FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 06:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 września 2010, 21:36 - wt 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
Witam.
jako że pierwszy raz zimuje w ulach wlkp mam pytanie.
jak ocieplać ul. mam korpusy na 12 ramek ciepła zabudowa za to stawiam zatworomate która od spodu ma około 2cm wolnej przestrzeni.na górę Powałka z poduszką.
czy trzeba na ramka coś jeszcze kłaść żeby ocieplić wierzch przed Powałką czy zostawić tą wolną przestrzeń?
ps. na ilu ramkach udało wam sie przezimować najsłabszy odkład?
mowa o ramku wlkp. czy odkład który jest w tej chwili na 5 ramkach jest w stanie przezimować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2010, 21:43 - wt 
Zostawić wolną przestrzeń
na 5 ramkach i moze przeziomowac i moze sie osypać róznie to bywa to zalezy od wielu czynników.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2010, 22:03 - wt 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
W zasadzie to ja na przykład już nie używam mat, przy zimowaniu na jednym korpusie, tylko wkładam na koniec po ramce z suszem, dzięki czemu rzadziej mi się zdarzają przypadki zawilgocenia, maty wkładam dopiero na wiosnę przy ścieśnianiu gniazd, kiedy chcę żeby matka zintensyfikowała czerwienie. Raz zazimowałem 2 rodzinki po 5 ramek Ostrowskiej, które są jeszcze mniejsze niż wlkp, ale z matami, i przezimowały.

Powodzenia!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 września 2010, 22:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
piotrwicha, bez problemu zimoway mi rodzinki na 4 ramkach wielkopolskich z gniazdem ułozonym na zabudowe ciepła - ale na wiosnę miodu z nich nie było :do bani: dopiero około Akacji były zdolne przynieść co nieco - ale dadzą radę przezimoać.

A jęśli chodzi o ocieplenie to w tak mizernych rodzinkach robiłem - gniazdo ułozone przy wylotku przy ścianie ocieplonej -jak nie była ocieplona wstawiłem matę słomianą dosuwając do ścianki ula i przy tym te 4 ramki , za ramkami zatwór do dna i mata słomiana i reaszta ula wypełniona szmatami do krawędzi górnych beleczek
na gniazdo kładłem gabke grubości 5-6 cm i na wiosne było ok .
Jak miałem dwie takie rodzinki to dzieliłem zatworem ul na pół (dennica z dwoma wylotkmi ) i układałem je plecami do siebie ogrzewały się wzajemnie i wtedy tylko z jednej strony do wypenienia wolnej przestrzeni wstawiłem mate od wylotka ,na gnizdo tak samo gabka .

Ale lepiej takie słbe rodziny połaczyc i na wiosne masz mocny start
w połowie lub końcem maja robisz z tej rodziny silny odkład który rozładowuje ci nastrój rojowy i oczywiscie miodek wiosenny conjmiej z sadu ,
odkład jeszcze pozwoli Ci polizać :mniam miodek: ciut akacji i lipe
i masz dwie mocne rodziny :oczko: przynajmniej umnie tak było lepiej - niz zimowac słabeusza :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji