FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 21:50 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 października 2010, 11:52 - sob 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Witajcie
Czy ma ktos z Was rysunki techniczne dadanta 1/2? Deski mam suchutkie nie moge doczekać się juz robienia nowych uli. Bede wdzieczny za pomoc
Pozdrawiam
Baltazar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2010, 18:56 - sob 
Możesz wykorzystać zdjęcia BocianK i zrobić podobnie ul dadanta 1/2
http://picasaweb.google.com/BoCiAnK/Bud ... TypStojak#

Jeśli będziesz używał ramek 25mm to 25mm(grubość ramki)x(pomnożone)10(przez ilość)+10cm(odstępy)=35cm podobnie jak na zdjęciu tym :
http://picasaweb.google.com/BoCiAnK/Bud ... 6855040418
to listwa górna tej ramki na zdjęciu będzie wynosić 35cm i wysokość robisz pod ramkę i obijasz jak na zdjęciu !
A jak zrobisz 1korp to możesz zrobić dennice pod wymiary a później dach :oczko:

Rysunki techniczne nawet są nie potrzebne !

Pozdrawiam Tazon


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2010, 21:20 - sob 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Dziekuję za odzew. Bardzo fajnie pokazane. Wielkie podziękowania dla Pana Bogdana. Kawal dobrej roboty :)
A jaka powinna być odleglosc między ramkami między korpusami.? Tzn miedzy dolna belką gornej ramki, a górna belka dolnej ramki?
Pozdrawiam
Baltazar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2010, 21:54 - sob 

Rejestracja: 03 października 2010, 18:59 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: okolice Suchej B
Ta odległość to 10mm Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2010, 23:52 - sob 
Baltazar pisze:
Witajcie
Czy ma ktos z Was rysunki techniczne dadanta 1/2? Deski mam suchutkie
Baltazar


Jako tako jeszcze nie spotkałem się z rys tech ula 1/2 Dadanta ja do wykonania tego typu uli posłużyłem się wymiarami ramki i własną fantazją tak samo jak tu pokazałem jak wykonuje wielkopolskie
>>>>> KLik <<<< zwróć uwagę na budowę pół korpusu wielkopolskiego
Obrazek
identycznie robię w 1/2 D tylko że ta klepka na tym zdjęciu ma 12cm a w przypadku 1/2 D 14 cm ( biorąc że ramka ma wymiar wysokości 15 cm (w standardzie = 14,5cm ja se uprościłem o 5 mm bo i tak tolerancja węzy na to pozwala )
Mając deski można robić inaczej ale ro zależy jakie deski są szerokie i jakie grube ??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2010, 12:36 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Dziękuję Panie Bogdanie
Deski które mam to podłogówka z praktikera. Nie kupowałem jej specjalnie, miala byc na strych, ale koncepcja sie zmieniła. Rozmiar tej deski to: grubość 25, szerokość 110.
Podoba mi sie Pańskie rozwiązanie z klepką boazeryjną bo nie mam urządzenia, którym zrobiłbym porządny, powtarzalny felc w desce 25. A Pański sposób jest genialny, bo prosty i do wykonania na stołowej pile bez regulacji glębokości cięcia
Mam dodatkowe pytanie. Na zdjęciach które Pan robil nadstawki są słabo ocieplone. Nie potrzeba lepiej, bo pszczoły w nich nie zimuja. Ale jak jest w korpusach, w ktorych maja zimować? Nie powinny być grubsze? Gdzieś czytałem, że grubość korpusu 1/2 u lysonia to 3,5 cm. Nie miałem go w ręku, powtarzam tylko, ale przy, że założeniu tak jest, to oznacza że do środka i wewnątrz idzie klepka 1 cm, styropian tez 1 cm i poduszka powietrzna 0,5 cm?
Czy przy takiej budowie wykorzystuje się ocieplające maty boczne? Mieszkam na polnocy, a tu potrafi być i -30C...
W dadantach pełnych jakie robi Pan Bogdan styropian jest z tego co pamietam 2 cm + 1 cm poduszka powietrzna. + 2x klepka 1 cm. Czyli razem 5 cm.
Niech się nam wszystkim darzy...
Pozdrawiam
Baltazar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2010, 19:03 - ndz 
Baltazar pisze:
Mam dodatkowe pytanie. Na zdjęciach które Pan robil nadstawki są słabo ocieplone. Nie potrzeba lepiej, bo pszczoły w nich nie zimuja. Ale jak jest w korpusach, w ktorych maja zimować?

Przyjacielu Obejrzyj dokładnie album w którym pokazałem budowę korpusu gniazdowego
Obrazek
tu na tym zdjęciu jest jedno zdjęcie z niego pokazuje ono ocieplenie przodu 2cm Styropianu i boczne 1 cm styropianu taka była moja pierwotna wersja budowy
ale zauważ już że przy budowie ula wielkopolskiego korpus gniazdowy w wszystkich 4 stron jest ocieplony jedynie 10 mm styropianem
Czyli 10 mm Boazeria wewnętrzna + 10 mm styropian + 10mm boazeria zewnętrzna =30mm
Jest to znacznie cieplejsze jak
- ul z pojedynczej deski jednościenny które są w modzie teraz 25mm
- Jak ul o ociepleniu 50mm wełną mineralną - która w ogóle się nie nadaje na ocieplenie ula
- Jak Ul ocieplony plewami ,słoma liśćmi i tp
Poza tym że korpusy tego ula co ja robię są trochę więcej pracochłonne jak jednościenne to wagowo niczym nie odbiegają od styropinowych które trwałością i przyjaznemu środowisku dla pszczół nigdy nie dorównają ulowi drewnianemu ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2010, 22:01 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Juz widzę to oczami wyobraźni:) a czy do środka idą w zimie jakieś maty ocieplające? Już chyba nie, bo ocieplony jest ze wszystkich stron...
Stelaż do którego przybija się scianki rozumiem, że ma grubość 10 mm. Jakie w ogóle rozmiary ma dadant 1/2 na 10 ramek od środka? 10 ramek po 25 + 11 beleczek po 1 cm to daje 360 i potrzebny jakis luz. czy dobrze będzie 370-380?
Znalazłem w markecie boazerię 12 mm za ok 23 zł za m2. Czy to znośna cena? Czy szukac dalej? U mnie w okolicy nie ma chyba producenta boazerii. Czy jesli będę miał boazerię 12 mm to i stelaż powinnien byc takiej grubości?
Niech Wam Świety Ambroży obfitością miodu wynagrodzi czas poświęcony początkującemu pszczelarzowi :)
Pozdrawiam
Baltazar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2010, 22:48 - ndz 
Baltazar pisze:
Jakie w ogóle rozmiary ma dadant 1/2 na 10 ramek od środka? 10 ramek po 25 + 11 beleczek po 1 cm to daje 360 i potrzebny jakis luz.

Wszystkie ule jakie ja robię mają wewnątrz szerokość 40cm i długość odpowiednią do długości górnej beleczki danego typu ramki
czemu 40cm ? bo
-swobodnie mieści się 10 gniazdowych + jedna ramka pracy
-jest taka pewna metoda ograniczania matki bez stosowania izolatorów
- kiedyś stosowałem beleczki a pszczoły lubią je kitować jak i boczne ścianki listew górnych ramek co powodowało że przy standardowym wymiarze 375mm szerokości ula ramki i beleczki wchodziły ciasno
- stosuję zatwory a te mają po 12mm
- przy ułożeniu na zimę na 9 ramkach po obu stronach gniazda mam odpowiednie kominy wentylacyjne
- przy pół nadstawkach jako miodnie mieści się 10 ramek 35 mm i nie musisz stosować krat
jest wiele zalet wymiaru 40 cm jako szerokość w środku ula


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 08:58 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Baltazar, Budowę ula Ci pięknie BoCiAnK opisał, ale gdy Będziesz robił korpusy jedna druga dadanta, zrób je tak aby po słożeniu dwóch połówek wchodziła Ci jedna dużą ramka dadanta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 listopada 2010, 18:49 - pn 
anZag pisze:
Baltazar, Budowę ula Ci pięknie BoCiAnK opisał, ale gdy Będziesz robił korpusy jedna druga dadanta, zrób je tak aby po słożeniu dwóch połówek wchodziła Ci jedna dużą ramka dadanta.
Właśnie chciałem zapytać o takie rozwiązanie,zamierzam budować ule korpusowe i mój tata posiada dadanty (leżaki)radzi mi abym budował same połówki ponieważ jest wymienność a ramki gniazdowe trzymać w dwóch półkorpusach,ciekawy jestem opinii innych pszczelarzy ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 lutego 2011, 11:22 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Podobnie uważam jak BoCIAnK. Wewnętrzny wymiar ula wielkopolskiego powinien być nie 37,5mm tylko 40cm. Jak jest 40cm to nie ma problemu z beleczkami, ktore wchodzą na wcisk. Pół milimetra grubsze lub trochę kitu i już brakuje 5mm.
teraz już niestety muszę mieć ten wymiar 37,5 bo mam takich uli 30 i zmiana wymiaru wprowadziłaby zamieszanie.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lutego 2011, 12:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
tylko jak bys robil wymiar 40cmx40cm to chyba mialbys problem z powieszeniem ramki. A rabiac 37,5 to i tak masz mozliwosc chociazby byleczke przestawic na bok 8mm i tez jest ok i wszystko wejdzie no chyba ze masz drugie tyle kitu na niej ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji