FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 14:42 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 września 2014, 23:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adidar, wiesiek33, dobrze mówi trzeba robić mocne odklady albo się przy nich odpowiednio naginastykować, niestety siła sama do uli nie przyjdzie, odkłady w LN to inwestycja która przynosi efekty w następnym sezonie a przy wlkp w lipcu zakładasz nadstawki i jesli tylko masz odpowiedni pożytek na miód nie będziesz narzekał, natomiast w kolejnych sezonach obsługa Ln ogranicza się do minimum, jest bardziej wydajna i przynosi lepsze efekty

adidar, jesteś w stanie więcej rodzin obsłużyć bo masz większe doświadczenie i jakiś tam patent na wszystko, widze to po sobie :mrgreen: ramka na której ktoś gospodaruje czasami to ułatwia lub nie ale i tak to my pociągamy za sznurki :wink:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2014, 09:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
wiesiek33 pisze:
maderm pisze:
Mam jeszcze zamiar popróbować Langstrotha 3/4
Ten typ ula ma tylko jedną wadę trzeba robić silne odkłady aby było co zimować a w następnym sezonie coś wywirować reszta to same plusy a najważniejsze jest to że są prawie bezobsługowe , prawie :oczko:

Lanstroth 3/4 ma prawie taką samą wysokość ramki czyli około 18 cm i fakt że są trochę szersze , ale wydaje mi się , że w sumie obsługa powinna być podobna jak w wlp. 18. A le czy są bezobsługowe ?. Wygląda na to że każda sroczka swój ogonek chwali. I jak ktoś ma doświadczenie i rozumie pszczoły to na każdym ulu będzie miał sukcesy.
Moje ule są 11 ramkowe więc trochę zbliżone powierzchniowo do Lg 3/4 , ale na pełną ocenę jeszcze w tym roku nie mogę się pokusić , to dopiero pierwszy rok i w dodatku trochę nietypowy rok gospodarowania.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2014, 09:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Tadek 11,
Tadek 11 pisze:
Moje ule są 11 ramkowe więc trochę zbliżone powierzchniowo do Lg 3/4

Przelicz sobie powierzchnie w dm.2. obu twypów ula następnie procentowo . policz komórki i. td. Więcej nie napiszesz takich bzdur.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2014, 18:51 - sob 
Tu nie chodzi o powierzchnię plastrów czy kubaturę. To można dostosować ilością lub długością ramek.
Tu chodzi o to aby do przeglądu nie wyjmować ramki z segmentu.
Ramka ma być tak niska aby widzieć z góry a po odchyleniu segmentu do pionu z dołu, co się tam dzieje.
Wielkość gniazda i miodni regulujemy ilością segmentów. I tu, im segment mniejszy tym bardziej elastycznie. Eliminujemy wszelkie kraty pionowe, izolatory, zatwory i inne duperele.
To, że trzeba tych segmentów więcej to zwraca nam się mniejszym ciężarem i jednym typem ramki do której możemy zastosować już bardzo wydajną miodarkę o niewielkich gabarytach a o różnicy w odsklepianiu ramki niskiej a wysokiej nie wspomnę. A właśnie odsklepianie jest najbardziej pracochłonną czynnością przy miodobraniu.
Z dostępnością ramek czy węzy do nawet najbardziej nietypowych "pomysłów" nie ma najmniejszego problemu (przetestowałem to na sobie a właściwie na moim h-14), zrobią Ci wszystko czego zapragniesz.
A nietypowy ul ma jeszcze tę zaletę, że się złodziejom opiera.
Kolejnym + em jest prostota budowy tak niskiego segmentu.
To cztery kawałki dechy zbite do kupy, beż żadnych felców, klejeń, impregnacji, malowań, ba nawet bez wręgów. Koszt takiego segmentu wykonanego we własnym zakresie za pomocą piły i młotka to mniej niż byle jakiej gorzałki flaszka i może po dwóch, trzech latach zasilić kotłownię. Jedynie dennicę i daszek niech stolarz zrobi jak nie mamy czym.


Na górę
  
 
Post: 27 września 2014, 20:15 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
kolopik, :brawo: :brawo: :brawo: dodałbym jeszcze do
Cytuj:
Ramka ma być tak niska aby
wyeliminować wiercenie ,drutowanie i wtapianie.Pozdrawiam Bogdan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2014, 20:37 - sob 
bomy13,
pisałem co ma być widać a nie co ma wyeliminować.
Prześmiewco. Zamiast ramek wstaw sobie calowe dechy.
Wyeliminujesz wszystko. :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 27 września 2014, 22:27 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
bomy13 pisze:
kolopik, :brawo: :brawo: :brawo: dodałbym jeszcze do
Cytuj:
Ramka ma być tak niska aby
wyeliminować wiercenie ,drutowanie i wtapianie.Pozdrawiam Bogdan.

kolopik pisze:
bomy13,
pisałem co ma być widać a nie co ma wyeliminować.
Prześmiewco. Zamiast ramek wstaw sobie calowe dechy.
Wyeliminujesz wszystko. :haha: :haha: :haha:

kolopik, bomy13 chyba nie żartował. Przy niskich ramkach drutowanie można pominąć. No może nie przy 18 cm, ale przy twoich h=14 na pewno tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2014, 00:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
W tym momencie moje sobie ładnie wiszą nad dennicą w 1 korpusie na 10 ramkach, a góra zasklepiona i pełna. Od 2 tyg kwitnie u mnie ostro bluszcz na ekranach akustycznych przy drodze a pszczoły wracają z pyłkiem obładowane jak czołgi :D

pomimo otwartych dennic. Tak będzie do połowy października, potem dennice zamykam.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 20:03 - wt 

Rejestracja: 18 listopada 2013, 20:23 - pn
Posty: 18
Lokalizacja: Wysoka Górka
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Stary Sącz
adidar pisze:
W tym momencie moje sobie ładnie wiszą nad dennicą w 1 korpusie na 10 ramkach, a góra zasklepiona i pełna. Od 2 tyg kwitnie u mnie ostro bluszcz na ekranach akustycznych przy drodze a pszczoły wracają z pyłkiem obładowane jak czołgi :D

pomimo otwartych dennic. Tak będzie do połowy października, potem dennice zamykam.


Dlaczego Kolega zamyka dennice w połowie października?, a nie lepiej zimują na otwartych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 20:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
miszas21, odchodzę od zimowania na otwartych dennicach - one mają teraz za zadanie wyhamować czerwienie matek.
Wszystko ma swoje plusy - ale dennica osiatkowana najbardziej się chyba przydaje do tego schładzania ula teraz, przy transportach oraz do sprawdzenia ilości osypanej warrozy.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 22:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Kurcze, ja chyba też. Do nie dawna wydawało mi się, że to najlepsza dennica na świecie, ale teraz jednak przychylam się do stanowiska, że to tylko dla rodzin silnych. Średniaki i słabsze powinny mieć jednak nieco bardziej komfortowe termicznie warunki podczas styczniowego mrozu. Dlatego chyba będę trzymał otwarte dennice wszędzie do gwiazdki, a potem je pozasuwam. Gniazda pozmniejszałem na maksa, więc pleśni i tak nie powinno być. Zobaczymy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 23:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, Pogodny Piątek,
Jak tak kombinujecie to już lepiej zrobić z tych osiatkowanych ocieplane i dać sobie z tym wkładaniem i wyjmowanie wkładek spokój


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 23:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, w tym roku przez siatki w dennicy mi miód rzepakowy skrystalizował w plastrach na 3 korpusie wlkp. Tak się wk.....łem wtedy, że szok- to było w niektórych ulach 40 % miodu rzepakowego.

Rójek i tak dennica ta nie powstrzyma a termika i wilgotność w ulu sprawia, że te co miały stare dennice dały mi więcej miodu.
Alternatywą jest zrobienie małego wylotka w powałce lub każdej nadstawce.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 17:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wyleczyłem się z dennic osiatkowanych ze względu na koszty które wynoszą ok 35zł/ sztuka i do tego zasówki które kompletuje od 3 lat (mam 4 na 50szt :P )
teraz działam takie jak na fotkach z osb 10mm w tym pajączki 2 fi 90mm może i malo ale jest ok, nie trzeba otwierać i zamykać w koło bo cały rok jest tak samo :mrgreen:
skłąda się z 6 elementów tj płyty 43x43 i 5 listewek w tym 4 mają tą samą długość, wstępnie zbijam zszywaczem, gotowe skręcam 6 wkrętami, koszt sztuki w okolicach 5zł
Obrazek Obrazek

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 18:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
kudlaty, fajne dennice - proste. Ale woda nie zacieka do środka - czy wlot masz jakoś ścieniowany?

Mam prośbę bo wiem, ze masz już jakieś spojrzenie- porównaj rodziny z 18-stek oraz langstrotha

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 18:59 - śr 
L 3/4 zimuję na 3 korpusach i nie wyobrażam sobie aby nie było siatki w dennicy.Mam zmodyfikowane dennice, siatka nie jest na całej powierzchni tylko zrobiłem wycięcia . Dolny korpus służy przeważnie jako wygłuszenie przez cały rok ,a te siateczki mam cały rok otwarte . Po zakarmieniu po około 26-30 litrów syropu i leczeniu pszczół otwieram w listopadzie dodatkowo wentylację górną w powałce i tak zimują pszczoły ,aż na tydzień przed pierwszym spodziewanym oblotem WIOSENNYM kiedy to zamykam wentylacje górną .Matki po pierwszym oblocie mają bardzo ciepło i tak zostawiam do mniszka nic nie robiąc. Na mniszku zakładam 4 korpus ,a później 5 i 6 .Ok. rozpisałem się ,pozdrawiam Franciszek.


Na górę
  
 
Post: 01 października 2014, 19:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
Kudłaty, a ten korpus widoczny na zdjęciu to z czego jest zrobiony? Wręgi na ramki zrobione są poprzez nabicie listewek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 21:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adidar pisze:
kudlaty, fajne dennice - proste. Ale woda nie zacieka do środka - czy wlot masz jakoś ścieniowany?

Mam prośbę bo wiem, ze masz już jakieś spojrzenie- porównaj rodziny z 18-stek oraz langstrotha


langstroty mam już 4 lata i widze więcej na + w porownaniu do wielkopolskiego standardowego,
nie mam 18cm tylko 16 z dwóch powodów: 1 zostały mi takie odpady materiału i szkoda bylo marnować a 2 to nie musze nigdzie węzy zamawiać bo przecinam standardową na pół i te dwa centy mi dobudują
z tym ulem pokracznym mam jeden sezon za sobą więc na oceny trzeba będzie jeszcze poczekać
co do wody i wylotków są one symboliczne bo chyba 2cm i chowają się w obrysie daszka co jest ważne przy transporcie, nie zauważyłem żeby coś podciekało chociaż mam ich kilkadziesiąt sztuk
łatwiej jest budować coś jeśli wiemy jakie sa nasze oczekiwania jedyny minus tych dennic jest taki że aby zamknąć wentylacje trzeba uchylić korpus ale dało by rade wymyślić to inaczej :wink:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 21:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pastaga pisze:
Kudłaty, a ten korpus widoczny na zdjęciu to z czego jest zrobiony? Wręgi na ramki zrobione są poprzez nabicie listewek?


pilśnia 3mm na stelażu drewnianym z desek calówek ciętych na paski 3cm
ocieplenie 2cm styropian
wręgi są z listewek nabitych zszywaczem daje mi to że mam jedną szerokosc materiału w srodku jak i na zewnątrz i nie potrzebuje wyszukanego sprzętu czy kombinacji norweskich z piłą
do zrobienia takiego korpusu trzeba piłe z supermarketu, ukośnice, papier ścierny,

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 22:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Przypadkiem nabyłem ul z dennicą dokładnie taką jak Twoja, z dwoma pajączkami. Nic więc nie napiszę na jej temat, ale nie widziałem tego rozwiązania wcześniej, więc zakładałem, że to unikat. Może i faktycznie jest to jakiś kompromisowy i rozsądny układ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 22:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
Dzięki Kudłaty za odpowiedź.

Dennice które sam wykonałem są prawie identyczne tyle, że zamiast pająków wyciąłem "okienka" ok. 10x20 i zasiatkowałem, też nie wychodzi to drogo.

Co do pytania Adidara o zaciekanie to w moich miałem troszkę większe "lotniska" i woda lubiła tam stać. Trzeba je robić całkiem małe żeby były w obrysie daszku wtedy problemu nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 22:53 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
kudlaty,
Cytuj:
a 2 to nie musze nigdzie węzy zamawiać bo przecinam standardową na pół i te dwa centy mi dobudują
Do 18 też nie muszę węzy zamawiać ,kupuje wlkp standard i z dwóch plastrów mam 3 do 18 stek.A co do dennicy to ja swoje z OSB przerabiam na panel podłogowy,cena niższa,trwałość kilkakrotnie wyższa ,a i łatwiej utrzymać czystość.Pozdrawiam Bogdan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2014, 19:44 - czw 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Nieprawdą jest, że ule wielkopolskie 18 cm i cały osprzęt trzeba samemu robić.
Ja pracuję zawodowo, więc póki co nie mam na to czasu.
Zimą zamówiłem u znanego producenta uli ule z korpusami na ramkę 18cm i zrobił mi bez problemu. Wszystkie części tych uli są kompatybilne z ulami wielkopolskimi, które posiadałem wcześniej, więc mogę stosować różne kombinacje korpusów.
Nie ma też problemów z zamówieniem ramek do tych uli i to zwykłych jak i hofmanowskich.
Nie trzeba też kombinować z węzą ze standardowych ramek, bo można zamówić na taki rozmiar.
Ja dopiero zacząłem w tym roku z ramką 18cm, więc musiałem przenieść pszczoły z ramek wielkopolskich standardowych na 18, no i odbudować trochę ramek z suszem, więc mam za mało doświadczenia, żeby się wypowiadać na temat zalet lub wad tych ramek.
Wiem, że znany producent uli poliuretanowych Apikoz ma w ofercie dotacyjnej na 2014/2015 ule z ramkami 18cm - mają być dostępne na początku przyszłego roku.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 10:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
MARKO1 pisze:
Nieprawdą jest, że ule wielkopolskie 18 cm i cały osprzęt trzeba samemu robić.
Ja pracuję zawodowo, więc póki co nie mam na to czasu.
Zimą zamówiłem u znanego producenta uli ule z korpusami na ramkę 18cm i zrobił mi bez problemu. Wszystkie części tych uli są kompatybilne z ulami wielkopolskimi, które posiadałem wcześniej, więc mogę stosować różne kombinacje korpusów.
Nie ma też problemów z zamówieniem ramek do tych uli i to zwykłych jak i hofmanowskich.
Nie trzeba też kombinować z węzą ze standardowych ramek, bo można zamówić na taki rozmiar.
Ja dopiero zacząłem w tym roku z ramką 18cm, więc musiałem przenieść pszczoły z ramek wielkopolskich standardowych na 18, no i odbudować trochę ramek z suszem, więc mam za mało doświadczenia, żeby się wypowiadać na temat zalet lub wad tych ramek.
Wiem, że znany producent uli poliuretanowych Apikoz ma w ofercie dotacyjnej na 2014/2015 ule z ramkami 18cm - mają być dostępne na początku przyszłego roku.

Też jestem zdania , że producenci w dzisiejszych czasach dostosują się do zapotrzebowania klientów na sprzęt pszczelarski i jeżeli część klientów będzie chciała jakichś nie niestandardowych uli to podejmą taka produkcję. Tak że upada jeden z argumentów przeciwników niestandardowych uli. Przeglądając forum widzę że niektórzy Koledzy rozmyślają nad wypróbowaniem w swoich pasiekach nowych wymiarów uli z szerszymi ramkami , szczególnie modny stał się ostatnio ul Lanstrotha 3/4 , który wg ich posiadaczy jest ulem bez rojowym , w co nie bardzo chce mi się wierzyć ( każda pliszka swój ogonek chwali) bo mam w sąsiedztwie znajomego pszczelarza , który gospodaruje na dadantach 1/2 , a więc o ramce bardzo zbliżonej szerokością do Langstrotha 3/4 i też miał problemy w maju tego roku z rojeniem się pszczół i z kolei narzekał że w tym ulu pszczoły mu później dochodziły do większej siły i argumentował to w swoim zamyśle , zbyt szeroką ramką Ale człowiek jak sam nie spróbuje to do końca będzie szukał idealnego ula dla siebie. I też ciekaw jestem wyników ich prób ?
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 10:50 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Tadek 11 pisze:
producenci w dzisiejszych czasach dostosują się do zapotrzebowania klientów na sprzęt pszczelarski i jeżeli część klientów będzie chciała jakichś nie niestandardowych uli to podejmą taka produkcję. Tak że upada jeden z argumentów przeciwników niestandardowych uli.


Pod warunkiem że zamówienie będzie duże, albo nie będzie miał nic innego do roboty ew. cena będzie z kosmosu. Zgodnie z zasadą "wykonuję szybko, tanio i solidnie - ale musisz wybrać 2 z tych 3" ;)
Mając jeden ze standardowych wymiarów jak braknie ramek to idziesz do sklepu, wyskakujesz z dychy i masz problem z głowy (no chyba że sklep jest spółdzielni pszczelarskiej z Krakowa - wtedy w sezonie brakuje ramek, węzy, jesienią nie mają inwertu i takie tam ;>).
Ja wybieram dadanta 1/2. Te wlkp które mam zostaną, a jak mi się dadant bardziej spodoba to kiedyś je odsprzedam. A w tzw międzyczasie będę dalej ćwiczyć gospodarkę 1+x*1/2

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 11:08 - wt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
asan pisze:
Pod warunkiem że zamówienie będzie duże, albo nie będzie miał nic innego do roboty ew. cena będzie z kosmosu. Zgodnie z zasadą "wykonuję szybko, tanio i solidnie - ale musisz wybrać 2 z tych 3" Mając jeden ze standardowych wymiarów jak braknie ramek to idziesz do sklepu, wyskakujesz z dychy i masz problem z głowy (no chyba że sklep jest spółdzielni pszczelarskiej z Krakowa - wtedy w sezonie brakuje ramek, węzy, jesienią nie mają inwertu i takie tam ;>).Ja wybieram dadanta 1/2. Te wlkp które mam zostaną, a jak mi się dadant bardziej spodoba to kiedyś je odsprzedam. A w tzw międzyczasie będę dalej ćwiczyć gospodarkę 1+x*1/2



Moje zamówienie nie było duże, a cena była moim zdaniem atrakcyjna, bo producent miał promocję na standardowe ule i dogadałem się, że ta promocja obejmie również moje zamówienie.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 11:26 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
MARKO1, w jakim terminie zamawiałeś i odbierałeś ? Bo ja na standardowe wielkopolskie u Tumidajewicza czekałem ze 2 miesiące (grudzień/luty czy nawet marzec), w Apikozie też było trudno w sezonie dostać standardy, kolega z forum robiący ule powiedział że w sezonie nie ma czasu itd.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 11:37 - wt 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
Zamawiałem w listopadzie w firmie Dobre Ule Nord, bo do końca grudnia mieli promocję na ule standardowe i tak jak pisałem właściciel zgodził się aby ta promocja objęła również moje zamówienie. Dostałem je w pierwszej połowie grudnia.
Czekałbym krócej ale chciałem zaoszczędzić na transporcie, więc czekałem aż producent skompletuje transport w stronę Pomorza.

W tym roku może być inaczej, bo na dotacje na sprzęt 2015 można już podpisywać umowy i je realizować od września.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 20:38 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam ponownie, właśnie obejrzałem sobie filmik z ulami wieżowcami, siedmio korpusowymi. Śmiem twierdzić, że właściciel rekordów, zbiorów miodu na tych ulach nie miał i nie będzie, bez względu na rasę pszczół. Zresztą na filmie, nie było czym się chwalić. Niektórzy nie rozumieją, że każda ramka to ciężka praca, pszczelarza i pszczół oraz ich wygoda bytowania.
Odnośnie dotacji na ule nietypowe, to można ją uzyskać tylko drogą nielegalną. Pozostanę przy moich ulubionych oryginałach. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2014, 10:05 - śr 

Rejestracja: 31 grudnia 2013, 11:59 - wt
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kolbudy
kolega tarczewski lubi bawić się w domysły i pomówienia.
"Niektórzy nie rozumieją", że jeśli coś jest niejasne, nie zrozumiałe to lepiej zapytać niż pisać pierdoły.
Nie napisałem, że kupiłem ule wielkopolskie 18cm w ramach dotacji, a jedynie, że w tym roku umowy na dotacje można realizować wcześniej.
Z tego można wysnuć wniosek, że nie będzie promocji bo producenci będą już teraz realizować zamówienia dotacyjne.

Pozdrawiam i życzę większego dystansu.

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Marko1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2014, 14:35 - czw 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
tarczewski pisze:
Witam ponownie, właśnie obejrzałem sobie filmik z ulami wieżowcami, siedmio korpusowymi. Śmiem twierdzić, że właściciel rekordów, zbiorów miodu na tych ulach nie miał i nie będzie, bez względu na rasę pszczół. Zresztą na filmie, nie było czym się chwalić. Niektórzy nie rozumieją, że każda ramka to ciężka praca, pszczelarza i pszczół oraz ich wygoda bytowania.
Odnośnie dotacji na ule nietypowe, to można ją uzyskać tylko drogą nielegalną. Pozostanę przy moich ulubionych oryginałach. Pozdrawiam.

Witam, nie widzę tu żadnych pierdół, ale rzetelną informację, której ,,niektórzy” nie chcą przyjąć do wiadomości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2015, 22:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2010, 15:36 - wt
Posty: 653
Lokalizacja: Lipnica Wielka pod Babią Górą
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36x18 korpusy
,Rozpocząłem temat w "dziś pytanie..." ale właściwie nie uzyskałem odpowiedzi więc przeniosłem się tutaj licząc na bardziej szczegółową odpowiedź.
Chodzi mi o operacje na korpusach przed i po pożytku w momencie jeżeli oba korpusy gniazdowe mają ramki bez drutów.
Polbart na innym forum chyba w 2010r napisał że ma całe gniazda bez drutów i że można tak gospodarować ale operacje na korpusach różnią się od operacji kiedy ramki w gniazdach są drutowane. Tylko nie napisał czym to się różni.
Jeśli ktoś z was wiedziałby o co chodzi z tym innym postępowaniem to bardzo proszę o wypowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 14:48 - wt 

Rejestracja: 18 listopada 2013, 20:23 - pn
Posty: 18
Lokalizacja: Wysoka Górka
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Stary Sącz
Witam,
krótkie pytanie;
Pszczoły już 2 tygodnie temu się obleciały, posiadam ule na ramce 18, to jest dopiero pierwsza zima i wiosna w nich i nie wiem czy już zamieniać korpusy, czy jeszcze poczekać?, proszę o krótkie odpowiedzi osób, które na takich korpusach pracują.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2015, 19:52 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Nic na razie nie ruszaj , idzie oziębienie - ciepło teraz jest najważniejsze .
Do takiej operacji , temperatura musi być ustabilizowana .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2015, 21:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
miszas21 pisze:
Witam,
krótkie pytanie;
Pszczoły już 2 tygodnie temu się obleciały, posiadam ule na ramce 18, to jest dopiero pierwsza zima i wiosna w nich i nie wiem czy już zamieniać korpusy, czy jeszcze poczekać?, proszę o krótkie odpowiedzi osób, które na takich korpusach pracują.
Pozdrawiam Tomek
Ideą zamiany korpusów jest umożliwienie matce czerwienia w górnym korpusie, gdzie są lepsze warunki cieplne. Operacja zamiany korpusów ma więc sens dopiero wówczas, gdy cały górny korpus jest już zaczerwiony i matka dla dalszego intensywnego czerwienia musiała by schodzić do korpusu dolnego, co robi niechętnie.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2015, 09:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja bym powiedział, że jak nie ma miejsca, to schodzi bez problemu.. a ideą jest przenoszenie pokarmu, które wywołuję wzmożone czerwienie matki.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2015, 10:34 - pt 

Rejestracja: 04 lipca 2010, 13:22 - ndz
Posty: 143
Lokalizacja: Warmia / Okolice Reszla
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adamjaku pisze:
ideą jest przenoszenie pokarmu, które wywołuję wzmożone czerwienie matki.

Dokładnie tak .
Jak matka czerwi na dole a pokarm jest na górze , to zamienić korpusy miejscami .
Na górze będą lepsze warunki cieplne a pszczoły będą stopniowo z dołu przenosiły pokarm na górę częściowo go zjadając .
Więcej zjedzą , więcej wydzielą mleczka . Lepiej nakarmią matkę .
Matka będzie lepiej czerwiła . Będzie szybszy i lepszy rozwój rodziny.
Jak matka czerwi już na górze nie przenosić korpusów !
(Ewentualnie można , ALE ... przenosząc ramki zaczerwione na górę ! )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2015, 11:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
adamjaku, iRobi_Robson, dodam tylko jeszcze że dzięki gospodarce tego typu można sterować rozwojem rodziny na wiele sposobów np. przenosząc zaczerwiony korpus górny nad kratę w celu rozbudowy rodziny, dajemy korpus z węzą jako środkowy matka schodzi z czerwieniem na sam dół . Możliwości jest wiele .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 00:39 - sob 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
wiesiek33 pisze:
. Możliwości jest wiele .

Wiesiek tak przy okazji,
na którym lepiej Ci się pracuje: wlkp czy ten danlan 17. :okok:
Jeżeli robiłeś jakieś porównanie tu na forum to podaj linka.
Dzięki

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 09:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
gabriel11 pisze:
na którym lepiej Ci się pracuje
Pomijając fakt ilości ramek to siła rodziny zdecydowanie jest większa na DanLanie ja dopiero zaczynam z tymi ulami i na początku jest tak że zaczynając od odkładów nie wiele można zrobić bo w zasadzie tylko dokładasz ramki i korpusy i wtey roboty jest więcej ale w następnym sezonie , przy dużej kubaturze ula roboty praktycznie jest nie wiele z tą zamianą korpusów również nie wolno przesadzać bo samemu można narobić sobie bałaganu w ulu , zwłaszcza jak rodzina jest mała i nie mamy kompletu ramek z suszem .Zaczynając od odkładu nie ma raczej mowy o przestawianiu korpusów , odkłady muszą być silne aby do zimy rodziny zdążyły dojść do siły jednak następny sezon z taką rodzinką przy dobrej matce to siła i moc . To co zauważyłem na początku i co jest podstawą to tak jak pisałem silny odkład , i matka która jest w stanie zaczerwić taką ilość ramek i tu nie ma opcji do wyboru jak matka trochę słabiej czerwi to niestety należy ją wymienić można ją dać do wielkopolskiego . Nie robiąc nic przy takim ulu również można doprowadzić do rójki . Tu filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=H5dwAythzcs
Powiem tyle że na pewno będę powiększał pasiekę w kierunku DanLana
ale przynajmniej na razie nie zrezygnuje z wielkopolskiego.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 22:14 - sob 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Na 5 korpusach danlana to miały duuużo miejsca i jeszcze się wyroiły.
Gniazdo na 2 korpusach trzymasz?
Testuj dalej tego ula, za rok dwa będziemy wiedzieć dużo więcej. :luzik:

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2015, 22:23 - sob 
Kolega musiał popieprzyć coś przy tym ulu i pszczołach ,ani ta rójka duża w dodatku widać pszczoły buckfast nierojliwe?? :haha: i kwitnące jabłonie . 5 korpusów nic się tu nie zgadza i nie ma logiki.


Na górę
  
 
Post: 06 kwietnia 2015, 14:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
krzypa pisze:
Kolega musiał popieprzyć coś przy tym ulu i pszczołach ,ani ta rójka duża w dodatku widać pszczoły buckfast nierojliwe?? :haha: i kwitnące jabłonie . 5 korpusów nic się tu nie zgadza i nie ma logiki.

Kolego na tym filmiku to co było widać to rzeczywiście było nie wiele , jednak rójka miała ok 4 kg. Nie logiczny jest twój sposób myślenia . Matka jaka była w tej rodzinie to jedna z najplenniejszych jakie można sobie wyobrazić ! gniazdo na dwóch korpusach . pszczoły nie były przeglądane bo do ostatniej chwili zbierały i nosiły do ula , żadnych oznak stanu rojowego .Chcesz powiedzieć że ta rójka jest nie wielka! Obrazek
Obrazek
Drugie zdjęcie jest z 15. 02 .2014 r Większość pszczół zdążyła się schować bo było chłodno a ja nie mogłem się zdecydować na zrobienie zdjęcia .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 maja 2015, 22:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Kolejny raz przewaga 18-stki nad wlkp.
Dziś pierwsze 4 ramkowe małe odkłady wstępne na folię na samą górę ula. Ogrzewane od spodu z miodni i gniazda. Kontrola na pasiece i poddawanie matek -- czyli nigdzie nie muszę ich wywozić.
Przy ramce wlkp duzej tak sie nie da, za duza ramka.

W tym roku zaden rój u mnie nie wyjdzie :)

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2015, 18:01 - wt 

Rejestracja: 11 lutego 2013, 10:54 - pn
Posty: 103
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie zwykłe/wlkp 18cm
Mam pytania apropo tych wlkp 18. W tym roku zasiedlam po raz pierwszy takie ule. Zastanawiam się nad odbudowywaniem węzy. Trudni mi dostać przycięta do tego wymiaru tak aby pasowała do ramki 18, czy jeśli oprawie węzę normalna wlpk przeciętą na pół to pszczoły odrobią mi ten pusty fragment do dolnej beleczki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2015, 18:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 maja 2012, 20:53 - czw
Posty: 286
Lokalizacja: Koło
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. ramka 18
Łukasz jasne, tylko na trutowo .

_________________
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień? ? napij się,
Chcesz być szczęśliwy jeden rok? - ożeń się,
Chcesz być szczęśliwy całe życie? ? poświęć się pszczelarstwu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2015, 20:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Łukasz pisze:
Mam pytania apropo tych wlkp 18. W tym roku zasiedlam po raz pierwszy takie ule. Zastanawiam się nad odbudowywaniem węzy. Trudni mi dostać przycięta do tego wymiaru tak aby pasowała do ramki 18, czy jeśli oprawie węzę normalna wlpk przeciętą na pół to pszczoły odrobią mi ten pusty fragment do dolnej beleczki?

Nie ma problemu z odbudową ja też stosuję węzę wielkopolską na 18 -ki tylko trzeba wtapiając równać do dolnej beleczki a u góry ramki zostawiać szczelinę i jest wszystko ok.
Z dwu arkuszy węzy Wlp. wychodzą mi trzy ramki 18 -ki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2015, 21:53 - wt 

Rejestracja: 11 lutego 2013, 10:54 - pn
Posty: 103
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie zwykłe/wlkp 18cm
Tadek 11 pisze:
Z dwu arkuszy węzy Wlp. wychodzą mi trzy ramki 18 -ki.

nie rozumiem, czyli nie przecinasz węzy gniazdowej wlkp na pół. Wycinasz z całej węzy akrusz do wymiaru 18 a pozostałe dwa "odpadki" zostaja na 3 ramkę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2015, 08:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Łukasz pisze:
Tadek 11 pisze:
Z dwu arkuszy węzy Wlp. wychodzą mi trzy ramki 18 -ki.

nie rozumiem, czyli nie przecinasz węzy gniazdowej wlkp na pół. Wycinasz z całej węzy akrusz do wymiaru 18 a pozostałe dwa "odpadki" zostaja na 3 ramkę?

Dokładnie bo do ramki 18 cm wtapiasz węzę o wysokości 16 cm, a węza wielkopolska ma wysokość zależności od producenta około 24 cm, zrób próbę i zobaczysz , że jeżeli jest różnica to jest niewielka , bo ( 24 +24 = 48 dzieląc na 3 mamy 16 cm) czyli tyle ile nam trzeba. No i trzeba wszystkie węzy wtapiać równając do dolnej beleczki , a u góry ramki zostawiać szczelinę , którą pszczoły szybko zabudują u góry ramki normalną woszczyną a nie trutową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2015, 09:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Tadek 11, nie zawsze jest tak jak piszesz z tą górną budową. Najczęściej ramkę tak fałdują, że wygląda jak fala morska.
Z 1 kg węzy wychodzi 33 ramki, także chyba nie jest tak źle i masz ładnie odbudowane plastry.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 894 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji