
polbart



a powiedz mi czy nie ma żadnych problemów z rodziną w pełnym słońcu? skoro jedynym otworem w ulu jest wylotek i ew osiatkowana dennica.?
jakoś musi odparować nakrop i gdzieś ta wilgoć musi uciekać :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2013, 00:53 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Osiatkowana dennica, wylot na szerokość dennicy plus wylot górny powstały po przesunięciu najwyższego korpusu do tyłu.
Chyba sam nakrop paruje :wink:
Problem występuje jedynie w przypadku gdy w nocy jest prawie 30 stopni i bardzo duża wilgotność powietrza. Jeśli nie ma górnego wylotu nie można przewieźć uli bo prawie wszystkie pszczoły są na zewnątrz do samego rana.
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2013, 00:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
polbart, tak przy okazji, znasz krajowego producenta ramek hoffmanowskich 448x159 ??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2013, 01:19 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
CYNIG
Prawie każdy producent ramek zrobi jakie chcesz na zamówienie. Podawałem kiedyś numer telefonu do Marcina Kaczmarka ale niestety gdzieś mi wcięło.
Pozdrawiam,
polbart

znalazłem, chyba to ten - Marcin Kaczmarek 726620789

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2013, 01:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
OK, dzięki

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2013, 13:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
polbart pisze:
Osiatkowana dennica, wylot na szerokość dennicy plus wylot górny powstały po przesunięciu najwyższego korpusu do tyłu.
Chyba sam nakrop paruje :wink:
Problem występuje jedynie w przypadku gdy w nocy jest prawie 30 stopni i bardzo duża wilgotność powietrza. Jeśli nie ma górnego wylotu nie można przewieźć uli bo prawie wszystkie pszczoły są na zewnątrz do samego rana.
Pozdrawiam,
polbart


a powiedz mi tylko czy ten górny wylot nie przeszkadza podczas opadów deszczu??
Domyślam się że podczas podkarmiania syropem korpus jest już dosunięty ze względów na rabunek ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 10:35 - ndz 

Rejestracja: 25 kwietnia 2013, 18:12 - czw
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska
Witam, czytam i czytam i zdecydować się nie mogę .. pomiędzy dadanem 1/2 a tą omawianą 18 tutaj .. Ale z racji, że pracuje na Ostrowskiej która chce zmienić łatwiej będzie mi przejść na 18cm WLKP.

Ale jeszcze mam kilka pytań ( chociaż już część z Polbartem wymieniłem na mailu czy YT ostatnio) to zastanawiam się nad samą zimowlą ...

Skoro w Ostrowskiej gniazdo ustawiało się na 6x6 7x7 a tutaj mówimy o pełnych 10 ramkowych 3 a niektórzy o 4 korpusach .. czy w normalnej gospodarce ( nie stosuję rotacyjnej ) nie wystarczają dwa korpusy ?

Dodatkowo ten góryny wylotek, rozumiem, że to stosuję się tylko przy obfitych pożytkach ? Wtedy donlny zamykamy na ciasno ? ( 1-2 pszczoły) ?


I jeszcze podkarmanie Polbart piszesz o podkarmiaczkach greckich mogę dostać jakiś link, albo namiar .. bo rozumiem, że to zwykłę podkarmiaczki powałkowe ?


I jaki typ miodarki ? Przy takiej ramce radialna chyba najlepiej ? Żeby czasy nie tracic ..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji