FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 12:02 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ul wielkopolski
Post: 09 października 2010, 09:16 - sob 

Rejestracja: 12 września 2010, 20:06 - ndz
Posty: 175
Lokalizacja: Warszawa
Witam,
znalazłem oferte uli w pobliżu mojego zamieszkania,jako początkujący chciał bym się zapytać doświadczonych forumowiczów, czy będą odpowiednie i trwałe.

Nowe ule wielkopolskie:
- podstawa
- dennica
- 2 duże korpusy
- korpus mały półnadstawka
- korpus do zimowego ocieplenia
- dach
Ule wykonano z wyszlifowanego drewna olchowego o grubości około 10 mm wewnątrz i 10 mm na zewnątrz. Dodatkowo ul na zewnątrz obłożono płytą pilśniową o grubości 3 mm. Duże korpusy, mały i dennica ocieplone styropianem o gr. 3cm. Wymiary ula wewnątrz typowe 37,5 cm x 37,5 cm. Ule dwukrotnie pomalowano farbą olejną.

Zdjęcie małę ale ważny opis ;)
http://yfrog.com/5eulenowej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2010, 09:31 - sob 
Widzisz jaka jest cena? odpowiedz sobie jaka jest jakość?. Też widziałem tą ofertę i z rozmowy z osobą, która robi porządne ule wiem że to szajs w wykonaniu i jakości. Popatrz na zdjęcie wnętrza ula jak jest wykonany i pomyśl kiedy zacznie ci w ulu wiatr hulać a całość się porozszczelnia. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2010, 10:35 - sob 

Rejestracja: 12 września 2010, 20:06 - ndz
Posty: 175
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki,
może ma ktoś godnych polecenia producentów uli na których pracuje, i co sądzicie o styropianach?

Jaki podstawowy sprzęt potrzebny jest na początek (dłuto, podkurzacz, cały osprzęt ula, co jescze?)?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2010, 16:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
[center]
>>>PRODUCENT ULI<<< [/center]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2010, 20:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
każdy materiał ma swoje wady i zalety mam ule drewniane mam i styropiany po kilku latach pracy w jednych i drugich wolę raczej styropiany ale wybór należy do ciebie

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 09:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Ja jestem bardzo zadowolony z uli Pana Tumidajewicza.
Kpl. ul wp z drewna kosztuje 200 zł.

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 12:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
komeg Ja kupowałem ule u łysonia styropianowe Wielkopolskie po 279 zł . Jestem z nich bardzo zadowolony cały ul styropianowy podnosi moja 10 letnia córka . Mam też drewniane wielkopolskie ale korpusy są ciężkie gdy będę miał 70 lat to jeden korpus będę podnosił dźwigiem .Wybór należy do ciebie ! Lepiej dołożyć teraz niż potem narzekać !! :czatownik: :oczko:

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 12:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mariusz tylko że do 70 roku życia to styropian Ci nie wytrzyma. Ja też mam styropian, ale będę miał też drewno. Drewno ma ten plus, że jest bardzo trwałym materiałem, mało podatnym na uszkodzenia. A ule styropianowe są również rewelacyjne, ale niestety na max 10 lat.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 12:37 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Mariusz197203 pisze:
Ja kupowałem ule u łysonia styropianowe Wielkopolskie po 279 zł

Zimą można kupić w promocji 5 +1gratis.Wyjdzie jeszcze taniej.Potwierdzam ,że lekkie i dobrze się w nich pracuje.Pozostałe mam Babika i poliuretany Seka
Też na początku miałem mieszane uczucia.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 13:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
miecio Wiem że masz racje że styropian mi tyle nie wytrzyma ale zawsze można dokupować wszystkie części do ula styropianowego . I zawsze będą pasować ,a do ula drewnianego choć dokupisz różne części to jest w końcu drewno i ulega deformacji i trzeba będzie latać z heblem . :tasak: :tasak:

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 15:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
miecio pisze:
styropianowe są również rewelacyjne, ale niestety na max 10 lat.


ja mam już 13 lat i nawet malować nie musiałem :uśmiech: a myśle że jeszcze trochę w nich popracuje.
Pozdrawiam :oczko:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 15:35 - ndz 
miecio pisze:
A ule styropianowe są również rewelacyjne, ale niestety na max 10 lat.


Najbardziej mnie smiesza takie odpowiedzi kolego kupowałem od lysonia jako jeden z pierwszych ule styropianowe i moge powiedziec tyle ze nie udały sie im tylko wyloty , teraz zmienili technologie i wyloty sa połaczone wraz z dennicą , wczesniej to byly niskie dennice teraz chyba robia na wysokich dennicach gdyby nie te wylotki to byłbym zadowolony bardzo ...oprócz kilku korpusów , które mi pekły ( a lubie rzucać korpusami) moge powiedziec ,że stan ogółem uli jest w dobrym stanie i moge napisac ,ze styropiany smiało jeszcze 50 lat przetrzymają .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 15:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
KOBER Kolega musi zgłosić nową dyscyplinę sportową w żucie korpusem a teras poważnie zależy co się zamówi u łysonia mam namyśli ule na jakiej dennicy według mnie to dennica higieniczna po zatym widzę że steropiany mają duże uznanie

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Moje ule
Post: 23 stycznia 2011, 20:29 - ndz 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
Korpus gniazdowy tak wykonanego ula bez ramek waży 3,75 kg. W tym roku przetestuję jeden ul z wnętrzem wykonanym również z PCV.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 21:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ule zarówno drewniane jak i steropiany mają swoje wady jak i zalety,ale wszyscy przeciwnicy uli steropianowych inaczej by myśleli po zdjęciu z korpusu i rozładunku w pracowni np.50 nadstawek wielkopolskich wypełnionych tylko w połowie,przecież to w sezonie są tony,może ten aspekt przekona nieprzekonanych .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 21:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Nie ma co się przekonywać nawzajem.
Każdy ma inne priorytety i potrzeby. Dla jednego masa jest podstawą, dla innego możliwość samodzielnego wykonania dla jeszcze innego sentyment do drewna itd itp.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 23:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Zdzislaw nie powiem jakie ule sa lepsze bo bedzie awantura.Ale to tez nie jest malo taki styropianowy --1 -daszek+1podloga+3 korpusy wazy= 9 kilogramow!!!
A drewniany 1-daszek+1podloga+ 3korpusy deska 3cm=19 kilo
Rozmiar mniejwiecej ostrowskiej ---- poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 23:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
darius 4257,nigdy ula w żadnej konfiguracj nie ważyłem przy gospodarce stacjonarnej to nie jest najważniejsze,mam ule drewniane ale ocieplone i steropiany,nie mam uli drewnianych nieocieplanych pasieki porozmieszczane w promieniu 20 km,operuje przy miodobraniu połówką ramki wielkopolskiej,dlatego dla mnie tak ważna jest waga korpusu,może przy korpusie z pojedynczej deski te relacje byłyby inne.Nad ulami jednościennymi myśle,materiał się sezonuje na pruóbe zrobie kilka sztuk zobacze jak to funkcjonuje w moich warunkach,ale to następny sezon.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 stycznia 2011, 21:52 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
ja kupuję od pana Andrzeja jestem bardzo zadowolony ładnie wykonane jak sobie zamówisz to i z ramkami będą, troszkę się czeka ale będziesz zadowolony


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 stycznia 2011, 21:53 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
zapomniałem dodać link http://www.andrzej253.republika.pl/ :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 02:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Pewnie i ładne te ule , ale Pan Andrzej strasznie zapracowany , w styczniu 2010 r. zamówiłem telefonicznie jeden ul u niego i do dziś go nie mam :oczko: , lub nie chce sobie zawracać głowy detalistami , bo nic mu nie mówiłem że potrzebuje 80 szt.

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 02:55 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
darius4257 pisze:
Hallo Zdzislaw nie powiem jakie ule sa lepsze bo bedzie awantura.Ale to tez nie jest malo taki styropianowy --1 -daszek+1podloga+3 korpusy wazy= 9 kilogramow!!!
A drewniany 1-daszek+1podloga+ 3korpusy deska 3cm=19 kilo
Rozmiar mniejwiecej ostrowskiej ---- poz d


Halo Darek.
Mój LN o pojemności Ostrowskiej z Wejmutki z bardzo ciężkim daszkiem żebym nie musiał sie z jakimiś drutami, pasami uganiać albo latać z cegłami i przyciskać - waży 13 kg.
Dennica, 3 korpusy i daszek.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 20:36 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
cezarwedkarz dziś rozmawiałem z panem Andrzejem i zapytałem z ciekawości czemu nie wykonał tobie ula i się bardzo zdziwił że nikt taki nie zamawiał 1 sztuki coś tu niegra a ja właśnie odbieram w środę zamówione od niego ule kompletne z ramkami i już się biorę ostro do roboty


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 23:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
Może ktoś z rodziny odebrał telefon i nie przekazał wiadomości.

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 05:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Osobiście rozmawiałem z tym p.Andrzejem , pamiętam uzgadnialiśmy czy daszek ma być płaski czy dwuspadowy , potem drugi raz dzwoniła moja żona .
To był początek kiedy wpadł mi do głowy pomysł pszczelarstwa i nie znałem zbyt wielu ludzi którzy robią ule a dziwiłem się bardzo że można sobie pozwolić na takie coś , przecież każdy mały klient może być w przyszłości dużym klientem.
Wtedy to właśnie miałem wszystkie ule zamawiać u tego który zrobi najbardziej solidne , ale do tej chwili mam tylko od jednego producenta więc porównania do innych nie mam aaa i się też się ciesze że tak wyszło jak wyszło bo sporo zaoszczędziłem :jupi: jak i doszedłem do wniosku że na innym typie ula będę gospodarował , choć i jeszcze planuje zamówić po jednym ulu każdego typu ale to już wiem od kogo :oczko:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 22:31 - śr 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
a można wiedzieć ile płacisz za np. ul Wielkopolski 2 korpusy 1 półnadstawka daszek 2 spadowy ? i od kogo kupujesz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 22:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
cezarwedkarz pisze:
(...) ale do tej chwili mam tylko od jednego producenta więc porównania do innych nie mam (...)

A od kogo masz ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 01:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 stycznia 2010, 23:00 - pn
Posty: 354
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
krzysglo pisze:
A od kogo masz ?


Krzysglo mam od Typersa dwa Dadanty , bardzo ładnie zrobione muszę przyznać ale koszty przesyłki , czas i inne tam takie sprawy ... tak że w wakacje 80 uli mi żona naklepała.

Łukasz pisze:
a można wiedzieć ile płacisz za np. ul Wielkopolski 2 korpusy 1 półnadstawka daszek 2 spadowy ? i od kogo kupujesz


Łukasz jeszcze nie kupowałem innych uli od nikogo , ale inne rzeczy tak i to mi się podobało że nie musiałem czekać miesiącami a to za tydzień a to za dwa ,albo daj adres zrobię zrobię i nie ma do dziś - nie lubie czegoś takiego jak za tydzień to za tydzień , jak za miesiąc to za miesiąc , albo przez pół roku napewno nie dam rady nic zrobić jak mi powiedział p. Czesław Jung i to mi pasuje.
Ostatnie moje zakupy to ramki do uli , zamawiałem je u Bogdana miały być za miesiąc a miałem je po tygodniu :szok: - tak że i ule jak będę kupował to u niego , miałem już kupić ul W/P ale mi odradził (oczywiście nie ze względu na to że jest zły) - i to jest podejście do klienta :nonono: :brawo:

_________________
PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA NIE JE MIODU , PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA ŻUJE PSZCZOŁY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 22:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
I o takich producentach powinno się pisać złotymi zgłoskami. Najważniejsza musi być terminowość i stałość cen.

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 kwietnia 2011, 22:16 - śr 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Koledzy może mi ktoś coś podpowie co mam zrobić z tym ulem. Otóż chodzi o to że w zeszłym roku kupiłem ule wielkopolskie. Myślałem że ocieplenie jest ze styropianu a okazało się ze w środku jest słoma która nawilgła aż do klepek tak że klepki spuchły aż tak że nie mogłem założyć daszku. Oderwałem narożna klepkę a tam sama pleśń tak że klepki od środka czarne. Czy da się to jeszcze jakoś uratować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2011, 00:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dziwne,obitka [klepki] są nieszczelne.
Radziłbym je zerwać [tylko warstwe zewnętrzną] bez uszkodzeń,usunąć słome,ocenić stan techniczny,wysuszyć jak nie jest zagrzybione naprawiać.
Jak pleśń powierzchniowa to zeszlifować,dać pokost po przeschnięciu dać ocieplenie i obicie,może być stare jak nie jest zagrzybiałe jak jest to dać nowe następnie pokost lub inpregnat powierzchniowo i farba .
Wszystko zależy od stanu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2011, 19:52 - czw 
Stanisław Ł pisze:
Koledzy może mi ktoś coś podpowie co mam zrobić z tym ulem. Otóż chodzi o to że w zeszłym roku kupiłem ule wielkopolskie. Myślałem że ocieplenie jest ze styropianu a okazało się ze w środku jest słoma

Słoma nie jest złym ociepleniem Twój problem polega Tym że mogłeś mieć kiepską wentylację w rodzinie lub źle wykonany daszek przez co woda podciekała do wręg ula i w duł pomiędzy ściany w ocieplenie
Mam ule z boazerii i nigdy nie miałem z tym problemów a są robione z 20 lat temu kiedy styropian był jeszcze rarytasem na rynku
Dach w ulu musi być tak wykonany by jego obrzeża wystawały przynajmniej po 5cm poza ul wtedy nie ma prawa nic podciekać
Oczywiście delikatnie odbij zewnętrzną warstwę boazerii wywal słomę wstaw styropian i po osuszeniu klepek przybij je na nowo


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2011, 22:28 - czw 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Dzięki serdeczne! Ule te kupiłem w sklepie pszczelarskim 6 szt. i daszek jest obity blachą, wentylacja jak w każdym ulu tylko ten miał jeden bok taki fatalny. Rozebrałem go był tylko przyczerniony więc go opaliłem i przeszlifowałem papierem ściernym ale od środka nie pokostowałem jutro będę go składał i dam styropian tak jak piszecie. Dostał takiej wilgoci że o 1,5 cm się powiększył i będę musiał przycinać boki. Pozdrawiam Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2011, 22:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jak przytniesz,a wyschnie,to co będziesz sztukował.
Ja bym poczekał ze zbijaniem jak pożądnie wyschnie,wtedy zobaczysz co naprawde trzeba zrobić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2011, 22:38 - pt 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Zdzisław dzisiaj wystawiłem go na słońce aby wysechł. Już go pozbijałem a raczej poskręcałem i kleiłem. Wyjąłem tylko dwie skrajne deseczki a resztę się prawie rozpadło obydwie ramki nie były skręcane tylko zszywaczem złączone, słomę wyrzuciłem dając styropian i 0,5 cm pianki. O skurczenie drewna to się nie obawiam ponieważ drewno to było bardzo miękkie dlatego tyle wody nabrało i tak bardzo spuchło i na pewno nie wróci do pierwotnego wymiaru. dzisiaj przeglądałem pozostałe ule i jeszcze jeden mam taki i w nim matka przestała czerwić. Jutro będzie lepsza pogoda to go lepiej przeglądnę i chyba przełożę do nowego ula a ten rozbiorę. Pozdrawiam Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwietnia 2011, 20:09 - sob 
Stanisław Ł pisze:
O skurczenie drewna to się nie obawiam ponieważ drewno to było bardzo miękkie dlatego tyle wody nabrało i tak bardzo spuchło i na pewno nie wróci do pierwotnego wymiaru.


skurczy się i to jeszcze bardziej niż było, niech tylko porządnie wyschnie :nonono:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 13:01 - pt 

Rejestracja: 27 stycznia 2011, 20:01 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: Wielkopolskie
które ule są lepsze który ul wybrać :szok:

_________________
Maciej :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 15:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tu znajdziesz odpowiedź

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 20:51 - pt 
Macieju jest tyle teorii o lepszych czy gorszych ulach ulu jest pszczelarzy, najpierw zastanów się jaką gospodarkę pszczelarską chcesz prowadzić, zorientuj się jaką masz bazę pożytkową , zastanów się czy będzie to stacjonarna czy wędrowna pasieka, sprawdź przepszczelenie rejonu wokół pasieki. Wtedy możesz poszperać na forum i poczytać opinie wielu pszczelarzy dotyczące różnych uli. są nawet tematy porównujące rożne typy uli. :oczko:


Na górę
  
 
Post: 15 stycznia 2012, 21:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
Gospodaruję na ulach wielkopolskich, korpusy na dużej ramce (gniazdo i miodnia). Chcę mieć miodnie na półnadstawkach. Poza tym można matkę ograniczać na półnadstawce, odbierać pożytek krótki itd. Pomyślałem o tym, żeby część ramek z woszczyną poskracać i z 1 dużej zrobić 2 półnadstawkowe. Czy ktoś z Was przerabiał tak ramki z woszczyną? Chciałbym nie czekać i do wiosny dorobić półnadstawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2012, 22:28 - ndz 
Jakub z Puszczy pisze:
Czy ktoś z Was przerabiał tak ramki z woszczyną? Chciałbym nie czekać i do wiosny dorobić półnadstawki.

W zeszłym roku przerobiłem tak z 100 ramek w czerwcu
narobiłem małych ramek deska nóż i po 1 skrajnych z każdego z boków z gniazda pociąłem wprawiając woszczynę do ramek na gwoździkach a do gniazda poszła w zamian węza


Na górę
  
 
Post: 16 stycznia 2012, 11:51 - pn 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Oczywiście, że można z normalnej wymiarowej ramki wielkopolskiej zrobić dwie ramki do półnadstawek.

Przecinasz wzdłuż ramkę (listewki boczne na pile, a susz nożem) do jednej półramki musisz przubić dolną listewkę do drugiej górną i masz dwie rameczki półnadstwki.

Jak silna rodzina to wiosną dajesz półnadstawkę z węzą i powinny zabudować nadstawkę na głucho i całkowicie zasklepić, ale lepiej faktycznie dać trochę suszu i trochę węzy.

Jak będziesz miał silne roje to daj im 2 półnadstawki podkarm i masz szybko odbudowane ramki do półnadstawek.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2012, 12:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
A nie latwiej i lepiej na krajzege?
Szybko i ...dobrze!

Jesli nawet zdecydowalbys sie wycinac plastry i dzielic na pol, to zadne wzmocnienia w takiej niskiej ramce nie sa potrzebne - pszczoly same tym sie zajma i trzyma:

"mur/beton"!!! :okok:

Przerabialem to. :papa:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2012, 16:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
Dziękuję za odpowiedzi. Na logikę powinno być ok, ale zależało mi na doświadczeniach innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2012, 22:20 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
glazek7777 pisze:
Przecinasz wzdłuż ramkę (listewki boczne na pile, a susz nożem) do jednej półramki musisz przubić dolną listewkę do drugiej górną i masz dwie rameczki półnadstwki.

Będzie o centymetr za wysoka- Ramka wielkopolska 26cm na pół wychdzi 13 cm , po dobiciu listewek wychodzą dwie po 14 cm , a ma być 13 i to nie całe , jest jeszcze przestrzeń międzyramkowa, ma być nie więcej jak 1 cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2012, 22:03 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
An Zag masz rację, że to za dużo - ja ustawiłem culagę na 12cm - wszystko wychodziło szybko, równo i bez problemu - przecież piła na szrank coś potrzebowała.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 21:51 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2011, 22:29 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: lubon
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam pszczolkarzy , mam pytanie dotyczace powalki - oczywiscie ul wkpl. korp. znajomy pszczelarz namawia mnie na sztywna powalke z np plyty , on uwaza ze duza zaleta jest wolna przestrzen nad ramka a powalka , w ktrorej pszczolki chetniej przemieszczaja sie na sasiednie ramki ,np po pokarm ,szczegolnie wczesna wiosna , twierdzi ze lepiej jest wykorzystany pokarm ze skrajnych ramek, i zbedne staje sie na wiosne przestawianie ramek , co o tym koledzy myslicie -prosze o opine ,dziekuje i pozdrawiam -pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2012, 09:00 - pn 
pawelpszczola, gość ma rację. :wink:


Na górę
  
 
Post: 05 marca 2012, 11:17 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2011, 22:29 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: lubon
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam cordovan , dzieki za odpowiedz ,a rzeczywiscie mozna zrezygnowac z przestawiania ramek , i czy tego typu powalke mozna stosowac caly rok ,pozdrawiam pawel :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2012, 19:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sierpnia 2011, 17:54 - pt
Posty: 43
Lokalizacja: Brzezie (lubuskie)
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam!
Przede wszystkim dzięki sztywnej powałce możesz zastosować podkarmianie słoikowe, które znacznie ułatwia i skraca pracę podczas podkarmiania, wymienisz słoiki w 40 ulach w przerwie na reklamy :lol:
Jeśli zastosujesz pajączki to możesz pozyskać propolis w I gatunku.
Ja podczas pierwszego wiosennego przeglądu i tak przełożę ramkę z pierzgą bliżej czerwiu. Moim zdaniem zawsze jest to jakieś ułatwienie dla pszczół. Oczywiście przestrzeń między górną belką ramki a powałką ułatwia przechodzenie dziewczynkom.
Mam znajomego pszczelarza któremu pomagam w pasiece, on stosuje beleczki i deszczółki, dlatego mam porównanie, zdecydowanie przeważa powałka sztywna :!:

Pozdrawiam!
Tomek86

_________________
"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji