FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 07:29 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 listopada 2010, 22:18 - wt 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
Witam. jako że nie miałem nigdy uli korpusowych mam pare pytań.
mam korpusy wlkp 12ramkowe nie kupowałem pół nadstawek bo nie chciał bym mieć dodatkowego ramka w pasiece.
1.gdy rodziny dojdą do pełnej siły na pierwszym korpusie mam zamiar dostawić kolejny a w niego powiedzmy 4ramki i zatworomate i otworzyć (zabrać beleczki? z kilku uliczek żeby zbytnio nie wychładzać gniazda...czy to dobry plan?czy lepiej ścieśnić gniazdo w dolnym korpusie a powiększyć w górnym?
może lepiej dokupić pół nadstawki bo będzie to sprzyjać szybszemu rozwojowi rodziny?
3.czy można gdzieś dostać krate odgrodową do 12ramkowego korpusu?jaka od kogo najlepsza?
4.czy poduszkę na powałce trzymać cały rok?
5.czy 12ramkowe gniazdo nie będzie ograniczało czerwienia matki (krainka)?
trzeba przestawiać ramki z czerwiem do góry.?
dziękuje wszystkim z góry za odpowiedzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2010, 22:45 - wt 
Witam
Na mój rozum i myśli najlepszym rozwiązaniem były tu pół nadstawki i nie polecam tego palanu ! :oczko:

Poduszkę trzymaj przez czas zimowy i przez rozwój wiosenny a jak chcesz to możesz nawet cały rok po nie ma problemu !

krata ogrodowa będzie się nadawać z typu dadanta i nawet będziesz musiał jeszcze obcinać :oczko: http://pszczelnictwo.com.pl/ule_i_eleme ... 8_106.html


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 18:16 - śr 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
nikt nie gospodaruje w ulach wlkp. bez półnadstawki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 18:51 - śr 
piotrwicha pisze:
1.gdy rodziny dojdą do pełnej siły na pierwszym korpusie mam zamiar dostawić kolejny a w niego powiedzmy 4ramki i zatworomate i otworzyć (zabrać beleczki? z kilku uliczek żeby zbytnio nie wychładzać gniazda...czy to dobry plan?czy lepiej ścieśnić gniazdo w dolnym korpusie a powiększyć w górnym?
może lepiej dokupić pół nadstawki bo będzie to sprzyjać szybszemu rozwojowi rodziny?
3.czy można gdzieś dostać krate odgrodową do 12ramkowego korpusu?jaka od kogo najlepsza?

Gospodarowanie w ulu Wielkopolskim 12 ramkowym nie jest tak proste zwłaszcza że opisany przez Ciebie skład ula to 2 x 12 + pół nadstawka
Każda z porad może być inna i wynikało to będzie z wielu przyczyn
Musisz zadać sobie pytanie czy Twoim celem to osiągnięcie maksymalnej ilości pszczół czy miodu
Bo moim zdanie dodawanie drugiego korpusu bez zastosowania kraty to jedynie zwiększanie ilości pszczół a zmniejszanie ilości miodu ( chyba że od początku sezonu dysponujesz tak potężnymi pożytkami że szybciej pszczoły zaleją górny korpus nim matka go zaczerwi a to już pobożne życzenie
w miarę poszerzania drugiego korpusu i udostępnienie go matce do czerwienia to moim zdaniem trochę bezsensowne
natomiast mając już 12 ramek w dolnym założyć kratę do górnego w miarę przybytku pszczół wynosić skrajne plastry podlane miodem a gniazdo uzupełniać węzą to ma sens
mam 12 ramkowe Gniazda ale ja nie stosuję dużych korpusy tylko jako miodnie pół nadstawki a 11 ramek w gnieździe wystarcza na rozwinięcie siły do 80 tys osobników jest to wystarczająca armia aby przynieść wszystko włącznie z korzeniami
Ja Kupuje na ten typ ula kraty winidurowe dadanowskie i sobie sam docinam do wymiaru korpusu

Dodam do tego jedno jeszcze
W każdym typie ula powinno się tak gospodarować i mieć takie pszczoły aby to nie one rządziły tylko stojący za ulem
w odpowiedniej gospodarce wykorzystuje się potencjał rasy czy linii czyli pracowitość i nie musi być ich ogrom by mieć to samo co przy ogromie osobników


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 19:07 - śr 
Cytuj:
nikt nie gospodaruje w ulach wlkp. bez półnadstawki


Gospodarują(oglądnij sobie album forum) i nie tak mało np : adidar gospodarował bez półnadstawki a co widzę po zdjęciach z pasieki i w tym roku zaczął robić nowe ule i półnadstawki :oczko:


Pozdro Tazon


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 22:04 - śr 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
znaczy że dużo lepiej będzie jak dokupię pół nadstawki???
czyli przy korpusie na 12ramek można matke odkratować od razu i ma jej to wystarczyć żeby rodzina nie była blokowana w rozwoju


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 22:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
piotrwicha,
Cytuj:
czyli przy korpusie na 12ramek można matke odkratować od razu i ma jej to wystarczyć żeby rodzina nie była blokowana w rozwoju

W 12-ramkowym wlkp nie ma szans zeby ograniczyc matke w czerwieniu.Ja mam 10 ramkowe i jak tylko kipi w korpusie bez namysłu daje krate i dostawiam cały nastepny korpus.Jak jest dobry pozytek i dostawiony korpus jest pełny nakropu to nad kratę daje pustą półnadstawkę a na nią korpus z nakropem.Jak widzę ze jeszcze im mało to daje następna półnadstawkę Można oczywiście operować całymi korpusami ale wielkopolski z półnadstawką moim zdaniem stwarza możliwość większego manewru np. wiesz że lipa to twój ostatni pozytek.10 dni przed pozytkiem zganiasz matke do pustej półnadstawki ograniczając ja tym samym w czerwieniu(5 dużych ramek wlkp)Na półnadstawkę kładziesz pusty korpus a na niego datychczasową rodnię. W ten sposób maksymalnie wykorzystujesz ostatni pozytek ograniczając ilość spożytego pokarmu na wychowanie pszczoły która wyjdzie po zakończeniu pożytku.To tylko jeden wariant wykorzystanie półnadstawki.
Jesli chodzi o twoje 12 ramkowce to ja proponowałbym wejść Ci tylko w półnadstawki do nich.Nie wiem czy wiesz ile waży pełen korpus 12 ramkowego wlkp.A jesli masz jeszcze w planach rozbudowe pasieki to wyobraż sobie teraz ze musisz zebrać 30 takich pełnych korpusów do miodobrania :szok:
Ale widze ze jestes młody więc krzepa jest. Do czasu :uśmiech: Serdecznie pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 00:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, pusty korpus czy z korpus z woszczyzną pustą?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 09:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar,
Cytuj:
Na półnadstawkę kładziesz pusty korpus a na niego datychczasową rodnię.

Oczywiście korpus z suszem na miód.
W tej metodzie jest jeszcze jeden plus oczywiście jeśli lipa to ostatni pożytek. Do miodobrania zabiera się dwa korpusy będące na półnadstawce .Przed miodobraniem dobrze jest na pólnadstawkę z matka położyć pusty korpus lub półnadstawke zeby pszczoły sie pomieściły. Po odwirowaniu miodu praktycznie w pracowni odbywa się ułożenie gniazda bo możesz na spokojnie przebrac sobie plastry takie jakie chcesz , ułożyc ramki z pyłkiem w odpowiednich miejscach włozyc zatwory, ocieplenia co tam kto chce. Jeśli ktos ma ramki z pierzga wycofane po pożytku rzepakowym układa je w odpowiednim miejscu. Wszystko na spokojnie bez pośpiechu, gniecenia i rabunków.Po miodobraniu bierze sie te ułożone korpusy i kładzie na półnadstawki z matkami.Matka i pszczoły błyskawicznie przechodza do dodanej kondygnacji po świerzym miodobraniu.Taką rodzine bezwzględnie od razu trzeba podkarmić dwiema dawkami syropu po 5l w odstepie 5 dni Jeśli ktoś korzysta jeszcze z gryki to ułożony korpus kładzie na dennicy a połnadstawkę z matką na górę .Matke zganiamu do dolnego korpusy i kładziemy kratę. W razie potrzeby dokładamy nad krate dodatkowe kondygnacje. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 18:43 - pt 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
nikt sie nie wypowie więcej co do gospodarki bez półnadstawek.
przyszły rok będe gospodarował na korpusach bo i tak mam tylko po 7ramek na ula i musze odbudować ramka. jak coś będzie nie tak z rozwojem rodziny dokupię półnadstawki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 19:16 - pt 
Zrób tak jak przy wielkopolskim 10 ramkowym oczywiscie jak będziesz miał siłe bo tak to nie ma sensu . W dolnym korpusie zostaw 10 ramek jak bedzie 7-8 czerwiu i pszczoły bedą miec ciasno na 10 ramkach ,początkiem kwietnia dajesz drugi korpus z 4-5 ramkami węzy na góre do zaczerwienia i 6 woszczyny bez kraty, poczatkiem maja czerw z dolnego korpusu na samą górę ,korpus z obrobioną węzą na doł ,a w srodek wstaw korpus z 10 ramkami suszu. Matkę zostaw pod kratą na 10 ramkach.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 19:45 - pt 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
wszystko pięknie tylko ze ja mam tylko po 7 ramek na ula bo to są odkłady........reszte musza pszczoły wypracować z węzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 20:42 - pt 
W takim razie węze dokładaj już przy poszerzaniu korpusu gniazdowego


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 20:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
piotrwicha pisze:
nikt sie nie wypowie więcej co do gospodarki bez półnadstawek.
przyszły rok będe gospodarował na korpusach bo i tak mam tylko po 7ramek na ula i musze odbudować ramka. jak coś będzie nie tak z rozwojem rodziny dokupię półnadstawki


Wszystko w Twoich rękach i pożytku,dobrym pożytku.
Jak nie będzie wczesnowiosennego dobrego dopływu nektaru do ula ,to trzeba pszczołom dać syrop 2 części wody /1 część cukru stymulacyjne podawać w podkarmiaczkach gniazdowych małe ilości aby nie ograniczyć matki w czerwieniu-a wywołać złudzenie wziątku.Podkarmiaczki nie mogą oziębiać gniazda.
Mając 7 ramek w ulu na czarno próbować dawać ramkę z węzą tuż przy czerwiu-nie w środek. Podkarmiać stymulacyjne dalej .Jak obrobią węzę dawać następną.Tak do wypełnienia dolnego korpusu 7+5=12.Jeżeli mamy pełny 12r korpus gniazdowy to dajemy drugi korpus.Jeśli pożytku niema dalej lub jest słaby to węzę dajemy na dół dalej.Do górnego korpusu przenosimy podkarmiaczkę, ramki z dolnego korpusu-ale z miodem zostawiając otwartą jedną uliczkę,później przenosimy ramki z czerwiem sklepionym.Ramki i podkarmiaczkę u góry dobrze ocieplić.
W miarę zapełniania górnego korpusu stosownie do siły otwieramy druga i następną uliczkę.Od momentu przeniesienia ramek z czerwiem sklepionym-założyć kratę odgrodowa.Będą się mogły pojawiać mateczniki u góry-ponieważ zawsze może być przeniesione kilka komórek czerwiu otwartego.Należy je zrywać-lub użyć do odkładu jeśli to dobry materiał.Pod koniec to można przenosić częściowo nawet i otwarty czerw.Po zapełnieniu górnego korpusu otwieramy już wszystkie uliczki międzyramkowe-cały czas robimy przegląd nadstawki pod katem mateczników.Po zasklepieniu wszystkiego czerwiu już w zasadzie mateczników nie będzie-puste plastry będą zalewane nektarem.U góry powinno być 7r ciemnych 5 ramek odbudowanych.Dół cały nowy.W razie zgromadzenia zapasów z podkarmiania pobudzającego w ciemnych ramkach-można je użyć do tworzenia odkładów .
Co do podkarmiania pobudzającego:kiedy rozpocząć i zakończyć-to kolega musi sam podjąć decyzję.
Tak jak koledzy piszą 10r.wielk. ma wystarczyć dla matki krainki.A tu mamy 12r.
Jeśli chodzi o półnadstawkę-to bym się nie spieszył z zakupem skoro nadstawka jest już a niema suszu.
Nieco inaczej by było gdyby było trochę suszu.
Myślę że w jakiś sposób moja odpowiedz pomoże koledze .
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 22:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Witam . w sierpniu kupiłem 2 ule wielkopolskie (są to moje pierwsze ule) pszczoły zimuje na 7 ramkach ale mam komplet ramek do tych uli,do gniazda i do nadstawki. Na wiosnę chcę powiększyć liczbę uli o ok 10 szt. rójki mam zamówione i z tąd moje pytanie czy pszczoły zdołają odbudować mi ramki z węzą , czy powinienem je gdzieś zakupić u jakiegoś pszczelarza (mówię tu o gotowych plastrach których mam za mało). z góry dziękuję za odpowiedź :oczko:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 23:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
RzEpAtdi,
Czyli z dwóch uli chcesz powiększyć paiseke do 12 ale przez rójki z nie swoich uli ??
Możę sie udać :oczko:
Rójki jesli sa solidne i wczesne ,zawsze sobie gniada odbudują więc raczej o nie martwic sie nie musisz
jak nie będzie porzytku nektarowego dasz syrop cókrowy,
ale do karzdej nowo załozonej rodziny przydał by ci sie choć jeden plaster z pierzgą - zawze to poprawia start rodziny ,
ale jak nie masz to też sobie poradzą ,pod warunkiem obfitego porzytku pyłkowego w okolicy

Pozdrawiam Szczupak

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2010, 11:06 - ndz 
Roje obsadź na węzie a jak odrobią ładnie to z Twoich starych rodzin zasil je czerwiem na wygryzieniu a żeby wykorzystać większą ilość czerwiu to do macierzaków wstawiaj za odebrane ramki ładny susz odrobiony w sezonie z powodzeniem możesz odebrać po ok 5 -7 ramek czerwiu każdej rodzinie oczywiście systematycznie i wzmacniać roje ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2010, 21:18 - ndz 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Roj jak trafi zaraz na porzytek to spokojnie odrobi węze jeszcze miodu będziesz miał sporo ,pod warunkiem że rój będzie dosyć silny.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2010, 21:56 - ndz 

Rejestracja: 19 czerwca 2010, 21:40 - sob
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
początek tematu brzmi:
Witam. jako że nie miałem nigdy uli korpusowych mam pare pytań.
mam korpusy wlkp 12ramkowe nie kupowałem pół nadstawek bo nie chciał bym mieć dodatkowego ramka w pasiece.
1.gdy rodziny dojdą do pełnej siły na pierwszym korpusie mam zamiar dostawić kolejny a w niego powiedzmy 4ramki i zatworomate i otworzyć (zabrać beleczki? z kilku uliczek żeby zbytnio nie wychładzać gniazda...czy to dobry plan?czy lepiej ścieśnić gniazdo w dolnym korpusie a powiększyć w górnym?
może lepiej dokupić pół nadstawki bo będzie to sprzyjać szybszemu rozwojowi rodziny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2010, 23:02 - ndz 
piotrwicha pisze:
mam korpusy wlkp 12ramkowe nie kupowałem pół nadstawek bo nie chciał bym mieć dodatkowego ramka w pasiece.
1.gdy rodziny dojdą do pełnej siły na pierwszym korpusie mam zamiar dostawić kolejny a w niego powiedzmy 4ramki i zatworomate i otworzyć (zabrać beleczki? z kilku uliczek żeby zbytnio nie wychładzać gniazda...czy to dobry plan?czy lepiej ścieśnić gniazdo w dolnym korpusie a powiększyć w górnym?
może lepiej dokupić pół nadstawki bo będzie to sprzyjać szybszemu rozwojowi rodziny?


Piotrek
przecież na prowadzeniu pasieki się znasz bo miałeś ponad 70 rodzin
sam musisz podjąć decyzję tu jedynie możesz poczytać co Ci inni doradzają
gdybym był na twoim miejscu to dokupił bym lub dorobił pół nadstawki ( jako miodnie ) mam ten typ ula i tak gospodaruję już kilka lat i nie zamienił bym go na inny ale to moje zdanie inni gospodarują inaczej i też mają dobre zbiory i metody gospodarowania poczekaj zapewne wielu jeszcze opisze swoje spostrzeżenia i doświadczenia

Moje jest takie
Poszerzanie gniazda rozpoczynam w kwietniu wstawiając susz i węzę 10—11 ramkowy korpus gniazdowy przy odpowiednim prowadzeniu rodziny jest w stanie dostarczyć tyle pszczół że ok. 20 maja zakładam na gniazdo trzeci pół korpus
Stymulację rodziny rozpoczynam już w marcu podając ciasto pyłkowo miodowe w połowie kwietnia o ile pozwalają warunki dokładam ramki suszu /węzy a jeżeli nie to skrajne ramki odsklepiam z pokarmem i wstawiam w środek aby udostępnić matce miejsce do czerwienia w tym przypadku pierwsze poszerzenie gniazda jest trochę później ale wtedy dodaje tylko węzę .Na 10 –11 ramkach Wielkopolskich jestem i każdy z was uzyskać siłę rodziny prawie 70 tyś osobników co wystarczy do przyniesienia każdego pożytku .
Ok. 1-5 maja zakładam pierwszą pół nadstawkę ; na gniazdo zakładam kratę wyciągając wcześniej 4 beleczki po dwie z każdej strony aby dodając cały pół korpus nie oziębić naremnie gniazda (noce w maju bywają nawet z przymrozkami ) gdy pszczoły wejdą i zagospodarują nadstawkę wyciągam wszystkie beleczki ,po naniesieniu cześci miodu i początkach sklepienia dokładam drugi pół –korpus z miodem podnoszę go góry a na gniazdo daję susz i węzę następna nadstawkę dokładam po napełnieniu pierwszej miodem aby końcem maja zrobić pierwsze miodobranie w Trzecim i drugim pół korpusie mam mniszek a w pierwszym Wielokwiat z sadów i krzewów miododajnych


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 19:45 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Faktem jest że po wprowadzeniu półnadstawek ilość ramek się zwiększy , ale za to można operować całymi korpusami i wykorzystać nawet najmniejszy pożytek, łatwo ograniczyć czerwienie , spędzając matkę do półnadstawki . Gniazdo 12-ramkowe i trzy połówki w miodni to dobre rozwiązanie. Półnadstawki nie muszą być ocieplane.
Pozdrawiam - paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji